Rodzaj pokrycia dachu powinien być właściwie dobrany do kąta nachylenia połaci tego dachu. Pochylenie połaci natomiast zależne jest od przeznaczenia budynku, jego wielkości, otoczenia oraz koncepcji architektonicznej.
Hydroizolacje poliuretanowe odgrywają coraz ważniejszą rolę w nowoczesnym budownictwie. Ich właściwości fizykochemiczne sprawiają, że stanowią realną alternatywę dla klasycznych rozwiązań opartych na papie,...
Hydroizolacje poliuretanowe odgrywają coraz ważniejszą rolę w nowoczesnym budownictwie. Ich właściwości fizykochemiczne sprawiają, że stanowią realną alternatywę dla klasycznych rozwiązań opartych na papie, folii czy zaprawach mineralnych. Największym atutem technologii poliuretanowej jest tworzenie elastycznej, bezspoinowej powłoki, która skutecznie chroni konstrukcję przed działaniem wody, wilgoci i promieniowania UV.
Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia,...
Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia, a także elementów architektury ogrodowej: altan, domków i skrzyń na narzędzia, wiat itp.
Większość dachów płaskich budynków mieszkalnych to stropodachy żelbetowe o nachyleniu od 2 do maksymalnie 15%. Są to dachy wentylowane lub pełne, najczęściej pokryte starymi warstwami pap sprzed wielu...
Większość dachów płaskich budynków mieszkalnych to stropodachy żelbetowe o nachyleniu od 2 do maksymalnie 15%. Są to dachy wentylowane lub pełne, najczęściej pokryte starymi warstwami pap sprzed wielu lat. Z ekonomicznego i praktycznego punktu widzenia renowacja takich dachów za pomocą wyrobów bitumicznych jest najkorzystniejsza.
Dużą rolę przy wyborze rodzaju pokrycia odgrywają koszty wykonania całego dachu. Jednakże warto zauważyć, że można je różnie liczyć, a w zależności od sposobu kalkulacji mogą one mieć różne wartości.
Największe różnice w kalkulacjach wynikają z ilości przyjętych wydatków. Jeżeli kalkulacje porównawcze ograniczy się do najprostszego zestawienia cen jednostkowych, to dojdzie się do bardzo fałszywych wniosków.
Dlatego porównując koszty wykonania pokryć dachowych, powinno się zestawiać wszystkie wydatki, jakie trzeba ponieść na poprawne wykonanie całego dachu, oraz bardzo ważne koszty eksploatacyjne (dozór, drobne naprawy, remonty). Ten ostatni element zależy od przyjętej do obliczeń trwałości pokrycia, które określa się na podstawie doświadczeń historycznych i prób laboratoryjnych.
Jednak trwałość pokrycia w dużym stopniu zależy od jakości jego ułożenia, a na nią z kolei wpływają przyjęte standardy i tym samym cena usługi. Im wyższe wymagania dla wykonawstwa, tym wyższy jest jego koszt. Jednak te wyższe koszty rozkładają się na większą liczbę lat bezawaryjnego działania pokrycia.
Ile kosztuje trwałość?
Jak wyliczyć, ile powinien kosztować dach trwały? Najlepiej uwzględnić tradycyjne rozwiązania, ponieważ wynikają one z wieloletnich doświadczeń wielu pokoleń użytkowników i wykonawców. Szczególnie pomocny jest do tego podział dachów na płaskie i skośne (spadziste).
Umowną granicą między tymi dwoma typami dachów jest 10° (17,6%). Jednak w rzeczywistości granicę tę wyznacza system zabezpieczenia dachu przed negatywnymi skutkami działania wiatru i zmienności temperatury. Kiedyś podział pokryć dachowych odbywał się według ich przydatności do wykonania tych dwóch typów dachów – pokrycia były przeznaczone albo do dachów skośnych, albo tylko do płaskich. Obecnie te podziały nie są już takie oczywiste, ponieważ rozwój technologii spowodował rozszerzenie zakresu stosowania pokryć dachowych. Dobrym tego przykładem są papy i blachy.
W nowoczesnych wersjach modyfikowane papy termozgrzewalne mogą być układane zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych (zakres stosowania: 0–90°). Podobny zakres mają niektóre rodzaje blach – np. tytanowo-cynkowe. Jednak w obu wymienionych wypadkach sposób ułożenia tych pokryć uzależniony jest od nachylenia dachu.
Decydujący kąt nachylenia
Materiały do stosowania na dachach płaskich mają zdecydowanie trudniejsze warunki do spełnienia. Ich pokrycia muszą być bardziej odporne na zaleganie wody, śniegu i lodu oraz działanie wiatru, który bardzo skutecznie wpycha opady atmosferyczne w każdą szczelinę. Z tego powodu wszelkie instalacje wychodzące ponad dach muszą być dużo staranniej uszczelnione oraz mocowane. Szczególnie dotyczy to wszelkiego rodzaju obróbek murów, kominów i doświetlenia.
Oczywiście, zabiegi te podnoszą (czasami znacznie) koszty. Z tych powodów najczęściej dachy płaskie wykonuje się na obiektach o dużej powierzchni dachów, gdzie ilość kłopotliwych instalacji jest w porównaniu do powierzchni niewielka. Na dachach o małej powierzchni ilość niezbędnych do funkcjonowania budynku instalacji jest (mniej więcej) taka sama. Z uwagi na koszty małe domy dużo rzadziej kryje się dachami płaskimi.
Dachy strome dużo szybciej pozbywają się opadów i dużo łatwiej można je wentylować, co zwiększa ich trwałość, a tym samym zmniejsza koszty eksploatacyjne. Jednak o powodzeniu tego typu dachów na budynkach mieszkalnych decydują jeszcze inne ważne czynniki: lżejsza konstrukcja dachów umożliwiająca dodatkowo wykorzystanie powierzchni poddasza; względy estetyczne oraz tradycje.
Materiał „wielofunkcyjny”
Dobrym przykładem na decydującą rolę kąta nachylenia dachu przy wyborze pokrycia są blachy trapezowe, które ze względu na prostotę połączeń mogą być układane (jako pokrycie, a nie jako warstwa konstrukcyjna) na dachach o spadku od 8 do 90°. Jednak w ramach tego zakresu ich układanie wymaga innych obróbek na dachach płaskich niż na dachach spadzistych. Powlekane blachy trapezowe są często używane do krycia wentylowanych dachów skośnych budynków mieszkalnych (jedno- i wielorodzinnych).
Z tego powodu oraz za przyczynę zakresu stosowania tych blach (8–90°), technika wentylowania specyficzna dla dachów stromych jest wykorzystywana na dachach płaskich krytych właśnie blachami trapezowymi. To skojarzenie skutkuje czasami błędami o poważnych konsekwencjach dla dachu. Po pierwsze: technika wentylowania dachów płaskich jest inna niż stromych ze względu na inny sposób przemieszczania się powietrza wentylującego. Po drugie: na dachach płaskich wszelkie przejęcia instalacji (kominy, wentylacje itp.) oraz połączenia ze ścianami pionowymi wymagają specjalnych technik zabezpieczających przed śniegiem, lodem i podwiewaniem. Aby lepiej wyjaśnić tę kwestię, posłużę się przykładem konkretnego dachu płaskiego pokrytego właśnie blachą trapezową.
Blacha trapezowa w praktyce
Omawiany dach (fot. 1 i 2) ma typową dla dachów stromych konstrukcję: na drewnianych belkach (krokwiach) ułożono folię wstępnego krycia (FWK) niskoparoprzepuszczalną, a na niej za pośrednictwem kontrłat i łat blachę trapezową. Taki system wymaga skonstruowania na kalenicy wylotu powietrza wentyluj1cego przestrzeń między FWK a blachą.
Fot. 1. Wylot szczeliny wentylacyjnej
Fot. 2. Obróbka komina i attyki została tutaj wykonana w technice odpowiedniej dla dachów stromych, a powinna – w technice odpowiedniej dla dachów płaskich
Problem polega na tym, że zastosowane osłony wylotów szczeliny wentylacyjnej (fot. 1) sprawdzające się na połaciach stromych (rys. 2) w takim dachu będą bardzo łatwo wpuszczały opady atmosferyczne wpychane pod płaskie osłony przez niewielki nawet wiatr. W dachu płaskim osłony wylotu szczeliny wentylacyjnej powinny mieć inny, bardziej skomplikowany kształt (rys. 1) pozwalający zabezpieczyć się przed łatwo podwiewanymi opadami.
Rozwiązanie z fot. 1 jest nieprawidłowe również z powodu możliwości zasłonięcia wylotów szczeliny wentylacyjnej przez zalegający śnieg, który dodatkowo może spowodować dostanie się wody pochodzącej z topniejącego pod wpływem ciepłego powietrza śniegu. Ciepłe powietrze pod blachą, ogrzane przez słońce (o temperaturze >0°C) będzie wydostawać się z wylotów pod osłonami i przy temperaturach powietrza atmosferycznego zbliżonych do 0°C może topić śnieg, a powstają z niego woda przeleje się pod blachę.
Rys. 1. Wylot szczeliny w dachu płaskim
Rys. 2. Wylot szczeliny na dachu stromym
Podobne działanie śniegu spowoduje w omawianym dachu szybkie uszkodzenie uszczelnienia połączenia komina z pokryciem (na fot. 2 jeszcze nie zamocowane). Komin ten został też wykonany w typowy dla dachów stromych sposób, który nie sprawdza się na dachach płaskich. To samo dotyczy fragmentu muru szczytowego wystającego ponad dach (fot. 2). Uwzględniając wszystkie przyszłe kłopoty użytkownika tego dachu, można powiedzieć, że ten rodzaj pokrycia jest nieodpowiedni dla tego dachu, a koszty spodziewanych, częstych remontów przekroczą oszczędności wynikające z różnicy w cenie między tym pokryciem a solidnym pokryciem z pap termozgrzewalnych lub nawet z blach tytanowo-cynkowych.
Fot. 3–4. Przykłady zastosowań blach trapezowych
Dodatkowym problemem prezentowanego dachu (a jest to częsta sytuacja) jest niewłaściwe zastosowanie FWK. Z moich do doświadczeń wynika, że wszystkie rodzaje FWK – nisko- i wysokoparoprzepuszczalne – nie mogą być używane w dachach o nachyleniu poniżej 13–15°. Wynika to z co najmniej dwóch powodów: przy niższych kątach istnieje możliwość powstania lokalnych zastoin wody oraz poniżej tej granicy trudno jest liczyć na swobodny przepływ powietrza wentylującego wzdłuż kontrłaty.
Zastrzeżenie to potwierdza, że wszystkie pokrycia leżące na ołatowaniu (oprócz blach trapezowych) nie są zalecane na dachy o nachyleniu poniżej 13° (jest to najniższe zalecane pochylenie blach dachówkopodobnych). A przy okazji: stosując FWK na dachach o kątach nachylenia połaci między 15 a 20°, trzeba uszczelnić kontrłatę taśmami samoprzylepnymi.
Tabela: Zakres stosowania pokryć dachowych
Komentarz do tabeli
Zalecane zastosowanie pokryć bardzo często oznacza najczęściej występujące i polecane przez producentów. Natomiast te ekstremalne zastosowania wymagają specjalnych technik układania, które polegają na dodatkowych mocowaniach lub na zastosowaniu dodatkowego uszczelnienia. W odniesieniu do dachówek tym dodatkowym uszczelnieniem jest wzmocnienie warstwy wstępnej, którą przy najmniejszych nachyleniach wykonuje się z pap termozgrzewalnych układanych na deskowaniu. Wszystkie te techniki mają szczególnie uzasadniony sens, gdy budynek ma dach o wielu płaszczyznach nachylonych pod różnymi kątami, a z przyczyn estetycznych (lub ekonomicznych) trzeba wykonać go z jednego rodzaju pokrycia.
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...
Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...
Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.
Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że...
Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że nawet wówczas, gdy wymagania klienta zostały z nim uzgodnione, a następnie zrealizowane, niekoniecznie oznacza to, że uda się zapewnić wysoki poziom jego zadowolenia. Zaleca się więc, za Rozporządzeniem 305/2011 w sprawie wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek europejski [1], aby producenci dostarczali...
Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy...
Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić wymogi ogniowe, które mogą występować zarówno w odniesieniu do całego dachu i jego części składowych oraz rozwiązać kwestie połączenia dachu w newralgicznych punktach, takich jak połączenie przekrycia ze ścianą oddzielenia przeciwpożarowego.
Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję...
Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Nie bez znaczenia w aplikacji wełny skalnej jest jej doskonała zdolność do tłumienia i pochłaniania dźwięków. Uzyskanie izolacyjności akustycznej przegrody jest szczególnie ważne w przypadku hal przemysłowych, gdzie zastosowanie wełny skalnej PETRALANA pozwala...
Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.
Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.
Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz...
Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz kosztownych napraw, warto dobrze zabezpieczyć ich powierzchnie przed kontaktem z wodą.
Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja...
Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja w fotowoltaikę na dachu zwykle ma prosty okres zwrotu wynoszący 3–7 lat, a i produkcja energii trwa przez kolejne 25 lat lub nawet dłużej. Jednak montaż PV na dachu o żywotności krótszej niż 10 lat może nie mieć sensu finansowego.
Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield „Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe”, do 2030 r. ponad trzy czwarte (76%) budynków...
Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield „Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe”, do 2030 r. ponad trzy czwarte (76%) budynków biurowych w Europie może być przestarzała. Jednym z powodów są coraz bardziej intensywne działania legislacyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju, które zobowiązują inwestorów do modernizacji nieruchomości i przystosowania ich do aktualnych standardów ESG. Dla przykładu, coraz więcej miast w Ameryce...
Silne ocieplenie klimatu Polski dotyczy wszystkich pór roku, ale szczególnie latem jest uciążliwe. Przegrzane dachy sprawiają, że w pomieszczeniach na poddaszu panuje wysoka temperatura, jest duszno i...
Silne ocieplenie klimatu Polski dotyczy wszystkich pór roku, ale szczególnie latem jest uciążliwe. Przegrzane dachy sprawiają, że w pomieszczeniach na poddaszu panuje wysoka temperatura, jest duszno i nieprzyjemnie. Bardzo często nawet wentylacja nie pomaga. Nadmiernemu nagrzewaniu się dachu, a tym samym poddasza możemy zapobiec. Wyjściem z sytuacji są powłoki termorefleksyjne.
Stowarzyszenie DAFA, realizując jeden ze swoich podstawowych celów statutowych, tj. poprawę standardów wykonania oraz podniesienie jakości specjalistycznych robót budowlanych, wydało publikację z zakresu...
Stowarzyszenie DAFA, realizując jeden ze swoich podstawowych celów statutowych, tj. poprawę standardów wykonania oraz podniesienie jakości specjalistycznych robót budowlanych, wydało publikację z zakresu technik mocowań: „Wytyczne doboru łączników do montażu na dachach płaskich”. Jest to jedno z trzech tego typu opracowań autorskich zespołu specjalistów o długoletnim stażu z firm: EJOT, Essve, Rawlplug i SFS Group.
Jakie znaczenie dla branży będą miały opracowywane Wytyczne? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy realizacji projektów instalacji fotowoltaicznej na dachach płaskich? Poznaj opinie ekspertów DAFA.
Jakie znaczenie dla branży będą miały opracowywane Wytyczne? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy realizacji projektów instalacji fotowoltaicznej na dachach płaskich? Poznaj opinie ekspertów DAFA.
System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo od ponad 35 lat jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do hydroizolacji nowych dachów płaskich, jak i renowacji istniejących pokryć m.in. z papy bitumicznej,...
System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo od ponad 35 lat jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do hydroizolacji nowych dachów płaskich, jak i renowacji istniejących pokryć m.in. z papy bitumicznej, PVC, TPO/FPO, EPDM. Można go stosować we wszystkich strefach klimatycznych. Rozwiązanie to zostało zastosowane m.in. na dachu największego na świecie radioteleskopu – Wielkiego Teleskopu Milimetrowego, położonego na wysokości 4600 m n.p.m. w Meksyku.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.