Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Gładzie gipsowe – teoria i praktyka

Gypsum finishing coats – theory and practice

Gładzie gipsowe – teoria i praktyka
S. Czernik

Gładzie gipsowe – teoria i praktyka


S. Czernik

Pod pojęciem gładzi należy rozumieć cienką warstwę wykończeniową nanoszoną na powierzchnię ścian i sufitów w celu nadania im idealnej gładkości i równości, niemożliwej do uzyskania przy stosowaniu tradycyjnych tynków i zapraw.

Zobacz także

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).

ABSTRAKT

W artykule poruszono podstawowe kwestie związane ze stosowaniem gładzi gipsowych. Przedstawiono ich klasyfikację według normy PN-EN 13279:2009 oraz nazwy stosowane na określenie tych wyrobów. Dokonano przeglądu oferty handlowej producentów chemii budowlanej pod kątem stosowanych klasyfikacji. Opisano właściwości gładzi z uwzględnieniem aspektów wykonawczych.

The article raises basic issues related to the use of gypsum finishing coats. It presents their classification in accordance with the PN-EN 13279:2009 standard, as well as the names used to describe these products. The article also contains an overview of commercial offers of the manufacturers of construction chemicals with regard to their classifications in use. It describes the properties of finishing coats, taking into consideration contracting aspects.

Do wykonania gładzi można użyć materiałów na bazie gipsu, anhydrytu, wapna, cementu lub spoiw polimerowych. Najbardziej rozpowszechnione w Polsce są obecnie gładzie gipsowe, cenione przede wszystkim za łatwość obróbki i estetykę ostatecznego efektu.

Klasyfikacja według normy i stosowane określenia

Wyroby gipsowe przeznaczone do wykańczania powierzchni ścian i sufitów są produkowane i klasyfikowane według normy PN-EN 13279:2009 [1]. Dokument ten przewiduje dwie główne klasyfikacje wyrobów gipsowych – pierwsza to tynki gipsowe, druga natomiast to tynki i zaprawy gipsowe specjalnego przeznaczenia. W każdej z tych grup występuje jeszcze dodatkowy podziały na 7 kolejnych:

  • tynki gipsowe:
    – B1 – tynk gipsowy,
    – B2 – tynk na bazie gipsu,
    – B3 – tynk gipsowo-wapienny,
    – B4 – lekki tynk gipsowy,
    – B5 – tynk lekki na bazie gipsu,
    – B6 – tynk lekki gipsowo-wapienny,
    – B7 – tynk gipsowy o zwiększonej twardości powierzchni;
  • tynki i zaprawy gipsowe specjalnego przeznaczenia:
    – C1 – zaprawa gipsowa do wyrobów gipsowych z dodatkiem włókien,
    – C2 – gipsowa zaprawa murarska,
    – C3 – tynk gipsowy do izolacji akustycznej,
    – C4 – tynk gipsowy do izolacji cieplnej,
    – C5 – tynk gipsowy ogniochronny,
    – C6 – tynk gipsowy cienkowarstwowy,
    – C7 – tynk gipsowy wykończeniowy.

Norma nie przewiduje określenia „gładź gipsowa”, chociaż podczas wdrażania normy europejskiej EN 13279-1:2008 [2] do zbioru polskich norm w 2009 r. pojawiła się propozycja, aby takie określenie wprowadzić w odniesieniu do produktów oznaczonych jako C7 [3].

Ostatecznie jednak zdecydowano, że taki zapis w normie spowodowałby zbyt duże zamieszanie na rynku wyrobów gipsowych i pozostano przy nazwie „tynk gipsowy wykończeniowy” (z ang. finishing product).

Z tego względu na rynku i w praktyce budowlanej nadal stosowane są różne określenia na wyroby o takim samym lub zbliżonym zakresie zastosowania. Można zatem spotkać się z terminami:

  • gładź gipsowa,
  • gładź szpachlowa,
  • gips szpachlowy,
  • gładź tynkowa,

stosowanymi zamiennie i dość dowolnie.

Klasyfikacja w praktyce i skład produktów dostępnych na rynku

Z krótkiej analizy obecnej oferty handlowej producentów chemii budowlanej można wysnuć wniosek, że wyroby do nakładania gładzi najczęściej klasyfikowane są jako B2 (tynki na bazie gipsu), rzadziej jako C6 (tynki gipsowe cienkowarstwowe), a najrzadziej jako B1 (tynki gipsowe) lub C7 (tynki gipsowe wykończeniowe). Jest to spore zróżnicowanie, biorąc pod uwagę normowe definicje tych wyrobów, które brzmią następująco:

  • tynk gipsowy – składa się z co najmniej 50% siarczanu wapnia jako głównego składnika wiążącego i nie więcej niż 5% wodorotlenku wapnia,
  • tynk na bazie gipsu – składa się z mniej niż 50% siarczanu wapnia jako głównego składnika wiążącego i nie więcej niż 5% wodorotlenku wapnia,
  • tynk gipsowy cienkowarstwowy – specjalnie wytwarzany tynk nakładany w warstwie o grubości zazwyczaj od 3,0 mm do 6,0 mm,
  • tynk gipsowy wykończeniowy – gipsowa mieszanka wykończeniowa do zastosowania końcowego, o grubości od 0,1 mm do 3,0 mm.

Jak widać z przedstawionych definicji, pod względem formulacji i sposobu wykonania każdy z wymienionych wyrobów różni się dość istotnie. Może to wynikać z normowych definicji tych wyrobów, szczególnie w odniesieniu do zawartości w wyrobie spoiwa gipsowego w przeliczeniu na zawartość CaSO4.

Gładzie gipsowe ze względu na konieczność zapewnienia łatwej obróbki i przede wszystkim szlifowania powinny zawierać mniej spoiwa gipsowego. Ponadto tynki B1 i B2 stosowane są jednowarstwowo, z obróbką powierzchni na mokro przez gąbkowanie i blichowanie, podczas gdy tynki C6 i C7 jako układy wielowarstwowe (podkład plus warstwa wykończeniowa) – obrabiane na sucho przez szlifowanie.

Zwraca też uwagę rozbieżność w grubości warstwy tynku: tynki B1 i B2 powinny być z założenia stosowane w warstwie o grubości powyżej 6 mm, tynki C6 w warstwie od 3 do 6 mm, a tylko tynki C7 w warstwie poniżej 3 mm.

Komplet wymagań technicznych dotyczących poszczególnych wyrobów przeznaczonych formalnie do wykonywania gładzi przedstawiono w tabeli.

W formulacjach wyrobów do wykonywania gładzi gipsowych stosuje się spoiwo w postaci:

  • gipsu budowlanego naturalnego,
  • gipsu budowlanego syntetycznego,
  • anhydrytu (aktywowanego dodatkiem białego cementu portlandzkiego lub siarczanu potasu),
  • mieszaniny gipsu i polimerów proszkowych.

Niezależnie od rodzaju spoiwa jego ilość w produkcie przelicza się na zawartość siarczanu wapnia, w ilości 30–60% łącznej masy. ­Stosowany jest drobno zmielony gips o wysokim stopniu czystości [4]. Jako wypełniacz stosuje się mączkę dolomitową lub wapienną. Oprócz tych składników w recepturach gładzi stosowane są dodatki modyfikujące, aktywujące (aktywatory) lub opóźniające wiązanie (inhibitory) oraz poprawiające przyczepność do podłoża i urabialność masy.

Najważniejsze parametry gładzi

Producenci materiałów przeznaczonych do wykonywania gładzi gipsowych mają różne możliwości klasyfikowania swoich wyrobów i wprowadzania ich do obrotu i stosowania w budownictwie. Dla potencjalnego odbiorcy i wykonawcy prac klasyfikacja normowa nie ma szczególnego znaczenia. Dla wykonawcy prac istotne są przede wszystkim parametry robocze, a dla inwestora – ostateczny efekt estetyczny zastosowania gładzi – równość i gładkość powierzchni.

Na podstawie doświadczeń praktycznych ze stosowaniem gładzi gipsowych można spróbować określić najważniejsze parametry gładzi, szczególnie istotne w ocenie jakości gładzi gipsowej. Są to, w kolejności procesów technologicznych, następujące aspekty: urabialność masy, konsystencja robocza, sposób rozprowadzania na podłożu, czas otwarty pracy, możliwość krycia nierówności, łatwość końcowej obróbki powierzchni, jakość uzyskanej powierzchni, kolor gładzi, zachowanie warstwy gładzi podczas malowania.

Urabialność

Jest bardzo ważnym aspektem, ponieważ sposób i łatwość wymieszania gładzi (suchej mieszanki) z wodą jest kluczowy dla całego przebiegu prac związanych z nakładaniem gładzi.

Sucha mieszanka musi się łatwo mieszać z wodą, niedopuszczalne jest tworzenie się grudek i śladów nieroztartych składników w zaczynie gipsowym. Im szybciej masa staje się jednorodna, tym lepsza jest ocena wyrobu pod tym względem. Próby praktyczne przy użyciu gładzi różnych producentów pokazują znaczne rozbieżności w sposobie i czasie uzyskania zaczynu gipsowego o oczekiwanych parametrach.

Konsystencja robocza

Optymalna konsystencja masy zależy wyłącznie od preferencji wykonawcy – jedni wolą rzadszą, inni zdecydowanie gęstszą. Producenci podają na opakowaniach zalecane proporcje mieszania materiału z wodą, przy których masa uzyskuje najlepsze właściwości zarówno robocze, jak i użytkowe.

Doświadczony gipsiarz wie też, że bardzo dobre efekty uzyskuje się przy równomiernym wsypywaniu gipsu do wody, aż do momentu przykrycia lustra wody i odczekaniu kilku minut na jego samoczynne namoknięcie. W ten sposób zapewnia się lepsze otoczenie spoiwa cząsteczkami wody i łatwiejsze wymieszanie obu składników do jednorodnej konsystencji roboczej.

Sposób rozprowadzania

Jest to parametr, który odnosi się do sposobu, w jaki zachowuje się masa gipsowa podczas nakładania na podłoże. Łatwe nakładanie, a przede wszystkim rozprowadzanie po podłożu (niezależnie od tego, czy zagruntowanym, czy nie) i wygładzanie jest cenione przez wykonawców. Masa nie może podczas tych czynności wałkować się, zrywać ani mazać, utrudnia to prace i wydłuża czas uzyskania właściwej powierzchni.

Ważną sprawą jest też zachowywanie przez nakładaną gładź przyczepności nawet w bardzo cienkich warstwach i umożliwienie w ten sposób jej dalszej obróbki.

W praktyce zachowanie się masy gipsowej podczas nakładania zależy przede wszystkim od parametrów podłoża – jego równości, szorstkości oraz chłonności, dlatego szczególnie cenione są gładzie dłużej zachowujące plastyczność, charakteryzujące się wysoką retencją wody w zaczynie (fot. 1).

Czas otwarty pracy

Jest on rozumiany jako okres, w którym po nałożeniu masy na podłoże zachowuje ona możliwość obróbki, czyli poddaje się rozprowadzaniu i wygładzaniu bez efektu zrywania i rozwarstwiania pod pacą.

W praktyce parametr ten uzależniony jest od jakości materiału, a w zasadzie jego zdolności do odpowiednio wysokiej retencji wody w zaczynie, niezbędnej do całkowitej hydratacji spoiwa. Dłuższy czas, w którym masa zachowuje parametry robocze, to większa możliwość poprawek i korekt uzyskanej powierzchni oraz łatwiejsze i wygodniejsze wyprowadzanie płaszczyzn.

Możliwość krycia nierówności

Pośrednio powiązana jest ze sposobem rozprowadzania na podłożu. Najpierw powinno się niwelować większe nierówności podłoża (większe niż dopuszczalna maksymalna grubość warstwy podawana przez producenta), np. ubytki w tynku, otwory po kołkach itp.

Konsystencja masy użytej do tego celu powinna być zatem gęstsza niż w przypadku wykonywania gładzi. Dopiero po utwardzeniu masy w miejscach lokalnych napraw powinno się kontynuować prace na całej powierzchni.

W praktyce, z uwagi na czas pracy, wykonawcy wolą materiały, które po pierwsze dają możliwość zastosowania jednorazowo ­grubszej warstwy, a po drugie nie wykazują tendencji do wypływania (bezpośrednio po nałożeniu) ani „wciągania” (podczas wysychania) w miejscach, gdzie zastosowana jest grubsza warstwa.

Zdecydowana większość wyrobów na rynku przeznaczona jest do stosowania w warstwie o grubości do 2–3 mm. Zdarzają się wyroby o zalecanej grubości stosowania 5 mm, a wyjątkowo również takie, których warstwa ma grubość od 1 do 10 mm.

Końcowa obróbka powierzchni

Obejmuje czynności mające na celu nadanie powierzchni ostatecznego wyglądu i gładkości. Obecnie na rynku dostępne są wyroby przeznaczone zarówno do obróbki na sucho przez szlifowanie, jak i do obróbki na mokro przez zwilżenie wodą i dodatkowe wygładzenie powierzchni jeszcze przed jej całkowitym utwardzeniem.

Szlifowanie jest uciążliwe dla wykonawcy z uwagi na pracochłonność tego procesu i powstający podczas niego drażniący pył. Z tego względu twardość gładzi po utwardzeniu powinna być dobrana przez producenta optymalnie. Nie może być zbyt duża, ponieważ będzie wymagała dużego nakładu siły fizycznej, ani zbyt miękka – nie może się osypywać pod wpływem nacisku i obróbki. Najbardziej podatne na obróbkę i miękkie są gładzie ze spoiwem anhydrytowym, ponieważ przyrost ich wytrzymałości jest wolniejszy.

Praktyczne doświadczenia z użyciem wyrobów różnych producentów pokazują na spore różnice w możliwości obróbki na sucho. Niektóre gładzie bardzo mocno pylą, ale pył wykazuje tendencje do opadania, inne powodują długotrwałe unoszenie się pyłu w pomieszczeniu, a jeszcze inne zapychają oczka siatki ściernej podczas pracy.

Obróbka na mokro wymaga większych umiejętności wykonawcy i odpowiedniego rodzaju materiału. Kluczowe dla skuteczności tej metody jest przystąpienie do wygładzania powierzchni we właściwym momencie – po wstępnym związaniu, ale jeszcze przed całkowitym utwardzeniem gładzi.

Jakość materiału musi dawać pewność, że wstępnie utwardzona warstwa będzie stabilna i nie będzie się zrywała podczas dalszej obróbki. Efektem blichowania jest idealnie gładka powierzchnia, która w porównaniu z gładzią uzyskaną przez szlifowanie ma połysk, często określany efektem lustra.

Jakość uzyskanej powierzchni

Ocenia się ją wizualnie – sprawdza się gładkość i równość powierzchni. Odbioru powierzchni można dokonać podobnie jak w przypadku tynków gipsowych. Nie jest to jednak powszechna praktyka, w zdecydowanej większości przypadków ocena gładkości jest subiektywna.

Po nałożeniu i obróbce powierzchni, ale jeszcze przed malowaniem można sprawdzić powierzchnię za pomocą skupionego światła lampki, przyłożonej równolegle do powierzchni. W świetle widoczne są wówczas ewentualne niedoróbki i miejsca wymagające dodatkowej korekty.

Kolor gładzi

Jest on istotny, ponieważ ma wpływ na skuteczność krycia farby i liczbę nakładanych powłok malarskich. Praktyczne próby porównawcze pokazują duże rozbieżności w kolorze gotowych gładzi różnych producentów – śnieżnobiały, kremowy, żółtawy, a nawet jasnoszary (fot. 2).

Ciekawostką jest, że niektóre gładzie podczas wysychania wyraźnie jaśnieją i po kilku dniach od nałożenia są zdecydowanie jaśniejsze. To ważna cecha, ponieważ im jaśniejszy i bardziej równomierny kolor powierzchni, tym łatwiejsze jest jej malowanie – można wówczas zastosować farby przeznaczone do jednokrotnego malowania.

Wspomniany wcześniej efekt lustra, wynikający z uszczelnienia powierzchni przez wygładzanie jej na mokro, może powodować trudności z przyjmowaniem farby przez powierzchnię i konieczność dodatkowego, delikatnego szlifowania (zmatowienia).

Zachowanie warstwy gładzi podczas malowania

Malowanie jest ostatnim etapem prac wykończeniowych, w dużym stopniu decydującym o ostatecznym efekcie estetycznym i tym samym ocenie wykonanych prac. Z tego względu zachowanie gładzi podczas malowania jest oceniane jako bardzo istotne.

W czasie malowania nie powinno dojść do sytuacji, w których następuje rozpuszczanie powierzchni w wyniku namoczenia jej farbą, uszkodzenia powierzchni przy malowaniu pędzlem ani zawijania się warstwy gładzi podczas malowania wałkiem. Takie sytuacje powodują konieczność kłopotliwych poprawek i prób zlicowania powierzchni w miejscach ujawnienia wad.

Literatura

  1. PN-EN 13279:2009, „Spoiwa gipsowe i tynki gipsowe. Część 1. Definicje i wymagania”.
  2. EN 13279-1:2008, „Gypsum binders and gypsum plasters. Part 1: Definitions and requirements”.
  3. S. Chłądzyński „Problem gładzi gipsowych i gipsów szpachlowych (nie)rozwiązany”, „Materiały Budowlane”, nr 7/2009, s. 84.
  4. S. Chłądzyński, P. Pichniarczyk, „Tynki gipsowe – rodzaje, właściwości i trwałość”, „IZOLACJE”, nr 2/2008, s. 59–63.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Hydroizolacja do starych dachów »

Hydroizolacja do starych dachów » Hydroizolacja do starych dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Płynna żywica do izolacji »

Płynna żywica do izolacji » Płynna żywica do izolacji »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.