Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pomiary wilgotności w diagnostyce obiektów budowlanych – termografia w podczerwieni

Humidity measurements in building diagnostics – infrared thermography

Zawilgocone ściany budynku, fot. B. Monczyński

Zawilgocone ściany budynku, fot. B. Monczyński

Termografia w podczerwieni, nazywana również krótko termografią lub termowizją, to metoda badawcza, w której do bezkontaktowego pomiaru temperatury wykorzystuje się właściwości termiczne materiałów, a konkretnie właściwości promieniowania elektromagnetycznego. Polega ona na wizualizacji, rejestracji oraz interpretacji rozkładów temperatury w promieniowaniu podczerwonym na powierzchni badanych obiektów [1–3]. Jako podstawową zaletę termografii postrzega się to, że jest bezkontaktowa i nieinwazyjna, a zarazem pozwala na określenie temperatury powierzchni z większej odległości i na większym obszarze. Ponadto pozwala w łatwy sposób obrazowo przedstawić rozkład temperatury na powierzchni elementów budowlanych, a tym samym przepływu ciepła w konstrukcji budynku [4].

Zobacz także

dr inż. Bartłomiej Monczyński Nieinwazyjne metody przywracania równowagi wilgotnościowej budynków zabytkowych

Nieinwazyjne metody przywracania równowagi wilgotnościowej budynków zabytkowych Nieinwazyjne metody przywracania równowagi wilgotnościowej budynków zabytkowych

Problem zabezpieczenia budynków lub ich części narażonych na działanie wody i wilgoci zawartych w gruncie sprowadza się z reguły do dwóch czynności technicznych: odseparowania od elementów budynku źródeł...

Problem zabezpieczenia budynków lub ich części narażonych na działanie wody i wilgoci zawartych w gruncie sprowadza się z reguły do dwóch czynności technicznych: odseparowania od elementów budynku źródeł powodujących dopływ wilgoci, względnie stworzenie w murach odpowiedniej bariery przeciwwilgociowej – po czym do regeneracji uszkodzonych lub zagrożonych elementów [1].

Canada Rubber Polska Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS! Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

*****
Artykuł porusza tematykę termografii w kontekście pomiarów wilgotności w diagnostyce obiektów budowlanych. Opisano zasady działania kamer termowizyjnych oraz warunki środowiskowe istotne dla wyniku pomiaru.

Humidity measurements in building diagnostics – infrared thermography

The article discusses the topic of thermography in the context of humidity measurements in the diagnostics of buildings. The principles of operation of thermal imaging cameras and environmental conditions important for the measurement result are described.
*****

Każde ciało wymienia energię z otoczeniem, dlatego można zmierzyć temperaturę jego powierzchni. Wymiana energii z powierzchni elementu do otaczającego powietrza następuje na drodze trzech różnych mechanizmów: przewodzenia, konwekcji (unoszenia) oraz promieniowania [5, 6]. Ostatni z wymienionych sposobów transportu ciepła, czyli promieniowanie cieplne (termiczne) to przenoszenie energii poprzez emitowanie (w wyniku cieplnego ruchu cząstek) kwantów promieniowania elektromagnetycznego. Każde ciało w temperaturze powyżej zera bezwzględnego (absolutnego), tj. T = 0 K = -273,15°C, emituje promieniowanie elektromagnetyczne o energii zależnej od wartości temperatury i długości fali.

Czytaj też o: Grzybach domowych w zawilgoconych budynkach

Związek między temperaturą a całkowitą energią emitowaną w jednostce czasu przez ciało o danej temperaturze (przez element przekroju o jednostkowym przekroju) opisuje prawo Stefana-Bolzmana, czyli podstawowe prawo fizyczne opisujące zjawisko promieniowania cieplnego, wyrażone wzorem:

gdzie:

E – ilość energii wypromieniowanej z jednostki powierzchni rozważanego ciała o temperaturze T [K],
ε – współczynnik absorbcji lub emisyjności [-],
σ – stała Stefana-Bolzmana, wynosząca 5,67∙10-8 W/(m2∙K4),
T – temperatura termodynamiczna bezwzględna [K].

Ilość wyemitowanej energii jest zatem proporcjonalna to czwartej potęgi temperatury bezwzględnej.

Dwuczłonowa nazwa współczynnika absorpcji lub emisyjności ε wynika z prawa Kirchhoffa, które z kolei można przedstawić jako [5, 6]:

gdzie:

E – natężenie promieniowania (ilość energii wypromieniowanej z jednostki powierzchni) rozważanego ciała, nazywanego „ciałem szarym” [W/m2],
E0 – natężenie promieniowania ciała doskonale czarnego [W/m2].

Współczynnik absorpcji lub emisyjności (często określany krótko emisyjnością) to parametr charakteryzujący zdolność danego ciała do emisji promieniowania elektromagnetycznego. Jest on niezwykle istotny przy pomiarach temperatury powierzchni za pomocą pirometrów czy kamer termowizyjnych. Wartość emisyjności może się zawierać w zakresie od 0 do 1, nie jest jednak wielkością stałą – zależy ona przede wszystkim od kąta padania na daną powierzchnię, od długości fal promieniowania, rodzaju materiału stanu powierzchni, a nawet od temperatury [2, 5].

W przeciwieństwie do klasycznej fotografii, termografia wykorzystuje część promieniowania elektromagnetycznego niewidoczną dla ludzkiego oka, czyli promieniowanie w zakresie
podczerwieni (IR – od ang. infrared) widma elektromagnetycznego.

Zakres podczerwieni obejmuje fale elektromagnetyczne w zakresie od 0,7 do 1000 µm. Dla porównania, światło widzialne obejmuje zakres od 0,4 do 0,7 μm (RYS. 1).

rys1monczynski

RYS. 1 Widmo (spektrum) fal elektromagnetycznych; rys.: Wikimedia Commons

Obrazy termowizyjne są widoczne dla ludzkiego oka tylko wtedy, gdy pewna część promieniowania jest emitowana w postaci światła widzialnego – dzieje się tak zwykle w temperaturze powyżej 600°C. Kamera termowizyjna nie reaguje na światło widzialne. Przechwytuje jedynie promieniowanie podczerwone – bądź emitowane przez powierzchnię, bądź też od niej odbite – i generuje obrazy tego promieniowania. Detektor podczerwieni przetwarza energię padających fotonów promieniowania podczerwonego na sygnał elektryczny, którego wartość zależy od temperatury badanego obiektu [1, 4, 7, 8]:

W termowizji budowlanej stosowano w przeszłości kamery termowizyjne średniofalowe (długość fali od 2 do 5 µm) oraz długofalowe (długość fali od 8 do 12 µm).

Na dobór typu kamery (długości fali) odpowiedniego do danego rodzaju zadania (temperatury powierzchni, będącej przedmiotem pomiarów) pozwala znajomość prawa przesunięć Wiena, zgodnie z którym moc promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez ciało doskonale czarne przyjmuje najwyższą wartość dla długości fali odwrotnie proporcjonalnej do temperatury ciała, zgodnie ze wzorem [5]:

gdzie:

λmax – długość fali promieniowania o maksymalnej mocy [m],
b = 2,8978·10-3 m·K – stała Wiena,
T – temperatura [K].

Współcześnie stosowane kamery obsługują głównie systemy długofalowe, co wynika z technologii chłodzenia kamer (por. TABELA) [8].

tab1 monczynski

TABELA Przegląd aktualnego stanu wiedzy w dziedzinie technologii urządzeń termografii w podczerwieni wg [9]

Nowoczesne kamery termowizyjne składają się z układu optycznego, detektora sterowanego termicznie, wzmacniacza, procesora sygnałowego, portów wejścia/wyjścia, urządzeń do przechowywania danych oraz wyświetlacza (RYS. 2).

rys2 monczynski

RYS. 2 Schemat działania kamery termowizyjnej; rys.: [4]

Promienie prowadzone są zwykle przez optykę soczewki wykonaną z materiałów przezroczystych dla podczerwieni (german i krzem). Aby powstał obraz, musi ono przejść do detektora poprzez system obracających się pryzmatów i obrotową aperturę.

W stosowanych obecnie kamerach termowizyjnych w roli detektora stosuje się półprzewodniki (materiał, który przewodzi prąd elektryczny w temperaturze pokojowej i izoluje w niższych temperaturach).

Detektor przekształca padające promieniowanie podczerwone na proporcjonalne do jego mocy sygnały elektryczne, które są następnie przesyłane do jednostki analizującej. Wynik pomiaru przekształcany jest w obraz wizualny (obraz cieplny), zwany termogramem. Obraz można oglądać w czasie rzeczywistym (na ekranie kamery) oraz zapisać go w formie pliku (graficznego lub wideo) do dalszych analiz (FOT.).

fot2 monczynski

FOT. Zawilgocone ściany budynku przedstawione na termogramie; fot.: B. Monczyński

Termogram pokazuje zazwyczaj temperaturę pozorną – może on zostać przekształcony w mapę temperatury badanej powierzchni, o ile znana jest emisyjność i temperatura promieniowania otoczenia. Poszczególne wartości temperatury są wyświetlane na monitorze w różnych kolorach (w starszych urządzeniach stosowano odcienie szarości). Cieplejsze obszary są wyświetlane w kolorze od czerwonego do żółtego i zielonego, a zimniejsze obszary w kolorze niebieskim. Punkty lub obszary o tej samej temperaturze są łączone i przedstawiane jako izotermy. Dzięki temu możliwy jest pomiar temperatury powierzchni poprzez odczytanie wartości ustawionych na urządzeniu i uwzględnienie dodatkowych czynników (emisyjność powierzchni, odległość od obiektu, prędkość wiatru itp.).

Termogramy umożliwiają zmapowanie obszarów o wyższej lub niższej temperaturze powierzchni. Ułatwia to wizualizację mostków termicznych i określenie strat ciepła w konstrukcjach budynków [2, 4, 7].

Kamery termowizyjne wykorzystywane są w diagnostyce budynków nie tylko do lokalizacji mostków termicznych, ale również do lokalizacji instalacji ogrzewania podłogowego, lokalizacji pęknięć przewodów instalacyjnych, jak również miejsc przenikania wilgoci. Kamera termowizyjna nie jest wprawdzie bezpośrednio wrażliwa na zawartość wody w materiale, a jedynie na promieniowanie cieplne – nie może zatem służyć do bezpośredniego pomiaru wilgotności. Pozwala natomiast wykrywać (w czasie i przestrzeni) związane z zawartością wilgoci różnice temperatury [7, 8].

W przypadku zawilgoconych przegród budowlanych w obszarach o podwyższonej wilgotności dochodzi do zmiany przewodności cieplnej oraz powstają mostki termiczne. Wykrycie zmian wartości temperatury zachodzących na powierzchni elementu budowlanego pozwala zatem określić zmiany jego zawilgocenia (FOT.) [4].

Lokalne różnice w przewodnictwie cieplnym mogą wpływać i wpływają na temperaturę powierzchni, należy jednak mieć na uwadze, że na ten parametr wpływają również inne procesy fizyczne, a zatem traktowanie najzimniejszych obszarów jako tych o największej wilgotności może okazać się mylące [7].

Wzrost przewodności cieplnej materiału może zostać „zamaskowany” przez chłodzenie spowodowane parowaniem, a zawilgocony obszar może wydawać się zimniejszy lub cieplejszy, w zależności od temperatury po drugiej stronie tej samej przegrody. Może to prowadzić do mylnych interpretacji [7].

Podkreślenia wymaga również fakt, że przy użyciu kamer termowizyjnych można uwidocznić rozkład i różnice temperatury na najbliższej powierzchni. Jeśli na przykład ma być wykonana termografia ogrzewania podłogowego, jastrych wraz z pokryciem wierzchnim, które znajdują się powyżej umieszczonych w podkładzie podłogowym wężownic grzejnych, muszą zostać podgrzane, zanim obraz ogrzewania podłogowego będzie mógł być widoczny w kamerze termowizyjnej [8].

Termografię można stosować w warunkach stacjonarnych (temperatura nie zmienia się w czasie) lub dynamicznych (wzrost lub spadek temperatury). Podejście to może być pasywne (tj. brak celowego ogrzewania) lub aktywne (tj. celowe ogrzewanie obserwowanej powierzchni za pomocą grzejników). W podejściu pasywnym w warunkach stacjonarnych zakłada się, że na powierzchni, na której następuje odparowanie zawartej w niej wilgoci, ciepło utajone odebrane od powierzchni może spowodować jej ochłodzenie. W podejściu pasywnym w warunkach dynamicznych zakłada się natomiast, że w przypadku wyższej zawartości wilgoci materiał wykazuje większą bezwładność cieplną.

Z kolei w podejściu aktywnym w warunkach dynamicznych powierzchnia jest sztucznie podgrzewana lub chłodzona w celu monitorowania różnic temperatury na powierzchni podczas przemieszczania się ciepła przez niejednorodną (na skutek nierównomiernego rozkładu wilgoci, względnie cech strukturalnych) warstwę podpowierzchniową.

Termografia nie pozwala wykonywać pomiarów ilościowych wilgotności materiałów, ale jest ona użytecznym narzędziem do lokalizacji stref o podwyższonej wilgotności.

Wszystkie opisane powyżej podejścia mogą być przydatne np. w celu wykrycia miejsc nieszczelności hydroizolacji lub przecieków wody. Pomiar taki należy jednak traktować wyłącznie jako pomocniczy, a gdy potrzebne jest ilościowe określenie wilgotności, należy kontynuować pomiary, stosując inne metody badania wilgotności [1012].

Dla wyniku pomiaru istotne są następujące (występujące podczas pomiaru) warunki środowiskowe [4]:

  • temperatura otoczenia,
  • różnica wartości temperatury,
  • wpływ atmosfery,
  • promieniowanie zewnętrzne,
  • ruch powietrza,
  • ciśnienie atmosferyczne.

Temperatura otoczenia

W praktyce nie można podać wymaganych wartości bezwzględnych temperatury otoczenia. Zależy ona od wielu czynników, ale przede wszystkim od celu prowadzenia badań termowizyjnych. W tym kontekście należy dokonać rozróżnienia pomiędzy termografią ilościową i jakościową.

Bardziej rygorystyczne standardy stosuje się w przypadku pomiarów ilościowych. Przyjęło się na przykład, że w przypadku oceny izolacji termicznej oraz lokalizacji mostków cieplnych nie należy przekraczać górnej granicy temperatury zewnętrznej wynoszącej +5°C. Od temperatury zewnętrznej istotniejsza jest jednak różnica temperatury pomiędzy wnętrzem budynku a temperaturą otoczenia na zewnątrz.

Różnica wartości temperatury

Różnica pomiędzy temperaturą w budynku a temperaturą otoczenia musi wynosić co najmniej 10 K (za idealne uznaje się 15 K). Ponieważ temperatura w pomieszczeniu wynosi zwykle od 15 do 20°C, za najlepsze warunki pomiaru uznaje się wspomnianą powyżej temperaturę powietrza zewnętrznego nieprzekraczającą +5°C. Nie oznacza to jednak, że nie można prowadzić pomiarów w innych warunkach, warunki prowadzenia badań przy użyciu kamery termowizyjnej muszą jednak za każdym razem odpowiadać celowi, jakiemu te badania służą [2].

Wpływ atmosfery

Wpływy atmosferyczne mogą powodować osłabienie promieniowania podczerwonego, co z kolei powoduje zniekształcenie wyników pomiarów. Promienie podczerwone są tłumione przez składniki powietrza atmosferycznego (parę wodną, dwutlenek węgla itp.). Zjawiska pogodowe (mgła, deszcz, śnieg itp.) również mogą wywierać znaczny wpływ na pomiary termowizyjne. W praktyce wykazano jednak, że zakłócenia te nie są istotne w normalnych warunkach pogodowych oraz przy odległości od obiektu nie większej niż 10 m i w takich wypadkach można je zignorować. W przypadku większych odległości pomiarowych w obliczeniach należy uwzględnić odpowiedni współczynnik korygujący.

Promieniowanie zewnętrzne

Promieniowanie zewnętrzne, czyli promieniowanie podczerwone, które nie pochodzi od badanego obiektu, również może na kilka sposobów wpływać na wynik pomiaru, a tym samym zafałszować go. Największym źródłem ciepła w otoczeniu, a zarazem największym emiterem podczerwieni jest słońce. W badaniach termograficznych należy zatem brać pod uwagę wpływ podczerwonego promieniowania słonecznego, które może przedostać się na ścieżkę wiązki kamery termowizyjnej zarówno bezpośrednio, jak i poprzez odbicie (w krytycznym przypadku może mieć decydujący wpływ na wynik pomiaru). W związku z tym nie zaleca się wykonywania zdjęć termograficznych w bezpośrednim świetle słonecznym – jeśli to możliwe, najlepiej wykonywać pomiary po zmroku.

W przypadku pomiarów na zewnątrz budynków należy również wziąć pod uwagę fakt, że ściany budynków często nagrzewają się pod wpływem promieniowania słonecznego, w wyniku czego emitują promieniowanie cieplne i tym samym również zafałszowują wynik pomiaru. Z tego powodu najlepszym momentem do prowadzenia badań na zewnątrz budynków są godziny nocne (po północy) lub wczesny ranek (przed wschodem słońca). Należy ponadto mieć na względzie, że inne źródła ciepła, takie jak otaczające budynki, pojazdy lub ludzie, również mogą mieć wpływ na wyniki pomiaru.

Ruch i ciśnienie powietrza

Przepływające powietrze (wiatr) powoduje, że temperatura na powierzchni ściany spada w zależności od prędkości wiatru, ponieważ ciepło jest „odprowadzane” szybciej niż w przypadku powietrza nieruchomego. Obniżenie temperatury może albo rozłożyć się równomiernie na całej powierzchni ściany, ale może też (w zależności od prędkości wiatru oraz wysokości i kształtu obiektu) prowadzić do znaczących różnic w chłodzeniu poszczególnych części budynku. W związku z powyższym za warunki graniczne prowadzenia pomiarów termowizyjnych na zewnątrz budynków przyjmuje się prędkość wiatru wynoszącą 0,3 m/s.

Badania termograficzne mogą przyjąć formę badań jakościowych lub ilościowych. Przez termografię jakościową należy rozumieć taki proces rejestracji, w którym nie są określane żadne dane pomiarowe dotyczące rozkładów temperatury, a zatem można uwidocznić jedynie rozkład wartości temperatury (wizualizację różnic temperatury) na badanej powierzchni przegrody. W praktyce urządzenia takie służą zazwyczaj do lokalizacji większych mostków termicznych [2, 4].

Obszary zastosowań termografii jakościowej:

  • lokalizowanie mostków termicznych,
  • kontrola instalacji ogrzewania podłogowego,
  • lokalizowanie uszkodzeń rur (nieszczelności).

W przeciwieństwie do termografii jakościowej, termografia ilościowa pozwala uzyskać rzeczywiste zmierzone wartości. Oznacza to, że ostatecznie wartości temperatury powierzchni mierzone są w poszczególnych punktach za pomocą termografii.

W praktyce stosuje się kilka metod postępowania w badaniach termograficznych [2, 4]:

  • Do pomiarów bez dodatkowych środków pomocniczych (w rzeczywistości bardzo rzadko wykonywanych) wykorzystywana jest emitowana przez obiekt energia promieniowania. Warunkiem takiego pomiaru są zatem idealne warunki środowiskowe: brak wiatru, zewnętrznego promieniowania, żadnych innych zakłóceń atmosferycznych itp. Ponadto należy znać lub mierzyć temperaturę otoczenia.
  • Podczas pomiaru z temperaturą odniesienia w jednym lub najlepiej w kilku punktach mierzy się temperaturę obiektu, za pomocą odpowiedniego termometru kontaktowego. Do tego punktu pomiarowego przypisywany jest następnie, poprzez przesunięcie izoterm, poziom koloru lub izoterma na termogramie, za pomocą której można określić temperaturę dla każdego punktu skanowanego obiektu. Zaletą tej metody jest to, że nie trzeba znać współczynnika emisyjności obiektu. Słabym punktem jest dokładność (niska szczególnie w przypadku nierównych powierzchni) pomiaru temperatury odniesienia.
  • W przypadku pomiaru z promiennikiem wzorcowym w obszar pomiarowy skanera (zwykle przed powierzchnią mierzonego obiektu) wprowadza się jeden lub więcej promienników referencyjnych lub też wykorzystuje się wzorzec istniejący w skanerze. Promienniki te reprezentują w przybliżeniu tzw. ciało doskonale czarne. Ponieważ temperatura powierzchni zastosowanego wzorca jest znana, zazwyczaj można ją ustawić dla kilku zakresów temperatury. Umieszczając promiennik bezpośrednio przed mierzonym obiektem, można w pewnym stopniu wyłączyć zakłócenia atmosferyczne oraz opory wiatru i przenikania ciepła.
  • Pomiar z płaszczyzną odniesienia polega na porównaniu wielkości mierzonych promiennika wzorcowego, wzorca temperatury odniesienia i powierzchni przegrody. W takim wypadku stosuje się źródło promieniowania wzorcowego oraz wzorzec temperatury odniesienia. Promiennik wzorcowy stanowi ogrzana powierzchnia płyty miedzianej, pokryta materiałem o emisyjności zbliżonej do emisyjności materiału przegrody. Natomiast wzorzec temperatury odniesienia wykonany jest z tego samego materiału co promiennik wzorcowy.
  • Kombinowane metody pomiaru polegają (jak sama nazwa mówi) na kombinacji zastosowania urządzenia termowizyjnego oraz miernika przepływu ciepła i temperatury. Jednym z takich sposobów jest umieszczenie w charakterystycznych miejscach dodatkowych urządzeń pomiarowych. Innym jest sprzężenie urządzeń termograficznych z komputerem. Uzyskane z pomiarów dane przetwarzane są na postać cyfrową, a następnie rejestrowane w pamięci komputera, co pozwala na ich późniejszą obróbkę w pracowni komputerowej.

Z punktu widzenia pomiarów wilgotności należy podkreślić następujące aspekty termografii w podczerwieni [7]:

  • metoda służy jedynie do wyszukiwania stref wilgotnych oraz pozyskiwania informacji półilościowych;
  • metoda jest trudna w zastosowaniu, a termogramy niełatwe w interpretacji;
  • wynik w znacznej mierze zależy od fizycznych właściwości powierzchni materiału oraz czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie słoneczne (zarówno obecne, jak i z niedalekiej przeszłości), zachmurzenie, wiatr, opady, temperatura i wilgotność powietrza, promieniowanie pochodzące z pobliskich obiektów lub zacienienie przez nie powodowane;
  • możliwe są wyłącznie pomiary względne – wyników nie można kalibrować.

Literatura

1. B. Więcek, G. De Mey, „Termowizja w podczerwieni. Podstawy i zastosowania”, Wydawnictwo PAK, Warszawa 2011.
2. B. Orlik-Kożdoń, J. Belok, T. Steidl, „Termowizja w diagnostyce budynków,” „IZOLACJE”, 10/2018, s. 24–30.
3. W. Skowroński, M. Piotrowska, Z. Matkowski, C. Magott, T. Kania, „Aspekty ochrony budynków przed korozją biologiczną i ogniem”, Polskie Stowarzyszenie Mykologów Budownictwa, Wrocław 2019.
4. G. F. Moschig, „Bausanierung. Grundlagen – Planung – Durchführung“, Springer Vieweg, Wiesbaden 2014.
5. H. Stöcker, „Nowoczesne kompendium fizyki”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2015.
6. A. Dylla, „Fizyka cieplna budowli w praktyce – obliczenia
cieplno-wilgotnościowe”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2015.
7. PN-EN 16682:2017-05, „Konserwacja dziedzictwa kulturowego – Metody pomiaru zawartości wilgoci lub wody w materiałach nieruchomego dziedzictwa kulturowego”.
8. G. Hankammer, M. Resch, „Bauwerksdiagnostik bei Feuchteschäden“, RM Rudolf Müller, Köln 2023.
9. VATH-Richtlinie, „Bauthermografie: zur Planung, Durchführung und Dokumentation infrarotthermografischer Messungen an Bauwerken oder Bauteilen von Gebäuden“, Bundesverband für Angewandte Thermografie e.V., Nürnberg 2023.
10. B. Monczyński, „Pomiary wilgotności w diagnostyce obiektów budowlanych – metody bezwzględne”, „IZOLACJE”, 3/2024, s. 142–148.
11. B. Monczyński, „Pomiary wilgotności w diagnostyce obiektów budowlanych – względne metody elektryczne”, „IZOLACJE”, 4/2024, s. 100–105.
12. B. Monczyński, „Pomiary wilgotności w diagnostyce obiektów budowlanych – metoda higrometryczna”, „IZOLACJE”, 5/2024, s. 64–67.

Komentarze

Powiązane

dr inż. Bartłomiej Monczyński Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie...

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie powoduje różnego rodzaju zniszczenia materiału konstrukcji, objawiające się deformacjami, zmniejszeniem nośności, uszkodzeniami mrozowymi, pęcznieniem i wypłukiwaniem spoiw, przesunięciami czy też spękaniami [1].

dr inż. Bożena Orlik-Kożdoń, dr inż. Janusz Belok, dr inż. Tomasz Steidl Termowizja w diagnostyce budynków

Termowizja w diagnostyce budynków Termowizja w diagnostyce budynków

Poznaj podstawowe pojęcia stosowane w termografii. Jakie błędy popełniają najczęściej osoby wykonujące badania z użyciem kamery termowizyjnej?

Poznaj podstawowe pojęcia stosowane w termografii. Jakie błędy popełniają najczęściej osoby wykonujące badania z użyciem kamery termowizyjnej?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Pomiary wilgotności w diagnostyce obiektów budowlanych – metody niszowe

Pomiary wilgotności w diagnostyce obiektów budowlanych – metody niszowe Pomiary wilgotności w diagnostyce obiektów budowlanych – metody niszowe

Obok bezwzględnych metod pomiarów wilgotności materiałów budowlanych [1], względnych metod opornościowej, objętościowej i higrometrycznej [2, 3], jak również termografii w podczerwieni [4], w diagnostyce...

Obok bezwzględnych metod pomiarów wilgotności materiałów budowlanych [1], względnych metod opornościowej, objętościowej i higrometrycznej [2, 3], jak również termografii w podczerwieni [4], w diagnostyce zawilgoconych budynków (w tym obiektów zabytkowych) stosowanych jest szereg innych metod względnego (pośredniego) pomiaru wilgotności. Większość z nich opisana została w Załączniku C („Inne metody względne”) oraz Załączniku D („Metody ze specjalnymi wymaganiami bezpieczeństwa”) normy PN-EN 16682,...

dr hab. inż. Beata Nowogońska, prof. UZ Problemy podczas eksploatacji budynków

Problemy podczas eksploatacji budynków Problemy podczas eksploatacji budynków

Zapewnienie właściwego stanu technicznego jest jednym z najważniejszych zadań występujących podczas eksploatacji każdego obiektu technicznego. Obiekty budowlane podlegają ciągłym procesom destrukcyjnym,...

Zapewnienie właściwego stanu technicznego jest jednym z najważniejszych zadań występujących podczas eksploatacji każdego obiektu technicznego. Obiekty budowlane podlegają ciągłym procesom destrukcyjnym, a utrzymanie ich w odpowiednim stanie technicznym narzuca obowiązek prowadzenia działalności naprawczej. Z kolei optymalne planowanie przedsięwzięć remontowych wymaga ustalenia diagnozy. Trafne określenie stanu technicznego budynku, przyczyn zniszczeń oraz prognozy niekorzystnych zmian pozwoli na...

dr inż. Mariusz Garecki Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości....

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości. Dotyczy to zarówno obiektów wpisanych do rejestru zabytków, jak i tych, które znajdują się w strefach ochrony konserwatorskiej i poza nimi. Systematyczny wzrost cen nośników energii, a na przestrzeni ostatniego roku – wzrost wręcz lawinowy, będzie wymuszał na inwestorach konieczność instalacji...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Działania osłonowe w renowacji zawilgoconych budynków – tynki renowacyjne

Działania osłonowe w renowacji zawilgoconych budynków – tynki renowacyjne Działania osłonowe w renowacji zawilgoconych budynków – tynki renowacyjne

Jakiekolwiek prace renowacyjne w zawilgoconych budynkach muszą być poprzedzone zabiegami prowadzącymi do zredukowania zawartości wilgoci w przegrodach budowlanych, tj. doprowadzeniem substancji budowlanej...

Jakiekolwiek prace renowacyjne w zawilgoconych budynkach muszą być poprzedzone zabiegami prowadzącymi do zredukowania zawartości wilgoci w przegrodach budowlanych, tj. doprowadzeniem substancji budowlanej do tzw. wilgotności wagowej (wysuszeniem) [1].

mgr inż. Daniel Tokarski, prof. nzw. dr hab. inż. Irena Ickiewicz, prof. nzw. dr hab. Wioletta Żukiewicz-Sobczak Analiza termograficzna stolarki okienno-drzwiowej

Analiza termograficzna stolarki okienno-drzwiowej Analiza termograficzna stolarki okienno-drzwiowej

Na koszty energii w budynku oraz bezpieczeństwo i komfort użytkowania ma wpływ wiele czynników. Ze strony budowlanej najważniejsze z nich to dobór odpowiednich, energooszczędnych technologii i materiałów,...

Na koszty energii w budynku oraz bezpieczeństwo i komfort użytkowania ma wpływ wiele czynników. Ze strony budowlanej najważniejsze z nich to dobór odpowiednich, energooszczędnych technologii i materiałów, a także wszystkie działania związane z prawidłowym zaprojektowaniem oraz wykonaniem izolacji termicznej budynku. Konieczność wprowadzenia termoizolacji w budynkach wynika z uciążliwości w zakresie użytkowania lokali mieszkalnych. Problemem są straty ciepła i zawilgocenia, a w efekcie zagrzybienia....

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zasolenie budynków i sposoby jego określania na potrzeby diagnostyki budowli

Zasolenie budynków i sposoby jego określania na potrzeby diagnostyki budowli Zasolenie budynków i sposoby jego określania na potrzeby diagnostyki budowli

Wilgoć oraz tzw. szkodliwe sole budowlane postrzegane są jako dwa główne czynniki wpływające na obniżenie trwałości murów [1]. Woda pod każdą ze swoich postaci może wpływać na strukturę materiałów kapilarno-porowatych...

Wilgoć oraz tzw. szkodliwe sole budowlane postrzegane są jako dwa główne czynniki wpływające na obniżenie trwałości murów [1]. Woda pod każdą ze swoich postaci może wpływać na strukturę materiałów kapilarno-porowatych (takich jak kamień, cegła, zaprawy murarskie oraz tynkarskie), prowadząc do ich destrukcji [2]. Procesy niszczenia materiału są tym intensywniejsze, im dłużej trwa zawilgacanie muru na skutek kapilarnego podciągania wilgoci, a tym samym gromadzenie się soli [2-3].

mgr inż. Jarosław Strzałkowski Diagnostyka połączeń izolacji termicznej elementów obudowy budynku i możliwe sposoby naprawy błędów wykonawczych

Diagnostyka połączeń izolacji termicznej elementów obudowy budynku i możliwe sposoby naprawy błędów wykonawczych Diagnostyka połączeń izolacji termicznej elementów obudowy budynku i możliwe sposoby naprawy błędów wykonawczych

Nawet niewielkie błędy w wykonaniu termoizolacji powstałe na etapie budowy mogą skutkować dużymi problemami z zachowaniem odpowiedniego komfortu cieplnego użytkowanego budynku. Drobne nieciągłości w izolacji...

Nawet niewielkie błędy w wykonaniu termoizolacji powstałe na etapie budowy mogą skutkować dużymi problemami z zachowaniem odpowiedniego komfortu cieplnego użytkowanego budynku. Drobne nieciągłości w izolacji oraz nieprawidłowości w wykonaniu szczeliny dylatacyjnej powodują bowiem powstawanie bardzo istotnych i trudnych do naprawy mostków cieplnych.

Jak ocieplić dom? Przydatne wskazówki

Jak ocieplić dom? Przydatne wskazówki Jak ocieplić dom? Przydatne wskazówki

Prawidłowa wykonana termomodernizacja domu skutecznie ogranicza zapotrzebowanie i zużycie energii cieplnej. Rozwój branży budowlanej sprawia, że osoby, które chcą efektywnie zmniejszyć straty ciepła, mogą...

Prawidłowa wykonana termomodernizacja domu skutecznie ogranicza zapotrzebowanie i zużycie energii cieplnej. Rozwój branży budowlanej sprawia, że osoby, które chcą efektywnie zmniejszyć straty ciepła, mogą stosować różnorodne materiały izolacyjne. Przy ocieplaniu domu należy zwrócić szczególną uwagę na newralgiczne miejsca, których zlokalizowanie i odpowiednie zaizolowanie pozwoli na utrzymanie wytworzonego przez instalację grzewczą ciepła. Dlaczego ocieplenie domu jest tak ważne? Od czego zależy...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Zastosowanie badań termowizyjnych w budownictwie

Zastosowanie badań termowizyjnych w budownictwie Zastosowanie badań termowizyjnych w budownictwie

Książka jest przeznaczona dla inżynierów i techników, którzy używają kamer termowizyjnych w swojej pracy, w diagnostyce termicznej budynków i innych obiektów budowlanych, dla studentów wyższych uczelni...

Książka jest przeznaczona dla inżynierów i techników, którzy używają kamer termowizyjnych w swojej pracy, w diagnostyce termicznej budynków i innych obiektów budowlanych, dla studentów wyższych uczelni na kierunkach: budownictwo, architektura i inżynieria środowiska wyższych uczelni technicznych, dla inżynierów tych specjalności oraz dla wszystkich zainteresowanych tą techniką pomiarową.

mgr inż. Daniel Tokarski, dr inż. Robert Tomaszewski, dr inż. Tomasz Grudniewski, prof. nzw. dr hab. inż. Irena Ickiewicz, prof. nzw. dr hab. Wioletta Żukiewicz-Sobczak Analiza termiczna przegrody ściennej z wbudowanymi elementami imitującymi mostki cieplne

Analiza termiczna przegrody ściennej z wbudowanymi elementami imitującymi mostki cieplne Analiza termiczna przegrody ściennej z wbudowanymi elementami imitującymi mostki cieplne

W Polsce 34% zużywanej energii jest pochłaniane przez budynki mieszkalne, z czego aż 71% wykorzystywane jest do realizacji podstawowych założeń, jakie ma pełnić budynek (ogrzewanie), a następnie do jego...

W Polsce 34% zużywanej energii jest pochłaniane przez budynki mieszkalne, z czego aż 71% wykorzystywane jest do realizacji podstawowych założeń, jakie ma pełnić budynek (ogrzewanie), a następnie do jego eksploatacji. Szacuje się, że jedynie około 7% energii zużywanej podczas całego cyklu życia typowego budynku mieszkalnego wykorzystywane jest do jego wybudowania, natomiast pozostałe 93% pochłania eksploatacja.

dr inż. Paweł Krause Wpływ natężenia promieniowania słonecznego na rozkład temperatury powierzchni polistyrenu grafitowego

Wpływ natężenia promieniowania słonecznego na rozkład temperatury powierzchni polistyrenu grafitowego Wpływ natężenia promieniowania słonecznego na rozkład temperatury powierzchni polistyrenu grafitowego

Uszkodzenia izolacji termicznych powstające w trakcie realizacji robót ociepleniowych mogą powstawać w okresach intensywnego oddziaływania promieniowania słonecznego. Materiałem termoizolacyjnym zyskującym...

Uszkodzenia izolacji termicznych powstające w trakcie realizacji robót ociepleniowych mogą powstawać w okresach intensywnego oddziaływania promieniowania słonecznego. Materiałem termoizolacyjnym zyskującym coraz większy udział w rynku budowlanym jest polistyren spieniony z dodatkami atermicznymi, powodującymi redukcję wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Tego typu rodzaj polistyrenu nazywany jest zwyczajowo styropianem grafitowym, styropianem czarnym lub też styropianem szarym.

mgr inż. Jerzy Żurawski Termowizja jako weryfikacja jakości prac izolacyjnych

Termowizja jako weryfikacja jakości prac izolacyjnych Termowizja jako weryfikacja jakości prac izolacyjnych

Uzyskanie rzetelnej informacji o jakości i prawidłowości wykonanej w budynku izolacji termicznej może nie być proste. Istniejące budynki bardzo często nie mają dokumentacji lub jest ona niekompletna, a...

Uzyskanie rzetelnej informacji o jakości i prawidłowości wykonanej w budynku izolacji termicznej może nie być proste. Istniejące budynki bardzo często nie mają dokumentacji lub jest ona niekompletna, a dodatkowy problem mogą stanowić dokonane w trakcie realizacji zmiany technologii czy materiałów w stosunku do zaplanowanych w projekcie. Aby zatem dokonać poprawnej oceny, należy wykonać dodatkowe badania, najlepiej metodą bezinwazyjną. Taka bezinwazyjna weryfikacja prac izolacyjnych nie jest możliwa...

mgr inż. Tomasz Karwat Termowizja – zasady ogólne, środowisko pomiarowe, budowa kamer, przykłady zastosowania

Termowizja – zasady ogólne, środowisko pomiarowe, budowa kamer, przykłady zastosowania Termowizja – zasady ogólne, środowisko pomiarowe, budowa kamer, przykłady zastosowania

Celem artykułu jest przybliżenie czytelnikom tematyki związanej z promieniowaniem podczerwonym, budową kamer i wykonywaniem pomiarów termowizyjnych.

Celem artykułu jest przybliżenie czytelnikom tematyki związanej z promieniowaniem podczerwonym, budową kamer i wykonywaniem pomiarów termowizyjnych.

Redakcja Nowość: kamera termowizyjna FLIR E8 Pro

Nowość: kamera termowizyjna FLIR E8 Pro Nowość: kamera termowizyjna FLIR E8 Pro

FLIR E8 Pro to niezbędne narzędzie do lokalizowania i diagnozowania problemów elektrycznych, mechanicznych i budowlanych. Szybko wskaże gorące punkty i łatwo zidentyfikuje problemy dzięki żywym obrazom...

FLIR E8 Pro to niezbędne narzędzie do lokalizowania i diagnozowania problemów elektrycznych, mechanicznych i budowlanych. Szybko wskaże gorące punkty i łatwo zidentyfikuje problemy dzięki żywym obrazom termowizyjnym, wspieranym przez opatentowane przez FLIR ulepszenie MSX® (Multi-Spectral Dynamic Imaging). Kamerę ma w swojej ofercie firma Kamery IR.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE e-wydanie: IZOLACJE 10/2018

e-wydanie: IZOLACJE 10/2018 e-wydanie: IZOLACJE 10/2018

W nowym numerze miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o zasadach przyznawania nowej ulgi termomodernizacyjnej oraz mocowaniu ociepleń do ścian w technologii ETICS. Radzimy też, jak przeprowadzać naprawy...

W nowym numerze miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o zasadach przyznawania nowej ulgi termomodernizacyjnej oraz mocowaniu ociepleń do ścian w technologii ETICS. Radzimy też, jak przeprowadzać naprawy i renowacje stropów, a także jak poprawić izolacyjność akustyczną w budownictwie mieszkaniowym.

Materiały prasowe Kamera termowizyjna Amprobe IRC-120 - nowość na polskim rynku

Kamera termowizyjna Amprobe IRC-120 - nowość na polskim rynku Kamera termowizyjna Amprobe IRC-120 - nowość na polskim rynku

Firma Beha-Amprobe wprowadza do sprzedaży w Polsce kamerę termowizyjną Amprobe IRC-120 z technologią typu "wyceluj i rejestruj". Nowe urządzenie poszerza linię kamer IRC-100 - w porównaniu z modelem IRC-110-EUR...

Firma Beha-Amprobe wprowadza do sprzedaży w Polsce kamerę termowizyjną Amprobe IRC-120 z technologią typu "wyceluj i rejestruj". Nowe urządzenie poszerza linię kamer IRC-100 - w porównaniu z modelem IRC-110-EUR ma kilka dodatkowych funkcjonalności, takich jak: możliwości przechowywania danych, wskaźnik laserowy, latarka czy lampa UV.

doc. dr inż. Jarosław Wasilczuk, dr inż. Marian Sobiech Modernizacja instalacji ogrzewania i wentylacji w budynku mieszkalnym

Modernizacja instalacji ogrzewania i wentylacji w budynku mieszkalnym Modernizacja instalacji ogrzewania i wentylacji w budynku mieszkalnym

Budynki mieszkalne wybudowane po II wojnie światowej bez termomodernizacji nie spełniają obecnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a w wielu przypadkach również wymagań higienicznych dotyczących...

Budynki mieszkalne wybudowane po II wojnie światowej bez termomodernizacji nie spełniają obecnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a w wielu przypadkach również wymagań higienicznych dotyczących wentylacji [1-4].

dr inż. Robert Stachniewicz Badania szczelności budynków z wykorzystaniem kamery termowizyjnej

Badania szczelności budynków z wykorzystaniem kamery termowizyjnej Badania szczelności budynków z wykorzystaniem kamery termowizyjnej

Wentylacja w budynku stanowi dużą część jego bilansu cieplnego. W budynkach jednorodzinnych o niskiej izolacyjności cieplnej przegród może stanowić do 20%, natomiast w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych...

Wentylacja w budynku stanowi dużą część jego bilansu cieplnego. W budynkach jednorodzinnych o niskiej izolacyjności cieplnej przegród może stanowić do 20%, natomiast w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych z racji małych strat ciepła przez przegrody zewnętrzne, jej udział znacząco wzrasta.

dr inż. Justyna Sobczak-Piąstka, prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki Diagnostyka techniczna budynku wielkopłytowego

Diagnostyka techniczna budynku wielkopłytowego Diagnostyka techniczna budynku wielkopłytowego

Najczęściej stosowaną metodą w przeglądach obiektów budowlanych jest ocena wizualna. Taka ocena może być wystarczająca do sprawdzenia stanu technicznego niewielkich budynków o prostej konstrukcji. Natomiast...

Najczęściej stosowaną metodą w przeglądach obiektów budowlanych jest ocena wizualna. Taka ocena może być wystarczająca do sprawdzenia stanu technicznego niewielkich budynków o prostej konstrukcji. Natomiast w przypadku większych obiektów o konstrukcji bardziej złożonej, takich jak budynki wielkopłytowe, należy zastosować bardziej zaawansowane metody badawcze.

Waldemar Joniec Kamery termowizyjne do badania stanu izolacji

Kamery termowizyjne do badania stanu izolacji Kamery termowizyjne do badania stanu izolacji

Kamery termowizyjne stosowane w branży budowlanej, ciepłowniczej i instalacyjnej pozwalają skontrolować stan izolacji budynków, rurociągów, wymienników ciepła, instalacji, a nawet ocenić montaż kolektorów...

Kamery termowizyjne stosowane w branży budowlanej, ciepłowniczej i instalacyjnej pozwalają skontrolować stan izolacji budynków, rurociągów, wymienników ciepła, instalacji, a nawet ocenić montaż kolektorów słonecznych.

mgr inż. Maciej Rokiel Dachy zielone oraz dachy odwrócone - wymagania stawiane hydroizolacji oraz termoizolacji

Dachy zielone oraz dachy odwrócone - wymagania stawiane hydroizolacji oraz termoizolacji Dachy zielone oraz dachy odwrócone - wymagania stawiane hydroizolacji oraz termoizolacji

Dach lub stropodach to nic innego jak przegroda chroniąca budynek lub budowlę przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, przenosząca obciążenia od wiatru i śniegu, obciążenia użytkowe, a także zapewniająca...

Dach lub stropodach to nic innego jak przegroda chroniąca budynek lub budowlę przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, przenosząca obciążenia od wiatru i śniegu, obciążenia użytkowe, a także zapewniająca komfort cieplny oraz pełniąca funkcje dekoracyjne. Jego konstrukcja i forma zależą od rodzaju obiektu, wymagań użytkowych (funkcji obiektu), warunków zabudowy oraz wymagań planu zagospodarowania przestrzennego, strefy klimatycznej, rodzaju pokrycia czy też sposobu odwodnienia i ocieplenia...

mgr inż. Maciej Rokiel Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające

Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności...

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, przemysłowym itp.) i budowli, lecz także wymóg formalny.

Wybrane dla Ciebie

Źródło OZE z dopłatą 50% »

Źródło OZE z dopłatą 50% » Źródło OZE z dopłatą 50% »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

EKOdachy spadziste »

EKOdachy spadziste » EKOdachy spadziste »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz » Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.