Przy wąskim gzymsie nasuwa się pytanie: dlaczego rura spustowa (z PVC) nie znajduje się na całej długości w kanale rozdzielającym gzyms? Przerwa w gzymsie jest widoczna, nie wiadomo więc, po co w jego górnej części jest osadzona rura.
K. Patoka
Cechą każdej architektury, również polskiej, jest moda na różne formy architektoniczne. Obecnie przemija w naszym kraju moda na dworki z wejściem ozdobionym kolumnami, pojawia się natomiast nowa, bardziej pałacowa – na dachy z gzymsami.
Współczesne budownictwo kładzie coraz większy nacisk na energooszczędność i poprawę efektywności energetycznej obiektów. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię, projektanci, architekci i inwestorzy...
Współczesne budownictwo kładzie coraz większy nacisk na energooszczędność i poprawę efektywności energetycznej obiektów. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię, projektanci, architekci i inwestorzy chętniej stosują technologie korzystające z energii odnawialnej.
Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...
Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?
O ile ta pierwsza tendencja wynika z polskich tradycji budowlanych i ma swoje uzasadnienie klimatyczne, o tyle ta druga (fot. 1) wręcz odwrotnie. Owszem, gzymsy były często stosowane w dawnych pałacach i kamienicach, lecz w innym charakterze technicznym. Były wąskie i służyły również jako podpora dla rynien wytwarzanych ze słabszych niż obecnie materiałów.
Współczesne gzymsy są coraz szersze, a dachy ozdobione nimi coraz bardziej przypominają architekturę śródziemnomorską. Właśnie: śródziemnomorską, czyli funkcjonującą i opracowaną w dużo łagodniejszym klimacie niż nasz. Obecna i poprzednia zima przypomniały inwestorom i projektantom, że lekceważenie klimatu bardzo drogo kosztuje, bo powoduje ogromne straty.
Gzyms a klimat
Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że w polskim klimacie możemy spodziewać się obfitych opadów śniegu, którym towarzyszą silny mróz i wiatr. Czynniki te działają w dodatkowych, specyficznych warunkach polegających na dużej zmienności pogodowej, która powoduje zwiększenie cykli zamarzania i rozmarzania. Z tych powodów powinno się unikać konstrukcji dachowych podtrzymujących śnieg. Śnieg jest groźny, ponieważ:
topniejąc, podnosi wodę na wysokość swojego zalegania (a topi się od strony budynku, z której przenika ciepło),
wiatr wciska śnieg w każdą dziurę i szczelinę (dużo łatwiej niż deszcz), co powoduje zalewanie tych miejsc w czasie topnienia śniegu.
Na gzymsach zawsze zalega śnieg, a jego konstrukcja utrudnia dobre odprowadzenie wód opadowych. Dodatkowo gzyms zwiększa powierzchnię strat ciepła, a jego ocieplenie nie jest łatwe.
Z tych wszystkich powodów gzymsy mają wiele wad:
trudno jest poprawnie przeprowadzić rury spustowe przez gzyms,
dobrze izolowany termicznie gzyms podnosi dach i źle wygląda,
ładnie wyglądający, zgrabny, bo cienki gzyms, jest mostkiem termicznym,
gzymsy zwiększają zużycie materiałów (betonu, blachy, termoizolacji), a ich wykonanie jest pracochłonne, dlatego nietrudno o wady wykonawcze,
gzymsy utrudniają poprawne wykonanie termo- i paroizolacji na poddaszu – na ich wewnętrznej części łatwo powstają przewiewy,
wymagają wykonania bardzo starannego projektu, a każda zmiana materiałowa w trakcie jego budowy grozi powstaniem wadliwych rozwiązań,
zbyt długo podtrzymują śnieg i ograniczają wykonanie wlotu do szczeliny wentylacyjnej.
Metodyka powstawania błędów
Mimo wielkiej kampanii medialnej dotyczącej mostków cieplnych w budynkach gzymsy bardzo często są zbyt słabo ocieplone i w konsekwencji są źródłem dużych strat cieplnych.
Uciekające ciepło powoduje, że zalegający na gzymsach śnieg topnieje intensywniej niż w innych miejscach dachu, a powstająca z niego woda dociera tam, gdzie ani projektanci, ani wykonawcy się tego nie spodziewają.
Dodatkowo gzymsy są najczęściej projektowane jako betonowy odlew łączący w sobie funkcje wieńca (rys. 1, 2). Jeżeli nie są dobrze zaizolowane cieplnie, to powodują powstawanie skroplin we wnętrzu budynku: w pomieszczeniach mieszkalnych (fot. 2, 3) lub na poddaszu. Skroplin na poddaszu nie widać i dlatego często ich obecność jest niesłusznie interpretowana jako przecieki pokryć dachów.
Zbyt często gzymsy są wadliwie projektowane. Mają za małą jak na swoje wymiary termoizolację. Dodatkowo każdy błąd w wykonaniu więźby dachowej zmniejszający wysokość pionowej ścianki, na której mocuje się rynny, powoduje, że wykonawcy nie mogą zrealizować spadku rynny. Błąd ten jest często popełniany, ponieważ projektanci nie uwzględniają wysokości sztucerów, które łączą rynny i rury spustowe (fot. 4), a muszą być nad gzymsem.
Jeżeli na dachu ma być zastosowany system rynnowy wykonany z blach powlekanych lub z PVC, to przejście przez blachę osłaniającą gzyms od góry nie może być lutowane ani uszczelniane, lecz powinno być wykonane za pomocą rury osłonowej w systemie rura w rurze (rys. 3).
Kolejność prac również nie sprzyja ocieplaniu gzymsów; najpierw wykonuje się dach, a dopiero później ocieplenie. Na górnej krawędzi gzymsu trzeba by ułożyć ocieplenie przed położeniem obróbek blacharskich. Jak się okazuje, na większości budów obróbki blacharskie kładzie się bez ocieplenia gzymsu.
To powoduje powstawanie skroplin pod obróbką blacharską i szybkie topnienie śniegu na niej. To pierwsze zjawisko bardzo często jest spowodowane funkcjonowaniem przewiewów wokł murłaty i gzymsu.
Dobór rynny do gzymsu
Jeżeli wykonawca stwierdzi, że wysokość deski czołowej jest za niska i nie może zmieścić na niej sztucera i wykonać wymaganego spadku rynny, zaczyna szukać bardziej płaskich systemów, w których nie ma sztucera, a rury spustowe są wlutowane w rynnę. Takie warunki spełniają systemy nazywane rynnami ciągnionymi wytwarzanymi na wymiar na specjalnych maszynach. Dekarz zyskuje w ten sposób od 5 do 7 cm. Jednak takie rozwiązanie ma wady, gdy rynna leży nad gzymsem, a rura spustowa musi przejść przez gzyms.
Ze względu na rozszerzalność termiczną rynny rury spustowe powinny przechodzić przez gzyms w rurach osłonowych (rys. 3). Rury osłonowe muszą wychodzić ponad blachę obróbek osłaniających gzyms na kilka centymetrów, a na to nie zawsze jest przestrzeń. Z tego powodu nie są wykonywane i rozszerzalność termiczna rynny nie jest kompensowana.
Dodatkowo rynny są zawieszane, gdy nie ma jeszcze ocieplenia i tynku na gzymsie. Wykonanie w takich warunkach odpowiedniej rury osłonowej jest trudne. Problem polega na zgraniu wymiarów przez dwie ekipy, które w praktyce nie mają ze sobą kontaktu. To powinien uwzględniać konsekwentnie realizowany projekt.
Wnioski
Gzymsy muszą być ocieplane grubszymi lub bardziej izolacyjnymi materiałami, niż się to w praktyce (i w projektach) wykonuje. W dachach z gzymsami rynny wraz z obróbkami blacharskimi powinny być wykonane na wymiar z blach dających się lutować. Przygotowanie takiego połączonego systemu wymaga wysokojakościowej pracy. To trwa długo i dużo kosztuje. Takie wykonanie prawidłowo połączonych rynien z obróbkami powinno być przewidziane w projekcie, który powinien zawierać dobrze przygotowane szczegóły wykonawcze.
Gdy na dachu z gzymsem ma być zamocowany system rynnowy z blach powlekanych, przejście przez gzyms musi być na zasadzie rura w rurze lub rury spustowe muszą przechodzić nad gzymsem (co nie jest estetyczne).
Kształt okapu w dachach z gzymsem powoduje duże problemy w poprawnym ułożeniu termo- i paroizolacji. Z tego powodu w takich dachach bardzo często występują przewiewy – groźne zjawisko obniżające skuteczność termoizolacji dachu i powodujące duże zawilgocenie w miejscu występowania. Z opisanych powodów trzeba się dobrze zastanowić, czy warto budować okap w kształcie gzymsu.
Fot. 1. Podstawowym problemem gzymsów jest odpowiednie ich ocieplenie i przejście rury spustowej odprowadzającej wodę z rynien. W tym dachu na górze gzymsu ułożona jest tylko deska służąca do zamocowania obróbki blacharskiej.
Rys. 1. Jeden z lepszych projektów gzymsu, jednak zawiera błędy: gzyms jest zbyt słabo izolowany. Ciepło przepływa po najkrótszej trasie. Na ścianie projekt przewiduje warstwę 15 cm, a na gzymsie 5 cm styropianu.
Rys. 2. Rysunek zrealizowanego projektu. Zastanawia jednak, jak można nie zauważyć mostkowania cieplnego takiej konstrukcji. Autorzy takich projektów powinni zapoznać się z uwagami przedstawionymi w artykule.
Fot. 2. Po otynkowaniu ścian wewnętrznych na betonie sięgającym aż do końca gzymsu utworzyły się skropliny. Oznacza to, że w tym miejscu jest dużo niższa temperatura niż na ścianach wykonanych z bloczków ceramicznych.
Fot. 3. Woda na tej ścianie pochodzi z powietrza przepływającego wokół mostka cieplnego, jakim jest tak wykonany gzyms. Wszystkie ściany, na których jest betonowy rdzeń gzymsu, były wilgotne, podobnie jak te sfotografowane.
Fot. 4. Najtrudniejszy fragment gzymsu: sztucer zbierający wodę z rynny do rury spustowej przechodzi przez blachę osłaniającą gzyms od góry. W tym wypadku nie wszystkie połączenia były lutowane i przeciekały.
Fot. 5. Rury spustowe mają większą rozszerzalność cieplną niż betonowy rdzeń i styropian, który go osłania. Dlatego zawsze powinny być włożone w inną, szerszą rurę, wystającą jednak ponad blachę osłaniającą gzyms od góry.
Fot. 6. Przykład opisany w tekście. Rynna „ciągniona” nad gzymsem. Jest nietypowo podparta ze względu na małą wysokość deski czołowej. Rura spustowa w takich rynnach jest na stałe połączona z rynną (rys. 3).
Fot. 7. W tym dachu gzyms jest dobrze izolowany cieplnie, ale przejście rur spustowych już było remontowane. Warto się zastanowić, co się stanie, gdy rynny trzeba będzie z jakichś powodów zdemontować.
Rys. 3. Schemat wyjaśniający konieczność stosowania osłony (rura w rurze) rury spustowej, gdy system rynnowy nie zawiera elementów rekompensujących rozszerzalność rynny. Rura osłonowa musi jednak wystawać ponad blachę obróbki blacharskiej.
Rys. 4. Schemat przedstawia zasady wyliczania wysokości deski czołowej, czyli odległości między rdzeniem gzymsu a końcem krokwi. Gdy wlot do szczeliny wentylacyjnej jest pod rynną, długość pasa podrynnowego musi być odpowiednia (oznaczenie gwiazdką).
Fot. 8. Budynek z gzymsem w budowie. Widać betonową wylewkę stanowiącą rdzeń gzymsu oraz rodzaj wieńca. Ten rdzeń sięga wewnętrznejstrony ściany (fot. 9). Skutki zbyt małej osłony termicznej widać na fot. 2, 3, 9 i 10.
Fot. 9. Budynek z fot. 8. Rdzeń gzymsu sięgawewnętrznej strony ściany na wszystkich stronach budynku. Wilgoć na betonowych rdzeniach pojawiła się po deszczu, co jest dowodem na brak spadku na rdzeniu.
Fot. 10. Gzyms z fot. 2, 3, 8, 9, 10, ale już ocieplony. Jest zima i widać skutki nieszczelności powstałych na połączeniach rynny i blach z gzymsem i murami. Woda powstaje na skutek wzmożonegotopnienia śniegu.
Fot. 11. Inny budynek z gzymsem. Widoczne nacieki powstały wskutek działania przewiewów, które funkcjonują dzięki różnicy temperatur między powietrzem wewnętrznym a zewnętrznym. Przy dużych mrozach cała para wodna zawarta w powietrzu się wykrapla.
W publikacji "Wytyczne dekarskie. Zeszyt 2. Warstwy wstępnego krycia - detale wykonawcze” wydanej przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy przedstawiono podstawowe zasady budowy najważniejszych fragmentów...
W publikacji "Wytyczne dekarskie. Zeszyt 2. Warstwy wstępnego krycia - detale wykonawcze” wydanej przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy przedstawiono podstawowe zasady budowy najważniejszych fragmentów dachów pochyłych pozwalających uzyskać wymaganą klasę szczelności.
Poznaj zasady wykonania warstw wstępnego krycia z folii niskoparoprzepuszczalnej oraz płyt wstępnego krycia. Jak wykonać warstwy wstępnego krycia w najważniejszych fragmentach dachów skośnych?
Poznaj zasady wykonania warstw wstępnego krycia z folii niskoparoprzepuszczalnej oraz płyt wstępnego krycia. Jak wykonać warstwy wstępnego krycia w najważniejszych fragmentach dachów skośnych?
Sposobem na ograniczenie zjawiska przenikania oraz skraplania się pary wodnej w dachu jest takie jego wykonanie, by para wodna go nie przenikała albo by go zawsze sprawnie opuszczała. Z wieloletnich doświadczeń...
Sposobem na ograniczenie zjawiska przenikania oraz skraplania się pary wodnej w dachu jest takie jego wykonanie, by para wodna go nie przenikała albo by go zawsze sprawnie opuszczała. Z wieloletnich doświadczeń i badań wynika, że ta pierwsza metoda jest droga i nie do końca skuteczna. Druga natomiast jest prosta i efektywna, ponieważ wykorzystuje naturalne zjawisko wentylowania, czyli usuwania wilgoci za pomocą przepływającego powietrza.
Podstawowe wymagania dotyczące obiektów budowlanych wykonanych z płyt warstwowych/paneli odnoszą się przede wszystkim do ich nośności i stateczności, tak aby występujące obciążenia nie prowadziły do odkształceń...
Podstawowe wymagania dotyczące obiektów budowlanych wykonanych z płyt warstwowych/paneli odnoszą się przede wszystkim do ich nośności i stateczności, tak aby występujące obciążenia nie prowadziły do odkształceń o niedopuszczalnym stopniu deformacji oraz do zagrożenia bezpieczeństwa pożarowego. W razie wybuchu pożaru zapewni to zachowanie nośność konstrukcji i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Niemniej często w branży budowlanej uwzględniane są dodatkowe wymagania dla płyt warstwowych,...
System Canada Rubber - Silver Roof opracowano do wykonywania napraw przeciekających pokryć dachowych lub ich renowacji, bez konieczności zrywania istniejących warstw i ich utylizacji czy też kosztownej...
System Canada Rubber - Silver Roof opracowano do wykonywania napraw przeciekających pokryć dachowych lub ich renowacji, bez konieczności zrywania istniejących warstw i ich utylizacji czy też kosztownej wymiany całego dachu. Dzięki zastosowaniu tej technologii powierzchnia dachu jest zabezpieczona szczelną, trwałą, bezspoinową, elastyczną membraną bitumiczną oraz finalnie pokryta srebrnym lakierem asfaltowym.
Azbest jest wykorzystywany od kilku tysięcy lat. Stosowanie go w gospodarce na masową skalę rozpoczęło się po 1945 roku. Polska, podobnie jak inne kraje w Europie i na świecie, masowo sprowadzała ten minerał...
Azbest jest wykorzystywany od kilku tysięcy lat. Stosowanie go w gospodarce na masową skalę rozpoczęło się po 1945 roku. Polska, podobnie jak inne kraje w Europie i na świecie, masowo sprowadzała ten minerał oraz gotowe wyroby azbestowe znajdujące zastosowanie w budownictwie i innych gałęziach gospodarki.
Przegrody obiektów budowlanych powinny charakteryzować się szczelnością oraz wymaganą izolacyjnością i nie powinny trwale gromadzić w sobie wilgoci. Takie warunki mogą zostać dotrzymane jedynie poprzez...
Przegrody obiektów budowlanych powinny charakteryzować się szczelnością oraz wymaganą izolacyjnością i nie powinny trwale gromadzić w sobie wilgoci. Takie warunki mogą zostać dotrzymane jedynie poprzez odpowiedni dobór rodzaju i grubości ich warstw składowych oraz umożliwienie im pozbywania się nadmiaru zgromadzonej w nich wilgoci. Skuteczność termoizolacji będzie wyższa w przypadku wyeliminowania lub ograniczenia do minimum liczby mostków termicznych. Projekt stropodachu powinien uwzględniać także...
Jak projektować, wykonywać oraz utrzymywać dachy i stropodachy? Poznaj przepisy ustawy Prawo Budowlane, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego oraz dyrektywę Rady dotyczące tego zagadnienia.
Jak projektować, wykonywać oraz utrzymywać dachy i stropodachy? Poznaj przepisy ustawy Prawo Budowlane, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego oraz dyrektywę Rady dotyczące tego zagadnienia.
Sektor budowlany przechodzi prawdziwą rewolucję, od kiedy Unia Europejska podjęła działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych. Na rynku pojawiają się coraz bardziej...
Sektor budowlany przechodzi prawdziwą rewolucję, od kiedy Unia Europejska podjęła działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych. Na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Jest to także nowe wyzwanie dla osób budujących domy, które do tej pory korzystały przede wszystkim z tanich technologii. Teraz muszą pamiętać również o rygorystycznych wymogach unijnych.
Ze względu na duże powierzchnie przekryć dachy nad basenami sportowymi wymagają zastosowania lekkich materiałów wysokiej jakości i o właściwej kolejności warstw oraz bardzo starannego wykonania.
Ze względu na duże powierzchnie przekryć dachy nad basenami sportowymi wymagają zastosowania lekkich materiałów wysokiej jakości i o właściwej kolejności warstw oraz bardzo starannego wykonania.
Dla prawidłowego funkcjonowania dachy płaskie muszą być wykonywane ze spadkiem (minimalny kąt nachylenia dachu powinien wynosić co najmniej 2-3%), aby woda opadowa mogła swobodnie spłynąć do rynien - zastoiny...
Dla prawidłowego funkcjonowania dachy płaskie muszą być wykonywane ze spadkiem (minimalny kąt nachylenia dachu powinien wynosić co najmniej 2-3%), aby woda opadowa mogła swobodnie spłynąć do rynien - zastoiny wodne mogą bowiem powodować wiele szkód zarówno na dachu, jak i wewnątrz domu.
Jakie rodzaje obciążeń mogą oddziaływać na pokrycia i konstrukcje dachów? Podstawę do obliczeń poszczególnych rodzajów obciążeń stanowią stosowne normy.
Jakie rodzaje obciążeń mogą oddziaływać na pokrycia i konstrukcje dachów? Podstawę do obliczeń poszczególnych rodzajów obciążeń stanowią stosowne normy.
Warstwowe płyty dachowe ze względu na szybki oraz nieskomplikowany montaż, niewielką (w porównaniu do innych rozwiązań dachowych) masę, konkurencyjną cenę, szczelność, dobre właściwości termoizolacyjne...
Warstwowe płyty dachowe ze względu na szybki oraz nieskomplikowany montaż, niewielką (w porównaniu do innych rozwiązań dachowych) masę, konkurencyjną cenę, szczelność, dobre właściwości termoizolacyjne i trwałość od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych.
Dachy niewentylowane lub źle wentylowane ulegają zawilgoceniu, a ponieważ mokra termoizolacja dobrze przewodzi ciepło, następuje przyspieszona wymiana ciepła przez dach. Z tego powodu dachy niewentylowane...
Dachy niewentylowane lub źle wentylowane ulegają zawilgoceniu, a ponieważ mokra termoizolacja dobrze przewodzi ciepło, następuje przyspieszona wymiana ciepła przez dach. Z tego powodu dachy niewentylowane są zimne. Można się o tym przekonać na podstawie obserwacji ich zdjęć wykonanych kamerą termowizyjną. Kamery termowizyjne zamieniają promieniowanie podczerwone wysyłane przez badany obiekt na światło widzialne. Na wykonanych przez nie zdjęciach zimne miejsca są zazwyczaj ciemne (niebieskie), ciepłe...
Wprowadzenie na szerszą skalę dachów zielonych wpisuje się w strategię przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu i poprawy jakości życia mieszkańców. Podstawowe funkcje dachów zielonych w odniesieniu...
Wprowadzenie na szerszą skalę dachów zielonych wpisuje się w strategię przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu i poprawy jakości życia mieszkańców. Podstawowe funkcje dachów zielonych w odniesieniu do klimatu miasta to retencjonowanie wody opadowej, redukcja zanieczyszczeń powietrza, osłabianie negatywnych efektów zjawiska miejskiej wyspy ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej budynków.
Termomodernizacja dotyczy dostosowania budynku do nowych wymagań ochrony cieplnej i oszczędności energii. Ponadto stanowi zbiór zabiegów mających na celu wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie strat ciepła...
Termomodernizacja dotyczy dostosowania budynku do nowych wymagań ochrony cieplnej i oszczędności energii. Ponadto stanowi zbiór zabiegów mających na celu wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie strat ciepła w istniejącym budynku. Jest jednym z elementów modernizacji budynku, który przynosi korzyści finansowe i pokrycie kosztów innych działań.
Artykuł powstał w oparciu o publikację „Fachowe zasady krycia dachów dachówkami ceramicznymi i betonowymi”, wydaną przez Polskie Stowarzyszenia Dekarzy jako „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”.
Artykuł powstał w oparciu o publikację „Fachowe zasady krycia dachów dachówkami ceramicznymi i betonowymi”, wydaną przez Polskie Stowarzyszenia Dekarzy jako „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 3”.
Choć w dyskursie publicznym spotkać się można z różnymi opiniami na ten temat, 97% naukowców zajmujących się klimatem łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka [1]. Zmiany klimatu zostały...
Choć w dyskursie publicznym spotkać się można z różnymi opiniami na ten temat, 97% naukowców zajmujących się klimatem łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka [1]. Zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny.
Ze względu na możliwe intensywne opady śniegu w okresie zimowym w polskiej architekturze dominują dachy skośne. Zalegający śnieg stanowi dodatkowe obciążenie dla dachu, co musi zostać uwzględnione w procesie...
Ze względu na możliwe intensywne opady śniegu w okresie zimowym w polskiej architekturze dominują dachy skośne. Zalegający śnieg stanowi dodatkowe obciążenie dla dachu, co musi zostać uwzględnione w procesie projektowania i wpływa na jego wymaganą wytrzymałość. Dachy skośne nie wymagają usuwania nadmiaru śniegu z jego powierzchni, dlatego przez lata były najczęściej wybieranym rozwiązaniem konstrukcyjnym. Jednak dachy płaskie coraz bardziej podbijają serca inwestorów i architektów. Zaliczamy do nich...
Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce ’2019”, sektor fotowoltaiki (PV) jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE w Polsce i na świecie.
Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce ’2019”, sektor fotowoltaiki (PV) jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE w Polsce i na świecie.
Większość z nas spotkała się z problemem przeciekającego dachu. Tradycyjne pokrycia, takie jak gont bitumiczny i papa termozgrzewalna, mają swoje zalety, ale nie są też pozbawione wad. Dachy kryte papą...
Większość z nas spotkała się z problemem przeciekającego dachu. Tradycyjne pokrycia, takie jak gont bitumiczny i papa termozgrzewalna, mają swoje zalety, ale nie są też pozbawione wad. Dachy kryte papą lub gontem z czasem tracą szczelność. Wynika to z degradacji materiałów pod wpływem działania czynników atmosferycznych lub ze złego wykonawstwa.
Domy z wielkiej płyty wyróżniają się w krajobrazie Polski. Najczęściej budowano z nich wieżowce, mające około 10 pięter. Przez wiele lat w kontekście ich użytkowania mówiono o aspekcie estetycznym. Dziś...
Domy z wielkiej płyty wyróżniają się w krajobrazie Polski. Najczęściej budowano z nich wieżowce, mające około 10 pięter. Przez wiele lat w kontekście ich użytkowania mówiono o aspekcie estetycznym. Dziś jednak porusza się ważne kwestie dotyczące kwestii użytkowych, w tym – ich odpowiedniej izolacji.
KÖSTER BAUCHEMIE AG specjalizuje się w produkcji i dystrybucji materiałów do hydroizolacji i ochrony budowli oraz systemów uszczelnień, a ich produkty chronią budowle na całym świecie. Zarówno podczas...
KÖSTER BAUCHEMIE AG specjalizuje się w produkcji i dystrybucji materiałów do hydroizolacji i ochrony budowli oraz systemów uszczelnień, a ich produkty chronią budowle na całym świecie. Zarówno podczas renowacji budynków historycznych, jak i w trakcie budowy nowych obiektów – proponuje skuteczne rozwiązanie każdego problemu związanego ze szkodliwym oddziaływaniem wody i wilgoci.
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby...
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby tradycyjne – od wielu lat stosowane w budownictwie, a także nowatorskie, zaawansowane technologicznie rozwiązania gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Bezspoinowe posadzki żywiczne są często nazywane posadzkami przemysłowymi. Ze względu na ich właściwości, m.in. trwałość, wytrzymałość mechaniczną, w tym odporność na ścieranie, szczelność i nienasiąkliwość...
Bezspoinowe posadzki żywiczne są często nazywane posadzkami przemysłowymi. Ze względu na ich właściwości, m.in. trwałość, wytrzymałość mechaniczną, w tym odporność na ścieranie, szczelność i nienasiąkliwość oraz łatwość utrzymania w czystości, rozwiązania posadzkowe na bazie żywic syntetycznych są powszechnie stosowane w zakładach produkcyjnych z różnych branż.
Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, a zwłaszcza halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne bez obudowy, jaką stanowią ściany osłonowe czy przekrycia dachowe. Wykonuje się je z lekkiej...
Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, a zwłaszcza halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne bez obudowy, jaką stanowią ściany osłonowe czy przekrycia dachowe. Wykonuje się je z lekkiej obudowy, takiej jak: płyty warstwowe, systemy oparte na bazie kaset stalowych wzdłużnych, warstwowe przekrycia dachowe z elementem nośnym w postaci blach trapezowych. Wymienione rozwiązania mają szereg zalet, m.in. małą masę jednostkową, możliwość montażu niezależnie od warunków atmosferycznych,...
Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami...
Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami Technicznymi lub w skrócie WT – stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania wszystkich rodzajów budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych, spełniających funkcje użytkowe budynków. Ten akt prawny jest aktem wykonawczym do Ustawy Prawo budowlane i określa...
Współczesne budownictwo kładzie coraz większy nacisk na energooszczędność i poprawę efektywności energetycznej obiektów. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię, projektanci, architekci i inwestorzy...
Współczesne budownictwo kładzie coraz większy nacisk na energooszczędność i poprawę efektywności energetycznej obiektów. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię, projektanci, architekci i inwestorzy chętniej stosują technologie korzystające z energii odnawialnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.