Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zmiana kształtu dachu – z płaskiego stromy

Jak zmienić kształt dachu – z płaskiego na stromy? fot. AdobeStock 

Jak zmienić kształt dachu – z płaskiego na stromy? fot. AdobeStock 

Od końca lat 60. po lata 80. XX wieku prostopadłościenne domy kostki licznie pojawiały się w polskim krajobrazie. Jednak dzisiaj raczej straszą niż zachwycają, więc ich remont to konieczność. Nowy wygląd domu przynieść może metamorfoza dachu.

Zobacz także

Joanna Szot Remont dachu płaskiego – wiele możliwości

Remont dachu płaskiego – wiele możliwości Remont dachu płaskiego – wiele możliwości

Dachy płaskie po latach użytkowania wymagają napraw. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ nieustannie narażone są na niekorzystne, czasami wręcz ekstremalne czynniki atmosferyczne. Ponadto wiekowe już PRL-owskie...

Dachy płaskie po latach użytkowania wymagają napraw. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ nieustannie narażone są na niekorzystne, czasami wręcz ekstremalne czynniki atmosferyczne. Ponadto wiekowe już PRL-owskie dachy powstawały raczej z materiałów dających wiele do życzenia, chociaż może się zdarzyć, że naprawy będzie wymagał stosunkowo nowy stropodach.

budogram.pl Ekonomiczne aspekty zastosowania dachu skośnego na budynku

Ekonomiczne aspekty zastosowania dachu skośnego na budynku Ekonomiczne aspekty zastosowania dachu skośnego na budynku

Nowoczesne budynki mogą być zwieńczone płaskim lub skośnym dachem. Rodzaj zastosowanej szczytowej przegrody wpływa nie tylko na wygląd obiektu, lecz także na koszty budowy i utrzymania.

Nowoczesne budynki mogą być zwieńczone płaskim lub skośnym dachem. Rodzaj zastosowanej szczytowej przegrody wpływa nie tylko na wygląd obiektu, lecz także na koszty budowy i utrzymania.

Joanna Szot Stop przeciekom, czyli szczelne dachy

Stop przeciekom, czyli szczelne dachy Stop przeciekom, czyli szczelne dachy

O tym, że dach przecieka, informują nas zazwyczaj szpecące zacieki pojawiające się na ścianach. Niestety ich zamalowanie nie rozwiąże problemu. Jedynym wyjściem z sytuacji jest uszczelnienie dachu. Jak...

O tym, że dach przecieka, informują nas zazwyczaj szpecące zacieki pojawiające się na ścianach. Niestety ich zamalowanie nie rozwiąże problemu. Jedynym wyjściem z sytuacji jest uszczelnienie dachu. Jak to zrobić? Jak najszybciej!

Przebudowa domu kostki wiąże się najczęściej z przebudową dachu z płaskiego na stromy – co ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Obecnie standardem są dachy dwuspadowe, chociaż wybór jest znacznie większy. Pamiętajmy, że decydując się na zmianę kształtu dachu, trzeba wziąć pod uwagę, że zmienia on proporcje budynku. Czasami więc może okazać się konieczne przykrycie górnej części ścian piętra wysuniętą połacią dachu, aby wizualnie obniżyć dom. Warto w tym miejscu wspomnieć, że gdy dom kostka położony jest w miejscu, z którego roztacza się atrakcyjny widok, warto pomyśleć o zaaranżowaniu na dachu tarasu widokowego, a nawet ogrodu. Można wówczas dobudować ściankę attykową, będącą przedłużeniem ściany budynku lub w formie balustrady, która przesłoni stropodach.

Najpopularniejszy dach dwuspadowy

W naszej tradycji najbardziej utrwalony jest dach dwuspadowy. Obecnie to także synonim nowoczesnej bryły domu energooszczędnego i pasywnego, więc nic dziwnego, że doceniają go architekci i inwestorzy. Jego atutem jest łatwość wykonania, a także duża przestrzeń do zagospodarowania pod połaciami. W najprostszej postaci – bez lukarn, facjat czy ryzalitów i wykuszy – najlepiej wypełnia zadania ochronne, ponieważ woda deszczowa (czy śnieg) spływają (zsuwają się) z niego bez przeszkód, jakimi mogą być kosze czy załamania połaci.

Czytaj też: Remont dachu płaskiego

Dach dwuspadowy składa się z dwóch prostokątnych połaci, dlatego łatwo dopasować do niego odpowiednie pokrycie dachowe. Dzięki dużym i regularnym płaszczyznom połaci nie ma dużych strat materiałowych podczas jego budowy. Wariantem dachu dwuspadowego jest dach naczółkowy. To dach, w którym załamano połacie przy obu ścianach szczytowych, tworząc w ten sposób trójkątne naczółki ścinające szczyty. Dzisiaj stosowany jest dość rzadko – spotyka się go na terenach narażonych na silne wiatry zachodnie.

Dach czterospadowy w kilku wariantach

Atrakcyjny jest również dach czterospadowy. Brak ścian szczytowych pozwala wyeksponować efektowne pokrycie dachowe. Z każdej strony połać dachu schodzi nisko, a przy wydatnych okapach wręcz zachodzi na ściany. Dom może przez to wydawać się niższy, co ma zaletę, gdy chcemy go lepiej wtopić w otoczenie.

Najpopularniejszą formą dachu czterospadowego jest dach kopertowy. Składa się z czterech połaci, z których dwie równoległe w kształcie trapezów zbiegają się w kalenicy, a pozostałe dwie mają kształt trójkątów. Na rzucie taki dach przypomina kopertę i stąd właśnie jego nazwa. Podczas remontów domów kostek zbudowanych na planie kwadratu inwestorzy często decydują się na dach namiotowy. Jego atutem jest idealna symetria. Dach namiotowy składa się z połaci w kształcie trójkątów z wierzchołkami stykającymi się w jednym punkcie. Może mieć on różny kąt nachylenia połaci, chociaż najczęściej takie dachy są dość płaskie. Jeśli chcemy zachować piętro i jednocześnie nie zaburzać proporcji domu, dobrym wyborem będzie zastosowanie dachu mansardowego. Nawiązuje on do dachu dwuspadowego i kopertowego jednocześnie. Każda połać składa się z dwóch części nachylonych pod różnym kątem. Dolna część połaci ma duży kąt nachylenia, nawet powyżej 80° – w tym fragmencie dach jest zatem bardzo stromy, w zasadzie zastępuje ścianę zewnętrzną. Część dachu usytuowana powyżej ma łagodny spadek – dach jest bardzo płaski. Jego konstrukcja umożliwia rozbudowę poddasza czy dodanie lukarn.

A może dach wielopołaciowy

Najwięcej możliwości zmiany kształtu dachu daje rozbudowanie starego domu kostki – dobudowanie nowej bryły pozwala na wykonanie dachu wielopołaciowego. Formy dachów wielopołaciowych są połączeniem kilku dachów, które najczęściej krzyżują się ze sobą w kalenicach i koszach. Ważne jest, by różne kształty dachów zostały zestawione harmonijnie. Najbezpieczniejsze jest połączenie dachów o tym samym kształcie, np. dwu- lub czterospadowych. Modne jest zestawienie dachu pulpitowego (lub płaskiego) z kolebkowym. Spójności kompozycji służy także zachowanie tego samego kąta nachylenia wszystkich połaci, jednakowa wysokość kalenic czy zachowanie linii okapu. Gdy budynek składa się z brył o różnej wysokości, kalenice dachów przykrywające poszczególne bryły są także na różnej wysokości, wówczas spójność może wprowadzić np. ustawienie ich pod tym samym kątem. Znaczenie dla uporządkowania rozbudowanej formy dachu ma także sposób połączenia brył o różnej wysokości – tu pomaga zachowanie zasady symetrii.

Przemyślana przebudowa

Zamiana dachu płaskiego i nadbudowa budynku to coraz bardziej popularny sposób kompleksowej modernizacji domów kostek. Nie jest to łatwe zadanie, a na dodatek dość kosztowne, ale naprawdę godne polecenia, ponieważ remont spowoduje, że zyskamy zupełnie nowy architektonicznie budynek. Jest to również dobry sposób na pozbycie się problemów z przeciekającym i zimnym stropodachem. Nadbudowa domu jest możliwa nawet wtedy, gdy strop jest słaby. Można go wzmocnić albo, nie obciążając, wykonać nad nim nowy dach.

Przed opracowaniem projektu budowlanego konieczna jest konsultacja doświadczonego konstruktora, który sprawdzi opcje przebudowy dachu płaskiego, wytrzymałość stropodachu oraz możliwość jego obciążenia. Projekt przebudowy powinien wykonać architekt z uprawnieniami, który dostosuje nowe rozwiązania do już istniejącej konstrukcji. Pamiętajmy, że domy kostki z ubiegłego wieku mogą zaskoczyć nas rodzajem zastosowanych materiałów. Do wstępnych kroków należy również zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego oraz otaczającą architekturą. Wiedza ta będzie pomocna przy podejmowaniu decyzji dotyczącej kształtu przyszłej bryły budynku, tak aby architektura nadbudowywanego obiektu harmonizowała z otoczeniem i wpisała się w krajobraz.

Zmiana dachu płaskiego na stromy wymaga wykonania kompletnej więźby dachowej (najczęściej wykonuje się drewnianą konstrukcję, chociaż można zastosować stalową) i nowego pokrycia. Dzięki odpowiedniemu formowaniu więźby dachowej (wybór typu wiązara i kąta nachylenia połaci) możemy zyskać również dodatkową powierzchnię użytkową na poddaszu.

Pod właściwe pokrycie dachu najczęściej jako warstwę ocieplenia stosuje się wełnę mineralną lub szklaną w rolkach bądź płytach (oczywiście należy także zadbać o właściwe ułożenie wszystkich warstw dachu, tj. folii wstępnego krycia i paroizolacji). Jako warstwę ocieplania warto również rozważyć zastosowanie płyt PIR. Natomiast na stropie można zastosować płyty z twardej odmiany styropianu lub wełny mineralnej. Podczas nadbudowy dachu konieczne jest także przebudowanie kanałów wentylacyjnych i dymowych oraz ich prawidłowe wyniesienie ponad nowo powstałą połać – w przypadku kominów z kanałami dymowymi ponad kalenicę dachu.

Bardziej skomplikowana jest modernizacja, gdy warstwy starego stropodachu muszą zostać usunięte. Jest to konieczne w przypadku, gdy warstwa ociepleniowa jest w znacznym stopniu zawilgocona parą wodną, przenikającą przez strop – jeśli nie ułożono na nim paroizolacji. Prace te wymagają użycia ciężkiego specjalistycznego sprzętu oraz magazynowania i wywozu odpadów. Rozbiórka polega głównie na skuwaniu stropodachu za pomocą młotów ręcznych lub mechanicznych, w związku z tym jest uciążliwa dla domowników. Ma jednak tę zaletę, że pozwala na postawienie nieco niższych ścianek kolankowych, na których będzie się opierała konstrukcja dachu stromego. Przy rozbiórce stropodachu musimy zadaszyć dom od nowa, ponieważ został on całkowicie pozbawiony przekrycia. Możemy zdecydować się na najbardziej dla nas komfortowe rozwiązanie – wybudować nad pomieszczeniami dach skośny, rezygnując ze stropu i w ten sposób całkiem zmienić wygląd pomieszczeń na poddaszu. Drugim rozwiązaniem będzie wykonanie nowego stropu, a nad nim konstrukcji dachowej. Jeśli dodatkowo nowo wybudowany dach stromy zaprojektujemy tak, że wygospodarujemy poddasze użytkowe, zyskamy nową przestrzeń mieszkalną.

Pokrycia dachowe

Na dachach stromych można zamontować każdy rodzaj pokrycia, oczywiście pod warunkiem odpowiedniego dostosowania więźby do przewidywanego obciążenia i przestrzegania zaleceń dotyczących kąta pochylenia połaci.

Blachodachówki są bardzo często stosowane jako pokrycie dachowe. Swoją popularność zawdzięczają łatwości montażu, stosunkowo niskiej cenie, bogatej palecie barw i kształtów, szerokiemu zakresowi pochylenia krytych połaci (9–45°). Istotny jest jednak dobór właściwej powłoki ochronnej, dostosowanej do warunków otoczenia. Standardowe powłoki poliestrowe dobrze chronią blachę przy niewielkim zanieczyszczeniu powietrza, natomiast w rejonach przemysłowych i nadmorskich zaleca się układać blachy pokryte powłoką poliuretanową. Wadą pokryć blaszanych jest słabe tłumienie odgłosu deszczu. Może to przeszkadzać osobom szczególnie wrażliwym na hałas, gdy sypialnie znajdują się na poddaszu.

Dachówki cementowe i ceramiczne położone na dachu są nie do odróżnienia. Także ich właściwości są bardzo podobne. O wyborze najczęściej decydują koszty – pokrycia z dachówek cementowych są tańsze od ceramicznych. Dachówki można układać na dachach o nachyleniu połaci 30–60°. Ale przy zagęszczeniu rzędów dachówek lub ułożeniu podkładu z pełnego deskowania i papy, można je również ułożyć na połaciach o mniejszych nachyleniach. Drobnowymiarowe elementy ułatwiają pokrycie skomplikowanych powierzchni, w tym również łukowych. Dachówki dobrze tłumią hałas, są odporne na zanieczyszczenie powietrza.

Gonty bitumiczne to lekkie i trwałe pokrycie dachów o pochyleniu 12–75°, które mocuje się do sztywnego podłoża z desek lub płyt. Właśnie konieczność wykonania takiego podkładu sprawia, że znacznie wzrastają koszty pokrycia, mimo stosunkowo tanich gontów. Sprawdzają się one dobrze w różnych warunkach użytkowania.

Faliste płyty bitumiczne są najtańszym, a jednocześnie trwałym pokryciem dachowym. Płyty montowane są podobnie jak blachodachówki – nie wymagają więc pełnego podkładu. Dzięki elastyczności materiału są odporne na gradobicie, a w razie potrzeby łatwo poddać je renowacji.

***

Do domów energooszczędnych i pasywnych

Płyty PIR stosowane do ocieplenia dachów odznaczają się doskonałą izolacyjnością cieplną – 0,022–0,028 W/(m·K), chociaż niektórzy producenci oferują płyty izolacyjne o współczynniku przewodzenia ciepła nawet 0,019 W/(m·K). Dzięki tak niskiemu współczynnikowi λ można zastosować cienką warstwę termoizolacji i jednocześnie zrealizować budynek charakteryzujący się małym zużyciem energii oraz niskimi kosztami eksploatacji (na ogrzewanie zimą czy chłodzenie latem), zapewniający wysoki komfort cieplny. Ponadto płyty PIR są wytrzymale na ściskanie i rozciąganie, odporne chemicznie oraz na rozwój grzybów, pleśni, owady czy gryzonie, nienasiąkliwe, a także lekkie. Zachowują swoje właściwości do końca użytkowania budynku. Co ważne, płyty PIR można montować o każdej porze roku, bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne, a prace ociepleniowe przebiegają szybko i bez problemów. Warto podkreślić, że materiał ten podlega pełnemu recyklingowi, a jego użytkowanie nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne i jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia ludzi.

***

Niezbędny system rynnowy

Zmiana kształtu czy też nadbudowa dachu domu kostki związana jest z zamontowaniem systemu rynnowego. Na dachach stromych orynnowanie instalowane jest na krawędziach okapów, a rury spustowe prowadzi się po wierzchu ściany. Orynnowanie najczęściej wykonuje się z nieplastyfkowanego polichlorku winylu (PVC) lub stali powlekanej barwną powłoką ochronną. Oba te materiały są tak samo popularne i wybór konkretnego systemu rynnowego często związany jest z dostępną barwą oraz kształtem poszczególnych elementów. Zasadniczo o zastosowaniu określonego systemu rynnowego powinny decydować warunki jego eksploatacji. Rynny z tworzyw sztucznych charakteryzują się dość ograniczoną odpornością na działanie wysokich temperatur – dlatego lepiej nie montować rynien w ciemnych kolorach na silnie nasłonecznionych dachach, gdyż z czasem mogą zmienić barwę i się odkształcić. Natomiast rynny metalowe, ze względu na możliwość uszkodzenia powłoki ochronnej, nie powinny być montowane na domach, w pobliżu których rosną drzewa, bo ich gałęzie podczas wiatru mogą ocierać się o orynnowanie.

***

Zalety zmiany kształtu dachu

      • Uzyskanie większego pochylenia połaci dachowej pozwala na większą kontrolę spływającej wody deszczowej niż przy dachu płaskim.
      • Istniejący dach spełnia funkcję dachu tymczasowego, chroniącego przed czynnikami atmosferycznymi w trakcie trwania remontu dachu.
      • Jeśli zmiana kształtu dachu związana jest z dobudową poddasza, zyskujemy większą przestrzeń mieszkalną.
      • Koszty utrzymania i konserwacji nowego dachu są minimalne.
      • Przez nowy dach nie ucieka ciepło z domu, przez co zmniejszają się rachunki za ogrzewanie, a zwiększa się komfort użytkowania domu.
      • Nowy dach powoduje, że dom jest bardziej atrakcyjny i nowoczesny.

Komentarze

Powiązane

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Joanna Szot Modne i trwałe pokrycia dachowe

Modne i trwałe pokrycia dachowe Modne i trwałe pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Okna do dachów płaskich – nowe możliwości Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Joanna Szot Remont dachu płaskiego

Remont dachu płaskiego Remont dachu płaskiego

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Joanna Szot Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.

mgr inż. Krzysztof Rogosz, dr inż. Paweł Żwirek Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...

WestWood® Kunststofftechnik GmbH Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.

mgr inż. Karol Miazio W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim? W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...

Joanna Szot Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.

mgr inż. Olgierd Donajko, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, Kacper Drobiec Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

Precision Services Group Sp. z o.o. Szczelny i bezpieczny dach na lata

Szczelny i bezpieczny dach na lata Szczelny i bezpieczny dach na lata

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe? Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » »

Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » » Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.