Pod rynną nie ma wlotu powietrza wentylującego, pokrycie nie jest więc wentylowane | Condensate outflow instead of roof coverings ventilation
K. Patoka
Powstawanie skroplin pod pokryciami metalowymi jest naturalnym zjawiskiem wynikającym z małej bezwładności termicznej tych materiałów. Nie powinno jednak prowadzić do stałego zawilgocenia łat i kontrłat.
Przewiewy mają ogromny wpływ na termoizolacyjność dachów, a co za tym idzie całych budynków. W Europie są postrzegane jako bardzo niebezpieczne zjawiska z dwóch powodów: trudno jest je wyeliminować i są...
Przewiewy mają ogromny wpływ na termoizolacyjność dachów, a co za tym idzie całych budynków. W Europie są postrzegane jako bardzo niebezpieczne zjawiska z dwóch powodów: trudno jest je wyeliminować i są przyczyną dużych strat energii. Gdy działają przez dłuższy czas, obniżają trwałość dachu, ponieważ w miejscach ich występowania zawsze jest wilgoć. W Polsce zjawisko przewiewu jest ignorowane, bo niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego istnienia, a jednocześnie polski zmienny klimat sprzyja jego powstawaniu.
Hydroizolacje poliuretanowe odgrywają coraz ważniejszą rolę w nowoczesnym budownictwie. Ich właściwości fizykochemiczne sprawiają, że stanowią realną alternatywę dla klasycznych rozwiązań opartych na papie,...
Hydroizolacje poliuretanowe odgrywają coraz ważniejszą rolę w nowoczesnym budownictwie. Ich właściwości fizykochemiczne sprawiają, że stanowią realną alternatywę dla klasycznych rozwiązań opartych na papie, folii czy zaprawach mineralnych. Największym atutem technologii poliuretanowej jest tworzenie elastycznej, bezspoinowej powłoki, która skutecznie chroni konstrukcję przed działaniem wody, wilgoci i promieniowania UV.
Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia,...
Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia, a także elementów architektury ogrodowej: altan, domków i skrzyń na narzędzia, wiat itp.
ABSTRAKT
W artykule omówiono problem zawilgocenia dachów wykonanych z blachodachówek. Opisano konsekwencje stosowania uszczelek w dachach z pokryciem z blach uszczelnianym wysokoparoprzepuszczalną membraną wstępnego krycia (MWK) oraz szkody wynikające ze stosowania wkrętów samowiercących. Pokazano także skutki tego zjawiska w postaci wypływu skroplin na zakładach poszczególnych arkuszy blachodachówek.
The article discusses the problem of moisture found in roofs made of steel roofing tiles. It describes the consequences of using gaskets in roofs equipped with breathable pitched roof systems and the damage that originates when using self-drilling screws. The article also presents the effects of such an occurrence in the form of condensates that form on individual steel roofing tiles.
Popularne w Polsce pokrycia z blachodachówki nie zawsze montowane są w odpowiednim systemie materiałowym. Jeśli warstwą uszczelniającą są wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK), to pokrycie musi być montowane w systemie wentylowanym (rys. 1), ponieważ para wodna przenikająca przez membrany musi być odbierana przez przepływ powietrza pod pokryciem. Jeśli brakuje takiej wentylacji, pod blachą zaczyna gromadzić się wilgoć (fot. 1–2).
Problemy – uszczelki i farmery
Częstym błędem popełnianym podczas układania pokryć z blachodachówki jest uszczelnianie gąsiorów i okapów specjalną profilowaną (lub prostokątną) uszczelką (fot. 3–5), gdy warstwą uszczelniającą jest MWK. W takim przypadku pokrycie i MWK nie są wentylowane, ponieważ nie ma wlotu ani wylotu z przestrzeni utworzonej przez kontrłaty. Zatkana przestrzeń staje się pustką powietrzną i nie może działać jak szczelina wentylacyjna (nie można jej też tak nazwać).
Uszczelki te pojawiły się na polskim rynku razem z pierwszymi blachodachówkami i początkowo przeznaczone były głównie na bardzo proste dachy ze strychami, czyli z poddaszem niemieszkalnym (rys. 2). W takich dachach mogą być one dobrym rozwiązaniem, jeśli blachodachówki ułożone są na:
paroizolacyjnych foliach wstępnego krycia (FWK) z warstwą antykondensacyjną,
papie leżącej na poszyciu (deskach, sklejkach lub płytach OSB).
Niestety z powodów handlowych uszczelki stosowane są także w dachach z MWK, co jest przyczyną wielu problemów. W takim układzie materiałowym niewentylowana przestrzeń pod blachodachówkami zaczyna gromadzić parę wodną (rys. 3), która łatwo i szybko skrapla się pod blachami.
Wprawdzie skropliny mogą pojawiać się nawet pod dobrze wentylowanymi blachami, ale nie w takiej ilości, która mogłaby powodować stałe zawilgocenia łat i kontrłat. Zapobiega temu wentylacja pokrycia, która usuwa wilgoć i powoduje szybkie wysychanie wszystkich elementów konstrukcji dachu.
Jeśli blaszane pokrycie nie jest wentylowane, a leży nad MWK, to ilość skroplin pod blachą z czasem wzrasta, ponieważ MWK przekazuje parę wodną z wnętrza dachu i z budynku. Przestrzeń utworzona przez ołatowanie nasyca się parą, która podlega ciągłym cyklom skraplania i odparowania w zależności od temperatury pod pokryciem.
W efekcie łaty i kontrłaty są stale mokre na całej powierzchni lub w miejscach spływu skroplin – najczęściej w miejscach obniżenia profili blachodachówki, co powoduje biodegradację drewna.
Z licznych odkrywek wynika, że na łatach takich dachów już po pierwszym roku eksploatacji zaczyna pojawiać się pleśń. Skala tego zjawiska zależy od zawilgocenia dachu i od jakości drewna (od obecności zarodków). Pod niewentylowanymi pokryciami z blach profilowanych łaty ulegają szybkiej degradacji, zwłaszcza:
w górnej, zbliżonej do kalenicy części połaci (skutek konwekcji),
w miejscach przecieków (za kominami, w koszach i w wadliwie wykonanych okapach),
tam gdzie znajdują się wkręty mocujące blachę.
W pokazanych na fot. 4 zapleśniałych łatach najwięcej próchna było tam, gdzie zastosowano wkręty samowiercące (tzw. farmery), a więc w miejscach mocowania blach do łat. Zjawisko to jest łatwe do wyjaśnienia: wkręty mostkują ciepło, wnikają głęboko w strukturę drewna i tworzą stale zawilgoconą dziurę.
Mostkowanie ciepła oznacza podgrzewanie i schładzanie drewna w miejscach mocowania blach, co zwiększa wilgotność (powstają skropliny na wkręcie) i przyspiesza rozwój mikroorganizmów rozkładających drewno.
Ze względu na opisany sposób mocowania pokrycia blaszane powinny być bardzo dobrze wentylowane. Konieczność ta jest dużo bardziej oczywista niż w przypadku innych pokryć. Dziwi więc brak odpowiednich zaleceń w większości instrukcji dotyczących układania pokryć mocowanych farmerami.
Wypływ skroplin na zakładach
W skrajnie zawilgoconych dachach (np. w dachu pokazanym na fot. 1–2) zachodzi zjawisko wypływu skroplin spod blach na zakładach poszczególnych arkuszy blachodachówek (fot. 6). Jest to ciekawy przykład swoistego samooczyszczania się tych pokryć.
Łatwo zauważyć, że wycieki występują zwłaszcza w tych miejscach, w których są szpary między arkuszami. Takie obserwacje pozwalają twierdzić, że im mniej szpar, tym gorzej dla dachu: dachy o mniej szczelnych połączeniach na zakładach arkuszy szybciej pozbywają się wilgoci niż dachy szczelne na opady.
Potwierdzają to doświadczenia związane z wentylacją pokryć drobnowymiarowych układanych na zakłady (z dużą liczbą szpar na połaci) (fot. 7). Szpary nie zastąpią jednak prawidłowo wykonanej wentylacji pokrycia, która jest szczególnie ważna wówczas, gdy pokrycie uszczelnione jest wysokoparoprzepuszczalną membraną wstępnego krycia.
Wnioski
Opisane zjawiska nie podważają zasadności stosowania MWK pod blachodachówkami. Inne warstwy wstępnego krycia (np. papy) pod pokryciami niewentylowanymi też podlegają opisanemu zjawisku. Wyciekanie skroplin uświadamia natomiast, jak ważna jest wiedza o wzajemnych zależnościach (systemach) materiałowych we współczesnym budownictwie. Wiedza ta może się rozpowszechniać tylko dzięki odpowiednim informacjom technicznym, których na wielu budowach wyraźnie brakuje.
Rys. 1. Schemat dachu niewentylowanego z pokryciem wentylowanym. Tak powinny być budowane dachy z blachodachówkami uszczelnionymi wysokoparoprzepuszczalnymi MWK (bez uszczelek profilowanych)
Fot. 1–2. Przyczyną oględzin tego dachu były zacieki na poddaszu spowodowane skroplinami powstającymi po wewnętrznej stronie MWK. Okazało się, że wszystkie łaty były mokre i zapleśniałe. Ilość pleśni zależała od miejsca pod profilem blach, gęstości słojó.
Fot. 3. Pod metalowym gąsiorem widoczna jest uszczelka z gąbki zamocowana na całej kalenicy. Gdyby pod gąsiorem był przepływ powietrza wentylującego, nie byłoby w tym miejscu śniegu na blachodachówce
Fot. 4. Wszystkie warstwy tego dachu są bardzo zawilgocone z powodu widocznych uszczelek, mimo że pokrycie ma zaledwie 5 lat. Nagromadzenie pary wodnej pod kalenicą powoduje, że w takich dachach łaty pleśnieją w pierwszej kolejności w górnej części połaci
Fot. 5. Dach z fot. 4. Nad rynną pod kratką przeciwśniegową widać wystającą uszczelkę wetkniętą między falę profilu a pas dorynnowy. Pod rynną nie ma wlotu powietrza wentylującego, pokrycie nie jest więc wentylowane
Rys. 2. Schemat dachu wentylowanego z pokryciem niewentylowanym. W takim układzie warstwą wstępnego krycia może być papa na poszyciu lub paroizolacyjna FWK
Rys. 3. Schemat przedstawiający proces powstawania skroplin nad i pod MWK pod pokryciem niewentylowanym. Mimo wysokiej paroprzepuszczalności MWK nie może przekazać pary wodnej, ponieważ jej ciśnienie cząstkowe pod pokryciem jest zbyt wysokie
Fot. 6–7. Na tym dachu zamocowano uszczelki pod gąsiorem i w okapie – na wszystkich zakładach połaci widać wyciekające spod blach skropliny, co świadczy o tym, że między pokryciem a MWK jest stale bardzo dużo wilgoci (dach z fot. 1 i 2)
Fot. 8. Między dachówkami cementowymi na zakładzie czołowym powstają szczeliny, przez które przepływa powietrze wskutek przewiewów powierzchniowych – możliwa jest dzięki temu wentylacja pokrycia
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...
Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...
Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.
Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że...
Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że nawet wówczas, gdy wymagania klienta zostały z nim uzgodnione, a następnie zrealizowane, niekoniecznie oznacza to, że uda się zapewnić wysoki poziom jego zadowolenia. Zaleca się więc, za Rozporządzeniem 305/2011 w sprawie wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek europejski [1], aby producenci dostarczali...
Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy...
Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić wymogi ogniowe, które mogą występować zarówno w odniesieniu do całego dachu i jego części składowych oraz rozwiązać kwestie połączenia dachu w newralgicznych punktach, takich jak połączenie przekrycia ze ścianą oddzielenia przeciwpożarowego.
Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję...
Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Nie bez znaczenia w aplikacji wełny skalnej jest jej doskonała zdolność do tłumienia i pochłaniania dźwięków. Uzyskanie izolacyjności akustycznej przegrody jest szczególnie ważne w przypadku hal przemysłowych, gdzie zastosowanie wełny skalnej PETRALANA pozwala...
Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.
Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.
Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz...
Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz kosztownych napraw, warto dobrze zabezpieczyć ich powierzchnie przed kontaktem z wodą.
Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja...
Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja w fotowoltaikę na dachu zwykle ma prosty okres zwrotu wynoszący 3–7 lat, a i produkcja energii trwa przez kolejne 25 lat lub nawet dłużej. Jednak montaż PV na dachu o żywotności krótszej niż 10 lat może nie mieć sensu finansowego.
Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield „Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe”, do 2030 r. ponad trzy czwarte (76%) budynków...
Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield „Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe”, do 2030 r. ponad trzy czwarte (76%) budynków biurowych w Europie może być przestarzała. Jednym z powodów są coraz bardziej intensywne działania legislacyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju, które zobowiązują inwestorów do modernizacji nieruchomości i przystosowania ich do aktualnych standardów ESG. Dla przykładu, coraz więcej miast w Ameryce...
Silne ocieplenie klimatu Polski dotyczy wszystkich pór roku, ale szczególnie latem jest uciążliwe. Przegrzane dachy sprawiają, że w pomieszczeniach na poddaszu panuje wysoka temperatura, jest duszno i...
Silne ocieplenie klimatu Polski dotyczy wszystkich pór roku, ale szczególnie latem jest uciążliwe. Przegrzane dachy sprawiają, że w pomieszczeniach na poddaszu panuje wysoka temperatura, jest duszno i nieprzyjemnie. Bardzo często nawet wentylacja nie pomaga. Nadmiernemu nagrzewaniu się dachu, a tym samym poddasza możemy zapobiec. Wyjściem z sytuacji są powłoki termorefleksyjne.
Stowarzyszenie DAFA, realizując jeden ze swoich podstawowych celów statutowych, tj. poprawę standardów wykonania oraz podniesienie jakości specjalistycznych robót budowlanych, wydało publikację z zakresu...
Stowarzyszenie DAFA, realizując jeden ze swoich podstawowych celów statutowych, tj. poprawę standardów wykonania oraz podniesienie jakości specjalistycznych robót budowlanych, wydało publikację z zakresu technik mocowań: „Wytyczne doboru łączników do montażu na dachach płaskich”. Jest to jedno z trzech tego typu opracowań autorskich zespołu specjalistów o długoletnim stażu z firm: EJOT, Essve, Rawlplug i SFS Group.
Jakie znaczenie dla branży będą miały opracowywane Wytyczne? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy realizacji projektów instalacji fotowoltaicznej na dachach płaskich? Poznaj opinie ekspertów DAFA.
Jakie znaczenie dla branży będą miały opracowywane Wytyczne? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy realizacji projektów instalacji fotowoltaicznej na dachach płaskich? Poznaj opinie ekspertów DAFA.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.