Brak wentylacji dachu powoduje, że nawet w czasie niezbyt mroźnej zimy powstaje duże oblodzenie / Advantages of roof ventilation
K. Patoka
O tym, że wentylacja dachów działa na nie korzystnie, wiedzą wszyscy związani z budownictwem, ale tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak duże są to korzyści. Być może z tego powodu większość dachów w Polsce nie jest wentylowana. Na zmianę tego stanu powinien wpłynąć rozwój budownictwa energooszczędnego, które bez wentylowania dachów praktycznie nie może istnieć.
Temperatura jest bardzo ważnym parametrem dla dachów. Wpływa na zjawiska fizyczne zachodzące na pokryciu i pod nim, a w efekcie – na trwałość i sprawność konstrukcji. Warto przybliżyć niektóre problemy...
Temperatura jest bardzo ważnym parametrem dla dachów. Wpływa na zjawiska fizyczne zachodzące na pokryciu i pod nim, a w efekcie – na trwałość i sprawność konstrukcji. Warto przybliżyć niektóre problemy związane z tym zagadnieniem.
Szeroko pojęty sektor budownictwa w krajach Unii Europejskiej jest konsumentem ok. 37% energii finalnej. Dwie trzecie tego zużycia jest związane z potrzebą zapewnienia warunków komfortu cieplnego, czyli...
Szeroko pojęty sektor budownictwa w krajach Unii Europejskiej jest konsumentem ok. 37% energii finalnej. Dwie trzecie tego zużycia jest związane z potrzebą zapewnienia warunków komfortu cieplnego, czyli ogrzania bądź chłodzenia pomieszczeń [1]. Szczególnie duża konsumpcja energii występuje w budynkach użyteczności publicznej. W tych budynkach wskaźnik zużycia (w kWh/m2/a) jest dwa do sześciu razy większy, odpowiednio w biurach i restauracjach, niż w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych. Liczby...
Włóknocementowe prefabrykaty budowlane (zwane w Polskich Normach włóknisto-cementowymi) jako osłony i okładziny wykończeniowe służą do zewnętrznej ochrony systemów ścian zewnętrznych i wewnętrznych, sufitów,...
Włóknocementowe prefabrykaty budowlane (zwane w Polskich Normach włóknisto-cementowymi) jako osłony i okładziny wykończeniowe służą do zewnętrznej ochrony systemów ścian zewnętrznych i wewnętrznych, sufitów, dachów, a także elementów nawierzchniowych określonych rodzajów posadzek. Wyroby takie zazwyczaj występują w formie płyt i płytek mających powierzchnie płaskie lub profilowane.
ABSTRAKT
W artykule opisano schematy wentylowania dachów i pokryć. Omówiono korzyści stosowania tych rozwiązań oraz podkreślono skutki niewentylowania występujące latem i zimą. Szczególną uwagę zwrócono na problem powstawania sopli, a także na zależność między wentylowaniem dachów i pokryć a standardem energetycznym budynku.
The article describes designs of roof and roofing ventilation. The advantages of using these solutions are discussed and the consequences of lack of ventilation in summer and winter are highlighted. Particular attention was put to the problem of the creation of icicles and to the relationship between ventilation of roofs and roofing and the energy standards of buildings.
Dachem wentylowanym nazywamy taką konstrukcję, która zawiera celowo zaprojektowaną, wewnętrzną przestrzeń rozdzielającą termoizolację od kompletnego pokrycia, przeznaczoną do swobodnego przepływu powietrza atmosferycznego osuszającego termoizolację i konstrukcję dachu. Przez kompletne pokrycie rozumie się wszystkie jego warstwy: pokrycie zasadnicze z uszczelnieniem (pokryciem wstępnym).
Przestrzeń wentylacyjna musi być tak zaprojektowana, aby ruch powietrza był naturalny (rys. 1–2), a jedynie w najtrudniejszych, dużych konstrukcjach – wymuszony. Sposób wentylowania zależy od kształtu i wielkości połaci. Powietrze wentylujące może być wpuszczane i wypuszczane na wiele sposobów.
Sposoby wentylowania dachów pochyłych
Istnieje wiele systemów wentylowania dachów pochyłych. Zależą one od sposobu wykorzystania poddasza.
Obecnie najpopularniejsze są dachy niewentylowane z pokryciem wentylowanym i poddaszem mieszkalnym (rys. 3) oraz dachy wentylowane z pokryciem niewentylowanym (rys. 4–5). Znacznie rzadziej buduje się dachy z dwiema szczelinami wentylacyjnymi, czyli dachy wentylowane z pokryciem wentylowanym (rys. 6), choć dawniej w wielu krajach Europy Zachodniej były one standardem.
Zalety wentylowania dachów i ich pokryć
Bez względu na system wentylowania dachu pochyłego (rys. 1–6) podstawową korzyścią jest stałe osuszanie termoizolacji oraz konstrukcji. To znacząco zwiększa ich izolacyjność i trwałość. Dzieje się tak dzięki stałemu usuwaniu wilgoci napływającej od środka (w tym wilgoci technologicznej) oraz wilgoci napływającej z zewnątrz (np. drobnych przecieków pokrycia). Dodatkowymi korzyściami są:
lepszy komfort cieplny latem i zimą,
brak oblodzenia (dużych sopli) w okapach oraz związanych z tym zagrożeń.
Powszechnie wiadomo, że wraz ze zwiększeniem zawilgocenia materiałów termoizolacyjnych obniżają się ich właściwości izolacyjne, ponieważ wzrasta wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Dzieje się tak ze wszystkimi najpopularniejszymi materiałami termoizolacyjnymi, lecz najbardziej dotyczy to wełny mineralnej i drzewnej. Trzeba zatem stale je osuszać, co najłatwiej zrobić za pomocą wentylacji.
Przepływające powietrze usuwa nadmiar wilgoci z przestrzeni wentylacyjnych, w tym drobne przecieki i skropliny. Efekt jest jednak widoczny dopiero po dłuższym czasie, gdyż procesy cieplno-wilgotnościowe w dachach zmieniają się w zależności od pory roku, dnia i warunków pogodowych (wpływających również na komfort mieszkańców poddaszy). Latem dachy są nagrzewane, a zimą – schładzane. W dachach wentylowanych skutki tych zjawisk są dużo mniej intensywne.
Latem szczeliny lub przestrzenie wentylacyjne obniżają temperaturę, dzięki czemu nie dochodzi do nagrzewania wewnętrznych warstw dachu. Powietrze schładza termoizolację i samo pokrycie. Efekt jest łatwo wyczuwalny, chociaż w trakcie dużych upałów, pod koniec dnia, na poddasze dociera również rozgrzane powietrze z wnętrza budynku. W związku z tym trudno ocenić, skąd dopływa większa ilość ciepła: od góry czy z wnętrza. Warto więc zamykać poddasza w upalne dni (szczególnie po południu).
Zimą szczelina wentylacyjna działa inaczej. Powietrze wentylujące nawet przy odpowiednio grubej termoizolacji ogrzewa się od niej i bardzo przyspiesza prędkość przepływu, co znacznie wzmacnia osuszanie. Powstaje efekt regulacyjny: im bardziej wilgotna jest izolacja, tym więcej ciepła przedostaje się do powietrza, które wówczas przyspiesza, więc proces wysychania się intensyfikuje.
Duże znaczenie ma także energia słoneczna ogrzewająca pokrycie i powietrze przepływające pod nim. Z tego powodu w zimowe i słoneczne dni szczeliny wentylacyjne działają najefektywniej w ciągu roku. Jeżeli izolacja jest sucha, chroni jednocześnie przed zimnem i gorącem.
Zimą występuje na dachach także inny ważny problem – tworzą się sople. Duże oblodzenie stanowi problem bardzo wielu dachów w Polsce. Wiele osób uważa, że tworzenie się zimą sopli na dachach jest normalne, tymczasem jest to skutek błędów projektowych i wykonawczych.
Problem sopli
W dachach niewentylowanych lub źle wentylowanych zaleganie i topnienie śniegu powoduje wiele szkód. O skali problemu świadczy stale zwiększająca się liczba kabli grzewczych układanych w rynnach. Jak to pogodzić z wymaganą energooszczędnością budynków? Kable zużywają przecież energią elektryczną, w dodatku nieprzeznaczoną do ogrzewania domu.
W dachach wentylowanych kable nie są potrzebne z prostego powodu: jeśli termoizolacja jest rozdzielona od pokrycia przepływającym powietrzem atmosferycznym, to śnieg zalegający na pokryciu i na rynnie nie topnieje od strony pokrycia i nie powstaje lód (fot. 1–3). Niewielkie sople pojawiają się dopiero w okresie roztopów w czasie silnego nasłonecznienia. W dzień śnieg się topi, a w nocy woda sącząca się w okolicach okapu zamarza i powstają małe sople (w okresie roztopów więcej wody skapuje niż zamarza).
Najpopularniejsze systemy wentylowania dachów
Powstanie systemu przedstawionego na rys. 3 związane jest z pojawieniem się membran wstępnego krycia (MWK). Dzięki temu, że para wodna może przenikać przez MWK w dużych ilościach, termoizolacja leżąca między krokwiami może być ułożona na styk z membraną. To bardzo upraszcza konstrukcję dachu, ponieważ wystarczy jedna szczelina wentylacyjna pod pokryciem, aby osuszyć cały dach.
Wobec tego w systemie tym dach jest niewentylowany (chociaż osuszany powietrzem wentylującym), pokrycie zaś jest wentylowane. Takie konstrukcje są optymalne ze względu na koszty budowy i eksploatacji, a więc także ze względu na energooszczędność. Jedna szczelina pod pokryciem, utworzona przez kontrłaty, upraszcza konstrukcję wielopołaciowych dachów z poddaszem mieszkalnym.
Schemat przedstawiony na rys. 4 jest typowy dla pokryć z blach profilowanych, szczególnie blachodachówki. Natomiast ten z rys. 5 prezentuje typowy układ dla pokryć bitumicznych (papa lub gont bitumiczny na poszyciu). Stosuje się go wówczas, gdy poddasze jest nieużytkowe. Blacha (rys. 4) ułożona jest w taki sposób, by przestrzeń znajdująca się pod nią była szczelna dla powietrza atmosferycznego. Uzyskuje się to dzięki zastosowaniu w okapie i na kalenicy specjalnych, profilowanych uszczelek.
Mimo że blacha leży na łatach i kontrłatach, pustka pod nią nie jest szczeliną wentylacyjną, ponieważ nie ma wlotu w okapie ani wylotu na kalenicy. Warstwą wstępną w tym systemie powinny być: papa na poszyciu (deskowaniu lub OSB) lub FWK o właściwościach paroizolacyjnych (nieparoprzepuszczalna). Ten system preferowano w dachach krytych blachodachówkami w początkowym okresie stosowania owego pokrycia.
Dach przedstawiony na rys. 6 ma dwie szczeliny wentylacyjne. Wentylowany jest dzięki szczelinie pod warstwą wstępną (deskami z papą lub folią niskoparoprzepuszczalną), a pokrycie – dzięki szczelinie utworzonej przez kontrłaty. Obie wentylacje mają wlot w okapie i wylot na kalenicy pod gąsiorami.
Jest to możliwe tylko wtedy, gdy warstwa wstępna nie zakrywa kalenicy. Taki system ma wady: dwie szczeliny zajmują dużo miejsca, zwykle trudno je wykonać, a w niektórych dachach (o złożonych kształtach) jest to niemożliwe. Ten sposób wentylowania dobrze sprawdza się w dachach mających prosty kształt (dwuspadowych bez lukarn) i wysoki kąt nachylenia.
Bardzo duże oblodzenie (fot. 2, fot. 4, rys. 7) jest skutkiem stałego ogrzewania śniegu przez ciepło uciekające przez niewentylowany dach. Nawet jeżeli pod pokryciem jest powietrze, to krąży ono, wymienia ciepło napływające z wnętrza ze śniegiem i tworzy mostki cieplne. Stale przepływające powietrze atmosferyczne zabiera uciekające ciepło do atmosfery i nie podgrzewa pokrycia (lub czyni to w niewielkim stopniu), więc sople nie powstają (fot. 1)
Warto zauważyć, że istnieje wyraźna zależność – brakowi wentylacji bardzo często towarzyszy obecność mostków termicznych oraz występowanie przewiewów.
Przykładem takiej zbieżności jest dach mansardowy pokazany na fot. 4. Wskutek złego zaprojektowania i wykonawstwa widoczne są trzy błędy: dach nie jest wentylowany, ma na belkach więźby mostki termiczne i źle ułożoną paroizolację, co powoduje powstawanie mostków termicznych. Każdej zimy powstaje na nim oblodzenie, będące przyczyną wyginania rynien i przecieków. Problemem są także spadające kawałki lodu.
Przecieki są skutkiem zalegania lodu, ponieważ woda powstająca pod czapami śniegowo-lodowymi (skutek mostkowania i przewiewów) podchodzi pod obróbki blacharskie, których wykonanie nie przewidywało podchodzenia wody do góry. Z każdą zimą problemy występujące na tym dachu się pogłębiały i po 10 latach należało zrobić poważny remont.
Gdyby dach był wentylowany, mostki termiczne i przewiewy nie powodowałyby tak dużego oblodzenia (rys. 8). Powietrze wentylujące zbierałoby ciepło uciekające z wnętrza przez termoizolację, a pokrycie dachu miałoby temperaturę zbliżoną do atmosferycznej. Straty ciepła byłyby tylko minimalnie mniejsze, nie powstawałoby jednak tak duże oblodzenie.
Warto podkreślić, że jeżeli podobne dachy (dobrze zaprojektowane i starannie wykonane) miałyby wentylację, byłyby jednocześnie dobrze zaizolowane przed stratami ciepła (a może nawet przed przewiewami).
Dobre wzorce
Problem braku wentylacji w większości polskich dachów jest stosunkowo nowym zjawiskiem. Dobre wzorce istniały np. w budownictwie dachów płaskich w PRL-u, kiedy większość nowo wybudowanych budynków wielorodzinnych miała dachy płaskie wentylowane (fot. 5). Z czasem porzucono tę technikę i obecnie większość budowanych dachów płaskich nie jest wentylowana. Istnieją jednak chlubne wyjątki (fot. 6), które pozwalają mieć nadzieję, że ta bardzo korzystna technika konstruowania dachów będzie znów stosowana.
Jeśli tradycja wentylowania dachów zostanie połączona z innymi dostępnymi już materiałami i technikami pozwalającymi likwidować mostki termiczne, to należy się spodziewać, że wróci do polskiego budownictwa. Nowe wymogi dotyczące zużycia energii zawarte w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2013 r. poz. 926), wymuszą ten powrót.
Fot. 1–2. Dachy dwóch budynków znajdujących się obok siebie sfotografowane w tym samym czasie. Pierwszy dach jest wentylowany i jest na nim tylko kilka małych sopli (spowodowanych odpływem ciepłych skroplin z odpowietrzenia kanalizacji), na drugim natomi.
FOT. 2. Dach budynku znajdującego się obok
budynku z fot. 1 sfotografowane w tym samym czasie. Na drugim jest bardzo duże oblodzenie wynikające z braku wentylacji.
Fot. 3. Dach kapliczki z tej samej miejscowości co dachy z fot. 1–2. Brak sopli wynika z braku ogrzewania od spodu pokrycia
Fot. 4. Dolna część dachu mansardowego budynku z poddaszem mieszkalnym. Konstrukcja dachu ma wiele wad: mostki termiczne i przewiewy (związane
z nieszczelną paroizolacją). Brak wentylacji spowodował, że nawet w czasie niezbyt
mroźnej zimy powstaje duże.
Rys. 7. Schemat dachu z fot. 4. Przez nieszczelną
paroizolację ucieka dużo ciepła na strych i do atmosfery. Na połączeniu dachu dolnego (mansardy) i górnego występują dodatkowo mostki cieplne, które są przyczyną oblodzenia.
Rys. 8. Schemat wentylowanego dachu mansardowego. Powietrze wentylujące zabiera uciekające ciepło i schładza pokrycie – do śniegu nie dociera ciepło.
Fot. 5. Przestrzeń wentylacyjna dachu typowego
polskiego budynku wielorodzinnego z II połowy XX w.
Na stropie betonowym stawiano ażurowe ścianki,
na których układano płyty korytkowe
stanowiące poszycie dla pokryć bitumicznych.
Fot. 6. Współcześnie wybudowany budynek wielorodzinny z dachem płaskim wentylowanym.
Pod pokryciem zastosowano podobną konstrukcję jak na dachu z fot. 5 – skonstruowano przestrzeń wentylacyjną przewietrzaną przez kratki wlotowo‑wylotowe.
Cechą każdej architektury, również polskiej, jest moda na różne formy architektoniczne. Obecnie przemija w naszym kraju moda na dworki z wejściem ozdobionym kolumnami, pojawia się natomiast nowa, bardziej...
Cechą każdej architektury, również polskiej, jest moda na różne formy architektoniczne. Obecnie przemija w naszym kraju moda na dworki z wejściem ozdobionym kolumnami, pojawia się natomiast nowa, bardziej pałacowa – na dachy z gzymsami.
Konieczność izolowania budynków nie tylko wynika z potrzeby oszczędzania energii, lecz także wymuszana jest dążeniem do poprawy warunków życia. W przeszłości izolacja przede wszystkim chroniła przed chłodem,...
Konieczność izolowania budynków nie tylko wynika z potrzeby oszczędzania energii, lecz także wymuszana jest dążeniem do poprawy warunków życia. W przeszłości izolacja przede wszystkim chroniła przed chłodem, teraz coraz częściej ma zapewnić również ochronę przed przegrzewaniem.
Sposoby łączenia kominów z warstwami wstępnego krycia, czyli z papami na deskowaniu, foliami (FWK) lub membranami wstępnego krycia (MWK), są podobne. Najbardziej popularne w tej grupie są membrany (MWK).
Sposoby łączenia kominów z warstwami wstępnego krycia, czyli z papami na deskowaniu, foliami (FWK) lub membranami wstępnego krycia (MWK), są podobne. Najbardziej popularne w tej grupie są membrany (MWK).
Ponad 7 tysięcy lat temu człowiek wynalazł szkło. Od tego czasu fascynuje ono różnorodnością formy i zastosowania. Może być formowane w różne kształty, cięte, mielone, topione, może mieć zawarte w swym...
Ponad 7 tysięcy lat temu człowiek wynalazł szkło. Od tego czasu fascynuje ono różnorodnością formy i zastosowania. Może być formowane w różne kształty, cięte, mielone, topione, może mieć zawarte w swym wnętrzu różnego rodzaju substancje i materiały. Nawet rozbite czy zmiażdżone pozostaje szkłem – użytecznym na wiele sposobów, odpornym, superczystym produktem o niezliczonej liczbie znakomitych własności.
Zima często weryfikuje jakość wielu dachów. Niskie temperatury i obfite opady śniegu pokazują błędy nie tylko wykonawcze, lecz także projektowe. Okazuje się, że polski klimat jest wyjątkowo niekorzystny...
Zima często weryfikuje jakość wielu dachów. Niskie temperatury i obfite opady śniegu pokazują błędy nie tylko wykonawcze, lecz także projektowe. Okazuje się, że polski klimat jest wyjątkowo niekorzystny dla dachów. Z tego powodu powinny być bardzo starannie projektowane i wykonywane.
Gdy się patrzy na polskie dachy, można odnieść wrażenie, że kominy muszą być murowane, i to najlepiej z dziurawej cegły klinkierowej, a ich usytuowanie na dachu jest dowolne. Takie są u nas tradycje, mimo...
Gdy się patrzy na polskie dachy, można odnieść wrażenie, że kominy muszą być murowane, i to najlepiej z dziurawej cegły klinkierowej, a ich usytuowanie na dachu jest dowolne. Takie są u nas tradycje, mimo że większość dachów przecieka właśnie wokół kominów. A może warto zauważyć, że kominy można budować lepiej, bo inaczej?
Dachy płaskie i pochyłe (inaczej: strome, skośne) mają z reguły zupełnie inne pokrycia, co wynika z tego, że pokrycia funkcjonują inaczej w zależności od kąta nachylenia dachu (jego płaskości lub pochyłości)....
Dachy płaskie i pochyłe (inaczej: strome, skośne) mają z reguły zupełnie inne pokrycia, co wynika z tego, że pokrycia funkcjonują inaczej w zależności od kąta nachylenia dachu (jego płaskości lub pochyłości). Ma to związek np. z obciążeniem wynikającym z zalegania śniegu. Inaczej działa śnieg na dach płaski, a inaczej na pochyły.
Oblodzenie okapów i przecieki to problemy, które pojawiły się w kilka miesięcy po rozpoczęciu eksploatacji dużego kompleksu basenowego. Po przeprowadzonej ekspertyzie zdiagnozowano popełnione błędy projektowe,...
Oblodzenie okapów i przecieki to problemy, które pojawiły się w kilka miesięcy po rozpoczęciu eksploatacji dużego kompleksu basenowego. Po przeprowadzonej ekspertyzie zdiagnozowano popełnione błędy projektowe, wykonawcze i eksploatacyjne oraz zaproponowano sposób naprawy.
Już na etapie projektowania inwestor powinien zadać sobie pytanie: jak doświetlić poddasze mieszkalne – za pomocą lukarny czy okna dachowego? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest mało istotna....
Już na etapie projektowania inwestor powinien zadać sobie pytanie: jak doświetlić poddasze mieszkalne – za pomocą lukarny czy okna dachowego? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest mało istotna. Sposób doświetlenia poddasza określa bowiem architekturę budynku – decyduje o wyglądzie dachu, a także wpływa na aranżację wnętrza poddasza.
Przewiewy to groźne w skutkach zjawisko, a jednocześnie mało znane. Zdarza się również, że uczestnicy procesu budowlanego ignorują występujące w dachach przewiewy. W świadomości większości społeczeństwa...
Przewiewy to groźne w skutkach zjawisko, a jednocześnie mało znane. Zdarza się również, że uczestnicy procesu budowlanego ignorują występujące w dachach przewiewy. W świadomości większości społeczeństwa przepływające szczelinami przegród budowlanych powietrze nie wywołuje skojarzeń ze stratami ciepła i skroplinami stanowiącymi duże zagrożenie dla dachów i budynków. Jest to tym bardziej niepokojące, że polski zmienny klimat sprzyja powstawaniu tych zjawisk i w ten sposób przyczynia się do wielu strat.
W budynkach ogrzewanych o małej i średniej kubaturze często stosowanym rozwiązaniem stropodachu są dachy płaskie z ociepleniem ułożonym na drewnianej konstrukcji nośnej. Aby taka konstrukcja była niezawodna...
W budynkach ogrzewanych o małej i średniej kubaturze często stosowanym rozwiązaniem stropodachu są dachy płaskie z ociepleniem ułożonym na drewnianej konstrukcji nośnej. Aby taka konstrukcja była niezawodna w eksploatacji, musi być odpowiednio zaprojektowana – o właściwej kolejności warstw, z odpowiednim ociepleniem przegrody – oraz poprawnie wykonana, zwłaszcza w rozwiązaniach detali. W artykule zostaną scharakteryzowane szczegóły projektowe i wykonawcze dotyczące ciepłochronnych stropodachów pełnych...
Jeśli zimą mamy do czynienia z obfitymi opadami śniegu, w budynkach mogą pojawić się zacieki na sufitach powstałe ze skroplin, a nie przecieków. Sufit może przeciekać nie tylko z winy złego wykonawstwa....
Jeśli zimą mamy do czynienia z obfitymi opadami śniegu, w budynkach mogą pojawić się zacieki na sufitach powstałe ze skroplin, a nie przecieków. Sufit może przeciekać nie tylko z winy złego wykonawstwa. W trakcie silnych mrozów przeciekanie dachów jest w zasadzie niemożliwe. Dochodzi do niego tylko w trakcie topnienia śniegu na dachach.
Przewiewy mają ogromny wpływ na termoizolacyjność dachów, a co za tym idzie całych budynków. W Europie są postrzegane jako bardzo niebezpieczne zjawiska z dwóch powodów: trudno jest je wyeliminować i są...
Przewiewy mają ogromny wpływ na termoizolacyjność dachów, a co za tym idzie całych budynków. W Europie są postrzegane jako bardzo niebezpieczne zjawiska z dwóch powodów: trudno jest je wyeliminować i są przyczyną dużych strat energii. Gdy działają przez dłuższy czas, obniżają trwałość dachu, ponieważ w miejscach ich występowania zawsze jest wilgoć. W Polsce zjawisko przewiewu jest ignorowane, bo niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego istnienia, a jednocześnie polski zmienny klimat sprzyja jego powstawaniu.
Wydawałoby się, że stosowanie niskoparoprzepuszczalnych folii wstępnego krycia (FWK) w czasach, gdy na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju membran wstępnego krycia (MWK), wynika tylko z przyzwyczajeń....
Wydawałoby się, że stosowanie niskoparoprzepuszczalnych folii wstępnego krycia (FWK) w czasach, gdy na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju membran wstępnego krycia (MWK), wynika tylko z przyzwyczajeń. Nic bardziej mylnego: membrany nie wyparły z rynku folii niskoparoprzepuszczalnych, ponieważ we współczesnym budownictwie stosuje się wiele rodzajów konstrukcji dachowych wymagających różnych wyspecjalizowanych materiałów. W wielu wypadkach FWK doskonale spełniają wymagania takich konstrukcji.
Stosowanie dachówek wentylacyjnych jest ściśle związane z wentylacją dachów pochyłych lub ich pokryć. Stosowane były masowo w czasach, gdy trzeba było wykonać wylot powietrza wentylującego pod kalenicami...
Stosowanie dachówek wentylacyjnych jest ściśle związane z wentylacją dachów pochyłych lub ich pokryć. Stosowane były masowo w czasach, gdy trzeba było wykonać wylot powietrza wentylującego pod kalenicami i na grzbietach (narożach) zakrytych gąsiorami ułożonymi na zaprawę, czyli na mokro. Obecnie w większości wypadków gąsiory montuje się na sucho z zastosowaniem specjalnych taśm uszczelniających, które umożliwiają przepływ powietrza wentylującego, napływającego spod pokrycia.
Dachówki wentylacyjne powinno się układać w tych miejscach dachów, gdzie z różnych powodów brakuje wlotu lub wylotu do/ze szczeliny wentylującej pokrycie. W Polsce najczęściej montuje się je pod kalenicami...
Dachówki wentylacyjne powinno się układać w tych miejscach dachów, gdzie z różnych powodów brakuje wlotu lub wylotu do/ze szczeliny wentylującej pokrycie. W Polsce najczęściej montuje się je pod kalenicami oraz przed i za przeszkodami, takimi jak okna dachowe czy kominy.
Dachy zielone stanowią rozwiązanie stropodachu w systemie odwróconym i są wykonywane w rejonach zurbanizowanych, gdzie dają możliwość kształtowania i zagospodarowania powierzchni dachu zróżnicowaną roślinnością....
Dachy zielone stanowią rozwiązanie stropodachu w systemie odwróconym i są wykonywane w rejonach zurbanizowanych, gdzie dają możliwość kształtowania i zagospodarowania powierzchni dachu zróżnicowaną roślinnością. Spełniają one taką samą funkcję jak dachy konwencjonalne, jednak różnią się od nich konstrukcją, która umożliwia umieszczanie na nim roślinności będącej formą biomasy.
W pracy przedstawiono wyniki badań wybranych cech wełny mineralnej użytej do wykonania warstwy termoizolacyjnej w stropodachach pełnych nad różnymi obiektami.
W pracy przedstawiono wyniki badań wybranych cech wełny mineralnej użytej do wykonania warstwy termoizolacyjnej w stropodachach pełnych nad różnymi obiektami.
Dachy płaskie mają wiele zalet, zarówno ze względu na ich walory architektoniczne, jak i na możliwość pełnienia wielorakich funkcji. Nowoczesne rozwiązania dachów płaskich zapewniają dużą łatwość budowania,...
Dachy płaskie mają wiele zalet, zarówno ze względu na ich walory architektoniczne, jak i na możliwość pełnienia wielorakich funkcji. Nowoczesne rozwiązania dachów płaskich zapewniają dużą łatwość budowania, trwałość oraz wysoką izolacyjność termiczną.
Wszyscy producenci dachówek cementowych i ceramicznych oferują dachówki wentylacyjne, które są uzupełnieniem zestawu akcesoriów umożliwiających sprawne wykonanie wlotów i wylotów ze szczelin wentylujących...
Wszyscy producenci dachówek cementowych i ceramicznych oferują dachówki wentylacyjne, które są uzupełnieniem zestawu akcesoriów umożliwiających sprawne wykonanie wlotów i wylotów ze szczelin wentylujących pokrycie lub dach. W ofertach producentów blach profilowanych jest to niestety rzadkość, co utrudnia poprawne wykonanie wielu dachów. Do wykorzystania na takich dachach są jedynie uniwersalne wywietrzniki i kominki wentylacyjne.
Wklęsłe połączenie dwóch połaci dachu tworzy w koszu zlewnię, do której z dwóch stron spływa woda deszczowa. Im opady są bardziej obfite, a kąt nachylenia połaci bardziej stromy, tym prędkość i dynamika...
Wklęsłe połączenie dwóch połaci dachu tworzy w koszu zlewnię, do której z dwóch stron spływa woda deszczowa. Im opady są bardziej obfite, a kąt nachylenia połaci bardziej stromy, tym prędkość i dynamika wody są większe. W związku z tym wykonanie tego fragmentu dachu w każdym szczególe musi być przemyślane i bezbłędne.
Natura w zimie zachwyca i tworzy malownicze krajobrazy. Śnieg otula drzewa, ulice, domy i…dachy. Aby jednak w spokoju cieszyć się urokami tej pory roku, zadbajmy o ich odśnieżanie!
Natura w zimie zachwyca i tworzy malownicze krajobrazy. Śnieg otula drzewa, ulice, domy i…dachy. Aby jednak w spokoju cieszyć się urokami tej pory roku, zadbajmy o ich odśnieżanie!
Nowoczesne rozwiązania oraz narzędzia pomagają w prowadzeniu działalności i pozwalają firmom pozostać konkurencyjnym na rynku budowlanym. Jakie funkcjonalności wyróżniają merXu?
Nowoczesne rozwiązania oraz narzędzia pomagają w prowadzeniu działalności i pozwalają firmom pozostać konkurencyjnym na rynku budowlanym. Jakie funkcjonalności wyróżniają merXu?
Poza technicznymi i sztucznymi źródłami promieniowania, będącymi najczęściej przedmiotem rozmaitych dyskusji, często mamy także do czynienia ze źródłami promieniowania pochodzenia naturalnego. Należy do...
Poza technicznymi i sztucznymi źródłami promieniowania, będącymi najczęściej przedmiotem rozmaitych dyskusji, często mamy także do czynienia ze źródłami promieniowania pochodzenia naturalnego. Należy do nich emisja radonu – radioaktywnego gazu szlachetnego pochodzącego z gruntu. Do uszczelnienia budowli przeciwko wnikaniu tego szkodliwego dla zdrowia gazu przeznaczone są zarówno samoprzylepne membrany bitumiczno‑polimerowe KÖSTER KSK SY 15, jak i dwuskładnikowe, bitumiczno‑polimerowe masy uszczelniające...
Płyty Thermano to najbardziej uniwersalny materiał do termoizolacji budynków i pomieszczeń. Posiadają wiele atutów, które odgrywają kluczową rolę przy realizacjach różnego rodzaju. Pozwalają również na...
Płyty Thermano to najbardziej uniwersalny materiał do termoizolacji budynków i pomieszczeń. Posiadają wiele atutów, które odgrywają kluczową rolę przy realizacjach różnego rodzaju. Pozwalają również na spełnienie wymagań wynikających z nowych Warunków Technicznych obowiązujących od 2021 roku.
AGS zajmuje się projektowaniem i produkcją innowacyjnych i niespotykanych dotąd na rynku systemów mocowań do elewacji wentylowanych, elewacji klinkierowych i ciężkich okładzin. Dynamiczny rozwój spółki...
AGS zajmuje się projektowaniem i produkcją innowacyjnych i niespotykanych dotąd na rynku systemów mocowań do elewacji wentylowanych, elewacji klinkierowych i ciężkich okładzin. Dynamiczny rozwój spółki oraz ciągłe rozbudowywanie i ulepszanie oferty produktowej przyczyniły się do uzyskania prawa ochrony własności intelektualnej oraz Krajowej Oceny Technicznej.
Szacuje się, że budynki w Europie pochłaniają aż 40% całkowitego zużycia energii, z czego najwięcej przeznaczone jest na ogrzewanie. Dążenie do poprawy efektywności energetycznej budynków znajduje swoje...
Szacuje się, że budynki w Europie pochłaniają aż 40% całkowitego zużycia energii, z czego najwięcej przeznaczone jest na ogrzewanie. Dążenie do poprawy efektywności energetycznej budynków znajduje swoje odzwierciedlenie nie tylko w nowych przepisach, ale też w rozwiązaniach w segmencie stolarki okiennej. Mają one spełnić oczekiwania inwestorów, którzy troszczą się o swój portfel, ale też o zdrowie i komfort użytkowania wnętrz.
Najpopularniejszym tradycyjnym materiałem izolacyjnym do dachów skośnych jest wełna mineralna. Mineralna wełna szklana climowool to jeden z najbardziej ekologicznych produktów dostępnych na rynku. Dzięki...
Najpopularniejszym tradycyjnym materiałem izolacyjnym do dachów skośnych jest wełna mineralna. Mineralna wełna szklana climowool to jeden z najbardziej ekologicznych produktów dostępnych na rynku. Dzięki procesowi produkcyjnemu wykorzystującemu wyłącznie naturalne surowce mamy gwarancję, że dom został ocieplony produktem przyjaznym dla środowiska i mieszkańców, a jego jakość i wysoki parametr termoizolacyjny zagwarantują nie tylko cieplejszy dom zimą, ale i chłodniejszy latem.
Od nowoczesnego domu oczekujemy komfortu mieszkania i niskich rachunków za eksploatację. Jeden z kluczowych elementów, który wpływa na realizację powyższych oczekiwań, to skuteczna izolacja poddasza.
Od nowoczesnego domu oczekujemy komfortu mieszkania i niskich rachunków za eksploatację. Jeden z kluczowych elementów, który wpływa na realizację powyższych oczekiwań, to skuteczna izolacja poddasza.
Na uruchomionej niedawno platformie www.merXu.com, na której firmy mogą handlować pomiędzy sobą towarami przemysłowymi i okołobudowlanymi, znajdziemy już kilkaset tysięcy ofert dotyczących m.in. materiałów...
Na uruchomionej niedawno platformie www.merXu.com, na której firmy mogą handlować pomiędzy sobą towarami przemysłowymi i okołobudowlanymi, znajdziemy już kilkaset tysięcy ofert dotyczących m.in. materiałów budowlanych, instalacji, izolacji czy artykułów elektrotechnicznych i oświetleniowych. Warto przyjrzeć się temu marketplace’owi, który wielu polskim firmom może dać szansę na znaczne poszerzenie grona kontrahentów – nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jakie funkcjonalności pomocne w prowadzeniu...
W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta...
W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta o wymiarach w świetle ścian 35,50x36,27 m i grubości 1,60 m wykazywała liczne i okresowo intensywne przecieki, które powodowały konieczność tymczasowego odprowadzania przenikających wód gruntowych systemem rowków powierzchniowych wyciętych w płycie do studzienek zbiorczych i odpompowywania. Powierzchnia...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.