Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Klej do styropianu czy klej do siatki?

Ograniczanie zużycia energii a rozwój technologii ociepleń | Kleje do ociepleń na rynku polskim | Kleje do styropianu (EPS) | Kleje do polistyrenu ekstrudowanego (XPS) | Kleje do wełny mineralnej (MW)

Klej do styropianu czy klej do siatki?
Termo Organika

Klej do styropianu czy klej do siatki?


Termo Organika

W systemach ociepleń na styropianie stosowane są dwa rodzaje klejów - do przyklejania styropianu i do zatapiania siatki. Ich jakość bywa różna. Dlaczego tak jest i jaki klej najlepiej wybrać?

Zobacz także

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

ABSTRAKT

W artykule omówiono zmiany w technologii ociepleń spowodowane zmieniającymi się wymaganiami ochrony cieplnej, a także potrzebą wykonywania napraw istniejących ociepleń. Scharakteryzowano kleje stosowane w systemach ociepleń - leje do styropianu oraz kleje do siatki - oraz omówiono różnice w ich jakości. Przedstawiono propozycję zmiany tego stanu rzeczy.

Adhesive for bonding EPS or for embedding reinforcing mesh?

The article discusses changes of insulation systems technologies caused by new regulations and need to repair existing insulation systems. Different EPS adhesives have been described with indicating differences in their quality. A proposal to solve the problem have been presented.

Ocieplenia ścian zewnętrznych w systemie ETICS (dawniej nazywanym metodą BSO, a jeszcze wcześniej lekką-mokrą) wykonuje się w naszym kraju prawie wyłącznie z zastosowaniem styropianu, czyli polistyrenu ekspandowanego (EPS) lub wełny mineralnej (MW). Ponadto w warstwach cokołowych stosuje się polistyren ekstrudowany (XPS).

Udział powierzchni ociepleń z zastosowaniem styropianu jest znacznie wyższy niż tych z wełną. Główną tego przyczyną są niższe koszty wykonania kompletnej elewacji, związane z niższą ceną styropianu i klejów do styropianu w porównaniu z ceną wełny i klejów do wełny.

Ograniczanie zużycia energii a rozwój technologii ociepleń

Pierwsze systemy ociepleń wykonywano w Polsce ok. 40 lat temu. Ich rola z czasem znacznie się zmieniła, co związane było ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi termoizolacji ścian i co za tym idzie - rosnącą świadomością projektantów i użytkowników na temat korzyści ze stosowania ociepleń ścian zewnętrznych.

Jeszcze kilkanaście lat temu standardowe docieplenie stanowiła 5‑centymetrowa warstwa styropianu. Dzisiaj stosuje się najczęściej płyty gr. 12-15 cm. Związane jest to głównie z obecnie obowiązującymi wymaganiami ochrony cieplnej budynków, zawartymi w Rozporządzeniu z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1].

Zgodnie z nimi wartość współczynnika przenikania ciepła Umaks. ściany zewnętrznej budynku, w którym ma być zapewniona temperatura >16°C, ma wynosić nie więcej niż 0,3 W/(m²·K).

Unia Europejska wprowadza tymczasem nowe wymagania, mające na celu minimalizację zużycia energii w budownictwie. Zawarte są one w Dyrektywie 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [2], a wdrażane obecnie rozporządzeniem z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [3].

Zgodnie z nimi wartość współczynnika przenikania ciepła Umaks. ma być docelowo, tzn. od 2021 r., obniżona do wartości nie większej niż 0,2 W/(m²·K). Konieczne będzie zatem stosowanie jeszcze grubszych warstw termoizolacji w budynkach nowo wznoszonych i docieplanych - powyżej 15 cm [4], a w przypadku stosowania materiałów o słabej izolacyjności - nawet powyżej 20 cm.

Coraz większego znaczenia nabiera również wykonywanie ociepleń na dotychczasowych ociepleniach, związane z koniecznością napraw oraz potrzebą zwiększenia efektywności izolacji termicznej istniejących ociepleń.

Wymienione działania znacząco podniosą standardy cieplne użytkowanych budynków, a w przypadku technologii "ocieplenia na ocieplenia" pozwolą ponadto, dzięki zaletom obecnych technologii oraz możliwościom kolorystycznym tynków elewacyjnych, na zwiększenie trwałości i estetyki elewacji.

Zmiany te wiążą się jednak z koniecznością ponoszenia większych wydatków na wykonanie systemu ociepleń ścian. Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania ekonomiczne, głównym czynnikiem determinującym technologię wykonania i wybór materiałów do ociepleń jest cena, która nie zawsze idzie w parze z jakością materiału.

Problem ten jest szczególnie zauważalny w przypadku klejów cementowych do systemów ociepleń wykonywanych z zastosowaniem styropianu jako materiału termoizolacyjnego.

Kleje do ociepleń na rynku polskim

Można je podzielić przede wszystkim ze względu na spoiwo oraz element termoizolacyjny, do którego są stosowane (tabela 1).

Na rynku dominują kleje cementowe. Od kilku lat dostępne są również kleje poliuretanowe, stosowane wyłącznie do przyklejania styropianu, ich sprzedaż w porównaniu z klejami cementowymi jest jednak mała.

W dalszej części artykułu zostaną scharakteryzowane kleje cementowe.

Kleje do styropianu (EPS)

Są one najczęściej stosowane w systemach ociepleń. W zależności od zastosowania dzielą się na dwie grupy - kleje do:

  • przyklejania styropianu - stosowane wyłącznie do przyklejania styropianu,
  • zatapiania siatki - stosowane zarówno do zatapiania siatki (głównie), jak i do przyklejania styropianu (w mniejszym stopniu).

Ich popularność wynika głównie ze znacznie częstszego stosowania styropianu jako elementu termoizolacyjnego i stosunkowo niskiej ceny. Są to produkty, których jakość jest z reguły niższa niż klejów do polistyrenu ekstrudowanego czy wełny mineralnej.

Wynika to z tego, że powierzchnia styropianu jest znacznie mniej wymagająca dla kleju niż powierzchnia polistyrenu ekstrudowanego (twarda, zwarta - wymaga najczęściej uszorstnienia) i wełny (miękka, o słabej zwartości, powleczona środkiem hydrofibizującym, uniemożliwiająca sczepienie się kleju przy typowym dla styropianu narzucie kielnią - wymaga wstępnego przesmarowania klejem).

Warto w tym miejscu wspomnieć o innym podziale klejów do styropianu, a mianowicie na:

  • ekonomiczne (niesystemowe),
  • profesjonalne (systemowe).

Według danych Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń ok. 2/3 systemów ociepleń pochodzi od jednego producenta [5]. W pozostałych przypadkach stosowane są prawie wyłącznie rozwiązania niesystemowe, w których poszczególne składniki systemu (kleje, grunt, tynk elewacyjny i ew. farba) pochodzą od różnych producentów.

Rozwiązania systemowe mają wiele niezaprzeczalnych zalet, wśród których za najważniejszą należy uznać wieloletnią gwarancję producenta i wykonawcy na system. Stosowanie rozwiązań niesystemowych ma wyłącznie podłoże ekonomiczne. Kleje niesystemowe są tańsze niż ich systemowe odpowiedniki. Ponadto często inwestor zmuszony jest wykonać niepełne docieplenie (np. z warstwą zbrojoną i gruntem, ale bez tynku, który czasem nakładany jest w następnym roku, po zimie).

Ostra walka na rynku klejów do ociepleń doprowadziła w ostatnich latach do obniżenia jakości tych produktów. O ile jakość klejów systemowych jest zadowalająca (bo liczy się jakość wszystkich komponentów systemu), to w przypadku klejów niesystemowych mamy do czynienia z wieloma przypadkami oferowania produktów o parametrach znacząco odbiegających od wymaganych.

Wynika to z tego, że głównym czynnikiem wyboru kleju do styropianu jest jego cena. Producenci, by być konkurencyjni na rynku, decydują się zatem na obniżanie w recepturach zawartości drogich dodatków chemicznych, jakimi są metyloceluloza (nadająca zaprawie lepkość, zapewniająca retencję wody i odpowiadająca za przyczepność w momencie przyklejania styropianu do podłoża), proszek redyspergowalny (decydujący o przyczepności kleju po jego stwardnieniu) oraz włókna (zwykle celulozowe - polepszające elastyczność oraz zapewniające klejom do siatki łatwiejszą obróbkę, a także zwiększoną odporność na rysy skurczowe).

Dotyczy to szczególnie klejów przeznaczonych wyłącznie do przyklejania styropianu, w których udział wymienionych dodatków nierzadko wynosi poniżej 1% masy całego produktu. Kleje takie są "suche", zbyt szybko wiążą i twardnieją i mają często niewystarczającą przyczepność do elementu termoizolacyjnego, czego skutkiem może być odspajanie się płyt od kleju jeszcze przed kołkowaniem płyt, a nawet całego systemu, z wyprawą elewacyjną, w okresie późniejszym (elewacja jest zawieszona wtedy na samych kołkach).

Problemy z przyczepnością takich klejów do styropianu (z przyczepnością do elementu murowego zazwyczaj nie ma ­problemów) są potęgowane poprzez nagminne stosowanie nieprawidłowej metody przyklejania płyt, tj. na same placki, zamiast wymaganej metody kombinowanej (obwodowo-punktowej). Trwałość systemów, w których zastosowano takie produkty i taką metodę, jest znacznie obniżona. Natomiast mniejsze koszty wykonania elewacji mogą skutkować w niedługim okresie wysokimi kosztami napraw.

Kleje do polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Polistyren ekstrudowany, mimo że jest produktem o właściwościach i technologii wytwarzania innych niż styropian, jest często postrzegany jako specyficzny rodzaj styropianu. W systemach ociepleń stosowany jest prawie wyłącznie w strefach cokołowych, narażonych na zwiększone ryzyko uderzeń mechanicznych, otarć, rozbryzgów wody itp. Wymaga stosowania lepszej jakości klejów niż typowe kleje do ociepleń.

Takie wymagania spełniają zazwyczaj systemowe kleje do zatapiania siatki. Kleje te stosowane są jako "2 w 1", czyli zarówno do zatapiania siatki, jak i do przyklejania płyt. Jakościowo, pomimo że są to zazwyczaj kleje o wysokich parametrach, są jednak pozycjonowane niżej niż kleje do wełny.

Kleje do wełny mineralnej (MW)

Produkowane są dwa rodzaje płyt z wełny mineralnej (szklanej czy skalnej):

  • lamelowe - o układzie włókien prostopadłym do powierzchni płyty,
  • o zaburzonym układzie włókien.

Niezależnie od rodzaju płyt do ich przyklejania oraz do zatapiania na nich siatki stosuje się wyłącznie kleje przeznaczone do wełny. Są to produkty o bardzo wysokiej jakości z uwagi na konieczność utrzymania przez klej znacznie większego ciężaru na elewacji niż w przypadku płyt ze styropianu czy polistyrenu ekspandowanego.

Oba rodzaje płyt należy przeszpachlować przed przyklejeniem do podłoża, przy czym lamele przykleja się całą powierzchnią metodą "na grzebień", natomiast w przypadku płyt o zaburzonym układzie włókien stosuje się metodę kombinowaną (obwodowo­‑punktową), typową dla styropianu i polistyrenu ekstrudowanego.

Praktycznie wszystkie kleje do wełny, choć producenci często nie piszą o tym w kartach technicznych takich produktów, nadają się do wykonywania ociepleń z zastosowaniem EPS-u czy XPS-u.

Aprobata techniczna a jakość kleju

Przy poszukiwaniu przyczyn różnej jakości klejów do styropianu należy odnieść się do wymagań stawianych tego typu wyrobom znajdujących się w systemach ociepleń. W naszym kraju podstawowym dokumentem odniesienia jest aprobata techniczna, wydawana przez Instytut Techniki Budowlanej na podstawie zaleceń udzielania aprobat technicznych ZUAT-15/V.03/2010 [6].

Dokument ten został znowelizowany z końcem 2011 r. [7] na podstawie wytycznych europejskich ETAG 004 [8]. Dokument krajowy charakteryzuje się zatem w przypadku klejów do ociepleń takimi samymi wymaganiami, jak funkcjonujący równolegle dokument europejski (umożliwiający oznakowanie CE).

Warto zwrócić uwagę, że wymagania dotyczące klejów do styropianu, przeniesione z ETAG 004 [8], są znacznie niższe, a w dodatku metodyka prowadzenia oznaczeń pozwala na uzyskanie o 20–30% wyższych wyników w stosunku do wyników otrzymywanych metodą ZUAT-15/V.03/2003 [9]. Obniżenie wymagań w ZUAT z 2010 r. [7] dotyczące w szczególny sposób przyczepności do styropianu (tabela 2) umożliwiło zatem producentom wytwarzanie klejów o niższej jakości w porównaniu z ZUAT z 2003 r. [9].

Można pokusić się o stwierdzenie, że wymagania nieaktualnego już ZUAT z 2003 r. [9] spełniały tylko bardzo dobrej jakości kleje, natomiast wymagania ZUAT z 2010 r. [6] spełniają niemalże wszystkie kleje na rynku. Czy o to chodziło? Przyjmowanie dokumentów europejskich nie może być bezkrytyczne, bowiem, jak widać w opisanym przypadku, odbyło się to ze szkodą dla jakości tych wyrobów.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w przypadku systemów ociepleń prowadzone są prace w Europejskim Komitecie Normalizacyjnym nad nową normą europejską dla systemów ociepleń, która docelowo ma zastąpić ETAG 004 [8] oraz aprobaty krajowe. Termin opracowania tej normy i jej wdrożenia jest obecnie trudny do oszacowania. Należy przypuszczać, że nowy dokument będzie w znacznej mierze wzorowany na dotychczasowym ETAG-u.

Jaki klej wybrać?

Problem jakości klejów do ociepleń dotyczy praktycznie wyłącznie klejów do styropianu, produkowanych w segmencie ekonomicznym. Warto zwrócić uwagę, że podział na kleje do styropianu i kleje do siatki w wysoko rozwiniętych krajach europejskich nie istnieje - są tylko kleje "2 w 1" (do siatki).

Wyodrębnienie klejów przeznaczonych wyłącznie do styropianu miało na celu obniżenie kosztów wykonywania ocieplenia, co skutkowało obniżeniem jakości tych produktów. Tanie kleje do styropianu to zazwyczaj produkty niesystemowe, których głównym argumentem zakupowym jest niska cena.

W przypadku prac z zastosowaniem klejów do polistyrenu ekstrudowanego czy wełny mineralnej problemy z niezadowalającą ich jakością praktycznie nie występują. Właściwości tych materiałów wymuszają bowiem oferowanie wyłącznie produktów wysokiej jakości, zawierających odpowiednio duże ilości dodatków chemicznych.

Reasumując, na naszym rynku znajduje się bogata oferta klejów przeznaczonych do wykonywania systemów ociepleń budynków. Ich jakość można usystematyzować w następującym szeregu:

A zatem przy wyborze kleju do styropianu warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dających większą gwarancję otrzymania dobrej jakości wyrobu:

  • wybrać produkt uznanego producenta,
  • wybrać klej do siatki, nawet do przyklejania płyt styropianowych,
  • stosować pełny system ociepleń jednego producenta.

Możliwości zmian

Możliwości zmian obecnego stanu rzeczy wydają się być ograniczone. Polska jako członek Unii Europejskiej jest zobowiązana do wdrażania dokumentów europejskich. Rozwiązanie problemu jest jednak stosunkowo proste i nie godzi w wytyczne europejskie - wystarczy podjąć kroki zmierzające do wyeliminowania z produkcji klejów przeznaczonych wyłącznie do przyklejania styropianu.

Tę propozycję autor adresuje do Instytutu Techniki Budowlanej oraz Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń z nadzieją, że będzie ona impulsem do szerszej dyskusji w środowisku.

Takie rozwiązanie funkcjonuje już w niektórych krajach Europy Zachodniej. Może ono być korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron:

  • dla producentów - oferta wyłącznie klejów typu "2 w 1" (do styropianu i do siatki) daje gwarancję uzyskania wyższej ceny i prawdopodobnie też wyższej marży. Ważne jest też ograniczenie reklamacji w tym segmencie;
  • dla wykonawców - stosowanie lepszej jakości produktów daje gwarancję szybszego i bezproblemowego wykonawstwa oraz braku problemów przy odbiorze pracy przez inwestora;
  • dla odbiorcy - większa trwałość elewacji, brak konieczności dokonywania napraw już po roku lub dwóch (po takim okresie trudno jednoznacznie wskazać winowajcę problemów z np. odspajaniem się płyt). Zwiększone koszty wykonania elewacji (przyjmijmy ok. 0,5 zł/m2) są nieduże w porównaniu z potencjalnymi kosztami napraw;
  • dla krajowego rynku systemów ociepleń – wzrośnie w ten sposób jakość wykonywanych elewacji, a jednocześnie zmniejszy się liczba reklamacji na budowach oraz wzrośnie liczba zadowolonych użytkowników.

Promowanie stosowania pełnych systemów ociepleń jako element walki o dobrej jakości produkty jest słuszne, jednakże, biorąc pod uwagę dotychczasowe dane, nie jest do końca skuteczne (bo ok. 1/3 rynku (lub więcej - przyp. autora) to rozwiązania niesystemowe [5]), a ponadto nie wyeliminuje problemu złej jakości klejów przeznaczonych wyłącznie do styropianu.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1238, ze zm.).
  2. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzUrz L 153 z 18.06.2010 r., s. 13-35).
  3. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2013 r., poz. 926).
  4. M. Grudzińska, "Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię", "IZOLACJE", nr 3/2012, s. 18-23.
  5. Strona internetowa Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń: www.systemyocieplen.pl.
  6. ZUAT-15/V.03/2010, "Zestawy wyrobów do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych z zastosowaniem styropianu jako materiału termoizolacyjnego i pocienionej wyprawy elewacyjnej (ETICS)", wydanie III, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2010.
  7. S. Chłądzyński, "Ocieplenia bardziej po europejsku, czyli nowy ZUAT-15/V.03/2010", "Materiały Budowlane", nr 4/2011, s. 33-35.
  8. ETAG 004, "Wytyczne do europejskich aprobat technicznych. Złożone systemy izolacji cieplnej z wyprawami tynkarskimi", Instytut Techniki Budowlanej (tłumaczenie oryginału z III 2000 r.).
  9. ZUAT-15/V.03/2003, "Zestawy wyrobów do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych z zastosowaniem styropianu jako materiału termoizolacyjnego i pocienionej wyprawy elewacyjnej (ETICS)", wydanie II, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2003.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Chewie Chewie, 28.02.2014r., 12:02:25 Zbyt dużego wyboru nie ma. Jak się przejdzie po marketach budowlanych to przeważnie jeden czy dwa rodzaje kleju do styropianu i kleju do siatki. I to trzeba trafić w sezon. Dla mnie ważne jest by nie był za tani i można było go kupić i dokupić jak brakuje.
  • nagis nagis, 10.09.2014r., 15:05:51 Kleje, dla mnie bez dwóch zdań najlepiej wziąć Termo Organiki do ich styropianu pasuje na 120% Do innych również, najlepiej cały system ociepleń od nich wtedy wszystko gra:)
  • Kontroler Kontroler, 06.10.2014r., 19:43:31 Wydaje mi się, że najlepiej wziąć właśnie wszystkie produkty od jednego producenta, tak jak u termoorganiki razem ze styropianem wziąłem kleje, tynki, farby i wszystko się sprawdziło.
  • Filippo Filippo, 19.11.2017r., 15:49:00 Klej powinien być użyty tego samego producenta co styropian. W ogóle najlepiej kupować materiały znanych producentów, certyfikowane przez ITB, w kompletnym systemie. W razie gdyby coś było nie tak mamy gwarancję producenta - producent który jest na rynku od lat uzyskał renomę nie pozwoli sobie na sprzedaż towaru marnej jakości i utratę dobrej opinii
  • Elvis Elvis, 17.12.2017r., 16:39:44 Kleje jak i styropiany są różnej jakości, nie zawsze wiązanie jest wystarczająco mocne. Klej najlepiej kupować w kompletnym systemie wraz ze styropianem, siatką i innymi elementami, a jakość styropianu sprawdzić na stronie GUNBU, tam publikowane są listy przebadanych materiałów

Powiązane

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.