Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady krycia dachu dachówkami ceramicznymi i betonowymi

Principles of roofing with ceramic and concrete tiles

Poznaj zasady krycia dachu dachówkami ceramicznymi i betonowymi
Fot. K. Patoka

Poznaj zasady krycia dachu dachówkami ceramicznymi i betonowymi


Fot. K. Patoka

Artykuł powstał w oparciu o publikację „Fachowe zasady krycia dachów dachówkami ceramicznymi i betonowymi”, wydaną przez Polskie Stowarzyszenia Dekarzy jako „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”.

Zobacz także

Connector.pl Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku

Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku

Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej...

Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej jakości piany PUR otwarto- i zamkniętokomórkowe.

NEXLER Sp. z o.o. NEXLER NOx Cut – dachy przyszłości neutralizujące szkodliwe tlenki azotu

NEXLER NOx Cut – dachy przyszłości neutralizujące szkodliwe tlenki azotu NEXLER NOx Cut – dachy przyszłości neutralizujące szkodliwe tlenki azotu

Czy dach może aktywnie oczyszczać powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń? Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym – tak. Firma NEXLER wprowadziła do swojej oferty innowacyjne papy, które wykorzystują...

Czy dach może aktywnie oczyszczać powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń? Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym – tak. Firma NEXLER wprowadziła do swojej oferty innowacyjne papy, które wykorzystują technologię NOx Cut do neutralizacji toksycznych tlenków azotu. Dowiedz się, jak działa ta rewolucyjna technologia i dlaczego warto zainwestować w zrównoważone budownictwo.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025

Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025 Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025

Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy...

Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy będą prowadzone przez instruktora technicznego Alchimica Polska i odbędą się pierwszego i drugiego dnia targów, cyklicznie co 2 godziny na stoisku nr 37 w pawilonie 6.

 

Abstrakt

Artykuł stanowi fragment „Wytycznych Dekarskich”, opracowanych i wydanych przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Skupiono się w nim na najważniejszych zasadach dotyczących krycia dachów dachówkami ceramicznymi i betonowymi. Standardy zaprezentowane w artykule są ważnym źródłem informacji dla wszystkich uczest­ników procesu budowlanego. Przedstawiają poprawne rozwiązania dla konkretnych uwarunkowań występujących na dachach, które mogą być przydatne nie tylko dekarzom, ale również projektantom, architektom i pracownikom nadzoru budowlanego.

Principles of roofing with ceramic and concrete tiles

The article is a fragment of the “Roofing Guidelines” (Wytyczne Dekarskie), developed and published by the Polish Roofers’ Association (Polskie Stowarzyszenie Dekarzy).  It focuses on the most important principles of roofing with ceramic and concrete tiles. The standards presented in the Article are an important source of information for all participants of the construction process. They present right solutions for specific conditions on roofs, which can be useful not only for roofers, but also for designers, architects and building inspection staff.

Materiałem wyjściowym „Wytycznych dekarskich”, wydanych przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, są „Reguły Dekarskie” opracowane przez Związek Dekarzy Niemieckich, zrzeszonych w Światowej Federacji Dekarzy (IFD).

Dachówki ceramiczne muszą być zgodne z kartami technicznymi producenta oraz normą PN-EN 1304: 2013-10 [1]. Dachówki różnią się od siebie sposobem ich wytwarzania, kształtami i wymiarami, a także sposobem ukształtowania zamków i obszarami przekrycia.

Niektóre informacje zawarte w oryginalnych regułach celowo pominięto z powodu małej popularności przedstawionych tam technik. Było to możliwe dzięki do­stępności bogatej literatury w języku polskim, prezentującej wszelkie techniki dachówkowe. Prezentowane wytyczne uwzględniają obowiązujące w Polsce przepisy budowlane i tradycję polskiego dekarstwa

Zasady krycia dachu dachówkami ceramicznymi

Materiały i wymagania

Właściwości

Dachówki ceramiczne muszą być zgodne z kartami technicznymi producenta oraz normą PN-EN 1304: 2013-10 [1]. Dachówki różnią się od siebie sposobem ich wytwarzania, kształtami i wymiarami, a także sposobem ukształtowania zamków i obszarami przekrycia.

Kolor i powierzchnia

Kolor dachówek ceramicznych określa surowiec (glina), angoba lub glazura. Jest on kształtowany podczas wypalania. Uzyskanie równomiernego koloru, odpowiadającego na przykład palecie barw RAL, nie jest możliwe ze względu na wykorzystanie surowca naturalnego.

Zależnie od sposobu produkcji uzyskuje się różne kolory dachówek, które mogą być:

  • naturalne,
  • angobowane,
  • glazurowane,
  • mieszane,
  • barwione w masie.

Powierzchnie dachówek ceramicznych mogą być gładkie lub ze strukturą. Jednocześnie dopuszcza się drobne odpryski lub otarcia powstałe na przykład podczas transportu lub układania.

Wymiary

Dachówki ceramiczne należą do małoformatowych pokryć dachowych. Cechują je różne kształty, wymiary, a co za tym idzie – wielkość krycia. Najpopularniejszymi wymiarami karpiówki są 18×38 cm i 15,5×38 cm. Wymiary dachówek i tolerancje zawarte są w odpowiedniej karcie technicznej produktu.

Rodzaje dachówek ceramicznych

Technologia produkcji

Dachówki ceramiczne zależnie od sposobu ich wytworzenia dzieli się na dachówki tłoczone i prasowane.

Dwa rodzaje dachówek często używanych w Polsce na przełomie XlX i XX wieku. Pierwsza z lewej (obie strony) to marsylka z „Fabryki dachówek ekstelencyji Hrabiego Romana Potockiego z Rawy Ruskiej” – według napisu wytłoczonego na stronie spodniej. Ta z prawej to esówka układana według rys. 1; fot.: K. Patoka

Dwa rodzaje dachówek często używanych w Polsce na przełomie XlX i XX wieku. Pierwsza z lewej (obie strony) to marsylka z „Fabryki dachówek ekstelencyji Hrabiego Romana Potockiego z Rawy Ruskiej” – według napisu wytłoczonego na stronie spodniej. Ta z prawej to esówka układana według rys. 1; fot.: K. Patoka

Kształt i obszar zakładu

1. Informacje ogólne

Dachówki ceramiczne wytwarza się z pojedynczymi lub wielokrotnymi zakładkami spodnimi i wierzchnimi (zakładki u góry i z boku) lub bez zakładek. Producent określa zakład pionowy i poziomy.

Dachówki ceramiczne muszą być przez producenta przypisane do kąta nachylenia dachu umożliwiającego swobodny odpływ wody (producent określa NZP).

Kształt i ułożenie zakładek, rodzaj zakładu oraz cechy szczególne dachówki ceramicznej określają stopień zabezpieczenia pokrycia dachowego przed opadami.

Obowiązują następujące pojęcia dotyczące ukształtowania dachówek:

  • mulda – wgłębienie prowadzące wodę – odprowadzające wodę opadową,
  • skośna zakładka – podniesiona do góry część zamka pionowego,
  • żeberko – wąska listewka lub podniesiona krawędź,
  • rowek – zagłębienie pomiędzy dwoma wystającymi żeberkami lub żeberkiem i podniesioną krawędzią,
  • zakładka – brzeg jednej krawędzi dachówki z że­berkami i rowkami, zachodzący na brzeg drugiej dachówki w taki sposób, że żeberka i rowki obu zakładek łączą się, tworząc zamek uszczelniający połączenie stykających się dachówek. Zakładki boczne tworzą zamki pionowe, a zakładki na dole i górze dachówki tworzą zamki poziome,
  • zakładki obwiedniowe – połączone zakładki piono­we z zakładkami poziomymi,
  • zakładka odprowadzająca wodę – zakładka spodnia kierująca wodę na dachówkę w zakładzie piono­wym i poziomym, zakładka górna i boczna,
  • zakładka kryjąca – zakładka wierzchnia skierowana w dół w zakładzie pionowym i poziomym,
  • połączenie zazębiające – dopasowany kształt zakład­ki odprowadzającej wodę i zakładki kryjącej sąsied­nich dachówek.

Cechy szczególne to:

  • położony głębiej, nieckowaty poziom odprowadza­jący wodę,
  • specjalne wykształcenie żeberek i prowadzenie wody w zakładkach,
  • odprowadzenie pozostałości wody z zakładek do muldy tej samej dachówki,
  • odprowadzenie pozostałości wody z zakładki bocz­nej znajdującej się poniżej dachówki na poziom od­prowadzający wodę,
  • wysoko umieszczona zakładka boczna.

Dachówki ceramiczne muszą zagwarantować zabezpieczenie przed deszczem na całej powierzch­ni krycia, zgodnej z wymiarami długości i szerokości krycia, podawanymi przez producenta oraz zgodnie z kontrolą wymiarów krycia przy zachowaniu NZP (najmniejszego zalecanego kąta pochylenia) gwarantującego swobodny odpływ wody.

2. Dachówki ceramiczne z zamkiem dwu­stronnym, zakładkami obwiedniowymi (NZP: 22°)

Zakładka obwiedniowa może mieć postać ciągłą lub przerywaną. Charakterystyczne dla dachówek z zakładką obwiedniową jest to, że odprowadzające wodę zakładki spodnie (górne i boczne) nie są prze­rywane i składają się przynajmniej z jednego rowka.

Jeśli zakładka jest przerwana z dwóch stron, woda z zakładki górnej jest odprowadzana bezpośrednio na połać.

Przekrycie pionowe tworzy połą­czenie zazębiające, względnie dolna część dachów­ki ma zakładkę lub przynajmniej jedno specjalnie ukształtowane żeberko.

Przekrycie boczne musi tworzyć połączenie zazębiające. Na przykład:

  • dachówka płaska,
  • dachówka romańska o szczególnych cechach,
  • dachówka zakładkowa o szczególnych cechach. 

3. Dachówki ceramiczne z zakładką spodnią lub pojedynczymi żeberkami w zakładzie pozio­mym oraz zakładem pionowym (NZP: 25°)

Charakterystyczne dla tych dachówek są:

  • przynaj­mniej jedna zakładka spodnia zamka poziomego i pionowego,
  • przynajmniej jedno żeberko w zamkach poziomym i pionowym oraz zakładka boczna. (za­kładka odprowadzająca wodę i kryjąca). Na przykład dachówki typu marsylka. 

4. Dachówki ceramiczne z zakładką spodnią lub pojedynczymi żeberkami w zakładzie pozio­mym oraz zakładem pionowym (NZP: 30°)

Charakterystyczne dla tych dachówek są: przynaj­mniej jedna zakładka spodnia zamka poziomego i pionowego, przynajmniej jedno żeberko w zamkach poziomym i pionowym oraz zakładka boczna. Pro­dukuje się je z różnymi kształtami zakładek wierzch­nich, przykrywających zakładki odprowadzające wodę lub z elementami wchodzącymi do zakładek odprowadzających wodę, ze zgrubieniem na środku lub bez. Na przykład:

  • dachówka zakładkowa z podwójną muldą – marsylka,
  • dachówka „reformowana”,
  • dachówka gładka o szczególnych cechach, ukła­dana w rzędach,
  • dachówka przesuwna. 

5. Dachówki ceramiczne z zakładką spodnią zamka pionowego, wchodzącą w sąsiednią da­chówkę (NZP: 30°)

Dachówki te produkuje się w postaci równej lub skle­pionej, z przekryciem bocznym lub zakładką boczną. Zakład pionowy jest zmienny. Na przykład:

  • płaskie dachówki zakładkowe dwustronne,
  • karpiówka z zakładką. 

6. Dachówki ceramiczne z przekryciem za­chodzącym z boku (NZP: 35°)

Te dachówki produkuje się z różnymi krawędziami i muldami. Charakterystyczne jest dla nich to, że zamiast zakładki odprowadzającej wodę mają tylko boczne żeberko. Zakład pionowy jest zmienny. Na przykład dachówka za skośną zakładką boczną. 

7. Dachówki wypukłe/sklepione (NZP: 35/40°)

Są to dachówki wypukłe lub wklęsłe, bez żeberka, z okrągłym odpływem wody. Przekrywa się je boka­mi i pionowo. Na przykład holenderka lub mnich-mniszka. 

8. Dachówki płaskie (NZP: 30°)

Dachówki płaskie wykonuje się poprzez różnego rodzaju cięcia ukształtowanego pasma gliny. Typo­we dla tych dachówek jest krycie wielokrotne oraz z przesunięciem. Preferowane jest pokrycie podwój­ne w łuskę lub w koronkę. Na przykład karpiówka.

Kształtki funkcyjne

Kształtki są dachówkami uzupełniającymi o funkcjach konstrukcyjnych i/lub estetycznych. Na przykład:

  • dachówki szczytowe,
  • gąsiory,
  • łączniki gąsiorów,
  • dachówki pulpitowe,
  • dachówki otworowane, przejściowe (wentylacyjne, antenowe, kominki itp.).

Zasady krycia dachu dachówkami ceramicznymi

Rodzaje dachówek ceramicznych (dokończenie)

Sposoby krycia 

Krycie dachówką ceramiczną 

Dachówki:

— ceramiczne z zamkiem dwu­stronnym, zakładkami obwiedniowymi (NZP: 22°),

— ceramiczne z zakładką spodnią lub pojedynczymi żeberkami w zakładzie pozio­mym oraz zakładem pionowym (NZP: 25°),

— ceramiczne z zakładką spodnią lub pojedynczymi żeberkami w zakładzie pozio­mym oraz zakładem pionowym (NZP: 30°),

— ceramiczne z zakładką spodnią zamka pionowego, wchodzącą w sąsiednią da­chówkę (NZP: 30°),

— ceramiczne z przekryciem za­chodzącym z boku (NZP: 35°)

układa się pojedynczo. Jest to taki sposób krycia da­chu, przy którym jeden rząd dachówek przekrywa rząd znajdujący się poniżej.

Dla dachówek zakładkowych z podwójnymi mulda­mi bez cech oraz dla dachówek zakładkowych płaskich zaleca się krycie z przesunięciem połówkowym.

Gładkie dachówki zakładkowe dwustronne należy układać z przesunięciem. Zakład poziomy może być zmienny i zależy od nachylenia dachu. 

Pokrycie dachówką ze skośną zakładką boczną, z przekryciem zachodzącym z boku

Typowe dla pokrycia dachówkami ze skośną za­kładką boczną jest to, że pojedyncze dachówki nie są ustawione prostopadle do łat nośnych.

Zależnie od umiejscowienia zakładki bocznej jest możliwe krycie w prawo lub w lewo.

Rys. 1. Dachówka esówka: dachówka wypukła, krycie potrójne; schemat krycia; rys.: „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”

Rys. 1. Dachówka esówka: dachówka wypukła, krycie potrójne; schemat krycia; rys.: „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”

Układanie dachówki esówki (bez zamków)

Wyróżnia się:

  • krycie potrójne,
  • krycie poczwórne.

Przekrycie boczne zależy od szerokości i kształtu fali kryjącej oraz od sposobu krycia, przy czym należy zachować wystarczającą szerokość przekrycia sto­sownie do podanej lub określonej szerokości pokrycia dachu.

Przy dużych długościach krokwi oraz niskim nachy­leniu dachu należy preferować krycie poczwórne.

Przy kryciu pojedynczym używa się dachówek holenderek z krótkim cięciem (na skos narożnika). Na połączeniu czterech dachówek wszystkie cztery leżą jedna nad drugą.

Do krycia potrójnego wykorzystuje się holenderki z długim cięciem (na skos narożnika).

Rys. 2. Dachówka z zakładką z dwóch stron (z zamkiem dwustronnym): dachówka „holenderka”; schemat krycia; rys.: „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3” Rys. 3. Dachówka mnich i mniszka: dachówka wypukła; schemat krycia; rys.: „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”

Na połączeniu czterech dachówek trzy z nich leżą jedna nad drugą, cięcia znajdują się w układzie jedno przed drugim.

Przekrycie pionowe jest uwarunkowane cięciem.

Krycie dachówką typu mnich-mniszka

Mniszki należy w taki sposób zawieszać na łace­niu, aby przy pomocy mnichów można było przekryć przestrzeń powstającą pomiędzy dwiema mniszkami.

Krycie dachówkami typu mnich-mniszka jest możliwe:

  • na zaprawę,
  • na sucho.

W kryciu na zaprawę przy szczycie mniszki umiesz­cza się warstwę zaprawy w poprzek dachówki, w którą wciska się mniszki kolejnego, wyższego rzędu. Mnichy napełnia się w górnej części zaprawą, następnie ukła­da się dwa rzędy zaprawy wzdłuż dachówki i nakłada się ją. Pełne pokrycie zaprawą jest niedopuszczalne.

Układanie na sucho należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta.

Mnichy wystają poza dolną krawędź mniszek. Aby uzyskać równą krawędź wzdłuż okapu, mnichy w rzę­dzie rynnowym przesuwa się do góry lub przycina.

Krycie karpiówką

Wyróżnia się:

  • krycie w łuskę,
  • krycie w koronkę,
  • krycie pojedyncze.

Przy kryciu w łuskę na każdej łacie nośnej leży rząd dachówek karpiówek. Przekrywają się one w ten sposób, że trzeci rząd przekrywa pierwszy z zakładem uzależnionym od nachylenia.

Karpiówkę układa się ciasno (wąskie spoiny), aby nie doszło do uszkodze­nia pokrycia ze względu na ruchy dachówki. Pokrycie układa się z przesunięciem o połowę, przy czym na po­łączeniach z elementami nietypowymi i na specjalnych powierzchniach dachowych przesunięcie nie może być mniejsze niż ćwierć szerokości dachówki. Rząd górny i rynnowy kryje się przy pomocy karpiówek kalenico­wych i okapowych, jeżeli nie układa się ich w koronkę.

Przy kryciu w koronkę na każdej łacie nośnej leżą dwa rzędy karpiówki (warstwa spodnia i wierzchnia), tworząc regularną strukturę z wzajemnym przesunię­ciem warstw o pół dachówki.

Przekrycie pionowe wy­nika z różnicy wysokości między dwiema warstwami spodnimi.

Karpiówkę układa się ciasno (wąskie spoiny między dachówkami). Przy układaniu dachówek w po­bliżu elementów nietypowych i na dachach specjal­nych przesunięcie musi wynosić co najmniej ćwierć szerokości dachówki. Rząd kalenicowy i okapowy układa się również w koronkę. Do tego celu wykorzy­stuje się karpiówki podstawowe lub specjalne karpiów­ki okapowe w dolnym rzędzie.

Krycie pojedyncze stosuje się w budynkach zabytko­wych. Pod każdą spoinę podłużną podkłada się płytkę o szerokości co najmniej 5 cm. Karpiówkę układa się rzędowo lub ze stałym przesunięciem. Płytki do podkła­dania mogą być wykonane z metalu, tworzywa sztuczne­go, drewna lub innego odpowiedniego materiału.

Szczególne sposoby krycia

Inne, odbiegające od powyższych sposoby krycia mogą być uwarunkowane historycznie i/lub wynikać ze specyfiki regionalnej lub specyfiki danej konstrukcji.

Wykonanie pokrycia dachowego

Podział połaci dachowej

1. Informacje ogólne

Przed ułożeniem pokrycia połać dachową nale­ży rozmierzyć według długości krokwi i szerokości okapu po to, aby ustalić długość i szerokość krycia wybranego modelu dachówek. Podziały zależą od:

  • długości połaci dachowej,
  • szerokości połaci dachowej,
  • wymiarów dachówki i tolerancji przesuwu na łatach,
  • kształtu dachu,
  • detali dachu i ewentualnych elementów wbudowa­nych i nabudowanych.

Przy krótkich krokwiach i/lub nierównych odle­głościach szczytów może zachodzić konieczność dostosowania pokrycia do wymiarów konstrukcyj­nych połaci dachowej przy pomocy dachówek pro­filowanych lub poprzez skrócenie dachówek w rzę­dzie okapowym lub kalenicowym.

2. Długość krycia

Połać należy podzielić od kalenicy po okap na podstawie wymaganych odległości pomiędzy łatami nośnymi.

Odległości pomiędzy łatami nośnymi określa:

  • długość dachówek ceramicznych,
  • kształt dachówek,
  • możliwa długość krycia przez dachówki podsta­wowe i profilowane,
  • zależne od kąta nachylenia dachu przekrycie pio­nowe (zakład po długości krycia),
  • długość krokwi lub kontrłat,
  • rodzaj i kształt okapu,
  • odległość łat nośnych od punktu wierzchołkowego kalenicy.
Wyremontowany dach na budynku z początku XX wieku. Z powodu rozbudowanej formy architektonicznej pokryty jest dwoma rodzajami dachówek angobowanych: czarną marsylką i ceglastą karpiówką (z czarnymi pasami). Pierwotnie dach był pokryty marsylką podobną do tej z fot. 1 w wersji barwionej w masie na czarno; fot.: K. Patoka

Wyremontowany dach na budynku z początku XX wieku. Z powodu rozbudowanej formy architektonicznej pokryty jest dwoma rodzajami dachówek angobowanych: czarną marsylką i ceglastą karpiówką (z czarnymi pasami). Pierwotnie dach był pokryty marsylką podobną do tej z fot. 1 w wersji barwionej w masie na czarno; fot.: K. Patoka

Jeżeli długość krycia nie jest w sposób wiążą­cy podana w zaleceniach producenta dla dachó­wek podstawowych, wówczas długość krycia na­leży określić na placu budowy (doświadczalnie), uwzględniając wymiar dachówki i sposób układania. Możliwa długość krycia mieści się w za­kresie między najkrótszą a najdłuższą długością krycia dla dziesięciu zmierzonych dachówek. Przy jej wyznaczaniu należy uwzględnić tolerancje wy­miarowe poszczególnych dachówek.

Dla dachówek ceramicznych odległość pomiędzy łata­mi nośnymi w proporcji do długości dachówki (prze­krycie pionowe) zależy od kąta nachylenia dachu.

Dla karpiówki układanej w łuskę odległość po­między łatami nośnymi to długość dachówki minus przekrycie pionowe zależne od kąta nachylenia da­chu dzielone przez dwa.

3. Szerokość krycia

Powierzchnię krycia należy podzielić na szeroko­ści krycia, uwzględniając szerokość krycia poszcze­gólnych dachówek ceramicznych. Dachówki należy w odpowiednich odstępach rozplanować tak, aby możliwe było ich proste ułożenie od okapu po kale­nicę, w jednej płaszczyźnie.

Jeżeli szerokość krycia nie została w sposób wiążący określona w zaleceniach producenta, należy ją określić na placu budowy. Możliwa sze­rokość krycia mieści się między najniższą a najwyższą szerokością krycia dla dziesięciu zmierzonych dachówek. Przy jej wyznaczaniu należy uwzględnić tolerancje wymiarowe poszczególnych dachówek.

Zakład

1. Zakład pionowy – boczny

Dla dachówek ceramicznych z bocznymi za­kładkami, żeberkami, wystającymi krawędziami itp. kształt tych elementów określa zakład boczny.

Dla wypukłych/wklęsłych dachówek bez bocz­nych zakładek, żeberek i wystających krawędzi za­kład boczny (wzdłuż szerokości krycia) zależy od rodzaju dachówek i sposobu krycia dachu.

2. Zakład poziomy – górny

Dla dachówek z zakładką górną lub żeberkiem górnym i dolnym zakład górny określa kształt da­chówki. Dla dachówek ceramicznych bez zakładki górnej lub żeberka górnego i dolnego, z zakładem bocznym lub bez, zakład w pionie (wzdłuż długości krycia) zależy od rodzaju dachówki, sposobu krycia i kąta nachylenia dachu.

Zasady krycia dachów dachówkami betonowymi

Materiały i wymagania

Właściwości

Dachówki betonowe muszą być zgodne z kartami technicznymi produktów, odpowiadającymi regula­cjom obowiązującym w branży dekarskiej.

Dachówki betonowe różnią się od siebie kształtem, wymiarami, rodzajem bocznych zakładek, dolnymi że­berkami i wielkością zakładu.

Dachówki betonowe muszą być zgodne z kartami technicznymi producenta oraz normą PN-EN 490 A1:2017-02 [2].

Kolor i powierzchnia

Dachówki betonowe produkowane są w różnych kolorach i z różnymi powierzchniami.

Dopuszcza się drobne rysy lub otarcia spowodo­wane na przykład podczas transportu lub układania.

Wymiary

Dachówki betonowe należą do małoformatowych pokryć dachowych. Dachówki z zakładką boczną pro­dukuje się między innymi w standardowym formacie 33×42 cm. Inne wymiary dachówek i tolerancje są określone w odpowiedniej karcie technicznej produktu.

Rodzaje dachówek betonowych

Technologia produkcji

Dachówki betonowe produkuje się z surowców po­chodzenia naturalnego, jakimi są piasek i pigmenty, oraz cementu. W procesie produkcji stosowane są nowoczesne technologie umożliwiające wygładzenie powierzchni dachówek oraz barwienie w masie.

Rys. 4. Dachówki betonowe z podniesioną, wierzchnią zakładką boczną: dachówki profilowane z asymetycznym zgrubieniem środkowym, z dwoma falami, pokrycie rzędowe; rys.: „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”

Rys. 4. Dachówki betonowe z podniesioną, wierzchnią zakładką boczną: dachówki profilowane z asymetycznym zgrubieniem środkowym, z dwoma falami, pokrycie rzędowe; rys.: „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”

Rys. 5. Dachówki betonowe z podniesioną, wierzchnią zakładką boczną: dachówki profilowane z symetycznym zgrubieniem środkowym, pokrycie z przesunięciem; rys.: „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”

Rys. 5. Dachówki betonowe z podniesioną, wierzchnią zakładką boczną: dachówki profilowane z symetycznym zgrubieniem środkowym, pokrycie z przesunięciem; rys.: „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”

Kształt i obszar zakładu

1. Informacje ogólne

Dachówki betonowe produkowane są jako profilo­wane lub płaskie oraz podwójne karpiówki. Mają za­mek dolny (tzw. wodny) i zamek górny (tzw. zamek kryjący) oraz dużą tolerancję rozstawu łat, zależną od kąta nachylenia.Zamki pionowe są utworzone przez zakładki wod­ne (spodnie) i zakładki kryjące (wierzchnie). Kształt zakładek, dolnych żeberek, a także zakład poziomy i kształt samej dachówki określają stopień zabezpie­czenia pokrycia dachowego przed deszczem.

2. Dachówki betonowe z podniesionymi bocz­nymi zakładkami

Profilowane dachówki betonowe wytwarza się z że­berkiem dolnym, a także z symetrycznym lub asy­metrycznym zgrubieniem środkowym lub bez zgru­bienia. Po dachówkach betonowych z symetrycznym zgrubieniem środkowym woda spływa jak po równej powierzchni lub jak po muldach. Z dachówek z asy­metrycznym zgrubieniem środkowym woda spływa zawsze jak po muldach. Ze względu na wysoko po­łożoną zakładkę spodnią (wodną), woda opadowa jest odprowadzana na leżącą poniżej dachówkę.

3. Dachówki betonowe z nisko umieszczonymi zakładkami bocznymi

Płaskie dachówki betonowe z nisko umiesz­czonymi zakładkami bocznymi mają zam­ki pionowe oraz dolne żeberka. Dzięki kryciu z przesunięciem woda opadowa jest odprowadza­na z zakładki spodniej (wodnej) na odprowadzającą wodę powierzchnię znajdującą się poniżej dachówki.

4. Dachówki betonowe bez zakładki

Płaskie dachówki betonowe bez zamków są produ­kowane w postaci karpiówki o różnych kształtach. Typowe dla tych dachówek jest to, że układa się je z reguły wielowarstwowo i z przesunięciem. Prefero­wane jest pokrycie w łuskę lub w koronkę.

Kształtki funkcyjne

Z reguły kształtki są wykonane z tego samego mate­riału co dachówki, są jednak uformowane w specjal­ny sposób, stosownie do ich przeznaczenia. Należy stosować kształtki dopasowane do danego rodzaju dachówek betonowych. Na przykład:

  • dachówki szczytowe (zwane krawędziowymi),
  • gąsiory, gąsiory początkowe, denka gąsiorów,
  • łączniki gąsiorów,
  • dachówki pulpitowe,
  • dachówki wentylacyjne,
  • odpowietrzniki instalacji sanitarnej, kominki wenty­lacyjne i nasadki antenowe.

Sposoby krycia

Krycie dachówką betonową z zamkiem pionowym

Profilowane i płaskie dachówki betonowe z zam­kiem pionowym tworzonym przez zakładki boczne układa się jednowarstwowo. W takim ułożeniu górny rząd dachówek przekrywa poniższy rząd na wysokość zakładu poziomego. Zakład poziomy może być różny i zależy od nachylenia dachu.

Zakład boczny określa szerokość zamka pionowego.

Profilowane dachówki betonowe w obszarze połą­czeń i zakończeń mogą być układane z przesunięciem.

Płaskie dachówki betonowe z nisko wyprofilowaną zakładką boczną należy układać z przesunięciem.

Aby dla płaskich dachówek betonowych z nisko wy­profilowaną zakładką boczną zostały zachowane wy­raźne linie ściśle geometrycznego krycia, konstrukcję spodnią należy wykonać tak, aby nierówności mieściły się w odpowiednim zakresie tolerancji.

Krycie dachu dachówką betonową karpiówką

Dla płaskich dachówek betonowych karpiówek możliwe są następujące sposoby krycia dachu:

    • w łuskę,
    • w koronkę,
    • pojedyncze.

Przy kryciu w łuskę na każdej łacie nośnej leży jeden rząd karpiówek. Zachodzą one na siebie w ten sposób, że trzeci rząd kryje pierwszy. Stopień zacho­dzenia – zmienny i zależny od kąta nachylenia połaci – definiujemy jako „przekrycie”.

Karpiówkę układa się ciasno (wąskie spoiny), aby nie doszło do uszkodze­nia pokrycia ze względu na ruchy dachówki.

Pokrycie układa się z przesunięciem o połowę, przy czym na połączeniach z elementami nietypowymi i na specjal­nych powierzchniach dachowych przesunięcie nie może być mniejsze niż ćwierć szerokości dachówki. Rząd podkalenicowy i okapowy kryje się przy pomocy karpiówek kalenicowych i okapowych, jeżeli nie układa się ich w koronkę.

Przy kryciu w koronkę na każdej łacie nośnej leżą dwa rzędy karpiówki (warstwa spodnia i wierzchnia), tworząc regularną strukturę z wzajemnym przesu­nięciem warstw o pół dachówki.

Przekrycie pionowe wynika z różnicy wysokości między dwiema warstwa­mi spodnimi da chówek. Karpiówkę układa się ciasno (wąskie spoiny między dachówkami). Przy układaniu dachówek w pobliżu elementów nietypowych i na dachach specjalnych przesunięcie musi wynosić co najmniej ćwierć szerokości dachówki. Rząd podkale­nicowy i okapowy układa się również w koronkę. Do tego celu wykorzystuje się karpiówki podstawowe lub specjalne karpiówki okapowe w dolnym rzędzie.

Krycie pojedyncze z wykorzystaniem płytek powin­no być stosowane tylko w budynkach zabytkowych lub gospodarczych. Pod każdą spoinę podłużną podkłada się płytkę o szerokości co najmniej 5 cm. Karpiówkę układa się rzędowo lub ze stałym przesunięciem. Płyt­ki do podkładania mogą być wykonane z metalu, two­rzywa sztucznego, drewna lub innego odpowiedniego materiału.

Wykonanie pokrycia dachowego

Podział połaci dachowej

1. Informacje ogólne

Połać dachową należy przed pokryciem podzielić (rozmierzyć) zgodnie z kierunkiem przebiegu krokwi i okapów z uwzględnieniem długości i szerokości kry­cia dachówek.

Podział zależy od:

  • długości połaci dachowej,
  • szerokości połaci dachowej,
  • wymiarów dachówki i tolerancji przesuwu na łatach,
  • kształtu dachu,
  • detali dachu i ewentualnych elementów wbudowa­nych i nabudowanych.

2. Długość krycia

Połać należy podzielić na podstawie wymaganych odległości pomiędzy łatami nośnymi – od kalenicy po okap.

Odległości między łatami nośnymi określa:

  • długość dachówki betonowej,
  • kształt dachówki betonowej,
  • kąt nachylenia dachu,
  • długość krokwi lub kontrłat,
  • rodzaj i kształt okapu,
  • odległość łat nośnych od punktu wierzchołkowego kalenicy.

3. Szerokość krycia

Połać dachową należy podzielić – rozmierzyć na jej szerokości, uwzględniając szerokość krycia poszcze­gólnych dachówek betonowych. Dachówki należy w odpowiednich odstępach oznaczyć tak, aby możliwe było ich proste ułożenie od okapu po kalenicę w jednej płaszczyźnie.

Zakład

1. Zakład pionowy – boczny

W dachówkach betonowych z zamkiem pionowym szerokość zakładu bocznego determinuje szero­kość zakładki wodnej (spodniej) i zakładki kryjącej (wierzchniej).

2. Zakład poziomy – górny

Zakład górny może być różny i zależy od rodzaju dachówki betonowej, sposobu krycia i nachylenia dachu. Przy odpowiednim podziale spo­sób krycia można dostosować do różnych długości krokwi.

Literatura

  1. PN-EN 1304: 2013-10 „Dachówki i kształtki dachowe ceramiczne. Definicje i specyfikacja wyrobów”.
  2. PN-EN 490 A1: 2017-02 „Dachówki i kształtki dachowe cementowe do pokryć dachowych i okładzin ściennych. Charaktery­styka wyrobu”.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Joanna Szot Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.

mgr inż. Krzysztof Rogosz, dr inż. Paweł Żwirek Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...

WestWood® Kunststofftechnik GmbH Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.

mgr inż. Karol Miazio W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim? W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...

Joanna Szot Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.

mgr inż. Olgierd Donajko, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, Kacper Drobiec Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

Precision Services Group Sp. z o.o. Szczelny i bezpieczny dach na lata

Szczelny i bezpieczny dach na lata Szczelny i bezpieczny dach na lata

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Fiberglass Fabrics sp. z o.o. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe? Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.

Paweł Siemieniuk Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.

Witold Okoński, Stowarzyszenie DAFA Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski? Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...

Canada Rubber Polska Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

dr inż. Andrzej Konarzewski Katalog dla wyrobów do izolacji cieplnej ze sztywnej pianki PIR w okładzinach

Katalog dla wyrobów do izolacji cieplnej ze sztywnej pianki PIR w okładzinach Katalog dla wyrobów do izolacji cieplnej ze sztywnej pianki PIR w okładzinach

Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że...

Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że nawet wówczas, gdy wymagania klienta zostały z nim uzgodnione, a następnie zrealizowane, niekoniecznie oznacza to, że uda się zapewnić wysoki poziom jego zadowolenia. Zaleca się więc, za Rozporządzeniem 305/2011 w sprawie wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek europejski [1], aby producenci dostarczali...

mgr inż. Monika Hyjek Odporność ogniowa przekryć dachowych

Odporność ogniowa przekryć dachowych Odporność ogniowa przekryć dachowych

Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy...

Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić wymogi ogniowe, które mogą występować zarówno w odniesieniu do całego dachu i jego części składowych oraz rozwiązać kwestie połączenia dachu w newralgicznych punktach, takich jak połączenie przekrycia ze ścianą oddzielenia przeciwpożarowego.

PETRALANA Odporność ogniowa wełny skalnej PETRALANA w izolacji dachów płaskich

Odporność ogniowa wełny skalnej PETRALANA w izolacji dachów płaskich Odporność ogniowa wełny skalnej PETRALANA w izolacji dachów płaskich

Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję...

Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Nie bez znaczenia w aplikacji wełny skalnej jest jej doskonała zdolność do tłumienia i pochłaniania dźwięków. Uzyskanie izolacyjności akustycznej przegrody jest szczególnie ważne w przypadku hal przemysłowych, gdzie zastosowanie wełny skalnej PETRALANA pozwala...

Ultrapur Sp. z o.o. Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

Canada Waterproof System Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu? Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz...

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz kosztownych napraw, warto dobrze zabezpieczyć ich powierzchnie przed kontaktem z wodą.

dr inż. Andrzej Konarzewski Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych

Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych

Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja...

Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja w fotowoltaikę na dachu zwykle ma prosty okres zwrotu wynoszący 3–7 lat, a i produkcja energii trwa przez kolejne 25 lat lub nawet dłużej. Jednak montaż PV na dachu o żywotności krótszej niż 10 lat może nie mieć sensu finansowego.

Wybrane dla Ciebie

Jakie pokrycie elewacji? »

Jakie pokrycie elewacji? » Jakie pokrycie elewacji? »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

EKOdachy spadziste »

EKOdachy spadziste » EKOdachy spadziste »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Farby krzemianowe – na zewnątrz i do wnętrz »

Farby krzemianowe – na zewnątrz i do wnętrz » Farby krzemianowe – na zewnątrz i do wnętrz »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.