Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Szczelny i bezpieczny dach na lata

Szczelny i bezpieczny dach na lata. Fot: Precision Services Group

Szczelny i bezpieczny dach na lata. Fot: Precision Services Group

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

treść sponsorowana

Stan techniczny dachu ma kluczowe znaczenie m.in. dla stabilizacji budynku oraz ochrony jego ścian, wnętrza i wyposażenia przed negatywnymi skutkami działania czynników atmosferycznych.

Wykonywanie badania szczelności dachu i utrzymanie go w dobrym stanie technicznym bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo i jakość życia. Umożliwia optymalizację kosztów po stronie zarządców, administratorów czy właścicieli budynków.

Warto wiedzieć, że dach jest szczególnie narażony nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. W warunkach zachodzących zmian klimatu coraz częściej występują ekstremalne zjawiska pogodowe – intensywne promieniowanie UV, gwałtowne i obfite opady, grad czy silne i porywiste wiatry oraz znaczące wahania temperatury. Ich skutkiem będzie stopniowa utrata parametrów użytkowych dachu. Po jakimś czasie pojawią się w jego strukturze nieszczelności, przecieki, a ostatecznie – poważne ubytki w warstwach izolacyjnych dachu.

Można przeciwdziałać postępowaniu procesu degradacji poszycia dachowego, a tym samym uniknąć krytycznych napraw niosących za sobą wysokie koszty. Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto zatroszczyć się o bieżącą ochronę dachu. Działania profilaktyczne – systematycznie prowadzony profesjonalny monitoring i serwis dachu, w tym cykliczne badanie szczelności dachu i wczesna naprawa uszkodzeń – umożliwiają przedłużenie żywotności pokrycia dachowego i zachowanie go w dobrym stanie. Odpowiedzialne podejście do dbania o kondycję dachu, poprzez wykonywanie bieżących, niezbędnych napraw na podstawie informacji uzyskanych z powyższych źródeł, pozwala w długim terminie na oszczędności. Odraczamy kosztowny remont generalny dachu, a świadomość jego stanu pozwala na bezpieczne planowanie tego poważnego wydatku w ramach funduszy remontowych.

Zima – sprawdzian wytrzymałości dachu

Prawdziwą próbą wytrzymałości dla dachu jest okres zimowy. W ostatnich latach obserwujemy nasilenie się znacznych dobowych wahań temperatury zimą. W ciągu dnia słupki termometrów wskazują wówczas wartości dodatnie, w nocy zaś silne mrozy. Taka zmienność temperatur powoduje, że materiały, z których wykonane jest poszycie dachowe, nieustannie pracują. Kurczą się i rozciągają naprzemiennie. W efekcie dochodzi do powstawania pęknięć i w konsekwencji – do pogorszenia stanu technicznego dachu.

Innym, specyficznym dla tej pory roku zagrożeniem dla trwałości dachu jest zalegający na nim śnieg. Szczególnie mokry śnieg stanowi duże obciążenie, stąd też zaleca się systematyczne usuwanie pokrywy śnieżnej. Zaniechanie w tym zakresie prowadzi do degradacji poszycia dachowego, a w skrajnych przypadkach – do uszkodzenia konstrukcji i zawalenia się dachu.

Na rynku dostępne są rozwiązania wspierające skuteczną opiekę nad dachem w sezonie zimowym. Innowacyjny system alarmowy oferowany przez Precision Services Group SAS 307 pozwala monitorować ilość śniegu na dachu i optymalizować koszty usuwania zalegającej pokrywy śnieżnej lub nadmiernej ilości wody. Przeznaczony jest do stałego monitorowania krytycznego obciążenia dachu. Sygnalizuje moment, kiedy należy przeprowadzić tego typu prace. Jest to szczególnie korzystne w przypadku dużych powierzchni dachowych. Sprawdź >>

Metody badania szczelności dachów płaskich

Metody badania szczelności dachów płaskich nie ograniczają się tylko do inspekcji optycznej. Precision Service Group oferuje innowacyjne, niezwykle skuteczne metody badania szczelności dachów, takie jak:

Metoda Dymowa

Polega na wprowadzaniu dymu pod powierzchnię pokrycia dachu. Dym, który w miejscach przerwanej powłoki dachowej wydostaje się w postaci mgły, wskazuje miejsca nieszczelności. Metoda ta jest uniwersalna i ma zastosowanie na większości dachów. Jest całkowicie bezpieczna, a dym nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Metoda gazowa

Polega na wprowadzaniu bezpiecznego i nietoksycznego gazu pod warstwę hydroizolacji dachowej. Proces ten wymaga wykonania niewielkich otworów w hydroizolacji. Jest to nadzwyczaj skuteczna metoda, pod warunkiem zastosowania jej przez doświadczonych techników, wyposażonych w detektory gazu.

Metoda elektrooporowa

Jest to najbardziej innowacyjna i jednocześnie niezwykle dokładna metoda pozwalająca na wykrycie każdej, nawet najmniejszej, niewidocznej gołym okiem nieszczelności. Oparta jest na badaniu zmiennego potencjału pola elektromagnetycznego w materiałach izolacyjnych. Urządzenie pomiarowe wskazuje miejsce uziemienia wysokiego napięcia, które precyzyjnie wskazuje miejsce przecieku. Ta metoda jest możliwa do przeprowadzenia w jednym z dwóch wariantów: suchym i mokrym. Wariant suchy wymaga, aby hydroizolacja była wyeksponowana i nie było na niej stojącej wody, natomiast wariant mokry wymaga równomiernego zmoczenia poszycia dachu bezpośrednio przed badaniem.

Metoda termowizyjna

Pozwala wykrywać wilgoć w pokryciach papowych za pomocą urządzeń termograficznych i opiera się na analizie rozkładu temperatury na powierzchni dachu.

Metoda ta występuje w dwóch wariantach. Pierwszy polega na wykonaniu badania termowizyjnego w nocy i obserwacji naturalnie nagrzanego w ciągu dnia pokrycia dachowego. Stygnięcie obszarów zawilgoconych następuje wolniej niż obszarów suchych. Różnice temperatur powierzchni są rejestrowane i odczytywane na termogramach.

Drugi wariant stosuje się w okresach o niższych wartościach temperatur zewnętrznych i polega na obserwacji utraty ciepła przez budynek. Obszary wilgotne będą miały niższy opór cieplny niż obszary suche, powodując większy przepływ ciepła w miejscach zawilgoconych. Zastosowanie termografii umożliwia wykrycie w krótkim czasie zawilgoconych obszarów, także tych niewielkich.

Badania metodą termowizyjną należy wykonywać w nocy, gdy powierzchnie dachów są suche, a wiatr niewielki. Niemożliwe jest zastosowanie tej metody w przypadku dachów tzw. odwróconych i balastowych. Więcej na temat badania szczelności dachu >>

Niemniej jednak należy zdać sobie sprawę, iż zabezpieczanie i monitoring nadzorowanej powierzchni czy też detekcja nieszczelności, która winna być bezwzględnie wymagana przed podjęciem kolejnych działań, są jednymi z komponentów kompleksowego systemu, gwarantującego profesjonalną i trwałą ochronę użytkowanych obiektów. Tworząc w tej kwestii kompletny system jako Precision Services Group zawarliśmy w nim technologię elastycznych powierzchni hydroizolacyjnych opartych o światowe rozwiązania Hi-Tech w dziedzinie wodoszczelnych membran akrylowych, poliuretanowych, bitumiczno-poliuretanowych czy epoksydów. Znajdują się w nim też systemy bezpieczeństwa, na które składają się certyfikowane urządzenia asekuracyjne.

Nowoczesne membrany hydroizolacyjne Precision Services

Stosowane przez grupę Precision Services nowoczesne membrany hydroizolacyjne zbrojone włókniną poliestrowo-polipropylenową tworzą całościową, monolityczną warstwę odporną na niskie i wysokie temperatury oraz promieniowanie UV, nie nagrzewają się i nie przenoszą ognia. Właściwości fizyczne stosowanych przez nas technologii są potwierdzone i certyfikowane przez najważniejsze jednostki naukowo-badawcze: NASA, EOTA, ASTM International czy Underwriters Laboratories.

Nie sposób również pominąć wymiernych korzyści dla inwestorów, wynikających z wykonanego z najwyższą starannością zabezpieczenia hydroizolacyjnego, do których zaliczymy:

  • obniżenie temperatury dachu do 70%
  • zwiększenie efektywności pracy agregatów chłodniczych i paneli fotowoltaicznych
  • zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku, obniżenie kosztów
  • obniżenie emisyjności gazów cieplarnianych, likwidacja wysp ciepła w miastach, tworzenie stref dachów chłodnych

W ramach kompleksowej obsługi obiektów realizowanej przez PSG, w szczególności obiektów chłodni i mroźni, firma wykonuje również pomiary, a na ich podstawie obliczenia oszczędności finansowych w aspekcie przedstawionych powyżej korzyści inwestorskich.

Oprócz całorocznej opieki nad dachem, a także monitorowania poziomu wilgotności pokrycia i naprawiania nieszczelności, firma oferuje również działania o charakterze prewencyjnym. Obiekty, na których poszycie połaci dachu nie uległo degradacji, nie posiada uszkodzeń, a przeprowadzone przez nas badanie szczelności nie ujawniło naruszeń czy przerwania ciągłości struktury pokrycia, mogą być poddane właśnie „zabiegom” prewencyjnym w postaci aplikacji na gorąco mas epoksydowych (w dowolnej barwie), zabezpieczających całą powierzchnię i nadających jej walory estetyczne nowego pokrycia.

Dach będzie szczelny i bezpieczny zawsze, gdy trafi pod skrzydła Precision Services Group. Oczywiście zagadnienie bezpieczeństwa można w tym przypadku rozpatrywać w różnych aspektach – bezpieczeństwo dachu oraz bezpieczeństwo na dachu. Filozofia podmiotów funkcjonujących w ramach PSG jest w tym zakresie bardzo transparentna: nie zapewni się bezpiecznego dachu pod względem szczelności czy trwałości, nie zapewniając bezpieczeństwa na dachu wszystkim osobom podejmującym na nim jakiekolwiek prace.

Zatem, kierując się zarówno obowiązującymi w tej materii przepisami, jak i zasadami logicznego myślenia i postępowania, a przede wszystkim mając na uwadze zdrowie i życie ludzkie, firma poleca montaż i obligatoryjne wykorzystywanie systemów bezpieczeństwa w postaci szerokiej gamy urządzeń asekuracyjnych i komunikacyjnych, m.in systemów linek lub szyn bezpieczeństwa, balustrad zabezpieczających czy pomostów. Sprawdź pełną ofertę>>

Bazując na doświadczeniu i ukierunkowaniu na nowoczesne technologie w zakresie kompleksowych rozwiązań w zarządzaniu dachami, oferując autorskie systemy nadzoru prac oraz programów realizacji podejmowanych przedsięwzięć, charakteryzujące się ścisłym przestrzeganiem opracowanych procedur i technologii, budowaniu struktur i algorytmów wykonawczych, PSG stworzyło nową jakość realizacji przedsięwzięć w tej dziedzinie.

Precision Services Group – model działania

Jednym z istotnych elementów strategii firmy jest model działania w ramach Precision Services Group, który w syntetycznym ujęciu można przedstawić w następujący sposób:

  1. Analiza obiektu, zdefiniowanie problemu i określenie założeń technologicznych
  2. Wykonanie przedmiaru wstępnego, optymalizacja rozwiązań, plan realizacji i oferta współpracy
  3. Realizacja poszczególnych etapów przedsięwzięcia – badanie szczelności dachu, montaż certyfikowanych urządzeń asekuracyjnych i komunikacyjnych, przygotowanie prefabrykowanych elementów zbrojenia włókniną PP w postaci siatek geometrycznych, impregnacja powierzchni adhezyjnym środkiem podkładowym, punktowe zabezpieczenie miejsc wskazanych w badaniu szczelności, aplikacja membrany w dwóch warstwach kryjących poprzez natrysk hydrodynamiczny, wykonanie ścieżek i sektorów serwisowych w rejonie urządzeń infrastruktury dachowej

Zasady działania podczas realizacji inwestycji:

  • sporządzenie planu technicznego realizacji
  • codzienny raport z przebiegu działań i czynności zaplanowanych na dzień kolejny
  • dokumentacja techniczna i fotograficzna poszczególnych etapów prac wraz z kopiami certyfikatów produktów i instrukcją użytkowania obiektów
  • obsługa powykonawcza – serwisowe przeglądy techniczne obiektów
  • wsparcie techniczne i merytoryczne podczas planowania innych prac na obiekcie
  • dbałość o estetykę obszaru prowadzonych prac

Kilka tysięcy wzorcowo obsłużonych klientów, grupa wykwalifikowanych i certyfikowanych pracowników oraz blisko tysiąc w pełni zrealizowanych inwestycji zarówno w Polsce, jak i za granicą – to wynik współpracy zespołów realizacyjnych obsługujących technologie zarządzania dachami w ramach Precision Services Group. Skontaktuj się z nami >>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.