Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Warstwy antykondensacyjne w dachach

Warstwy antykondensacyjne w dachach / Anti-condensation layers in roofs
Z. Buczek

Warstwy antykondensacyjne w dachach / Anti-condensation layers in roofs


Z. Buczek

W informacjach technicznych dotyczących blach pokryciowych i folii pojawia się określenie „z warstwą antykondensacyjną”. Zdarza się, że nie jest ono właściwie rozumiane – nie wszyscy np. pamiętają o tym, że powłoki z tą cechą wymagają wentylowania.

Zobacz także

Connector.pl Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku

Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku

Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej...

Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej jakości piany PUR otwarto- i zamkniętokomórkowe.

NEXLER Sp. z o.o. NEXLER NOx Cut – dachy przyszłości neutralizujące szkodliwe tlenki azotu

NEXLER NOx Cut – dachy przyszłości neutralizujące szkodliwe tlenki azotu NEXLER NOx Cut – dachy przyszłości neutralizujące szkodliwe tlenki azotu

Czy dach może aktywnie oczyszczać powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń? Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym – tak. Firma NEXLER wprowadziła do swojej oferty innowacyjne papy, które wykorzystują...

Czy dach może aktywnie oczyszczać powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń? Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym – tak. Firma NEXLER wprowadziła do swojej oferty innowacyjne papy, które wykorzystują technologię NOx Cut do neutralizacji toksycznych tlenków azotu. Dowiedz się, jak działa ta rewolucyjna technologia i dlaczego warto zainwestować w zrównoważone budownictwo.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025

Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025 Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025

Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy...

Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy będą prowadzone przez instruktora technicznego Alchimica Polska i odbędą się pierwszego i drugiego dnia targów, cyklicznie co 2 godziny na stoisku nr 37 w pawilonie 6.

ABSTRAKT

W artykule omówiono przydatność powłok antykondensacyjnych w różnych materiałach dachowych. Opisano zjawisko sorpcji oraz przedstawiono wyniki eksperymentu mającego na celu określenie szybkości podciągania wody przez warstwy antykondensacyjne. Zwrócono także uwagę na brak informacji dotyczących prawidłowych warunków stosowania takich produktów.

The article discusses the usefulness of anti-condensation coating in various roofing materials. The phenomenon of sorption and is discribed and the results of an experiment designed to determine the rate of water rising through anti-condensation layers are presented. Attention is also drawn to the lack of information concerning the correct use of such products.

Do grupy folii osłonowych stosowanych w przegrodach budowlanych należą: elastyczne materiały wodochronne typu folie wstępnego krycia (FWK), membrany wstępnego krycia (MWK), paroizolacje oraz wiatroizolacje. Wszystkie te produkty wytwarzane są w wersji z warstwą antykondensacyjną, zabezpieczającą powierzchnię przed powstawaniem kropli kondensatu.

Powłoki antykondensacyjne to najczęściej włókniny wykonane z różnych tworzyw sztucznych (np. z polipropylenu, poliestru) o ciężarze powierzchniowym (gramaturze) od 20 g/m² do 200 g/m². Para wodna skraplająca się na powierzchni blachy lub folii wnika w przestrzenie między włóknami takiej powłoki, dzięki czemu nie tworzą się krople. Im gramatura włókniny jest większa, tym więcej skroplin taka powłoka może zgromadzić.

Niektóre włókniny mogą zatrzymać nawet 1000 g wody na 1 m² blachy lub folii. Warto przy tym pamiętać, że powłoka magazynuje wodę tylko na czas wzmożonej wilgotności powietrza i wyłącznie po to, aby ją oddać, gdy napłynie bardziej suche powietrze. Magazynuje zatem wodę w ilości regulowanej przez wentylację dachu lub pokrycia.

Magazynowanie dużej ilości wody przez powłokę jest jednak niekorzystne, ponieważ na skutek zatrzymania wody na styku blacha–łata szybciej następują procesy gnilne w drewnie. Stałe utrzymywanie się w powłoce wysokiego zawilgocenia jest dużym zagrożeniem, dlatego dachy i ściany z blachami lub foliami z powłoką antykondensacyjną muszą być wentylowane.

Warto zauważyć, że w blachach tę samą funkcję co przyklejona włóknina antykondensacyjna pełnią warstwy uszczelniające – FWK lub MWK zawieszane pod kontrłatami. Pojawia się zatem pytanie, które rozwiązanie jest lepsze dla blach – powłoka antykondensacyjna czy warstwa wstępna.

Dużo więcej zalet mają oczywiście warstwy uszczelniające, nazywane warstwami wstępnego krycia. Stosowanie powłok antykondensacyjnych na blachach ma sens tylko w sytuacji, gdy zamontowanie FWK lub MWK jest niemożliwe z powodów konstrukcyjnych. Ponadto powłoki z włóknin przyklejonych do spodu blach wygłuszają odgłosy, czyli stanowią warstwę akustyczną.

Blachy antykondensacyjne

Blachy z powłoką antykondensacyjną przeznaczone są głównie do dachów nad budynkami otwartymi, wiat, garaży i magazynów. W takich konstrukcjach folie uszczelniające od spodu blachę pokrycia (FWK) rozkładane są przez promieniowanie ultrafioletowe (UV), docierające do wnętrza przez szczeliny, okna w ścianach, często otwierane drzwi lub nieosłonięte boki (w wiatach).

Włókniny na powłoki antykondensacyjne mają z zasady większą odporność na działanie promieniowania UV niż folie. Dodatkowo, nawet jeśli ulegną rozkładowi, nadal działają jako warstwa antykondensacyjna (rozdrobniona). Warstwa włókniny przyklejonej do blachy od spodu działa dłużej niż rozpięta pod blachą folia (FWK).

Znacznie lepiej zastosować zatem w takich budowlach blachę z powłoką antykondensacyjną niż folię wstępnego krycia (FWK). W budynkach zamkniętych (ze stropem i niedoświetlonym poddaszem) korzystniejsze są natomiast FWK lub MWK. W takich dachach warstwa antykondensacyjna przyklejona pod blachą jest zbędna, a w niektórych rodzajach blach może być także problematyczna.

Powodem jest zróżnicowane działanie włóknin antykondensacyjnych, które nie tylko zatrzymują wodę, lecz także transportują ją i podciągają. Wynika to ze specyficznych cech wody, która przemieszcza się i gromadzi w materiałach porowatych na skutek zjawisk podciągania kapilarnego i sorpcji.

Z tego powodu w tych miejscach dachu, w których może dojść do styku wody opadowej (deszczu lub wody pośniegowej) z włókniną antykondensacyjną, usuwa się ją z blachy lub układa blachy bez takiej powłoki. W okapach i pod kalenicą należy umieszczać arkusze blachy bez powłoki, a w pozostałych arkuszach – usunąć powłokę na zakładach między poszczególnymi arkuszami.

Jeżeli ktoś chciałby zastosować blachy antykondensacyjne (przeznaczone głównie do dachów otwartych) na dachach z poddaszem mieszkalnym o złożonym kształcie, musi jeszcze pamiętać o usunięciu powłoki z blach leżących w koszach i stykających się z narożami. Bez tego zabiegu topniejący śnieg, najdłużej zalegający na okapach i w koszach, będzie dostarczać wodę pod pokrycie wskutek podciągania wody przez powłokę antykondensacyjną.

Wynika z tego, że układanie takiej blachy na dachach mających skomplikowany kształt mija się z celem, ponieważ może się okazać, że trzeba będzie więcej powłoki zdjąć niż zostawić. To podwyższa koszty wykonania, a i tak w tego typu dachach trzeba ułożyć warstwę wstępną, najlepiej z wysokoparoprzepuszczalnej MWK.

Blachy łączone na rąbki

Włókniny antykondensacyjne pod blachami mogą być uszkadzane przez ruchy termiczne blach, a dodatkowo prowadzić do nadmiernego zawilgocenia łat. Ten problem dotyczy szczególnie blach panelowych układanych na rąbki tłoczone (zatrzaskowe).

Rozszerzalność termiczna blach pokryciowych powoduje ich częste przesuwanie się po łatach, a mokra włóknina może stale nawilżać łaty. W mokrych porach roku (w Polsce to 6–8 mies.) nawet przy dobrej wentylacji pokrycia włókniny antykondensacyjne są stale wilgotne. Z tego powodu długie arkusze blach łączonych na rąbki nie powinny mieć takiej warstwy. Wymagają natomiast warstwy poślizgowej ułożonej na łatach.

Co ciekawe, zalecanymi warstwami poślizgowymi są również grube MWK zbudowane z włóknin. Istnieją jednak istotne różnice między włókniną będącą powłoką antykondensacyjną a włókniną stanowiącą górną warstwę membrany poślizgowej. Przede wszystkim membrany są grubsze i lepiej osłaniają przed wystającymi łbami śrub lub gwoździ, są także mocowane do łat.

Procesy tarcia odbywają się więc po dwóch gładkich płaszczyznach: blachy i włókniny (najczęściej polipropylenowej – śliskiej). Włókniny antykondensacyjne przyklejone do blachy powodują natomiast, że przesuwanie odbywa się między dwoma bardziej porowatymi powierzchniami: włókniną i drewnem. Nie jest to korzystne dla żadnego z tych materiałów.

Sorpcja wody

To zjawisko pochłaniania pary wodnej (wilgoci) przez materiał hydrofilowy (mający tendencję do przyłączania wody) z otaczającego powietrza. Im struktura materiału jest bardziej porowata (kapilarna), tym większa sorpcja wilgoci. Jeżeli zjawisko to zachodzi na powierzchni przegrody, nosi nazwę adsorpcji, a jeżeli wewnątrz przegrody – absorpcji. Ilość zaadsorbowanej wilgoci na powierzchni ciała zależy od prężności cząstkowej (ciśnienia cząstkowego) pary wodnej.

Zawilgocenie poszczególnych warstw przegród budowlanych zależy od dyfuzyjnego przepływu pary wodnej, akumulacji sorpcyjnej wilgoci i kapilarnego ruchu wody.

Dla ochrony blach duże znaczenie ma przede wszystkim grubość włóknin: antykondensacyjne mają ok. 100 g/m², a poślizgowe – ponad 200 g/m². W blachach profilowanych ten problem nie występuje lub jest mniej niebezpieczny. W blachodachówkach przykręconych do łat wygięty profil niweluje ruchy termiczne na fałdach i przez długi czas od zamocowania blacha nie przesuwa się po łatach. W blachach trapezowych powierzchnia styku z łatami jest mniejsza, arkusze są krótsze i mocowane sztywno do łat, więc problem tarcia włóknin o łaty nie jest tak groźny, zwłaszcza w sytuacji prawidłowego działania wkrętów mocujących.

Materiały elastyczne

Bardzo dużo produktów stosowanych jako folie wstępnego krycia (FWK), membrany wstępnego krycia (MWK), wiatroizolacje (do ścian) i paroizolacje ma budowę wielowarstwową, w której warstwami nośnymi lub osłonowymi są włókniny mogące spełniać funkcję powłoki antykondensacyjnej.

W paroizolacjach taka warstwa nie jest potrzebna. Wprawdzie produkowane są folie o własnościach paroizolacyjnych, ale przewidziane są one do dwóch zastosowań: mogą służyć jako paroizolacje układane od strony wewnętrznej przegród lub jako folie wstępnego krycia uszczelniające pokrycia dachów pochyłych (rys. 1). To drugie zastosowanie jest możliwe właśnie dzięki powłoce antykondensacyjnej.

Eksperyment

Szybkość podciągania wody przez warstwy antykondensacyjne można łatwo sprawdzić przez włożenie folii lub blachy z taką powłoką do wody zabarwionej tuszem (fot. 2–4). Im ciężar powierzchniowy włókniny antykondensacyjnej jest większy, tym szybciej nasiąka ona wodą.

Zanurzona włóknina miała ciężar powierzchniowy > 100 g/m² i podciągnęła wodę w ciągu kilku sekund, a w 1,5 min zwiększyła wysokość wody (podciąganie pionowe) o 40%. Warto dodać, że zastosowana w eksperymencie włóknina była sucha. Kiedy podciąganie odbywa się w dachu, takie powłoki są zawsze wilgotne (sorpcja wilgoci z atmosfery) – wówczas podciągają wodę bardziej równomiernie i w większym stopniu.

Uważa się, że warstwa ta umożliwia ułożenie folii paroszczelnej lub niskoparoprzepuszczalnej na drewnie konstrukcyjnym lub deskowaniu (włókniny o dużej gramaturze). Włóknina umożliwia transport wilgoci związanej w drewnie i powoduje jego wysychanie.

To właśnie takie folie stosowano w pierwszych dachach krytych blachodachówkami. System materiałów tworzył układ zamknięty o niewentylowanym pokryciu (rys. 1 z uszczelką pokazaną na fot. 1), dach był wentylowany w przestrzeni utworzonej przez więźbę dachową (rys. 2), a termoizolację układano na stropie. Dach był ­wentylowany przez otwory znajdujące się w szczytach budynku. W takim systemie powietrze ciągle przepływało pod folią leżącą na więźbie i powłoka antykondensacyjna była suszona.

Membrany wstępnego krycia

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK) zbudowane są z włóknin. Większość składa się z warstwy czynnej (filmu) i dwóch włóknin osłonowych. Górna (zazwyczaj o większej gramaturze) jest warstwą nośną, a dolna – pomocniczą.

W sytuacji normalnego funkcjonowania MWK skropliny powstają bardzo często pod membraną, jednak w małych ilościach. Kiedy MWK leży na termoizolacji, spadki temperatur (rys. 3) są łagodne, czyli temperatura zmienia się stopniowo (można założyć, że liniowo).

Dość często skropliny pojawiają się w trakcie budowy, kiedy dach nie jest jeszcze ocieplony (fot. 5). Wówczas, nawet jeśli wentylacja pokrycia (nad MWK) jest prawidłowo zbudowana, skropliny powstają z powodu działania dwóch czynników:

  • dużej wilgotności wewnętrznej pochodzącej z okresu budowy (wilgoci technologicznej);
  • częstych spadków temperatury na pokryciu (szczególnie rano), na tyle dużych, że pojawia się wiele skroplin.

Kondensat powstaje często i w dużych ilościach pod MWK, gdy pokrycie nie jest wentylowane (z powodu błędu montażowego lub projektowego) i para wodna pod pokryciem, a nad MWK ma wyższe ciśnienie cząstkowe, niż ta pod MWK. Wtedy skropliny są bardzo obfite i spływają po MWK (fot. 6–8).

Również w niektórych membranach wstępnego krycia włókniny traktowane są jako warstwy antykondensacyjne, ale ich działanie jest inaczej wykorzystywane. Producenci odmian o paroprzepuszczalności Sd = 0,3–0,1 m (większość MWK ma Sd = ok. 0,02 m) uważają, że zwiększenie możliwości magazynowania wody we włókninach pomaga tym membranom funkcjonować – wilgoć utrzymywana jest we włókninach do momentu zwiększenia się temperatury i powstania pary wodnej, która zostaje przekazana ponad membranę i odprowadzona przez powietrze wentylujące.

Takie rozumowanie ma sens tylko w sytuacji, gdy jest mniej pary wodnej napływającej z wnętrza niż tej, która może przejść przez takie membrany w krótkim czasie odpowiednio wysokiej temperatury i niskiej wilgotności powietrza atmosferycznego (zależnej od klimatu). Para wodna przechodzi bowiem przez MWK tylko wówczas, gdy jej ciśnienie cząstkowe jest większe niż ciśnienie cząstkowe pary wodnej zawartej w powietrzu atmosferycznym przepływającym nad MWK.

W klimacie wilgotnym, gdy membrana ma zbyt małą paroprzepuszczalność, ilość pary wodnej napływającej z wnętrza może okazać się zbyt duża, by mogła przejść nad membranę w krótkich okresach sprzyjających warunków: wysokiej temperatury i małej wilgotności.

Ilość skroplin powstających w budynku może być zbyt duża i nawet grube włókniny mogą sobie z nią nie poradzić. Wtedy woda z włókniny antykondensacyjnej spływa na drewniane belki i na długo je zawilgaca (fot. 9). W regionach o dużej wilgotności o sprawności MWK decydują niegrube włókniny antykondensacyjne na jej spodniej stronie, lecz wysoka paroprzepuszczalność (najlepiej o Sd < 0,04 m).

Informacje techniczne a działania marketingowe

Zdarza się, że pracownicy marketingu reklamujący blachy z powłoką antykondensacyjną utrzymują, że jest ona równocześnie warstwą poślizgową i akustyczną. Brakuje natomiast odpowiedniej informacji na temat prawidłowych warunków stosowania tych produktów, co skutkuje problemami na budowach.

Foldery nie informują np. w sposób jednoznaczny, że podstawowym wymogiem prawidłowego funkcjonowania takich warstw jest dobra wentylacja blach, które powinny być owiewane powietrzem atmosferycznym w utworzonych do tego celu przestrzeniach – z wlotami i wylotami. Niezależnie od tego, czy powłoki są antykondensacyjne, akustyczne czy poślizgowe.

W naszym klimacie włókniny pochłaniające wodę stosowane w pokryciach (zasadniczym lub wstępnym) muszą mieć możliwość pozbycia się nagromadzonej wilgoci. Bez możliwości osuszania bardziej szkodzą niż pomagają. Ich działania nie da się skontrolować i niełatwo przewidzieć optymalną gramaturę (ciężar powierzchniowy) do danego zastosowania. Ilość wody podtrzymywanej przez włókniny nie może być zbyt duża ze względu na wymagania dotyczące biologicznego bezpieczeństwa drewna. W tego typu produktach informacja ma duże znaczenie i nie może być redagowana wyłącznie pod kątem marketingowym.

Literatura

  1. „RHEINZINK. Zastosowanie w architekturze”, RHEINZINK, s. 102–107.
  2. „Blacha cynkowo-tytanowa. Podręcznik stosowania” [pdf], ZM Silesia, s. 8, 20, 21.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • vd vd, 27.09.2014r., 19:36:37 Dachy

Powiązane

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Joanna Szot Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.

mgr inż. Krzysztof Rogosz, dr inż. Paweł Żwirek Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...

WestWood® Kunststofftechnik GmbH Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.

mgr inż. Karol Miazio W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim? W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...

Joanna Szot Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.

mgr inż. Olgierd Donajko, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, Kacper Drobiec Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

Precision Services Group Sp. z o.o. Szczelny i bezpieczny dach na lata

Szczelny i bezpieczny dach na lata Szczelny i bezpieczny dach na lata

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Fiberglass Fabrics sp. z o.o. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe? Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.

Paweł Siemieniuk Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.

Witold Okoński, Stowarzyszenie DAFA Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski? Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...

Canada Rubber Polska Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

dr inż. Andrzej Konarzewski Katalog dla wyrobów do izolacji cieplnej ze sztywnej pianki PIR w okładzinach

Katalog dla wyrobów do izolacji cieplnej ze sztywnej pianki PIR w okładzinach Katalog dla wyrobów do izolacji cieplnej ze sztywnej pianki PIR w okładzinach

Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że...

Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że nawet wówczas, gdy wymagania klienta zostały z nim uzgodnione, a następnie zrealizowane, niekoniecznie oznacza to, że uda się zapewnić wysoki poziom jego zadowolenia. Zaleca się więc, za Rozporządzeniem 305/2011 w sprawie wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek europejski [1], aby producenci dostarczali...

mgr inż. Monika Hyjek Odporność ogniowa przekryć dachowych

Odporność ogniowa przekryć dachowych Odporność ogniowa przekryć dachowych

Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy...

Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić wymogi ogniowe, które mogą występować zarówno w odniesieniu do całego dachu i jego części składowych oraz rozwiązać kwestie połączenia dachu w newralgicznych punktach, takich jak połączenie przekrycia ze ścianą oddzielenia przeciwpożarowego.

PETRALANA Odporność ogniowa wełny skalnej PETRALANA w izolacji dachów płaskich

Odporność ogniowa wełny skalnej PETRALANA w izolacji dachów płaskich Odporność ogniowa wełny skalnej PETRALANA w izolacji dachów płaskich

Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję...

Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Nie bez znaczenia w aplikacji wełny skalnej jest jej doskonała zdolność do tłumienia i pochłaniania dźwięków. Uzyskanie izolacyjności akustycznej przegrody jest szczególnie ważne w przypadku hal przemysłowych, gdzie zastosowanie wełny skalnej PETRALANA pozwala...

Ultrapur Sp. z o.o. Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

Canada Waterproof System Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu? Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz...

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz kosztownych napraw, warto dobrze zabezpieczyć ich powierzchnie przed kontaktem z wodą.

dr inż. Andrzej Konarzewski Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych

Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych

Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja...

Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja w fotowoltaikę na dachu zwykle ma prosty okres zwrotu wynoszący 3–7 lat, a i produkcja energii trwa przez kolejne 25 lat lub nawet dłużej. Jednak montaż PV na dachu o żywotności krótszej niż 10 lat może nie mieć sensu finansowego.

Wybrane dla Ciebie

Źródło OZE z dopłatą 50% »

Źródło OZE z dopłatą 50% » Źródło OZE z dopłatą 50% »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

EKOdachy spadziste »

EKOdachy spadziste » EKOdachy spadziste »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz » Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.