Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

10 lat cyklu ABC sztuki dekarskiej

10 lat cyklu abc sztuki dekarskiej

10 lat cyklu abc sztuki dekarskiej

W styczniu 2015 r. upłynie 10 lat od ukazania się pierwszego artykułu z serii ABC sztuki dekarskiej. Z tego powodu warto przeanalizować stopień aktualności poruszanych w ramach tej serii tematów.

Zobacz także

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

Paroc Panel System Izolacja dachu skośnego – praktyczne wskazówki dla bezproblemowej eksploatacji

Izolacja dachu skośnego – praktyczne wskazówki dla bezproblemowej eksploatacji Izolacja dachu skośnego – praktyczne wskazówki dla bezproblemowej eksploatacji

Projektując konstrukcję dachu skośnego, za nadrzędny cel należy obrać zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej oraz komfortu korzystania z poddasza. Biorąc pod uwagę rosnący nacisk na ograniczanie...

Projektując konstrukcję dachu skośnego, za nadrzędny cel należy obrać zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej oraz komfortu korzystania z poddasza. Biorąc pod uwagę rosnący nacisk na ograniczanie wpływu budynków na środowisko, odpowiedzialne zaplanowanie ocieplenia dachu wełną i zadbanie o odpowiedni przepływ powietrza staje się niezbędne. Oba aspekty mają bezpośredni wpływ na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, minimalizację strat ciepła oraz ochronę konstrukcji przed...

Onduline Polska Sp. z o.o. Płyta bitumiczna – wszechstronne i uniwersalne pokrycie dachowe

Płyta bitumiczna – wszechstronne i uniwersalne pokrycie dachowe Płyta bitumiczna – wszechstronne i uniwersalne pokrycie dachowe

Płyty bitumiczne to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów pokryciowych, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wyróżniają się one nie tylko trwałością, ale również wszechstronnością...

Płyty bitumiczne to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów pokryciowych, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wyróżniają się one nie tylko trwałością, ale również wszechstronnością zastosowań, która czyni je idealnym rozwiązaniem dla szerokiego spektrum projektów. Czym dokładnie są płyty bitumiczne i dlaczego warto rozważyć ich użycie?

W ciągu ostatnich 10 lat dużej zmianie uległy przepisy dotyczące zasad projektowania i budowania. Przede wszystkim wzrosły wymagania dotyczące izolacyjności termicznej przegród budowlanych. Dla dachów najwyższy dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła zmniejszył się w tym czasie z 0,3 do 0,2 W/(m²·K).

Jednak najważniejsze jest to, że znamy już przyszłe wymagania, które będą w szybkim tempie rosły i zmuszały do zwiększania termoizolacyjności wszystkich przegród budowlanych, a dachów szczególnie.

Co prawda, technika wykonywania pokryć dachowych nie uległa i nie ulegnie wielu zmianom, ale dachy, jako system materiałowy, zmieniają się stale, a w kilku elementach – bardzo.

Z powodu wzrostu wymagań dotyczących energooszczędności budynków największe zmiany w dachach dotyczą oczywiście warstw termoizolacyjnych. Tradycyjnie stosowane wełny mineralne muszą być coraz grubsze. Obecne wymagania zmuszają do stosowania w dachach wełny mineralnej grubości około 30 cm.

Jednak, jak się okazało, samo pogrubienie wełny nie gwarantuje pożądanych efektów. Dla zwiększenia izolacyjności termicznej niezbędne są bowiem dodatkowe materiały osłonowe, takie jak wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK) i paroizolacje.
Mając to na uwadze, o obu tych warstwach pisaliśmy dużo i często w naszej serii.

Rola paroizolacji

Obowiązujące od początku 2014 roku przepisy (WT 2013) wprowadzają wymóg obowiązkowego badania szczelności powietrznej budynków. Jest to jedna z bardziej znaczących zmian w przepisach, która wprowadza nową ideologię budowania, wymuszoną koniecznością oszczędzania surowców.

Razem z obowiązkiem wyliczania EP (energii pierwotnych) i wykonywania certyfikatów energetycznych zmienia wymagania stawiane współczesnym budynkom.

Uzyskanie szczelności powietrznej w budynkach jest poważnym wyzwaniem dla projektantów i budowniczych, zmuszającym do zmiany w sposobie budowania. Szczelność powietrzna wymaga większej dokładności przy wykonywaniu szczegółów.

Dotyczy to przede wszystkim dachów, które w większości wykonywane są w innej technologii niż ściany i połączenia tych przgród obfitują w szpary i szczeliny.

Z tego powodu wzrosło, i to bardzo, znaczenie warstw paroizolacyjnych, które (niestety trzeba to powiedzieć) w zdecydowanej większości polskich dachów montowane są źle lub bardzo źle.

ABSTRAKT

W artykule podsumowano cykl ABC sztuki dekarskiej, który ukazuje się w miesięczniku IZOLACJE od stycznia 2005 roku. Wskazano, co przez ostatnie 10 lat zmieniło się w przepisach prawnych, a także w projektowaniu i budowaniu dachów oraz zwrócono uwagę na najważniejsze błędy wykonawcze, które wciąż są obecne na budowach, a których konsekwencje dla inwestorów są poważne i kosztowne.

The article summarises the ABC of roofwork series, which has been published in the IZOLACJE monthly since January 2005. It indicates areas of legal regulations, as well as roof design and construction, where changes have taken place throughout the last 10 years. The article also points out the most important examples of faulty performance, which are still present on various construction sites and the consequences of which are serious and costly for the investors.

Jak montować, dobierać paroizolacje oraz jakie ma to znaczenie dla jakości dachów pisaliśmy wielokrotnie.

Warto zauważyć, że w serii ABC sztuki dekarskiej ukazały się jedne z pierwszych artykułów pokazujących wzrastającą rolę paroizolacji jako wiatroizolacji, czyli warstwy zapobiegającej przewiewom i zapewniającej powietrzną szczelność dachów i budynków.

Teraz, podczas podsumowania całej serii, trzeba dodać, że sposób ułożenia paroizolacji będzie już w niedalekiej przyszłości decydował o standardzie wykonania budynku. Taką tezę można już śmiało sformułować.

Od redakcji

Kiedy ponad 10 lat temu planowaliśmy z Krzysztofem Patoką rozpoczęcie publikowania jego cyklu zatytułowanego "ABC sztuki dekarskiej" absolutnie nie spodziewałem się, że będzie on kontynuowany aż tak długo. Równo 100 artykułów opublikowanych w ramach tego cyklu w naszym miesięczniku robi wrażenie. Przez te wszystkie lata Autor omawiał aktualne problemy związane ze sztuką dekarską. Nie ulega wątpliwości, że nie jest to łatwa profesja i zwykle tego typu prace narażone są na ryzyko popełniania błędów, które w ostatecznym rozrachunku bywają bardzo kosztowne. Krzysztof Patoka w swoich publikacjach objaśniał te skomplikowane zagadnienia, tworząc przy tym prawdziwe kompendium wiedzy na ten temat.
Brakuje mi słów uznania dla pracy, jaką wykonał Krzysztof Patoka. Dziękując za to, czego dokonał do tej pory, pozostaję w nadziei, że cykl będzie kontynuowany przez kolejne lata.

Jarosław Guzal 
redaktor naczelny

Nowe termoizolacje

Zmiany przepisów i nastawienia inwestorów (klasyfikacje budynków BREEAM, LEED itp.) pokazują, jak wielkie zalety wobec nowych wymagań mają termoizolacje ze sztywnych pianek poliuretanowych (PUR i PIR).

Charakteryzują się one większą izolacyjnością, a także są bardziej ekologiczne. Z tych powodów będą coraz popularniejsze, tym bardziej, że technika spieniania kryje w sobie jeszcze dużo możliwości.

Jednak nie są to materiały „cudowne“ (jak wielu by chciało) i mają cechy, które czasami są zaletami, ale niekiedy mogą być również wadami. Ważne jest, aby podczas ich stosowania nie zapominać o prawach fizyki, które są uniwersalne i niezmienne, co powoduje, że nawet najlepsze materiały muszą być wbudowywane w zgodzie z określonymi przez te prawa zasadami.

Jak wynika z pierwszych zastosowań, materiały te też podlegają przewiewaniu i wymagają większej staranności przy układaniu paroizolacji niż wełny, bo są bardziej wrażliwe na działanie dynamicznie przepływającego w szczelinach ciepłego i wilgotnego powietrza.

Tak więc te same błędy polegające na wadliwym ułożeniu paroizolacji mogą spowodować te same straty zarówno przy ocieplaniu dachu wełną, jak i pianką.

Warto też zauważyć, że wielu wykonawców popełnia błędy w układaniu paroizolacji, a ich skutki przypisują materiałom tradycyjnym (wełnie), popierając jednocześnie nowe jako wolne od wad.

Jeżeli producenci płyt PIR nie zwrócą na to uwagi, to po pewnym czasie też usłyszą od słabo wykształconych wykonawców (być może tych samych), że ich produkty mają poważne wady.

Prawidłowa wentylacja

Przykładów pokazujących błędy marketingowe jest wiele. Jednym z nich jest los pokryć z blachodachówki, które już w niedługim czasie pokażą wady wynikające z lekceważenia wentylacji dachów przez producentów tych pokryć.

Blachodachówki muszą być wentylowane, ponieważ są dużo bardziej wrażliwe na brak wentylacji niż dachówki, głównie z powodu trwałości łat. Producenci dachówek w zaleceniach nie dopuszczają innego montażu niż z wentylacją, a producenci blachodachówek w większości to ignorują.

Z powodu swojej roli w technice dachowej wentylacja dachów była jednym z najczęściej powtarzających się tematów w naszej serii.Podsumowując, należy pamiętać, że wentylacja dachów nigdy nie straci na aktualności, ponieważ jest jedną z najskuteczniejszych metod osuszania dachów i tym samym zwiększania trwałości i energooszczędności dachów, a co za tym idzie – całych budynków.

Część cyklu Numer wydania miesięcznika IZOLACJE Tytuł
1 1/2005 Cena, wycena i ocena dekarzy
2 2/2005 Więźba dachowa – związki między ceną a jakością
3 3/2005 Wybór pokrycia dachu
4 4/2005 Doświetlenie poddaszy użytkowych
5 5/2005 Wentylacja dachów skośnych
6 6/2005 Membrany dachowe a szczelność pokryć dachów skośnych
7 7/8/2005 Niedoceniane paroizolacje
8 9/2005 Układanie paroizolacji
9 10/2005 Cena za okap
10 11/12/2005 Poprawne wykonanie okapu
11 1/2006 Akcesoria dachowe – osłona szczelin wentylacyjnych
12 2/2006 Termoizolacja poddaszy mieszkalnych

13 3/2006 Wymiana pokrycia oraz ocieplenie dachu – fotoreportaż
14 4/2006 Papa na deskowaniu czy membrana dachowa?
15 5/2006 Wykonanie wentylacji dachu od środka
16 6/2006 Poddasze z wolim okiem (cz. I)
17 7/8/2006 Poddasze z wolim okiem (cz. II)
18 9/2006 Poddasze z wolim okiem (cz. III) 
19 10/2006 Poddasze z wolim okiem (cz. IV)
20 11/12/2006 Szczelność dachów skośnych
21 1/2007 Szczelność pokryć układanych na łatach 
22 2/2007 Rozmierzanie dachu
23 3/2007 Skropliny na poddaszach
24 4/2007 Membrany dachowe wokół kominów
25 5/2007 Układanie membran dachowych w koszach
26 6/2007 Dobór wysokości kontrłat
27 7/8/2007 Membrany dachowe na dachach o niskich kątach nachylenia połaci
28 9/2007 Wentylacja dachów płaskich
29 10/2007 Błędy nie tylko dekarskie na dachach płaskich
30 11/12/2007 Podciekanie i przeciekanie na obróbkach blacharskich
31 1/2008 Wadliwe okapy 
32 2/2008 Blachy profilowane układane jako pokrycie niewentylowane
33 3/2008 Układanie blach dachówkopodobnych
34 4/2008 Układanie blach dachówkopodobnych (cd.)
35 5/2008 Skąd czerpać wiedzę na temat dachów?
36 6/2008 Ciężkie czy lekkie pokrycie dachowe?
37 7/8/2008 Kontrłata i jej podstawowe zadania
38 9/2008 Szczegóły wykonawcze w dekarstwie 
39 10/2008 Szron na dachu – weryfikacja jego termoizolacyjności
40 11/12/2008 Materiały elastyczne stosowane na dachach – problem nazewnictwa 
41 1/2009 Zastosowanie membran wstępnego krycia
42 2/2009 Dobre, ale lekceważone wzorce
43 3/2009 Dlaczego kosze przeciekają?
44 4/2009 Taśmy samoprzylepne w technice dekarskiej
45 5/2009 Zastosowanie folii niskoparoprzepuszczalnych (FWK)
46 6/2009 Trudne folie wstępnego krycia
47 7/8/2009 Dachówki wentylacyjne
48 9/2009 Dachówki wentylacyjne – obliczenia
49 10/2009 Wyloty wentylacyjne do blachodachówki (i nie tylko)
50 11/12/2009 Projekt architektoniczny i jego wpływ na jakość prac dekarskich
51 1/2010 Zjawisko przewiewoszczelności dachów
52 2/2010 Fatalne połączenie: przewiew i skropliny
53 3/2010 Sople na dachach – dlaczego powstają i o czym świadczą
54 4/2010 Warstwy powietrzne w dachach
55 5/2010 Działanie śniegu na dach płaski i pochyły
56 6/2010 Działanie wiatru a kąt nachylenia dachu
57 7/8/2010 Wymiana ciepła w dachach pochyłych
58 9/2010 Jak ograniczyć przewiewy w dachach
59 10/2010 Okna dachowe czy lukarny?
60 11/12/2010 Łączenie kominów z pokryciem
61 1/2011 Membrany i folie wokół kominów – problemy z przepisami
62 2/2011 Moda na kłopoty, czyli o projektowaniu gzymsów
63 3/2011 Czy dachy zawsze powinny być odśnieżane?
64 4/2011 Najniższe zalecane pochylenie (NZP) dachu, na którym układane są blachodachówki
65 5/2011 Jak płaskie mogą być dachy płaskie?
66 6/2011 Koncepcja dachu
67 7/8/2011 Dzicy lokatorzy pod dachem
68 9/2011 Remont z marsylką w tle
69 10/2011 Impregnaty na dachach
70 11/12/2011 Gołębie a wentylacja dachu
71 1/2012 Metoda podwójnego pomiaru dachówek
72 2/2012 Jak ocenić poziom zawilgocenia dachu
73 3/2012 Interpretacja norm a zawilgocenie dachu
74 4/2012 Główne wady polskich dachów – cz. 1
75 5/2012 Główne wady polskich dachów – cz. 2
76 6/2012 Główne wady polskich dachów – cz. 3
77 7/8/2012 Jak wentylować blachodachówki
78 9/2012 Jak wentylować blachodachówki – postscriptum
79 10/2012 Taras na dachu – uwagi podstawowe
80 11/12/2012 Szczelność na przenikanie powietrza
81 1/2013 Przewiew zamiast wentylacji
82 2/2013 Odpływ skroplin zamiast wentylacji pokrycia
83 3/2013 Dachy a promieniowanie ultrafioletowe
84 4/2013 Paroprzepuszczalność czy dyfuzja, czyli jak określać wysokoparoprzepuszczalność MWK
85 5/2013 Co blokuje wentylację dachów
86 6/2013 Wiarygodność eksponatów handlowych
87 7/8/2013 Wpływ temperatury na trwałość dachów
88 9/2013 Promieniowanie ciepła a skutecznosć odblaskowych materiałów dachowych
89 10/2013 Zalety wentylacji dachu
90 11/12/2013 Konsekwencje zmian materiałowo­‑konstrukcyjnych dokonanych na etapie budowy dachu
91 1/2014 Warstwy antykondensacyjne w dachach
92 2/2014 Panele rąbkowe a pokrycia łączone na rąbek
93 3/2014 Zasady działania wentylacji dachów i pokryć dachowych
94 4/2014 Szczelność pokrycia a ceny wykonawstwa
95 5/2014 Stopnie szczelności pokrycia
96 6/2014 Instalacja piorunochronna na dachu
97 7/8/2014 Gdzie wykorzystuje się wysoką paroprzepuszczalność MWK
98 9/2014 Komin – słaby punkt dachu
99 10/2014 Problemy jednopowłokowych dachów wykonanych ze stalowych blach trapezowych

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Małgorzata Kośla Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać? Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią...

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią się od siebie skutecznością, trwałością i charakterystyką eksploatacji. Jak dobrać materiał i kształt odpowiednio do typu zabudowania?

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Agregaty malarskie Izolacje natryskowe od A do Z

Izolacje natryskowe od A do Z Izolacje natryskowe od A do Z

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega...

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Saint-Gobain Construction Products Polska/ Isover Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii...

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii Thermitar™ i pokryte jednostronnie welonem szklanym.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Joanna Szot Modne i trwałe pokrycia dachowe

Modne i trwałe pokrycia dachowe Modne i trwałe pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Okna do dachów płaskich – nowe możliwości Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Joanna Szot Remont dachu płaskiego

Remont dachu płaskiego Remont dachu płaskiego

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.