Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Projektowanie konstrukcji dachowych z oprogramowaniem SEMA Software

SEMA Software | 2024-02-19
Jak projektować konstrukcje dachowe z oprogramowaniem SEMA Software?

Jak projektować konstrukcje dachowe z oprogramowaniem SEMA Software?

Dach nie jest samodzielną konstrukcją wolnostojącą. Zintegrowany jest z bryłą budynku, więc powinien współgrać z jego kształtem, elewacją czy ścianami. Przede wszystkim jednak musi spełniać wymogi budowlane. Istotne są również uwarunkowania lokalne. To tylko niektóre czynniki, które należy wziąć pod uwagę, projektując tę przegrodę.

treść sponsorowana

Laikom wydawać by się mogło, że projektowanie dachu nie jest znowu aż tak skomplikowane, bo przecież w dzisiejszych czasach istnieją do tego specjalne programy, więc wystarczy tylko wprowadzić odpowiednie dane i wybrać kształt. Nic bardziej mylnego. Każdy dach jest inny i podczas projektowania konkretnej konstrukcji trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników, aby zapewnić trwałość i funkcjonalność budynku, a także bezpieczeństwo oraz komfort przyszłym mieszkańcom. Co ważne, na podstawie projektu dachu określa się zapotrzebowanie na drewno oraz inne niezbędne materiały. Oczywiście jest on niezbędny dla wykonawców.

Dobrze ukształtowany dach

Kształt dachu znacząco wpływa na wygląd całego budynku. Chociaż obecnie w polskim krajobrazie dominują proste dwuspadowe połacie, to nie zawsze się sprawdzają. Forma dachu uwarunkowana jest kilkoma czynnikami, m.in. kształtem, wielkością, stylem i przeznaczeniem budynku, warunkami atmosferycznymi czy wymogami lokalnymi, a także wymaganym współczynnikiem ciepła U dachu. Jak można zauważyć, dachy proste o niewielkim kącie nachylenia dobrze wyglądają w zestawieniu z niewielkimi budynkami, a połacie dachowe o sporym kącie nachylenia, rozbudowane współgrają z bardziej okazałymi obiektami. Na kształt dachu niebagatelny wpływ ma także klimat.

W regionach, gdzie występują duże ilości opadów (deszcze czy śnieg), zalecane są dachy o większym kącie nachylenia – woda deszczowa czy roztopowa oraz śnieg nie będą na nich zalegać i niszczyć konstrukcji. Oczywiście projektując dach, pod uwagę bierze się także budżet. Najtańsze w budowie są dachy proste, te z wieloma elementami kosztują znacznie więcej. Sprawdź >>

Najważniejsza jest więźba dachowa

Dobór materiałów i technologii jest fundamentalny, gdyż od tych decyzji zależy trwałość, stabilność oraz funkcjonalność więźby dachowej. Standardowo więźba wykonywana jest z drewnianych elementów, jednak może być też ze stali. Wybrane materiały mają różne parametry, takie jak wytrzymałość, odporność na działanie warunków atmosferycznych czy łatwość i szybkość montażu, wpływają także na koszt budowy. Podczas projektowania więźby należy wziąć również pod uwagę obciążenia, jakim będzie poddawana i to przez wiele lat.

Konstrukcja musi wytrzymać nie tylko obciążenia stałe, np. pokrycie dachowe, ale także te zmienne, m.in. śnieg czy wiatr. Dlatego też niezbędne jest przeprowadzenie analizy statycznej i dynamicznej konstrukcji. Tylko wtedy możliwe jest określenie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych oraz wymiarowania elementów nośnych. Ponadto trzeba uwzględnić możliwość montażu dodatkowych instalacji, takich jak panele fotowoltaiczne czy systemy wentylacji.

Zasady projektowania więźby dachowej

Decydującymi czynnikami wpływającymi na trwałość i niezawodność więźby dachowej jest projektowanie – wykonawstwo oczywiście też, ale wszystko zaczyna się od projektu. Dlatego należy stosować się do następujących zasad:

  • węzły nie powinny być skomplikowane,
  • rozstaw krokwi to maksymalnie 90 cm,
  • długość elementów nie powinna przekraczać 6 m, ale jeśli jest to niemożliwe, należy przyjmować układy wieloczęściowe,
  • część rysunkowa projektu powinna zawierać szczegóły (detale) rozwiązań projektowych węzłów,
  • połączenia na wrąb należy stosować poza miejscem podparcia krokwi,
  • jeśli jest tylko taka możliwość, należy stosować krokwie o wysokości umożliwiającej umieszczenie między nimi materiału termoizolacyjnego.

Więcej o projektach SEMA Software >>

Dach to także pokrycie dachowe

Wybór pokrycia dachowego uwarunkowany jest m.in. stylem architektonicznym budynku, wytrzymałością materiału pokryciowego, warunkami lokalnymi i środowiskowymi, a także budżetem. Na rynku jest dużo materiałów, począwszy od pokryć blaszanych (np. blachodachówek, blach na rąbek czy trapezowych), poprzez dachówki ceramiczne i cementowe, a kończąc na gontach bitumicznych czy papie. Wszystkie muszą być dostosowane do panujących w danym miejscu warunków pogodowych.

Na przykład blaszane pokrycia są dobrym wyborem dla regionów o dużej wilgotności, natomiast dachówki ceramiczne sprawdzą się tam, gdzie wieją silne wiatry czy występują duże opady deszczu. Ważnym czynnikiem jest również styl budynku. W przypadku klasycznych domów często wybór pada na dachówki, a nowoczesne, minimalistyczne wykańczane są blaszanymi pokryciami. Pamiętajmy, że różne pokrycia mają różną masę, a to wpływa na grubość i gęstość rozmieszczenia elementów więźby dachowej.

Projektując dach, należy uwzględnić także finanse. Nie ukrywajmy, budowa domu to ogromne koszty, chociaż na etapie budowy dachu nie warto oszczędzać. Jednak faktem jest, że jedne materiały są tańsze od innych, zazwyczaj są mniej trwałe, ale i tak jest to kilkadziesiąt lat.

Izolacja dachu – komfort i oszczędności

Dach musi spełnić warunki dotyczące izolacyjności cieplnej. Narzucone są one odpowiednimi normami, a ich spełnienie jest konieczne, aby można było rozpocząć użytkowanie budynku. Ponadto odpowiednio zaizolowany dach zapobiega ucieczce ciepła z domu, przez co w pomieszczeniach panują komfortowe warunki, a rachunki za ogrzewanie są zminimalizowane.

Aby zapewnić optymalną izolację dachu, przede wszystkim należy wybrać odpowiednie materiały ociepleniowe – standardowo stosowana jest wełna mineralna, coraz częściej pianka poliuretanowa, ale może to być również styropian. To, jaki materiał został wybrany, narzuca grubość izolacji, a także sposób przeprowadzenia prac ociepleniowych i wykorzystanie niezbędnych materiałów. W naszym kraju zazwyczaj dach ociepla się od wewnątrz budynku, ale popularność zdobywa izolacja nakrokwiowa, której największą zaletą jest to, że grubość izolacji może wynosić nawet 70 cm. Nie do przecenienia jest również fakt, że materiał izolacyjny układany jest na więźbie dachowej (musi być więc solidna, przecież będzie utrzymywać dodatkowe obciążenie), przez co wysokość pomieszczeń pod dachem nie zostaje ograniczona.

Trzeba także pamiętać, że warstwa ociepleniowa musi być odpowiednio chroniona. Obecnie pod pokryciem dachowym bardzo często stosowana jest membrana wysokoprzepuszczalna, chociaż niektórzy inwestorzy decydują się na pełne deskowanie. Natomiast od wewnątrz budynku stosuje się folię paroizolacyjną.

Jest jeszcze mnóstwo kwestii, o które należy zadbać, projektując dach. Nie sposób ich wszystkich wymienić. To m.in. prawidłowa wentylacja dachu, odprowadzenie wody deszczowej i roztopowej (czyli system orynnowania), ochrona przed ptakami, lokalizacja okien czy system komunikacji dachowej.

Optymalne planowanie

Oczywiście wszystkie elementy dachu są ważne, ale na pierwszym miejscu w tym rankingu jest więźba. Jej prawidłowe zaprojektowanie ułatwią wyłącznie sprawdzone programy. A takim na pewno jest oprogramowanie SEMA 3D CAD/CAM, które wspomaga projektantów przeróżnymi opcjami w budowaniu wysokiej jakości dachów (a także domów). To owoc wieloletniej współpracy programistów i praktyków. Oprogramowanie jest nie tylko łatwe i intuicyjne w obsłudze, a opcje wprowadzania dachu gwarantują, niezbędną elastyczność oraz efektywność pracy – i to niezależnie czy projektowany jest nowy, czy stary dach, czy są to układy ukośne, czy różne nachylenia połaci ze zmiennymi odległościami między krokwiami i kratownicami.

Zleć nam zaprojektowanie dachu >>

Dzięki oprogramowaniu SEMA nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni – ani formą, ani rozmiarem dachu. Co ważne, podczas projektowania skomplikowanych dachów (np. kopertowych, mansardowych, naczółkowych czy wielospadowych) program optymalizuje materiał, co przekłada się na oszczędności dla inwestora. Na koniec otrzymujemy zintegrowaną wizualizację z przedstawionym projektem, dzięki czemu możemy spojrzeć na niego w nowym świetle. Wizualizację 3D można wysłać klientowi – może ją obejrzeć w zwykłej przeglądarce internetowej, nie ma konieczności instalowania specjalnego programu. Trzeba podkreślić, że generowane przez program zestawienie materiału potrzebnego do wykonania więźby jest wykorzystywane do złożenia zamówienia na drewno w składach drzewnych.

Łatwo, szybko, ale precyzyjnie

Dzięki oprogramowaniu SEMA można stworzyć trwały i funkcjonalny dach. Co ważne projekt powstanie szybko, dzięki standaryzowanym, ale dynamicznym i obszernym bibliotekom komponentów. Zawierają one nie tylko tradycyjne połączenia drewniane i łączniki/wsporniki, ale także globalne i międzyprojektowe makra poszczególnych elementów czy całych dachów. Oprogramowanie udostępnia dane dotyczące najczęściej stosowanych elementów drewnianych i stalowych, a także wielu szczegółów konstrukcyjnych.

Ponadto podczas procesu projektowania można stworzyć własne standardy, zapisać je i wielokrotnie wykorzystać w innych projektach. Nieocenionym ułatwieniem podczas projektowania dachu jest funkcja Asystenta. Umożliwia szybkie wprowadzenie dla płatwi, płatwi połączonych na zakładkę i profili dachowych z naczółkami oraz lukarn czy okien dachowych. Aktualizacja jest natychmiastowa, a wszystkie detale są automatycznie wymiarowane.

Dlaczego jeszcze SEMA?

Oprogramowanie SEMA dostosowuje się do potrzeb i indywidualnych preferencji. Przede wszystkim dzięki systemowi krokwiowania umożliwia zarówno automatyczne, jak i dowolne rozstawienie wszystkich elementów dachu. Istnieje również opcja swobodnego pozycjonowania komponentów przestrzeni, co sprawia, że można uzyskać bardziej elastyczne detale konstrukcji. Praktyczne jest również trójwymiarowe przecinanie elementów z natychmiastowym obliczeniem wszystkich długości oraz obróbki elementów.

Ponadto oprogramowanie SEMA oferuje możliwość obliczania przekrojów elementów konstrukcyjnych podczas budowy razem ze zintegrowaną analizą strukturalną. Istotne jest również to, że w każdej chwili można wprowadzić powszechnie stosowane profile stalowe, łączniki i wsporniki dla mocno skomplikowanych wymagań konstrukcyjnych.

Oczywiście nie sposób opisać wszystkich funkcjonalności oprogramowania SEMA, ale 40-letnie doświadczenie, prawie 11 tys. zadowolonych klientów w 54 krajach, 15 firm partnerskich i 11 wersji językowych potwierdza jego najwyższy standard.

Krótko o SEMA Software

SEMA Software to oprogramowanie do projektowania i produkcji elementów budynków w 2D i 3D. Zapewnia doskonałe rozwiązania dla małych firm stolarsko-ciesielskich oraz dużych zakładów produkcyjnych. W ramach jednej platformy możliwe jest planowanie, projektowanie i całościowe przygotowanie do produkcji z eksportem na centra obróbcze CNC. Oprogramowanie oferuje ponad 70 różnych modułów, które podzielone są na pięć pakietów: dach i elewacja, ciesielstwo, konstrukcje drewniane, prefabrykacja oraz schody. Można do nich dokupić dodatki pozwalające na przeliczenie statyki budynku, import chmur 3D, a także moduły umożliwiające generowanie plików maszynowych na CNC oraz na mosty.

Na szczęście nie trzeba kupować całego oprogramowania. Dzięki temu, że jest oparte na modułowej budowie, wystarczy wykupić wyłącznie część programu dopasowaną do profilu działalności firmy. SEMA oferuje licencje czasowe, czyli tzw. subskrypcję. Umowę można podpisać na rok lub na trzy lata z opcją płatności raz w roku albo co miesiąc. Użytkownik zyskuje przez to wiele korzyści, m.in. cztery aktualizacje programu w ciągu roku, bezpłatne wsparcie techniczne czy pomoc w odzyskiwaniu danych. Firma prowadzi 2–3-dniowe szkolenia, a na portalu SEMA Collage udostępnia kursy i skrypty w języku polskim. Co ważne, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży ciesielskiej zapewnia swoim klientom współpracę z największymi producentami maszyn CNC – jak Hundegger, Weinmann, Schimdler, Krusi, SCM, Bumek i innych opartych na plikach btl i btlx. Również producenci schodów mają dostęp do centrów CNC dzięki wbudowanemu modułowi współpracującemu z alpacam.

Oprogramowanie SEMA – jak twierdzą jego użytkownicy – jest bardzo przydatne. Dzięki niemu nie ma najmniejszego problemu z zaprojektowaniem tzw. trudnego dachu czy przeróbką jakiegoś fragmentu, gdy zajdzie potrzeba np. wprowadzenia dodatkowego okna dachowego czy dobudowania lub przestawienia ściany działowej na poddaszu. Banalnie łatwe jest również przedłużenie czy zaokrąglenie okapu – wystarczy kilka razy kliknąć myszką, aby wprowadzić zmiany w projekcie. Sprawdź >>

Firma SEMA jest wiodącym na świecie producentem programów komputerowych i oferuje usługi uzupełniające w zakresie budownictwa drewnianego, projektowania i produkcji schodów oraz usług blacharskich. Powstała w Niemczech, gdzie w 1984 r. wystartował pierwszy program SEMA wspierający więźby dachowe, rozwinięty w systemie operacyjnym CPM. Na kolejne sukcesy nie trzeba było długo czekać.

W 1987 r. SEMA jako pierwsza w świecie steruje kombajnami obróbczymi CNC do więźb dachowych bezpośrednio z komputera PC, w 1988 r. rozwija dla firmy Hundegger pierwszy graficzny program na maszynę CNC, a w 1995 r. wprowadza na rynek program do konstrukcji schodów. Oczywiście na tym nie poprzestaje i w następnych latach pojawiają się kolejne programy, które z sukcesem prowadzą firmę wytyczoną przez siebie drogą. W międzyczasie powstają nowe biura i filie w różnych krajach (nie tylko Europie – zasięg sięga nawet do Ameryki i Chin), wersje są aktualizowane oraz ulepszane, wprowadzane są nowe wersje językowe, czyniąc firmę SEMA liderem rynku z najlepszymi rozwiązaniami i największym potencjałem.

Skontaktuj się z nami >>

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.