Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wentylacja mechaniczna z rur elastycznych – co warto wiedzieć?

Mechanical ventilation made of flexible pipes – what you need to know?

Elastyczne rury wentylacyjne prowadzone w konstrukcji stropu, fot. D. Czernik

Elastyczne rury wentylacyjne prowadzone w konstrukcji stropu, fot. D. Czernik

W nowoczesnych domach wentylacja mechaniczna stała się standardem. Zwracając uwagę na zdrowy mikroklimat i zwiększoną efektywność energetyczną, coraz więcej osób docenia zalety wentylacji z rur elastycznych, które nie tylko przyspieszają montaż, ale także efektywnie wykorzystują dostępną przestrzeń, umieszczając system zarówno pod stropem, jak i w warstwie wylewki betonowej. Jednakże co stoi za tym rosnącym trendem? Współczesny dom, w którym coraz częściej pojawia się wentylacja z odzyskiem ciepła, nie tylko minimalizuje straty energii, ale również zapewnia komfort i zdrowe otoczenie dla jego mieszkańców. Można stwierdzić, że kluczem do realizacji wizji energooszczędnego i zdrowego domu jest odpowiednio zaprojektowany system wentylacji.

Zobacz także

mgr inż. Damian Czernik Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania instalacyjne do budynków hotelarskich

Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania instalacyjne do budynków hotelarskich Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania instalacyjne do budynków hotelarskich

Na etapie projektowania budynku usług hotelarskich architekci oraz projektanci branżowi poruszają wiele kwestii związanych z racjonalnym zużyciem energii. Dlatego z jednej strony wykorzystują rozwiązania...

Na etapie projektowania budynku usług hotelarskich architekci oraz projektanci branżowi poruszają wiele kwestii związanych z racjonalnym zużyciem energii. Dlatego z jednej strony wykorzystują rozwiązania architektoniczno-budowlane, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Z drugiej, stosowane są systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu....

Radosław Nawara Wymiana instalacji przy adaptacji zabytkowych budynków

Wymiana instalacji przy adaptacji zabytkowych budynków Wymiana instalacji przy adaptacji zabytkowych budynków

Instalacje elektryczne i energetyczne to istotne kwestie w procesie dostosowywania starego, zabytkowego budynku do nowych funkcji. Już sama zmiana funkcji generuje wiele zmian i wyzwań, bo np. budynki...

Instalacje elektryczne i energetyczne to istotne kwestie w procesie dostosowywania starego, zabytkowego budynku do nowych funkcji. Już sama zmiana funkcji generuje wiele zmian i wyzwań, bo np. budynki i lokale handlowe wymagają szerszych klatek schodowych, wyższych kondygnacji niż jest to wymagane w budynkach mieszkalnych.

Gamrat Technologie wykorzystywane w produkcji rur

Technologie wykorzystywane w produkcji rur Technologie wykorzystywane w produkcji rur

W nowoczesnym przemyśle i budownictwie rury odgrywają kluczową rolę w tworzeniu niezawodnych i trwałych systemów do przesyłu wody, ścieków oraz innych substancji. Technologie wykorzystywane w produkcji...

W nowoczesnym przemyśle i budownictwie rury odgrywają kluczową rolę w tworzeniu niezawodnych i trwałych systemów do przesyłu wody, ścieków oraz innych substancji. Technologie wykorzystywane w produkcji rur ewoluowały, oferując materiały i rozwiązania dostosowane do szerokiego spektrum zastosowań, od prostych instalacji domowych po skomplikowane systemy przemysłowe. Wśród najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji rur znajdują się polietylen (PE), polichlorek winylu (PVC) i stal....

*****
W artykule przedstawiono korzyści wynikające z instalacji centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Wyjaśniono, jak działa centrala wentylacyjna i na co trzeba zwrócić uwagę podczas planowania jej instalacji.

Mechanical ventilation made of flexible pipes – what you need to know?

The article presents the benefits of installing a ventilation unit with heat recovery system. It was explained how the air ventilation unit works and what you should pay attention to when planning the installation.
*****

Energooszczędność to jedno z głównych haseł nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego. W świadomości społecznej coraz bardziej zakorzeniają się zagadnienia związane z ekologią i zdrowym stylem życia. W tym kontekście niezwykle ważne jest zrozumienie roli, jaką pełni prawidłowa wentylacja budynku. Wilgoć, stanowiąca jedno z głównych zagrożeń w środowisku domowym, może prowadzić do rozwoju pleśni, roztoczy i grzybów. Niestety, zbyt szczelne budownictwo może paradoksalnie przysparzać problemów związanych z „zaduchem”, czyli przestarzałym, brudnym powietrzem.

Czytaj też o: Zabudowie szachtów instalacyjnych

Nie jest to jedynie kwestia komfortu – zdrowie mieszkańców może być w poważnym niebezpieczeństwie. Dyskomfort, senność, a nawet poważne schorzenia mogą być efektem niewłaściwej wentylacji. Stąd też coraz częściej podczas projektowania domów podejmowane są decyzje o instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Właśnie tu pojawiają się rozwiązania, które dają konkretne korzyści, zarówno dla środowiska, zdrowia mieszkańców, jak i dla ich portfeli.

fot1 wentylacja

FOT. Prawidłowy montaż centrali wentylacyjnej ściennej wraz z odpływem skroplin z zasyfonowaniem; fot.: D. Czernik

Rekuperacja, czyli system odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego, pozwala nie tylko na zachowanie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach, ale również przyczynia się do znaczącego obniżenia kosztów ogrzewania – nawet o 30% w porównaniu do budynków bez rekuperacji.

Zastosowanie systemu odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego jest po części odpowiedzią na wymagania stawiane nowym budynkom w nowych Warunkach Technicznych [1]. Od 2021 r. nowo budowane budynki muszą spełniać rygorystyczne normy dotyczące zapotrzebowania na energię. Rekuperacja staje się więc nie tylko korzyścią, ale i koniecznością, pomagającą osiągnąć cele ekologiczne i ekonomiczne we współczesnych domach. W trosce o zdrowie, komfort i ekologię warto więc przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie niesie ze sobą wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Wentylacja mechaniczna – jak działa?

Instalacja wentylacji mechanicznej składa się z przewodów, które nawiewają i wywiewają powietrze w różnych częściach budynku. Sercem tego rozwiązania jest centrala wentylacyjna z rekuperatorem, który może mieć konstrukcję krzyżową, obrotową lub przeciwprądową.

Dzięki mechanizmowi wymiany powietrza, jesteśmy w stanie usuwać zużyte powietrze z miejsc uznawanych za „brudne”, takich jak kuchnie, łazienki czy pralnie, jednocześnie dostarczając świeże i oczyszczone powietrze do przestrzeni życiowych, takich jak salon czy sypialnia.

Dzięki zastosowaniu rekuperatora, straty ciepła na drodze niekontrolowanej wentylacji ograniczone są do minimum. W tradycyjnych systemach, gdy wietrzymy pomieszczenia lub używamy wentylatorów łazienkowych, tracimy ciepło, które ucieka bezpowrotnie na zewnątrz. Z kolei w systemie z rekuperatorem to ciepło jest odzyskiwane i wtórnie wykorzystywane do podgrzewu nawiewanego powietrza.

Właściwości i zastosowanie rur elastycznych PE-HD

Współczesne budownictwo mieszkaniowe coraz częściej korzysta z elastycznych systemów wentylacyjnych. Typowe rury używane w tych systemach to gładkie wewnętrznie, karbowane na zewnątrz przewody z polietylenu o wzmocnionej gęstości (PE-HD). Mają one wiele zalet: są trwałe, odporne na uszkodzenia i dzięki niewielkim rozmiarom można je łatwo ukryć, na przykład w posadzce, wewnątrz ściany czy w suficie podwieszanym.

Istnieją cztery podstawowe rozmiary tych rur: Ø50, Ø75, Ø90 i Ø110 mm. Charakteryzują się dwiema warstwami: wewnętrzną, pokrytą powłoką antystatyczną z dodatkami chroniącymi przed bakteriami i grzybami (zapewniającą higienę instalacji), oraz zewnętrzną, której struktura nadaje rurze elastyczność, ułatwiającą montaż w różnych częściach budynku. Jednakże istnieją pewne pułapki przy montażu tych rur.

Kluczowe jest to, by unikać układania przewodów bezpośrednio w betonowej wylewce. Taka praktyka naraża rury na uszkodzenia mechaniczne oraz pękanie z powodu skurczu betonu. W przypadku prowadzenia rur przez nieogrzewane pomieszczenia istnieje też ryzyko kondensacji pary wodnej.

Rozwiązaniem tych problemów jest montaż rur w warstwie izolacyjnej o grubości zbliżonej do średnicy przewodów. Montując system wentylacyjny w stropie, możemy oszczędzić na wysokości całego pomieszczenia. W przypadku zastosowania standardowego sufitu podwieszanego przestrzeń wynosi 25–30 cm. Dzięki rurom w wentylacjach z PE możemy ograniczyć tę przestrzeń do 15–20 cm.

Skrzynki rozdzielcze

Kluczowym komponentem w instalacji wentylacyjnej są skrzynki rozdzielcze. Używane są do rozprowadzania powietrza z pionów wentylacyjnych do przewodów elastycznych, montowanych w układzie poziomym. Standardowy system powinien posiadać przynajmniej dwa takie rozdzielacze: jeden nawiewny i jeden wyciągowy. Są one zwykle wykonane ze stali nierdzewnej, z mufami przyłączeniowymi z poliwęglanu. Co ważne, można je zamówić na indywidualne wymiary i konfigurację przyłączeń.

Skrzynki rozprężne

Do łączenia przewodów wentylacyjnych z anemostatami używane są skrzynki rozprężne, nazywane też redukcyjnymi. Dzięki nim, tuż przed wylotem z anemostatu, strumień powietrza jest rozprężany, co zapobiega powstawaniu hałasu. Większość dostępnych modeli jest wykonana z poliwęglanu lub stali nierdzewnej. Skrzynki te posiadają różne typy wylotów i są dostosowane do rur o średnicach Ø50, Ø75 lub Ø90 mm. Mogą być bezpośrednio podłączone do anemostatów lub poprzez dodatkowe rury dystansowe, które dostosowują wysokość anemostatu do wysokości sufitu podwieszanego.

Anemostaty

Ostatnim elementem systemu wentylacji mechanicznej z rur elastycznych są anemostaty, odpowiadają za doprowadzanie powietrza do pomieszczeń (nawiewniki) lub jego odprowadzanie (wywiewniki). W przeciwieństwie do kratek wentylacyjnych wyróżnia je fakt, że mają możliwość regulacji przepływu powietrza. Sama budowa anemostatu jest estetyczna, w dodatku ułatwia przepływ powietrza w określonych kierunkach. Lokalizując anemostaty, należy zadbać o prawidłowe rozprowadzenie powierza świeżego, jak i usuwanie powietrza zużytego, brudnego.

Projekt wentylacji mechanicznej – co warto wiedzieć?

Decydując się na wentylację mechaniczną w swoim domu, miejmy na uwadze, że kluczowym momentem jest etap tworzenia projektu budowlano-architektonicznego. Współpraca z doświadczonym projektantem branżowym, będącym w stałym kontakcie z architektem i konstruktorem budynku, gwarantuje optymalne rozplanowanie przewodów wentylacyjnych. Taka wczesna konsultacja pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni instalacyjnej, na przykład w suficie podwieszanym czy w stropie międzykondygnacyjnym, gdy przewody są prowadzone w warstwie izolacji podłogowej.

Istnieją ważne elementy, które muszą zostać dokładnie przemyślane, takie jak:

  • lokalizacja centrali wentylacyjnej,
  • umiejscowienie czerpni oraz wyrzutni dachowej,
  • rozmieszczenie punktów nawiewnych i wywiewnych,
  • optymalne prowadzenie i estetyczna zabudowa pionów wentylacyjnych.

Centrale wentylacyjne dostępne w ofercie producentów różnią się między sobą wieloma kwestiami. Mówimy tutaj o sposobie montażu, rodzaju wymiennika ciepła, wyposażenia technicznego oraz parametrach pracy.

Podstawowym kryterium decydującym o wyborze centrali wentylacyjnej jest wydajność oraz wymagany spręż.

Mówiąc o wydajności, mamy na myśli wymagane natężenie przepływu powietrza przez wentylatory, jakie musimy wprowadzić do budynku. Wydajność powinna być wynikiem bilansu powietrza wentylacyjnego, suma powietrza wywiewanego z budynku powinna się równać sumie powietrza wywiewanego na zewnątrz. W przeciwnym przypadku różnica ciśnień może prowadzić do podciśnienia lub nadciśnienia.

Spręż jest z kolei wypadkową oporów, jakie napotyka przepływające powietrze na najbardziej niekorzystnym odcinku instalacji. Im dłuższa i bardziej skomplikowana jest instalacja, tym większy powinien być wymagany spręż. W domu jednorodzinnym spręż utrzymuje się w przedziale między 100 a 200 Pa. Znajomość tych dwóch kwestii pozwoli ustalić punkt pracy wentylatora. Powinien się on znajdować w takim jej miejscu, w którym zwiększenie oporów przepływu, np. spowodowanego zabrudzeniem filtra, nie powoduje dużego zmniejszenia wydatku.

Ile kosztuje wentylacja mechaniczna?

Gdy mówimy o instalacjach przeznaczonych do budownictwa mieszkalnego jednorodzinnego, często rodzi się pytanie o koszty. Jaki jest więc koszt zainstalowania efektywnego systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem dla domu średniej wielkości o pow. do 200 m2?

Jeśli rozważamy zakup i montaż solidnej centrali wentylacyjnej z dobrym rekuperatorem, ok. 10 punktów nawiewnych i wywiewnych wraz z przewodami Pe-HD, musimy być przygotowani na wydatek minimum 20 tys. zł. Oczywiście, ceny różnią się w zależności od producenta centrali, długości rur wentylacyjnych czy osprzętu dodatkowego. Chociaż może się to wydawać dość dużą sumą, trzeba zwrócić uwagę na długoterminowe korzyści takiego rozwiązania, jak oszczędność energii czy poprawa komfortu życia w domu.

Dla tych, którzy chcą maksymalnie zoptymalizować proces wentylacji, istnieje możliwość dodania do systemu gruntowego wymiennika ciepła. Jest to urządzenie, które pozwala jeszcze bardziej zredukować koszty związane z podgrzewaniem nawiewanego powietrza. Co więcej, w okresie letnim taki wymiennik sprawia, że powietrze dostarczane do wnętrza domu jest chłodniejsze. Dzięki temu, komfort termiczny w budynku jest znacząco podniesiony. Jeśli zdecydujemy się na połączenie rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła, całościowy koszt inwestycji może wynieść co najmniej 35 tys. zł.

Dom z wentylacją czy bez?

Wentylacja mechaniczna odgrywa kluczową rolę w nowoczesnym budownictwie, zarówno energooszczędnym i zwłaszcza w pasywnym. Jej głównym celem jest redukcja strat ciepła i poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach. Zastosowanie elastycznych przewodów polietylenowych (PE-HD) daje przewagę nad tradycyjnymi kanałami ze stali ocynkowanej. Oferują one znaczną oszczędność miejsca i mogą być łatwo ukryte, na przykład w warstwie wylewki betonowej.

Kluczowymi elementami każdego systemu wentylacji są skrzynki rozprężne i rozdzielne. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna czy poliwęglan wzmacniany włóknami. Montując skrzynkę rozprężną, tworzymy tylko otwór w stropie, dzięki czemu jedyną widoczną częścią systemu od dołu jest anemostat. Cała reszta instalacji jest ukryta pod wylewką betonową lub pod stropem w warstwie sufitu podwieszanego. Na takie rozwiązanie najlepiej się zdecydować na etapie projektowania domu, gdy mamy możliwość ingerencji nie tylko w przekrój elementów budynku – ale również wygospodarujemy dodatkową przestrzeń na centralę, piony wentylacyjne czy usytuowanie czerpni i wyrzutni.

Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2022 r., poz. 1225).

Komentarze

Powiązane

Jacek Sawicki Izolacje akustyczne i antywibracyjne w chłodnictwie

Izolacje akustyczne i antywibracyjne w chłodnictwie

Źródłami hałasu i wibracji w chłodnictwie są urządzenia chłodnicze, czyli maszyny cieplne wykorzystywane w technice chłodniczej i klimatyzacyjnej.

Źródłami hałasu i wibracji w chłodnictwie są urządzenia chłodnicze, czyli maszyny cieplne wykorzystywane w technice chłodniczej i klimatyzacyjnej.

Jacek Sawicki Otuliny techniczne w budownictwie

Otuliny techniczne w budownictwie Otuliny techniczne w budownictwie

Otuliny techniczne to grupy powłokowych materiałów izolacyjnych. Ich przeznaczeniem jest ochrona i zabezpieczanie zewnętrznych powierzchni instalacji i przewodów sieci przesyłowych, dystrybucyjnych, klimatyzacyjno-wentylacyjnych,...

Otuliny techniczne to grupy powłokowych materiałów izolacyjnych. Ich przeznaczeniem jest ochrona i zabezpieczanie zewnętrznych powierzchni instalacji i przewodów sieci przesyłowych, dystrybucyjnych, klimatyzacyjno-wentylacyjnych, a także określonej armatury i urządzeń przed uszkodzeniami fizycznymi oraz wystąpieniem niekorzystnych zjawisk obniżania jakości funkcji użytkowych bądź ich utraty; przy instalacjach ciepłowniczych – ochrona osób przed poparzeniem, przy instalacjach elektrycznych – przed...

mgr inż. Jerzy Żurawski Instalacje grzewcze a jakość energetyczna budynku

Instalacje grzewcze a jakość energetyczna budynku Instalacje grzewcze a jakość energetyczna budynku

W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W...

W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym [2] oraz w rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2008) [3], w rozporządzeniu w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego [4] oraz w rozporządzeniu w sprawie metodologii...

dr inż. Jacek Hulimka, dr inż. Marta Kałuża Podziemny zbiornik przeciwpożarowy – ocena i naprawa

Podziemny zbiornik przeciwpożarowy – ocena i naprawa Podziemny zbiornik przeciwpożarowy – ocena i naprawa

Bezpośrednio po przekazaniu wysokiego budynku do eksploatacji stwierdzono liczne przecieki w ścianie oddzielającej trójkondygnacyjny parking podziemny od zbiornika przeciwpożarowego. W ciągu pierwszych...

Bezpośrednio po przekazaniu wysokiego budynku do eksploatacji stwierdzono liczne przecieki w ścianie oddzielającej trójkondygnacyjny parking podziemny od zbiornika przeciwpożarowego. W ciągu pierwszych trzech lat eksploatacji różni wykonawcy podejmowali kolejne próby naprawy ściany (iniekcje rys i domniemanych pustek), nie uzyskali jednak pożądanych efektów. W związku z tym na zlecenie właściciela budynku przeprowadzono ekspertyzę konstrukcji zbiornika, dzięki której stwierdzono przyczyny obserwowanych...

Jacek Sawicki Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co...

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co przekłada się na niską wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Dzięki tej właściwości zmniejsza się lub jest zatrzymywany przepływ ciepła przez konstrukcję, na której materiał został zamocowany bądź wbudowany.

Konrad Koper Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek

Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek

Użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych kominka, nie zdają sobie natomiast sprawy z tego, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania decydują: odpowiednie przygotowanie...

Użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych kominka, nie zdają sobie natomiast sprawy z tego, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania decydują: odpowiednie przygotowanie miejsca montażu, sama instalacja oraz użycie odpowiednich materiałów.

dr Artur Miros Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych

Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych

Jednym z najważniejszych zadań stawianych izolacjom technicznym jest ograniczanie strat energii cieplnej. Brak izolacji, jej nieodpowiednie zaprojektowanie lub wykonanie mogą skutkować znacznym podwyższeniem...

Jednym z najważniejszych zadań stawianych izolacjom technicznym jest ograniczanie strat energii cieplnej. Brak izolacji, jej nieodpowiednie zaprojektowanie lub wykonanie mogą skutkować znacznym podwyższeniem kosztów pozyskiwania energii. Materiały te chronią przed kondensacją pary wodnej na powierzchni instalacji, co wydłuża czas ochrony użytkowej i zapobiega pogorszeniu wydajności.

dr inż. Agnieszka Winkler-Skalna Właściwości termoizolacyjne preizolowanych rur giętkich. Komentarz do normy PN-EN 15632-1:2009

Właściwości termoizolacyjne preizolowanych rur giętkich. Komentarz do normy PN-EN 15632-1:2009 Właściwości termoizolacyjne preizolowanych rur giętkich. Komentarz do normy PN-EN 15632-1:2009

Specyfikacja preizolowanych rur giętkich zawarta jest w normach serii PN-EN 15632, m.in. w normie PN-EN 15632-1:2009. Niektóre zapisy tego dokumentu wymagają komentarza, ponieważ zawierają błędy i nieścisłości...

Specyfikacja preizolowanych rur giętkich zawarta jest w normach serii PN-EN 15632, m.in. w normie PN-EN 15632-1:2009. Niektóre zapisy tego dokumentu wymagają komentarza, ponieważ zawierają błędy i nieścisłości mogące utrudniać wykonywanie koniecznych obliczeń.

mgr inż. Bartłomiej Sędłak Działanie opasek i kołnierzy ogniochronnych a materiały pęczniejące

Działanie opasek i kołnierzy ogniochronnych a materiały pęczniejące Działanie opasek i kołnierzy ogniochronnych a materiały pęczniejące

Przejścia instalacji na drugą stronę przegrody to miejsca, przez które w trakcie pożaru ogień może łatwo przedostać się do sąsiedniego pomieszczenia. Dlatego jeśli rury przechodzą przez przegrodę, dla...

Przejścia instalacji na drugą stronę przegrody to miejsca, przez które w trakcie pożaru ogień może łatwo przedostać się do sąsiedniego pomieszczenia. Dlatego jeśli rury przechodzą przez przegrodę, dla której wymagana jest dana klasa odporności ogniowej, należy uszczelnić ich przejście w sposób zapewniający przynajmniej taką samą klasę odporności ogniowej, jaką ma przegroda.

Waldemar Joniec Piony i przepusty instalacyjne

Piony i przepusty instalacyjne Piony i przepusty instalacyjne

Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.

Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.

dr Artur Miros, mgr inż. Grażyna Swołek Problemy pomiaru wartości współczynnika przewodzenia ciepła w wysokich temperaturach

Problemy pomiaru wartości współczynnika przewodzenia ciepła w wysokich temperaturach

Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości,...

Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości, szczególnie w przypadku pomiarów w wysokich temperaturach, wymaga przeanalizowania wielu zagadnień, m.in. związanych z właściwościami badanego materiału, przygotowania próbek do badań i wiedzy na temat zachowania materiału w zmiennych warunkach pomiarowych.

mgr inż. Ryszard Borkowski Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle

Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle

Stosowanie izolacji cieplnych jest nieodłącznym elementem modernizacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych. Wciąż jednak się zdarza, że podczas doboru materiałów izolacyjnych nie przykłada...

Stosowanie izolacji cieplnych jest nieodłącznym elementem modernizacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych. Wciąż jednak się zdarza, że podczas doboru materiałów izolacyjnych nie przykłada się wagi do ich jakości i grubości. Wynika to często z przekonania, że lepsze izolacje są nieekonomiczne, ponieważ wymagają większego nakładu finansowego na początku inwestycji. Czy pogląd ten jest słuszny?

dr Artur Miros Stabilność własności termoizolacyjnych materiałów organicznych do izolacji przemysłowych

Stabilność własności termoizolacyjnych materiałów organicznych do izolacji przemysłowych Stabilność własności termoizolacyjnych materiałów organicznych do izolacji przemysłowych

Artykuł przedstawia podejście normowe i pozanormowe do wprowadzonych w ostatnich kilku latach zmian wymagań izolacyjności termicznej dla izolacji przemysłowych.

Artykuł przedstawia podejście normowe i pozanormowe do wprowadzonych w ostatnich kilku latach zmian wymagań izolacyjności termicznej dla izolacji przemysłowych.

Robert Kotwas Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych

Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych

Czym jest odporność ogniowa i klasyfikacja NRO? Jeden z podstawowych elementów pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków odnosi się do właściwości materiałów, z których zostały one wykonane - zarówno...

Czym jest odporność ogniowa i klasyfikacja NRO? Jeden z podstawowych elementów pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków odnosi się do właściwości materiałów, z których zostały one wykonane - zarówno jeśli chodzi o konstrukcje budowlane, jak i systemy instalacji.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Instalacje dobrze zaizolowane

Instalacje dobrze zaizolowane Instalacje dobrze zaizolowane

Poziom zużycia energii oraz stopień bezpieczeństwa pożarowego w budynku zależą od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej izolacji przewodów instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Poziom zużycia energii oraz stopień bezpieczeństwa pożarowego w budynku zależą od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej izolacji przewodów instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Marcin Gryka Właściwości i zastosowanie polimoczników

Właściwości i zastosowanie polimoczników Właściwości i zastosowanie polimoczników

Jakie jest zastosowanie polimoczników, a także wady i zalety tego tworzywa? Jak aplikować polimoczniki?

Jakie jest zastosowanie polimoczników, a także wady i zalety tego tworzywa? Jak aplikować polimoczniki?

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017

Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017 Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017

W latach 2017-2021 nowe budynki będą musiały charakteryzować się większą energooszczędnością. W jakich obiektach możliwe będzie osiągnięcie wymagań prawnych w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej...

W latach 2017-2021 nowe budynki będą musiały charakteryzować się większą energooszczędnością. W jakich obiektach możliwe będzie osiągnięcie wymagań prawnych w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej EP?

mgr inż. Sławomir Dudziak Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?

Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?

Przemysław Gogojewicz Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika?

Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika? Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika?

Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym...

Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym wypadku nie oznacza, że budynku nie można zakwalifikować do kategorii obiektu budowlanego. Przy odmiennym rozumowaniu budowa budynku bez jakichkolwiek instalacji i urządzeń możliwa byłaby bez jakichkolwiek rygorów prawnych i w celu obejścia prawa wystarczające byłoby niewyposażenie budynku, nawet...

Robert Kotwas Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC

Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?

mgr inż. Jerzy Żurawski Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania

Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania

Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród...

Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród lub efektywny energetycznie system grzewczy.

dr inż. Zbigniew Tomasz Grzegorzewski Izolacje w instalacjach słonecznych

Izolacje w instalacjach słonecznych Izolacje w instalacjach słonecznych

Wykorzystanie energii słonecznej mało komu kojarzy się z koniecznością zastosowania odpowiednich systemów izolacyjnych. A jednak systemy solarne nie tylko wymagają zastosowania specjalnych materiałów izolacyjnych,...

Wykorzystanie energii słonecznej mało komu kojarzy się z koniecznością zastosowania odpowiednich systemów izolacyjnych. A jednak systemy solarne nie tylko wymagają zastosowania specjalnych materiałów izolacyjnych, ale również wprowadzenia odpowiedniej technologii w produkcji urządzeń do przetwarzania energii słonecznej, które muszą mieć wysoką izolacyjność.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Pakuły konopne do uszczelnienia połączeń gwintowanych w instalacjach wodnych

Pakuły konopne do uszczelnienia połączeń gwintowanych w instalacjach wodnych Pakuły konopne do uszczelnienia połączeń gwintowanych w instalacjach wodnych

Największą zmorą połączeń gwintowanych stosowanych w instalacjach wodociągowych jest przeciekanie. Wszelkiego typu nieszczelności mogą powodować szereg przykrych konsekwencji, poczynając od rosnących rachunków...

Największą zmorą połączeń gwintowanych stosowanych w instalacjach wodociągowych jest przeciekanie. Wszelkiego typu nieszczelności mogą powodować szereg przykrych konsekwencji, poczynając od rosnących rachunków za wodę, a kończąc na powstawaniu zagrożenia dla zdrowia mieszkańców lub użytkowników budynku. Aby uniknąć podobnych problemów, od dawna stosuje się specjalne uszczelnienie połączeń gwintowanych w instalacjach wodnych. Najstarszą i ciągle popularną metodą jest uszczelnienie wykonane przy użyciu...

doc. dr inż. Jarosław Wasilczuk, dr inż. Marian Sobiech Modernizacja instalacji ogrzewania i wentylacji w budynku mieszkalnym

Modernizacja instalacji ogrzewania i wentylacji w budynku mieszkalnym Modernizacja instalacji ogrzewania i wentylacji w budynku mieszkalnym

Budynki mieszkalne wybudowane po II wojnie światowej bez termomodernizacji nie spełniają obecnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a w wielu przypadkach również wymagań higienicznych dotyczących...

Budynki mieszkalne wybudowane po II wojnie światowej bez termomodernizacji nie spełniają obecnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a w wielu przypadkach również wymagań higienicznych dotyczących wentylacji [1-4].

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.