Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych

Longevity of metal roofs and photovoltaic systems

Jaka jest żywotność metalowych pokryć dachowych? fot. J. Sawicki

Jaka jest żywotność metalowych pokryć dachowych? fot. J. Sawicki

Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja w fotowoltaikę na dachu zwykle ma prosty okres zwrotu wynoszący 3–7 lat, a i produkcja energii trwa przez kolejne 25 lat lub nawet dłużej. Jednak montaż PV na dachu o żywotności krótszej niż 10 lat może nie mieć sensu finansowego.

Zobacz także

mgr inż. Mariusz Pawlak Dobór łączników do montażu na dachach płaskich

Dobór łączników do montażu na dachach płaskich Dobór łączników do montażu na dachach płaskich

Stowarzyszenie DAFA, realizując jeden ze swoich podstawowych celów statutowych, tj. poprawę standardów wykonania oraz podniesienie jakości specjalistycznych robót budowlanych, wydało publikację z zakresu...

Stowarzyszenie DAFA, realizując jeden ze swoich podstawowych celów statutowych, tj. poprawę standardów wykonania oraz podniesienie jakości specjalistycznych robót budowlanych, wydało publikację z zakresu technik mocowań: „Wytyczne doboru łączników do montażu na dachach płaskich”. Jest to jedno z trzech tego typu opracowań autorskich zespołu specjalistów o długoletnim stażu z firm: EJOT, Essve, Rawlplug i SFS Group.

Joanna Szot Chłodne dachy

Chłodne dachy Chłodne dachy

Silne ocieplenie klimatu Polski dotyczy wszystkich pór roku, ale szczególnie latem jest uciążliwe. Przegrzane dachy sprawiają, że w pomieszczeniach na poddaszu panuje wysoka temperatura, jest duszno i...

Silne ocieplenie klimatu Polski dotyczy wszystkich pór roku, ale szczególnie latem jest uciążliwe. Przegrzane dachy sprawiają, że w pomieszczeniach na poddaszu panuje wysoka temperatura, jest duszno i nieprzyjemnie. Bardzo często nawet wentylacja nie pomaga. Nadmiernemu nagrzewaniu się dachu, a tym samym poddasza możemy zapobiec. Wyjściem z sytuacji są powłoki termorefleksyjne.

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

*****
W artykule skoncentrowano się na często pomijanym temacie: trwałości, długowieczności i kompatybilności platformy montażowej systemów fotowoltaicznych z dachem.

Longevity of metal roofs and photovoltaic systems

The article focuses on a frequently overlooked topic: the durability, longevity of the construction platform, as well as compatibility of photovoltaic systems with metal roofs.
*****

Metalowe pokrycie dachowe ma cechy (np. geometrię, wytrzymałość, trwałość oraz odporność na wiatr, grad, deszcz i śnieg), które sprawiają, że jest to idealne podłoże do montażu systemu fotowoltaicznego. Metal jest wysoce trwały, a jego żywotność mierzona jest nie w latach, ale w dziesięcioleciach. Biorąc pod uwagę, że fotowoltaika ma żywotność ponad 30 lat i cenę znacznie wyższą niż jakikolwiek dach, na którym jest zamontowana, sam ten czynnik skłania do rozsądnego wyboru dachu metalowego.

Czytaj też: Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Metalowy dach to jedyny rodzaj dachu, który przetrwa panele słoneczne. Montaż PV na większości innych dachów będzie wymagał wymiany dachu w połowie cyklu życia PV. Wg normy PN-EN 15643-1 „Zrównoważoność obiektów budowlanych” cykl życia to kolejne powiązane ze sobą fazy życia rozpatrywanego obiektu, a ocena oddziaływania w cyklu życia to etap oceny cyklu życia mający na celu zrozumienie oraz ocenę wielkości i znaczenia potencjalnych oddziaływań środowiskowych systemu wyrobu w cyklu życia wyrobu. Zatem demontaż panelu fotowoltaicznego i jego ponowny montaż po zakończeniu wymiany dachu w teorii jest możliwy nawet więcej niż jeden raz w cyklu życia PV.

Dachy metalowe są dostępne w wielu różnych kolorach, grubościach i profilach, z których niektóre lepiej nadają się do montażu PV niż inne. Profile na rąbek stojący oferują istotną zaletę, zapewniając bezpenetracyjny sposób mocowania profili montażowych PV do powierzchni dachu. Takie profile umożliwiają mocowanie PV w sposób, który spełnia założenia projektowe, a więc zero penetracji dachu. Podczas gdy metalowe systemy dachowe mogą się wiązać z wyższymi kosztami początkowymi niż niektóre inne materiały dachowe, koszty montażu paneli fotowoltaicznych można również zmniejszyć, równoważąc dodatkowy koszt dachu. Analizując koszty cyklu życia, korzyści płynące z zastosowania metalu są jeszcze większe, bo zapewniają gwarancje na materiał dachowy przez cały okres użytkowania PV i dłużej.

Trwałość

Lakierowane okładziny stalowe w płytach warstwowych, niezależnie od metalowego dodatkowego zabezpieczenia przed korozją, charakteryzują się niskimi wymaganiami konserwacyjnymi i długą żywotnością. Takie systemy dachowe często objęte są gwarancją na 40 lat lub dłużej, a przy prawidłowej instalacji gwarancja nie jest unieważniana przez nieodpowiednie zastosowanie panelu fotowoltaicznego.

Systemy farb do stalowych pokryć dachowych to na ogół fabrycznie nakładane i utwardzane powłoki w procesie ciągłym, zanim okładzinie metalicznej zostanie nadany określony profil. Natomiast w procesie produkcji panela w trakcie profilowania okładziny warstwa lakieru jest rozciągana i ściskana, więc z pewnością będzie trwała w eksploatacji. Te wszystkie rozważania są ważne, aby mieć pewność, że żywotność dachu przekroczy oczekiwaną żywotność systemu fotowoltaicznego. Dostępne taśmy metalowe wykorzystywane na okładziny paneli to stal powlekana, aluminium, cynk, miedź i stal nierdzewna.

Okres życia

Żywotność metalowych pokryć dachowych należy do najdłuższych ze wszystkich systemów pokryć dachowych, częściowo ze względu na trwałość rdzenia stalowego i lakieru oraz długowiecznych uszczelnień, elementów złącznych oraz wykończeń. Badanie opublikowane przez Metal Construction Association wykazało, że żywotność właściwie zaprojektowanego i wykonanego dachu ze stali powlekanej metalicznie i lakierowanej wynosi ok. 70 lat na obszarach o wysokiej korozyjności atmosfery o typie C5-M.

Wysokiej jakości metalowe dachy wymagają niewielkiej lub wręcz żadnej konserwacji poza okresowymi kontrolami pod kątem anomalii, takich jak zablokowany drenaż materiałów opadowych. Natomiast systemy fotowoltaiczne powinny być regularnie kontrolowane, co ułatwi jednoczesną kontrolę metalowych pokryć dachowych pod kątem wpływu środowiska.

Według badań statystyczna średnia żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi ok. 30 lat. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nie ma sensu instalować paneli fotowoltaicznych z 30-letnim okresem życia na dachu, który jest mniej trwały niż panele. Warto pamiętać, że niewiele rodzajów dachów spełnia wymagania potwierdzające założony wcześniej okres trwałości, nawet jeśli są one nowe.

Zrównoważony rozwój

Podstawowym powodem wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, takich jak fotowoltaika, jest ograniczenie zużycia paliw kopalnych. Wytwarzanie energii słonecznej jest przyjazne dla środowiska, bo, wytwarzając czystą energię, redukuje się emisję CO2.

Dachy metalowe są zgodne z tymi celami. Stal nie tylko w 100% nadaje się do recyklingu, ale jest również najczęściej poddawanym recyklingowi materiałem konstrukcyjnym na świecie ze skutecznością prawie 85%. Rzeczywisty wskaźnik recyklingu jest dowodem na to, że recykling jest opłacalny i zrównoważony w praktyce i polega na wykorzystaniu odpadowej stali przy mniejszym zużyciu energii i wody niż produkcja nowej stali. Można przywołać obserwację, że rzadko spotyka się na wysypiskach metal z dachów, podczas gdy inne materiały dachowe mają udział ok. 10% materiałów na wysypiskach.

Całkowity koszt instalacji fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiki na metalowym pokryciu dachowym jest tańsza niż w przypadku innych typów dachów. Te oszczędności wynikają z prostszych, tańszych systemów montażu i krótszego czasu instalacji, mniej czasu pracy spędzonego na dachu oznacza bowiem mniej zakłóceń i niższe koszty pracy. Trochę większe nakłady finansowe na metalowy dach mogą przynieść do 15% oszczędności na instalacji systemu fotowoltaicznego. W przypadku projektów komercyjnych korzyści powiększonej skali jeszcze bardziej zwiększają oszczędności. Ponadto oszczędności w cyklu życia dachów metalowych jeszcze bardziej zwiększają te całkowite oszczędności.

Koszt cyklu życia

Pokrycia dachowe z metalu mogą początkowo kosztować więcej niż alternatywne opcje pokrycia dachowego, ale ta propozycja staje się najbardziej atrakcyjna, gdy ocenia się go na podstawie kosztu cyklu życia. Głównymi powodami są niski koszt utrzymania dachu oraz wydłużona żywotność dachu, na którą rozkładają się początkowe koszty.

Gdy panel PV jest montowany na dowolnym typie dachu, istnieją czynniki, które mogą poprawić lub pogorszyć jego efektywność. Rozważając taką inwestycję, głównym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę, jest żywotność dachu, na którym zamontowane są panele.

Metal jest jedynym rodzajem dachu, który oferuje korzyść w postaci trwałości PV. Największą korzyścią w całym cyklu życia instalacji fotowoltaicznej na dachach metalowych jest jednak uniknięcie kosztów związanych z nieuniknioną wymianą alternatywnych typów dachów. Na przykład zwykłe gonty asfaltowe dla dachów o stromym spadku oraz jednowarstwowe membrany termoplastyczne dla dachów o małym spadku mają stosunkowo krótką żywotność, stąd względna pewność, że okres użytkowania dachu wygaśnie na długo przed końcem eksploatacji instalacji paneli fotowoltaicznych. Koszt wymiany dachu w tym czasie będzie obejmował koszty robocizny związane z demontażem i ponowną instalacją paneli fotowoltaicznych po wymianie dachu. Do tego należy dodać koszt utraconej produkcji energii elektrycznej podczas awarii systemu oraz wymianę okablowania i wszelkich uszkodzonych elementów podczas tego procesu.

Suma tych kosztów może zbliżyć się do pierwotnego kosztu systemu słonecznego. Z tego powodu dobrze jest rozważyć przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej jej efektywność na dachach innych niż metalowe, nawet jeśli żywotność istniejącego dachu wynosi tylko 50% czasu użytkowania.

Ponieważ żywotność metalowego dachu premium znacznie przekracza żywotność panelu fotowoltaicznego, nie ma powodu do obaw podczas montażu paneli fotowoltaicznych nawet na takim dachu, którego wiek wynosi już od 15 do 30 lat. Prawdopodobieństwo ponownego pokrycia dachu lub innych kosztownych napraw 10 lub 15 lat później, gdy system fotowoltaiczny nadal działa, jest wyeliminowane. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji o instalacji panelu słonecznego należy pamiętać o kontroli starych metalowych dachów pod kątem ich pozostałego okresu użytkowania.

Analiza finansowa i zwrot kosztów

Aby dokładnie oszacować rzeczywisty koszt i zwrot z inwestycji w fotowoltaikę, wystarczy uwzględnić koszty początkowe i bieżące koszty cyklu życia zarówno dachu, jak i fotowoltaiki łącznie przez cały oczekiwany okres użytkowania systemu fotowoltaicznego wraz z rozsądnymi kosztami wymiany dachu, w stosownych przypadkach. Wykonawcy instalacji fotowoltaicznych wykorzystują dostępne na rynku aplikacje do określenia ekwiwalentu funkcjonalnego do przewidywania dalekosiężnych kosztów i zwrotu z inwestycji, ale rzadko, jeśli w ogóle, uwzględniają żywotność dachu i jego wymianę.

Typowa pro forma finansowa dla fotowoltaiki ma charakter informacyjny i przeprowadzana może być na podstawie określonych scenariuszy, może uwzględniać np. kredyty inwestycyjne i inne zachęty z rządowych i lokalnych źródeł finansowych, a także zwrot kosztów po uwzględnieniu mocy wyjściowej systemu słonecznego w kilowatogodzinach przy użyciu historycznych i specyficznych dla danego miejsca danych dotyczących „godzin słonecznych”.

Inne zmienne obejmują bieżące rzeczywiste koszty energii elektrycznej, przewidywane przyszłe podwyżki stawek, koszt wymiany falownika, rutynową konserwację oraz obniżenie wartości znamionowych mocy wyjściowej w wyniku początkowych i późniejszych strat wydajności. Istnieje niewiele takich programów, które uwzględniają koszty wymiany dachu w połowie okresu eksploatacji systemu fotowoltaicznego. Większość instalatorów systemów fotowoltaicznych ma niewielką wiedzę na temat żywotności dachu lub kosztów jego wymiany. Zastosowane programy zakładają, że dach będzie trwał wiecznie, ale tak nie jest.

Warto przypomnieć, że wg normy PN-EN 15643-1 ocena zrównoważoności budynków powinna obejmować łączną analizę właściwości środowiskowych, socjalnych i ekonomicznych z uwzględnieniem wymagań technicznych i funkcjonalnych budynku lub zamontowanego systemu, wyrażoną na poziomie budynku.

Podsumowanie

Funkcje dachu i fotowoltaiki są współzależne, dlatego w analizie finansowej należy je razem traktować jako pojedynczy składnik aktywów. Analiza finansowa oferowana w punkcie sprzedaży zakłada, że dach wytrzyma cały okres eksploatacji instalacji fotowoltaicznej, jednak często jest to błędne założenie. Przy takim założeniu systemy stają się dodatnie pod względem zysku w ciągu pierwszych siedmiu lat działania i wykazują wewnętrzne stopy zwrotu w przedziale 15%–40% w okresie 30 lat. Ale taka analiza jest ważna tylko wtedy, gdy dach przetrwa panele fotowoltaiczne. Większość dachów nie spełni tych założeń. Fotowoltaika to rozważna finansowo inwestycja – pod warunkiem że nie będzie konieczna wymiana dachu.

Komentarze

Powiązane

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Agregaty malarskie Izolacje natryskowe od A do Z

Izolacje natryskowe od A do Z Izolacje natryskowe od A do Z

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega...

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Saint-Gobain Construction Products Polska/ Isover Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii...

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii Thermitar™ i pokryte jednostronnie welonem szklanym.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Joanna Szot Modne i trwałe pokrycia dachowe

Modne i trwałe pokrycia dachowe Modne i trwałe pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Okna do dachów płaskich – nowe możliwości Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Joanna Szot Remont dachu płaskiego

Remont dachu płaskiego Remont dachu płaskiego

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Joanna Szot Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.

mgr inż. Krzysztof Rogosz, dr inż. Paweł Żwirek Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.