Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Elementy komfortu użytkowania w ocieplonych budynkach

Constituent components of the comfort of usage in thermally-insulated buildings

Poznaj wpływ termomodernizacji na mikroklimat pomieszczeń
De Dietrich

Poznaj wpływ termomodernizacji na mikroklimat pomieszczeń


De Dietrich

Pojęcie ekologiczności w budownictwie staje się szerokim pojęciem, które zawiera w sobie wiele zagadnień nie tylko z zakresu architektury, konstrukcji czy technologii, ale również środowiska zewnętrznego, higieny i zdrowotności pomieszczeń. Obecnie wzrastają wymagania co do jakości materiałów i wyrobów stosowanych w budownictwie. Krajowe przepisy zostały w większości dostosowane do wymogów obowiązujących w Unii Europejskiej, aczkolwiek znajomość tych wymagań wśród uczestników procesu budowlanego jest w niektórych przypadkach niewystarczająca.

Zobacz także

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Termomodernizacja budynków [pobierz PDF]

Termomodernizacja budynków [pobierz PDF] Termomodernizacja budynków [pobierz PDF]

Na czym polega kompleksowa termomodernizacja, co obejmuje i od czego ją zacząć? Jak modernizować stare budynki i kiedy stosować technologię ocieplenia na ociepleniu? Pobierz poradnik „Termomodernizacja...

Na czym polega kompleksowa termomodernizacja, co obejmuje i od czego ją zacząć? Jak modernizować stare budynki i kiedy stosować technologię ocieplenia na ociepleniu? Pobierz poradnik „Termomodernizacja budynków” i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

ABSTRAKT

W artykule poruszono problematykę związaną z wpływem termomodernizacji budynków na komfort użytkowania pomieszczeń. Przedstawiono przegląd wymagań normatywnych, znaczenie ocieplania budynków dla szczelności pomieszczeń i jej wpływ na sytuację mykologiczną. Przeanalizowano wpływ termomodernizacji na panujący w budynkach mikroklimat.

Constituent components of the comfort of usage in thermally-insulated buildings

The article discusses issues related to the influence of thermal upgrades of buildings on the comfort of use of the rooms. Shown is an overview of normative requirements, the importance of thermal insulations of buildings for the insulation of rooms and its influence on the mycological situation. Analysed is the influence of thermal insulation upgrades on the microclimate in the buildings.

Ochrona cieplna zewnętrznych przegród obiektów budowlanych jest nie tylko jednym z podstawowych zagadnień związanych z oszczędnością energii, ale wiąże się również z komfortem cieplnym pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.

Zagadnienie zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego użytkowanych pomieszczeń, z reguły nieposiadających klimatyzacji, dotyczą całego roku, a nie tylko okresu grzewczego.

W okresie grzewczym na parametry mikroklimatu cieplnego poza izolacyjnością termiczną przegród czy sprawnością wentylacji wpływają również źródła ciepła umieszczone w eksploatowanych pomieszczeniach.

Latem, przy zaprzestaniu ogrzewania w budynkach, występuje mikroklimat równowagi pomiędzy użytkowanymi pomieszczeniami a środowiskiem zewnętrznym.

W budynkach użyteczności publicznej, np. w budynkach biurowych, gdzie wydzielone są niewielkie biura wyposażone w kilka urządzeń wydzielających dużą ilość ciepła, dość często występują problemy przegrzewania się takich pomieszczeń, szczególnie zlokalizowanych na najwyższej kondygnacji, powodujące występowanie tzw. dyskomfortu termicznego.

W polskich warunkach klimatycznych istotne jest zwrócenie uwagi na mikroklimat pomieszczeń zarówno w sezonie grzewczym, jak i latem.

Wybrane wymagania normatywne

Zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], na wewnętrznej powierzchni przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych.

W celu zachowania tego warunku w odniesieniu do przegród zewnętrznych budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i produkcyjnych oraz ich węzłów konstrukcyjnych powinny one charakteryzować się współczynnikiem temperaturowym ƒRsi o wartości nie mniejszej niż wymagana wartość krytyczna. Oblicza się ją zgodnie z normą PN-EN ISO 13788:2013-05 dotyczącą metody obliczania temperatury powierzchni wewnętrznej koniecznej do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej [2].

Wymaganą wartość krytyczną współczynnika temperaturowego ƒRsi w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury co najmniej 20°C w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej należy określać wg polskiej normy, przy założeniu, że średnia miesięczna wartość wilgotności względnej powietrza wewnętrznego jest równa 50%, przy czym dopuszcza się przyjmowanie wymaganej wartości tego współczynnika równej 0,72.

Wartość współczynnika temperaturowego, charakteryzującego przyjęte rozwiązanie konstrukcyjno-materiałowe, należy obliczać dla wszystkich przegród pełnych w miejscach poza mostkami termicznymi, a także dla mostków cieplnych (np. połączenie dachu ze ścianą zewnętrzną itp.). W obliczeniach można zastosować przestrzenny model przegrody - według normy [3] dotyczącej obliczania strumieni cieplnych i temperatury powierzchni lub metodę uproszczoną - według Polskiej Normy dotyczącej obliczania strumieni cieplnych i temperatury powierzchni, korzystając z katalogów mostków cieplnych [4].

Oprócz powyższych wymogów przegrody zewnętrzne powinny być tak zaprojektowane, by we wnętrzu przegrody nie występowało narastające w kolejnych latach zawilgocenie spowodowane kondensacją pary wodnej.

Sprawdzenie powyższego warunku należy przeprowadzać według PN-EN ISO 13788. Dopuszcza się kondensację pary wodnej wewnątrz przegrody w okresie zimowym, o ile struktura przegrody umożliwia wyparowanie kondensatu w okresie letnim i nie następuje przy tym degradacja materiałów budowlanych przegrody na skutek tej kondensacji.

Rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne przegród zewnętrznych, warunki cieplno-wilgotnościowe, a także intensywność wymiany powietrza w pomieszczeniach, powinny uniemożliwiać powstawanie zagrzybienia.

Do budowy przegród należy stosować materiały, wyroby i elementy budowlane odporne lub uodpornione na zagrzybienie i inne formy biodegradacji, odpowiednio do stopnia zagrożenia korozją biologiczną [1].

Ocieplenie budynków a wentylacja - problematyka z zakresu mykologii

Termomodernizację istniejących budynków mieszkalnych realizuje się z wykorzystaniem zróżnicowanych koncepcji budowlano-architektonicznych.

Jak wykazuje praktyka budowlana, użytkownicy modernizowanych obiektów dość często mają zastrzeżenia dotyczące komfortu ich użytkowania. W wielu przypadkach jest to związane z zapewnieniem odpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych pomieszczeń mieszkalnych. Warunki te są wypadkową przyjętych rozwiązań projektowych, wykonawstwa oraz sposobu użytkowania mieszkań. Problem ten wydaje się dość istotny ze względu na fakt, iż człowiek przebywa w pomieszczeniach zamkniętych około 75% czasu swego życia.

Oddziaływanie czynników tworzących mikroklimat można określić jako zbiór parametrów fizycznych i chemicznych, zmiennych w czasie i przestrzeni, który wywiera wpływ na każdy żywy organizm. Parametry mikroklimatu można podzielić na dwie zasadnicze grupy:

  • warunki cieplno-wilgotnościowe, które wywierają wpływ na bilans i odczucia cieplne (wiążą się z oddziaływaniem środowiska na organizm ludzki),
  • warunki higieniczno-zdrowotne, związane z jakością powietrza wewnątrz pomieszczeń, oddziaływaniem przegród budowlanych, oświetleniem, oddziaływaniem hałasu, natężeniem pola elektromagnetycznego itp.

Czynnikami istotnie wpływającymi na kształtowanie mikroklimatu pomieszczeń są:

  • temperatura powietrza i temperatura na wewnętrznych powierzchniach przegród budowlanych,
  • prędkość ruchu powietrza oraz jego wilgotność,
  • a także sposób i wielkość wymiany powietrza w pomieszczeniach.

Pomimo znacznego rozwoju zróżnicowanych koncepcji dotyczących zmiany sposobu wentylacji budynków mieszkalnych, w Polsce stosuje się przeważnie wentylację grawitacyjną.

Niestety, w wielu przypadkach użytkownicy budynków mieszkalnych napotykają na problem zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu pomieszczeń. Jest to związane z trudnościami w usunięciu nadmiaru pary wodnej (wilgoci) z mieszkań.

Przepływ powietrza przez pomieszczenia uzależniony jest od kilku czynników w tym zasadniczo od różnicy ciśnień pomiędzy budynkiem a otoczeniem. Na zróżnicowanie ciśnienia wpływa między innymi różnica temperatury powietrza oraz oddziaływanie wiatru na bryłę budynku.

Istotnym elementem wentylacji pomieszczeń jest szczelność stolarki okiennej. Bez zastosowania w nowych oknach nawiewników higrosterowanych, bez higrosterowanych nawiewników wentylacja naturalna jest bardzo trudna do kontrolowania, a jej wydajności nie można dostosować do zmian w zapotrzebowaniu.

Realizacja koniecznych działań termomodernizacyjnych, związanych z poprawą stanu ochrony cieplnej budynków oraz zwiększeniem szczelności ich obudowy (w tym stolarki okiennej), przyniesie oczekiwane efekty tylko wtedy, gdy zostaną zrealizowane odpowiednie rozwiązania zapewniające minimalne wymogi higieniczno-zdrowotne (w szczególności dotyczące zapewnienia odpowiedniej wymiany powietrza).

W pomieszczeniach mieszkalnych, w których występuje w dłuższym okresie czasu nadmierna wilgotność powietrza, może mieć miejsce powstawanie szkodliwej flory bakteryjnej i grzybowej.

Grzyby i pleśnie powstają bardzo często na ścianach zewnętrznych, w miejscach osłoniętych meblami lub ciężkimi zasłonami, w których utrudniony jest właściwy przepływ powietrza (w kuchniach zagrzybienie może występować dodatkowo wskutek osiadania na przegrodach zewnętrznych tłuszczów unoszących się w powietrzu podczas przygotowywania posiłków).

Przykładowa różnica temperatury w narożu ściennym zabudowanym szafkami kuchennymi może być niższa o ok. 5 K w stosunku do naroża niezabudowanego (RYS. 1).

Rys. 1. Temperatura w narożu ściennym zabudowanym i niezabudowanym; rys.: archiwa autorów

Rys. 1. Temperatura w narożu ściennym zabudowanym i niezabudowanym; rys.: archiwa autorów

Można stwierdzić, że ilość grzybów i pleśni w mieszkaniu jest proporcjonalna do wilgotności powietrza i jakości cieplnej przegród.

Mikrobiolodzy stosują w tej dziedzinie jako miarodajny wskaźnik równowagi higroskopijnej (aktywności wodnej).

W warunkach mieszkalnych występują dodatkowo inne czynniki przyspieszające lub opóźniające rozwój poszczególnych gatunków grzybów. Czynnikiem takim jest przede wszystkim wentylacja i intensywności przepływu powietrza w obrębie ściany oraz podatność podłoża (kleje, tapety) na zawilgocenia.

Izolacyjność termiczna ściany ma istotny wpływ na stan zawilgocenia przegród. W przypadku braku dostatecznej izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych istnieje możliwość skraplania się (kondensacji) pary wodnej, szczególnie w narożach ściennych i nadprożowych.

Zawilgocenie na wewnętrznej powierzchni ściany powstaje wówczas, gdy temperatura tej powierzchni lub jej fragmentu jest niższa od tzw. temperatury punktu rosy.

Na RYS. 2 przedstawiono miejsca kondensacji wilgoci w zakresie jednowymiarowego i dwuwymiarowego przepływu ciepła.

Rys. 2. Miejsca kondensacji wilgoci na wewnętrznej powierzchni przegrody. Objaśnienia: 1 - ϑ1 temperatura na wewnętrznej powierzchni ściany, 2 -wykraplanie się wilgoci na wewnętrznej powierzchni przegrody (przemarzanie) w miejscach poza mostkami termicznymi - jednowymiarowy przepływ ciepła, 3 - wykraplanie się wilgoci na wewnętrznej powierzchni przegrody (przemarzanie) w miejscach mostków termicznych (naroża) - dwuwymiarowy przepływ ciepła; rys.: [5]

Rys. 2. Miejsca kondensacji wilgoci na wewnętrznej powierzchni przegrody. Objaśnienia: 1 - ϑ1 temperatura na wewnętrznej powierzchni ściany, 2 -wykraplanie się wilgoci na wewnętrznej powierzchni przegrody (przemarzanie) w miejscach poza mostkami termicznymi - jednowymiarowy przepływ ciepła, 3 - wykraplanie się wilgoci na wewnętrznej powierzchni przegrody (przemarzanie) w miejscach mostków termicznych (naroża) - dwuwymiarowy przepływ ciepła; rys.: [5]

W przypadku budynków poddanych termomodernizacji temperatura na wewnętrznej powierzchni przegrody (a także w miejscach mostków termicznych geometrycznych) wzrasta w stosunku do temperatury wewnętrznej powierzchni ściany nieocieplonej. W niesprzyjających warunkach mikroklimatu pomieszczeń, tj. w przypadkach występowania zbyt dużej wilgotności względnej powietrza (przekraczającej 60%) może dojść do kondensacji wilgoci zarówno w miejscach mostków termicznych, jak i na fragmentach ścian pełnych.

Zależności pomiędzy wilgotnością powietrza wewnętrznego i temperaturą powierzchni przegrody sprzyjające kondensacji można przedstawić za pomocą wykresu (RYS. 3).

Rys. 3. Zależność pomiędzy temperaturą i wilgotnością powietrza a punktem rosy; rys.: [5]

Rys. 3. Zależność pomiędzy temperaturą i wilgotnością powietrza a punktem rosy; rys.: [5]

Zespół czynników oddziałujących na człowieka w pomieszczeniu zamkniętym określa się jako mikroklimat, którego zasadniczą częścią, obok zagadnień wilgotnościowych, jest komfort cieplny.

Komfortem cieplnym wg definicji ASHARE (American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers) [4] nazywamy stan odczucia wyrażający zadowolenie z danego środowiska termicznego. W skali odczucia ASHARE odpowiada to środkowej strefie, czyli sytuacji, kiedy człowiek nie odczuwa ani ciepła, ani zimna. Skala ta oparta jest na sześciu stopniach odczuwania ciepła: (3) - gorąco, (2) - ciepło, (1) - letnio, (0) -neutralnie, (–1) - lekko chłodno, (–2) - lekko ciepło–chłodno, (–3) - zimno.

Graficzną skalę ASHRE przedstawiono na RYS. 4.

Rys. 4. Skala odczuć cieplnych wg ASHRAE; rys.: [6]

Rys. 4. Skala odczuć cieplnych wg ASHRAE; rys.: [6]

W przełożeniu na parametry fizyczno-fizjologiczne o komforcie cieplnym możemy się wyrażać wtedy, gdy bilans cieplny organizmu jest zrównoważony przy minimalnym obciążeniu naszego układu termoregulacji.

Poprzez parametry mikroklimatu związane z temperaturą pomieszczenia należy nie tylko rozumieć jako jednoznacznie określoną temperaturę powietrza, ale również określać w wymiarze lokalnych jej różnic, w tym:

  • lokalne konwekcyjne ogrzewanie lub ochładzanie (zwiększony ruch powietrza),
  • lokalne radiacyjne ogrzewanie lub ochładzanie,
  • bezpośredni kontakt z zimnymi powierzchniami (wymiana przez przewodzenie),
  • zbyt duży pionowy gradient temperatur powietrza >  3K.

Komfort cieplny pomieszczeń w budynkach zależy ściśle od izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych. Wyniki wielu badań potwierdzają, że w budynkach poddanych termomodernizacji odczucia cieplne użytkowników zmieniały się w wielu przypadkach z lekko chłodno na neutralnie lub lekko ciepło.

Wpływ termomodernizacji na mikroklimat pomieszczeń - przykłady

Przykład 1

Pierwszy analizowany przykład dotyczy termomodernizacji budynku biurowego, zrealizowanego w latach 70. XX wieku (FOT. 1).

FOT. 1. Fragment elewacji przedmiotowego obiektu biurowego; fot.: [7]

FOT. 1. Fragment elewacji przedmiotowego obiektu biurowego; fot.: [7]

W budynku wykonano ocieplenie ścian zewnętrznych i adaptację polegającą na podziale pomieszczeń ostatniej kondygnacji na mniejsze, przystosowane do potrzeb biurowych. W procesie termomodernizacji nie wykonano w budynku ocieplenia stropodachu.

Na podstawie oceny stanu technicznego przeprowadzono obliczenia izolacyjności termicznej przedmiotowego stropodachu w dwóch stadiach:

  • jak dla warunków pierwotnych - tzn. materiały stropodachu nie utraciły swoich projektowanych właściwości,
  • dla warunków wilgotnych - z uwzględnieniem destrukcji materiałowej; cześć materiałów uległa zawilgoceniu w czasie na skutek występowania przecieków z dachu.

Przyjęto uśrednioną izolacyjność termiczną stropodachu, wyrażoną współczynnikiem przenikania ciepła U będącą wypadkową izolacyjności termicznej tych stanów.

Z obliczeń uzyskano następujące wyniki: Uk1 = 0,94 W/(m2·K), Uk2 = 1,05 W/(m2·K).

Jako miarodajną wielkość dla stropodachu przyjęto średnio wartości: Uk = 1,00 W/(m2·K).

Na podstawie informacji uzyskanych od użytkowników budynku, potwierdzonych podczas badań pomiarami temperatur, w czasie dziennego nasłonecznienia w okresie letnim stwierdzono, że:

  • w pomieszczeniach ostatniej kondygnacji o oknach skierowanych w kierunku S-E w godzinach popołudniowych temperatura powietrza, przy zamkniętych oknach, w środku pomieszczeń na wysokości 1,5 m od posadzki wahała się od 25°C do 28°C,
  • w podobnych pomieszczeniach na niższych kondygnacjach temperatura powietrza podczas pomiarów była niższa i wynosiła od 22°C do 24°C,
  • w pomieszczeniach ostatniej kondygnacji o oknach skierowanych w kierunku N-W w godzinach popołudniowych temperatura powietrza wahała się od 24°C do 27°C,
  • w podobnych pomieszczeniach na niższych kondygnacjach temperatura powietrza wynosiła od 21°C do 23°C.

Zakładając jednakową ekwiwalentną temperaturę zewnętrzną latem, można przyjąć, że różnice temperatury powietrza w pomieszczeniu wynikające z różnic izolacyjności termicznej stropodachu i stropu międzykondygnacyjnego wynoszą od 3K do 4K.

Różnice temperatury powietrza w pomieszczeniu wynikające z usytuowania okien ze względu na strony świata, przy podobnej powierzchni otworów okiennych, wynoszą od 1K do 2K. Maksymalną temperaturę powietrza w pustce wentylacyjnej podczas badań oceniono na poziomie 45°C.

W celu uzasadnienia poprawności przyjętego rozwiązania likwidacji przegrzewania pomieszczeń ostatniej kondygnacji przeprowadzano po wykonaniu ocieplenia na stropie nad ostatnią kondygnacją porównawcze badania termowizyjne izolacyjności termicznej stropodachu za pomocą termowizji.

W trakcie przeprowadzania badań część pustki stropodachu została już wypełniona materiałem termoizolacyjnym, część zaś nie została jeszcze ocieplona.

Pomiary temperatury powietrza wykonano w przestrzeni stropodachu przy użyciu zestawu badawczego THERM 2227-2, poprzez wpuszczenie sondy przez nowo wykonane kominki wentylacyjne od strony dachu.

Wyniki pomiarów temperatury:

  • temperatura powietrza zewnętrznego 5°C-26°C,
  • temperatura połaci dachowej 52°C-58°C,
  • temperatura wewnątrz pomieszczeń 23,4°C-26,8°C,
  • temperatura w przestrzeni stropodachu średnio 37,5°C.

Po ociepleniu stropodachu przedmiotowego budynku nastąpiła wyraźna poprawa odczuwalnej temperatury pomieszczeń biurowych i laboratoryjnych położonych na ostatniej kondygnacji. Badania termowizyjne wykazały zasadnicze różnice w zakresie izolacyjności termicznej części ocieplonej i nieocieplonej.

Użytkownicy, którzy poprzednio odczuwali duży dyskomfort termiczny związany z przegrzewaniem, odczuli znaczną poprawę mikroklimatu.

Z informacji uzyskanych od administracji budynku wynika, że sytuacja uległa odczuwalnej zmianie, zaś temperatura powietrza pomieszczeń ostatniej kondygnacji jest zbliżona do pomieszczeń na niższych kondygnacjach.

Przykład 2

Opisany przykład dotyczy badania intensywności wymiany powietrza w budynkach poddanych termomodernizacji.

Przyczyną prowadzonych badań, które realizowano równolegle z badaniami termowizyjnymi dotyczącymi stanu ochrony cieplnej budynków, było powstanie zawilgoceń i/lub zagrzybień na zewnętrznych przegrodach budowlanych.

Badania ilości wymiany powietrza realizowano za pomocą anemometru skrzydełkowego.

Pomierzone poziomy wilgotności względnej w analizowanych pomieszczeniach mieszkalnych wynosiły od 45% do 89%. Maksymalne pomierzone strumienie objętości powietrza wentylacyjnego wahały się w granicach 200 m3/h.

W niektórych pomieszczeniach mieszkalnych występował brak wymiany powietrza lub też ciąg zwrotny.

RYS. 5. Kontrola sprawności kratek wentylacyjnych w kuchni za pomocą termografii; rys.: [9]

RYS. 5. Kontrola sprawności kratek wentylacyjnych w kuchni za pomocą termografii; rys.: [9]

Podczas realizowanych badań stwierdzono następujące, powtarzające się cyklicznie nieprawidłowości, które były związane z zastosowaniem kratek wentylacyjnych z dodatkową tworzywową siatką od strony kanału wentylacyjnego (RYS. 5).

Występująca za kratką siatka po kilku miesiącach użytkowania pomieszczeń (kuchnia, łazienka, wc) stała się w praktyce nieprzepuszczalna dla przepływu powietrza (zalegający tłuszcz, kurz itp.) i uniemożliwiała zapewnienie odpowiedniej jego wymiany.

Przeprowadzane wizje lokalne wykonane przez autorów w ramach przeglądów wielu lokali mieszkalnych umożliwiły ujawnienie nieprawidłowości związanych z niedozwolonym zabudowywaniem przez użytkowników otworów wentylacyjnych (szafki, okapy itp.). Powodowało to całkowity brak lub pogorszenie ciągu wentylacyjnego w kuchniach, łazienkach i pomieszczeniach wc.

FOT. 2. Brak możliwości zapewnienia odpowiedniej wymiany powietrza z powodu zastosowania kratek wentylacyjnych z dodatkową siatką zabezpieczającą; fot.: [8]

FOT. 2. Brak możliwości zapewnienia odpowiedniej wymiany powietrza z powodu zastosowania kratek wentylacyjnych z dodatkową siatką zabezpieczającą; fot.: [8]

FOT. 3. Kratka wentylacyjna w niewłaściwy sposób umieszczona we wnęce; fot.: [9]

FOT. 3. Kratka wentylacyjna w niewłaściwy sposób umieszczona we wnęce; fot.: [9]

FOT. 4. Niewłaściwie zabudowana kratka wentylacyjna; fot.: [9]

FOT. 4. Niewłaściwie zabudowana kratka wentylacyjna; fot.: [9]

Przedstawione na FOT. 2, FOT. 3 i FOT. 4 przykłady nie były jedynymi przypadkami, które dotyczyły opisywanych nieprawidłowości. Miały one miejsce w około 10% wszystkich analizowanych mieszkań.

W przypadku braku należytej wentylacji w pomieszczeniach następuje obniżenie zawartości tlenu w powietrzu, co prowadzi do pogorszenia się mikroklimatu mieszkań i wywiera destruktywny wpływ na zdrowie człowieka, powodując dodatkowo rozwój drobnoustrojów (bakterii, wirusów, pleśni i grzybów).

Obok zaleceń dotyczących okien o dużej szczelności uniemożliwiających infiltrację powietrza zewnętrznego w ilości niezbędnej do potrzeb wentylacyjnych, obowiązujące w naszym kraju przepisy nie określają wymaganej ilości powietrza potrzebnego do przewietrzania pomieszczeń w fazie eksploatacji budynku.

W większości przebadanych mieszkaniach, w których nastąpiło mykologiczne porażenie przegród zewnętrznych, pomierzona wilgotność względna powietrza przekraczała 60%. Przyczyniły się do tego nie tylko czynniki techniczno-ekonomiczne (rozwiązania wentylacji grawitacyjnej), ale przede wszystkim sposób użytkowania pomieszczeń przez mieszkańców.

Powszechnie stosowane siatki na kratkach wentylacyjnych powinny być czyszczone co najmniej raz w miesiącu, w przeciwnym wypadku powodują one bowiem znaczne ograniczenie ilości wymienianego powietrza w pomieszczeniach. Przeprowadzone pomiary skuteczności wentylacji grawitacyjnej w badanych budynkach pozwalają na stwierdzenie, iż należy całkowicie usunąć dodatkowe siatki znajdujące się za kratkami wentylacyjnymi.

W przypadku samowolnego zabudowania lub zatkania wentylacji użytkownik mieszkania nie może w żadnym wypadku żądać od administratora (lub właściciela) obiektu usunięcia występujących zagrzybień. Należy także stwierdzić, że prowadząc działania termomodernizacyjne, uczestnicy procesu budowlanego nie powinni zapominać o konieczności usprawnienia istniejącej wentylacji, np. w oparciu o nasady kominowe czy też nawiewniki okienne lub ścienne.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami).
  2. PN-EN ISO 13788:2013-05, "Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacja międzywarstwowa. Metody obliczania".
  3. PN-EN ISO 10211:2017-09, "Mostki cieplne w budynkach - obliczanie strumieni cieplnych i temperatury powierzchni".
  4. PN-EN ISO 14683:2017-09, "Mostki cieplne w budynkach - liniowy współczynnik przenikania ciepła - metody uproszczone i wartości orientacyjne".
  5. T. Steidl, P. Krause, "Wybrane zagadnienia użytkowania pomieszczeń w aspekcie ich zdrowotności", konferencja ATIZ, Gliwice 2003.
  6. Strona internetowa: www.ashrae.org.
  7. T. Steidl, P. Krause, "Komfort cieplny pomieszczeń ostatniej kondygnacji latem", konferencja ATIZ, Gliwice 2004.
  8. P. Krause, "Wpływ wentylacji na mikroklimat pomieszczeń w budynkach wielorodzinnych", konferencja ATIZ, Gliwice 2007.
  9. Badania i pomiary archiwalne. STEKRA s.c., www.stekra.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Jachu Jachu, 10.08.2018r., 15:50:20 To są niezwykle istotne zagadnienia, które nie każdy bierze pod uwagę w trakcie budowy domu.

Powiązane

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.