W poprzednim artykule z serii „ABC sztuki dekarskiej” [1] pokazano specjalne wywietrzniki uzupełniające powierzchnię wlotu do przestrzeni wentylującej pokrycia z blachodachówek. Warto wyjaśnić, dlaczego wywietrzniki te zamontowano na prezentowanym dachu.
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.
Projektując konstrukcję dachu skośnego, za nadrzędny cel należy obrać zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej oraz komfortu korzystania z poddasza. Biorąc pod uwagę rosnący nacisk na ograniczanie...
Projektując konstrukcję dachu skośnego, za nadrzędny cel należy obrać zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej oraz komfortu korzystania z poddasza. Biorąc pod uwagę rosnący nacisk na ograniczanie wpływu budynków na środowisko, odpowiedzialne zaplanowanie ocieplenia dachu wełną i zadbanie o odpowiedni przepływ powietrza staje się niezbędne. Oba aspekty mają bezpośredni wpływ na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, minimalizację strat ciepła oraz ochronę konstrukcji przed...
Płyty bitumiczne to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów pokryciowych, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wyróżniają się one nie tylko trwałością, ale również wszechstronnością...
Płyty bitumiczne to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów pokryciowych, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wyróżniają się one nie tylko trwałością, ale również wszechstronnością zastosowań, która czyni je idealnym rozwiązaniem dla szerokiego spektrum projektów. Czym dokładnie są płyty bitumiczne i dlaczego warto rozważyć ich użycie?
Dla przypomnienia: wentylacja dachów polega na usuwaniu wilgoci z ich konstrukcji i termoizolacji za pomocą przepływającego powietrza atmosferycznego w wyznaczonych do tego przestrzeniach w dachu.
W zależności od miejsca usytuowania tych przestrzeni względem termoizolacji oraz w zależności od materiałów dach może być wentylowany za pomocą jednej lub dwóch szczelin (warstw, przestrzeni) wentylacyjnych.
Jeśli w dachu pochyłym zostanie zastosowana wysokoparoprzepuszczalna MWK (membrana wstępnego krycia), to do usunięcia wilgoci z takiej konstrukcji wystarczy jedna szczelina wentylacyjna znajdująca się między MWK a pokryciem. Szczelinę tę tworzą kontrłaty (rys. 1).
Powietrze wentylujące wpływa do szczeliny dzięki sile ciągu termicznego powstającego na skutek ogrzania się powietrza atmosferycznego w dachu. Ciepło pochodzi od słońca lub z wnętrza budynku. Drugim czynnikiem napędzającym jest różnica ciśnień wywołana działaniem wiatru.
Wymiary szczelin wentylacyjnych
Wymiary szczelin wentylacyjnych mają zasadniczy wpływ na ich prawidłowe działanie. Wlot, wylot oraz wysokość szczeliny lub przestrzeni wentylacyjnej nie mogą być ani zbyt małe, ani zbyt duże.
ABSTRAKT
W artykule opisano zasady budowania szczelin i przestrzeni wentylacyjnych oraz wyjaśniono zasady stosowania wywietrzników uzupełniających wielkość powierzchni wlotów do przestrzeni wentylacyjnej pod blachodachówką. Omawianym przykładem był dach przedstawiony w poprzednim artykule z cyklu „ABC sztuki dekarskiej”: „Jak wentylować blachodachówki” (IZOLACJE, nr 7/8/2012).
The article describes the rules of constructing ventilation gaps and ventilation spaces, as well as explains the rules of using ventilators which complement the surface of air inlets into the ventilation space under steel roofing tiles. The discussed example is the roof presented in the previous article in the “ABC of good roofing practice” series: “How to ventilate steel roofing tiles” (IZOLACJE, issue 7/8/2012).
W Polsce i w wielu innych krajach europejskich do określania wielkości przestrzeni wentylacyjnych stosuje się zalecenia niemieckiej normy DIN 4108-3 [2]. Wytyczne zamieszczone w tym dokumencie, dotyczące wymiarów wentylacji dachów pochyłych (> 10°), przedstawiono na rys. 2. W odniesieniu do dachów o nachyleniu < 10° reguły są odrębne, choć podobne.
W normie tej wymiary minimalne przekrojów wlotu i wylotu określone są jako proporcje powierzchni dachu z dodatkowym ograniczeniem minimalnej powierzchni przekroju warstwy wentylacyjnej (200 cm2 na 1 m jej szerokości).
Jak łatwo zauważyć, wymagane minimalne powierzchnie wlotu są czterokrotnie większe od minimalnych powierzchni wylotów. Wynika to z tego, że ciepłe powietrze jest wypychane do góry przez zimne, które jest cięższe od ciepłego.
Jeśli wlot jest odpowiednio duży, powietrze znajdujące się w szczelinie ogrzewa się i jest wypychane ku wylotowi, który nie może być duży ze względu na niebezpieczeństwo zalania deszczem i zapchania śniegiem.
Wielkość wlotów w okapie uzależniona jest od kształtu dachu, ponieważ zależy od długości okapu.
W dachach niesymetrycznych, np. takich jak na rys. 3, ze względu na konieczność zachowania jednolitego wyglądu okapu, w miejscach, w których jego długość jest mała (przy lukarnach i wykuszach), wlot do szczeliny znajdujący się w okapie jest zbyt mały, aby spełniać warunki stosowanej normy DIN 4108-3 [2]. W takich wypadkach należy zwiększyć jego wielkość za pomocą dodatkowych wlotów.
Przykład z poprzedniego artykułu
Z taką właśnie sytuacją miał do czynienia dekarz w opisywanym w poprzednim artykule dachu [1]. Wlot do szczelin pod pokryciem na połaciach określonych na rys. 3 jako „powierzchnia S4” i „powierzchnia S5” jest ograniczony przez długość okapu.
Powierzchnia obu wymienionych połaci nad wejściem do budynku wynosi po 25 m², a wloty do szczeliny mają zaledwie 2 m długości. Wysokość wlotów wynosi 4 cm (fot. 2), ale są one osłonięte kratkami o powierzchni przepływu wynoszącym maks. 60% całej zajmowanej powierzchni wlotu, i dlatego ich czynny przekrój wynosi 240 cm2/m (i spełnia warunek min. 200 cm² na 1 m szerokości okapu).
Po uwzględnieniu długości okapu całkowity przekrój wlotu (po dwóch stronach dachu nad wejściem) wyniesie nie więcej niż 240 cm²/m×2 m = 480 cm², a to jest za mało dla tej powierzchni dachu (S4 = 25 m² i S5 = 25 m²).
Dla dachu o powierzchni 25 m² najmniejsze pole powierzchni przekroju poprzecznego szczeliny i wlotu musi wynosić: 0,02%×25 m² = 500 cm². Brakuje tylko 20 cm².
Należy jednak pamiętać, że 0,02% jest wymaganym minimum powierzchni wlotu, a jest on na tyle ważny, że zawsze warto lekko przekroczyć wymaganą wielkość. Szczególnie w omawianym dachu przekroczenie wielkości wlotu nie jest groźne, ponieważ wlot znajduje się w dolnej części okapu (fot. 2) i podwianie deszczu lub śniegu jest w zasadzie niemożliwe.
Mimo to dołożono na każdej z omawianych połaci po jednym wywietrzniku (fot. 3) o czynnej powierzchni przelotowej 20 cm², co pozwoliło osiągnąć wymagane minimum. Usytuowanie wywietrznika nad koszem jest celowe.
Kiedy kosz jest przeszkodą
Rynna koszowa w omawianym dachu jest wykonana z blach wiszących na łatach. Powietrze wentylujące z jednej połaci może więc przepływać pod rynną koszową w stronę drugiej połaci.
W dachach, w których możliwa jest taka wymiana, stykające się w koszu połacie można potraktować jako jedną powierzchnię dachową. Wtedy powierzchnie wlotów znajdujących się w stykających się okapach można sumować, ponieważ powietrze z większych połaci może przepłynąć na mniejsze (np. lukarny lub wykuszu).
Taki przypadek zachodzi w prezentowanym dachu. Suma powierzchni wlotów: nr 1 + nr 2 jest większa niż 0,2% sumy powierzchni S2 + S4 i spełnia wymogi normy (podobnie jest z wlotami nr 3 + nr 4 i powierzchniami S3 + S5).
Dekarz obliczał jednak wymiary wlotu tak, jakby przestrzenie pod pokryciem obu połaci nie mogły wymieniać się powietrzem wentylującym przez kosz. Zrobił to ze względu na lokalizację budynku na terenie górzystym (na Podkarpaciu) i ze względu na usytuowanie wykuszu nad wejściem do budynku. Kosze znajdują się od strony południowo-zachodniej i są narażone na wypełnienie czapą śniegowo-lodową pod rynną koszową.
Takie zjawisko jest bardzo prawdopodobne, ponieważ do prawidłowego działania wentylacji blachodachówki pod gąsiorami została ułożona taśma z siatką umożliwiającą (wylot) przepływ powietrza wentylującego.
W wypadku obfitego opadu drobnego śniegu (zmrożonego) siatka ta przepuszcza go pod pokrycie. Śnieg zalega najczęściej w koszach pod rynną koszową, gdzie topnieje i tworzy zatory w postaci olodzonego śniegu. Zjawisko to jest najczęściej obserwowane na połaciach znajdujących się w budynkach na terenach górskich i po zachodniej stronie budynku.
Wnioski
Umieszczenie dodatkowego wlotu do szczeliny wentylacyjnej w omawianym dachu było słuszne z jeszcze jednego powodu: silny wiatr powoduje powstawanie turbulencji w szczelinach wentylacyjnych, które są korkowane przez zawirowania powietrza w miejscach występowania ruchów turbulentnych.
W Polsce większość wiatrów wieje od strony zachodniej i dlatego pod rynną koszową opisywanego dachu takie zjawiska mogą występować. Tym bardziej że budynek znajduje się pod szczytem górującego nad okolicą wzniesienia.
Założenie, że pod koszem nie ma wymiany powietrza pomiędzy sąsiadującymi połaciami, jest bardzo bezpieczne dla dachu, ponieważ wiele z możliwych sposobów zbudowania kosza nie umożliwia takiej wymiany, a nawet jeśli ona jest, dodatkowe elementy uzupełniające powierzchnię wlotów umieszczone w koszach rzadko kiedy są szkodliwe.
Dodatkowe elementy uzupełniające powierzchnię wlotów zamontowane w koszach mogą spowodować zawilgocenie dachów tylko wtedy, gdy są umieszczone zbyt nisko, czyli zbyt blisko okapu. Czapy śniegowo-lodowe mogą je wtedy zasłaniać, a w okresie topnienia śniegów mogą dostarczać dodatkowej ilości wody pośniegowej (wpływającej pod pokrycie), która podnosi się na skutek działania cykli zamarzania i topnienia.
Literatura
K. Patoka, „Jak wentylować blachodachówki”, „IZOLACJE”, nr 7/8/2012, s. 78–81.
DIN 4108-3, „Wärmeschutz und Energie-Einsparung in Gebäuden. Teil 3: Klimabedingter Feuchteschutz; Anforderungen, Berechnungsverfahren und Hinweise für Planung und Ausführung”.
E. Schunck, H.J. Oster, R. Bartel, K. Kiessl, „Atlas dachów. Dachy spadziste”, MDM, Cieszyn 2005.
K. Patoka, „Wentylowanie dachów i stropodachów”, DW Medium, Warszawa 2010.
Fot. 1. Kosz znajdujący się po stronie południowo-zachodniej opisywanego dachu. Widać mocowanie rynny koszowej na łatach oraz wywietrznik uzupełniający wielkość powierzchni wlotów do przestrzeni wentylacyjnej pod blachodachówką
Fot. 2. Widok okapu od spodu. Wlot do szczeliny wentylacyjnej utworzonej przez kontrłaty znajduje się między dwiema deskami czołowymi oddalonymi od siebie o 4 cm. Wlot jest osłonięty kratką wentylacyjną (o wysokości 2,5 cm) z grzebieniem
Fot. 3. Przed zamontowaniem na dachu wywietrznik został próbnie zamocowany na odpadzie blachy. Przy okazji przeszkolono nowego pracownika w ekipie. Widać dopasowany do profilu łącznik zamocowany w otworze
Rys. 1. Schemat przedstawiający działanie szczeliny wentylującej pokrycie w dachu o poddaszu mieszkalnym z uszczelnieniem pokrycia w postaci MWK. Termoizolacja styka się z MWK, a powietrze ogrzewa się od słońca lub ciepła uciekającego z budynku
Rys. 2. Graficzne przedstawienie zasad budowania szczelin i przestrzeni wentylacyjnych w dachach o nachyleniu większym niż 10° według normy DIN 4108-3 [2]
Rys. 3. Uproszczony widok opisywanego w tekście dachu. Wloty do szczeliny wentylacyjnej utworzonej przez kontrłaty znajdują się w okapach, a wyloty pod gąsiorami na kalenicach. Nie są zaznaczone dwa wywietrzniki (fot. 1) ulokowane przy koszach
Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...
Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....
Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...
Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...
Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...
Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...
Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...
Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.
ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii...
ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii Thermitar™ i pokryte jednostronnie welonem szklanym.
Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...
Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.
Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...
Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.
Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....
Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.
Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.
Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...
Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...
Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.