Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zaprawy murarskie – rodzaje, porównanie, zastosowanie

Masonry mortars – types, comparison, application

Zaprawa gotowa dostarczona z betoniarni, fot.: T. Rybarczyk
Zaprawa gotowa dostarczona z betoniarni, fot.: T. Rybarczyk

Przed rozpoczęciem robót murarskich nie tylko należy skompletować materiały murowe, ale również dobrać do nich odpowiednią zaprawę murarską i inne akcesoria, które będą potrzebne w trakcie murowania ścian.

Zobacz także

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Każdy projektant-konstruktor, który projektuje budynek, przyjmuje pewne założenia projektowe. Dotyczy to również murów. Przy obliczaniu ich wytrzymałości i nośności przyjmuje konkretne założenia projektowe, czyli rodzaj elementów oraz zaprawę murarską. Bierze pod uwagę ich właściwości, uwględnia geometrię elementów murowych, a także przyjmuje jakość wykonawstwa. Więc na etapie robót murarskich ważne jest, by dobrać właściwe wyroby wg projektu.

Jeśli chce się cokolwiek zmienić w zakresie wykonywania murów, należy skonsultować się z projektantem. Dotyczy to nie tylko elementów murowych, lecz także zaprawy murarskiej. Dostępnych zapraw murarskich jest wiele, a zatem może też być wiele odstępstw od założeń projektowych. Zobaczmy, jakie są zaprawy murarskie i czym się one różnią.

O czym przeczytasz w artykule?

  • Rola zapraw murarskich
  • Zaprawy murarskie a elementy murowe
  • Rodzaje zapraw
  • Rodzaje zapraw ze względu na sposób przygotowania
  • Ważne wskazówki wykonawcze

Przedmiotem artykułu jest zastosowanie i porównanie właściwości zapraw murarskich. Autor przedstawia rolę zapraw murarskich w odniesieniu do różnych elementów murowych. Analizuje rodzaje zapraw, wśród których wymienia zaprawy do cienkich spoin, zaprawy zwykłe, zaprawy lekkie oraz kleje poliuretanowe. Dokonuje klasyfikacji rodzajów zapraw ze względu na sposób ich przygotowania (gotowe, suche mieszanki zapraw murarskich, zaprawy murarskie przygotowywane z surowców na budowie, zaprawy murarskie przywożone z betoniarni jako gotowe do murowania). Na koniec przedstawia ważne wskazówki wykonawcze oraz uwagi na temat doboru zaprawy.

Masonry mortars – types, comparison, application

The subject of the article is the application and comparison of the properties of masonry mortars. The author presents the role of masonry mortars in relation to various masonry elements and analyses the types of mortars, among which he mentions thin joint mortars, standard mortars, light mortars and polyurethane adhesives. The author classifies the types of mortars according to the method of their preparation (ready-made, dry mixtures of masonry mortars, mortars prepared from raw materials at the construction site, mortars brought from the concrete plant as ready for bricklaying). Finally, he gives some important installation tips and comments on the selection of mortar.

fot1 zaprawy murarskie

FOT. 1. Murowanie na cienką spoinę; fot.: T. RybarczykFOT. 1. Murowanie na cienką spoinę; fot.: T. Rybarczyk

Rola zapraw murarskich

Mur jest kompozytem składającym się z elementów murowych powiązanych zaprawą.

Zaprawy murarskie, w zależności od rodzaju, pełnią ważne funkcje w murze. Mają one:

  • spajać elementy murowe – ważna jest odpowiednia przyczepność pomiędzy zaprawą i elementami murowymi; ma to zapewnić wymaganą wytrzymałość muru w zależności od rodzaju obciążenia: na ściskanie, zginanie, ścinanie,
  • przenosić równomiernie obciążenia pomiędzy elementami murowymi (bloczkami, cegłami, pustakami) – dlatego należy zadbać o równomierne rozłożenie zaprawy na powierzchniach łączonych elementów,
  • zapewniać szczelność (brak szczelności to np. przenikanie wody i wilgoci, hałas, brak szczelności pożarowej, wymiana powietrza itp.),
  • zapewnić odpowiednią odkształcalność muru – dzięki zawartości wapna zaprawa jest elastyczna i ogranicza w ten sposób (oczywiście tylko w pewnym zakresie) ryzyko powstawania pęknięć i zarysowań,
  • pełnić rolę „sączka” – jest to szczególnie ważne w przypadku murów nieotynkowanych, wykonanych z elementów murowych o niskiej absorpcji (nasiąkliwości) wody, a tym samym również wolniej wysychających – dodatek wapna w zaprawie ułatwia odsychanie zawilgoconego muru; zaprawa cementowa stanowi większą barierę dla wilgoci,
  • zapewnić odpowiednią izolacyjność cieplną muru (nie powinny tworzyć mostków termicznych) – dotyczy to zapraw stosowanych w murach jednowarstwowych.
fot2 zaprawy murarskie

FOT. 2. Mury wymurowane na zaprawę zwykłą; fot.: T. Rybarczyk

Zaprawy murarskie a elementy murowe

Obecnie najczęściej stosowane elementy murowe (bloczki, pustaki) to w dużej mierze wyroby o dużej dokładności wymiarowej. Oznacza to, że można je murować zarówno na cienkie spoiny, jak i na zaprawy zwykłe.

Dokładność wymiarowa elementów murowych nie narzuca sposobu murowania, ale zwiększa możliwości. Jeśli elementy murowe są równe, a ich odchyłki wymiarowe umożliwiają zastosowanie zaprawy murarskiej do cienkich spoin, to można zastosować zaprawę do cienkich spoin, jeśli jednak wykonawca nie chce murować murów na cienkie spoiny, to może je murować na zaprawę zwykłą.

Technika wykonywania muru na cienkie spoiny przyjęła się i stała się bardzo popularna. Nie wiemy, czy wyparła zastosowanie zaprawy zwykłej, bo nie prowadzi się takich statystyk, ale na budowach widać, że w niektórych regionach murowanie na cienką spoinę jest bardziej popularne niż murowanie na zaprawę zwykłą.

fot3 zaprawy murarskie

FOT. 3. Murowanie na klej poliuretanowy; fot.: T. Rybarczyk

Rodzaje zapraw

Najczęściej stosowane zaprawy murarskie to zaprawa zwykła (cementowa lub cementowo-wapienna) oraz zaprawa do cienkich spoin (zaprawa cienkowarstwowa, nazywana jest potocznie i w żargonie często klejem lub murarską zaprawą klejową, co jest błędem, bo jest zaprawą, a nie klejem).

Są też tzw. zaprawy lekkie, czyli zaprawy ciepłochronne, oraz kleje poliuretanowe, których nie możemy nazywać zaprawami, ponieważ nie podlegają normie zharmonizowanej PN-EN 998-2:2016-12 [1] na zaprawy murarskie.

Zaprawy murarskie różnią się m.in. grubością wykonywanej spoiny, sposobem nanoszenia, właściwościami, przeznaczeniem i zużyciem oraz rolą, jaką spełniają w murze. Grubości spoin w murach wynikają z Eurokodu 6, czyli normy murowej PN-EN 1996-1-1 [2].

Zaprawy do cienkich spoin

Zaprawy do cienkich spoin to zaprawy na bazie cementu. Po związaniu w murze powinny mieć grubość do 3 mm. Dlatego są one produkowane z dodatkiem drobnoziarnistego kruszywa, które umożliwia uzyskanie takiej grubości. Powinny być nanoszone specjalnymi kielniami o wysokości i kształcie zębów, co umożliwia nałożenie odpowiedniej grubości zaprawy (wykonawcy często nanoszą je za pomocą grzebienia do glazury, co jest błędem).

Zaprawy do cienkich spoin pełnią w murze funkcję spajającą elementy murowe. Nie powinny służyć do wyrównywania nierówności w murze. Stosuje się je tylko do dokładnych wymiarowo elementów murowych, umożliwiających uzyskanie grubości spoiny nie większej niż 3 mm (w praktyce, przy prawidłowym murowaniu grubości spoin mają do 1 mm).

Elementy murowe do murowania na cienkie spoiny mogą być bez profilowania lub profilowane na pióra i wpusty, a więc muruje się je z wypełnionymi spoinami wspornymi (poziomymi) i czołowymi (pionowymi) lub bez wypełnienia spoin czołowych (pionowych).

Wbrew pozorom murowanie na cienką spoinę jest o wiele łatwiejsze niż murowanie na zaprawę zwykłą. Nie trzeba mieć takiej wprawy jak przy murowaniu na zaprawę zwykłą. Wystarczy zastosować się do zaleceń wykonawczych, nakładać zaprawę kielnią do cienkich spoin, pilnować poziomowości i pionu każdej warstwy.

Cienka spoina to mniej wilgoci technologicznej w murze, wobec czego ściana szybciej wysycha. Mur wymurowany na cienkie spoiny uważa się za jednorodny termicznie, ponieważ wpływ spoin jest pomijalny.

Zaprawy zwykłe

Zaprawy zwykłe to, podobnie jak zaprawy do cienkich spoin, zaprawy na bazie cementu. Grubość spoin w murze [2] powinna wynosić od 8 do 15 mm. Technika nanoszenia jest tradycyjna, za pomocą kielni murarskiej. Można w ten sposób murować każdego rodzaju elementy murowe – zarówno dokładne, jak i mniej dokładne wymiarowo. Zaprawa służy do powiązania elementów murowych i wyrównywania każdej warstwy murowanych elementów murowych.

Zapraw zwykłych nie stosuje się do murowania elementów murowych, z których wykonuje się mury jednowarstwowe bez ocieplenia, ponieważ wykonany w ten sposób mur nie będzie miał jednorodnej izolacyjności termicznej (siatka spoin będzie tworzyć siatkę mostków cieplnych).

Do murowania zaprawą zwykłą można stosować elementy murowe profilowane na pióra i wpusty lub bez profilowania, a więc do murów ze spoinami poziomymi i pionowymi wypełnionymi lub bez wypełnienia spoin pionowych.

Zaprawy lekkie

Zaprawy lekkie (tzw. ciepłochronne lub ciepłe) są to zaprawy o niewielkiej gęstości (dlatego nazywane są lekkimi), mają więc lepszą niż zaprawy na bazie cementu izolacyjność cieplną. Mieszanki tych zapraw są wzbogacone perlitem lub kulkami styropianowymi czy keramzytem, dlatego mają dobrą izolacyjność cieplną.

Ze względu na dosyć dużą frakcję dodatku powodującego lepszą izolacyjność cieplną nanosi się je w warstwach o grubości od 8 do 15 mm. Ich izolacyjność cieplna jest jednak gorsza od izolacyjności cieplnej elementów murowych, które się obecnie stosuje na ściany jednowarstwowe bez ocieplenia. Dlatego „wychodzą” z użycia.

Kleje poliuretanowe

Innego rodzaju produktami, które są stosowane do wykonywania murów, są kleje poliuretanowe. Wyrobów tych nie można nazywać zaprawami, ponieważ nie podlegają normie zharmonizowanej [1]. Służą one do wykonywania murów z bardzo dokładnych elementów murowych: bloczków z betonu komórkowego lub szlifowanej ceramiki. Klej nanosi się z dozownika kleju (puszki) w postaci piany natryskanej pasmowo.

Grubość spoin w gotowym murze wynosi dziesiąte części milimetra – klej stanowi warstwę filmu klejącego pomiędzy dwoma elementami i służy tylko do klejenia elementów murowych. Nie można nim wyrównać nawet najmniejszych nierówności. Z tego względu nie jest możliwe zastosowanie kleju do wykonywania całego muru, ponieważ są miejsca, w których klej jest bezużyteczny. Na przykład w miejscach oparcia nadproży należy zastosować zaprawę zwykłą, ponieważ dokładność wymiarowa belek nadprożowych nie jest taka, jak dokładność elementów murowych.

Przy wykonywaniu murów za pomocą kleju poliuretanowego nie jest możliwe wykonanie wzmocnień murów w miejscach, w których powinno się je wzmocnić na przykład zbrojeniem – dotyczy to choćby stref podokiennych. Co ważne, kleje poliuretanowe wprowadzane są do obrotu i stosowania na podstawie Krajowej lub Europejskiej Oceny Technicznej, zakres ich stosowania, wskazówki projektowe i wykonawcze są więc ujęte w tych dokumentach odniesienia. Dlatego przed ich zastosowaniem warto zapoznać się z tymi dokumentami odniesienia i dowiedzieć się, jak i z jakimi elementami murowymi je stosować oraz uzyskać inne istotne informacje.

Rodzaje zapraw ze względu na sposób przygotowania

Zaprawy murarskie mogą mieć różnego rodzaju formę. Mogą to być produkty dostarczane na budowę w postaci sypkiej (w workach, do rozrobienia z wodą na budowie), mogą być przygotowywane z surowców na budowie, mogą być dostarczane na budowę jako gotowe zaprawy do murowania.

Zaprawy w postaci gotowej do rozrobienia z wodą mieszanki to:

  • zaprawy do cienkich spoin,
  • zaprawy lekkie,
  • zaprawy zwykłe.

Zaprawy wykonywane na budowie z surowców to zaprawy zwykłe. Zaprawy gotowe przywożone z betoniarni to również zaprawy zwykłe.

Gotowe, suche mieszanki zapraw murarskich

Przygotowanie zapraw z gotowych mieszanek w workach jest bardzo wygodne. Są proste do przygotowania, bo wystarczy wymieszać zawartość worka z odpowiednią ilością wody wg instrukcji na opakowaniu. Tego typu zaprawy mają stałe właściwości (jeśli się je przygotuje zgodnie z instrukcją). Gotowe suche mieszanki są opracowane w sposób zapewniający odpowiednie parametry muru. Ich zastosowanie zgodnie z wytycznymi producenta daje więc gwarancję wykonania solidnych, trwałych murów.

Zaprawy murarskie przygotowywane z surowców na budowie

Jeśli zaprawy są przygotowywane z surowców na budowie, wymaga to więcej pracy niż w przypadku zapraw z gotowych mieszanek. Aby je przygotować na budowie, należy wymieszać ze sobą w odpowiednich proporcjach piasek, cement, wapno hydratyzowane (albo zamiennik wapna) oraz wodę. Właściwości użytkowe takich zapraw zależą od precyzyjnego odmierzenia poszczególnych składników. Do ich wymieszania niezbędna jest betoniarka.

Zaprawy murarskie przywożone z betoniarni jako gotowe do murowania

Zaprawy murarskie zwykłe przywożone są na budowę w postaci plastycznej zaprawy, gotowej do murowania. Dostarczane są one z betoniarni. Trzeba je szybko zużyć (w ciągu dwóch, trzech dni) i odpowiednio zabezpieczyć, by nie związały podczas krótkiego czasu składowania na budowie. Ich zastosowanie ma sens, jeśli do wykonania jest dosyć dużo murów na zaprawy zwykłe, a więc zazwyczaj wtedy, gdy potrzeba dość dużo zaprawy. Potrzebny jest również wystarczająco duży front robót murarskich, by zaprawę szybko zużyć.

Ważne wskazówki wykonawcze

Przy stosowaniu zapraw, oprócz odpowiedniej techniki wykonywania murów oraz zastosowania właściwych narzędzi do nanoszenia zapraw, bardzo ważna jest temperatura stosowania tych zapraw.

Wszystkie zaprawy należy stosować w temperaturze od +5°C do +25°C – dotyczy to zarówno temperatury powietrza, jak i podłoża, a więc elementów murowych.

Do murowania ścian w łagodnych warunkach zimowych – w temperaturze bliskiej, ale nie niższej od 0°C – przeznaczone są tzw. zaprawy zimowe, które niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie.

Jeśli chodzi o zastosowanie kleju poliuretanowego, to producenci takich wyrobów zalecają, by temperatura wznoszenia mieściła się w zakresie od –5°C do +35°C (klej powinien mieć temperaturę od +10°C do +25°C (optymalnie od +10°C do +20°C). Co ważne, przy wiązaniu tego kleju potrzebna jest dosyć duża wilgotność albo nawet zalecane jest spryskiwanie elementów murowych wodą.

Dobór zaprawy

Jak wspomniano we wstępie, bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej zaprawy do elementów murowych. Mur jest kompozytem składającym się z elementów murowych powiązanych zaprawą. Dlatego należy stosować się do wytycznych projektowych i wskazówek producentów elementów murowych. Należy unikać stosowania zapraw uniwersalnych. Trudno jest zapewnić takie właściwości zaprawy, aby były one odpowiednie jednocześnie w odniesieniu do bardzo różnych właściwości i różnych elementów murowych.

Literatura

1. PN-EN 998-2:2016-12, „Wymagania dotyczące zaprawy do murów. Część 2: Zaprawa murarska”.
2. Eurokod 6, „Projektowanie konstrukcji murowych. Część 1-1: Reguły ogólne dla zbrojonych i niezbrojonych konstrukcji murowych”.

Komentarze

Powiązane

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.