Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Membrany i folie wokół kominów – problemy z przepisami

Dach pokryty dachówką holenderką z kominem wyłożonym płytką ceramiczną w tym samym kolorze angoby. Na narożnikach komina ułożono małe gąsiory „wieżowe”. Fot. RuppCeramika

Dach pokryty dachówką holenderką z kominem wyłożonym płytką ceramiczną w tym samym kolorze angoby. Na narożnikach komina ułożono małe gąsiory „wieżowe”. Fot. RuppCeramika

Sposoby łączenia kominów z warstwami wstępnego krycia, czyli z papami na deskowaniu, foliami (FWK) lub membranami wstępnego krycia (MWK), są podobne. Najbardziej popularne w tej grupie są membrany (MWK).

Zobacz także

Proof-Tech Nowoczesny standard hydroizolacji dachu płaskiego

Nowoczesny standard hydroizolacji dachu płaskiego Nowoczesny standard hydroizolacji dachu płaskiego

Dach płaski, ze względu na minimalny spadek i długie zaleganie wody, jest jednym z najtrudniejszych pod względem szczelności elementów budynku. Jak prawidłowo zaprojektować i wykonać jego hydroizolację,...

Dach płaski, ze względu na minimalny spadek i długie zaleganie wody, jest jednym z najtrudniejszych pod względem szczelności elementów budynku. Jak prawidłowo zaprojektować i wykonać jego hydroizolację, by uniknąć kosztownych przecieków przez kolejne dziesięciolecia?

Canada Rubber Polska Bezszwowe systemy hydroizolacyjne w technologii płynnych membran: System DROOF 250 w praktyce budowlanej

Bezszwowe systemy hydroizolacyjne w technologii płynnych membran: System DROOF 250 w praktyce budowlanej Bezszwowe systemy hydroizolacyjne w technologii płynnych membran: System DROOF 250 w praktyce budowlanej

Współczesne wykonawstwo dachowe oraz tarasowe staje przed wyzwaniem zapewnienia długotrwałej szczelności w warunkach coraz bardziej zmiennego klimatu. Tradycyjne rozwiązania oparte na materiałach rolowych,...

Współczesne wykonawstwo dachowe oraz tarasowe staje przed wyzwaniem zapewnienia długotrwałej szczelności w warunkach coraz bardziej zmiennego klimatu. Tradycyjne rozwiązania oparte na materiałach rolowych, ze względu na obecność licznych spoin i połączeń mechanicznych, generują ryzyko nieszczelności w punktach newralgicznych. Odpowiedzią na te problemy jest system płynnych membran poliuretanowych DROOF 250 od Canada Systems, który redefiniuje podejście do ochrony przeciwwodnej obiektów.

Canada Rubber Polska Innowacyjny sposób zabezpieczania detali dachowych dzięki MS NOW

Innowacyjny sposób zabezpieczania detali dachowych dzięki MS NOW Innowacyjny sposób zabezpieczania detali dachowych dzięki MS NOW

Canada Rubber MS NOW to trwała, jednoskładnikowa membrana w płynie do uszczelniania detali dachowych. Tworzy elastyczną, odporną na wodę i warunki atmosferyczne powłokę.

Canada Rubber MS NOW to trwała, jednoskładnikowa membrana w płynie do uszczelniania detali dachowych. Tworzy elastyczną, odporną na wodę i warunki atmosferyczne powłokę.

Budowane obecnie w budownictwie jedno- i wielorodzinnym kominy przeznaczone są do odprowadzania spalin z pieców grzewczych oraz z kominków lub funkcjonują jako wyprowadzenie instalacji wentylacyjnych. Z tego powodu najczęściej występują trzy rodzaje kominów:

  • spalinowe, zawierające najczęściej dwa przewody spalinowe (piec + kominek),
  • wentylacyjne, o różnej liczbie kanałów,
  • spalinowo-wentylacyjne, o wielu różnych przewodach.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690, ze zm.); materiały łatwo zapalne nie mogą stykać się z kominem spalinowym. Odległość tych materiałów określono w par. 265.4. rozporządzenia: „Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną – co najmniej 0,15 m”.

W związku z tym, że wszystkie membrany i folie wstępnego krycia mają klasę ogniową E lub F, czyli są palne lub łatwo zapalne, ich montaż wokół murowanych kominów spalinowych i dymowych powinien być inny niż wokół kominów wentylacyjnych. Oczywiście wokół kominów spalinowo-wentylacyjnych montaż MWK powinien być podobny jak wokół wyłącznie spalinowych. Dużo zależy od usytuowania względem siebie poszczególnych kanałów. Inaczej trzeba montować MWK, jeżeli kanały spalinowe znajdują się między kanałami wentylacyjnymi (rys. 1), a odmiennie, jeżeli są po jednej z dwóch skrajnych stron komina. W każdym z tych przypadków trzeba dystansować od kominów drewniane belki więźby dachowej oraz wszelkie materiały palne, w tym MWK, FWK i papę na deskowaniu.

Jeżeli dystans ten jest wypełniony wełną mineralną (lub komin jest otynkowany na siatce), jego wielkość może wynosić 15 cm. Bez wypełnienia lub tynkowania odległość ta powinna wynosić co najmniej 30 cm.

W wielu dachach warunki te powodują konieczność budowania specjalnych ram omijających kominy i przenoszących siły obciążające więźbę. Wykonuje się je za pomocą prostych połączeń przyciętych krokwi belkami nazywanymi wymianami i przejmami (rys. 2).

Na takich ramach zdystansowanych od kominów spalinowych można już zamocować membrany i folie, a komin połączyć z nimi miękkimi blachami (fot. 1–3), tak aby ewentualnie powstałe w tym miejscu skropliny i przecieki nie dostały się do środka dachu.

Blachy użyte do takiego celu powinny być odpowiednio miękkie, by można było je łatwo wyginać (fot. 3), co bardzo przyspiesza ich montaż. Ich miękkość nie ma żadnego znaczenia konstrukcyjnego. Blachy te, w celu zwiększenia szczelności połączenia, można również wygiąć w kształt korytka, którego spływ należy skierować w stronę spadku dachu.

Jak interpretować par. 265.4 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?

Czy powszechnie stosowane systemowe kominy spalinowe wykonane z betonu z wkładkami ceramicznymi lub stalowymi, w których przestrzeń między wkładką a betonowym pustakiem jest wypełniona prasowaną wełną mineralną, wymagają zastosowania wymienionych w rozporządzeniu dystansów od materiałów palnych? Jest to pytanie do ministra infrastruktury, który podpisał rozporządzenie.

Zapisy rozporządzenia można zastosować w odniesieniu do kominów murowanych z cegły, w których po wielu latach eksploatacji powstają szpary między cegłami z powodu wykruszenia się zaprawy. Przez te szpary w wypadku zapalenia się sadzy przedostawały się za komin rozpalone jej fragmenty, które następnie wywoływały pożary. Kominy systemowe wyposażone są we wkładki ognioodporne z wełny mineralnej, a spaliny przepływają przez gładkie rury ceramiczne lub stalowe łączone bardzo precyzyjnie. W związku z tym przeskok ewentualnych iskier lub rozpalonej sadzy poza komin jest niemożliwy.

Problem dotyczy nie tylko membran wstępnego krycia, lecz także paroizolacji. W wielu wypadkach dowolność interpretacji par. 265.4. rozporządzenia jest przyczyną konfliktów.

MWK na kominie wentylacyjnym

MWK może być przymocowana bezpośrednio na styk. Sposobów zamocowania jest tak wiele, jak wiele możliwych standardów wykonania dachu. W wersji podstawowej – dostatecznej – MWK musi być tylko wywinięta na komin i jakkolwiek do niego przymocowana (fot. 4), a w wersji podstawowej – wystarczającej – powinna być do komina przyklejona (rys. 3), najlepiej taśmą butylową lub klejem (uszczelniaczem dekarskim). Natomiast w najlepszej wersji MWK po przyklejeniu taśmą butylowa powinna być do niego dociśnięta i uszczelniona szeroką taśmą jednostronnie klejącą (rys. 4). Ten zabieg ma podwójne znaczenie: taśma zewnętrzna dociska MWK do butylu i lepiej uszczelnia to połączenie oraz zwiększa jego trwałość.

MWK na kominie obudowanym 

W tym wypadku MWK musi osłaniać również płytę obudowy i łączyć się szczelnie z warstwą membrany układaną na krokwiach. W wariancie przedstawionym na rys. 5, w którym komin jest osłonięty twardą wełną mineralną o grubości 15 cm, nie ma znaczenia, czy jest to komin wentylacyjny, czy spalinowy. Wymagania rozporządzenia są spełnione, ponieważ warstwa ognioodpornej termoizolacji osłania murowany komin na całej grubości dachu.

Często kominy spalinowe ocieplane są styropianem i tynkowane. Jeżeli są to kominy murowane, to jest to wariant sprzeczny z przepisami, ponieważ styropian jest materiałem palnym.

Paroizolacja

Na kominach murowanych paroizolacja również powinna być ułożona z zachowaniem wspomnianych przepisów. Jednak zasada działania paroizolacji zmusza do ich szczelnego łączenia z wszelkimi instalacjami przechodzącymi przez dach. Wynika to z dwóch funkcji tej warstwy: paroizolacje są jednocześnie wiatroizolacjami. Ich szczelne ułożenie i połączenie z murami i innymi elementami budynku ogranicza bardzo groźne zjawisko przewiewów. Przewiewy powstają przez różnicę temperatur i polegają na szybkim przepływie ciepłego powietrza wewnętrznego przez wszelkie szpary i szczeliny w budynku. Dachy ze względu na swoją konstrukcję są szczególnie podatne na powstawanie tego zjawiska, a szczelnie ułożone paroizolacje są najskuteczniejszą warstwą zapobiegającą ich powstawaniu.

Wydaje się, że dobrą metodą rozwiązania tego problemu jest mocowanie folii paroizolacyjnych do kominów spalinowych za pośrednictwem specjalnych przeciwpożarowych płyt gipsowych. Paroizolacja włożona między te płyty nie powinna się zapalić przy wybuchu sadzy.

Nieunikniona sprzeczność

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną powszechnie występującą sprzeczność z przepisami przeciwpożarowymi: na każdym dachu pochyłym, na którym zastosowano pokrycia układane na łatach, listwy te muszą dochodzić do kominów spalinowych. Widać to dobrze na fot. 5, a fot. 6 jest dowodem pośrednim, pokazującym gwóźdź przechodzący przez MWK (błąd dekarski). Wiadomo, że łączy on łaty z kontrłatami.

Oczywiście teoretycznie można łatwo wyeliminować ten problem dzięki zastosowaniu w tych miejscach łat metalowych. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę specyfikę pracy i trudności występujące na dachach, byłaby to duża komplikacja dla wykonawców. Koszty też bardzo by wzrosły.

Wnioski

Okazuje się, że całkowicie słuszne, ale nieuaktualniane przepisy w zetknięciu z rzeczywistością wywołują dużo wątpliwości i problemów. Rola projektantów, inspektorów nadzoru i wykonawców jest bardzo trudna, bo przepisy nie są dostosowane do powszechnie stosowanych nowoczesnych materiałów budowlanych i ich interpretacja nie jest łatwa, bo uzależniona od indywidualnych przypadków.

Jednocześnie wydaje się, że łatwo jest sprawdzić, czy wybuch sadzy w gotowych systemowych kominach spalinowych z wkładkami osłoniętymi wełną mineralną może spowodować jakiekolwiek zagrożenie pożarowe. Jest w Polsce kilka instytucji, gdzie można by to zrobić przy niewielkich kosztach.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ultrapur Sp. z o.o. Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza Izolacja z piany poliuretanowej – skuteczne ocieplenie poddasza

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

Jak uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, przeciągów oraz efektu zimnych ścian? Poznaj zalety izolacji z piany poliuretanowej Ultrapur – laureata wyróżnienia „Perły Jakości QI 2023”.

dr inż. Andrzej Konarzewski Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych

Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych Żywotność dachów metalowych i systemów fotowoltaicznych

Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja...

Wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także jest rozważną inwestycją ekonomiczną w energię elektryczną zarówno na dachach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Inwestycja w fotowoltaikę na dachu zwykle ma prosty okres zwrotu wynoszący 3–7 lat, a i produkcja energii trwa przez kolejne 25 lat lub nawet dłużej. Jednak montaż PV na dachu o żywotności krótszej niż 10 lat może nie mieć sensu finansowego.

Redakcja IZOLACJE.com.pl Biurowce w służbie bioróżnorodności miast

Biurowce w służbie bioróżnorodności miast Biurowce w służbie bioróżnorodności miast

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield „Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe”, do 2030 r. ponad trzy czwarte (76%) budynków...

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield „Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe”, do 2030 r. ponad trzy czwarte (76%) budynków biurowych w Europie może być przestarzała. Jednym z powodów są coraz bardziej intensywne działania legislacyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju, które zobowiązują inwestorów do modernizacji nieruchomości i przystosowania ich do aktualnych standardów ESG. Dla przykładu, coraz więcej miast w Ameryce...

Joanna Szot Chłodne dachy

Chłodne dachy Chłodne dachy

Silne ocieplenie klimatu Polski dotyczy wszystkich pór roku, ale szczególnie latem jest uciążliwe. Przegrzane dachy sprawiają, że w pomieszczeniach na poddaszu panuje wysoka temperatura, jest duszno i...

Silne ocieplenie klimatu Polski dotyczy wszystkich pór roku, ale szczególnie latem jest uciążliwe. Przegrzane dachy sprawiają, że w pomieszczeniach na poddaszu panuje wysoka temperatura, jest duszno i nieprzyjemnie. Bardzo często nawet wentylacja nie pomaga. Nadmiernemu nagrzewaniu się dachu, a tym samym poddasza możemy zapobiec. Wyjściem z sytuacji są powłoki termorefleksyjne.

mgr inż. Mariusz Pawlak Dobór łączników do montażu na dachach płaskich

Dobór łączników do montażu na dachach płaskich Dobór łączników do montażu na dachach płaskich

Stowarzyszenie DAFA, realizując jeden ze swoich podstawowych celów statutowych, tj. poprawę standardów wykonania oraz podniesienie jakości specjalistycznych robót budowlanych, wydało publikację z zakresu...

Stowarzyszenie DAFA, realizując jeden ze swoich podstawowych celów statutowych, tj. poprawę standardów wykonania oraz podniesienie jakości specjalistycznych robót budowlanych, wydało publikację z zakresu technik mocowań: „Wytyczne doboru łączników do montażu na dachach płaskich”. Jest to jedno z trzech tego typu opracowań autorskich zespołu specjalistów o długoletnim stażu z firm: EJOT, Essve, Rawlplug i SFS Group.

Redakcja IZOLACJE.com.pl Stowarzyszenie DAFA: Trwają prace nad „Wytycznymi projektowania, montażu i eksploatacji fotowoltaiki na dachach płaskich”

Stowarzyszenie DAFA: Trwają prace nad „Wytycznymi projektowania, montażu i eksploatacji fotowoltaiki na dachach płaskich” Stowarzyszenie DAFA: Trwają prace nad „Wytycznymi projektowania, montażu i eksploatacji fotowoltaiki na dachach płaskich”

Jakie znaczenie dla branży będą miały opracowywane Wytyczne? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy realizacji projektów instalacji fotowoltaicznej na dachach płaskich? Poznaj opinie ekspertów DAFA.

Jakie znaczenie dla branży będą miały opracowywane Wytyczne? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy realizacji projektów instalacji fotowoltaicznej na dachach płaskich? Poznaj opinie ekspertów DAFA.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Chłodny dach i renowacja wyeksploatowanych pokryć dachowych

Chłodny dach i renowacja wyeksploatowanych pokryć dachowych Chłodny dach i renowacja wyeksploatowanych pokryć dachowych

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo od ponad 35 lat jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do hydroizolacji nowych dachów płaskich, jak i renowacji istniejących pokryć m.in. z papy bitumicznej,...

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo od ponad 35 lat jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do hydroizolacji nowych dachów płaskich, jak i renowacji istniejących pokryć m.in. z papy bitumicznej, PVC, TPO/FPO, EPDM. Można go stosować we wszystkich strefach klimatycznych. Rozwiązanie to zostało zastosowane m.in. na dachu największego na świecie radioteleskopu – Wielkiego Teleskopu Milimetrowego, położonego na wysokości 4600 m n.p.m. w Meksyku.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Zielony dach w mieście – ekonomia w ekologicznym wydaniu

Zielony dach w mieście – ekonomia w ekologicznym wydaniu Zielony dach w mieście – ekonomia w ekologicznym wydaniu

Budownictwo to nadal znaczące źródło krajowego PKB. Teraz, gdy proste rezerwy rozwoju są na wyczerpaniu, rynek budowlany wymusza wyszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, co sprawia, że branża ta wręcz skazana...

Budownictwo to nadal znaczące źródło krajowego PKB. Teraz, gdy proste rezerwy rozwoju są na wyczerpaniu, rynek budowlany wymusza wyszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, co sprawia, że branża ta wręcz skazana jest na poszukiwanie nowych dróg ekspansji.

dr inż. Jacek Nowak Pielęgnacja dachów zielonych

Pielęgnacja dachów zielonych Pielęgnacja dachów zielonych

Prawidłowy wzrost oraz przeżywalność roślin uprawianych na dachach zależy od wielu czynników, wśród nich można wymienić odpowiedni skład oraz właściwości powietrzno-wodne podłoży czy lokalne warunki pogodowe....

Prawidłowy wzrost oraz przeżywalność roślin uprawianych na dachach zależy od wielu czynników, wśród nich można wymienić odpowiedni skład oraz właściwości powietrzno-wodne podłoży czy lokalne warunki pogodowe. Rośliny wprowadzane na zielone dachy narażone są na wiele czynników stresowych, które w znacznym stopniu mogą zredukować liczbę nasadzeń zwłaszcza w pierwszych latach uprawy. Bardzo ważny jest właściwy dobór roślin przeznaczonych na zielone dachy z uwzględnieniem ich niskich wymagań siedliskowych,...

mgr inż. Monika Hyjek Panele fotowoltaiczne a bezpieczeństwo pożarowe budynków

Panele fotowoltaiczne a bezpieczeństwo pożarowe budynków Panele fotowoltaiczne a bezpieczeństwo pożarowe budynków

Fotowoltaika to najpopularniejsze odnawialne źródło energii w Polsce. Jest to efekt programów finansowych, które mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Co ciekawe, już w sierpniu...

Fotowoltaika to najpopularniejsze odnawialne źródło energii w Polsce. Jest to efekt programów finansowych, które mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Co ciekawe, już w sierpniu 2021 r. przekroczona została bariera 5 GW mocy fotowoltaiki, choć w strategii „Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku” rząd przewidywał, że poziom 5–7 GW Polska osiągnie w 2030 r. Na koniec pierwszego kwartału 2023 r. łączna moc w fotowoltaice przekroczyła 13 GW. Instytut Energii Odnawialnej IEO...

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Nowoczesne dachy płaskie

Nowoczesne dachy płaskie Nowoczesne dachy płaskie

Dachy płaskie różnią się ze względu na ich zastosowanie i przeznaczenie. Oto kilka rodzajów nowoczesnych dachów płaskich ze względu na ich przeznaczenie.

Dachy płaskie różnią się ze względu na ich zastosowanie i przeznaczenie. Oto kilka rodzajów nowoczesnych dachów płaskich ze względu na ich przeznaczenie.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Naprawa dachu z papy bloku mieszkalnego

Naprawa dachu z papy bloku mieszkalnego Naprawa dachu z papy bloku mieszkalnego

Prezentujemy rezultat prac renowacyjnych dachu płaskiego wieżowca mieszkalnego zlokalizowanego w Lublinie przy ul. Pogodnej. Prace zostały wykonane przez doświadczoną, certyfikowaną przez nas firmę wykonawczą....

Prezentujemy rezultat prac renowacyjnych dachu płaskiego wieżowca mieszkalnego zlokalizowanego w Lublinie przy ul. Pogodnej. Prace zostały wykonane przez doświadczoną, certyfikowaną przez nas firmę wykonawczą. Czas realizacji tej renowacji przypadł na przełom marca i kwietnia 2023 r., a więc zdjęcia i wideo ilustrują stan pół roku po zakończeniu inwestycji.

Celuterm Sp. z o.o. Naprawa dachu po kunie – ile to kosztuje?

Naprawa dachu po kunie – ile to kosztuje? Naprawa dachu po kunie – ile to kosztuje?

Kiedy Twoje poddasze staje się domem dla kuny, konsekwencje mogą być znaczące, a jednym z najważniejszych aspektów do rozważenia jest naprawa dachu. Kuny, ze swoją skłonnością do gryzienia i drapania,...

Kiedy Twoje poddasze staje się domem dla kuny, konsekwencje mogą być znaczące, a jednym z najważniejszych aspektów do rozważenia jest naprawa dachu. Kuny, ze swoją skłonnością do gryzienia i drapania, mogą powodować poważne uszkodzenia, które nie tylko wpływają na komfort mieszkania, ale także na bezpieczeństwo i strukturę Twojego domu. W tym kontekście kluczowym pytaniem jest koszt naprawy dachu po wizycie kuny.

Joanna Szot Płynna hydroizolacja dachów

Płynna hydroizolacja dachów Płynna hydroizolacja dachów

Woda i wilgoć zagrażają nie tylko konstrukcji dachu, są również poważnym problemem dla zdrowia ludzi przebywających w budynku. Niestety potrafią wykorzystać nawet niewielkie niedociągnięcia powstałe podczas...

Woda i wilgoć zagrażają nie tylko konstrukcji dachu, są również poważnym problemem dla zdrowia ludzi przebywających w budynku. Niestety potrafią wykorzystać nawet niewielkie niedociągnięcia powstałe podczas wykonywania hydroizolacji. Dlatego należy zadbać o jak najlepsze materiały oraz fachowe ich wykorzystanie.

Joanna Szot Membrany wysokoprzepuszczalne

Membrany wysokoprzepuszczalne Membrany wysokoprzepuszczalne

Zadaniem dachu jest przede wszystkim ochrona wnętrza budynku przed działaniem destrukcyjnych czynników zewnętrznych. Niemniej istotne jest również zapobieganie utracie ciepła zimą oraz nadmiernemu nagrzewaniu...

Zadaniem dachu jest przede wszystkim ochrona wnętrza budynku przed działaniem destrukcyjnych czynników zewnętrznych. Niemniej istotne jest również zapobieganie utracie ciepła zimą oraz nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń pod skosami latem. Dlatego tak ważne jest zadbanie o wszystkie warstwy dachu, nawet te niewidoczne, takie jak membrany dachowe.

Paweł Siemieniuk Materiały do termoizolacji dachu – nie tylko wełna i styropian

Materiały do termoizolacji dachu – nie tylko wełna i styropian Materiały do termoizolacji dachu – nie tylko wełna i styropian

Tradycyjnie do ocieplenia połaci dachowej stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Nic dziwnego, ponieważ to bardzo dobre materiały do termoizolacji dachów zarówno stromych, jak i płaskich, a odpowiednio...

Tradycyjnie do ocieplenia połaci dachowej stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Nic dziwnego, ponieważ to bardzo dobre materiały do termoizolacji dachów zarówno stromych, jak i płaskich, a odpowiednio dobrane oraz ułożone zapewniają komfort cieplny i akustyczny w pomieszczeniach na poddaszu. Jednak dzisiaj mają konkurencję.

SEMA Software Projektowanie konstrukcji dachowych z oprogramowaniem SEMA Software

Projektowanie konstrukcji dachowych z oprogramowaniem SEMA Software Projektowanie konstrukcji dachowych z oprogramowaniem SEMA Software

Dach nie jest samodzielną konstrukcją wolnostojącą. Zintegrowany jest z bryłą budynku, więc powinien współgrać z jego kształtem, elewacją czy ścianami. Przede wszystkim jednak musi spełniać wymogi budowlane....

Dach nie jest samodzielną konstrukcją wolnostojącą. Zintegrowany jest z bryłą budynku, więc powinien współgrać z jego kształtem, elewacją czy ścianami. Przede wszystkim jednak musi spełniać wymogi budowlane. Istotne są również uwarunkowania lokalne. To tylko niektóre czynniki, które należy wziąć pod uwagę, projektując tę przegrodę.

mgr inż. Robert Wąsik Termomodernizacja i naprawa dachów – piany natryskowe

Termomodernizacja i naprawa dachów – piany natryskowe Termomodernizacja i naprawa dachów – piany natryskowe

Coraz większym zainteresowaniem inwestorów planujących remont lub docieplenie dachu cieszy się metoda łącząca w jednym cechy termoizolacji i hydroizolacji pokrycia dachowego, a mianowicie warstwowy natrysk...

Coraz większym zainteresowaniem inwestorów planujących remont lub docieplenie dachu cieszy się metoda łącząca w jednym cechy termoizolacji i hydroizolacji pokrycia dachowego, a mianowicie warstwowy natrysk sztywnej piany poliuretanowej PUR.

Krzysztof Bagiński, Monika Hyjek Bezpieczeństwo pożarowe dachów

Bezpieczeństwo pożarowe dachów Bezpieczeństwo pożarowe dachów

Bezpieczeństwo pożarowe stanowi obecnie jeden z najważniejszych wymogów stawianych budynkom. Znajomość zagadnień związanych z ochroną pożarową ma kluczowy wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa zarówno w...

Bezpieczeństwo pożarowe stanowi obecnie jeden z najważniejszych wymogów stawianych budynkom. Znajomość zagadnień związanych z ochroną pożarową ma kluczowy wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa zarówno w trakcie realizacji inwestycji, jak i w późniejszym okresie eksploatacji budynku. Stowarzyszenie DAFA, w ramach Grupy Merytorycznej PPOŻ., opracowało praktyczne wytyczne, określające jednolite wymagania z zakresu bezpieczeństwa pożarowego dachów, zasady projektowania oraz doboru materiałów, dobre praktyki...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Dachy i stropodachy – wybrane kwestie projektowe w aspekcie cieplno-wilgotnościowym

Dachy i stropodachy – wybrane kwestie projektowe w aspekcie cieplno-wilgotnościowym Dachy i stropodachy – wybrane kwestie projektowe w aspekcie cieplno-wilgotnościowym

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują nowe wartości graniczne wskaźników w zakresie oszczędności energii (EPmax) i ochrony cieplnej (Umax). Projektując układ warstw materiałowych dachów i stropodachów oraz...

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują nowe wartości graniczne wskaźników w zakresie oszczędności energii (EPmax) i ochrony cieplnej (Umax). Projektując układ warstw materiałowych dachów i stropodachów oraz ich złączy, należy uwzględnić także kryterium w zakresie oceny ryzyka kondensacji powierzchniowej i międzywarstwowej.

Paweł Siemieniuk Okna dachowe – energooszczędność w standardzie

Okna dachowe – energooszczędność w standardzie Okna dachowe – energooszczędność w standardzie

Oszczędność energii to nie chwilowa moda. To także nie warunki, którym muszą odpowiadać nowe budynki. To przede wszystkim komfort przebywania w pomieszczeniach na poddaszu, a także niższe rachunki za ogrzewanie....

Oszczędność energii to nie chwilowa moda. To także nie warunki, którym muszą odpowiadać nowe budynki. To przede wszystkim komfort przebywania w pomieszczeniach na poddaszu, a także niższe rachunki za ogrzewanie. Energooszczędne okna dachowe mogą to zapewnić.

Canada Rubber Polska Szczelny i trwały dach z płynnym silikonem Lastoflex ST

Szczelny i trwały dach z płynnym silikonem Lastoflex ST Szczelny i trwały dach z płynnym silikonem Lastoflex ST

Nowość na polskim rynku – innowacyjny silikon opracowany w systemie zimny dach obniża temperaturę powierzchni, co wydłuża żywotność pokrycia dachowego i pozwala zmniejszyć wydatki związane z pracą instalacji...

Nowość na polskim rynku – innowacyjny silikon opracowany w systemie zimny dach obniża temperaturę powierzchni, co wydłuża żywotność pokrycia dachowego i pozwala zmniejszyć wydatki związane z pracą instalacji klimatyzacyjnych, a także zwiększyć efektywność działania systemów fotowoltaicznych.

PETRALANA Skuteczna izolacja dachu płaskiego

Skuteczna izolacja dachu płaskiego Skuteczna izolacja dachu płaskiego

Mineralna wełna skalna Petralana posiada doskonałe właściwości izolacyjne, a dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Grupa produktów PETRAROOF...

Mineralna wełna skalna Petralana posiada doskonałe właściwości izolacyjne, a dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Grupa produktów PETRAROOF stworzona została z myślą o optymalnej izolacji dachów płaskich. Nie bez znaczenia przy aplikacji wełny skalnej jest jej doskonała zdolność do tłumienia i pochłaniania dźwięków. Uzyskanie izolacyjności akustycznej przegrody jest szczególnie ważne w przypadku hal przemysłowych, gdzie zastosowanie...

Alchimica Polska Sp. z o.o. Renowacja dachu płaskiego szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie

Renowacja dachu płaskiego szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie Renowacja dachu płaskiego szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo został opracowany m.in. z myślą o wykonywaniu renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych. Rozwiązanie to można stosować na każdym rodzaju podłoża, należy...

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo został opracowany m.in. z myślą o wykonywaniu renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych. Rozwiązanie to można stosować na każdym rodzaju podłoża, należy tylko dobrać właściwy podkład gruntujący. W opisywanym przypadku renowacji dachu Szpitala Dziecięcego im. prof. Bogdanowicza na warszawskiej Saskiej Kępie zastosowano Universal Primer 2K-4060, przeznaczony do gruntowania starej papy bitumicznej i membran asfaltowych.

Wybrane dla Ciebie

Jak chronić dach zielony przed wodą i przerastaniem korzeni?»

Jak chronić dach zielony przed wodą i przerastaniem korzeni?» Jak chronić dach zielony przed wodą i przerastaniem korzeni?»

Posadzka pęka? Problem zaczyna się dużo wcześniej »

Posadzka pęka? Problem zaczyna się dużo wcześniej » Posadzka pęka? Problem zaczyna się dużo wcześniej »

Jak ogrzać budynek bez budowy kotłowni? »

Jak ogrzać budynek bez budowy kotłowni? » Jak ogrzać budynek bez budowy kotłowni? »

Dlaczego rury tracą ciepło mimo izolacji? »

Dlaczego rury tracą ciepło mimo izolacji? » Dlaczego rury tracą ciepło mimo izolacji? »

Ten materiał nie pali się, a chroni przed utratą ciepła i hałasem! »

Ten materiał nie pali się, a chroni przed utratą ciepła i hałasem! » Ten materiał nie pali się, a chroni przed utratą ciepła i hałasem! »

Mróz niszczy dach? Sprawdź jak temu zapobiec »

Mróz niszczy dach? Sprawdź jak temu zapobiec » Mróz niszczy dach? Sprawdź jak temu zapobiec »

Czy hydroizolacja wytrzyma 20 czy 40 lat? »

Czy hydroizolacja wytrzyma 20 czy 40 lat? » Czy hydroizolacja wytrzyma 20 czy 40 lat? »

Hydroizolacja metodą natryskową – krok po kroku »

Hydroizolacja metodą natryskową – krok po kroku » Hydroizolacja metodą natryskową – krok po kroku »

Brak jednego elementu i elewacja się sypie »

Brak jednego elementu i elewacja się sypie » Brak jednego elementu i elewacja się sypie »

Dlaczego krawędzie elewacji są najsłabsze? »

Dlaczego krawędzie elewacji są najsłabsze? » Dlaczego krawędzie elewacji są najsłabsze?  »

Porównaj materiały i nie przepłacaj »

Porównaj materiały i nie przepłacaj » Porównaj materiały i nie przepłacaj »

Czy teraz opłaca się inwestować w PV? »

Czy teraz opłaca się inwestować w PV? » Czy teraz opłaca się inwestować w PV? »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl