Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Promieniowanie ciepła a skuteczność odblaskowych materiałów dachowych

Promieniowania cieplne | Działanie kamer termowizyjnych | Promieniowanie pokrycia | Skuteczność MWK

Promieniowanie ciepła a skuteczność odblaskowych materiałów dachowych
Heat radiation and the effectiveness of reflective roofing materials
K. Patoka

Promieniowanie ciepła a skuteczność odblaskowych materiałów dachowych


Heat radiation and the effectiveness of reflective roofing materials


K. Patoka

Jednym ze sposobów ograniczania wydatków energii na ogrzewanie i chłodzenie jest odbijanie promieniowania: słonecznego (po zewnętrznej stronie dachów) i termicznego (od ich wnętrza).
Stosuje się do tego materiały odblaskowe. Nie zawsze są one jednak lepsze od materiałów tradycyjnych.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

ABSTRAKT

W artykule omówiono zjawisko promieniowania cieplnego oraz związane z nim pochłanianie i odbicie. Opisano funkcje odblaskowych pokryć dachowych i paroizolacji. Poddano analizie skuteczność metalizowanych membran wstępnego krycia, a także zwrócono uwagę na konieczność precyzowania informacji handlowych dotyczących materiałów budowlanych.

The article discusses the phenomenon of heat radiation and related absorption and reflection. The functions of reflective roofing and parainsulation were described. The effectiveness of metal coated membranes was analysed and attention was drawn to the necessity of making commercial information regarding construction materials more precise.

Większość przepływów (przejmowania) ciepła w budynkach odbywa się wskutek konwekcji i przewodzenia. Skala trzeciego sposobu, czyli promieniowania, zależy od systemu ogrzewania.

W budynkach ogrzewanych tradycyjnie za pomocą centralnego ogrzewania (pieca i grzejników) przeważa konwekcja, w wyniku promieniowania wymieniana jest zaś bardzo mała (pomijalna) ilość energii.

Za pośrednictwem promieniowania przekazywane są duże ilości ciepła wówczas, gdy budynek lub jego pomieszczenia ogrzewane są promiennikami elektrycznymi lub gazowymi. Także kominki (zwłaszcza otwarte) wytwarzają istotną ilość promieniowania cieplnego

Najwięcej promieniowania emituje Słońce. Ilość ciepła docierająca do budynków zależy od strefy klimatycznej i regionu. W niektórych miejscach nie ma potrzeby ogrzewania obiektów, ponieważ wystarcza energia słoneczna.

W budynkach znajdujących się w tych strefach zużywa się za to dużo energii na chłodzenie pomieszczeń. W wielu miejscach konieczne jest jednak zarówno ogrzewanie budynków zimą, jak i schładzanie ich latem, co wymaga dużych wydatków energii.

Zjawisko promieniowania cieplnego

Wymianę ciepła wskutek promieniowania obrazuje prawo Stefana–Boltzmanna: ilość energii wypromieniowanej przez ciało doskonale czarne jest proporcjonalna do czwartej potęgi temperatury bezwzględnej tego ciała.

Chociaż ciało doskonale czarne to tylko model myślowy, zależność ilości wypromieniowanej energii od temperatury jest bardzo istotna. W rzeczywistości promieniowanie ciepła w znaczącej ilości jest możliwe tylko przez ciała bardzo mocno rozgrzane. Promieniowanie termiczne jako ilościowo ważne emitują ciała rozgrzane do temperatury wyższej niż 500°C [1].

Promieniowanie cieplne to rodzaj drgań elektromagnetycznych. Podlega zatem tym samym prawom ogólnym: prawu odbicia, załamania, polaryzacji i pochłaniania. Promieniowanie padające na pewne ciało może zostać przez nie pochłonięte, przepuszczone lub odbite (rys. 1).

Energia, która zostanie pochłonięta, zwiększa poziom energii wewnętrznej ciała napromieniowanego i powoduje wzrost emisji promieniowania przez to ciało. Większość ciał stałych i cieczy jest praktycznie nieprzepuszczalna dla promieniowania cieplnego [2]. Promieniowanie ogrzewa ośrodki, na które oddziałuje, i traci większość energii, kiedy przez nie przechodzi.

Oznacza to, że gdy promieniowanie wysłane przez promiennik ciepła dociera do przeciwległej ściany pomieszczenia na wprost promiennika, to znacząca część energii tego promieniowania zostaje w powietrzu, a reszta ogrzewa farbę i mur lub płyty gipsowo-kartonowe. Przy tym duża część tego, co pozostało po ogrzanym powietrzu, zostaje zebrana przez powłokę farby.

Jeżeli farba ma takie własności, że jest w stanie wyemitować jakąś znaczącą część promieniowania, które otrzymała, to jego resztki zostają w podkładzie. Podkłady te są materiałami porowatymi, z zasady pochłaniającymi promieniowanie.

W związku z tym stosowanie materiałów odblaskowych na ścianie za promiennikiem ma sens, chociaż odbiją one niewiele energii, ponieważ promienniki są tak skonstruowane, aby emitowały energię kierunkowo. Tak usytuowany materiał odblaskowy (folia aluminiowa na styropianie) odbija resztki tego, co wytwarza promiennik.

 

Ta sama folia umieszczona za płytą gipsowo-kartonową stanowiącą wykończenie pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu odbija promieniowanie, ale tylko w niewielkim stopniu, niemającym znaczenia w bilansie energetycznym dachu i budynku.

Jeśli przeanalizuje się zdjęcia wykonane kamerą termowizyjną, może wydać się, że stwierdzenie to jest nieprawdziwe. W tym jednak wypadku to niewątpliwie pożyteczne urządzenie może wprowadzać w błąd.

Kupujący widzą lustrzane odbicia na foliach odblaskowych i utożsamiają je z odbijaniem promieniowania cieplnego, które ma inne długości (częstotliwości) i może przez folie w dużo większym stopniu przenikać, niż się odbijać.

Zjawisko odbijania zachodzi na foliach z gładkiego metalu, a folie odblaskowe stosowane w budownictwie są w zdecydowanej większości wykonane z aluminium napylonego na tworzywa. Różnica we własnościach tych dwóch rodzajów folii jest ogromna, choć wyglądają podobnie.

Przykład obliczeniowy

W określeniu skuteczność folii odblaskowej umieszczonej za płytą gipsowo-kartonową na poddaszu ogrzewanym promiennikiem może pomóc następujący rachunek szacunkowy:

  • zakładamy, że promiennik wytwarza określoną ilość energii w jednostce czasu, oznaczoną jako Ec;
  • po przejściu przez jeden ośrodek zostaje w nim 90% energii przekazanej w formie promieniowania, a 10% emitowane jest dalej.

Taki stosunek (90% do 10%) jest adekwatnym modelem realnych zjawisk, chociaż każdy z produktów ma inne właściwości (różne wartości współczynnika absorpcji i emisyjności), ponieważ i tak większość materiałów budowlanych pochłania promieniowanie.

Po przejściu przez powietrze wypełniające ogrzewane pomieszczenie energia docierająca do ściany wynosi 0,1 Ec. Ta ilość dzieli się po przejściu przez farbę. Z farby emitowane jest 0,1×(0,1 Ec) = 0,01 Ec.

To, co pozostało, przechodzi przez płytę gipsowo-kartonową i płyta emituje znów 10% tego, co otrzymała. Do powietrza za płytą dociera więc 0,1×(0,01 Ec) = 0,001 Ec. Po przejściu powietrza promieniowanie dociera do odblaskowej folii w ilości 0,1×(0,001 Ec) = 0,0001 Ec.

Nie jest to jednak ilość energii odbijanej i docierającej z powrotem do powietrza znajdującego się między folią a płytą gipsowo­‑kartonową, ponieważ folia część promieniowania pochłania, część przepuszcza, a to, co zostaje – odbija (rys. 1).

W przypadku folii aluminiowej (z metalową cienką blaszką) można zakładać maksymalne odbicie (ok. 90%). Jednak gdy zastosowana folia ma tylko napylone aluminium, może odbić maks. 10–30% docierających promieni cieplnych. Resztę pochłania i przepuszcza dalej.

Można zatem oszacować, że dobra folia odblaskowa odbije do wewnątrz, do płyty gipsowo-kartonowej 9 stutysięcznych części energii wysłanej z promiennika (9/100 000 Ec), a gorsza – maks. 3 stutysięczne części energii (3/100 000 Ec). Co oznacza ten wynik?

Przy założeniu błędu szacunkowego nawet na poziomie 40% w takim układzie materiałowym rodzaj folii nie jest już ważny, ponieważ różnica między 9/100 000 Ec a 3/100 000 Ec jest niewielka.

Taka ilość energii wpłynie jedynie na nieznaczny wzrost temperatury wewnętrznych warstw przegrody (dachu lub ścianki), co nie ma większego znaczenia dla izolacyjności przegrody. O stratach energii decyduje bowiem różnica temperatury między wnętrzem i atmosferą oraz izolacyjność termiczna zastosowanych materiałów.

Trzeba zauważyć, że o zasadności stosowania folii odblaskowych wewnątrz przegród budowlanych decyduje również ilość energii promieniowania (w naszych szacunkach wielkość Ec) wyemitowana przez źródło.

Zdecydowana większość pomieszczeń mieszkalnych jest ogrzewana konwekcyjnie i ilość energii w postaci promieniowania wytwarzana przez grzejniki jest bardzo mała. Folia odbija 1/10 000 tego promieniowania, są to więc ilości pomijalne.

Po co zatem produkuje się folie odblaskowe z napylonym aluminium? Po to, aby proszek metalu uszczelnił i zwiększył opór dyfuzyjny folii wykonanej najczęściej z PE, nie zaś po to, aby folia coś odbijała.

Przedstawiony model przepływu energii w formie promieniowania jest bardzo uproszczony (podział: pochłania 90% i emituje 10%), ale jednocześnie bardzo bliski realnym procesom. Zjawiska pochłaniania i odbicia zależą w znacznej mierze od charakteru powierzchni, przy czym decydujące znaczenie ma jej gładkość i kolor. Dodatkowo działanie wewnętrznych warstw odblaskowych zależy od materiałów przegradzających je od źródła promieniowania cieplnego.

Mechanizm działania kamer termowizyjnych

Jednym z powodów popularności odblaskowych paroizolacji stosowanych w przegrodach dachowych i ściennych są skojarzenia związane z promieniowaniem cieplnym wykorzystywanym w kamerach termowizyjnych.

Drugim czynnikiem jest stosowanie folii odblaskowych w technice kosmicznej. W próżni kosmicznej panują jednak specyficzne warunki – wszelkie promieniowania odbijają się od powierzchni odblaskowych bez ograniczeń spowodowanych przez różnego rodzaju przegrody.

Kamery termowizyjne umożliwiają lokalizowanie różnych wad w budynkach, głównie miejsc występowania mostków termicznych. Ich działanie polega na pomiarze promieniowania podczerwonego (cieplnego) i zobrazowaniu tej energii.

Jest to możliwe, gdyż każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego jest źródłem promieniowania w paśmie podczerwieni, którego intensywność zależy od temperatury (bezwzględnej) i cech powierzchni ciała.

Kamery wykorzystują to, że promieniowanie jest funkcją temperatury powierzchni obiektu, dokonują obliczeń, a następnie przekazują obraz. Zawdzięczamy to technice i materiałom czułym na bardzo małe ilości energii promieniowania cieplnego, np. w czujnikach typu bolometr metalowy próg czułości wynosi 6/1011 W, a w bolometrach półprzewodnikowych 1/1010 W. Są to niewyobrażalnie małe ilości energii.

Aby dokładnie określić temperaturę badanego ciała, w systemach termowizyjnych stosuje się wewnętrzne źródła odniesienia, z precyzyjnie określoną temperaturą i właściwościami emisyjnymi ustalanymi w czasie kalibracji urządzenia.

Aby określić temperaturę badanego obiektu, trzeba wprowadzić temperaturę powietrza i uwzględnić jego wilgotność. Sygnał analogowy z dekodera (czujnika) jest wzmacniany i podawany na przetwornik analogowo-cyfrowy.

Postać cyfrowa obrabiana jest w komputerze kamery, gdzie (na podstawie wzorów matematycznych) obliczana jest temperatura odpowiadająca zarejestrowanemu promieniowaniu oraz przyporządkowywana jest odpowiednia skala barw. Dodatkowe oprogramowanie umożliwia przeprowadzenie wielu specjalistycznych analiz temperatury badanego obiektu.

Kamera podaje więc temperaturę dzięki wykorzystaniu zjawiska związanego z promieniowaniem podczerwonym, ale nie pokazuje skali tego promieniowania w budynkach. Mylące skojarzenie polega na łączeniu promieniowania z pokazywanymi temperaturami, od których zależą straty ciepła. Straty te polegają natomiast wyłącznie na przewodzeniu ciepła w materiałach, a widoczne dzięki ­kamerom przepływy w postaci promieniowania cieplnego są bardzo małe w porównaniu ze stratami ciepła przenoszonego wskutek przewodzenia.

Promieniowanie pokrycia

To samo promieniowanie cieplne oddziałuje na zupełnie inną skalę po zewnętrznej stronie dachu, gdzie podstawowe znaczenie ma promieniowanie słoneczne zawierające bardzo duże ilości promieniowania cieplnego.

Pokrycia odblaskowe stosuje się dużo częściej na dachach płaskich niż na pochyłych. Dotyczy to zwłaszcza regionów usytuowanych bliżej równika. Tam warto odbijać promieniowanie cieplne emitowane przez Słońce, ponieważ pomieszczenia znajdujące się pod tymi dachami wymagają chłodzenia.

Na polskich dachach płaskich nie stosuje się natomiast pokryć odblaskowych. W naszym klimacie porównywalny efekt ograniczenia wpływu promieniowania słonecznego na temperaturę pod izolowanym termicznie dachem można uzyskać w wyniku dociążenia dachu żwirem lub ziemią.

Uzyskuje się dzięki temu inne korzyści, jak osłona hydroizolacji przed promieniowaniem UV, stabilizacja temperatury przez cały rok czy zrównoważony odpływ wody. Dachy w Polsce są przy tym izolowane termicznie ze względu na znaczny spadek temperatury zimą. Jeżeli izolacja jest poprawnie wykonana, ilość docierającego ciepła słonecznego latem jest również skutecznie ograniczona.

Jak wiadomo, zjawisko odbijania promieniowania cieplnego zależy głównie od powierzchni, jej gładkości i koloru. W dachach pochyłych różnice między temperaturą powierzchni gładkich i srebrzystych a ciemnych i porowatych przy tym samym nasłonecznieniu są znaczne i przewyższają 40°C [3]. Czy takie nagrzewanie się pokrycia jest korzystne dla dachu?

Ciemne i porowate pokrycia są na pewno bardziej obciążone ruchami termicznymi, co może wpływać na ich trwałość, jednak dla stanu całego dachu promieniowanie cieplne nie musi być wyłącznie szkodliwe. Można to wykazać, analizując przydatność metalizowanych wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia (MWK).

Skuteczność metalizowanych MWK

Od wielu lat kilka firm z zachodniej Europy promuje w Polsce metalizowane wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia. Ilość promieniowania, jaka może zostać odbita od takich membran, zależy od rodzaju pokrycia znajdującego się nad MWK. Dachówki ceramiczne i betonowe mają większą pojemność i bezwładność termiczną, dłużej się nagrzewają i dłużej chłodzą.

Z tego powodu w naszych warunkach nie nagrzewają się powyżej 80–90°C. Ich najwyższa temperatura nie może być większa również z powodu funkcjonującej pod nimi wentylacji, czyli z powodu ruchu powietrza, który znacząco obniża temperaturę każdego pokrycia i każdej MWK.

Im większa różnica temperatury powietrza atmosferycznego i temperatury pokrycia, tym szybciej przepływa powietrze, ponieważ wzrasta ciąg termiczny. Ten efekt bardzo skutecznie obniża temperaturę dachu wentylowanego w czasie upałów.

Pokrycia dachówkowe, nawet w razie wadliwie wykonanej przestrzeni pod nimi, dobrze się wentylują, gdyż mają dużo szczelin między poszczególnymi dachówkami. Bardzo popularne w Polsce pokrycia blaszane nie mają tej zalety i każdy błąd w wykonaniu szczeliny wentylacyjnej blokuje przepływ powietrza.

Ma to jednak niewielki wpływ na promieniowanie docierające do MWK, ponieważ maksymalna temperatura pod blachami niewentylowanymi układanymi na łatach i kontrłatach sięga 120°C. Wielkość emisji promieniowania termicznego przez pokrycie metalowe w odniesieniu do obu temperatur: 120°C (gdy nie ma wentylacji) i 80°C (z wentylacją) jest znikoma. Zauważalne ilości emitują ciała rozgrzane do temperatury powyżej 500°C [1].

Jak wcześniej wykazano, działanie wewnętrznych warstw odblaskowych w dachu zależy od materiałów przegradzających je od źródła promieniowania cieplnego. Słońce jest potężnym źródłem promieniowania, ale nie na tyle, aby ogrzewane przez nie pokrycia w naszej strefie klimatycznej emitowały znaczące jego ilości.

Duże znaczenie ma obecność lub brak warstwy powietrznej. Najważniejsze jednak jest to, że w dachach wentylowanych nawet mała chwilowa ilość promieniowania od pokrycia nie szkodzi, lecz pomaga.

Nasz klimat jest wyjątkowo zmienny i raczej wilgotny niż gorący. Z tego powodu dużo większym zagrożeniem dla polskich dachów jest wilgoć niż nadmiar energii cieplnej. W dachu z metalizowaną membraną strata jest oczywista: pozbywamy się ciepła niezbędnego do zamiany wilgoci i skroplin w parę wodną.

Warto przypomnieć, że MWK przepuszczają parę wodną, aby jednak para powstała, muszą zaistnieć odpowiednie warunki – dach musi otrzymać określoną ilość ciepła do odparowania wilgoci zgromadzonej w wełnie mineralnej i w konstrukcji.

Dach podlega ciągłym zmianom temperatury i wilgotności (rys. 2). Z tego powodu w termoizolacji, w jej strefie zewnętrznej, wciąż pojawiają się skropliny. Mogą się one zamienić w parę wodną tylko po otrzymaniu energii. MWK nie przepuszczają pary wodnej długofalowo, ponieważ często się ona skrapla. Cykle zmian zależą od dobowych zmian temperatury i pory roku.

Warto przypomnieć, że dachy wentylowane lub z pokryciem wentylowanym i MWK wysychają najintensywniej zimą, kiedy temperatura jest niska, a Słońce rozgrzewa pokrycie i podnosi się temperatura powietrza nad MWK. Przy temperaturze powietrza wchodzącego pod pokrycie wynoszącej –10°C nasłonecznione pokrycie ma ok. 60°C.

Ogrzewające się powietrze znacząco zwiększa prędkość przepływu. Bez takiego ciepła zewnętrzna warstwa termoizolacji nie mogłaby się rozgrzać i wilgoć intensywnie napływająca z ogrzewanego wnętrza gromadziłaby się w termoizolacji w postaci skroplin.

O ilości potrzebnego ciepła decyduje stopień zawilgocenia dachu. Wysychanie nowo wybudowanych dachów zajmuje 3–4 lata. W tym czasie pokrycia wymagają większej ilości energii dostarczanej w okresach zimna (okresach grzewczych). Im więcej energii (również z zewnątrz) otrzyma dach, tym szybciej wysycha.

Nawet tak mała porcja energii cieplnej, jaka dociera do dachu na zasadzie promieniowania od rozgrzanego pokrycia, jest bardzo potrzebna i nie wolno jej tracić. Jednocześnie każdy dobrze wykonany dach w Polsce jest tak izolowany, aby zimą na poddaszu było ciepło, a latem – chłodno.

Jeżeli termoizolacja ma dobrze osłaniać przed stratami zimą, to jednocześnie dobrze chroni przed przegrzaniem latem. Jeśli więc termoizolacja ma odpowiednią grubość, odbite promieniowanie przez metalizowaną membranę ma bardzo mały wpływ na temperaturę w pomieszczeniach pod dachem. Im termoizolacja jest grubsza, tym ten wpływ jest mniejszy.

Można zatem stwierdzić, że w polskim klimacie odbijanie promieniowania przez metalizowane MWK szkodzi dachom, choć nieznacznie. Zauważalne szkody dotyczą sfery finansowej: w cenie produktów metalizowanych można kupić grubsze (więc bardziej trwałe) tradycyjne membrany [4].

Przykłady złego zastosowania

Na fot. 1–2 przedstawiono skutki stosowania błędnych kryteriów oceny materiałów budowlanych. Pokazane paroizolacje odblaskowe wybrano prawdopodobnie ze względu na odbijanie ciepła. Brak wiedzy na temat przyczyn napylania folii spowodował, że zignorowano podstawowe przeznaczenie wyrobu.

Paroizolacje muszą być układane szczelnie, tak aby mogły skutecznie ograniczać dopływ pary wodnej do przegrody oraz zapobiegać powstawaniu przewiewów (niekontrolowanych przepływów powietrza). Ułożone nieszczelnie nie pełnią żadnych funkcji – są tylko zbędnym balastem w dachach.

Wnioski

Zdarza się, że producenci odblaskowych membran wstępnego krycia podają w folderach informację o znacznej (np. 60-proc.) oszczędności energii. Nie wiadomo jednak, o którą energię chodzi ani do czego odsyła dany procent (co stanowi 100%). Klient może więc zrozumieć, że oszczędność dotyczy wydatków na energię zużywaną na ogrzewanie.

Tego typu działania marketingowe są w ostatnich latach częste i bardzo szkodzą branży budowlanej [5]. Należy zatem rozważyć konieczność weryfikacji informacji zawartych w folderach handlowych.

Literatura

  1. J. Wojas, „Promieniowanie termiczne i jego detekcja”, WNT, Warszawa 2008, s. 175.
  2. B. Staniszewski, „Wymiana ciepła. Podstawy teoretyczne”, PWN, Warszawa 1980, s. 408.
  3. E. Schunck, H.J. Oster, R. Bartel, K. Kiessl, „Atlas dachów. Dachy spadziste”, MDM Sp. z o.o., Cieszyn 2005, s. 86.
  4. K. Patoka, „Dachy a promieniowanie ultrafioletowe”, „Izolacje”, nr 3/2013, s. 80–84.K. Patoka, „Wiarygodność eksponatów handlowych”, „Izolacje”, nr 6/2013, s. 78–81.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • vd vd, 27.09.2014r., 19:37:05 Dachy
  • Tomek Tomek, 22.03.2019r., 02:15:03 Jak zwykle doskonała porcja wiedzy. Zjawisko nadmiernego pochłaniania odbitego promieniowania z kamery termowizyjnej, o którym piszecie np. gdy ktoś "skanuje" folię pod dachem itd., można ominąć sposobem jaki pokazują Niemcy, nakleja się przewodzącą, matową taśmę, czeka aż złapie temperaturę materiału czyli folii i celuje się kamerą w nią, wtedy nie ma odbicia.

Powiązane

mgr inż. Krzysztof Patoka Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wprowadzanie MWK do obrotu a UV Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

dr inż. Paweł Sulik, inż. Norbert Śmigielski Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

mgr inż. Krzysztof Patoka Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty...

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty te należą do grupy objętej normatywną nazwą „elastyczne materiały wodochronne”. Membrany są dopuszczane na rynek, gdy spełniają wymogi normy PN-EN 13859-1:2010, w której używa się takiego ich określenia. W tej grupie membrany są razem z paroizolacjami, wiatroizolacjami i innymi materiałami stosowanymi...

Janusz Banera Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy,...

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy, motoryzację, elektronikę i informatykę, energetykę, budownictwo itd.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe...

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe [1].

dr inż. Paweł Sulik Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście,...

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stosowane w nich rozwiązania techniczne wraz z upływem lat zachowują swoją funkcjonalność.

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Małgorzata Kośla Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać? Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią...

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią się od siebie skutecznością, trwałością i charakterystyką eksploatacji. Jak dobrać materiał i kształt odpowiednio do typu zabudowania?

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Agregaty malarskie Izolacje natryskowe od A do Z

Izolacje natryskowe od A do Z Izolacje natryskowe od A do Z

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega...

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Saint-Gobain Construction Products Polska/ Isover Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii...

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii Thermitar™ i pokryte jednostronnie welonem szklanym.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.