Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wentylacja mechaniczna: kluczowe porady i pułapki, których należy unikać

Mechanical ventilation: key tips and pitfalls to avoid

Poznaj zasady działania wentylacji mechanicznej, fot. Alnor

Poznaj zasady działania wentylacji mechanicznej, fot. Alnor

W dzisiejszych czasach wentylacja mechaniczna to nie luksus, ale niezbędny komponent każdego nowoczesnego domu. Jej prawidłowy montaż gwarantuje efektywną wymianę powietrza oraz optymalne wykorzystanie energii. Poznaj najczęstsze błędy popełniane podczas instalacji, aby unikać problemów w przyszłości.

Zobacz także

Jacek Sawicki, Konsultacja naukowo-techniczna: Włodzimierz Ciarka Ochrona katodowa jako jeden ze sposobów ochrony antykorozyjnej dla konstrukcji stalowych

Ochrona katodowa jako jeden ze sposobów ochrony antykorozyjnej dla konstrukcji stalowych Ochrona katodowa jako jeden ze sposobów ochrony antykorozyjnej dla konstrukcji stalowych

Korozja metali jest zjawiskiem niszczenia ich powłok i struktur pod wpływem chemicznej lub elektrochemicznej reakcji z otaczającym środowiskiem. Ich niszczenie pod wpływem zjawisk fizycznych określa się...

Korozja metali jest zjawiskiem niszczenia ich powłok i struktur pod wpływem chemicznej lub elektrochemicznej reakcji z otaczającym środowiskiem. Ich niszczenie pod wpływem zjawisk fizycznych określa się jako erozję frettingową materiału (cierną lub ścierną) i nie jest ona objęta tematem niniejszej publikacji. Ochrona katodowa kwalifikowana jest jako ochrona przed korozją elektrochemiczną.

Hydropath Sp. z o.o. Przemysłowy uzdatniacz wody – jak poprawić jakość wody w twojej instalacji

Przemysłowy uzdatniacz wody – jak poprawić jakość wody w twojej instalacji Przemysłowy uzdatniacz wody – jak poprawić jakość wody w twojej instalacji

Uzdatniacz wody to niezbędne urządzenie w każdym domu i przedsiębiorstwie, które pozwala na poprawę jakości wody pitnej oraz użytkowej. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom uzdatniaczy,...

Uzdatniacz wody to niezbędne urządzenie w każdym domu i przedsiębiorstwie, które pozwala na poprawę jakości wody pitnej oraz użytkowej. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom uzdatniaczy, zmiękczaczy wody, ich zaletom i zastosowaniom.

Gamrat Technologie wykorzystywane w produkcji rur

Technologie wykorzystywane w produkcji rur Technologie wykorzystywane w produkcji rur

W nowoczesnym przemyśle i budownictwie rury odgrywają kluczową rolę w tworzeniu niezawodnych i trwałych systemów do przesyłu wody, ścieków oraz innych substancji. Technologie wykorzystywane w produkcji...

W nowoczesnym przemyśle i budownictwie rury odgrywają kluczową rolę w tworzeniu niezawodnych i trwałych systemów do przesyłu wody, ścieków oraz innych substancji. Technologie wykorzystywane w produkcji rur ewoluowały, oferując materiały i rozwiązania dostosowane do szerokiego spektrum zastosowań, od prostych instalacji domowych po skomplikowane systemy przemysłowe. Wśród najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji rur znajdują się polietylen (PE), polichlorek winylu (PVC) i stal....

*****
W artykule przedstawiono zasady działania wentylacji mechanicznej, a także najważniejsze elementy, które powinny się znaleźć w jej projekcie. Podkreślono wagę prawidłowego montażu.

Mechanical ventilation: key tips and pitfalls to avoid

The article presents the principles of operation of mechanical ventilation, as well as the most important elements that should be included in its design. The importance of correct installation was emphasized.
*****

W obecnych czasach budynki, dzięki wielu rozwiązaniom architektoniczno-budowlanym i konstrukcyjnym, cechują się wysoką izolacyjnością cieplną. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak szczelne okna czy drzwi najwyższej klasy, sprawia, że ucieczka ciepła jest niemalże zredukowana do minimum. Jednakże ten znaczny poziom szczelności stwarza nowe wyzwanie – problem z dostarczaniem świeżego powietrza do wnętrza pomieszczeń, zwłaszcza podczas chłodniejszych miesięcy roku. Działa na rzecz nieprzerwanego dostarczania świeżego powietrza, przyczyniając się do zdecydowanej poprawy jakości oraz komfortu życia mieszkańców, zapewniając jednocześnie zdrowsze i bardziej komfortowe warunki życia.

Czytaj też: Wymiana instalacji przy adaptacji zabytkowych budynków

Zasada pracy wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna skonstruowana jest tak, aby działać efektywnie na kilku poziomach, i pełni ważne funkcje. Nie tylko usuwa brudne powietrze z miejsc gromadzenia wilgoci i zanieczyszczeń, takich jak łazienki czy pralnie, ale również wprowadza świeże powietrze do stref przebywania ludzi, takich jak sypialnie czy salon.

Kluczowym aspektem jest fakt, że powietrze usuwane z wnętrza przechodzi przez proces rekuperacji, czyli odzyskiwania ciepła. Ogrzewa to nawiewane świeże powietrze, minimalizując straty energetyczne – proces ten jest szczególnie istotny w niskich temperaturach, gdzie dodatkowo podgrzew świeżego powietrza może być wspomagany wbudowaną lub dodatkową nagrzewnicą elektryczną.

Dzięki zastosowaniu rekuperacji, straty ciepła występujące na drodze wentylacji są drastycznie zredukowane do minimum, co czyni go inwestycją szybko zwracającą się na kosztach ogrzewania. Ważne jest podkreślenie, że przez rekuperator przepływają dwa strumienie powietrza: zużyte i świeże. Powietrze zewnętrzne, pobierając ciepło ze strumienia zużytego, nie miesza się z nim, co gwarantuje brak zanieczyszczeń. Dzięki zaawansowanym układom filtracyjnym, nawiewane do budynku powietrze jest wolne od alergenów, smogu, kurzu i wielu innych zanieczyszczeń, zapewniając mieszkańcom zdrowy mikroklimat. A jak wiemy, w budynkach spędzamy ponad połowę naszego życia, więc ma znaczenie to, jakim powietrzem oddychamy.

Projekt wentylacji mechanicznej

Znaczenie prawidłowego projektowania wentylacji w budownictwie jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych efektów jej działania. Zbyt duża lub zbyt mała centrala wentylacyjna może być przyczyną wielu nieprzyjemności w trakcie eksploatacji, stąd konieczność posiadania dokładnego projektu, który uwzględnia:

  • obliczenia bilansu powietrza,
  • lokalizację punktów nawiewnych i wywiewnych,
  • prowadzenie przewodów wentylacyjnych,
  • obliczenia strat ciśnienia na przewodach,
  • lokalizację czerpni i wyrzutni,
  • lokalizację centrali wentylacyjnej,
  • wytyczne dla pozostałych branż.

Każda wentylacja mechaniczna powinna zostać wykonana na podstawie wcześniej zrealizowanego projektu budowlanego, uwzględniającego układ pomieszczeń. W projekt wentylacji mechanicznej wchodzi część opisowa z informacjami takimi jak:

  • obliczenia bilansu powietrza,
  • dane techniczne dobranej centrali,
  • wytyczne materiałowe,
  • część rysunkowa zaś precyzyjnie przedstawia sposób oraz trasę kanałów wentylacyjnych,
  • średnice tych kanałów,
  • lokalizację centrali oraz
  • umiejscowienie czerpni i wyrzutni.

Brak odpowiednio przygotowanego projektu jest często podstawą problemów z wentylacją, które mogą objawiać się między innymi głośną pracą instalacji, nieprawidłowym rozdziałem powietrza nawiewanego i wywiewanego czy zbyt niską wilgotnością powietrza. Problemy te wynikają głównie z niepoprawnego bilansu powietrza wentylacyjnego.

Istotne jest także, aby strumienie powietrza wentylacyjnego były zgodne z obowiązującymi przepisami, w tym z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury oraz z normą PN-83/B-03430. Niestety, często zdarza się, że strumienie powietrza wentylacyjnego przekraczają przyjęte kryteria projektowe, co prowadzi do dyskomfortu mieszkańców.

Nieprawidłowy montaż centrali wentylacyjnej

Centrala wentylacyjna, stanowiąca serce systemu wentylacyjnego, powinna być umiejscowiona w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu technicznym, które gwarantuje łatwy dostęp do niej, zwłaszcza w celu okresowej kontroli lub wymiany filtrów. W przypadku decyzji o umiejscowieniu centrali na nieogrzewanych strychach lub poddaszach istnieją pewne dodatkowe wymagania. Aby uniknąć problemów, konieczne jest zapewnienie w tym miejscu temperatury co najmniej 8°C powyżej zera.

Poddasze, na którym planuje się lokalizację urządzenia, powinno zostać odpowiednio ocieplone przy użyciu właściwych materiałów izolacyjnych.

Warto również rozważyć dodatkową izolację samej centrali wentylacyjnej (np. wybierając centralę w gotowej izolacji) oraz kanałów (stosując izolację z samoprzylepnej wełny mineralnej) – takie działania zwiększają odzysk ciepła i ogólną wydajność systemu.

W kontekście kanałów wentylacyjnych niezaizolowane miękkie przewody, nazywane potocznie „flexami”, mogą być używane w pewnych okolicznościach, na przykład do podłączenia okapu. Niemniej jednak, korzystanie z nich jako głównych przewodów instalacji, rozpoczynając od centrali aż po piony wentylacyjne, jest błędem. Generują one duże opory przepływu i mają tendencję do gromadzenia zanieczyszczeń z powodu ich nierównej struktury wewnętrznej. Są także trudne do czyszczenia bez ryzyka uszkodzenia, co skutkuje potrzebą wymiany po pierwszym czyszczeniu, zazwyczaj po ok. 4–6 latach. Również montaż tych przewodów wiąże się z ryzykiem uszkodzenia, zwłaszcza w miejscach zagięć. Dlatego zdecydowanie zaleca się korzystanie z przewodów stalowych na głównych odcinkach instalacji wentylacyjnych.

Drzwi z podcięciami wentylacyjnymi

System wentylacji w każdym domu, bazujący na tej samej zasadzie, gwarantuje stały nawiew czystego powietrza, które przemieszcza się z pomieszczeń czystych (np. pokoje) do brudnych (łazienka, kuchnia).

Aby umożliwić cykliczną wymianę powietrza i wyeliminować zanieczyszczone powietrze, kluczową rolę odgrywają otwory wentylacyjne w drzwiach wewnętrznych, zwane podcięciami wentylacyjnymi. Dzięki nim zapewniony jest płynny i nieprzerwany przepływ powietrza, co jest fundamentem skutecznej wentylacji. Jednakże, aby te procesy działały sprawnie, przy montażu drzwi konieczne jest uwzględnienie kilku istotnych kwestii.

Przede wszystkim przekrój szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą musi wynosić co najmniej 80 cm2. Ponadto drzwi wiodące do miejsc takich jak kuchnie, łazienki czy garderoby powinny zapewniać dopływ powietrza przez szczeliny o przekroju netto minimum 200 cm2. Istotne jest też, aby zgodnie z normami powierzchnia wentylacyjna w skrzydle drzwi osiągała przynajmniej 0,022 m2, co przeciwdziała kumulowaniu się wilgoci, a w konsekwencji powstawaniu pleśni czy nieprzyjemnych zapachów.

W kontekście sprawnej wymiany zużytego powietrza z kuchni warto dodać, że okap kuchenny, będący kluczowym elementem wentylacji kuchni, nie może jednak zastąpić systemu wentylacyjnego domu w całości. Choć obie instalacje mają zdolność do synergii, ich połączenie wymaga odpowiedniej wiedzy i dbałości. Zaleca się raczej oddzielić wentylację ogólną domu od tej, która w kuchni jest odpowiedzialna za intensywne, acz krótkotrwałe usuwanie zanieczyszczeń generowanych podczas gotowania.

W przypadku wyciągu kuchennego połączonego z kominem, kluczowe jest zastosowanie klapy zwrotnej na przewodzie wyrzutnym, która uniemożliwia napływ powietrza z zewnątrz, gdy okap nie funkcjonuje. Natomiast pochłaniacz z filtrem węglowym, cyrkulujący powietrze w pomieszczeniu i przepuszczający je przez filtr, nie potrzebuje połączenia z dodatkowym kanałem wentylacyjnym, dlatego w wielu przypadkach będzie on lepszym rozwiązaniem.

Rozwiązaniem alternatywnym jest wybór centrali wentylacyjnej z funkcją pracy okapu kuchennego, wtedy podczas pracy okapu, sterownik wyłącza wywiew w centrali i pracuje tylko nawiew do budynku, zachowując bilans powietrza.

Montaż wentylacji mechanicznej

fot1 wentylacja

FOT. Prawidłowy montaż centrali wentylacyjnej ściennej w pomieszczeniu technicznym; fot.: D.Czernik

Kiedy decydujemy się na montaż wentylacji mechanicznej w naszym domu, pierwszym krokiem jest wybór firmy wykonawczej. Niestety, zbyt często zlecenie to powierzane jest podmiotom, które nie dysponują odpowiednim doświadczeniem w tej specjalistycznej dziedzinie. Jako projektant instalacji sanitarnych, byłem niejednokrotnie świadkiem sytuacji, w których montaż wentylacji był prowadzony przez ekipy, które na co dzień specjalizują się w innych obszarach, takich jak wylewki, prace elektryczne czy hydrauliczne. Niestety, takie podejście zazwyczaj prowadzi do problemów z instalacją, takich jak nadmierne hałasowanie, niska wydajność centrali czy zbyt przesuszone powietrze.

Aby uniknąć takich kłopotów, kluczowe jest powierzenie zadania firmie specjalizującej się w montażu wentylacji mechanicznej. Taka firma nie tylko dostarczy odpowiednie materiały i podłączy centralę, ale także przeprowadzi niezbędne testy wydajności, które to potwierdza odpowiednim protokołem odbioru.

Równie ważne jest prawidłowe uruchomienie i regulacja rekuperatora. Chociaż może się wydawać, że po zainstalowaniu urządzenie będzie działać poprawnie na ustawieniach fabrycznych, to w rzeczywistości pierwsze uruchomienie powinno zostać przeprowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę. Taka osoba dostosuje parametry pracy urządzenia do indywidualnych potrzeb, a także sprawdzi działanie sterowników i innych elementów systemu. Dodatkowo, przeszkoli właściciela w zakresie podstawowej obsługi urządzenia.

Podsumowując, montaż wentylacji mechanicznej to zadanie dla specjalistów. Prawidłowa instalacja i regulacja są kluczem do efektywnej, cichej pracy systemu, która przyniesie korzyści dla zdrowia i komfortu jego użytkowników.

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Jerzy Żurawski Instalacje grzewcze a jakość energetyczna budynku

Instalacje grzewcze a jakość energetyczna budynku Instalacje grzewcze a jakość energetyczna budynku

W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W...

W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym [2] oraz w rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2008) [3], w rozporządzeniu w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego [4] oraz w rozporządzeniu w sprawie metodologii...

dr inż. Jacek Hulimka, dr inż. Marta Kałuża Podziemny zbiornik przeciwpożarowy – ocena i naprawa

Podziemny zbiornik przeciwpożarowy – ocena i naprawa Podziemny zbiornik przeciwpożarowy – ocena i naprawa

Bezpośrednio po przekazaniu wysokiego budynku do eksploatacji stwierdzono liczne przecieki w ścianie oddzielającej trójkondygnacyjny parking podziemny od zbiornika przeciwpożarowego. W ciągu pierwszych...

Bezpośrednio po przekazaniu wysokiego budynku do eksploatacji stwierdzono liczne przecieki w ścianie oddzielającej trójkondygnacyjny parking podziemny od zbiornika przeciwpożarowego. W ciągu pierwszych trzech lat eksploatacji różni wykonawcy podejmowali kolejne próby naprawy ściany (iniekcje rys i domniemanych pustek), nie uzyskali jednak pożądanych efektów. W związku z tym na zlecenie właściciela budynku przeprowadzono ekspertyzę konstrukcji zbiornika, dzięki której stwierdzono przyczyny obserwowanych...

Jacek Sawicki Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co...

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co przekłada się na niską wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Dzięki tej właściwości zmniejsza się lub jest zatrzymywany przepływ ciepła przez konstrukcję, na której materiał został zamocowany bądź wbudowany.

Konrad Koper Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek

Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek

Użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych kominka, nie zdają sobie natomiast sprawy z tego, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania decydują: odpowiednie przygotowanie...

Użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych kominka, nie zdają sobie natomiast sprawy z tego, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania decydują: odpowiednie przygotowanie miejsca montażu, sama instalacja oraz użycie odpowiednich materiałów.

dr Artur Miros Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych

Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych

Jednym z najważniejszych zadań stawianych izolacjom technicznym jest ograniczanie strat energii cieplnej. Brak izolacji, jej nieodpowiednie zaprojektowanie lub wykonanie mogą skutkować znacznym podwyższeniem...

Jednym z najważniejszych zadań stawianych izolacjom technicznym jest ograniczanie strat energii cieplnej. Brak izolacji, jej nieodpowiednie zaprojektowanie lub wykonanie mogą skutkować znacznym podwyższeniem kosztów pozyskiwania energii. Materiały te chronią przed kondensacją pary wodnej na powierzchni instalacji, co wydłuża czas ochrony użytkowej i zapobiega pogorszeniu wydajności.

dr inż. Agnieszka Winkler-Skalna Właściwości termoizolacyjne preizolowanych rur giętkich. Komentarz do normy PN-EN 15632-1:2009

Właściwości termoizolacyjne preizolowanych rur giętkich. Komentarz do normy PN-EN 15632-1:2009 Właściwości termoizolacyjne preizolowanych rur giętkich. Komentarz do normy PN-EN 15632-1:2009

Specyfikacja preizolowanych rur giętkich zawarta jest w normach serii PN-EN 15632, m.in. w normie PN-EN 15632-1:2009. Niektóre zapisy tego dokumentu wymagają komentarza, ponieważ zawierają błędy i nieścisłości...

Specyfikacja preizolowanych rur giętkich zawarta jest w normach serii PN-EN 15632, m.in. w normie PN-EN 15632-1:2009. Niektóre zapisy tego dokumentu wymagają komentarza, ponieważ zawierają błędy i nieścisłości mogące utrudniać wykonywanie koniecznych obliczeń.

mgr inż. Bartłomiej Sędłak Działanie opasek i kołnierzy ogniochronnych a materiały pęczniejące

Działanie opasek i kołnierzy ogniochronnych a materiały pęczniejące Działanie opasek i kołnierzy ogniochronnych a materiały pęczniejące

Przejścia instalacji na drugą stronę przegrody to miejsca, przez które w trakcie pożaru ogień może łatwo przedostać się do sąsiedniego pomieszczenia. Dlatego jeśli rury przechodzą przez przegrodę, dla...

Przejścia instalacji na drugą stronę przegrody to miejsca, przez które w trakcie pożaru ogień może łatwo przedostać się do sąsiedniego pomieszczenia. Dlatego jeśli rury przechodzą przez przegrodę, dla której wymagana jest dana klasa odporności ogniowej, należy uszczelnić ich przejście w sposób zapewniający przynajmniej taką samą klasę odporności ogniowej, jaką ma przegroda.

Waldemar Joniec Piony i przepusty instalacyjne

Piony i przepusty instalacyjne Piony i przepusty instalacyjne

Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.

Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.

dr Artur Miros, mgr inż. Grażyna Swołek Problemy pomiaru wartości współczynnika przewodzenia ciepła w wysokich temperaturach

Problemy pomiaru wartości współczynnika przewodzenia ciepła w wysokich temperaturach

Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości,...

Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości, szczególnie w przypadku pomiarów w wysokich temperaturach, wymaga przeanalizowania wielu zagadnień, m.in. związanych z właściwościami badanego materiału, przygotowania próbek do badań i wiedzy na temat zachowania materiału w zmiennych warunkach pomiarowych.

mgr inż. Ryszard Borkowski Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle

Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle

Stosowanie izolacji cieplnych jest nieodłącznym elementem modernizacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych. Wciąż jednak się zdarza, że podczas doboru materiałów izolacyjnych nie przykłada...

Stosowanie izolacji cieplnych jest nieodłącznym elementem modernizacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych. Wciąż jednak się zdarza, że podczas doboru materiałów izolacyjnych nie przykłada się wagi do ich jakości i grubości. Wynika to często z przekonania, że lepsze izolacje są nieekonomiczne, ponieważ wymagają większego nakładu finansowego na początku inwestycji. Czy pogląd ten jest słuszny?

dr Artur Miros Stabilność własności termoizolacyjnych materiałów organicznych do izolacji przemysłowych

Stabilność własności termoizolacyjnych materiałów organicznych do izolacji przemysłowych Stabilność własności termoizolacyjnych materiałów organicznych do izolacji przemysłowych

Artykuł przedstawia podejście normowe i pozanormowe do wprowadzonych w ostatnich kilku latach zmian wymagań izolacyjności termicznej dla izolacji przemysłowych.

Artykuł przedstawia podejście normowe i pozanormowe do wprowadzonych w ostatnich kilku latach zmian wymagań izolacyjności termicznej dla izolacji przemysłowych.

Robert Kotwas Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych

Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych

Czym jest odporność ogniowa i klasyfikacja NRO? Jeden z podstawowych elementów pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków odnosi się do właściwości materiałów, z których zostały one wykonane - zarówno...

Czym jest odporność ogniowa i klasyfikacja NRO? Jeden z podstawowych elementów pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków odnosi się do właściwości materiałów, z których zostały one wykonane - zarówno jeśli chodzi o konstrukcje budowlane, jak i systemy instalacji.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Instalacje dobrze zaizolowane

Instalacje dobrze zaizolowane Instalacje dobrze zaizolowane

Poziom zużycia energii oraz stopień bezpieczeństwa pożarowego w budynku zależą od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej izolacji przewodów instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Poziom zużycia energii oraz stopień bezpieczeństwa pożarowego w budynku zależą od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej izolacji przewodów instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Marcin Gryka Właściwości i zastosowanie polimoczników

Właściwości i zastosowanie polimoczników Właściwości i zastosowanie polimoczników

Jakie jest zastosowanie polimoczników, a także wady i zalety tego tworzywa? Jak aplikować polimoczniki?

Jakie jest zastosowanie polimoczników, a także wady i zalety tego tworzywa? Jak aplikować polimoczniki?

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017

Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017 Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017

W latach 2017-2021 nowe budynki będą musiały charakteryzować się większą energooszczędnością. W jakich obiektach możliwe będzie osiągnięcie wymagań prawnych w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej...

W latach 2017-2021 nowe budynki będą musiały charakteryzować się większą energooszczędnością. W jakich obiektach możliwe będzie osiągnięcie wymagań prawnych w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej EP?

mgr inż. Sławomir Dudziak Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?

Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?

Przemysław Gogojewicz Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika?

Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika? Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika?

Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym...

Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym wypadku nie oznacza, że budynku nie można zakwalifikować do kategorii obiektu budowlanego. Przy odmiennym rozumowaniu budowa budynku bez jakichkolwiek instalacji i urządzeń możliwa byłaby bez jakichkolwiek rygorów prawnych i w celu obejścia prawa wystarczające byłoby niewyposażenie budynku, nawet...

Robert Kotwas Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC

Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?

mgr inż. Jerzy Żurawski Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania

Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania

Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród...

Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród lub efektywny energetycznie system grzewczy.

dr inż. Zbigniew Tomasz Grzegorzewski Izolacje w instalacjach słonecznych

Izolacje w instalacjach słonecznych Izolacje w instalacjach słonecznych

Wykorzystanie energii słonecznej mało komu kojarzy się z koniecznością zastosowania odpowiednich systemów izolacyjnych. A jednak systemy solarne nie tylko wymagają zastosowania specjalnych materiałów izolacyjnych,...

Wykorzystanie energii słonecznej mało komu kojarzy się z koniecznością zastosowania odpowiednich systemów izolacyjnych. A jednak systemy solarne nie tylko wymagają zastosowania specjalnych materiałów izolacyjnych, ale również wprowadzenia odpowiedniej technologii w produkcji urządzeń do przetwarzania energii słonecznej, które muszą mieć wysoką izolacyjność.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Pakuły konopne do uszczelnienia połączeń gwintowanych w instalacjach wodnych

Pakuły konopne do uszczelnienia połączeń gwintowanych w instalacjach wodnych Pakuły konopne do uszczelnienia połączeń gwintowanych w instalacjach wodnych

Największą zmorą połączeń gwintowanych stosowanych w instalacjach wodociągowych jest przeciekanie. Wszelkiego typu nieszczelności mogą powodować szereg przykrych konsekwencji, poczynając od rosnących rachunków...

Największą zmorą połączeń gwintowanych stosowanych w instalacjach wodociągowych jest przeciekanie. Wszelkiego typu nieszczelności mogą powodować szereg przykrych konsekwencji, poczynając od rosnących rachunków za wodę, a kończąc na powstawaniu zagrożenia dla zdrowia mieszkańców lub użytkowników budynku. Aby uniknąć podobnych problemów, od dawna stosuje się specjalne uszczelnienie połączeń gwintowanych w instalacjach wodnych. Najstarszą i ciągle popularną metodą jest uszczelnienie wykonane przy użyciu...

doc. dr inż. Jarosław Wasilczuk, dr inż. Marian Sobiech Modernizacja instalacji ogrzewania i wentylacji w budynku mieszkalnym

Modernizacja instalacji ogrzewania i wentylacji w budynku mieszkalnym Modernizacja instalacji ogrzewania i wentylacji w budynku mieszkalnym

Budynki mieszkalne wybudowane po II wojnie światowej bez termomodernizacji nie spełniają obecnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a w wielu przypadkach również wymagań higienicznych dotyczących...

Budynki mieszkalne wybudowane po II wojnie światowej bez termomodernizacji nie spełniają obecnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a w wielu przypadkach również wymagań higienicznych dotyczących wentylacji [1-4].

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Ile kosztuje termomodernizacja?

Ile kosztuje termomodernizacja? Ile kosztuje termomodernizacja?

Termomodernizacja wymaga poniesienia niemałych nakładów finansowych. Warto jednak potraktować ją jako inwestycję w większy komfort, zdrowie i mniejsze rachunki za energię w przyszłości. Szacuje się, że...

Termomodernizacja wymaga poniesienia niemałych nakładów finansowych. Warto jednak potraktować ją jako inwestycję w większy komfort, zdrowie i mniejsze rachunki za energię w przyszłości. Szacuje się, że np. ocieplenie zewnętrznych przegród budowlanych powoduje obniżenie zużycia ciepła o 10 do 25%, a wymiana okien na bardziej szczelne to oszczędność dodatkowych 10-15%.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Jak termomodernizacja pomaga w walce ze smogiem?

Jak termomodernizacja pomaga w walce ze smogiem? Jak termomodernizacja pomaga w walce ze smogiem?

Z pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast ponad trzydzieści znajduje się w Polsce. Jakość powietrza w naszym kraju jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej, a poziom zanieczyszczeń...

Z pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast ponad trzydzieści znajduje się w Polsce. Jakość powietrza w naszym kraju jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej, a poziom zanieczyszczeń wielokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia. Jak można obniżyć poziom smogu?

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Hydroizolacja do starych dachów »

Hydroizolacja do starych dachów » Hydroizolacja do starych dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Płynna żywica do izolacji »

Płynna żywica do izolacji » Płynna żywica do izolacji »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.