Zasady doboru warstw wstępnego krycia dla dachów skośnych (cz. 3). Sposób wykorzystania klas szczelności. Wentylacja dachów
Archiwum redakcji
Klasy szczelności służą do określenia zasad doboru materiałów i technik wykonawczych niezbędnych do zbudowania odpowiednich warstw wstępnego krycia uszczelniających pokrycia dachowe. Dzięki temu, sposoby wykonania tych uszczelnień są oparte na tych samych zasadach, znanych każdemu producentowi pokryć zasadniczych i wstępnych. Rolą producentów jest określenie zaleceń dla każdego oferowanego systemu pokryciowego, zgodnych z tymi zasadami. Niniejszy materiał powstał w oparciu o publikację "Wytyczne dekarskie. Zeszyt 1. Zasady doboru warstw wstępnego krycia" wydaną przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.
Większość dachów płaskich budynków mieszkalnych to stropodachy żelbetowe o nachyleniu od 2 do maksymalnie 15%. Są to dachy wentylowane lub pełne, najczęściej pokryte starymi warstwami pap sprzed wielu...
Większość dachów płaskich budynków mieszkalnych to stropodachy żelbetowe o nachyleniu od 2 do maksymalnie 15%. Są to dachy wentylowane lub pełne, najczęściej pokryte starymi warstwami pap sprzed wielu lat. Z ekonomicznego i praktycznego punktu widzenia renowacja takich dachów za pomocą wyrobów bitumicznych jest najkorzystniejsza.
Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej...
Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej jakości piany PUR otwarto- i zamkniętokomórkowe.
Czy dach może aktywnie oczyszczać powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń? Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym – tak. Firma NEXLER wprowadziła do swojej oferty innowacyjne papy, które wykorzystują...
Czy dach może aktywnie oczyszczać powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń? Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym – tak. Firma NEXLER wprowadziła do swojej oferty innowacyjne papy, które wykorzystują technologię NOx Cut do neutralizacji toksycznych tlenków azotu. Dowiedz się, jak działa ta rewolucyjna technologia i dlaczego warto zainwestować w zrównoważone budownictwo.
Abstrakt
W artykule przedstawiono metody klasyfikacji szczelności dla dachówek ceramicznych i blach profilowanych. Wymieniono pięć sytuacji, w których szczelność dachu powinna być podwyższona. Wyjaśniono pojęcia związane z dachem wentylowanym, a także podano wymiary przestrzeni wentylacyjnych.
Rules of selection of initial coat layers for diagonal roofs. Part 3. The method of using tightness classes. Roof ventilation
The article presents the methods of classification of tightness for ceramic roof tiles and profiled sheets. Five situations were mentioned in which the roof tightness should be increased. The concepts related to the ventilated roof were explained, and the dimensions of the ventilation spaces were also given.
Klasy szczelności muszą być przypisane konkretnym kątom nachylenia połaci dachowych określonym dla produkowanych pokryć. W związku z tym, system określania klas szczelności oparty jest na wyznaczaniu kątów charakterystycznych dla każdego rodzaju pokrycia dachowego. Dla większości pokryć takimi odnośnikami są kąty graniczne: NZP (najniższe zalecane pochylenie) i NDP (najniższe dopuszczalne pochylenie).
Drugi graniczny kąt NDP jest zazwyczaj najniższym kątem, jaki może mieć połać, aby dane pokrycie mogło prawidłowo funkcjonować nawet z najmocniejszym rodzajem warstwy pod nim.
Wyższa szczelność pokrycia dachu jest potrzebna w sytuacji, gdy musi on spełniać wyższe wymagania od podstawowych, w których był określany kąt NZP. Podwyższone wymagania szczelności dla dachu występują, gdy:
poddasze wykorzystywane jest dla celów mieszkalnych,
nachylenie połaci dachu jest mniejsze od NZP określanego przez producenta pokrycia,
budynek znajduje się w strefie o trudnych warunkach klimatycznych, czyli o podwyższonej sile wiatrów lub ilości opadów,
dach ma konstrukcję zwiększającą wymagania: długie krokwie, dodatkowe instalacje, np. wymienniki lub kolektory cieplne, skomplikowany kształt, np. wole oka lub lukarny,
inwestor lub lokalne prawo narzucają specjalne warunki dla budynku w zależności od jego przeznaczenia.
Jeżeli dach musi spełniać niektóre z wymienionych wyżej wymagań, to w zależności od ich ilości jego warstwa wstępnego krycia powinna charakteryzować się odpowiednią klasą szczelności. Zależności te powinny być określane w tabelach przypisanych do każdego rodzaju i modelu pokrycia zasadniczego.
Metody klasyfikacji dla pokryć dachówkowych
Pokrycia dachówkowe oznaczają pokrycia wykonane z dachówek ceramicznych i cementowych. Te zasady mogą być wykorzystywane dla podobnie funkcjonujących pokryć drobnowymiarowych układanych na zakład na ruszcie z łat.
Dla dachówek przyjmuje się, że NDP wynosi 10°, a NZP podaje producent. Wyboru klasy szczelności dokonuje się w zależności od kąta nachylenia połaci zawartego w przedziale od NDP do NZP i w zależności od ilości warunków dodatkowych, jakie dach musi spełniać.
Ze spadkiem pochylenia dachu wzrastają wymagania izolacyjności – odporności na opady. Jeżeli dach musi sprostać większej od trzech liczbie podwyższonych wymagań z pięciu wymienionych, to warunki określające izolacyjność warstwy wstępnego pokrycia są już jednakowe.
Klasy szczelności podane w TAB. 1 określają sposoby wykonania warstwy wstępnego krycia oraz materiały, z których powinna być wykonana.
TABELA 1. Klasy szczelności pokrycia dachu w zależności od kąta nachylenia połaci dachówkowej dla dachówek
Metody klasyfikacji dla pokryć z blach profilowanych
Grupa pokryć nazwanych blachami profilowanymi obejmuje następujące pokrycia układane na łatach:
1) blachy tłoczone dachówkopodobne układane: - zgodnie ze spadkiem (spływem wody) po profilu, produkowane w długich arkuszach (od 0,5 do 7 m), - prostopadle do spadku, równolegle do okapu, produkowane w postaci jedno-, dwu- lub trzyrzędowych paneli modułowych mocowanych do łat na czole lub do łat,
2) blachy fałdowe produkowane w arkuszach o fałdach w kształcie: - trapezu (blachy trapezowe), - fali (blachy faliste),
3) blachy produkowane przez profilowanie w postaci paneli zatrzaskowych, rąbkowych, czyli wąskich arkuszy wyprofilowanych na brzegach w rąbki stojące stanowiące połączenia tych paneli i jednocześnie listwę montażową.
Pokrycia z blachodachówek
Producenci pokryć z blach dachówkopodobnych powinni określić podział zakresu nachylenia połaci do stosowania tych pokryć, tak aby każdy z tych zakresów miał przypisane, odpowiednie do wymagań, klasy szczelności.
Dolna granica zastosowań (NDP) powinna być określona w zależności od kąta pochylenia profilu oraz wytrzymałości na obciążenia wynikające z zalegania śniegu, zależne od sztywności profilu (im większa wysokość wygięcia, tym profil powinien być sztywniejszy).
Górna granica (NZP) powinna być określona tak, aby nachylenie dachu zapewniało samoodśnieżanie się pokrycia.
Zakłada się, że śnieg zsuwa się samoistnie z blach, gdy są nachylone pod kątem 25° do poziomu. W związku z tym dla blach dachówkopodobnych:
NZP = 25° + P (kąt nachylenia profilu)
Procesy topnienia śniegu (częste w Polsce) są główną przyczyną podchodzenia wody pośniegowej we wszelkie zakłady i szczeliny w pokryciu. Dlatego kąt nachylenia 25° proponuje się uznać za kąt graniczny, powyżej którego następuje łatwe samo odśnieżanie wszystkich pokryć blaszanych.
Proponowane zakresy stosowania klas szczelności pokazuje TAB. 2.
TABELA 2. Klasy szczelności dla dachów krytych blachodachówkami w zależności od nachylenia połaci i wymagań dodatkowych
Pokrycia z blach falistych, trapezowych i rąbkowo-zatrzaskowych
Producenci pokryć z blach falistych, trapezowych i zatrzaskowych powinni określić podział zakresu nachylenia połaci do stosowania tych pokryć, tak aby każdy z tych zakresów miał przypisane, odpowiednie do wymagań, klasy szczelności.
Dolna granica zastosowań (NDP) powinna być określona w zależności od wytrzymałości na obciążenia wynikające z zalegania śniegu, zależne od sztywności profilu.
Górna granica (NZP) powinna być określona tak, aby nachylenie dachu zapewniało samoodśnieżanie się pokrycia.
Zakłada się, że śnieg zsuwa się samoistnie z blach, gdy są nachylone pod kątem 25° do poziomu. W związku z tym dla blach falistych, trapezowych i zatrzaskowych powinno wynosić:
NZP = 25°
Proponowane zakresy stosowania klas szczelności producenci blach powinni określić w tabelach podobnych do TAB. 2 , przy czym dla blach trapezowych i falistych trzeba wyraźnie zróżnicować klasyfikację w zależności od wysokości profilu, np. oddzielna tabela dla wysokości profilu 18–50 mm i oddzielna dla wysokości > 50 mm.
Wentylacja dachów
Definicje
Dachem wentylowanym nazywa się taką konstrukcję dachową, w której celowo wbudowana jest wewnętrzna przestrzeń rozdzielająca termoizolację od kompletnego pokrycia, przeznaczona do przepływu powietrza atmosferycznego. Przestrzeń wentylacyjna musi być tak zaprojektowana, aby ruch powietrza był naturalny, a jedynie w skomplikowanych konstrukcjach wymuszony. Przepływ powietrza atmosferycznego ma za zadanie odprowadzać nadmiary wilgoci z dachu.
Określenie "dach wentylowany" dotyczy dachów, w których przestrzeń lub szczelina wentylacyjna znajduje się pod pokryciem kompletnym rozumianym jako zespół dwóch warstw: pokrycia zasadniczego i warstwy wstępnego krycia. Czyli dachem wentylowanym nazywa się taką konstrukcję, w której pod warstwą uszczelniającą jest przestrzeń lub szczelina wentylacyjna (RYS. 2).
RYS. 1-2. Dwa podstawowe systemy wentylowania dachów: z jedną szczeliną możliwy tylko z MWK jako warstwą wstępną (1), z dwoma szczelinami, gdy warstwa wstępna nie przepuszcza pary wodnej (2); objaśnienia: 1 - pokrycie zasadnicze, 2 - szczelina wentylacyjna, 3 - warstwa uszczelniająca wstępnego krycia, 4 - termoizolacja, 5 - paroizolacja; rys.: archiwum autorów
Do szeroko rozumianej kategorii dachów wentylowanych zaliczamy również takie, w których warstwa wstępnego krycia jest wysoko paroprzepuszczalna (MWK lub PWK) i z tego powodu może być ułożona na styk z termoizolacją. Osuszanie takiego dachu odbywa się przez szczelinę utworzoną przez kontrłaty dzięki temu, że para wodna może wydostać się z termoizolacji i więźby dachu przez MWK lub PWK. Taki system z pokryciem wentylowanym i wysoko paroprzepuszczalną warstwą wstępnego krycia nazywamy dachem wentylowanym dyfuzyjnie (RYS. 1).
Warstwy powietrza w szczelinach lub większych przestrzeniach wentylacyjnych dachów muszą być połączone z powietrzem zewnętrznym. Muszą mieć otwory wlotowe, napowietrzające i wylotowe, odpowietrzające, a cała przestrzeń wentylacyjna musi być przepływowa (drożna). Przy projektowaniu należy zapewnić dostateczne wymiary otworów napowietrzających i odpowietrzających oraz odpowiednią wysokość przestrzeni powietrznej, według zasad podanych w normie DIN 4108-3.
Przestrzenie i szczeliny wentylacyjne umożliwiają osuszanie materiałów z jakich zbudowany jest dach. Szczelina wentylacyjna znajdująca się pod pokryciem utworzona przez kontrłaty osusza łaty i pokrycie dachu oraz górną powierzchnię warstwy wstępnego krycia. Natomiast przestrzeń (lub szczelina) znajdująca się pod warstwą wstępnego krycia osusza więźbę dachu i jego termoizolację.
W dachach wentylowanych dyfuzyjnie szczelina utworzona przez kontrłaty osusza: pokrycie, ruszt z łat oraz wysoko paroprzepuszczalną warstwę wstępnego krycia, która umożliwia osuszanie więźby i termoizolacji dachu.
Pokrycia dachowe układane na łatach drewnianych powinny być wentylowane ze względu na zagrożenia spowodowane wilgocią, która obniża trwałość i funkcjonalność łat i tym samym trwałość pokrycia dachu. Podobnie w dachach pokrytych płytkami kamiennymi, drewnianymi, blaszanymi lub gontami bitumicznymi, poszycia wykonane z desek lub innych materiałów drewnopochodnych (z OSB, MPF, sklejek itp.) też powinny być wentylowane za pomocą przestrzeni wentylacyjnej pod nimi.
Wymiary przestrzeni wentylacyjnych
Przestrzenie wentylacyjne w dachach pochyłych (ze spadkiem ≥ 5°) będą uznane za poprawnie wykonane, gdy zostaną zachowane następujące warunki, określone według DIN 4108-3 (TAB. 3):
TABELA 3. Minimalne przekroje przestrzeni (szczelin) wentylacyjnych
1) wysokość przekroju umożliwiającego przepływ powietrza wentylacyjnego (rozumianego jako prześwit) wewnątrz dachu, nad jego izolacją cieplną musi wynosić co najmniej 2 cm,
2) wolny, nieosłonięty przekrój wlotu wentylacyjnego przy okapach lub w okapie oraz w zakończeniu dachu jednospadowego musi wynosić co najmniej 2‰ wentylowanej (nachylonej) powierzchni dachu, jednak nie mniej niż 200 cm2/m,
3) przy kalenicy i narożu wymagane są minimalne przekroje wylotu wentylacyjnego wynoszące 0,5‰ wentylowanej powierzchni dachu, jednak nie mniej niż 50 cm2/m,
4) wartość równoważnej dyfuzyjnie grubości powietrza Sd wszystkich warstw konstrukcji ułożonych poniżej przestrzeni (szczeliny) wentylującej musi łącznie wynosić co najmniej 2 m.
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...
Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...
Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.
Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że...
Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że nawet wówczas, gdy wymagania klienta zostały z nim uzgodnione, a następnie zrealizowane, niekoniecznie oznacza to, że uda się zapewnić wysoki poziom jego zadowolenia. Zaleca się więc, za Rozporządzeniem 305/2011 w sprawie wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek europejski [1], aby producenci dostarczali...
Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy...
Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić wymogi ogniowe, które mogą występować zarówno w odniesieniu do całego dachu i jego części składowych oraz rozwiązać kwestie połączenia dachu w newralgicznych punktach, takich jak połączenie przekrycia ze ścianą oddzielenia przeciwpożarowego.
Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję...
Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Nie bez znaczenia w aplikacji wełny skalnej jest jej doskonała zdolność do tłumienia i pochłaniania dźwięków. Uzyskanie izolacyjności akustycznej przegrody jest szczególnie ważne w przypadku hal przemysłowych, gdzie zastosowanie wełny skalnej PETRALANA pozwala...
Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.
Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.
Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz...
Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz kosztownych napraw, warto dobrze zabezpieczyć ich powierzchnie przed kontaktem z wodą.
Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja...
Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja w fotowoltaikę na dachu zwykle ma prosty okres zwrotu wynoszący 3–7 lat, a i produkcja energii trwa przez kolejne 25 lat lub nawet dłużej. Jednak montaż PV na dachu o żywotności krótszej niż 10 lat może nie mieć sensu finansowego.
Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield „Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe”, do 2030 r. ponad trzy czwarte (76%) budynków...
Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield „Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe”, do 2030 r. ponad trzy czwarte (76%) budynków biurowych w Europie może być przestarzała. Jednym z powodów są coraz bardziej intensywne działania legislacyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju, które zobowiązują inwestorów do modernizacji nieruchomości i przystosowania ich do aktualnych standardów ESG. Dla przykładu, coraz więcej miast w Ameryce...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.