Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ pielęgnacji na skurcz tynków zewnętrznych

Badania na podstawie testów w warunkach symulowanych

FOT. 5. Pomiar skurczu tensometrem zegarowym
Archiwum autora

FOT. 5. Pomiar skurczu tensometrem zegarowym


Archiwum autora

Skurcz jest powszechnym zjawiskiem występującym podczas dojrzewania zapraw i betonów. Należy go brać pod uwagę ze względu na niekorzystny wpływ na materiały konstrukcyjne i wykończeniowe podczas twardnienia.

Zobacz także

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).

W warunkach klimatycznych Polski istotna jest pielęgnacja w okresie podwyższonych temperatur latem i obniżonych zimą [1, 2, 3].

W przypadku tynków tradycyjnych na skurcz mają wpływ różne czynniki:

  • proporcje składników wiążących w stosunku do piasku,
  • zbyt mało wypełniacza,
  • zbyt duża ilość wody w zaprawie,
  • zbyt szybki proces schnięcia.

W przypadków zapraw fabrycznych przyczyną skurczu może być:

  • zbyt dużo wody dodanej w masie tynkarskiej,
  • zbyt gruba warstwa tynku
  • lub źle przygotowane podłoże [4].

Pielęgnacji nie sprzyja również wiatr o szybkości powyżej 4,5 m/s. Problem potwierdzają obserwowane na elewacjach zarysowania skurczowe tynków (FOT. 1-2).

Najczęściej są to rysy siatkowe (FOT. 1) powstałe po zakończeniu procesu wiązania zaprawy, których przyczyną powstawania jest:

    • różnica wytrzymałości zaprawy tynkarskiej i podłoża lub poszczególnych warstw tynku,
    • zbyt duża grubość warstwy tynku,
    • zbyt szybkie nakładanie kolejnej warstwy tynku, gdy skurcz poprzedniej jeszcze się nie zakończył lub zbyt szybkie wysychanie warstw tynku [4].
FOT. 1-2. Rysy skurczowe tynków elewacyjnych: nieregularne (1), wzdłuż spoin (2); fot.: archiwum autora

FOT. 1-2. Rysy skurczowe tynków elewacyjnych: nieregularne (1), wzdłuż spoin (2); fot.: archiwum autora

Zaobserwować można także układ rys w miejscach spoin w murze (FOT. 2). Przyczyna ich powstania może zależeć od właściwości muru. Rysy skurczowe mają zazwyczaj szerokość rzędu 0,1-0,5 mm. Tworzenie rys na tynkach może przyczyniać się do obniżenia ich przyczepności i odspajania od podłoża.

ABSTRAKT

Wpływ pielęgnacji na skurcz tynków zewnętrznych na podstawie testów w warunkach symulowanych  

W artykule przedstawiono wyniki badań wpływu sposobu pielęgnacji na skurcz tynków zewnętrznych w warunkach letnich. Próbki tynków tradycyjnych i cienkowarstwowych na odpowiednich podłożach poddano nagrzewaniu w komorze klimatycznej. W określonych odstępach czasu oznaczano wartości skurczu dla trzech sposobów pielęgnacji: doraźnej, dokładnej i bez pielęgnacji. Wyniki pokazały znaczący wpływ pielęgnacji dokładnej i niewielki wpływ pielęgnacji doraźnej. W przypadku braku pielęgnacji wartości skurczu raczej nie przekraczają wartości dopuszczalnej. Wystarczającym zabiegiem może być zatem pielęgnacja doraźna.

Influence of curing on shrinkage of external plasters, determined through testing in simulated climate

The article presents the findings of an investigation of the influence of the curing method on shrinkage of external plastering in the summer season. Samples of traditional and thin-coat plasters on appropriate substrates were heated in a climate chamber. Values of shrinkage for three curing methods: ad-hoc curing, full curing, and no curing, were determined in preset intervals. The results have shown a significant importance of proper curing and a minor significance of ad-hoc curing. For the no-curing variant, shrinkage values tend not to exceed the permissible value. Thus, ad-hoc curing can be sufficient as protection against shrinkage.

W niniejszym artykule zwrócono uwagę na wpływ pielęgnacji i jej rodzaju na skurcz tynków w warunkach letnich. Przeanalizowano także wartości skurczu w zależności od rodzaju tynku oraz od sposobu pielęgnacji w przypadku podwyższonej temperatury otoczenia i nagrzewania słonecznego. W tym celu zastosowano komorę klimatyczną, w której próbki zapraw i tynków poddano wpływowi symulowanych warunków letnich [5, 6].

Przygotowanie próbek

W normie PN-85/B-04500 [7] dotyczącej tradycyjnych zapraw tynkowych określony jest sposób badania skurczu, a w normie PN-B-10106:97 [8], dotyczącej wypraw do tynków pocienionych, określona jest dopuszczalna wartość skurczu po 28 dniach, nie więcej niż 0,1%, czyli 1 mm/m.

Do celów porównawczych przyjęto badanie skurczu dwóch rodzajów:

  • skurczu swobodnego zapraw uformowanych z beleczek 40×40×160 mm
  • skurczu właściwego tynków.

Łącznie przyjęto do badań cztery tradycyjne zaprawy tynkarskie:

  • cementową klasy M5,
  • cementowo-wapienne o klasach M2, M5 i M10 (TABELA) [6]
TABELA. Zestawienie wagowe składników tradycyjnych zapraw tynkowych na 1 m3 [źródła: M. Szymura,

TABELA. Zestawienie wagowe składników tradycyjnych zapraw tynkowych na 1 m3 [źródła: M. Szymura, "Badanie skurczu wybranych zapraw tynkarskich w zależności od rodzaju pielęgnacji” [praca dyplomowa magisterska], Gliwice 2007 i W. Lenkiewicz, L. Urban, "Roboty tynkowe. Poradnik", Arkady, Warszawa 1970]

oraz cztery typowe masy wypraw cienkowarstwowych:

  • akrylową,
  • silikonową,
  • silikatową
  • i mineralną [5].

Przygotowano odpowiednie proporcje objętościowe składników.

Tynki tradycyjne przygotowano na ściennych pustakach ceramicznych, a cienkowarstwowe na płytach styropianowych PSE 100 o wymiarach 60×300×300 mm na zaprawie klejowej zbrojonej siatką.

Przygotowano odpowiednią liczbę próbek do oznaczeń wytrzymałości na ściskanie i do pomiarów skurczu dla trzech sposobów pielęgnacji zapraw i tynków.

Beleczki wyposażone zostały w stalowe końcówki do pomiaru skurczu, a w każdym tynku osadzono dwie mosiężne bazy o średnicy 6 mm w odległości co najmniej 250 mm.

Część próbek nie była poddana żadnej pielęgnacji, część poddano pielęgnacji doraźnej, a część pielęgnacji dokładnej, zwanej dalej właściwą.

Metodyka badań

W celu symulacji warunków letnich próbki po czterech dniach od przygotowania poddano naświetlaniu. Do imitacji promieniowania słonecznego zastosowano układ 20 lamp metalohalogenkowych o mocy 8 kW i promienniki UV w komorze klimatycznej wchodzącej w skład komory starzeniowej.

Lampy MH cechują się najlepszą imitacją promieniowania słonecznego w porównaniu z innymi lampami, np. rtęciowymi czy sodowymi. W celu imitacji promieniowania UV zastosowano promienniki ultrafioletu z filtrem przepuszczającym w paśmie 315-400 nm.

Próbki zapraw i tynków były naświetlane w temp. 40°C, przez 30 dni codziennie przez 3 godz. i przez kolejne 30 dni trzy razy w tygodniu (FOT. 3-4). Temperaturę przyjęto jako zbliżoną do średniej maksymalnej temperatury pory letniej na podstawie danych wieloletnich klimatu Górnego Śląska [10].

Harmonogram pielęgnacji został ustalony w oparciu o wytyczne dla pielęgnacji betonu [2]. Przyjęto, że pielęgnacja doraźna była przeprowadzona raz po trzech dniach, natomiast dokładna trzy razy w tygodniu przez 14 dni i raz w tygodniu przez kolejne 14 dni.

Beleczki moczone były w wodzie przez 1 godz., a tynki trzykrotnie zraszane wodą w odstępach co 1 godz. Pomiary skurczu wykonywane były w odstępach czasowych po 3, 7, 14, 28 i 60 dniach.

Skurcz zapraw w formie beleczek mierzony był w aparacie Graf-Kaufmana z dokładnością 0,01 mm, a skurcz tynków tensometrem zegarowym z dokładnością do 0,002 mm (FOT. 5 - patrz: zdjęcie główne).

FOT. 3-4. Naświetlanie próbek: zapraw i tynków tradycyjnych (3), tynków cienkowarstwowych (4); fot.: archiwum autora

FOT. 3-4. Naświetlanie próbek: zapraw i tynków tradycyjnych (3), tynków cienkowarstwowych (4); fot.: archiwum autora

Wyniki badań skurczu

Dla poszczególnych zapraw oznaczono wytrzymałości na ściskanie metodą normową w prasie typu Mega3 Prufsysteme 3000-100-S.

Wszystkie zaprawy wykazały nieznaczny, niemal pomijalny wpływ pielęgnacji doraźnej i wyraźny korzystny wpływ pielęgnacji właściwej.

Wzrosty wytrzymałości wyniosły odpowiednio:

    • 53% dla zaprawy tynku mineralnego,
    • 64% dla cementowej M5
    • i od 30% do 112% dla cementowo-wapiennych (RYS. 1-2).
RYS. 1-2. Zmiany wytrzymałości zapraw tynkarskich na spoiwach mineralnych; rys.: archiwum autora

RYS. 1-2. Zmiany wytrzymałości zapraw tynkarskich na spoiwach mineralnych; rys.: archiwum autora

Można przypuszczać podobne przyrosty wytrzymałości w tynkach. Korzystny wpływ pielęgnacji właściwej wykazały także pomiary skurczu. Skurcz swobodny zapraw okazał się znacznie większy od skurczu tynków (1,6-3,3 razy).

Ze względów użytkowych wzięto pod uwagę wartości skurczu dla tynków. Dla pielęgnacji doraźnej odnotowano spadki skurczu w zakresie 7,1-24%. Z kolei pielęgnacja właściwa wpłynęła znacząco na zmniejszenie skurczu dla wszystkich tynków.

Dla tynków tradycyjnych CW, Cem spadek wyniósł odpowiednio: 41-84%, 45%.

Dla tynków pocienionych najmniejszy wpływ pielęgnacji wykazały tynki:

  • akrylowy 30%,
  • mineralny 33%
  • silikonowy 36%,
  • tynk krzemianowy - 55% (RYS. 3-5).
RYS. 3-5. Przykładowe zmiany skurczu wybranych zapraw i tynków; rys.: archiwum autora

RYS. 3-5. Przykładowe zmiany skurczu wybranych zapraw i tynków; rys.: archiwum autora

Niemniej przy braku pielęgnacji skurcz maksymalny większości tynków nie przekroczył zalecanej normą wartości 0,1%.

Największe wartości odnotowano dla tynku silikonowego i silikatowego z przekroczeniami powyżej 0,1% odpowiednio o 25% i 14%. Prawdopodobnie na taki wynik wpłynęła bardziej płynna konsystencja mas tynkarskich w porównaniu z pozostałymi zaprawami tynkowymi. Przy czym przy zastosowaniu doraźnej, jednorazowej pielęgnacji, skurcz końcowy tych tynków nie przekroczył 0,1%.

Na podstawie kinetyki zmian skurczu przebadanych tynków (RYS. 6-8) można zauważyć, że co najmniej 50% skurczu realizuje się po 7 dniach, a po kolejnych 7 dniach zmiany skurcz nie przekraczają 30%.

Największe przyrosty 7-dniowe odnotowano dla tynków z udziałem cementu (Cw-M5: 76%, Cem 86%), a najmniejsze dla tynku silikonowego.

Statystyczna ocena zależności skurczu od wskaźnika w/c i wytrzymałości dla różnych sposobów pielęgnacji nie wykazała istotnej zależności, co może wynikać z kojarzenia różnych rodzajów zapraw i nieuwzględnienia mas tynkarskich, dla których nie da się określić potrzebnych cech.

RYS. 6-8. Przykładowe kinetyki zmian skurczu wybranych tynków; rys. archiwum autora

RYS. 6-8. Przykładowe kinetyki zmian skurczu wybranych tynków; rys. archiwum autora

Podsumowanie

Na podstawie przeprowadzonych badań i uzyskanych wyników można stwierdzić wyraźny wpływ sposobu pielęgnacji na wielkość skurczu i wytrzymałości tynków dla różnych zapraw tynkarskich, zarówno tradycyjnych mineralnych, jak i modyfikowanych mas tynkarskich.

Dokładna pielęgnacja wpływa znacząco na zmniejszenie skurczu tynków:

  • dla cienkowarstwowych ok. 30-55%,
  • a dla tradycyjnych 40-80%.

Przy czym wyniki pokazały, że nawet przy braku pielęgnacji skurcz maksymalny może nie przekraczać zalecanej dopuszczalnej wartości lub przekraczać nieznacznie. W takim wypadku korzystny wpływ może mieć nawet jednorazowa pielęgnacja. Dla wytrzymałości ma ona pomijalny wpływ, ale dla skurczu może wpływać redukująco o ok. 15%.

Jak wiadomo, na pionowych powierzchniach elewacji tynkowanych raczej nie praktykuje się pielęgnacji dokładnej, wykonanie pielęgnacji jednorazowej może być zatem zabiegiem właściwym i korzystnym.

Oczywiście, zależy to także od okoliczności klimatycznych: temperatury, nasłonecznienia i wiatru, które powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu sposobu pielęgnacji.

Literatura

  1. Z. Giergiczny, "Pielęgnacja betonu - niedoceniany problem", "Inżynier Budownictwa", nr 10/2016, s. 69-74.
  2. "Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano­‑montażowych", t. I, "Budownictwo ogólne", Arkady, Warszawa 1989.
  3. PN-EN 13670:2011, "Wykonanie konstrukcji z betonu".
  4. M. Rokiel, "Naprawa i zabezpieczenie konstrukcji murowych (cz. III)", "Kwartalnik Kosztorysanta", nr 2/2009.
  5. J. Bochen, "Badania uzupełniające nad wpływem pielęgnacji na skurcz tynków zewnętrznych na podstawie testów w warunkach symulowanych. Badania katedralne", Gliwice 2017.
  6. M. Szymura, "Badanie skurczu wybranych zapraw tynkarskich w zależności od rodzaju pielęgnacji" [praca dyplomowa magisterska], Gliwice 2007.
  7. PN-85/B-04500, "Zaprawy budowlane. Badania cech fizycznych i wytrzymałościowych".
  8. PN-B-10106:97, "Tynki i zaprawy budowlane. Masy tynkarskie do wypraw pocienionych".
  9. W. Lenkiewicz, L. Urban, "Roboty tynkowe. Poradnik", Arkady, Warszawa 1970.
  10. J. Bochen, B. Wilk-Słomka, "Ustalenie programu klimatu symulowanego w komorze starzeniowej", XIII Polska Konferencja Naukowo-Techniczna "Fizyka Budowli w Teorii i Praktyce", Łódź 2011, tom VI, nr 1, s. 17-20. Wyd. Instytut Fizyki Budowli Katarzyna i Piotr Klemm S.C.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.