Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Folie stosowane na dachach i stropodachach

FOT. 1. Brak świadomości destrukcyjnego działania promieniowania UV oraz błędne informacje zawarte w ulotkach na temat niskoparoprzepuszczalnych folii wstępnego krycia spowodowały, że bardzo często pozostawia się te materiały na dachu jako pokrycie tymczasowe. Z fatalnymi skutkami, niestety; fot.: K. Patoka
FOT. 1. Brak świadomości destrukcyjnego działania promieniowania UV oraz błędne informacje zawarte w ulotkach na temat niskoparoprzepuszczalnych folii wstępnego krycia spowodowały, że bardzo często pozostawia się te materiały na dachu jako pokrycie tymczasowe. Z fatalnymi skutkami, niestety; fot.: K. Patoka

Współczesne materiały budowlane są w większości wyspecjalizowane, tzn. mają cechy predestynujące je do danego zastosowania. Taka specjalizacja ulepsza konstrukcję w różny sposób – albo zwiększa jej trwałość, albo obniża koszt (nie cenę), albo zwiększa bezpieczeństwo lub inne funkcje ochronne.

Zobacz także

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

Paroc Panel System Izolacja dachu skośnego – praktyczne wskazówki dla bezproblemowej eksploatacji

Izolacja dachu skośnego – praktyczne wskazówki dla bezproblemowej eksploatacji Izolacja dachu skośnego – praktyczne wskazówki dla bezproblemowej eksploatacji

Projektując konstrukcję dachu skośnego, za nadrzędny cel należy obrać zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej oraz komfortu korzystania z poddasza. Biorąc pod uwagę rosnący nacisk na ograniczanie...

Projektując konstrukcję dachu skośnego, za nadrzędny cel należy obrać zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej oraz komfortu korzystania z poddasza. Biorąc pod uwagę rosnący nacisk na ograniczanie wpływu budynków na środowisko, odpowiedzialne zaplanowanie ocieplenia dachu wełną i zadbanie o odpowiedni przepływ powietrza staje się niezbędne. Oba aspekty mają bezpośredni wpływ na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, minimalizację strat ciepła oraz ochronę konstrukcji przed...

Onduline Polska Sp. z o.o. Płyta bitumiczna – wszechstronne i uniwersalne pokrycie dachowe

Płyta bitumiczna – wszechstronne i uniwersalne pokrycie dachowe Płyta bitumiczna – wszechstronne i uniwersalne pokrycie dachowe

Płyty bitumiczne to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów pokryciowych, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wyróżniają się one nie tylko trwałością, ale również wszechstronnością...

Płyty bitumiczne to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów pokryciowych, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wyróżniają się one nie tylko trwałością, ale również wszechstronnością zastosowań, która czyni je idealnym rozwiązaniem dla szerokiego spektrum projektów. Czym dokładnie są płyty bitumiczne i dlaczego warto rozważyć ich użycie?

Folie w dachach wentylowanych i niewentylowanych

Stopniowo, w tempie podyktowanym rozwojem technologii produkcji, powstawały materiały przeznaczone do ściśle określonej funkcji w dachu. Ich powstanie zawdzięczamy popularyzacji poddaszy przeznaczonych do celów mieszkalnych. Okazało się bowiem, że skuteczność ocieplenia takich dachów nie jest proporcjonalna do grubości tych materiałów.

Wzrost grubości termoizolacji nie wystarcza do uzyskania odpowiedniej termoizolacyjności dachu. Materiał termoizolacyjny musi być jeszcze odpowiednio osłaniany przed przenikaniem i skraplaniem się pary wodnej oraz musi być zabezpieczony przed przewiewem przez szpary znajdujące się między materiałami tworzącymi dach.

W ten sposób powstało kilka grup elastycznych materiałów osłaniających konstrukcję i termoizolację. Są to produkty tworzące grupę paroizolacji i grupę nazywaną warstwą wstępnego krycia uszczelniającą pokrycia leżące na łatach. Wśród tych uszczelnień możemy wyróżnić dwie grupy: folie wstępnego krycia (FWK) i membrany wstępnego krycia (MWK).

Paroizolacje ograniczają lub uniemożliwiają dostęp pary wodnej napływającej z wnętrza budynku, a FWK i MWK, współpracując z systemem wentylacji dachu lub jego pokrycia, umożliwiają wydostanie się pary wodnej z konstrukcji i termoizolacji. Dzięki współdziałaniu tych dwóch grup para wodna ma ograniczony dostęp do dachu, a równocześnie może go swobodnie opuścić, gdy się w nim znajdzie.

FWK i MWK są ściśle związane z techniką wentylowania dachów, chociaż dach, w którym jest zamontowana MWK, nie może być zaliczony do kategorii dachu wentylowanego.

FWK zastąpiły papę na deskowaniu i nie zmieniły systemu wentylowania dachów. MWK natomiast wprowadziły nową jakość i nowy system osuszania dachu za pomocą powietrza wentylującego przepływającego wzdłuż kontr­łat nad membranami. Dzięki nim zmienił się system pozbywania się wilgoci: zamiast dachu wentylowanego stosuje się system pokrycia wentylowanego.

Wszystkie te nowe materiały charakteryzują się dużą elastycznością i małą wagą oraz łatwością montażu. Dlatego każdy współczesny dach zawiera w swojej konstrukcji co najmniej jeden materiał foliowy, czyli taki, który jest elastyczny i wykonany z tworzyw sztucznych (najczęściej polimerów).

Budowane obecnie dachy pochyłe mają w większości pokrycia leżące na łatach i kontrłatach, uszczelnione właśnie materiałami foliowymi, które w tej publikacji określane są jako: folie wstępnego krycia (FWK) lub membrany wstępnego krycia (MWK).

Niestety, każdy z tych materiałów bywa różnie nazywany. Ich określenia będą jeszcze przez pewien czas problemem dla wszystkich związanych zawodowo z budownictwem. Wynika to z wielu przyczyn, m.in. z bogatej oferty i wielości zastosowań materiałów foliowych.

Nazewnictwo elastycznych wyrobów wodochronnych

W tytule normy PN-EN 13859, według której certyfikuje się wszystkie te materiały (folie, membrany i wiatroizolacje), użyte jest sformułowanie „elastyczne wyroby wodochronne”. Norma ta obejmuje bogatszą grupę produktów – nie tylko te stosowane jako uszczelniające warstwy wstępne – dlatego potrzebne są bardziej precyzyjne nazwy, lepiej odzwierciedlające funkcje tych wyspecjalizowanych produktów.

Godne polecenia nazewnictwo tych materiałów zawierają wydawnictwa Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy: Słownik Dekarski oraz Zeszyty Wytycznych Dekarskich. Uwzględniają one zaakceptowane przez środowisko określenia, dostosowane do europejskich tendencji i tradycji.

Wśród materiałów stosowanych jako warstwy wstępnego krycia uszczelniające pokrycia dachów pochyłych, używane są już od wielu lat określenia FWK (folie wstępnego krycia) i MWK (membrany wstępnego krycia). Różnica między nimi jest istotna, bo dotyczy ich paroprzepuszczalności decydującej o sposobie działania i montażu w określonym układzie materiałowym.

rys1 patoka

RYS. 1. Układ materiałów w dachu wentylowanym z warstwą wstępną z FWK i z pokryciem wentylowanym ułożonym na łatach. Kontrłaty tworzą górną szczelinę wentylującą pokrycie, a listewki i materiał dystansujący (zielony) tworzą nad termoizolacją dolną szczelinę; rys.: K. Patoka

rys2 patoka

RYS. 2. Układ materiałów w dachu niewentylowanym z warstwą wstępną z MWK i z pokryciem wentylowanym ułożonym na łatach. Kontrłaty tworzą jedyną szczelinę wentylującą pokrycie i osuszającą dach za pośrednictwem wysokoparoprzepuszczalnej MWK; rys.: K. Patoka

Starsze i rzadko już stosowane FWK wymagają wentylowania między tymi foliami a termoizolacją dachu, w którym są zastosowane. Jest to konieczne z powodu ich niskiej lub prawie zerowej paroprzepuszczalności. To powoduje, że w takim dachu muszą być skonstruowane dwie szczeliny wentylacyjne – jedna pod pokryciem, druga pod FWK (RYS. 1).

W dachach o poddaszu niemieszkalnym FWK mogą być wentylowane za pomocą przestrzeni całego strychu. Z tego powodu bywają jeszcze stosowane właśnie w takich konstrukcjach.

W dachach z poddaszami mieszkalnymi ich stosowanie straciło całkowicie sens po spopularyzowaniu wysoko paroprzepuszczalnych membran wstępnego krycia, określanych skrótem MWK. Ich główną zaletą jest możliwość układania na styk z termoizolacją, co pozwala wyeliminować dolną szczelinę nad termoizolacją – dach jest osuszany przez jedną szczelinę znajdującą się pod pokryciem (RYS. 2). W związku z tym określenie granicy między tymi dwoma materiałami FWK i MWK jest istotnym elementem dla projektantów, nadzoru budowlanego i wykonawców. Klasyfikacja decyduje bowiem o sposobie konstruowania dachu (o ilości szczelin wentylacyjnych).

W Zeszycie nr 4 Wytycznych Dekarskich PSD zatytułowanym: „Zasady doboru warstw wstępnego krycia dla pokryć dachów pochyłych z detalami wykonawczymi” podano tę granicę i określono różnice między FWK a MWK.

Korzystając z doświadczeń praktycznych i wiedzy, zarówno firm zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Dekarzy – IFD, jak i krajowych skupionych w PSD, w publikacji tej wartością graniczną jest konkretna wartość współczynnika Sd = 0,3 m. Odpowiednie definicje z wartościami tego współczynnika podaję w ramce „Definicje”.

Definicje

(według Słownika z Zeszytu nr 4 Wytycznych Dekarskich PSD)

FWK – folie wstępnego krycia

Materiały foliowe o niskiej lub zerowej paroprzepuszczalności (ich Sd   >  0,3 m) stosowane jako uszczelnienia pokryć układanych na łatach z kontrłatami.
Wymagają zbudowania szczeliny wentylacyjnej między tymi foliami a termoizolacją (według techniki dachu wentylowanego);
w dachu, w którym są zastosowane, muszą być skonstruowane dwie szczeliny wentylacyjne: jedna – pod pokryciem, a druga – pod FWK.
Folie tego typu są również nazywane foliami paroprzepuszczalnymi lub dachowymi. Produkowane są głównie z polietylenu, a rzadziej z polipropylenu lub innych tworzyw sztucznych.

MWK – membrany wstępnego krycia

Elastyczne materiały o wysokiej paroprzepuszczalności (ich Sd  ≤  0,3 m) stosowane jako uszczelnienia pokryć układanych na łatach z kontrłatami.
Ich główną zaletą jest możliwość układania na styk z termoizolacją, co eliminuje szczelinę nad termoizolacją i dach jest osuszany przez jedną szczelinę znajdującą się pod pokryciem. Dzięki temu konstrukcja dachu jest dużo prostsza i lepiej osłaniana przed wpływem czynników atmosferycznych.
W związku z tym, że wentylowane jest tylko pokrycie, taki dach należy do typu nazywanego dachem niewentylowanym z pokryciem wentylowanym.

Równoważna (lub ekwiwalentna) dyfuzyjnie grubość powietrza – opisywana jako Sd

Określa paroprzepuszczalność materiału przez porównanie jego właściwości dyfuzyjnych do dyfuzyjności powietrza o określanej grubości. Powietrze stawia opór parze wodnej uzależniony od grubości warstwy – im jest grubsza, tym para wodna trudniej przechodzi przez powietrze.
Inaczej można powiedzieć, że współczynnik Sd charakteryzuje właściwości dyfuzyjne warstwy materiału budowlanego o określonej grubości w ten sposób, że porównuje je do grubości warstwy powietrza o tym samym oporze dyfuzyjnym. Stąd wymiarem tego współczynnika jest metr.

FWK, a potem MWK powstawały w procesie, który trwa już dostatecznie długo (ponad 40 lat), aby można było sformułować dobrą teorię i odpowiadające współczesnym wymaganiom zasady ich montażu. Z tego powodu nowoczesne membrany mają coraz lepsze parametry i właściwości. Jednak ostateczny efekt i skuteczność ich działania w dużej mierze zależą od poprawnego ich zamontowania na dachu. Montaż decyduje o tym, czy podstawowe funkcje MWK są możliwe do spełnienia w praktyce. Membrany są obecnie najlepszym spośród materiałów produkowanych jako warstwy wstępnego krycia i dlatego warto dołożyć starań na każdym etapie budowy dachu, aby ich zalety zostały maksymalnie wykorzystane.

FWK były pierwszymi produktami z tworzyw sztucznych stosowanymi do uszczelniania pokryć dachów skośnych leżących na łatach i kontrłatach (RYS. 3). Pierwszy raz zostały dopuszczone do stosowania w Niemczech w połowie lat 60. Początkowo do ich wytwarzania używano folii z PCW, które jako pierwsze zastąpiły papy leżące na deskowaniu.

rys3 patoka

RYS. 3. Układ materiałów w dachu wentylowanym z warstwą wstępną z papy ułożonej na deskowaniu i z pokryciem wentylowanym ułożonym na łatach. Kontrłaty tworzą górną szczelinę wentylującą pokrycie, a materiał dystansujący (zielony) tworzy dolną szczelinę; rys.: K. Patoka

Papy na deskowaniu układane pod dachówkami stanowiły warstwę uodporniającą dach przed skutkami działania silnego wiatru wpychającego opady atmosferyczne pod dachówki. Zauważono, że w większości dachów o dostatecznie dużym nachyleniu połaci papa jest nadmiernie szczelna i że wystarczą zamiast niej materiały lżejsze, bardziej elastyczne. W ten sposób, na użytek dachówek, powstał system pokrycia dwuwarstwowego, w którym w zależności od potrzeb i uwarunkowań można stosować różne materiały uszczelniające – od pap do lekkich folii.

W tym systemie pokrycie zasadnicze osłania cały dach przed czynnikami atmosferycznymi, a materiały stanowiące warstwę wstępną, leżące pod ołatowaniem, uszczelniają pokrycie od spodu. Ten podwójny układ był i jest stosowany przy większości rodzajów pokryć działających w systemie dachu wentylowanego lub pokrycia wentylowanego.

Gdy pojawiły się technologie umożliwiające wyprodukowanie materiałów wysokoparoprzepuszczalnych, dość szybko zostały przystosowane do produkcji membran przeznaczonych do uszczelniania pokryć dachowych oraz ­elewacji ściennych.

Membrany w sposób zasadniczy uprościły konstrukcję ­dachów skośnych dzięki możliwości układania ich na styk z termoizolacjami, które montowane są między krokwiami ze względu na maksymalizację kubatury pomieszczeń użytkowych budowanych na poddaszach. MWK zabezpieczają więc konstrukcję i termoizolację dachu przed podwiewanymi pod pokrycie zasadnicze opadami atmosferycznymi oraz przed przeciekami lub wodą skraplającą się pod pokryciem dachowym. Podczas ewentualnych uszkodzeń pokrycia oraz w trakcie prac dekarskich pełnią rolę zabezpieczenia przed opadami. Dodatkowo stanowią osłonę przed kurzem i pyłami w czasie długoletniej eksploa­tacji dachu.

Działanie membran jest ściśle związane z techniką dachów wentylowanych, czyli takich, które w swojej konstrukcji zawierają przestrzenie lub szczeliny umożliwiające przepływ powietrza usuwającego wilgoć. Właściwie położone pozwalają kontrolować niebezpieczne dla drewnianej konstrukcji dachu i dla termoizolacji procesy związane z kondensacją pary wodnej, grożące gromadzeniem się skroplin, czyli wilgoci.

Wilgotna termoizolacja nie spełnia swoich funkcji i jest istotną przyczyną nadmiernego zużycia energii przeznaczonej do ogrzewania domów. Poprawnie ułożone membrany dachowe w znacznym stopniu ograniczają zużycie energii i przedłużają życie całego budynku (cieknący dach zagraża pozostałym elementom budynku). Wynika z tego, że ten niepozornie wyglądający materiał stanowi ważny element systemów dachowych, ponieważ decyduje o trwałości i termoizolacyjności nie tylko dachu, lecz także, pośrednio, całego budynku.

We współczesnym budownictwie wykorzystuje się wiele rodzajów konstrukcji dachowych wymagających stosowania różnych, wyspecjalizowanych materiałów. Dlatego folie wstępnego krycia o niskiej paroprzepuszczalności również znalazły swoje miejsce w budownictwie.

rys4 patoka

RYS. 4. Schemat dachu wentylowanego z poddaszem nieużytkowym (będącym przestrzenią wentylacyjną), ze szczeliną wentylującą pokrycie. Wentylacja konstrukcji dachu i stropu z termoizolacją (strychu) może odbywać się również przez otwartą kalenicę; rys.: K. Patoka

FWK są powszechnie stosowane w dwóch rodzajach konstrukcji:

  • w dachach z poddaszem nieużytkowym, w którym przestrzeń nad ocieplonym stropem jest wentylowana (RYS. 4),
  • w nieocieplonych dachach budynków magazynowych, przemysłowych itp.,

czyli wszędzie tam, gdzie funkcje i proste kształty dachu nie wymagają stosowania MWK o wysokiej paroprzepuszczalności, a jednocześnie ważne są dwie cechy: wysoka wytrzymałość i niskie koszty materiału.

Na RYS. 1–3 przedstawiono systemy wentylacji różnych warstw wstępnego krycia dachów skośnych z pokryciami leżącymi na łatach i kontrłatach. RYS. 1 przedstawia poprawny układ z FWK, RYS. 2 – z MWK, a RYS. 3 – z prawidłowo wentylowanym deskowaniem z papą podkładową. Tak zbudowane dachy mają podobne własności eksploatacyjne.

Po porównaniu tych trzech najczęściej występujących systemów budowy dachów skośnych osuszanych przepływającym powietrzem śmiało można stwierdzić, że najkorzystniejsza jest wersja z MWK (RYS. 2). W stosunku do FWK i wentylowanego deskowania uzasadniają to następujące zalety membran:

  • niższy koszt wykonania pokrycia i całego dachu dzięki uproszczeniu konstrukcji (poprawne wykonanie szczeliny wentylacyjnej bardzo podnosi koszty całkowite),
  • lepsza ochrona termoizolacji i konstrukcji dachu w jego newralgicznych punktach (na kalenicach, w koszach i w miejscach przejść różnych instalacji przez pokrycie),
  • wykorzystanie całej wysokości krokwi na termoizolację, co jest bardzo ważne przy obecnych wymaganiach dotyczących termoizolacyjności dachu,
  • lepsza termoizolacyjność dachu, wynikająca z braku dolnej szczeliny wentylacyjnej, która w okresie chłodów wpuszcza wilgoć atmosferyczną do termoizolacji,
  • lepsza ochrona drewnianych elementów konstrukcji dachu – brak dostępu do drewna wilgotnego powietrza atmosferycznego.

Podstawowe parametry MWK

MWK są dużo bardziej popularne od FWK, a jednocześnie najważniejsze parametry obu tych materiałów powinny być oceniane podobnie, dlatego w tym podrozdziale zostaną omówione tylko membrany wstępnego krycia.

Z wieloletnich polskich doświadczeń wynika, że, przy uwzględnieniu wszystkich podstawowych funkcji membran, najważniejszymi ich cechami są:

  • wysoka paroprzepuszczalność,
  • gramatura (od której zależy trwałość),
  • odporność na promieniowanie UV,
  • wodoodporność.

Jest też grupa cech, których wielkość parametrów powinna się zawierać w określonych granicach, jednak nie ma ona już tak dużego wpływu na użytkowanie, jak na ich układanie. Do cech tych należą:

  • wytrzymałość na rozrywanie,
  • zakres wytrzymałości temperaturowych,
  • wymiary i kolory.

Paroprzepuszczalność

Jedną z podstawowych funkcji MWK jest ochrona termoizolacji przed zawilgoceniem. Przez zawilgocony dach ucieka dużo ciepła. Zastosowanie membrany o dużej paroprzepuszczalności pozwala ograniczyć straty ciepła, a dzięki temu zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domu.

Aby membrana działała skutecznie, musi być zrównoważony bilans przepływu pary wodnej przez przegrodę, jaką jest dach: ilość pary wodnej opuszczającej dach musi być co najmniej taka sama, jak ilość wchodzącej.

Jednak na zamieszkanym poddaszu dopływ pary z wnętrza domu trwa stale, ponieważ temperatura i wilgotność powietrza przez cały rok w pomieszczeniach tylko nieznacznie się zmieniają. Para wodna napływa więc z wnętrza przez cały rok, na zewnątrz zaś może wyjść tylko w tych krótkich okresach, w których zaistnieją ku temu odpowiednie warunki. Dlatego im większą paroprzepuszczalnością charakteryzuje się MWK, tym większe są szanse, aby w tym procesie bilans przepływu pary wodnej nie powodował powstawania skroplin w dachu.

Ilość pary wodnej przepuszczanej przez membranę zależy od temperatury i wilgotności względnej oraz od różnicy ciśnienia między warstwami powietrza rozdzielonymi przez membranę (w termoizolacji zamknięte jest powietrze). Określenie paroprzepuszczalności objęte jest w związku z tym normami ustalającymi warunki badania.

Aby wyeliminować problemy różnych warunków znamionowych przy określaniu paroprzepuszczalności membran, w UE porównuje się je na podstawie współczynnika Sd, który nazywany jest równoważną (lub ekwiwalentną) dyfuzyjnie grubością warstwy powietrza danego materiału.

Gramatura (masa powierzchniowa)

Trwałość MWK i FWK jest ściśle związana z ich gramaturą, czyli ciężarem powierzchniowym (g/m2). Wynika to z tego, że ciężar przy tej samej gęstości tworzywa wzrasta wraz ze wzrostem grubości folii. Czyli im większa jest gramatura, tym grubsza jest membrana lub folia. Taka zależność jest oczywista dla polietylenu (PE), z którego najczęściej wytwarza się FWK.

Nowoczesne MWK produkowane są w większości z polipropylenu (PP), polietylenu (PE), rzadziej poliuretanu (PU) lub poliamidu (PA).

Grubość membran (i folii) wpływa na ich trwałość – cienkie wyroby bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom podczas układania i w okresie eksploatacji na skutek działania degradujących czynników atmosferycznych (np. promieniowania ultrafioletowego – UV).

Membrany są w większości wytwarzane w wersji wielowarstwowej z warstwą nośną wykonaną z włókniny polipropylenowej (PP). Dzięki temu ich odporność na promieniowanie ultrafioletowe oraz inne czynniki atmosferyczne jest większa niż polietylenowych (PE) FWK.

Wartości ciężaru powierzchniowego (gramatury) najczęściej produkowanych w Europie membran wahają się między 90 a 300 g/m2. Oczywiście, należy się spodziewać, że ich trwałość będzie tym dłuższa, im są grubsze, czyli im mają większą gramaturę.

Wytrzymałość na rozrywanie

Wytrzymałość MWK opisywana jest za pomocą dwóch wskaźników określających siły zrywające: w czasie prób na pasku o szerokości 5 cm oraz na gwoździu. Takie próby badawcze nie odzwierciedlają jednak prawdziwych obciążeń, jakie występują na dachu.

Membrany narażone są na rozerwanie tylko podczas ich układania, a następnie układania pokrycia. Po zamontowaniu pokrycia nie ma możliwości ich uszkodzenia, ponieważ są chronione właśnie przez ­pokrycie dachu. Siły rozciągające, jakie występują na dachu w warunkach normalnej eksploatacji, są wynikiem działania wiatru i rozsychania się drewna konstrukcji. Jednak nawet niewielka elastyczność membrany wystarczy, by siły te nie spowodowały żadnego uszkodzenia, ponieważ przemieszczenia towarzyszące tym siłom są niewielkie.

Jedyne zagrożenia, jakim mogą podlegać MWK, są związane z okresem ich układania oraz układania pokrycia zasadniczego na dachu. Im membrany są mocniejsze, tym łatwiej jest dekarzowi je rozpiąć i zamontować pokrycie. Samo rozpinanie wymaga niewielkich sił, ponieważ membrany powinny być układane z lekkim naprężeniem i z tego powodu ich wytrzymałość nie musi być duża.

Jedyne uszkodzenia, jakim może ulec membrana w czasie montażu pokrycia, wynikają z przypadkowych obciążeń: upadku narzędzi, potknięć itp. wydarzeń o nieprzewidywalnym charakterze. W związku z tym nawet najmocniejsza membrana może być uszkodzona i jej wytrzymałość niczego nie gwarantuje. Nie oznacza to, że po jakimś wypadku trzeba ją wymieniać. Wystarczy ją zreperować za pomocą wstawek w zakład lub specjalnych taśm samoprzylepnych, które są już oferowane przez większość producentów oraz dostawców dachowych materiałów uzupełniających.

Tylko niektóre zastosowania pod specjalne rodzaje pokryć wymagają mocniejszych membran – są to pokrycia leżące na sztywnym poszyciu. W czasie układania tych pokryć membrany są deptane przez wykonawców. Takie samo obciążenie może następować podczas mocowania pokrycia w okapie dachów spadzistych, co związane jest z tym, że dekarz wykonuje wiele czynności montażowych i regulacyjnych.

Odporność na promieniowanie UV

Dawniej obowiązujące normy (do 2004 r.) nakazywały producentom elastycznych wyrobów wodoodpornych określanie ich odporności na promieniowanie ultrafioletowe zawarte w świetle dziennym. Metoda wyznaczania tej odporności była bardzo skomplikowana i oparta o zgrubne szacowanie energii naświetlania. Prowadziło to do powstawania wielu nieporozumień dotyczących trwałości produktów z dodatkami uodparniającymi je na promieniowanie UV. I tak rzadziej obecnie stosowane zbrojone FWK miały określany czas tej odporności na od 1 do 3 miesięcy. Dla MWK wykazywano najczęściej odporność od 3 do 6 miesięcy.

Te „okresy odporności” powodowały złe praktyki w stosowaniu FWK i MWK. Nie wszyscy stosujący te warstwy wstępne do dzisiaj zdają sobie sprawę z tego, że ten czas nie był przeznaczony do tymczasowej obecności FWK (FOT. 1) lub MWK na dachu.

Dodatki uodparniające na promieniowanie UV mają zabezpieczyć membrany przed słońcem docierającym do nich przez małe dziurki lub prześwity, które zawsze występują w pokryciu zasadniczym. Wiadomo, że podczas wieloletniej eksploatacji pokrycia pojawią się uszkodzenia samego pokrycia lub materiałów, które je uszczelniają w najtrudniejszych miejscach dachu – w koszach, narożach, kalenicy, przy kominie czy ścianie lukarny. Nawet najmniejsze uszkodzenia wpuszczą światło słoneczne pod pokrycie i chociaż osłabione, promieniowanie UV będzie powoli uszkadzało membranę.

Aby nie dopuścić do jej rozkładu, a w konsekwencji do przecieków dachów, producenci dodają tzw. stabilizatory, które opóźniają działanie promieni UV. Tempo uszkodzeń przez dziury lub szpary zależy bowiem od ich wielkości, kąta nachylenia połaci, od strony świata, w którą skierowana jest płaszczyzna dachu i od liczby dni słonecznych w roku.

Dodatkowym, zmiennym czynnikiem jest zawartość promieniowania UV w świetle słonecznym. Zwiększenie dawki UV może nastąpić na skutek działania dziury ozonowej.

Jak z tego wynika, jest wiele oddziaływań, które są zmienne i trudne do przewidzenia. Z tego powodu ważne jest aby przyjąć rozsądne kryteria określenia tego problemu, szczególnie wobec konieczności oceny wszystkich produkowanych membran przy dopuszczaniu ich do sprzedaży.

Obecnie w UE wszystkie MWK produkuje się i dopuszcza do stosowania (sprzedaży) według normy PN-EN 13859-1, która nakazuje wykonanie sztucznego starzenia membrany według norm: PN-EN 1297 i 1296 ze zmianami z PN-EN 13859-1 zał. C. Przed i po starzeniu bada się: odporność na przesiąkanie (PN-EN 1928), odporność na rozciąganie i wydłużenie (PN-EN 1231-1A). Czyli jeżeli membrana wytrzyma te obciążenia z badania starzeniowego, to może być stosowana na rynkach europejskich.

Wprowadzenie badań starzeniowych dla folii i membran wstępnego krycia bardzo urealniło wymagania wobec tych materiałów, przyczyniając się do lepszej ich weryfikacji. Sztuczne starzenie w specjalnych urządzeniach imitujących przyspieszone działanie czynników atmosferycznych spowodowało, że są one lepiej przygotowane do warunków realnie występujących na dachach. Dotyczy to szczególnie działania promieniowania UV i temperatury, która intensyfikuje procesy degradacji wywołanej promieniowaniem UV. Według przepisów i norm europejskich nie podaje się odporności na UV, lecz bada się każdą MWK w procesach starzeniowych i gdy MWK spełnia określone w normach wymagania, może być stosowana na dachach.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że te firmy, które podają odporność na UV w miesiącach, nie mogą podać żadnej normy, według której określiły tę odporność, bo takich norm już nie ma. Określają ją „na oko”.

Wytrzymałość na temperatury

Większość MWK wytrzymuje temperatury występujące pod pokryciami dachów pochyłych. Warto wiedzieć, że zakres temperatur od –40 do 80°C (maks. 90°C) odzwierciedla w zupełności warunki, w jakich pracują membrany dachowe w naszym klimacie, pod warunkiem że dach jest poprawnie wykonany. Górna granica tej temperatury nie jest przekraczana, ponieważ dachy muszą mieć zapewnioną ­wentylację – ­przepływające nad MWK powietrze ochładza całe pokrycie.

Ponadto wysoka paroprzepuszczalność membrany sprawia, że para wodna opuszcza termoizolację i konstrukcję dachu – przechodzi przez nie do przestrzeni wentylacyjnej utworzonej przez kontrłaty i łaty. W tej przestrzeni musi być swobodny przepływ powietrza, które przesuwając się wzdłuż kontrłat, wyprowadza parę wodną poza pokrycie (RYS. 5).

rys5 patoka

RYS. 5. Jeżeli pod pokryciami z blach dachówkopodobnych znajduje się poprawnie wykonana szczelina wentylacyjna, przepływające wzdłuż kontrłat powietrze ochładza rozgrzane słońcem pokrycie. Dzięki temu temperatura na MWK jest o wiele niższa od tej pod blachą; rys.: K. Patoka

Mechanizm usuwania pary wodnej zapobiega więc gromadzeniu się wilgoci w dachu i jednocześnie obniża temperaturę pod pokryciem w okresie letnim, dzięki czemu znacząco podnosi komfort mieszkania na poddaszu.

W czasie największych upałów pod pokryciami blaszanymi temperatura osiąga wartość do 120°C (ekstremalnie 150°C), ale tylko w obszarze bezpośrednio pod powierzchnią blachy i bez działania wentylacji. Odległość od rozgrzanych powierzchni blach do membrany dachowej wynosi 7–10 cm i w zupełności wystarczy, aby przepływające na takiej grubości powietrze wentylujące zapobiegało nadmiernemu rozgrzewaniu się membran dachowych.

Temperatury mogą osiągnąć wymienione wartości tylko wtedy, gdy powietrze pod blachą nie będzie mogło swobodnie przepływać ku górze. W takiej sytuacji dla dachu nie ma znaczenia, czy membrana jest uszkodzona przez temperatury czy nie, ponieważ w obu wypadkach dach ulegnie stopniowemu zawilgoceniu. Temperatura mięknięcia polipropylenu (PP) wynosi 130–150°C, a temperatura jego degradacji to 300°C.

Odporność na działanie słupa wody – wodoodporność

Wodoodporność jest ważna z powodu okresowego niebezpieczeństwa związanego z powstaniem zatorów śniegowo-lodowych pod pokryciem zasadniczym w czasie topnienia śniegów.

W czasie silnych wiatrów śnieg łatwo przedostaje się pod pokrycia dachów przez wszelkie nieszczelności, zakłady (np. dachówek) i otwory montażowe (FOT. 2).

fot2 patoka

FOT. 2. W czasie silnych opadów śniegu zawsze powstają sople. Śnieg zamienia się w wodę, która w nocy zamarza w obrębie okapu. W ten sposób tworzy się na okapie czapa, która blokuje odpływ wody. Gdy znajdzie ona szczelinę w pokryciu, dostaje się pod spód; fot.: K. Patoka

fot3 patoka

FOT. 3. Pokryciem tego dachu jest blachodachówka. Nawet przez małą szparę w takim pokryciu wiatr potrafi nawiać pod nie duże ilości śniegu, który w dzień się topi, w nocy zaś zamarza i tworzy czapy śniegowo-lodowe. Czapy topnieją i powodują nacisk wody na MWK (lub FWK); fot.: K. Patoka

W czasie topnienia zamienia się w lód, a cały proces trwa długo pod pokryciem. Gdy taka czapa śniegu powstanie, naciska na membrany, a gdy następnie topnieje, powoduje stosunkowo duży nacisk wody. Zjawisko to najczęściej występuje w koszach, okapach (RYS. 6), za kominami oraz pod elementami wentylującymi pokrycie (np. pod dachówkami wentylacyjnymi i gąsiorami).

rys6 patoka

RYS. 6. Rysunek ilustruje mechanizm powstawania czapy śniegowo-lodowej. Okap jest najzimniejszą częścią dachu, dlatego w dzień topniejący na połaci śnieg tworzy wodę zatrzymującą się na śniegu zalegającym na okapie. W nocy woda zamarza, w dzień zaś przedostaje się pod pokrycie; rys.: K. Patoka

Procesy te mogą trwać długo – od kilku dni do kilku tygodni (FOT. 3). Z tego powodu bardzo ważna jest wysoka wodoodporność membran. Zwłaszcza z tego powodu, że dodatkowo membrany muszą odprowadzać okresowo duże ilości skroplin lub ewentualnych przecieków, co wynika ze specyfiki funkcjonowania dachów w naszym klimacie.

Na RYS. 6 pokazany jest mechanizm powstawania czapy śniegowo-lodowej na MWK w okapie. Działanie tego zjawiska jest niezależne od rodzaju warstwy wstępnego krycia, chociaż niewątpliwie najwięcej szkód może ono wywołać na FWK, która nie jest niczym podparta (zwisa między dwiema szczelinami) i lód może ją łatwo uszkodzić. Najmniej wrażliwa na to zjawisko jest papa na deskowaniu, ale i tak najbardziej narażone na destrukcyjne skutki funkcjonowania czapy są pozostałe materiały tworzące okap.

Paroizolacje

Drugą powszechnie stosowaną w dachach grupą materiałów foliowych są paroizolacje. Pełnią one dwie funkcje:

  • służą do osłony konstrukcji i termoizolacji przegród budowlanych przed napływem z wnętrza budynku pary wodnej, która po kondensacji jest przyczyną zawilgocenia przegrody,
  • zapobiegają powstawaniu przewiewów, powodujących duże straty ciepła – nawet przez bardzo małą szparę w dachu może uciec bardzo dużo energii cieplnej, ponieważ różnica temperatur w sezonie grzewczym powoduje duże różnice ciśnień i powstawanie gwałtownych przepływów powietrza (przewiewów).

Przegrodami, w których mogą być stosowane paroizolacje, są: dachy, stropodachy, ściany lub stropy.

Bardzo ważnym warunkiem prawidłowego ­działania paroizolacji jest jej szczelne ułożenie ze względu na duże zdolności penetracyjne pary wodnej. Pozostawienie niezaklejonych kolejnych warstw folii paroizolacyjnej znacznie zwiększa niebezpieczeństwo dopływu i pozostania pary wodnej w termoizolacji.

Podobnie do FWK i MWK podział paroizolacji również jest uzależniony od możliwości przepuszczania pary wodnej. W związku z tym w tej grupie materiałów wyróżnia się (poczynając od tych, które mają najmniejszą paroprzepuszczalność) następujące rodzaje paroizolacji:

  • bariery parowe (zbudowane najczęściej z nośnika i bitumu lub folii aluminiowej),
  • opóźniacze pary (zbudowane najczęściej z uszlachetnionych folii polietylenowych),
  • regulatory pary (wielowarstwowe materiały o zwiększonej paroprzepuszczalności).

W TABELI podano paroprzepuszczalność najczęściej występujących na rynku produktów. Takie zestawienie ułatwia pokazanie kryteriów podziału obowiązujących w tej grupie materiałów foliowych.

tab patoka

TABELA. Rodzaje paroizolacji oraz ich parametry

Zaproponowany podział nie określa wartości granicznych między poszczególnymi typami, ponieważ z powodów praktycznych nie są one tak potrzebne, jak w przypadku FWK i MWK. Odmian paroizolacji jest dużo, a ich wybór powinien być dostosowany do rodzaju konstrukcji według wartości Sd całego dachu lub według kryteriów wynikających z przeznaczenia pomieszczeń znajdujących się pod projektowanym dachem.

Istnieje więc wiele odmian paroizolacji i czasami trudno jest wybrać odpowiednią do określonej konstrukcji dachu. Teoretycznie zasada wyboru jest prosta: im większy opór dla pary stawia zewnętrzna warstwa dachu (pokrycie), tym większy opór powinna stawiać paroizolacja montowana od strony wewnętrznej termoizolacji dachu.

O wielkości oporu warstw całego pokrycia dachu pochyłego leżącego na ołatowaniu decydują własności warstwy wstępnego krycia. Dlatego folie niskoparoprzepuszczalne (RYS. 1) i papy na deskowaniu (RYS. 3) wymagają ­zastosowania paroizolacji o większym oporze dla pary wodnej, a membrany dachowe (RYS. 2) o mniejszym.

Rodzaje paroizolacji

Bariery parowe stosuje się najczęściej w dachach płaskich (niewentylowanych) oraz w tych dachach pochyłych, które mają szczelinę wentylacyjną nad termoizolacją (RYS. 1 i RYS. 2), a pod poszyciem lub pod FWK.

W tej grupie materiałowej znajduje się wiele różnorodnych produktów, których opór dyfuzyjny jest zdecydowanie wyższy od oporu pozostałych paroizolacji. Wśród nich są specjalne, kilkuwarstwowe papy paroizolacyjne stosowane głównie na dachach płaskich, folie z nośnikiem papierowym osłoniętym po jednej stronie cienką folią PE i uszczelnionym masą bitumiczną po drugiej oraz różne folie refleksyjne (czyli odblaskowe).

Folie refleksyjne zawierają cienką blachę aluminiową (rzadziej) lub napyloną na folię warstwę aluminium, która uszczelnia folię i w ten sposób zwiększa jej opór dyfuzyjny. Tam, gdzie wymagany jest bardzo duży opór dyfuzyjny, stosuje się połączenie bitumu z cienką folią aluminiową (głównie do zastosowań na dachach płaskich niewentylowanych).

Najbardziej uniwersalnymi i najczęściej stosowanymi materiałami w grupie paroizolacji są opóźniacze pary, czyli folie polietylenowe o grubościach 0,15–0,2 mm. Folie te są nazywane opóźniaczami pary, ponieważ nie zatrzymują pary wodnej, lecz tylko opóźniają i ograniczają jej przenikanie do wnętrza dachu.

Nowy typ paroizolacji, nazywany regulatorem pary (lub aktywną paroizolacją), powinien być stosowany w dachu pochyłym jedynie razem z MWK (RYS. 7).

rys3 patoka 1

RYS. 7. Układ materiałów w dachu niewentylowanym z pokryciem wentylowanym. Gdy warstwę wstępną stanowi MWK, można zastosować regulator pary, który jest mało paroprzepuszczalny. Dzięki temu może być ułożony między warstwami termoizolacji (na rysunku oznaczony kolorem czerwonym); rys.: K. Patoka

Ułożenie membrany na termoizolacji, a regulatora pary pod nią umożliwia rozwiązanie często występującego problemu gromadzenia się wilgoci (nadmiaru pary wodnej) między płytami gipsowo-kartonowymi a paroizolacją. Taki nadmiar może wystąpić, jeżeli wentylacja pomieszczeń na poddaszu jest niewydolna stale lub okresowo (sezonowo).

Jak uczy praktyka, takie wypadki mogą się łatwo zdarzyć i dlatego warto zamiast opóźniacza, lub tym bardziej folii refleksyjnej, zamontować regulator, który jest materiałem o własnościach zapewniających większy lub mniejszy przepływ pary wodnej w stronę termoizolacji.

Efektem gromadzenia się wilgoci pod płytami gipsowo-kartonowymi jest na początku procesu ich żółknięcie, później zaś zagnieżdżenie się szkodliwych dla zdrowia pleśni (które są częstą przyczyną alergii). Dlatego jeżeli warstwę wstępnego krycia stanowi membrana o wysokiej paroprzepuszczalności (RYS. 7), warto zastosować regulator pary, by nadmiar pary wodnej mógł przechodzić przez termoizolację i wydostawać się na zewnątrz. Jego paroprzepuszczalność jest dużo większa od popularnych paroizolacji z folii PE (typu opóźniacz pary wodnej), ale jednocześnie dużo mniejsza niż membran wstępnego krycia.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za stosowaniem regulatora jest to, że w dachach stromych stosowanie barier parowych nie eliminuje powstawania zawilgocenia konstrukcji i termoizolacji. Wynika to z dużej liczby materiałów stosowanych w tego typu konstrukcjach, z których duża część charakteryzuje się własnościami umożliwiającymi kapilarne podciąganie wody (drewno i mury). Każde połączenie tych materiałów zwiększa przenikanie pary wodnej.

Przeprowadzone badania wilgotności drewna i termoizolacji potwierdzają, że stosowanie paroizolacji o dużym oporze dyfuzyjnym jest niecelowe w konstrukcjach wentylowanych dachów pochyłych. Dlatego właśnie coraz częściej jako materiały ograniczające dostęp pary wodnej od strony poddasza stosuje się regulatory pary.

Uzasadnia to również zjawisko odwrotnego przenikania pary, występujące wówczas, gdy do pomieszczenia na poddaszu napłynie bardzo suche powietrze. W takich sytuacjach działanie regulatora jest bardzo korzystne, ponieważ umożliwia on wysychanie termoizolacji i całej konstrukcji dzięki przepływowi pary do wnętrza pomieszczenia (to zjawisko nazywane jest odwrotnym przenikaniem).

Tego procesu nie da się wykorzystać, gdy w dachu zostanie zainstalowana folia typu opóźniacz pary lub jeszcze gorsza bariera paroizolacyjna, która zablokuje przepływ pary wodnej w obu możliwych kierunkach.

W tym miejscu trzeba też wspomnieć o bardzo mało popularnych w Polsce paroizolacjach wspierających wysychanie termoizolacji i konstrukcji dachów. Są to materiały o specjalnych cechach. Opór dyfuzyjny stawiany przez nie napływającej parze wodnej zależy od stopnia zawilgocenia panującego wokół tych paroizolacji.

W tej grupie występują dwa produkty:

  • paroizolacje kapilarnie aktywne, nazywane higrodiodami,
  • i poliamidowe (PA) paroizolacje wilgotnościowo-adaptacyjne.

Ich działanie polega na odprowadzaniu pary wodnej do wnętrza pomieszczeń (przenikanie odwrotne), ale tylko wtedy, gdy wzrośnie stopień zawilgocenia osłanianej termoizolacji. Gdy termoizolacja jest sucha, para napierająca z wnętrza pomieszczeń jest blokowana.

Zastosowanie tych paroizolacji jest szczególnie uzasadnione w dachach niewentylowanych, zamkniętych z zewnątrz dla przepływu pary, w których osuszanie termoizolacji może się odbywać praktycznie tylko dzięki przenikaniu odwrotnemu (czyli do dobrze wentylowanych pomieszczeń).

W ofercie głównych producentów znajduje się kilka rodzajów materiałów do stosowania jako opóźniacze i regulatory. W obu grupach znajdują się ­wyroby w wersji mocniejszej – z warstwą wzmacniającą (z siatką lub tkaniną). Takie wzmocnienie potrzebne jest w sytuacji, gdy wełna mineralna lub szklana leżą na tych paroizolacjach, które stanowią dla nich warstwę nośną.

Zastosowanie mocniejszych odmian paroizolacji zapobiega wybrzuszaniu się płyt gipsowo-kartonowych po dłuższym okresie eksploatacji. Wybrzuszanie to może się pojawić, ponieważ paroizolację obciąża termoizolacja.

Dodatkowo silne wiatry powodują lekkie falowanie wszystkich trzech warstw: membrany, termoizolacji i paroizolacji. Z tych powodów, gdy w dachu ma być zachowana pustka między paroizolacją a płytą gipsowo-kartonową, najdłużej będą działały mocne odmiany paroizolacji (wzmocnione siatką lub tkaniną). Dotyczy to szczególnie połaci dachowych o małych kątach nachylenia (< 30°).

Układanie paroizolacji

Z powodu stałego naporu ciepłego powietrza ku górze szczelne ułożenie paroizolacji jest bardzo ważnym warunkiem jej poprawnego działania. Przenoszące parę powietrze powoduje, że dążąc do wyrównania ciśnienia ­cząstkowego, ma ona duże zdolności penetracyjne. Z tego powodu podstawowym warunkiem właściwego ułożenia paroizolacji (bez względu na jej typ lub rodzaj) jest zaklejenie kolejnych jej warstw (RYS. 8) oraz szczelne jej połączenie z murami (RYS. 9 i RYS. 10), posadzkami i konstrukcją dachu.

rys8 patoka

RYS. 8. Bez względu na kierunek układania wszystkie rodzaje paroizolacji powinny być ułożone szczelnie, by stanowiły jednolitą warstwę. W tym celu poszczególne pasma trzeba kleić na zakładach, a miejsca montażowe uszczelniać; rys.: K. Patoka

rys9 patoka

RYS. 9. Najtrudniejsze do uszczelnienia są połączenia paroizolacji z murami. Najlepsze rezultaty daje łączenie specjalnymi taśmami (najczęściej butylowymi) dociskanymi listwą. Ważny jest również naddatek paroizolacji rekompensujący mikroruchy więźby dachowej; rys.: K. Patoka

rys10 patoka

RYS. 10. Połączenie paroizolacji z murami jest również możliwe bez użycia taśm klejących. Można to dobrze zrobić, gdy zamiast tynku na ścianach ułożone są płyty gipsowo­‑kartonowe. Przy odpowiednio dużym zakładzie i docisku płyty takie połączenie nie przepuszcza pary wodnej; rys.: K. Patoka

Ułożenie folii bez zachowania szczelności całej jej warstwy w dachu znacznie zwiększa niebezpieczeństwo dopływu i pozostania pary wodnej w termoizolacji. Efekt ten jest bardzo groźny, gdyż nieszczelna warstwa paroizolacyjna uniemożliwia oddawanie wilgoci przez termoizolację do środka pomieszczeń w okresach, gdy powietrze wewnętrzne jest suche. Dlatego niejednokrotnie dużo lepiej byłoby w ogóle nie ułożyć paroizolacji niż zamontować ją nieszczelnie (FOT. 4–7).

fot4 patoka

FOT. 4. W tym dachu połączenie paroizolacji z murem nie jest szczelne. Oprócz tego zakłady też nie są uszczelnione. W efekcie w okresie zimowym bardzo dużo pary przechodzi w tych miejscach do termoizolacji. W tym dachu było to przyczyną zacieków na ścianach i płytach gipsowo­‑kartonowych; fot.: K. Patoka

fot5 patoka

FOT. 5. W tym dachu bardzo dobrze widać, jak łatwo para wodna wnika przez każdą dziurę i szczelinę. Wełna szklana ściemniała w tych miejscach, w których stale napływało do niej ciepłe i wilgotne powietrze z wnętrza budynku; fot.: K. Patoka

fot6 patoka

FOT. 6. Zdjęcie ilustruje ten sam dach, co przedstawiony na fot. 5. Takie układanie paroizolacji może spowodować, że przez dziury i szpary wejdzie więcej wilgoci do termoizolacji, niż gdyby jej nie było. Bez nieszczelnej paroizolacji wilgoć może być odprowadzona do wnętrza pomieszczeń w okresie letnim; fot.: K. Patoka

fot7 patoka

FOT. 7. Zdjęcie przedstawia bardzo często popełniany błąd polegający na braku szczelnego połączenia rur przechodzących przez termoizolację dachu z paroizolacją. W takich miejscach przenika do termoizolacji bardzo dużo wilgoci – zwłaszcza z tego powodu, że rury te stanowią często miejsce powstawania mostka cieplnego; fot.: K. Patoka

Podsumowanie

Wszystkie rodzaje folii i membran stosowanych w nowoczesnych dachach montuje się w takich miejscach, że ich nigdy nie widać. Z tego powodu są tą grupą materiałów, na których najchętniej wszyscy oszczędzają. Często prowadzi to do dużych błędów budowlanych, ponieważ materiały te, mimo że są niewidoczne, decydują o bardzo ważnych dla trwałości dachu procesach związanych z działaniem pary wodnej (wilgoci).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Saint-Gobain Construction Products Polska/ Isover Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii...

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii Thermitar™ i pokryte jednostronnie welonem szklanym.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Joanna Szot Modne i trwałe pokrycia dachowe

Modne i trwałe pokrycia dachowe Modne i trwałe pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Okna do dachów płaskich – nowe możliwości Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Joanna Szot Remont dachu płaskiego

Remont dachu płaskiego Remont dachu płaskiego

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Joanna Szot Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.

mgr inż. Krzysztof Rogosz, dr inż. Paweł Żwirek Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...

WestWood® Kunststofftechnik GmbH Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.

mgr inż. Karol Miazio W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim? W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...

Joanna Szot Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Hydroizolacja do starych dachów »

Hydroizolacja do starych dachów » Hydroizolacja do starych dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Płynna żywica do izolacji »

Płynna żywica do izolacji » Płynna żywica do izolacji »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.