Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady działania wentylacji dachów i pokryć dachowych

Działanie wentylacji | Wentylacja dachów | Nachylenie połaci dachowej

Zasady działania wentylacji dachów i pokryć dachowych Working principles of roof and roof covering ventilation
K. Patoka

Zasady działania wentylacji dachów i pokryć dachowych
Working principles of roof and roof covering ventilation


K. Patoka

Wiadomo, że mokre materiały budowlane ulegają szybszej degradacji niż suche, a wilgotne termoizolacje tracą swoje podstawowe cechy, przez co przyczyniają się do większych strat ciepła w budynkach.
A ponieważ dach chroni budynek przed opadami atmosferycznymi, a jednocześnie jest narażony na stale obecną wilgoć wewnętrzną, musi być wentylowany, by nie uległ zawilgoceniu.

Zobacz także

Connector.pl Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku

Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku Nowoczesne piany poliuretanowe – szczelne i trwałe ocieplenie budynku

Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej...

Firma Connector.pl to największy polski dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, będący liderem na rynku od ponad 30 lat. W swojej ofercie posiadamy szeroką gamę produktów, a wśród nich znakomitej jakości piany PUR otwarto- i zamkniętokomórkowe.

NEXLER Sp. z o.o. NEXLER NOx Cut – dachy przyszłości neutralizujące szkodliwe tlenki azotu

NEXLER NOx Cut – dachy przyszłości neutralizujące szkodliwe tlenki azotu NEXLER NOx Cut – dachy przyszłości neutralizujące szkodliwe tlenki azotu

Czy dach może aktywnie oczyszczać powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń? Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym – tak. Firma NEXLER wprowadziła do swojej oferty innowacyjne papy, które wykorzystują...

Czy dach może aktywnie oczyszczać powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń? Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym – tak. Firma NEXLER wprowadziła do swojej oferty innowacyjne papy, które wykorzystują technologię NOx Cut do neutralizacji toksycznych tlenków azotu. Dowiedz się, jak działa ta rewolucyjna technologia i dlaczego warto zainwestować w zrównoważone budownictwo.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025

Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025 Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025

Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy...

Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy będą prowadzone przez instruktora technicznego Alchimica Polska i odbędą się pierwszego i drugiego dnia targów, cyklicznie co 2 godziny na stoisku nr 37 w pawilonie 6.

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono najważniejsze definicje dotyczące zjawiska wentylacji dachów oraz omówiono warunki sprawności jej działania. Przedstawiono także zasady wykonywania szczelin wentylacyjnych według normy DIN 4108-3.

The article presents the most important definitions concerning the phenomenon of roof ventilation and describes the conditions requi­red for its efficiency. The article also presents the rules of making ventilation joints in accordance with the DIN 4108-3 standard.

Wentylacja dachów jest niezbędna do prawidłowego działania wielu materiałów dachowych, w tym, oczywiście, pokryć. Dlatego warto przypomnieć podstawowe zasady jej funkcjonowania.

Ważne definicje

Dach wentylowany to taka konstrukcja, która zawiera zaprojektowaną przestrzeń wewnętrzną rozdzielającą termoizolację od kompletnego pokrycia, przeznaczoną do swobodnego przepływu powietrza atmosferycznego osuszającego termoizolację i konstrukcję tego dachu.

Przez kompletne pokrycie rozumie się wszystkie jego warstwy: pokrycie zasadnicze z uszczelnieniem (pokryciem wstępnym).

Przestrzeń wentylacyjna musi być tak zaprojektowana, aby ruch powietrza był naturalny (rys. 1), a jedynie w najtrudniejszych, dużych konstrukcjach wymuszony. Przepływ powietrza wentylującego musi się odbywać nad izolacją cieplną.

Pokrycie to system powiązanych ze sobą materiałów spełniających funkcje osłonowe po zewnętrznej stronie przegrody dachowej. Pokrycie kompletne składa się z pokrycia zasadniczego i warstwy uszczelniającej (rys. 2).

W dachach pochyłych najczęściej występują dwa systemy: pokrycia leżące na łatach (np. dachówka, blacha trapezowa) i pokrycia leżące na poszyciach (np. pasma papy dachówkopodobnej, płytki łupka lub włókno-cementowe).

Dachówka stanowi pokrycie zasadnicze, a pokryciem wstępnym, uszczelniającym ją, mogą być: papa podkładowa na poszyciu, folia niskoparoprzepuszczalna lub membrana wysokoparoprzepuszczalna (najpopularniejsza).

Natomiast pokrycia leżące na poszyciach są uszczelniane papami podkładowymi, specjalnymi matami bitumicznymi lub foliami (rys. 3).

Membrana wstępnego krycia (MWK) jest warstwą uszczelniającą pokrycia leżące na łatach, charakteryzującą się wysoką paroprzepuszczalnością (ustalona przez PSD w 2001 r. w odniesieniu do MWK wartość Sd ≤ 0,1 m) i z tego powodu układana jest na styk z termoizolacją (rys. 5).

W związku z tym, że w takim systemie między jego pokryciem (kompletnym) a termoizolacją nie ma szczeliny wentylacyjnej, taki dach jest niewentylowany. Natomiast między jego pokryciem leżącym na łatach a MWK jest szczelina wentylacyjna utworzona przez kontrłaty i dlatego dach z MWK nazwany jest dachem niewentylowanym z pokryciem wentylowanym (rys. 6).

Szczelina wentylacyjna pod pokryciem jest niezbędna do prawidłowego działania MWK. Osusza ona termoizolację za pośrednictwem wysokoparoprzepuszczalnej membrany.

Folia wstępnego krycia (FWK) jest warstwą uszczelniającą pokrycia leżące na łatach, charakteryzującą się niską paroprzepuszczalnością (Sd > 0,1 m) i z tego powodu nie może być układana na styk z termoizolacją, lecz wymaga zbudowania szczeliny pod folią i nad termoizolacją (rys. 7).

W związku z tym dach z pokryciem uszczelnionym FWK może być nazywany dachem wentylowanym z pokryciem wentylowanym (rys. 2). W takim dachu muszą funkcjonować dwie szczeliny wentylacyjne (pod pokryciem i pod FWK) lub szczelina (po pokryciem) i przestrzeń wentylacyjna (pod FWK, a nad termoizolacją).

Warstwy paroprzepuszczalne to warstwy dachu o wartości Sd ≤ 0,1 m, a warstwami hamującymi dyfuzję pary wodnej są warstwy dachu o zależności 0,1 m < Sd ≤ 1500 m. Popularnie wszystkie warstwy hamujące dyfuzję nazywane są paroizolacjami.

Dzielą się one na: opóźniacze pary (najpopularniejsze są folie polietylenowe), bariery parowe (bitumy i folie metalowe) oraz regulatory pary (laminaty małoparoprzepuszczalne).

Warunki sprawności działania wentylacji

Przepływ powietrza wentylującego przez dach odbywa się dzięki występowaniu różnicy ciśnienia powstałej między wlotem a wylotem z przestrzeni wentylacyjnej. Różnica ta jest efektem działania dwóch czynników: ciągu termicznego oraz wiatru.

W dachach pochyłych ciąg termiczny powstaje prawie zawsze, gdyż powietrze wentylujące nagrzewa się na skutek ucieczki ciepła z wnętrza budynku oraz przenikania ciepła słonecznego przez pokrycia dachowe. Rozgrzanie powietrza powoduje wypychanie go z przestrzeni wentylacyjnej przez zimne powietrze atmosferyczne.

Natomiast działanie wiatru uzależnione jest od warunków atmosferycznych oraz od otoczenia budynku. Dlatego dachy nisko nachylone i płaskie, w których ciąg termiczny jest znikomy lub zerowy, mogą być wentylowane tylko dzięki działaniu wiatru i z tego powodu muszą mieć inną budowę.

Swobodny (niewymuszony) ruch powietrza w przestrzeniach wentylacyjnych zależy więc od wielu czynników. A mianowicie sprawność działania wentylacji dachów lub ich pokryć wymaga:

  • przepływu powietrza wentylującego w szczelinach lub przestrzeniach do tego przeznaczonych, które będą miały wlot i wylot oraz będą drożne dla tego powietrza;
  • odpowiedniej wielkości otworów wlotowych i wylotowych, tak aby umożliwiały ruch powietrza i jednocześnie aby wiatr nie podwiewał opadów atmosferycznych do przestrzeni wentylacyjnej dachu;
  • odpowiedniej wielkości przekroju szczeliny na całej jej długości – powierzchnia przekroju przestrzeni wentylacyjnej nie może być mniejsza od powierzchni wlotu do tej przestrzeni;
  • odpowiedniej wielkości wlotów i wylotów dla powietrza wentylującego; muszą być one uzależnione od długości przepływu tego powietrza w taki sposób, że pole ich przekrojów wzrasta wraz ze wzrostem długości przepływu (czyli długości krokwi), a jednocześnie nie mogą być zbyt małe, ponieważ przepływowi towarzyszą opory szczególnie wyraźne na brzegach szczeliny wentylacyjnej;
  • w dachach o połaciach nisko nachylonych (kąt nachylenia <15°) – takiej wysokości przestrzeni wentylacyjnej, która będzie rosnąć odwrotnie proporcjonalnie do kąta nachylenia; czyli im niższy jest kąt nachylenia, tym wyższa powinna być przestrzeń (szczelina) wentylacyjna;
  • w dachach, w których połacie mają kąt nachylenia umożliwiający powstawanie ciągu termicznego (kąt nachylenia ≥10°) – wyraźnie większych otworów wlotowych dla powietrza wentylującego niż wylotowe;
  • w dachach, w których połacie mają kąt nachylenia uniemożliwiający powstawanie ciągu termicznego (kąt nachylenia <10°) otwory wlotowe i wylotowe są dwufunkcyjne (mogą być jednocześnie wlotami i wylotami) i dlatego powinny mieć tą samą wielkość (rys. 8);
  • ograniczenia ilości pary wodnej napływającej z wnętrza dachu, z jego konstrukcji i termoizolacji za pomocą warstw hamujących dyfuzję pary wodnej (paroizolacji), co wynika z możliwości odbioru pary przez powietrze przepływające przez przestrzeń wentylacyjną;
  • ograniczenia zmian kierunku przepływu powietrza w przestrzeniach wentylacyjnych – dotyczy to szczególnie szczelin wentylacyjnych; zakłada się, że powietrze nie powinno zmieniać tego kierunku więcej niż trzy razy.

Zasady wykonania wentylacji dachów według normy DIN 4108-3

Spełnienie wszystkich wymienionych warunków wymaga szczegółowego przeanalizowania zaleceń dotyczących budowy wentylacji dachów. Nie można tego zrobić bez starannego zebrania wyników badań (które są uzależnione od warunków klimatycznych w danym regionie oraz ich zmian) i wieloletnich doświadczeń praktyków. Nie wszystkie jednak państwa przeprowadzają stale takie badania.

Z tego powodu w wielu krajach stosuje się proste zalecenia oparte na tradycji lub korzysta się z rozwiązań zawartych w normach państw o zbliżonym klimacie.

W Europie najpopularniejszą normą, według której wykonuje się wentylację dachów, jest norma DIN 4108 [1, 2]. Trzecia część tej normy określa zasady budowy przestrzeni wentylacyjnej w dachach. Na przestrzeni lat 1981–2001 zawarte w niej zasady (tabela, rys. 8 i 9) w ogólnym zarysie nie zmieniały się.

Interesujący jest sposób określenia w normie ilości pary wodnej, jaka może dostać się do termoizolacji i konstrukcji dachu z wnętrza budynku. Warstwy przegrody trzeba dobierać tak, aby te z nich, które znajdują się poniżej przestrzeni wentylacyjnej, miały sumaryczną wartość Sd (równoważną dyfuzyjnie grubość warstwy powietrza) określoną w zależności od długości przepływu powietrza (długości krokwi).

Według wzoru pokazanego na rys. 6 dobiera się materiały tak, aby suma ich Sd nie była mniejsza od podanej w tabeli (im większa jest wartość Sd, tym większy jest opór dla pary wodnej przegrody).

Nowa wersja normy DIN 4108:2001 [2] określa warunki do wyliczenia wielkości szczelin wentylacyjnych przy użyciu specjalnych programów komputerowych.

Dyfuzję pary wodnej w przegrodach budowlanych oblicza się w niej metodą Glasera lub przy zastosowaniu zmodyfikowanej metody Jenischa. Uwzględnia się przy tym wiele czynników, ale decydujące znaczenie mają temperatura oraz wilgotność względna powietrza wewnętrznego i zewnętrznego.

Graniczne nachylenie

W normie DIN 4108-3:1981 [1] zasady tworzenia wentylacji dachów zostały podzielone według granicy nachylenia wentylowanych połaci określonej jako 10°.

Nachylenie połaci dachu współdecyduje o tym, czy ciąg termiczny występuje, czy nie. Oczywiście, na zjawisko to mają jeszcze wpływ temperatura i wilgotność powietrza przechodzącego przez przestrzeń wentylacyjną. W czasie dużych różnic temperatur nawet na połaciach o bardzo niskim nachyleniu może wystąpić efekt ciągu termicznego.

Jednak dla sprawności działania wentylacji (w ciągu całego roku) ważne jest, aby określić granicę nachylenia, poniżej której w normalnych warunkach atmosferycznych nie działa już ciąg termiczny jako stały element napędzający powietrze wentylujące.

Wentylacja dachu bez ciągu musi być zbudowana według innych zasad niż tego, w którym powietrze jest napędzane i przez ciąg, i przez wiatr. Dlatego wyznaczenie tej granicy jest potrzebne, ale warto zauważyć, że wielkość kąta granicznego zależy od klimatu.

W związku z tym może się ona zmieniać w zależności od regionu czy kraju, w którym została wyznaczona, lub od stanu wiedzy. Oto przykład takich zmian: według Niemieckich Reguł Dekarskich opublikowanych w 1997 r. [3], zgodnie z normą DIN 4108-3:1981 [1], kątem nachylenia granicznego jest 10° (tabela), a w wersji opublikowanej w 2010 r. granicą jest już tylko 5°.

Ze względu na brak przeprowadzonych w Polsce badań procesów zachodzących w trakcie suszenia dachu za pomocą wentylowania na pewno lepiej jest stosować się do bardziej bezpiecznych zasad i respektować granicę 10° wyznaczającą zasady tworzenia przestrzeni wentylacyjnych według starych wersji normy DIN 4108­‑3:1981 [1].

Literatura

  1. DIN 4108-3:1981, „Wärmeschutz im Hochbau. Klimabedingter Feuchteschutz. Anforderungen und Hinweise für Planung und Ausführung”.
  2. DIN 4108-3:2001, „Wärmeschutz und Energie-Einsparung in Gebäuden. Klimabedingter Feuchteschutz. Anforderungen, Berechnungsverfahren und Hinweise für Planung und Ausführung”.
  3. „Deutsches Dachdeckerhandwerk. Regeln für Dachdeckungen”: „Merkblatt Wärmeschutz bei Dächern”, IX 1997.
  4. „Deutsches Dachdeckerhandwerk. Regeln für Dachdeckungen”: „Merkblatt Wärmeschutz bei Dach und Wand”, IX 2004.
  5. K. Patoka, „Poradnik. Wentylacja dachów i stropodachów”, Dom Wydawniczy MEDIUM, Warszawa 2010.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • vd vd, 27.09.2014r., 19:41:03 Dachy

Powiązane

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Joanna Szot Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.

mgr inż. Krzysztof Rogosz, dr inż. Paweł Żwirek Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...

WestWood® Kunststofftechnik GmbH Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.

mgr inż. Karol Miazio W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim? W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...

Joanna Szot Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.

mgr inż. Olgierd Donajko, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, Kacper Drobiec Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

Precision Services Group Sp. z o.o. Szczelny i bezpieczny dach na lata

Szczelny i bezpieczny dach na lata Szczelny i bezpieczny dach na lata

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Fiberglass Fabrics sp. z o.o. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe? Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.

Paweł Siemieniuk Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.

Witold Okoński, Stowarzyszenie DAFA Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski? Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...

Canada Rubber Polska Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

dr inż. Andrzej Konarzewski Katalog dla wyrobów do izolacji cieplnej ze sztywnej pianki PIR w okładzinach

Katalog dla wyrobów do izolacji cieplnej ze sztywnej pianki PIR w okładzinach Katalog dla wyrobów do izolacji cieplnej ze sztywnej pianki PIR w okładzinach

Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że...

Głównym celem producenta jest dostarczenie klientowi takiego wyrobu, który czyni zadość jego wyobrażeniom dotyczącym stopnia, w jakim te wymagania zostały spełnione. Należy nadto zdawać sobie sprawę, że nawet wówczas, gdy wymagania klienta zostały z nim uzgodnione, a następnie zrealizowane, niekoniecznie oznacza to, że uda się zapewnić wysoki poziom jego zadowolenia. Zaleca się więc, za Rozporządzeniem 305/2011 w sprawie wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek europejski [1], aby producenci dostarczali...

mgr inż. Monika Hyjek Odporność ogniowa przekryć dachowych

Odporność ogniowa przekryć dachowych Odporność ogniowa przekryć dachowych

Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy...

Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić wymogi ogniowe, które mogą występować zarówno w odniesieniu do całego dachu i jego części składowych oraz rozwiązać kwestie połączenia dachu w newralgicznych punktach, takich jak połączenie przekrycia ze ścianą oddzielenia przeciwpożarowego.

PETRALANA Odporność ogniowa wełny skalnej PETRALANA w izolacji dachów płaskich

Odporność ogniowa wełny skalnej PETRALANA w izolacji dachów płaskich Odporność ogniowa wełny skalnej PETRALANA w izolacji dachów płaskich

Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję...

Mineralna wełna skalna PETRALANA ma doskonałe właściwości izolacyjne i jest skierowana do osób, które szczególnie dbają o komfort. Dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) produkt stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Nie bez znaczenia w aplikacji wełny skalnej jest jej doskonała zdolność do tłumienia i pochłaniania dźwięków. Uzyskanie izolacyjności akustycznej przegrody jest szczególnie ważne w przypadku hal przemysłowych, gdzie zastosowanie wełny skalnej PETRALANA pozwala...

Ultrapur Sp. z o.o. Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

Canada Waterproof System Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu? Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz...

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz kosztownych napraw, warto dobrze zabezpieczyć ich powierzchnie przed kontaktem z wodą.

dr inż. Andrzej Konarzewski Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych

Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych

Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja...

Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja w fotowoltaikę na dachu zwykle ma prosty okres zwrotu wynoszący 3–7 lat, a i produkcja energii trwa przez kolejne 25 lat lub nawet dłużej. Jednak montaż PV na dachu o żywotności krótszej niż 10 lat może nie mieć sensu finansowego.

Wybrane dla Ciebie

Jakie pokrycie elewacji? »

Jakie pokrycie elewacji? » Jakie pokrycie elewacji? »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

EKOdachy spadziste »

EKOdachy spadziste » EKOdachy spadziste »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Farby krzemianowe – na zewnątrz i do wnętrz »

Farby krzemianowe – na zewnątrz i do wnętrz » Farby krzemianowe – na zewnątrz i do wnętrz »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.