Wadliwe ułożenie folii w okapie świadczy o słabej orientacji zawodowej dekarza.
K. Patoka
Wydawałoby się, że stosowanie niskoparoprzepuszczalnych folii wstępnego krycia (FWK) w czasach, gdy na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju membran wstępnego krycia (MWK), wynika tylko z przyzwyczajeń. Nic bardziej mylnego: membrany nie wyparły z rynku folii niskoparoprzepuszczalnych, ponieważ we współczesnym budownictwie stosuje się wiele rodzajów konstrukcji dachowych wymagających różnych wyspecjalizowanych materiałów. W wielu wypadkach FWK doskonale spełniają wymagania takich konstrukcji.
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.
Projektując konstrukcję dachu skośnego, za nadrzędny cel należy obrać zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej oraz komfortu korzystania z poddasza. Biorąc pod uwagę rosnący nacisk na ograniczanie...
Projektując konstrukcję dachu skośnego, za nadrzędny cel należy obrać zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej oraz komfortu korzystania z poddasza. Biorąc pod uwagę rosnący nacisk na ograniczanie wpływu budynków na środowisko, odpowiedzialne zaplanowanie ocieplenia dachu wełną i zadbanie o odpowiedni przepływ powietrza staje się niezbędne. Oba aspekty mają bezpośredni wpływ na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, minimalizację strat ciepła oraz ochronę konstrukcji przed...
Płyty bitumiczne to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów pokryciowych, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wyróżniają się one nie tylko trwałością, ale również wszechstronnością...
Płyty bitumiczne to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów pokryciowych, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wyróżniają się one nie tylko trwałością, ale również wszechstronnością zastosowań, która czyni je idealnym rozwiązaniem dla szerokiego spektrum projektów. Czym dokładnie są płyty bitumiczne i dlaczego warto rozważyć ich użycie?
FWK są powszechnie stosowane w dwóch rodzajach konstrukcji:
w dachach z poddaszem nieużytkowym, w którym przestrzeń nad ocieplonym stropem jest wentylowana (rys. 1),
w nieocieplanych dachach budynków magazynowych, przemysłowych itp.
Folie wstępnego krycia znajdują więc zastosowanie wszędzie tam, gdzie funkcje i kształty dachu nie wymagają stosowania membran dachowych o wysokiej paroprzepuszczalności, a jednocześnie ważne są dwie cechy: wysoka wytrzymałość i niskie koszty materiału.
Zastosowanie FWK a wentylacja dachu
Poprawne zastosowanie FWK w dachach z poddaszem mieszkalnym ilustruje rys. 2. Jeżeli dach ma prosty kształt, to wykonanie dwóch szczelin wentylacyjnych według tego schematu nie jest tak trudne, choć na pewno podnosi cenę wykonania dachu. W związku z tym produkowane obecnie FWK są montowane dużo częściej w dachach z poddaszem nieużytkowym (rys. 1). W takich konstrukcjach całe poddasze bez względu na rodzaj więźby stanowi przestrzeń wentylacyjną, która, by działała prawidłowo, musi mieć otwory zapewniające przepływ powietrza atmosferycznego. Na rys. 1 otwory te symbolizowane są przez prostokątne okienka w szczytach budynku. Przepływ powietrza może się również odbywać w kierunku od murłaty do kalenicy lub od murłaty do szczytu budynku. Wybór zależy od rodzaju i kształtu dachu.
Im dach jest mniej nachylony (10°–30°), tym bardziej opłaca się wentylować go za pomocą okienek w szczytach. Przy niskich kątach ruch powietrza wentylującego jest w większym stopniu wywoływany przez wiatr niż przez ciąg termiczny. Wentylacja dachu jest napędzana tymi dwiema siłami działającymi w różnym stopniu w zależności od wielu czynników: głównie od nachylenia dachu i miejsca usytuowania budynku. Natomiast przy większych pochyleniach bardziej efektywne jest wentylowanie od okapu do kalenicy, ponieważ wówczas łatwo powstaje efekt ciągu termicznego. Wiatr jest bardziej zmienny i nieprzewidywalny, a ruch ogrzanego powietrza ku górze jest dużo pewniejszy. Powietrze rozgrzewane jest albo przez słońce, albo przez ciepło uciekające z wnętrza budynku.
Zastosowanie folii i membran jest ściśle związane z teorią wentylowania dachów. Bez sprawnie działającej wentylacji oba te materiały nie funkcjonują właściwie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że działanie wentylacji wymaga przepływu powietrza atmosferycznego i dlatego przestrzenie (rys. 1) lub szczeliny wentylacyjne (rys. 2) muszą mieć wlot i wylot umożliwiający wymianę i ruch tego powietrza.
Rys. 1. Dach z poddaszem nieużytkowym; strych tego dachu jest dobrze wentylowaną, otwartą dla powietrza przestrzenią. W takiej konstrukcji obecnie najczęściej stosowane są niskoparoprzepuszczalne FWK.
Rys. 2. Dom z poddaszem mieszkalnym. FWK użyto tu jako warstwę uszczelniającą pokrycie leżące na łatach z kontrłatami. Taki dach musi mieć dwie szczeliny wentylacyjne: jedną nad, drugą zaś pod FWK. Dolną szczelinę trudno wykonać w skomplikowanych dachach.
FWK w dachach pokrytych blachodachówką
Niestety, nie wszyscy pamiętają o konieczności zapewnienia dobrej wentylacji. Jest to szczególnie widoczne w pokrytych blachodachówkami dachach, których gąsiory są bardzo często uszczelniane profilowanymi wkładkami o kształtach dostosowanych do wygięć blachy. Uszczelki te są również wkładane pod blachy w okapie dachu. Tak wykonany dach ma zamknięte wyloty pod gąsiorem lub wloty w okapie (fot. 1) do szczelin wentylacyjnych.
Ten często powtarzany błąd wynika z nieporozumienia mającego swoje uzasadnienie w historii blachodachówek. Pokrycie to dotarło do Polski ze Skandynawii, gdzie było początkowo stosowane wyłącznie na dachach o bardzo prostej konstrukcji wykonanych z prefabrykowanych wiązarów kratownicowych. Poddasze było oczywiście nieużytkowe i stanowiło przestrzeń wentylacyjną. Na takich konstrukcjach układano jako warstwę wstępną (uszczelniającą) specjale folie nieprzepuszczające pary wodnej, ale z warstwą antykondensacyjną od strony poddasza. Otóż jest kilka przyczyn, z powodu których takie folie preferowane są do stosowania pod blachami profilowanymi.
Rys. 3. Dach z poddaszem nieużytkowym pokryty blachodachówką ułożoną na łatach i kontrłatach z uszczelkami pod gąsiorem i w okapie. Najlepszą dla takiego systemu warstwą wstępną są antykondensacyjne folie paroizolacyjne (zastosowane jako FWK).
Po pierwsze: paroszczelne FWK zapewniają większą trwałość blach, które uszczelnione pod gąsiorem i w okapie mają ograniczoną do minimum styczność z wilgocią (rys. 3). W przypadku zastosowania folii paroprzepuszczalnych (zarówno nisko-, jak i wysokoparoprzepuszczalnych) należy umożliwić przepływ powietrza wentylującego szczelinę utworzoną przez kontrłaty i nie można zastosować uszczelek pod gąsiorem oraz w okapie. W takim układzie powietrze atmosferyczne przewietrzające przestrzeń pod blachą, a nad folią w dachach w naszym klimacie stale dostarcza wilgoci, która bardzo łatwo skrapla się pod blachą i spływa na łaty. W miejscach styku łat z blachą znajdują się śruby montażowe oraz zachodzi tarcie blachy z szorstką powierzchnią drewna. Trwałość blach ulega skróceniu, gdy powietrze nasycone jest wilgocią (co się w Polsce często zdarza). Natomiast przy użyciu szczelnej folii i uszczelek ani powietrze nie będzie dostarczało wilgoci, ani folia nie będzie jej przekazywała.
Po drugie: warstwa antykondensacyjna znajdująca się od strony wewnętrznej (fot. 6) równoważy brak paroprzepuszczalności folii w miejscach styku z drewnem więźby dachowej (krokwie). Włóknina zapewnia nie tylko magazynowanie, lecz także transport pary wodnej, dzięki czemu miejsca styku mogą wyschnąć. Warstwa antykondensacyjna podczas przepływu powietrza wilgotnego w szczelinie zatrzymuje nadmiar wilgoci, co zapobiega powstawaniu jej skupisk. Następnie, gdy napłynie suche powietrze, tę zmagazynowaną wilgoć warstwa antykondensacyjna oddaje do atmosfery. Dlatego ważne jest skuteczne działanie wentylacji, czyli dobrze działających otworów wlotowych i wylotowych umożliwiających sprawną wymianę powietrza na całym poddaszu.
Wynika z tego, że najlepszą warstwą wstępną dla blachodachówek ułożonych na dachu o poddaszu nieużytkowym jest folia paroizolacyjna niedopuszczająca pary wodnej do przestrzeni pod blachą. Taka folia powinna mieć jednak warstwę antykondensacyjną zapobiegającą powstawaniu skroplin pod folią i gromadzeniu się jej na drewnianych elementach konstrukcji dachu. Takie rozwiązanie jest prawidłowe tylko wtedy, gdy wilgoć pochodząca ze skroplin nie będzie zbyt długo przebywała w warstwie antykondensacyjnej, co jest możliwe pod warunkiem dobrego wentylowania poddasza.
Rys. 4. Dach z poddaszem mieszkalnym pokryty blachodachówką z uszczelkami pod gąsiorem i w okapie. Antykondensacyjne i paroizolacyjne FWK nie mogą być rozcięte na kalenicy, dlatego dolna szczelina musi mieć wylot w szczytach budynku lub przez specjalne kominki.
Natomiast na poddaszu mieszkalnym (rys. 4) między taką antykondensacyjną folią a termoizolacją musi być zachowana szczelina wentylacyjna o dość dużej wysokości gwarantującej dobrą wymianę powietrza. Wysokość minimalna dla kątów nachylenia od 30° wynosi 3 cm – trochę więcej niż się zwyczajowo stosuje (2–2,5 cm). Wynika to z konieczności uwzględnienia różnych nierówności wykonawczych. Oprócz tego jest jeszcze jeden ważny warunek prawidłowego działania wentylacji: wyloty powietrza wentylującego muszą być wykonane jak najbliżej kalenicy jako otwory w szczytach budynku lub jako kominki wentylacyjne (np. w dachach kopertowych) przechodzące przez blachodachówkę. Jest to skutek braku możliwości realizacji wylotu pod gąsiorem: folia jest paroszczelna, a gąsior uszczelniony. Podobnie trzeba wykonać dach, gdy jest w nim użyta FWK zbrojona siatką lub tkaniną. Jednak wtedy przestrzeń pod blachodachówką musi być wentylowana i dach będzie musiał mieć dwie szczeliny wentylacyjne (rys. 2).
Blachodachówki są w Polsce bardzo popularne i bywają stosowane na dachach z poddaszami i mieszkalnymi, i nieużytkowymi. Dlatego warto pamiętać, że dla takich pokryć dachów z poddaszami nieużytkowymi optymalną FWK jest folia z warstwą antykondensacyjną (fot. 6).
Rodzaje FWK
Na rynku polskim króluje folia zbrojona o gramaturach od 90 do 140 g/m² (fot. 1i 3) oraz folia wzmacniana tkaniną o gramaturze ok. 100 g/m² (fot. 3). Te zbrojone wykonane są z polietylenu oblanego na siatce polipropylenowej (najczęściej), a te z tkaniną wykonane są z uszczelnionej folią polietylenową tkaniny polipropylenowej. Taka budowa zapewnia im dużą wytrzymałość, przy czym, z oczywistych powodów, folie z tkaniną są mocniejsze od tych zbrojonych (przy podobnej gramaturze).
W obu typach paroprzepuszczalność jest efektem nakłuwania powierzchni folii w trakcie procesu produkcji. Odbywa się to na specjalnych walcach z małymi igłami w kształcie stożka. W ten sposób powstaje w FWK dużo małych otworów o zmiennej średnicy. Po tej stronie folii, która ma znajdować się na zewnątrz (od pokrycia dachu), otworek powinien mieć bardzo wąski czubek, a od strony wewnętrznej FWK powinna być szersza średnica. Podstawa stożkowatego otworu znajduje się od wewnątrz, czubek natomiast od zewnątrz. W ten sposób para wodna łapana jest od środka dachu i wydostaje się cienkim czubkiem (fot. 4), przez który nie może przejść woda z przecieków pochodzących spod pokrycia dachu.
Trzeba jednak pamiętać, że dzięki tym otworkom przez FWK przechodzi bardzo mała ilość pary wodnej i dlatego pod tymi foliami powinny znajdować się przestrzenie lub szczeliny wentylacyjne, w których powietrze zbiera parę w ilościach zapewniających suchość konstrukcji i termoizolacji (rys. 1 i 2). Mikroperforacje w tych rodzajach FWK są wykonywane po to, by w miejscach styku folii z drewnem nie gromadziły się skropliny. Nakłuwanie folii jest niezbędne, ponieważ w dachach materiały te w bardzo wielu miejscach stykają się z drewnem.
Z powodu popularności drewna w konstrukcjach dachowych wymaga się od FWK, aby miały cechy uniemożliwiające powstawanie skroplin na styku tych dwóch materiałów. Dlatego jeszcze inny rodzaj produkowanych FWK (mniej popularny w Polsce) charakteryzuje się tym, że wyposażony jest w warstwę antykondensacyjną, która zapobiega gromadzeniu się skroplin. Jej działanie polega na równomiernym rozłożeniu i pochłonięciu wilgoci na spodniej stronie FWK. Warstwę tę stanowią różnego typu włókniny połączone technologicznie z nośnikiem (tkaniną lub siatką). Dzięki niej skroplona para wodna nie spływa na podłoże (na drewno), lecz gromadzi się we włókninie i w odpowiednich warunkach łatwo się z niej wydostaje. Tego typu FWK pochłaniają wilgoć, gdy jest jej dużo, a oddają do powietrza wentylującego, kiedy jest sucho. Warunkiem właściwego funkcjonowania tych folii jest ich wentylowanie bezpośrednie lub wentylowanie deskowania, na którym mogą one leżeć.
Trzeba przy tym zaznaczyć, że powiększanie objętości warstwy pochłaniającej skropliny nie ma uzasadnienia, gdyż może mieć negatywne skutki dla konstrukcji dachu. Częste są bowiem sytuacje, gdy skroplin jest dużo – gruba warstwa pochłaniająca grozi wtedy ciągłym zawilgoceniem drewna na styku z FWK (lub MWK).
FWK źle wybierane i stosowane w nieodpowiednich konstrukcjach
Pewien dekarz zapytany przez zleceniodawcę, jaką folię poleciłby zastosować na jego dachu, bez wahania odpowiedział: „najtańszą, proszę pana, najtańszą”. Motywacja takiego postępowania jest oczywista: wykonawca, chcąc przypodobać się zleceniodawcy, poleca materiał najtańszy, odwołując się do prostych kryteriów doboru materiałów. Jednocześnie sugeruje zleceniodawcy, że jest fachowym wykonawcą, bo potrafi wykonać dobry dach z najtańszych materiałów. To jednak nie zawsze jest możliwe. Potwierdzeniem fachowości jest umiejętność wyboru odpowiednich materiałów i technik ich zastosowania.
Fot. 1. Folie wstępnego krycia mają zbyt małą paroprzepuszczalność, aby mogły leżeć bezpośrednio na termoizolacji. W ciepłych okresach, kiedy dużo pary wodnej wychodzi z wnętrza budynku, ten typ folii jej nie przepuści i wtedy na spodzie FWK powstaną skr.
Fot. 2. Polietylenowa FWK zbrojona siatką polipropylenowo-polietylenową o gramaturze 130 g/m2. Można zauważyć kratery otworów przepuszczających parę wodną. Czubki otworów (zwężenia) po stronie zewnętrznej są wyczuwalne pod palcami.
Fot. 3. FWK zbudowana z polipropylenowej tkaniny uszczelnionej folią polietylenową o gramaturze 98 g/m2. Czubek stożka otworu został zaznaczony na żółto. Ten sam produkt bez stożkowych otworów jest stosowany jako paroizolacja w dachach, ściana.
Fot. 4. W tej polietylenowej zbrojonej FWK bardzo dobrze widać stożkowe otwory dla pary wodnej. Ta wyrazistość wynika z grubości folii – jej gramatura wynosi 210 g/m2. Pod lupą widać stożkowatość otworów, ponieważ jest to spodnia strona folii.
Fot. 5. Producent tej FWK poleca ją do stosowania na deskowanych dachach wentylowanych (ze szczeliną pod deskami). Jest to strona zewnętrzna z wyraźnie widoczną siatką zbrojenia. Po drugiej stronie znajduje się warstwa cienkiej włókniny.
Fot. 5. Producent tej FWK poleca ją do stosowania na deskowanych dachach wentylowanych (ze szczeliną pod deskami). Jest to strona zewnętrzna z wyraźnie widoczną siatką zbrojenia. Po drugiej stronie znajduje się warstwa cienkiej włókniny.
Vovo
Vovo, 19.07.2013r., 18:07:20
Natalie,This is very nice that you are sharing some of your life and faith. I wish I had the time and mvtooatiin to start a blog. Keep up the good work! Pam
Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...
Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...
Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...
Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...
Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...
Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.
ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii...
ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii Thermitar™ i pokryte jednostronnie welonem szklanym.
Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...
Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.
Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...
Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.
Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....
Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.
Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.
Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.