Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ile kosztują prace osuszeniowe?

Obiekt osuszony metodą elektroosmotyczną
Elektroosmoza

Obiekt osuszony metodą elektroosmotyczną


Elektroosmoza

Ważnym elementem prac osuszeniowych jest ich koszt, ale najważniejszym – poprawna kalkulacja. Kosztorysant/wykonawca musi się trzymać podanej w ekspertyzie technologii.

Zobacz także

PRINZ Polska sp. z o.o. Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ

Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ

Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej...

Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej wilgotności. Podciągająca wilgoć jest przyczyną technicznych degradacji, w wyniku których na murach przyziemia oraz ścianach wyższych kondygnacji mamy do czynienia z wykwitami soli, odpadaniem tynku czy rozsypywaniem się muru. Jak zatrzymać ten proces?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie...

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie powoduje różnego rodzaju zniszczenia materiału konstrukcji, objawiające się deformacjami, zmniejszeniem nośności, uszkodzeniami mrozowymi, pęcznieniem i wypłukiwaniem spoiw, przesunięciami czy też spękaniami [1].

dr inż. Bartłomiej Monczyński Charakterystyka zawilgocenia w diagnostyce budynków

Charakterystyka zawilgocenia w diagnostyce budynków Charakterystyka zawilgocenia w diagnostyce budynków

Powodzenie lub niepowodzenie budowlanych prac renowacyjnych zależy przede wszystkim od prawidłowo przemyślanego i profesjonalnego planowania. Aby zapewnić właścicielom i zarządcom budynków odpowiednią...

Powodzenie lub niepowodzenie budowlanych prac renowacyjnych zależy przede wszystkim od prawidłowo przemyślanego i profesjonalnego planowania. Aby zapewnić właścicielom i zarządcom budynków odpowiednią pomoc w podejmowaniu decyzji, a wykonawcom prac budowlanych kompletne specyfikacje techniczne, niezbędna jest odpowiedniej jakości inwentaryzacja oraz diagnostyka budowlana [1, 2].

Przez osuszanie należy rozumieć zespół czynności, które prowadzą do usunięcia nadmiaru wilgoci z przegrody. Czy jednak jako osuszanie można zaklasyfikować tylko działania mające na celu samo usunięcie wilgoci ze ściany (np. za pomocą osuszaczy) czy też takie, które skutkują odcięciem dopływu wilgoci, czego rezultatem jest wysychanie przegrody? Opinie są w tym zakresie podzielone, dlatego istnieją różne kryteria podziału metod osuszania, np. na inwazyjne i nieinwazyjne czy naturalne lub wymuszone. Szerzej ujmuje to zagadnienie drugie podejście. Należy także pamiętać, że prace osuszeniowe są w większości wypadków częścią szerzej pojętych prac renowacyjnych, dlatego rozpatrywanie ich w oderwaniu od innych, niezbędnych z technologicznego punktu widzenia czynności jest błędem.

Nie wolno też zapominać, że punktem wyjścia do prac renowacyjnych jest zawsze określenie przyczyn zawilgocenia. Dopiero na tej podstawie planuje się zabiegi osuszające. W przeciwnym razie ich efektywność może być znikoma, a w skrajnych wypadkach wywołać (lub przyspieszyć) procesy destrukcyjne.

Osuszanie piwnic i przyziemia budynku

Zmiana funkcji zaniedbanych przez dziesięciolecia piwnic nie może ograniczać się tylko do odtworzenia nieistniejących już lub zdegradowanych izolacji oraz obniżenia wilgotności przegród powyżej projektowanych przepon hydroizolacyjnych. Osuszaniu przyziemia budynku powinny towarzyszyć czynności polegające na wykonaniu nowych wypraw, najczęściej z tynków renowacyjnych wraz z odpowiednimi wymalowaniami, oraz instalacji sanitarnych, grzewczych, elektrycznych, wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, udrożnieniu lub zmianie sposobu odprowadzenia wód opadowych czy wreszcie reprofilacji otaczającego terenu.

Kosztorys a możliwości finansowe inwestora

Wydaje się, że cel robót renowacyjnych jest ściśle określony. Powinien ujmować opis zadania wraz ze sposobem wykonywania robót oraz stawianymi im wymaganiami technicznymi, ekonomicznymi, materiałowymi i funkcjonalnymi, natomiast zakres determinowany jest badaniami diagnostycznymi i analizą przyczyn zawilgocenia. Bardzo często zdarza się jednak, że gdy przychodzi moment analizy zakresu robót w połączeniu z analizą kosztów (na podstawie kosztorysu inwestorskiego), następuje ograniczenie przewidzianego zakresu, ponieważ oczekiwania i potrzeby inwestora rozmijają się z jego możliwościami finansowymi.

Zdarza się również sytuacja odwrotna – podwyższenie kosztów związane z wyborem danego rozwiązania. Nie zawsze np. inwestor ma świadomość, że obniżenie poziomu posadzek w pomieszczeniach piwnicznych wiąże się z koniecznością podbijania istniejących fundamentów oraz obniżeniem istniejącego poziomu wód gruntowych, zakładaniem drenażu powierzchniowego i opaskowego. Wszystkie te czynności znacznie podwyższają koszty planowanych prac remontowych.

Niezbędne uszczegółowienie w projekcie wykonawczym

Projekty wykonawcze powinny uzupełniać i uszczegóławiać projekt budowlany, co umożliwi sporządzenie kosztorysu inwestorskiego, a także przedmiaru robót oraz ułatwi przygotowanie oferty przez wykonawcę i realizację robót budowlanych. Przykładowo dokumentacja projektowa powinna na rzutach i przekrojach określać przebieg poziomych i pionowych blokad hydrofobowych, a projekt wykonawczy zawierać taki stopień uszczegółowienia, aby z rysunków można było odczytać informacje o wszelkich robotach towarzyszących pracom izolacyjnym. Istotne jest tutaj pokazanie wszelkich newralgicznych przejść izolacji pionowej w poziomą oraz wszystkich wynikających z tego uszczelnień dodatkowych.

Iniektowanie wstępne w murach zabytkowych

Czynnością technologiczną praktycznie pomijaną na etapie projektowania izolacji w budynkach historycznych jest niewykonywanie wstępnego uszczelnienia wszystkich wewnętrznych pustek kawern i rozstępów izolowanych przegród, co prowadzi do nieciągłości projektowanych izolacji. Takie wypełnienie (iniektowanie wstępne) powinno być wykonywane niskociśnieniowo niskoskurczliwymi systemowymi zaprawami.

Iniektowanie wstępne powinno być stosowane zawsze przy zabytkowych murach warstwowych lub murach z kamienną okładziną licową.

Chociaż producenci stosowanych najczęściej preparatów mówią o możliwości wykorzystania aplikacji grawitacyjnej, to zastosowanie znajdzie przede wszystkim iniektowanie ciśnieniowe. Wynika to z tego, że iniektowanie przegród powinno w jak największym stopniu gwarantować ciągłość wykonanej blokady. Nawet przy spełnieniu wszystkich założeń technicznych, aplikując zakładaną ilość płynu hydrofobowego na jednostkę przekroju muru podczas iniektowania grawitacyjnego, zawsze istnieje możliwość nierównomiernego rozprowadzenia go wzdłuż linii pasa iniekcji.

Maksymalny i optymalny poziom zawilgocenia przegród

Producenci rzadko określają w kartach technicznych produktów maksymalny poziom zawilgocenia przegród, przy którym można aplikować określony preparat do wykonywania przepon poziomych. By uzyskać tę informację, należy zwrócić się do producenta – doradcy techniczni renomowanych firm określają ten próg w odniesieniu do preparatów tzw. krzemianujących na poziomie 12% wilgotności masowej. Powyżej tej granicy zawilgocenia powinno się stosować mikroemulsje silikonowe SMK lub obniżyć sposobem nieinwazyjnym wilgotność strefy iniekcji do poziomu 6–8% wilgotności masowej. Wartość ta oznacza optymalną wilgotność murów w przypadku stosowania preparatów hydroizolacyjnych będących roztworami wodnymi krzemianów metali alkalicznych. Literatura fachowa podaje, że przy tej wilgotności przegród zasięg migracji preparatu wokół otworu iniekcyjnego jest największy.

Szacowanie zużycia preparatów do iniekcji

Problemem może być oszacowanie zużycia preparatów do iniekcji. Dla jednoskładnikowych preparatów oscyluje ono pomiędzy 15 a 20 kg (lub dm³) na 1 m² rzutu poziomego muru. Dla koncentratu mikroemulsji silikonowej będzie to 1,5–2 kg (lub dm³) na 1 m². Rzeczywiste zużycie będzie zależało od struktury muru i porowatości kamieni. Najlepiej oszacować je na podstawie próbnych iniekcji, choć niekiedy i one nie dają miarodajnych wyników. Pokazuje to dobitnie przykład zabytkowego XIX-wiecznego kościoła o konstrukcji murowej, wykonanego z cegły pełnej i bloków z kamieni naturalnych.

Z typowych robót renowacyjnych w tym obiekcie projekt przewidywał odtworzenie izolacji poziomej metodą iniekcji chemicznej, odtworzenie izolacji pionowej, wykonanie tynków renowacyjnych wewnątrz kościoła oraz naprawę ceglanej elewacji (czyszczenie, naprawę spoin i cegieł, naprawę tynków zewnętrznych, hydrofobizację). Dokumentacja (projekt budowlany, nie wykonawczy) przewidywał wykonanie jednostronnej iniekcji ciśnieniowej z preparatów krzemianowych lub mikroemulsji silikonowej, odtworzenie izolacji pionowej z elastycznego szlamu mineralnego oraz zastosowanie systemu tynków renowacyjnych WTA (tynk podkładowy o gr. 1 cm oraz tynk renowacyjny o gr. 1,5 cm).

Obmiar przewidywał wykonanie łącznie 141 m.b. iniekcji, przy czym ponad 85% stanowiły ściany o grubości 90–110 cm. Łącznie powierzchnia rzutu poziomego iniektowanych ścian wynosiła 143 m². W kosztorysie przyjęto zużycie preparatu iniekcyjnego na poziomie 15,5 kg/m² rzutu poziomego muru (przy minimalnym zużyciu podawanym przez producentów jednoskładnikowych preparatów iniekcyjnych na poziomie 13–14 kg/m²), co dawało łączne zużycie 3190 kg środka iniekcyjnego. Dodatkowo założono wykonanie wstępnej iniekcji na 5% długości ścian. Koszt robót według kosztorysu inwestorskiego wyniósł prawie 113 566,76 zł.

Rzeczywisty koszt wykonania prac iniekcyjnych był niestety wyższy. Wiercenia próbne wykonane przez wykonawcę wykazały, że rzeczywiste zużycie wynosiło od 17,5 do prawie 20 kg/m² rzutu poziomego muru, co oznacza znaczny wzrost zużycia (o ok. 20%). Dodatkowo wiercenia te wykazały obecność spękań i pustek w strukturze muru (miejscami był to tzw. mur żebraczy), co spowodowało dodatkowo konieczność wykonania iniekcji wstępnej (zużyto ok. 400 kg zaprawy do zasklepiania spoin) oraz na 1/4 długości ścian iniekcji dwustronnej, co skutkowało kolejnym zwiększeniem zużycia iniektu w stosunku do ilości wyliczonej w kosztorysie. Ostatecznie zużyto ok. 4300 kg preparatu iniekcyjnego, czyli o 1100 kg więcej, niż przewidywał kosztorys. Koszty materiałów (bez zwiększonych nakładów na robociznę) wzrosły więc o prawie 15 tys. zł, czyli o ponad 13%.

Osuszanie nieinwazyjne – kalkulacja

W eksponowanych salach obiektów zabytkowych czas ich renowacji (ze względu na ich wykorzystanie) powinien być maksymalnie krótki, a zalecenia konserwatorskie spełnione w zakresie doprowadzenia poszczególnych przegród do określonego poziomu wilgoci. Dlatego standardem staje się wprowadzanie osuszania nieinwazyjnego ścian po wykonaniu blokad hydrofobowych. Wydaje się, że najbardziej efektywną formą takiego usuwania wody znad wykonanych przepon jest jednoczesne zastosowanie osuszaczy sorpcyjnych w połączeniu z osuszaniem mikrofalowym (generatory mikrofalowe wyprowadzają wodę zawartą w kapilarach w kierunku lica przegrody, skąd odbierają ją osuszacze sorpcyjne).

Przy kalkulowaniu prac osuszających z zastosowaniem osuszaczy podstawowym problemem jest oszacowanie czasu pracy urządzeń. Często zakłada się, że kilka dni (do tygodnia) wystarczy. To błąd – zanurzony w wodzie przez tygodnie mur ceglany będzie miał wilgotność rzędu dwudziestu– dwudziestu kilku procent. Oznacza to, że w 1 m³ muru może się znajdować nawet do 300–350 litrów wody. Jej usunięcie w ciągu tak krótkiego czasu jest nierealne (a taka próba może być niebezpieczna dla samej konstrukcji).

Czynności niezbędne przy wykonywaniu wtórnych izolacji zewnętrznych

Podczas wykonywania wtórnych izolacji zewnętrznych po odkopaniu (odsłonięciu) przeznaczonego do uszczelnienia elementu należy go starannie oczyścić i ocenić stan powierzchni. Konieczne jest usuniecie luźnych i niezwiązanych bądź skorodowanych fragmentów muru, wydrapanie słabych i zasolonych spoin, skucie starych tynków, usunięcie powłok izolacyjnych oraz innych materiałów mających wpływ na przyczepność następnych warstw. Bezwzględnie należy usunąć stare smołowe powłoki uszczelniające. Ewentualnie można pozostawić fragmenty innych starych, skutecznie działających warstw uszczelniających, o ile są one stabilne i mocno związane z podłożem oraz kompatybilne z nowymi materiałami uszczelniającymi.

Po oczyszczeniu powierzchni muru i skuciu zniszczonych warstw konieczne jest wykonanie niezbędnych napraw powierzchni muru, uzupełnienie ubytków, wypełnienie spoin oraz wyrównanie powierzchni renowacyjną zaprawą naprawczą. Dopiero po takim przygotowaniu powierzchni ściany fundamentowej można przystąpić do wykonywania kolejnych robót naprawczo-izolacyjnych.

Wszelkiego rodzaju ubytki, kawerny, puste spoiny należy naprawić (uzupełnić) systemową zaprawą naprawczą, dopasowaną do rodzaju podłoża. Przy większych nierównościach może być konieczne stosowanie tynku wyrównującego. Przy wykonywaniu powłok uszczelniających należy zwrócić uwagę na ostre krawędzie i wystające z podłoża fragmenty elementu. Zewnętrzne krawędzie należy sfazować, wystające fragmenty skuć, w wewnętrznych narożnikach wykonać fasetę z systemowej zaprawy naprawczo-uszczelniającej (promień wyoblenia ok. 4 cm). W obszarze styku ławy fundamentowej ze ścianą należy się liczyć ze znacznie podwyższoną wilgotnością. Dlatego w tym obszarze (na ścianie fundamentowej jest to pas o szerokości przynajmniej 25 cm) należy bezwzględnie usunąć (jeżeli istnieją) stare bitumiczne powłoki uszczelniające oraz wykonać wstępne uszczelnienie cienkowarstwową zaprawą uszczelniającą (szlamem) lub szpachlówką uszczelniającą.

Przerwa technologiczna i etapowanie prac

Projekt wykonawczy, oprócz określenia dokładnego sposobu obniżenia poziomu zawilgocenia ścian, powinien określać przerwę technologiczną, niezbędną do wykonania tej czynności. Częsty błąd polega na tym, że intensywność procesu osuszania nie zostaje określona. Zdarzają się sytuacje, gdy projekt budowlany, nawet na etapie udzielania pozwolenia na budowę, jest głównie projektem architektonicznym, a szczegóły rozwiązań technologicznych ustalane są równocześnie z postępem robót budowlanych.

Na etapie projektowania często pomija się też etapowanie prac. Jest ono ważne np. w przypadku renowacji obiektów sakralnych, budynków sądowych, szkół itp., gdzie podział na etapy pozwala inwestorowi na korzystanie z obiektu w trakcie prowadzenia robót. Często zdarza się również, że właściciel lub użytkownik budynku nie ma wystarczających środków finansowych na wykonanie od razu całości prac, dlatego należy je rozłożyć na etapy, ale w taki sposób, aby przerwa w wykonywaniu prac nie spowodowała uszkodzeń i zniszczeń w pracach już zakończonych. Może to skutkować koniecznością wykonania dodatkowych prac budowlanych. Jeszcze gorsza jest sytuacja, gdy zakres i wielkość robót dopasowuje się do wielkości środków finansowych, z pominięciem uwarunkowań technologicznych.

Prace dodatkowe – do uwzględnienia w kosztorysie

Na poprawność i skuteczność wtórnych izolacji zewnętrznych wpływ mają czynności związane z odkopaniem, oczyszczeniem, naprawą i wykonaniem powłok uszczelniających. Działań tych nie można pominąć, dlatego muszą być one uwzględnione także w kosztorysie.

Osobnym problemem może być oszacowanie ilości tego typu prac. Mimo że ich ostateczny zakres i rodzaj może być określony tylko powykonawczo, należy w kosztorysie założyć konieczność wykonania tego typu robót.

Przygotowanie podłoża pod tynk renowacyjny

Ściana, na której ma być aplikowany tynk, jest zazwyczaj nierówna, z większymi lub mniejszymi miejscowymi ubytkami. Nałożenie tynku renowacyjnego na nierównym podłożu spowodowałoby duże wahania w jego grubości. Aby tego uniknąć, stosuje się tzw. podkładowy tynk wyrównawczy, nakładany w osobnym przejściu. Tynk wyrównawczy może pełnić jednocześnie funkcję dodatkowej warstwy magazynującej sole przy dużym stopniu zasolenia (tzw. tynk podkładowy). Ma on za zadanie takie zmagazynowanie soli, aby jej krystalizacja nie występowała w murze. Tynk ten stanowi pierwszą warstwę nakładaną tylko przy wysokim stopniu zasolenia bezpośrednio na mur lub obrzutkę. Jako tynk wyrównawczy może być także stosowany właściwy tynk renowacyjny, pod warunkiem że łączna grubość jego wszystkich warstw nie przekroczy 4 cm (z wyjątkiem spoin i lokalnych dużych nierówności).

Tynki renowacyjne – kosztorysowanie

W odniesieniu do systemu tynków renowacyjnych podstawowym błędem jest traktowanie ich przez analogię do tynków tradycyjnych. Tymczasem dobór składników systemu nie może być przypadkowy. Technologia i rodzaj zastosowanych materiałów muszą być szczegółowo opisane w dokumentacji, a materiały muszą zawsze stanowić system jednego producenta – dotyczy to obrzutki, tynków podkładowych, tynku renowacyjnego oraz szpachli. Oznacza to, że kosztorysant nie może przyjąć tych składników dowolnie. Tak samo ściśle określony jest układ warstw i ich grubości, które bezpośrednio zależą od przyjętej koncepcji renowacji oraz poziomu zawilgocenia i zasolenia przegrody, badanych na etapie diagnostyki budynku.

Istotny procent ogółu błędów dotyczących kosztorysowania tynków renowacyjnych stanowią błędy w kalkulacji przygotowania podłoża. Winni są przede wszystkim kosztorysanci podejmujący się kalkulacji tych robót bez znajomości technologii (nie bez winy są też producenci systemów, na zlecenie których opracowano KNR-y).

Reasumując, należy podkreślić, że porównywanie kosztów pojedynczych robót nie ma sensu. Można to robić, ale w odniesieniu do konkretnego etapu prac, poprawnego z technologicznego punktu widzenia. W innym przypadku rzeczywiste koszty prac będą różne od pierwotnie określonych (w zdecydowanej większości wyższe).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Misiek Misiek, 26.09.2013r., 13:52:04 Czasem lepiej postawić od nowa chałupę niż ją osuszać
  • sw sw, 17.10.2014r., 23:51:25 osuszanie budynków, hydroizolacje

Powiązane

dr hab. inż., prof. UWM Robert Wójcik Izolacje poziome w murze - główny problem trwałego osuszania budynków

Izolacje poziome w murze - główny problem trwałego osuszania budynków Izolacje poziome w murze - główny problem trwałego osuszania budynków

Na rynku robót osuszeniowych dostępne są metody tradycyjne, skuteczne przy założeniu poprawności wykonania, a także inne, promowane przez producentów jako zamienniki klasycznych zabezpieczeń przeciwwilgociowych.

Na rynku robót osuszeniowych dostępne są metody tradycyjne, skuteczne przy założeniu poprawności wykonania, a także inne, promowane przez producentów jako zamienniki klasycznych zabezpieczeń przeciwwilgociowych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wyznaczniki skuteczności iniekcyjnych przepon poziomych

Wyznaczniki skuteczności iniekcyjnych przepon poziomych Wyznaczniki skuteczności iniekcyjnych przepon poziomych

Kapilarne podciąganie wilgoci w murze często stanowi jedno ze źródeł zawilgocenia budynku. Odpowiada ono jednak również za transport wilgoci z elementów budynku ulegających bezpośredniemu zawilgacaniu...

Kapilarne podciąganie wilgoci w murze często stanowi jedno ze źródeł zawilgocenia budynku. Odpowiada ono jednak również za transport wilgoci z elementów budynku ulegających bezpośredniemu zawilgacaniu (tj. najczęściej tych bezpośrednio stykających się z gruntem) do wyżej położonych stref, w wyniku czego nierzadko dochodzi do zawilgacania obszarów położonych nawet do kilku metrów powyżej poziomu terenu (fot.). Właśnie dlatego szczególnie istotnym elementem szeroko rozumianych robot osuszeniowych jest...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Nie tylko hydroizolacja - metody usuwania nadmiaru wilgoci z przegród budowlanych

Nie tylko hydroizolacja - metody usuwania nadmiaru wilgoci z przegród budowlanych Nie tylko hydroizolacja - metody usuwania nadmiaru wilgoci z przegród budowlanych

Poznaj metody osuszania budynków z wykorzystaniem metod naturalnych oraz sztucznych, a także cechy charakterystyczne tych technologii.

Poznaj metody osuszania budynków z wykorzystaniem metod naturalnych oraz sztucznych, a także cechy charakterystyczne tych technologii.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie...

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie powoduje różnego rodzaju zniszczenia materiału konstrukcji, objawiające się deformacjami, zmniejszeniem nośności, uszkodzeniami mrozowymi, pęcznieniem i wypłukiwaniem spoiw, przesunięciami czy też spękaniami [1].

dr inż. Paweł Krause, dr inż. Agnieszka Szymanowska-Gwiżdż Sposoby uszczelnień i metody renowacji zawilgoconych ścian piwnic

Sposoby uszczelnień i metody renowacji zawilgoconych ścian piwnic Sposoby uszczelnień i metody renowacji zawilgoconych ścian piwnic

Izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe nie są czynnikiem decydującym o jakości konstrukcji budynku i jego bezpieczeństwie, mają natomiast znaczący wpływ na jego trwałość i komfort użytkowania.

Izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe nie są czynnikiem decydującym o jakości konstrukcji budynku i jego bezpieczeństwie, mają natomiast znaczący wpływ na jego trwałość i komfort użytkowania.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Skuteczność środków iniekcyjnych

Skuteczność środków iniekcyjnych Skuteczność środków iniekcyjnych

Producenci środków iniekcyjnych do odtwarzania poziomej izolacji przeciwwilgociowej nie są zobligowani, aby potwierdzić ich jakość przed wprowadzeniem do sprzedaży i zastosowania. Istnieje jednak możliwość...

Producenci środków iniekcyjnych do odtwarzania poziomej izolacji przeciwwilgociowej nie są zobligowani, aby potwierdzić ich jakość przed wprowadzeniem do sprzedaży i zastosowania. Istnieje jednak możliwość uzyskania tzw. dokumentów dobrowolnych.

dr inż. Wacław Brachaczek, mgr Wojciech Siemiński Osuszanie zawilgoconych budynków znajdujących się na niestabilnych podłożach

Osuszanie zawilgoconych budynków znajdujących się na niestabilnych podłożach Osuszanie zawilgoconych budynków znajdujących się na niestabilnych podłożach

W procesie renowacji zawilgoconych i spękanych ścian w budynkach usytuowanych na niestabilnych podłożach bardzo ważny jest dobór odpowiedniego systemu naprawczego, minimalizującego ryzyko ponownego pojawienia...

W procesie renowacji zawilgoconych i spękanych ścian w budynkach usytuowanych na niestabilnych podłożach bardzo ważny jest dobór odpowiedniego systemu naprawczego, minimalizującego ryzyko ponownego pojawienia się rys. W tak specyficznych warunkach tradycyjne metody wzmacniania nie zapewniają bowiem całkowitej skuteczności.

Jacek Sawicki Uciążliwa pleśń na ścianie - skąd się bierze i jak ją zwalczać?

Uciążliwa pleśń na ścianie - skąd się bierze i jak ją zwalczać? Uciążliwa pleśń na ścianie - skąd się bierze i jak ją zwalczać?

Na obecność pleśni na ścianach wpływa wiele czynników, które tworzą sprzyjający klimat dla jej rozwoju. Pleśń najlepiej rozwija się w środowisku o podwyższonym zawilgoceniu i umiarkowanych temperaturach....

Na obecność pleśni na ścianach wpływa wiele czynników, które tworzą sprzyjający klimat dla jej rozwoju. Pleśń najlepiej rozwija się w środowisku o podwyższonym zawilgoceniu i umiarkowanych temperaturach. Na ścianach wewnątrz pomieszczeń są to miejsca występowania tzw. mostków termicznych, spowodowane brakiem docieplenia muru, gdzie na styku powierzchni ściany z otoczeniem występuje zjawisko skraplania się wilgoci.

Jacek Sawicki Jak skutecznie osuszać mury?

Jak skutecznie osuszać mury?

Skuteczne osuszanie murów jest procesem złożonym i czasochłonnym, dlatego musi być poprzedzone rozpoznaniem i usunięciem przyczyn zawilgocenia, z których najczęstszą jest napór i penetracja wilgoci gruntowej...

Skuteczne osuszanie murów jest procesem złożonym i czasochłonnym, dlatego musi być poprzedzone rozpoznaniem i usunięciem przyczyn zawilgocenia, z których najczęstszą jest napór i penetracja wilgoci gruntowej do fundamentu w wyniku braku izolacji lub złego jej stanu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Szkolenie: Hydroizolacje wtórne – uszczelnienie istniejących budynków

Szkolenie: Hydroizolacje wtórne – uszczelnienie istniejących budynków Szkolenie: Hydroizolacje wtórne – uszczelnienie istniejących budynków

Z czego może wynikać zawilgocenie budynków i jak rozwiązać ten problem? Jak wykonywać odwodnienia w budynkach i jak chronić budynki przed wodą – weź udział w ciekawych szkoleniach z zakresu hydroizolacji...

Z czego może wynikać zawilgocenie budynków i jak rozwiązać ten problem? Jak wykonywać odwodnienia w budynkach i jak chronić budynki przed wodą – weź udział w ciekawych szkoleniach z zakresu hydroizolacji budynków. Uwaga! Zmieniliśmy terminy szkoleń!

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Materiały prasowe Płyn iniekcyjny do osuszania murów

Płyn iniekcyjny do osuszania murów Płyn iniekcyjny do osuszania murów

Suchy Mur niemieckiej marki Ultrament to gotowy do użycia płyn na bazie silikatów, przeznaczony do osuszania murów metodą iniekcji. Dzięki nowoczesnej recepturze środek dokładnie wypełnia kapilary w murze,...

Suchy Mur niemieckiej marki Ultrament to gotowy do użycia płyn na bazie silikatów, przeznaczony do osuszania murów metodą iniekcji. Dzięki nowoczesnej recepturze środek dokładnie wypełnia kapilary w murze, gdzie pod wpływem związków alkaicznych krystalizuje się, blokując dalsze pociąganie wilgoci oraz transport wody.

Materiały prasowe news Nowe oceny techniczne ITB - luty 2020

Nowe oceny techniczne ITB - luty 2020 Nowe oceny techniczne ITB - luty 2020

Oto wykaz produktów i firm, które w lutym 2020 r. otrzymały krajowe i europejskie oceny techniczne Instytutu Techniki Budowlanej.

Oto wykaz produktów i firm, które w lutym 2020 r. otrzymały krajowe i europejskie oceny techniczne Instytutu Techniki Budowlanej.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Nienormowe metody oceny wyrobów iniekcyjnych

Nienormowe metody oceny wyrobów iniekcyjnych Nienormowe metody oceny wyrobów iniekcyjnych

Choć metoda iniekcji chemicznej przeciw kapilarnemu podciąganiu wilgoci w murach jest znana i z rosnącym powodzeniem stosowana od ponad sześćdziesięciu lat [1, 2], wciąż nie doczekała się międzynarodowej...

Choć metoda iniekcji chemicznej przeciw kapilarnemu podciąganiu wilgoci w murach jest znana i z rosnącym powodzeniem stosowana od ponad sześćdziesięciu lat [1, 2], wciąż nie doczekała się międzynarodowej normy lub chociażby sposobu oceny, który zostałby uznany za standard międzynarodowy. Co więcej, przed 1 stycznia 2017 roku produkty te w ogóle nie były wyrobami budowlanymi w myśl Ustawy o wyrobach budowlanych [3].

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody.

dr hab. inż. Lech Rudziński, dr inż. Andrzej Kroner Naprawa i wzmacnianie nadproży murowanych

Naprawa i wzmacnianie nadproży murowanych Naprawa i wzmacnianie nadproży murowanych

Tradycyjne metody wzmacniania nadproży polegają głównie na zastosowaniu materiałów o wyższych właściwościach wytrzymałościowych bez zmiany przekroju konstrukcji. Nowoczesne metody wzmocnienia wykorzystują...

Tradycyjne metody wzmacniania nadproży polegają głównie na zastosowaniu materiałów o wyższych właściwościach wytrzymałościowych bez zmiany przekroju konstrukcji. Nowoczesne metody wzmocnienia wykorzystują spiralne pręty i kotwy, a także wysokowytrzymałościową zaprawę cementową, wypełniającą zarówno spoiny, jak i zarysowania we wzmacnianym nadprożu.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Przyczyny uszkodzeń murów - złe wykonawstwo i eksploatacja obiektu

Przyczyny uszkodzeń murów - złe wykonawstwo i eksploatacja obiektu Przyczyny uszkodzeń murów - złe wykonawstwo i eksploatacja obiektu

Wykonawstwo konstrukcji murowych w sposób istotny wpływa na ich nośność, odkształcalność i trwałość [1]. Błędy wykonawstwa mogą zniweczyć trud projektanta i nawet przy najlepiej sporządzonym projekcie...

Wykonawstwo konstrukcji murowych w sposób istotny wpływa na ich nośność, odkształcalność i trwałość [1]. Błędy wykonawstwa mogą zniweczyć trud projektanta i nawet przy najlepiej sporządzonym projekcie mogą przyczynić się do powstania uszkodzeń muru.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Bezwykopowe odtwarzanie zewnętrznej izolacji pionowej

Bezwykopowe odtwarzanie zewnętrznej izolacji pionowej Bezwykopowe odtwarzanie zewnętrznej izolacji pionowej

Odtworzenie izolacji pionowej to jeden z podstawowych etapów prac iniekcyjnych. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie wtórnej izolacji zewnętrznej. W niektórych sytuacjach jest to jednak bardzo utrudnione,...

Odtworzenie izolacji pionowej to jeden z podstawowych etapów prac iniekcyjnych. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie wtórnej izolacji zewnętrznej. W niektórych sytuacjach jest to jednak bardzo utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe. Pewnym kompromisem jest izolacja typu wannowego – pomieszczenie jest suche i może być normalnie użytkowane, ale przegroda jest cały czas wilgotna/mokra. Rozwiązaniem może być wówczas wykonanie iniekcji kurtynowej lub strukturalnej.

mgr inż. Cezariusz Magott Renowacja obiektów zabytkowych - izolacja pozioma i pionowa

Renowacja obiektów zabytkowych - izolacja pozioma i pionowa Renowacja obiektów zabytkowych - izolacja pozioma i pionowa

Odtwarzanie izolacji hydrofobowych w przyziemiach budynków istniejących wykonuje się wówczas, gdy dotychczasowe zabezpieczenia uległy degradacji lub nie wykonano ich podczas wznoszenia obiektu. Izolacje...

Odtwarzanie izolacji hydrofobowych w przyziemiach budynków istniejących wykonuje się wówczas, gdy dotychczasowe zabezpieczenia uległy degradacji lub nie wykonano ich podczas wznoszenia obiektu. Izolacje poziome i pionowe mają ponownie zabezpieczyć przegrody budynku lub budowli poddawanych renowacji przed wilgocią podciąganą z gruntu, wodą opadową lub naporową.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zawilgocenie muru a skuteczność iniekcyjnej przepony hydroizolacyjnej

Zawilgocenie muru a skuteczność iniekcyjnej przepony hydroizolacyjnej Zawilgocenie muru a skuteczność iniekcyjnej przepony hydroizolacyjnej

Metody odtwarzania izolacji poziomych wciąż nie są tak skuteczne, jak mogłyby być. Wynika to z tego, że mechanizmy oraz zasady działania stosowanych środków są dla większości planujących oraz prowadzących...

Metody odtwarzania izolacji poziomych wciąż nie są tak skuteczne, jak mogłyby być. Wynika to z tego, że mechanizmy oraz zasady działania stosowanych środków są dla większości planujących oraz prowadzących tego typu prace nieznane.

mgr inż. Maciej Rokiel Metody osuszania murów w budynkach

Metody osuszania murów w budynkach Metody osuszania murów w budynkach

Zagadnienia związane z osuszaniem są skomplikowane. Wynika to przede wszystkim ze sposobu zachowania się materiałów wobec wody i wilgoci oraz z przyczyn i źródeł zawilgocenia.

Zagadnienia związane z osuszaniem są skomplikowane. Wynika to przede wszystkim ze sposobu zachowania się materiałów wobec wody i wilgoci oraz z przyczyn i źródeł zawilgocenia.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Charakterystyka zawilgocenia w diagnostyce budynków

Charakterystyka zawilgocenia w diagnostyce budynków Charakterystyka zawilgocenia w diagnostyce budynków

Powodzenie lub niepowodzenie budowlanych prac renowacyjnych zależy przede wszystkim od prawidłowo przemyślanego i profesjonalnego planowania. Aby zapewnić właścicielom i zarządcom budynków odpowiednią...

Powodzenie lub niepowodzenie budowlanych prac renowacyjnych zależy przede wszystkim od prawidłowo przemyślanego i profesjonalnego planowania. Aby zapewnić właścicielom i zarządcom budynków odpowiednią pomoc w podejmowaniu decyzji, a wykonawcom prac budowlanych kompletne specyfikacje techniczne, niezbędna jest odpowiedniej jakości inwentaryzacja oraz diagnostyka budowlana [1, 2].

mgr inż. Karol Kramarz Technologia wykonywania iniekcji ciśnieniowej w budowlach

Technologia wykonywania iniekcji ciśnieniowej w budowlach Technologia wykonywania iniekcji ciśnieniowej w budowlach

Współcześnie, zwłaszcza w Europie, pierwszorzędnego znaczenia nabiera występujące zjawisko rewitalizacji miast, zwłaszcza posiadających wielowiekową historię ich rozwoju. Związana z tym problematyka konserwacji...

Współcześnie, zwłaszcza w Europie, pierwszorzędnego znaczenia nabiera występujące zjawisko rewitalizacji miast, zwłaszcza posiadających wielowiekową historię ich rozwoju. Związana z tym problematyka konserwacji i renowacji obiektów zabytkowych nabiera pierwszorzędnego znaczenia nie tylko kulturowego, lecz także i technicznego, do którego to zaliczają się zabiegi polegające na naprawie, wzmocnieniach, odnowie i rekonstrukcji obiektów zabytkowych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu...

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu zawilgocenia (zazwyczaj do poziomu 3-6% wilgotności masowej), co z kolei umożliwi prowadzenie dalszych prac budowlanych i/lub konserwatorskich, a po ich zakończeniu użytkowanie budynku zgodnie z przewidzianym przeznaczeniem [1].

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.