Rodzaje izolacji wysokotemperaturowych
Types of high-temperature insulation
Fot. 1–8. Przykładowe rodzaje wyrobów stosowanych jako izolacje wysokotemperaturowe
Promat Top (1), Paroc (2), Isover (3), Steinbacher Izoterm (4), PHU Komex (5), Isover (6), Unifrax (7)
Izolacje przeznaczone do stosowania w warunkach wysokich temperatur to materiały i ich układy, które w bezpośrednim lub pośrednim kontakcie z gorącymi mediami (płomieniami, gazami, cieczami, materiałami stałymi, stopionymi itd.) lub czynnikami gorącymi ograniczają emisję ciepła ze źródła do otoczenia i/lub ośrodka sąsiedniego.
Zobacz także
Austrotherm Termoizolacja budynku na poziomie PREMIUM
Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie tematyką szeroko pojętej ekologii i troski o środowisko naturalne. Coraz częściej podejmujemy decyzje, które mają być ekonomicznie uzasadnione.
Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie tematyką szeroko pojętej ekologii i troski o środowisko naturalne. Coraz częściej podejmujemy decyzje, które mają być ekonomicznie uzasadnione.
dr inż. Paweł Krause Uszkodzenia styropianu grafitowego w systemach ociepleń ETICS
System ociepleń ETICS jest najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem dla poprawy stanu ochrony cieplnej ścian zewnętrznych. W rozwiązaniach tych stosuje się zróżnicowane materiały termoizolacyjne. Można...
System ociepleń ETICS jest najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem dla poprawy stanu ochrony cieplnej ścian zewnętrznych. W rozwiązaniach tych stosuje się zróżnicowane materiały termoizolacyjne. Można zauważyć, iż materiałem zyskującym coraz większe uznanie wśród projektantów i inwestorów jest polistyren spieniony z dodatkami atermicznymi. Dodatki te stosuje się w celu modyfikacji właściwości materiału. Stopień modyfikacji jest uzależniony od rodzaju dodatku, ilości, kształtu i wielkości stosowanych...
Przemysław Gogojewicz Kanały technologiczne i ich usytuowanie
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie, które powstały na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo...
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie, które powstały na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, kanały technologiczne stanowią ciąg osłonowych elementów obudowy, studni kablowych oraz innych obiektów lub urządzeń służących umieszczeniu lub eksploatacji.
ABSTRAKT |
---|
W artykule wymieniono i scharakteryzowano rodzaje wyrobów termoizolacyjnych przeznaczonych do stosowania w warunkach wysokich temperatur. Przedstawiono ich podstawowe właściwości oraz zastosowanie. |
The article enumerates and characterises types of thermal insulation products intended for use in high temperature conditions. It presents their basic properties and application. |
Rodzaje izolacji wysokotemperaturowych uzależnione są od materiału, z jakiego są produkowane1, a także od przeznaczenia.
Bloki izolacyjne. Są to sztywne izolacje wstępnie uformowane w postaci elementów o przekroju prostokątnym i grubościach nieznacznie różniących się od innych wymiarów.
Płyty izolacyjne. Ich formę stanowią sztywne wyroby izolacyjne o kształcie prostokątnym, z okładziną lub bez okładziny, i o grubości znacząco mniejszej niż inne wymiary (fot. 1).
Elementy – kształtki. Występują jako wstępnie uformowane sztywne wyroby do nakładania wzdłuż elementu cylindrycznego, który nie może być izolowany otulinami. Mogą występować w trzech typach:
- o pełnych krawędziach i prostokątnym przekroju poprzecznym, przeznaczone do stosowania na zbiornikach cylindrycznych o takiej średnicy, że izolacja znajduje się wystarczająco blisko powierzchni;
- o krawędziach ściętych ukośnie, które odróżniają się od kształtek o pełnych krawędziach obecnością jednej lub więcej ściętych ukośnie krawędzi;
- jako elementy – kształtki wygięte promieniowo z krawędziami ściętymi ukośnie, które mają powierzchnie uformowane odpowiednio do powierzchni zbiornika cylindrycznego.
Wyroby lamelowe. Są to izolacje z włókien mineralnych, w których włókna mają układ prostopadły do powierzchni licowych (fot. 2).
Izolacje zasypowe. Dostępne są materiały w formie granulatów, kulek, proszku lub podobnych postaci.
Maty. Są to elastyczne wyroby włókniste, które mogą występować w formie rulonów lub płyt miękkich (fot. 3).
Otuliny. Wyroby te są wstępnie uformowane w kształcie pierścienia cylindrycznego, opcjonalnie rozciętego wzdłuż w celu ułatwienia montażu (fot. 4). Otuliną są również płaskie elementy elastyczne, które mogą być montowane na zewnętrznej powierzchni rur.
Przegląd izolacji technicznych
Materace. Są to elastyczne wyroby składające się z materiału izolacyjnego pokrytego z jednej strony lub obu stron siatką z drutu, siatką metalową lub pokryciem termoodpornym umocowanym mechanicznie do materiału izolacyjnego.
Kołdry. Mają postać materaców pokrytych z jednej strony, z obu stron lub całkowicie osłoniętych pokryciem termoodpornym albo zszytych w odpowiednich miejscach.
Prostki wysokotemperaturowe. Są to cegły izolacyjne formowane hydraulicznie (np. perlitowe, szamotowe, andaluzytowe, boksytowe, wysokoglinowe, korundowe itp.), które służą m.in. do izolacji termicznej pieców grzewczych i urządzeń cieplnych eksploatowanych w hutach, odlewniach, cegielniach, elektrowniach i elektrociepłowniach, w urządzeniach grzewczych przemysłu maszynowego i metali nieżelaznych, w przemyśle chemicznym, ceramicznym (fot. 5).
Betony ogniotrwałe. Mają różny skład chemiczny wynikający z potrzeb. Wytwarzane są in situ.
Maty zbrojeniowe. Przeznaczone są do wysokotemperaturowych izolacji powierzchni płaskich, rur i rurociągów, armatury oraz innych urządzeń i powierzchni, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość mechaniczna materiału izolacyjnego przy jednoczesnej jego elastyczności i łatwości montażu (w szczególności: ścian kotłów energetycznych, elektrofiltrów, kanałów spalin, kominów stalowych, rurociągów nisko- i wysokoprężnych, parowych i wodnych, korpusów turbin parowych i gazowych, obudów sprężarek, stacji redukcyjnych, zaworów, wentylatorów) (fot. 6).
Powierzchnie o specjalnych wymaganiach, np. dotyczących korozji, mogą być izolowane matami na siatce ze stali nierdzewnej.
Włókniny i tkaniny. Stosowane są do izolacji cieplnej przewodów parowych i wodnych, kotłów, zbiorników, jako pokrycia materaców i poduszek izolacyjnych, a także jako półfabrykat w procesie produkcji koców gaśniczych (włókniny z włókien chemicznych na podłożu tkaniny szklanej, włókniny szklane).
Koce, taśmy i sznury. Mają zastosowanie jako izolacje cieplne wszelkiego typu maszyn, urządzeń i instalacji, gdzie występuje kontakt z wysokimi temperaturami i gdzie trzeba ograniczyć przepływ ciepła. W zależności od surowca mogą być:
- szklane – wykonane z przędzy szklanej w procesie tkania w splocie płóciennym (w zależności od grubości stosowane są sploty jedno- lub wielowarstwowe). Wykorzystywane są jako ekrany cieplne czy osłony węży lub kabli pracujących w pobliżu źródeł ciepła. Maksymalna temperatura stosowania: do +500°C;
- kaolinowe – wykonane z przędzy glinokrzemianowej w procesie produkcji zbrojonej drucikiem inconelowym lub bez zbrojenia (wyroby niezbrojone w temperaturach powyżej +500°C tracą elastyczność w procesie tkania) w splocie płóciennym, który wypalany zostaje w procesie produkcji (w zależności od grubości stosowane są sploty jedno- lub wielowarstwowe).
Wykorzystywane są jako ekrany cieplne, uszczelnienia suszarek i pieców hartowniczych lub osłony węży albo kabli pracujących w pobliżu źródeł ciepła. Maksymalna temperatura stosowania: do +800°C; - glinokrzemianowe – wykonane z przędzy glinokrzemianowej, w procesie produkcji zbrojone drucikiem inconelowym lub bez zbrojenia, o właściwościach jak przy wyrobach kaolinowych. Stosowane są jako ekrany cieplne, izolacje w procesie wygrzewania konstrukcji spawanych, osłony węży lub kabli pracujących w pobliżu źródeł ciepła. Maksymalna temperatura stosowania: do +1260°C;
- ceramiczne (fot. 7) – wykonane z przędzy ceramicznej, nitkowanej, zbrojonej drucikiem mosiężnym, miedzianym, stalowym lub inconelowym w procesie tkania w splocie płóciennym wielowarstwowym.
Stosowane są do uszczelniania włazów kotłowych, otworów wyczystkowych, pokryw aparatów i innych urządzeń pracujących w środowisku wody i pary wodnej oraz innych czynników nieagresywnych. Odporne są na temperatury do +450°C.
Akcesoria. Dostępne są również rozmaite akcesoria wysokotemperaturowe: uszczelki i szczeliwa, podkładki, masy cementowe, kleje, impregnaty, elementy mocujące do wyłożeń włóknistych, utwardzacze, kołnierze itp. Dobierane są w zależności od indywidualnych uwarunkowań technicznych.