Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

External walls in buildings with low power demand

Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

Poziom zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania w dużym stopniu zależy od izolacyjności cieplnej obudowy, a więc od wartości wspłczynnika przenikania ciepła U przegród zewnętrznych. Wartość U można obniżyć dzięki zastosowaniu powszechnie dostępnych materiałów i metod ociepleń. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie konstrukcje ścian zewnętrznych polecane są do budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię.

Zobacz także

Austrotherm EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór? EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności...

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności termicznej budynków oraz zapewnienia komfortu ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii, są coraz bardziej rygorystyczne. Aby je spełnić, konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.

JURGA spółka komandytowa Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia,...

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia, a także elementów architektury ogrodowej: altan, domków i skrzyń na narzędzia, wiat itp.

Fiberglass Fabrics sp. z o.o. Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.

Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego 2010/31/UE [1] do 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowe budynki wznoszone w państwach członkowskich Unii Europejskiej mają być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. Trwają więc prace nad obiektami o obniżonym zapotrzebowaniu energetycznym w stosunku do typowych konstrukcji nowo powstających.

Klasyfikacja budynków pod kątem standardu energetycznego

Jest wiele sposobów klasyfikacji budynków w zależności od zapotrzebowania na ciepło w okresie eksploatacji. Zgodnie z ogólnym podziałem wyróżnia się budynki typowe, energooszczędne i pasywne (rys. 1).

Budynki typowe

Budynki te projektowane są zgodnie z zapisami rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2008) [3]. Charakteryzują się sezonowym wskaźnikiem zapotrzebowania na energię do ogrzewania na poziomie 110–130 kWh/(m²·rok). Wskaźnik ten uwzględnia straty ciepła przez obudowę budynku, straty ciepła na ogrzanie powietrza wentylacyjnego, zyski ciepła pochodzące od promieniowania słonecznego oraz wewnętrzne zyski ciepła od urządzeń elektrycznych i procesów bytowych (prania, gotowania itp.). W obliczeniach nie bierze się pod uwagę sprawności systemów grzewczych ani nakładów związanych z dostarczeniem energii do budynku.

Budynki energooszczędne

Terminem tym określa się najczęściej obiekty, których roczne zużycie energii na potrzeby ogrzewania jest co najmniej o połowę niższe niż typowych budynków nowo projektowanych. Nazwa pochodzi z angielskiego („low energy houses”) i powstała w latach 80. XX w. w Kanadzie i Szwecji. W odniesieniu do tamtejszych standardów wiązała się ze wskaźnikiem zapotrzebowania na ciepło nieprzekraczającym 70 kWh/m²·rok (w wypadku domów jednorodzinnych) lub 55 kWh/m²·rok (w wypadku budynków wielorodzinnych) [4]. Taki poziom energochłonności można uzyskać dzięki wykorzystaniu tradycyjnych technologii, odpowiedniej izolacyjności obudowy i przemyślanemu projektowaniu systemów instalacyjnych.

Termin „budownictwo energooszczędne” nie jest zbyt ścisły i budzi zastrzeżenia wielu specjalistów, jednak ze względu na intuicyjne rozumienie jest powszechnie stosowany.

Budynki pasywne

To pojęcie zostało sformułowane w trakcie realizacji programu badawczego CEPHEUS (Cost Efficient Passive Houses as European Standard) zapoczątkowanego w 1998 r. pod patronatem Passivhaus Institutu w Darmstadt. W ramach tego programu wykonano w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, we Francji i w Szwecji 14 typów budynków o wysokim standardzie energetycznym z wykorzystaniem ogólnodostępnych materiałów budowlanych. Doświadczenia badawcze programu pozwoliły na zdefiniowanie domu pasywnego jako budynku, w którym zarówno zimą, jak i latem zapewniony jest komfortowy klimat wewnętrzny bez tradycyjnego systemu grzewczego. Jest to możliwe, jeżeli roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/(m²·rok) - w takiej sytuacji funkcje systemu grzewczego może przejąć system wentylacyjny z nagrzewnicą powietrza [5]. Aby ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w tak dużym stopniu, poza bardzo wysokim poziomem ochrony termicznej konieczne jest świadome wykorzystanie energii słonecznej i innych niekonwencjonalnych źródeł energii.

Zalecenia dotyczące przegród zewnętrznych w budynkach o różnym standardzie energetycznym

Wymagania dotyczące izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych w odniesieniu do typowych budynków nowo powstających zawarte są w rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [3]. Wymogi odnośnie do projektowania obiektów o obniżonym zapotrzebowaniu na energię nie są natomiast w Polsce sformułowane w żadnych przepisach. Projektanci mogą się kierować jedynie zaleceniami zawartymi w kilku publikacjach [2, 6, 7], a sformułowanymi na podstawie doświadczeń w krajach wdrażających od dłuższego czasu systemy budownictwa energooszczędnego.

Wartość izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych w budynkach typowych oraz obiektach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię przedstawiono w tabeli 1.

W budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię dodatkowo ogranicza się wielkość liniowego współczynnika przenikania ciepła w miejscu mostków termicznych Ψ, która (obliczona względem wymiarów zewnętrznych przegrody) nie może przekraczać 0,01 W/(m·K) [6]. Oznacza to konieczność indywidualnego projektowania węzłów łączących główne elementy konstrukcyjne.

Przykładowe rozwiązania ścian zewnętrznych w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

Projektowanie budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię nie wiąże się z koniecznością zastosowania określonej technologii – rodzaj przegród zewnętrznych w dużej mierze zależy od tradycji lokalnych i dostępnych materiałów. W budynkach pasywnych wzniesionych w ramach programu CEPHEUS ściany wykonywane były w bardzo zróżnicowany sposób (tabela 2). Stosowano zarówno tradycyjne przegrody z masywną warstwą wewnętrzną i ociepleniem mocowanym na zewnątrz, jak i lekkie drewniane konstrukcje szkieletowe z wewnętrznym wypełnieniem izolacją cieplną. Niektóre rozwiązania, np. metoda klejowego mocowania okładziny zewnętrznej bez naruszenia ciągłości izolacji cieplnej w budynku pasywnym w Egg, zostały opracowane specjalnie na potrzeby projektu i opatentowane jako oryginalny wzór ­użytkowy. Przegrody te charakteryzowały się wartościami współczynnika przenikania ciepła U wynoszącymi od 0,09 W/(m²·K) do 0,16 W/(m²·K), a poziom zapotrzebowania na energię pozwolił zaliczyć większość obiektów do budynków pasywnych.

Możliwości obniżenia wartości współczynnika przenikania ciepła

W Polsce przeważająca część budynków zbudowana jest z przegród warstwowych o masywnej części konstrukcyjnej (murowanej lub żelbetowej) ocieplonej od zewnątrz. Grubość izolacji termicznej, sposób jej mocowania oraz połączenie elementów konstrukcyjnych (ścian, stropów, okien) decydują o wypadkowej izolacyjności cieplnej.

Poniżej przedstawiono podstawowe technologie wykonywania ścian zewnętrznych o murowanej konstrukcji nośnej. Założono, że przegrody wykonane są z powszechnie dostępnych materiałów, które mają typowe parametry izolacyjności termicznej i ceny przystępne dla przeciętnego inwestora.

Ściany trójwarstwowe (szczelinowe)

Mury szczelinowe składają się z dwóch warstw murowanych – wewnętrznej konstrukcyjnej i zewnętrznej elewacyjnej (rys. 2). Warstwy te oddzielone są szczeliną wypełnianą w całości lub częściowo materiałem izolującym termicznie. Maksymalna szerokość szczeliny podana w aprobacie technicznej ITB 341/96 [8] wynosi 150 mm. Obie warstwy murowe połączone są kotwami ze stali zabezpieczonej antykorozyjnie w liczbie co najmniej 4 szt./m². Zadaniem kotew jest zapewnienie stateczności warstwy elewacyjnej podczas parcia lub ssania wiatru oddziałującego na elewację. Kotwy są elementem niezbędnym konstrukcyjnie, ale ze względu na wysoką wartość współczynnika przewodzenia ciepła stali tworzą w przegrodzie punktowe mostki termiczne.

Na rys. 3 przedstawiono izolacyjność cieplną przykładowych ścian trójwarstwowych w zależności od grubości ocieplenia. Materiał tworzący warstwę ­konstrukcyjną to cegła silikatowa, cegła kratówka lub gazobeton o wartości współczynnika l odpowiednio: 0,90, 0,56 i 0,25 W/(m·K). Warstwa elewacyjna wykonana jest z cegły kratówki. Jako izolację cieplną przyjęto materiał o wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,043 W/(m·K) i o grubości nieprzekraczającej 150 mm. W obliczeniach uwzględniono punktowe mostki cieplne w miejscach kotew stalowych zgodnie z normą PN-EN ISO 6946:2008 [9].

W ścianach szczelinowych materiał zastosowany w części konstrukcyjnej ma dość istotny wpływ na izolacyjność cieplną, a różnica między skrajnymi współczynnikami przenikania ciepła w odniesieniu do izolacji o maksymalnej grubości wynosi 15%. Wymaganą izolacyjność przegrody zgodną z rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [3] można uzyskać dzięki ociepleniu o gr. 100, 120 lub 130 mm, jeżeli część konstrukcyjna wykonana jest odpowiednio z: gazobetonu, cegły kratówki lub cegły silikatowej.

Ściany trójwarstwowe należy więc uznać za konstrukcje niezalecane do budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię – z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów budowlanych trudno jest uzyskać współczynnik przenikania ciepła U niższy niż 0,20 W/(m²·K). Wynika to z ograniczonej szerokości szczeliny, która warunkuje stosunkowo niewielkie grubości izolacji cieplnej.

Ściany murowane ocieplone w systemie ETICS

W tym systemie wewnętrzną częścią przegrody jest murowana ściana jednowarstwowa o grubości określonej ze względu na nośność. Od strony zewnętrznej stosuje się ocieplenie mocowane za pomocą zaprawy i dodatkowo kotwione łącznikami mechanicznymi ze stali lub tworzyw sztucznych (co najmniej 4 szt./m² w wypadku styropianu i 6 szt./m² w wypadku wełny mineralnej) (rys. 4). Zadaniem łączników jest przenoszenie oddziaływań wiatru. Mocowanie wyłącznie za pomocą kleju można stosować jedynie na budynkach o wysokości do 12 m ocieplanych styropianem, które mają odpowiednio pewne podłoże. Dopuszczalne grubości izolacji w odniesieniu do większości systemów nie przekraczają 200 mm w wypadku dociepleń przy użyciu wełny mineralnej i 250 mm – dociepleń przy użyciu styropianu. Przegroda od strony zewnętrznej jest wykańczana cienkowarstwowym tynkiem zbrojonym siatką z włókna szklanego.Ogólne warunki wykonania ocieplenia zawarte są w instrukcjach ITB 418/2006 i 447/2009 [10, 11].

Na rys. 5 przedstawiono izolacyjność cieplną przykładowych ścian w zależności od grubości ocieplenia. Materiały tworzące warstwę konstrukcyjną i izolację termiczną przyjęto jak w poprzednim przykładzie, przy czym założono, że grubość ocieplenia nie przekracza 250 mm. Aby zminimalizować wpływ mostków termicznych, zastosowano łączniki stalowe z główką z tworzywa sztucznego, charakteryzujące się punktowym współczynnikiem przenikania ciepła Χ = 0,001 W/K.

Na podstawie prezentowanych wykresów można zauważyć, że w wypadku większych grubości ocieplenia maleje wpływ rodzaju materiału użytego do wykonania ściany konstrukcyjnej na izolacyjność cieplną przegrody – różnice między wynikami obliczeń w odniesieniu do maksymalnej grubości ocieplenia wynoszą 9%. Współczynniki przenikania zalecane dla budynków energooszczędnych uzyskano przy grubościach izolacji przekraczających 180 mm w wypadku ścian z gazobetonu. Dla pozostałych materiałów konieczna jest grubość ocieplenia wynosząca co najmniej 200 mm. Słabym punktem systemu są kotwy mocujące izolację termiczną – zastosowanie tradycyjnych łączników z trzpieniem metalowym zwiększyło współczynnik przenikania ciepła U w analizowanych przykładach o 7–9%.

Ściany murowane ocieplone metodą lekką-suchą

W metodzie lekkiej-suchej ocieplenie i warstwa elewacyjna mocowane są mechanicznie bez użycia procesów mokrych (rys. 6). Jako izolacja wykorzystywana jest przede wszystkim wełna mineralna, którą układa się między metalowym lub drewnianym rusztem służącym do zamocowania okładziny elewacyjnej. W systemie tym nie ma ograniczeń związanych z grubością ociepleń. Zaleca się jednak, aby podzielić je na mniejsze warstwy i ruszt układać naprzemiennie poziomo i pionowo. Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować liniowe mostki termiczne powstające w miejscu listew lub kształtowników rusztu.

Na rys. 7 przedstawiono izolacyjność cieplną przykładowych ścian w zależności od grubości ocieplenia. Materiały tworzące warstwę konstrukcyjną i izolację cieplną przyjęto według schematu na rys. 6. W obliczeniach uwzględniono krzyżujący się ruszt drewniany pogarszający izolacyjność cieplną przegrody.

Wartości współczynnika przenikania ciepła U zalecane dla budynków energooszczędnych uzyskano w odniesieniu do grubości ocieplenia rzędu 200–220 mm, a w wypadku budynków pasywnych – powyżej 300 mm. W wypadku ociepleń przekraczających gr. 400 mm rodzaj materiału w części konstrukcyjnej ściany nie ma już istotnego wpływu na izolacyjność przegrody. Zaletą systemu jest brak ograniczeń grubości ocieplenia. Przy większych grubościach izolacji tradycyjny ruszt można zastąpić np. kompozytowymi belkami drewnianymi o kształcie dwuteowym lub skrzynkowym, co stosowano w przykładowych rozwiązaniach ścian budynków pasywnych przedstawionych w TABELI 2. Należy jednak pamiętać, że elementy rusztu drewnianego lub metalowego będą częścią konstrukcji o zwiększonym przepływie ciepła i będą negatywnie wpływać na wypadkową izolacyjność.

Podsumowanie

Uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła U zalecanych w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię w wypadku ścian murowanych wiąże się z koniecznością zastosowania izolacji termicznej o grubości przekraczającej 200 mm (w budynkach energooszczędnych) i 300 mm (w budynkach pasywnych). Tak duże grubości ociepleń mogą powodować pewne problemy z ich mocowaniem – np. brak odpowiednio długich kotew czy pogorszenie izolacyjności cieplnej związane z dużymi przekrojami rusztu nośnego. Budownictwo energooszczędne jest jednak przedmiotem zainteresowania nie tylko inwestorów, lecz także producentów, można więc oczekiwać, że wybór specjalistycznych wyrobów budowlanych przeznaczonych do tego typu obiektów na rynku będzie się zwiększał.

Należy pamiętać, że izolacyjność cieplna przegród zewnętrznych nie jest jedynym czynnikiem decydującym o energochłonności eksploatacyjnej.

Równie istotny jest kształt budynku, rozplanowanie pomieszczeń, rozwiązania węzłów konstrukcyjnych, systemy instalacyjne oraz możliwości wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii. Ostatecznym kryterium pozwalającym zaliczyć obiekt do grupy energooszczędnych lub pasywnych jest zapotrzebowanie na energię, a nie stopień ochrony cieplnej. W związku z tym dokonane analizy dotyczące grubości izolacji należy traktować jako wstępne zalecenia, przydatne na początkowym etapie projektowania budynku.

Literatura

  1. Dyrektywa 2010/31/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzUrz L 153 z 18.6.2010, s. 13–35).
  2. W. Feist, S. Peper, M. Görg, „CEPHEUS – Final Technical Report”, Hanower 2001.
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1238).
  4. W. Dubas, „Podstawy budownictwa energooszczędnego”, „Przegląd Budowlany”, nr 5/2006, s. 19–24.
  5. R. Wnuk, „Budowa Domu Pasywnego w praktyce”, Przewodnik Budowlany, Warszawa 2006.
  6. I. Strom, L. Joosten, Ch. Boonstra, „Passive Houses Solutions”, Intelligent Energy Europe, 2006.
  7. Strona internetowa: www.cepheus.de
  8. Instrukcja ITB 341/96, „Projektowanie i wykonywanie murowanych ścian szczelinowych”.
  9. PN-EN ISO 6946:2008, „Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania”.Instrukcja ITB 418/2006, „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Część C. Zeszyt 8: Bezspoinowy system ocieplania ścian zewnętrznych budynków”.
  10. Instrukcja ITB 447/2009, „Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków ETICS. Zasady projektowania i wykonania”.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

mgr inż. Wojciech Rogala, mgr inż. Marcin Mateja Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.

inż. Joanna Nowaczyk Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.

dr inż. Szymon Swierczyna Kratownica z kształtowników giętych

Kratownica z kształtowników giętych Kratownica z kształtowników giętych

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...

Iwona Sobczak Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

dr inż. Michał Wieczorek, mgr inż. Klaudiusz Borkowicz Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10) Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Robert Małkowski Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11) Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.

Redakcja Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0 Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

dr inż. Szymon Swierczyna Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018 Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów...

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów wysyłkowych na placu budowy.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie...

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie [3]. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych związanych ze wzmacnianiem konstrukcji. Materiały kompozytowe są stosowane nie tylko w przypadku starych obiektów budowlanych. Można je spotkać również w nowych budynkach przechodzących zmiany projektowe...

mgr inż. Maciej Rokiel, mgr inż. Ryszard Koć Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

Marian Bober, Michał Kowalski, mgr inż. Mariusz Pawlak, Tomasz Petras, Jacek Stankiewicz Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Dobór łączników do montażu płyt warstwowych Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach...

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach projektowania, realizacji i odbiorów inwestycji budowlanych wykonanych z płyt warstwowych.

Wybrane dla Ciebie

50% dopłaty na nowe źródło OZE »

50% dopłaty na nowe źródło OZE » 50% dopłaty na nowe źródło OZE »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Trwały dach to dobra inwestycja »

Trwały dach to dobra inwestycja » Trwały dach to dobra inwestycja »

OZE dofinansowaniem nawet 50% »

OZE dofinansowaniem nawet 50% » OZE dofinansowaniem nawet 50% »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Powstrzymaj odpadanie elewacji » Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych » Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.