Minimalne grubości termoizolacji stropodachów dwudzielnych o konstrukcji krokwiowej
Minimum thickness of thermal insulation of double rafter prefabricated concrete roofs
Archiwum autorów
Stropy między przestrzenią mieszkalną a przestrzenią poddasza mają na konstrukcyjnej warstwie nośnej warstwę izolacji termicznej nazywanej dawniej polepą.
W tradycyjnych rozwiązaniach warstwę polepy wykonywano z luźno nasypanego piasku lub trocin z wapnem o grubościach nieprzekraczających 10 cm i wyrównywano od strony strychu wylewką cementową.
Obecnie jednak rozwiązania te nie są wystarczające i konieczne jest stosowanie innych materiałów termoizolacyjnych o większej grubości.
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.
Projektując konstrukcję dachu skośnego, za nadrzędny cel należy obrać zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej oraz komfortu korzystania z poddasza. Biorąc pod uwagę rosnący nacisk na ograniczanie...
Projektując konstrukcję dachu skośnego, za nadrzędny cel należy obrać zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej oraz komfortu korzystania z poddasza. Biorąc pod uwagę rosnący nacisk na ograniczanie wpływu budynków na środowisko, odpowiedzialne zaplanowanie ocieplenia dachu wełną i zadbanie o odpowiedni przepływ powietrza staje się niezbędne. Oba aspekty mają bezpośredni wpływ na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, minimalizację strat ciepła oraz ochronę konstrukcji przed...
Płyty bitumiczne to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów pokryciowych, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wyróżniają się one nie tylko trwałością, ale również wszechstronnością...
Płyty bitumiczne to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów pokryciowych, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wyróżniają się one nie tylko trwałością, ale również wszechstronnością zastosowań, która czyni je idealnym rozwiązaniem dla szerokiego spektrum projektów. Czym dokładnie są płyty bitumiczne i dlaczego warto rozważyć ich użycie?
ABSTRAKT
W artykule przedstawiono minimalne grubości różnego typu termoizolacji potrzebne do ocieplenia nieprzełazowych stropodachów dwudzielnych i podłóg na stropach strychowych zgodnie z aktualnymi wymaganiami ochrony cieplnej budynków. Do obliczeń przyjęto stropy o różnych konstrukcjach i różnych wartościach oporu cieplnego. Na rysunkach przedstawiono przykładowe rozwiązania ocieplenia.
The article presents minimum thickness of various types of thermal insulation, necessary to provide thermal insulation for non-man-accessible double prefabricated concrete roofs and floors made on attic intermediate floors, in accordance with current requirements concerning heat insulation of buildings. Calculations have been made on the basis of intermediate floors of different designs and different values of thermal resistance. Drawings present exemplary thermal insulation solutions.
Główną przyczyną przemarzania i zawilgocenia stropów strychowych jest zbyt mała warstwa ocieplenia oraz niewystarczająca wentylacja przestrzeni strychowej, w której zimą temperatura powietrza powinna być zbliżona do temperatury powietrza zewnętrznego.
Przemarzanie i zawilgocenie stropów strychowych
W warunkach zimowych lekkie stropy oddzielające wilgotne ogrzewane pomieszczenia od zimnej przestrzeni poddasza mają zbyt niski opór dyfuzyjny dla pary wodnej.
Jeśli w stropach tych nie ma paroizolacji i grubość termoizolacji jest za mała, zimą na dolnej powierzchni płyt pokrycia dachowego wykonanego z płyt falistych dochodzi do powstawania szronu.
Na rys. 1, który w uproszczeniu obrazuje błędnie zbudowany stropodach dwudzielny, przedstawiono proces zawilgocenia konstrukcji przez kondensat pary wodnej przepływającej przez lekką konstrukcję stropów [1].
Termoizolacje stropodachów dwudzielnych z nieprzełazową przestrzenią poddasza
By ochronić przestrzeń strychową przed zawilgoceniem, należy zastosować na stropie poddasza izolację termiczną o odpowiedniej grubości oraz wykonać otwory nawiewne przy okapie i otwory wywiewne w ścianach szczytowych lub w kalenicy.
Sposoby wentylacji stropodachów krokwiowych przedstawiono w pracy „Konstruowanie ocieplonych stropodachów krokwiowych z uwzględnieniem ich wentylacji – wybrane rozwiązania systemowe” [2].
Na rys. 2 przedstawiono strop żelbetowy oparty na ścianie murowanej z cegły. Odpowiednie ocieplenie stropu połączone z izolacją termiczną ściany ma eliminować mostki termiczne.
Właściwą wentylację przestrzeni powietrznej zapewniają otwory nawiewne w okapie i wywiewy w ścianach szczytowych. Na rys. 3 przedstawiono zaś właściwe ocieplenie stropu i ścian zewnętrznych w budynku o konstrukcji drewnianej.
Wentylację przestrzeni strychowej zapewniają otwory wlotu powietrza przy okapie (deskowanie jest ażurowe) oraz otwory wylotu zlokalizowane w ścianach szczytowych budynku.
Materiałami do ocieplenia stropodachów mogą być sztywne płyty izolacyjne, maty izolacyjne i materiały zasypowe. W wypadku ocieplenia przestrzeni poddasza stropodachów dwudzielnych nieprzełazowych szczególnie korzystne jest wykorzystanie materiałów zasypowych.
Układa się je bezpośrednio na stropie, tak by tworzyły warstwę o wymaganej grubości. Należy jednak pamiętać, że lekkie, luźne materiały zasypowe, jak wióry i trociny drzewne czy odpady syntetyczne przemysłu włókienniczego, mogą być wywiewane podczas intensywnego ruchu powietrza w przestrzeni wentylowanej.
Z tego powodu warstwę materiału termoizolacyjnego należy zabezpieczyć od góry za pomocą cienkiej siatki z tworzywa sztucznego. Warto również mieć na uwadze, że materiał izolacji termicznej położony na stropie w niedostępnej (nieprzełazowej) przestrzeni stropodachu narażony jest na destrukcję i niszczenie przez ptaki i gryzonie.
Dlatego oprócz zabezpieczenia termoizolacji przed wywiewaniem należy stosować właściwe osiatkowanie otworów wlotu i wylotu powietrza do przestrzeni stropodachu.
W tabeli 1 zestawiono minimalne grubości izolacji termicznej stropodachów krokwiowych przedstawionych na rys. 2–3 według aktualnych wymagań ochrony cieplnej budynków (rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [3]).
Przyjęto, że warstwę konstrukcyjną stropodachu dwudzielnego będzie stanowił strop gęstożebrowy Ceram i żelbetowy płytowy oraz strop drewniany belkowy z podsufitką. Wybrane do analizy typy stropów występują w budynkach nowo wznoszonych oraz w budynkach docieplanych.
Wartości oporu ciepła poszczególnych rodzajów stropów obliczono łącznie z sufitem wykonanym z tynku cementowo-wapiennego o gr. 1,5 cm.
Z danych zawartych w tabeli 1 wynika, że minimalna grubość izolacji termicznej jest największa dla najzimniejszego stropu, tj. stropu płytowego monolitycznego. Grubości te niewiele jednak się różnią (2–6 cm) od potrzebnych grubości termoizolacji najcieplejszego stropu, tj. drewnianego stropu belkowego z podsufitką.
Można więc stwierdzić, że rodzaj konstrukcji stropu ma mały wpływ na minimalną wymaganą grubość warstwy ocieplenia. Ogólnie, aby uzyskać wartość U = 0,25 W/(m²·K) w wypadku termoizolacji w postaci płyt ze styropianu lub z wełny mineralnej, należy zastosować minimalną grubość ocieplenia stropodachów dwudzielnych, niezależnie od konstrukcji stropów, ok. 17 cm.
Natomiast w wypadku materiałów luźnych zasypowych (np. mineralizowanych trocin lub wiórów drzewnych) minimalna grubość wynosi od 27 do 34 cm.
Zasady ocieplania stropów strychowych
W wypadku stropów strychowych, nad którymi przestrzeń wysokiego poddasza jest wykorzystywana przez użytkowników jako magazyn lub suszarnia, istnieje potrzeba ułożenia na warstwie termoizolacyjnej stropu warstwy podłogowej (posadzki).
Z powodu funkcji strychu pod podłogą jako warstwy termoizolacyjne mogą być stosowane tylko wytrzymałe na obciążenia, miejscowo odpowiednio twarde płyty termoizolacyjne z wełny mineralnej, poliuretanu itp.
Na posadzkę podłóg strychowych można stosować wylewkę z wióro-trocino-betonu, deski o gr. 3,2 cm, płyty pilśniowe o gr. 0,5 cm, deski o gr. 3,2 cm układane na legarach i in. Od strony wnętrza mieszkalnego na warstwę podsufitki stosuje się m.in.: tynk cementowo-wapienny, deskowanie lub płyty gipsowo-kartonowe.
W tabeli 2 zestawiono potrzebne grubości warstwy ocieplenia podłóg pod przewietrzanymi strychami według aktualnych wymagań ochrony cieplnej budynków (rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [3]).
Zestawiono w niej średnie opory cieplne stropów strychowych o sześciu rodzajach konstrukcji nośnej wraz z sufitem i posadzką oraz wymagane grubości ocieplenia podłogi sufitu wykonanego z tynku cementowo-wapiennego o gr. 1,5 cm oraz posadzki wykonanej z wióro-trocino-betonu o gr. warstwy 4 cm.
Jako warstwę konstrukcyjną podłóg strychowych przyjęto dwa stropy gęstożebrowe: Ceram 50 i Teriva oraz cztery stropy tradycyjne: strop żelbetowy płytowy, strop drewniany belkowy nagi, strop belkowy z podsufitką oraz strop deskowy.
Z danych zamieszczonych w tabeli 2 wynika, że podłogi na stropach pod strychami wysokiego poddasza w nowo wznoszonych budynkach wymagają warstwy ocieplenia o grubości najczęściej kilkunastu centymetrów, jeśli stosowane są nowoczesne wysokosprawne materiały izolacyjne.
Rodzaj konstrukcji stropu, rodzaj i sposób wykonania sufitu i posadzki oraz rozwiązania materiałowe mają mały wpływ na zróżnicowanie minimalnych grubości termoizolacji. Różnice te wynoszą na ogół 1,0–2,0 cm.
Podsumowanie
Przedstawione w tabelach 1–2 minimalne grubości termoizolacji stropodachów dwudzielnych z wysokim poddaszem o różnych rozwiązaniach materiałowych gwarantują izolacyjność cieplną na poziomie aktualnych wymagań ochrony cieplnej budynków [3].
Odpowiednio dla wartości U = 0,25 W/(m²·K) grubości te wynoszą w wypadku styropianu i wełny mineralnej ok. 17 cm (stropodachy nieprzełazowe).
Natomiast w wypadku założonej izolacyjności stropu poddasza na poziomie U = 0,15 W/(m·K) (budynki niskoenergetyczne) minimalne grubości termoizolacji tych materiałów wynoszą odpowiednio 26 i 29 cm w wypadku najzimniejszego stropu (strop żelbetowy, płytowy).
Na rys. 4–8 pokazano fragmenty przekrojów ocieplonych stropów strychowych o zwiększonych grubościach warstwy termoizolacyjnej odpowiadających minimalnym grubościom ocieplenia określonym na podstawie obliczeń i zestawionych w tabelach 1–2.
Literatura
F. Eichler, „Bauphysikalische Entwurfen Bauregeln. Baufehler”, VEB Verlag, Berlin 1962.
A. Byrdy, C. Byrdy, „Konstruowanie ocieplonych stropodachów krokwiowych z uwzględnieniem ich wentylacji – wybrane rozwiązania systemowe”, „Izolacje”, nr 2/2012, s. 71–74.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1238).
PN-B-20132:2004, „Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie. Zastosowania”.
Rys. 1. Schemat zawilgocenia stropodachu z pokryciem z lekkich płyt falistych (w warunkach zimowych);
1 – paroprzepuszczalny strop drewniany ocieplony lekkimi płytami termoizolacyjnymi, 2 – na dolnej powierzchni płyt pokrycia kondensat pary wodnej zamie.
Rys. 2. Poprawnie ocieplony i przewietrzany stropodach o konstrukcji krokwiowej;
1– gąsior, 2 – krokiew, 3 – łata, 4 – strop żelbetowy, 5 – tynk,6 – ocieplenie, 7 – otwór wentylacyjny, 8 – osiatkowanie wlotu powietrza
Rys. 3. Właściwe ocieplenie stropu drewnianego i przewietrzanie przestrzeni poddasza budynku o szkielecie drewnianym;
1– gąsior, 2 – krokiew, 3 – łata, 4 – pasek papy uszczelniającej pod dachówkę, 5 – deskowanie podsufitki, 6 – tynk na deskowaniu, 7 – i.
Robert Zaorski
Robert Zaorski, 31.03.2014r., 14:45:07
Niewielu inwestorów decyduje się na materiały zasypowe.
W ocieplaniu przestrzeni stropów nieprzełazowych i stropodachów wykorzystujemy przede wszystkim technologię wdmuchiwania izolacji. Materiały izolacyjne wdmuchiwane, wykorzystywane w tych przestrzeniach posiadają certyfikat CE i współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,039 - 0,045 dla wełen mineralnych i celulozy, aż do 0,037 W/m*K dla celulozy isofloc F.
Artykuł należy uzupełnić informacją, że od 2014 r. obowiązują zaostrzone warunki techniczne dla budynków.
Zarówno na stronie Izolacji, jak i <a href="http://www.derowerk.pl/pl/docieplenia-metod-wdmuchiwania.html" target="_blank">http://www.derowerk.pl/pl/docieplenia-metod-wdmuchiwania.html</a> znajdują się opracowania przybliżające nowe normy dla ociepleń budynków.
Piotr
Piotr, 23.11.2015r., 14:37:18
Bardzo ciekawy artykuł, który moim zdaniem przede wszystkim rzeczowo wyczerpuje poruszony temat. Więcej takich, bo naprawdę są one przydatnym źródłem informacji:)
Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...
Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....
Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...
Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...
Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...
Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...
Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...
Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.
ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii...
ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii Thermitar™ i pokryte jednostronnie welonem szklanym.
Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...
Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.
Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...
Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.
Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....
Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.
Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.
Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...
Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...
Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.