Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Stalowe blachy trapezowe na dachach płaskich

Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA zaprezentowało na Międzynarodowych Targach Budownictwa BUDMA 2008 publikację pt. „Stalowe blachy trapezowe jako konstrukcja nośna dachów płaskich”, opracowaną przez dr. inż. Pawła Fiszera1).

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Rys. 1. Model przekroju dachu wykonanego ze stalowych profili z izolacją cieplną i warstwą przeciwwodną: 1 – uszczelnienie (izolacja przeciwwodna), 2 – termoizolacja, 3 – paroizolacja, 4 – blacha trapezowa, 5 – podpora

Rys. 1. Model przekroju dachu wykonanego ze stalowych profili z izolacją cieplną i warstwą przeciwwodną: 1 – uszczelnienie (izolacja przeciwwodna), 2 – termoizolacja, 3 – paroizolacja, 4 – blacha trapezowa, 5 – podpora

Publikacja stowarzyszenia DAFA jest tłumaczeniem instrukcji „Stahltrapezprofiltafeln als tragende Konstruktion für einschalige Flachdächer” wydanej w 2005 r. przez niemieckie Stowarzyszenie ds. Przemysłowych Systemów Budowlanych w Lekkim Budownictwie Stalowym (Industrieverband für Bausysteme im Metalleichtbau).

Mimo że bezpośrednio odwołuje się do norm i przepisów niemieckich, dotyczy takich samych jak w Polsce rozwiązań konstrukcyjnych. Celem przekazu informacji jest przecież trwałość i bezpieczeństwo budowli, których zapewnienie wymaga od wykonawcy umiejętności korzystania z nowoczesnych materiałów i technologii oraz rzetelności wykonywanych prac (rys. 1.).

Szacuje się, że udział nośnych, opierzających pomieszczenia stalowych blach trapezowych w łącznej powierzchni wszystkich nowych dachów w budynkach gospodarczych (takich jak hale przemysłowe, magazynowe, supermarkety i hale sportowe) sięga prawie 90%. Wciąż potwierdza się teza, że stalowe blachy trapezowe można stosować także jako elementy dachowe, ścienne i stropowe w bardziej skomplikowanych konstrukcjach budowlanych.

W polskich warunkach lekkie budownictwo stalowe jest synonimem budownictwa przemysłowego. Głównie obejmuje ono hale produkcyjne i budynki administracyjno-usługowe, z których znaczną część pobudowano jeszcze w latach minionej epoki. W większości ich konstrukcje są zniszczone i często wymagają modernizacji ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w eksploatacji. Prowadzone są też nowe lekkie inwestycje.

Informacje zawarte w publikacji będą więc pomocne dla naszych wykonawców, zarówno tych, którzy modernizują stare obiekty, jak i tych wznoszących nowe budynki. Stosowanie się do wskazówek dotyczących właściwego planowania i montażu blach fałdowych jako trwałego i bezpiecznego nośnego poszycia dla izolacji cieplnej i przeciwwodnej dachu zaowocuje wzrostem jakości inwestycji. 

Specyficzne wymagania blachy trapezowej

Autor zwraca uwagę, że historia blachy stalowej z rozpowszechnionym dzisiaj charakterystycznym, trapezowym kształtem jej profilu liczy niespełna 60 lat, a zatem jest to materiał stosunkowo młody. Jego zalety wytrzymałościowe sprawiają, że wciąż zyskuje na znaczeniu. Wytrzymałość blachy profilowanej trapezoidalnie ma swoje specyficzne uwarunkowania, które nie występują przy innych materiałach budowlanych, dlatego wobec niej nie zawsze sprawdzają się zwyczaje zaczerpnięte z prac w zakresie konstrukcji i montażu innych elementów.

Często, pomimo staranności wykonania, pojawiają się problemy, które wynikają z braku dostatecznej świadomości wykonawców o np. sprężystym zachowaniu takich blach w eksploatacji, specyfice ich montażu, sposobach połączeń i doborze elementów wykończeniowych, a także szczególnym współdziałaniu takiej blachy z innymi materiałami budowlanymi przy późniejszym wykończeniu konstrukcji dachowej i eksploatacji dachu. 

Ochrona antykorozyjna

Niezwykle istotna w odniesieniu do takich konstrukcji jest problematyka ochrony antykorozyjnej. Blachy już na etapie ich produkcji poddawane są bardzo rygorystycznym procedurom technologicznym, aby w możliwie jak największym stopniu wyeliminować to groźne zjawisko. Znajomość przez wykonawcę cyklu technologicznego pasywacji blach pomaga zachować trwałość tego materiału w warunkach budowlanych. Systemy antykorozyjne są skuteczne w eksploatacji, ale przy tym niezwykle wrażliwe na niedelikatne traktowanie na placu budowy.

W publikacji przytoczono rys technologiczny cynkowania jako metody zabezpieczenia powierzchniowego blachy i metod wspomagających, np. systemu duplex (ocynkowanie plus powlekanie), przy okazji przedstawiony został mechanizm funkcjonowania tzw. ochrony katodowej.

Kształty oraz oznaczenia profili

Fot. 1. Profilowanie blach trapezowych w profilarce rolkowe

Fot. 1. Profilowanie blach trapezowych w profilarce rolkowe

Fragment opracowania dotyczy produkcji blach trapezowych. Ich końcowe kształty uzyskiwane są w trybie ciągłym na tzw. profilarkach rolkowych (fot. 1). W zależności od średnic układu walców powstają profile blach, których liczba odmian może sięgać nawet kilkudziesięciu.

Producenci zwykle nadają profilom nazwy stosownie do ich wysokości. Zazwyczaj pierwsza liczba w nazwie profilu określa jego wysokość wyrażoną w mm, druga – szerokość fałd, a trzecia – grubość blachy. Szerokości montażowe lub szerokości krycia nie są najczęściej podawane, gdyż mogą wynikać z szerokości pojedynczej fałdy pomnożonej przez liczbę fałd.

Obecność na rynku blach o różnej wysokości

Skokowy rozwój rynku technologii blach trapezowych doprowadził do tego, iż równolegle obecne są w zastosowaniach blachy trzech generacji: profile blach pierwszej generacji mają wysokość do ok. 70 mm,  drugiej – do ok. 160 mm, a trzeciej (najnowszej) – do ok. 200 mm. Pierwszym na niemieckim rynku profilem trapezowym był wciąż stosowany profil 40/183, bez usztywnień środników dolnych oraz górnych półek. Takie profile są jeszcze stosowane w przykryciach dachów, gdzie nośność istotna jest w mniejszym stopniu, a większą wagę przywiązuje się do walorów estetycznych.

Blachy drugiej generacji dzięki usztywnieniom środników i/lub dolnych bądź górnych półek mają podwyższoną nośność w stosunku do blach pierwszej generacji. Blachy trzeciej generacji odznaczają się jeszcze większą efektywnością w zakresie stosunku masy własnej do nośności, a ich szczególną cechą są usztywnienia poprzeczne szerokich górnych półek.

Jakość produktu oraz jego potwierdzenie

O bezpieczeństwie konstrukcyjnym blach trapezowych decyduje w pierwszej kolejności ich jakość. W Niemczech obowiązkowe jest od 12 lat uzyskanie przez wyrób znaku zgodności Ü (rys. 2). Potwierdza on zgodność właściwości produktu z miarodajnymi specyfikacjami technicznymi, których gwarancje wynikają ze skutecznej wewnątrzzakładowej kontroli produkcji, nadzorowanej przez właściwą jednostkę kontrolną uznaną przez państwowy nadzór budowlany. Dodatkowo niektórzy producenci dobrowolnie poddają się rygorom znaku jakości RAL-GZ 617, gdzie sprawdza się jakość tworzyw galwanizujących, ocynkowania, grubości blach oraz ich wymiarów (rys. 3).

Rys. 2. Obowiązkowy znak zgodności Ü

Rys. 2. Obowiązkowy znak zgodności Ü

Rys. 3. Dobrowolny znak jakości RAL-GZ 617

Rys. 3. Dobrowolny znak jakości RAL-GZ 617

Wiedza i umiejętności projektantów

Trwałość i bezpieczeństwo dachu w znacznym stopniu zależą od umiejętności projektantów. Muszą oni nie tylko znać właściwości blachy trapezowej i jej walory użytkowe, ale przede wszystkim potrafić przewidzieć jej zachowania w konkretnych warunkach eksploatacyjnych. Projektant musi umieć właściwie wymiarować blachy oraz weryfikować warunki projektowe. 

Wytrzymałość ustala się na podstawie obliczeń parametrów obciążenia nośności (prostopadle działających do płaszczyzny poszycia), parcia wiatru oraz obciążeń występujących w płaszczyźnie dachowej (naprężeń powstających między rozmaitymi detalami konstrukcji). Po ustaleniu całkowitego obciążenia pionowego przypadającego na 1 m2 powierzchni dachu2) na podstawie zadanych rozpiętości, wybranego układu statycznego (dźwigary jedno-, dwu-, trój- i wieloprzęsłowe) i znanych metod statycznych wyznacza się i wartościuje siły działające na podporach i moment zginający.

Inną grupę danych istotnych dla bezpieczeństwa konstrukcji stanowią obciążenia wiatrem. W tej kwestii wyznacza się siły przekrojowe działające na skutek ssania i parcia wiatru i porównuje z przyjmowanymi wartościami nośności. O złożoności charakteru wpływu wiatru świadczą przypadki, które trzeba uwzględniać: np. w otwartych halach można się spotkać ze zjawiskiem tzw. podwiewu, dodatkowe obciążenia wiatrem dotyczą też stref przykrawędziowych. Podstawą do sprawdzenia warunków projektowych są przywołane w  tekście normy.

Istotne połączenia

Właściwe wykonanie dachu ze stalowych blach trapezowych wymaga zawarcia w projekcie wykonawczym lub na rysunku montażowym dokładnych danych o istotnych pod względem konstrukcyjnym układach połączeń i ich właściwościach wynikających z funkcji. Rozpatrzeniu podlegają:

  • układ statyczny, gdzie blachy mogą być układane na płatwach, wiązarach lub ramach (jako dźwigary jedno- i wieloprzęsłowe) w układach pojedynczych i mijankowych
  • konstrukcja nośna podpory (podpory stalowe, drewniane i żelbetowe) z zastosowaniem elementów łączących
  • ukształtowanie powierzchni (co wymaga rozwiązań usztywnienia krawędzi podłużnych i poprzecznych
  • styki podłużne i poprzeczne (połączenia i łączniki
  • otwory dachowe (do montażu świetlików, klap dymowych, otworów wentylacyjnych oraz wyjść na dach), gdzie w takich strefach potrzebne są dodatkowe wzmocnienia w konstrukcji nośnej
  • dylatacje (zasadniczo w miejscach wykonania dylatacji konstrukcji budynku)
  • systemy odprowadzania wody (unikanie powstawania zastoisk wody). Opady atmosferyczne muszą zawsze w całości spływać z dachu, aby nie uszkodzić jego uszczelnień.

Wykonawstwo

Firma, która zajmuje się tego typu pracami, musi mieć uprawnienia budowlane, a także odpowiednią kondycję finansową. Wskazane jest legitymowanie się referencjami, które świadczą o doświadczeniu w montażu blach profilowanych. Monterzy muszą mieć wiedzę i umiejętności w zakresie obróbki i przetwarzania blach profilowanych. Obowiązkowo należy przestrzegać przepisów BHP.

Bezwzględnie musi być prowadzony dziennik robót. W odniesieniu do montażu blach fałdowanych zakres obowiązków wykonawcy obejmuje sporządzenie pisemnej instrukcji montażu, która musi zawierać wszystkie konieczne dane z zakresu bezpieczeństwa technicznego. Transport blach musi spełniać warunki ich producenta. W szczególności na  czas transportu ładunek wymaga zabezpieczeń przed zawilgoceniem, zgnieceniem, a także blokad przed ewentualnymi przesunięciami elementów.

Rozładunek musi być dokonywany przy użyciu odpowiednich dźwigów i systemów podnośnych (np. trawersy z gumowanymi zawiesiami pasowymi, zawiesia linowe z koniecznością zakładania kątowników osłonowych na krawędziach). Właściwym zabezpieczeniom podlegają też transport na placu budowy, operacje wciągania arkuszy blach na dach oraz czynności pasowania. Przed ułożeniem profili kontroluje się konstrukcję nośną pod kątem jakości wykonania i montażu; w sytuacjach koniecznych wykonuje się odpowiednie korekty w konstrukcji.

Montaż blach na dachu prowadzi się z uwzględnieniem: obowiązku czystości odzieży ochronnej (zwłaszcza butów i rękawic), właściwego kierunku układania poszczególnych elementów, odpowiedniego łączenia, właściwego obchodzenia się z arkuszami blachy, umiejętności stosowania odpowiednich narzędzi tnących, zabezpieczenia placu budowy w niezbędne systemy chroniące przed upadkiem z wysokości itp.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


1) Dr inż. Paweł Fiszer jest koordynatorem grupy roboczej „Obudowa” działającej w Stowarzyszeniu DAFA.
2) Suma ciężarów blachy, materiałów wykończeniowych dachu, ciężaru śniegu przy dachach o spadku 0°, dodatkowo ciężar „worka wodnego” oraz ewentualne dociążenia podwieszanym sufitem itp.


Komentarze

Powiązane

mgr inż. Krzysztof Patoka Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wprowadzanie MWK do obrotu a UV Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

dr inż. Paweł Sulik, inż. Norbert Śmigielski Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

mgr inż. Krzysztof Patoka Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty...

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty te należą do grupy objętej normatywną nazwą „elastyczne materiały wodochronne”. Membrany są dopuszczane na rynek, gdy spełniają wymogi normy PN-EN 13859-1:2010, w której używa się takiego ich określenia. W tej grupie membrany są razem z paroizolacjami, wiatroizolacjami i innymi materiałami stosowanymi...

Janusz Banera Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy,...

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy, motoryzację, elektronikę i informatykę, energetykę, budownictwo itd.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe...

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe [1].

dr inż. Paweł Sulik Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście,...

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stosowane w nich rozwiązania techniczne wraz z upływem lat zachowują swoją funkcjonalność.

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Małgorzata Kośla Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać? Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią...

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią się od siebie skutecznością, trwałością i charakterystyką eksploatacji. Jak dobrać materiał i kształt odpowiednio do typu zabudowania?

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Agregaty malarskie Izolacje natryskowe od A do Z

Izolacje natryskowe od A do Z Izolacje natryskowe od A do Z

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega...

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Saint-Gobain Construction Products Polska/ Isover Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii...

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii Thermitar™ i pokryte jednostronnie welonem szklanym.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.