Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Historical rafter framing failures

FOT. 1. Obszar zawalonego dachu; fot.: O. Donajko, Ł. Drobiec, K. Drobiec

FOT. 1. Obszar zawalonego dachu; fot.: O. Donajko, Ł. Drobiec, K. Drobiec

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie półrocznych, rocznych i pięcioletnich przeglądów oraz nakazuje użytkować te obiekty w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia ich właściwości użytkowych i sprawności technicznej.

Zobacz także

Connector.pl Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku

Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku

Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej...

Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej jakości piany PUR otwarto- i zamkniętokomórkowe.

NEXLER Sp. z o.o. NEXLER NOx Cut – dachy przyszłości neutralizujące szkodliwe tlenki azotu

NEXLER NOx Cut – dachy przyszłości neutralizujące szkodliwe tlenki azotu NEXLER NOx Cut – dachy przyszłości neutralizujące szkodliwe tlenki azotu

Czy dach może aktywnie oczyszczać powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń? Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym – tak. Firma NEXLER wprowadziła do swojej oferty innowacyjne papy, które wykorzystują...

Czy dach może aktywnie oczyszczać powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń? Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym – tak. Firma NEXLER wprowadziła do swojej oferty innowacyjne papy, które wykorzystują technologię NOx Cut do neutralizacji toksycznych tlenków azotu. Dowiedz się, jak działa ta rewolucyjna technologia i dlaczego warto zainwestować w zrównoważone budownictwo.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025

Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025 Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025

Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy...

Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy będą prowadzone przez instruktora technicznego Alchimica Polska i odbędą się pierwszego i drugiego dnia targów, cyklicznie co 2 godziny na stoisku nr 37 w pawilonie 6.

W artykule opisano przykłady awarii i katastrof więźb dachowych zabytkowych budynków, których przyczyną była korozja biologiczna wywołana przez zalewanie wodami opadowymi migrującymi przez nieszczelności pokrycia dachu.

Historical rafter framing failures

The article describes examples of failures and collapses of historic buildings rafter framing, the cause of which was biological corrosion caused by flooding with rainwater migrating through leaks in the roof covering.

***

Powyższe ustawowe zapisy powinny gwarantować, że do awarii lub katastrofy obiektu zabytkowego nigdy nie dojdzie. Niestety w praktyce katastrofy i awarie obiektów zabytkowych wciąż występują dość regularnie [3, 4], przy czym najczęściej występują awarie dachów i drewnianych stropów.

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii dachów zabytków jest nieszczelność pokrycia dachowego wynikająca z braku prowadzenia doraźnych remontów, a często również z braku użytkowania obiektu [3, 5]. Systematyczne zalewanie wodami opadowymi elementów konstrukcji więźby dachowej stwarza dogodne warunki do powstania korozji biologicznej, która jest wieloetapowym i złożonym procesem niszczenia materiałów budowalnych przez żywe organizmy, głównie grzyby, bakterie i owady [6]. Często awaria więźby dachowej pociąga za sobą uszkodzenia niżej położonych elementów konstrukcji [7, 8].

Czytaj też o: Modernizacji poddaszy budynków mieszkalnych

Owady najczęściej występujące w naszej strefie klimatycznej to:

  • drwalnik paskowany (Trypodendron lineatum),
  • kołatek domowy (Anobium punktatum),
  • miazgowiec parkietowiec (Lyctus linearis),
  • spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus),
  • kornik drukarz (Ips typographus),
  • krokwiowiec piłkorożny (Priobium carpini),
  • wyschlik grzebykorożny (Ptilinus pectinicornis),
  • tykotek pstry (Xestobium rufovillosum).

Najczęściej występujące grzyby atakujące drewno budowlane to:

  • grzyb domowy właściwy, czyli stroczek domowy (Merulius lacrimans),
  • grzyb kopalniany, czyli krowiak łykowaty (Paxillus acheruntius),
  • grzyb domowy biały (Serpula lacrymans),
  • grzyb piwniczny, czyli gnilica mózgowata (Coniophora cerebella),
  • porzyca inspektowa (Poria vaporaria),
  • grzyb podkładowy, czyli twardział łuskowaty (Lentinus lepideus),
  • grzyb słupowy, czyli siatkowiec płotowy (Lensites sepiaria).

W artykule opisano przypadki awarii i katastrof zabytkowych więźb dachowych spowodowane korozją biologiczną drewna.

Przykłady katastrof zabytkowych więźb dachowych

Budynek dawnego kina

Budynek dawnego kina wzniesiono w 1898 r. Więźbę dachową nad salą kinową wykonano jako płatwiową wieszarową dwuwieszakową o rozpiętości w świetle ścian 15,2 m. Pokrycie dachu stanowi papa na pełnym deskowaniu. Kino przestało funkcjonować w latach 80. XX w. i od tego czasu obiekt nie był użytkowany. Właściciel obiektu dokonywał okresowych przeglądów oraz przeprowadzał drobne bieżące prace konserwacyjne. Ostatni udokumentowany w książce obiektu przegląd budynku wykonano w czerwcu 2021 r. W protokole przeglądu zalecono remont dachu nad salą kinową. Remontu jednak nie wykonano, a 16 grudnia 2021 r. zawaleniu uległ jeden z pięciu wiązarów wieszarowych (FOT. 1–3).

fot 2 3 zabytki

FOT. 2. Widok zawalonego wieszara z poziomu balkonu kina; fot.: O. Donajko, Ł. Drobiec, K. Drobiec

wiezby dachowe zawalony wieszar

FOT. 3. Widok zawalonego wieszara z poziomu strychu; fot.: O. Donajko, Ł. Drobiec, K. Drobiec

Przyczyną powstania awarii była korozja biologiczna w strefie oparcia wiązara na murze, spowodowana zalewaniem wodami opadowymi. Po utracie podparcia połączenia elementów ściskanych (zastrzałów i rozporu) rozluźniły się, a rozpór wypadł z wiązara i nastąpiła utrata jego stateczności.

Zabytkowy pałac

Neobarokowy pałac powstał w pierwszej połowie XIX w. Murowany, z cegły, na planie prostokąta, z szerokimi ryzalitami środkowymi w dłuższych elewacjach, dwukondygnacyjny, nakryty dwuspadowym dachem z naczółkami (FOT. 4).

Budynek pałacu od lat 90. XX w. nie był użytkowany i popadał w ruinę. 19 stycznia 2019 r. nastąpiła katastrofa budowlana. Runęła osłabiona i zawilgocona konstrukcja dachu, pociągając za sobą stropy i mury obwodowe ryzalitu w elewacji frontowej (FOT. 5). Główną przyczyną katastrofy było zalewanie elementów więźby i stropów wodami opadowymi.

Dawna fabryka margaryny

fot 4 zabytki

FOT. 4. Widok elewacji frontowej pałacu w latach 1920–1930; fot.: [8]

fot 5 zabytki

FOT. 5. Widok budynku po katastrofie w dniu 19.01.2019 r.; fot.:  O. Donajko, Ł. Drobiec, K. Drobiec

fot 6 zabytki

FOT. 6. Widok elewacji budynku dawnej fabryki margaryny; fot.: O. Donajko, Ł. Drobiec, K. Drobiec

Budynek fabryki margaryny wzniesiony został na przełomie XIX i XX w. oraz rozbudowany w stylu modernizmu według projektu z 1922 r. Budynek wzniesiono jako murowany z cegły ceramicznej w układzie „krzyżowym” (elewacje) i „wozówkowym” (partia cokołu). Cokół wyłożony od frontu kamiennymi ciosami w układzie opus incertum, z szeregiem sześciu dwuuskokowych przypór wykonanych z cegły, zlokalizowanych po wschodniej stronie elewacji na długości ryzalitu bocznego. Zastosowano stropy odcinkowe, z konstrukcją nośną wykonaną ze stalowych dwuteowników, pomiędzy którymi znajdują się łukowe sklepienia wykonane z cegły. Nad ostatnią kondygnacją zabudowano drewniany strychowy strop belkowy z podsufitką i ślepym pułapem. W centralnej części budynku dach jest oparty na metalowej konstrukcji nośnej, natomiast w ryzalitach bocznych wykonano czterospadową więźbę drewnianą o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Dach kryty dachówką karpiówką i karpiówką podwójną, z ceramicznymi gąsiorami w narożach. W przeglądach okresowych zwracano uwagę na zły stan techniczny dachu. Widok budynku pokazano na FOT. 6. Od ponad 20 lat obiekt nie jest użytkowany.

fot 7 zabytki

FOT. 7. Zawalenie się konstrukcji dachu; fot.: O. Donajko, Ł. Drobiec, K. Drobiec

W lutym 2019 r. doszło do awarii i lokalnego zawalenia się konstrukcji dachu budynku. Na skutek przecieków przez dach zawaliła się część więźby dachowej (FOT. 7) oraz drewniany strop strychowy (FOT. 8–9). Co ciekawe, w rejonie zawalonego stropu więźba wraz ze ściankami działowymi nie uległa awarii. W środkowej części obiektu stan techniczny dachu również jest przedawaryjny (FOT. 10).

fot 8 9 zabytki

FOT. 8. Zawalenie się stropu strychowego; fot.: O. Donajko, Ł. Drobiec, K. Drobiec

zawalenie sie stropu strychowego

FOT. 9. Zawalenie się stropu strychowego; fot.: O. Donajko, Ł. Drobiec, K. Drobiec

fot 10 zabytki

FOT. 10. Przedawaryjny stan dachu w części środkowej budynku; fot.: O. Donajko, Ł. Drobiec, K. Drobiec

Drewniana chata

Chata została wzniesiona w pierwszej połowie XIX w. i ma konstrukcję drewnianą zrębową. W północno-wschodniej części obiektu występuje fragment murowany z kamienia z kominem murowanym również z kamienia, przedłużonym ponad kalenicę murem z cegły. Ściany wieńcowe wykonano z bali o przekroju prostokątnym z oblinami (oflisami). Złącza bali ścian prostopadłych wykonano na obłap z ostatkami i zabezpieczono dodatkowo kołkami. Konstrukcja dachu jest jętkowa, a pokrycie pierwotnie stanowiła strzecha, a później lokalnie papa, blacha i folia.

fot 11 zabytki

FOT. 11. Zawalony dach budynku; fot.: O. Donajko, Ł. Drobiec, K. Drobiec

W okresie zimowym na przełomie 2014 i 2015 r. doszło do zawalenia się części konstrukcji dachu (FOT. 11–12). Do czasu tej katastrofy budynek był zamieszkały, choć już w zielonej karcie, opracowanej w 1967 r., stan techniczny obiektu określono jako zaniedbany. Przyczyną powstania uszkodzeń była korozja biologiczna więźby spowodowana nieszczelnościami pokrycia dachu.

fot 12 zabytki

FOT. 12. Widok ocalałej konstrukcji dachu z załamaną jętką; fot.:  O. Donajko, Ł. Drobiec, K. Drobiec

Problem naprawy obiektu zabytkowego

Zły stan techniczny i spowodowany tym znaczny zakres robót remontowych czynią zwykle remont zabytkowego budynku w stanie awaryjnym nieopłacalnym pod względem ekonomicznym. W przypadku zwykłych budynków o opłacalności remontu decydują właśnie wskaźniki ekonomiczne. W przypadku obiektów zabytkowych należy jednak rozważyć skutki, jakie niesie za sobą decyzja o braku remontu lub o wyburzeniu obiektu. W obiektach zabytkowych zwykle dąży się, aby je zachować i wyremontować. Naprawa zabytkowych więźb dachowych powinna być zgodna z doktryną konserwatorską. W przypadku konieczności odtworzenia i wykonania nowej konstrukcji zwykle dąży się do tego, aby materiałowo, geometrycznie i technologicznie była ona wzniesiona ściśle według oryginału. W pewnych wyjątkowych przypadkach dopuszcza się jednak zamianę konstrukcji dachu na inną w celu szybkiego odtworzenia dachu i zabezpieczenia innych cennych elementów (np. polichromii sklepień).

Podsumowanie

Powyżej opisano przykłady awarii i katastrof więźb dachowych zabytkowych budynków, których przyczyną była korozja biologiczna wywołana przez zalewanie wodami opadowymi migrującymi przez nieszczelności pokrycia dachu. Aby doszło do awarii lub katastrofy, przecieki takie muszą zwykle występować przez kilka lat. Dlatego istotne jest, aby podczas przeglądów rocznych i pięcioletnich budynków zabytkowych zwracać uwagę na strefy podparć krokwi (szczególnie koszowych) oraz strefy oparć belek drewnianych na murach. W opisanych wyżej przypadkach w przeglądach rocznych zwracano uwagę zarządcom o koniecznościach wykonania remontu. Remontów jednak nie wykonywano. Osoba wykonująca przegląd okresowy, w przypadku stwierdzenia niewykonania zaleconego wcześniej remontu, powinna zgłosić fakt możliwości wystąpienia awarii do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz do służb konserwatorskich. Takie postępowanie zapewne pozwoliłoby uniknąć wielu awarii.

Artykuł został przygotowany na Konferencję Naukowo-Techniczną REMO 2022

Literatura

  1. Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (DzU nr 162 z 2003 r. z późn. zm.).
  2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (DzU z 2021 r., poz. 2351).
  3. Ł. Drobiec, „Przyczyny awarii i katastrof obiektów zabytkowych”, monografia „Awarie budowlane. Zapobieganie, diagnostyka, naprawy, rekonstrukcje”, Wydawnictwo Uczelniane Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, s. 33–52.
  4. Ł. Bednarz, P. Opałka, „Katastrofa budowlana w obiekcie zabytkowym… i co dalej?”, „Wiadomości Konserwatorskie” 60/2019.
  5. J. Hulimka, „Zabytkowe budynki w stanie awaryjnym”, „Przegląd Budowlany” 3–4/2022, s. 28–33.
  6. E. Wołejko, M. Matejczyk, „Problem korozji biologicznej w budownictwie”, „Civil and Environmental Engineering” 2/2011.
  7. Ł. Drobiec, „Renowacje konstrukcji obiektów zabytkowych. Systematyka – uszkodzenia – naprawy część I”, Archmedia, Warszawa 2018.
  8. Ł. Drobiec, K. Grzyb, J. Zając, „Analysis of Reasons for the Structural Collapse of Historic Buildings”, „Sustainability” 13/2021, 10058.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Joanna Szot Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.

mgr inż. Krzysztof Rogosz, dr inż. Paweł Żwirek Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...

WestWood® Kunststofftechnik GmbH Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.

mgr inż. Karol Miazio W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim? W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...

Joanna Szot Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

Precision Services Group Sp. z o.o. Szczelny i bezpieczny dach na lata

Szczelny i bezpieczny dach na lata Szczelny i bezpieczny dach na lata

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Fiberglass Fabrics sp. z o.o. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe? Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.

Paweł Siemieniuk Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.

Witold Okoński, Stowarzyszenie DAFA Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski? Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...

Canada Rubber Polska Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

dr inż. Andrzej Konarzewski Katalog dla wyrobów do izolacji cieplnej ze sztywnej pianki PIR w okładzinach

Katalog dla wyrobów do izolacji cieplnej ze sztywnej pianki PIR w okładzinach Katalog dla wyrobów do izolacji cieplnej ze sztywnej pianki PIR w okładzinach

Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że...

Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że nawet wówczas, gdy wymagania klienta zostały z nim uzgodnione, a następnie zrealizowane, niekoniecznie oznacza to, że uda się zapewnić wysoki poziom jego zadowolenia. Zaleca się więc, za Rozporządzeniem 305/2011 w sprawie wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek europejski [1], aby producenci dostarczali...

mgr inż. Monika Hyjek Odporność ogniowa przekryć dachowych

Odporność ogniowa przekryć dachowych Odporność ogniowa przekryć dachowych

Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy...

Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić wymogi ogniowe, które mogą występować zarówno w odniesieniu do całego dachu i jego części składowych oraz rozwiązać kwestie połączenia dachu w newralgicznych punktach, takich jak połączenie przekrycia ze ścianą oddzielenia przeciwpożarowego.

PETRALANA Odporność ogniowa wełny skalnej PETRALANA w izolacji dachów płaskich

Odporność ogniowa wełny skalnej PETRALANA w izolacji dachów płaskich Odporność ogniowa wełny skalnej PETRALANA w izolacji dachów płaskich

Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję...

Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Nie bez znaczenia w aplikacji wełny skalnej jest jej doskonała zdolność do tłumienia i pochłaniania dźwięków. Uzyskanie izolacyjności akustycznej przegrody jest szczególnie ważne w przypadku hal przemysłowych, gdzie zastosowanie wełny skalnej PETRALANA pozwala...

Ultrapur Sp. z o.o. Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

Canada Waterproof System Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu? Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz...

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz kosztownych napraw, warto dobrze zabezpieczyć ich powierzchnie przed kontaktem z wodą.

dr inż. Andrzej Konarzewski Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych

Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych

Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja...

Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja w fotowoltaikę na dachu zwykle ma prosty okres zwrotu wynoszący 3–7 lat, a i produkcja energii trwa przez kolejne 25 lat lub nawet dłużej. Jednak montaż PV na dachu o żywotności krótszej niż 10 lat może nie mieć sensu finansowego.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Biurowce w służbie bioróżnorodności miast

Biurowce w służbie bioróżnorodności miast Biurowce w służbie bioróżnorodności miast

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield „Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe”, do 2030 r. ponad trzy czwarte (76%) budynków...

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield „Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe”, do 2030 r. ponad trzy czwarte (76%) budynków biurowych w Europie może być przestarzała. Jednym z powodów są coraz bardziej intensywne działania legislacyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju, które zobowiązują inwestorów do modernizacji nieruchomości i przystosowania ich do aktualnych standardów ESG. Dla przykładu, coraz więcej miast w Ameryce...

Wybrane dla Ciebie

Źródło OZE z dopłatą 50% »

Źródło OZE z dopłatą 50% » Źródło OZE z dopłatą 50% »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

EKOdachy spadziste »

EKOdachy spadziste » EKOdachy spadziste »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz » Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.