Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dachówki wentylacyjne – obliczenia

Fot. 2. Model okapu dachu o długiej krokwi (ponad 15 m) z dwoma wlotami powietrza. Pierwszy to kratka, taka sama, jak pokazana na fot. 1, a drugi znajduje się między kontrłatami osłoniętymi taśmą perforowaną, taką jak na fot. 3. Suma tych wlotów powinna spełniać warunki określone w tabeli 1.
K. Patoka

Fot. 2. Model okapu dachu o długiej krokwi (ponad 15 m) z dwoma wlotami powietrza. Pierwszy to kratka, taka sama, jak pokazana na fot. 1, a drugi znajduje się między kontrłatami osłoniętymi taśmą perforowaną, taką jak na fot. 3. Suma tych wlotów powinna spełniać warunki określone w tabeli 1.


K. Patoka

Dachówki wentylacyjne powinno się układać w tych miejscach dachów, gdzie z różnych powodów brakuje wlotu lub wylotu do/ze szczeliny wentylującej pokrycie. W Polsce najczęściej montuje się je pod kalenicami oraz przed i za przeszkodami, takimi jak okna dachowe czy kominy.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Z tych samych powodów dachówki wentylacyjne powinny być też stosowane w okapach (rys. 1), przy koszach i czasem pod grzbietami. Ich liczbę najlepiej jest wyznaczać według zasad określonych w normie DIN 4108 (rys. 3), która określa wielkość szczeliny (jej przekroje poprzeczne).

Dachówki wentylacyjne w okapie

Czasami w okapie dachu nie można wykonać wlotu pod pokrycie (np. okap z gzymsem) i wtedy jedną z metod pozyskania powietrza wentylującego jest zastosowanie dachówek wentylacyjnych. Zgodnie z zasadami określonymi w DIN 4108 (rys. 3) dachówki te muszą stworzyć pole przepływu o wielkości min. 200 cm2 na 1 m.b. okapu. O ich liczbie przypadającej na 1 m.b. okapu decyduje pole przekroju ich „czerpni” zależne od kształtu dachówki.

Jeżeli szerokość krycia dachówki wynosi 300 mm, a jej czynny przekrój przelotowy (netto) wynosi 32 cm2/szt., to na szerokości 1 m możemy zainstalować 3,3 szt. (średnio) dachówki o sumarycznej powierzchni 105,6 cm2. Gdy nie ma innego wlotu, musimy spełnić podstawowy warunek normy DIN 4108 wymagającej 200 cm2 na 1 m.b. okapu minimalnego pola przekroju wlotu. W takim wypadku w dachu pokrytym wymienioną dachówką należy ułożyć dwa rzędy tych dachówek, bo dopiero wtedy uzyska się 211 cm2 na 1 m.b. okapu (2×105,6 cm2). Warto wiedzieć, że nie powinno się tego robić w pierwszym, okapowym rzędzie dachu, lecz w drugim i trzecim.

Tego typu rozwiązania nie są praktycznie stosowane, ponieważ (nawet w okapie z gzymsem) dużo prościej jest ułożyć dachówki na kratkach wentylacyjnych z grzebieniem (z „antywróblowką” – fot. 1), które w większości mają powierzchnię przepływu powietrza min. 200 cm2 na 1 m.b. (na szt.). Taki przekrój wystarcza dla dachów o długości krokwi do 10 m. Przy dłuższych jest on już za mały i np. dla długości krokwi 15 m powinien wynosić 300 cm2 na 1 m.b. (tabela 1).

W tak dużych dachach (powyżej 10 m długości krokwi) trzeba zastosować jedno z trzech możliwych rozwiązań:

  • oprócz kratki wentylacyjnej z grzebieniem zrealizować wlot na końcu kontrłat (fot. 2 na górze),
  • oprócz kratki wentylacyjnej z grzebieniem zamocować dodatkowe dachówki wentylacyjne w drugim rzędzie nad okapem (jeżeli okap ma być wykonany według schematu z rys. 4),
  • razem z wlotem wykonanym na końcu kontrłat (rys. 2) zamocować dodatkowe dachówki wentylacyjne.

We wszystkich tych wariantach powierzchnia wlotu do szczeliny będzie sumą powierzchni netto:

  • w pierwszym wypadku – kratki z grzebieniem i taśmy osłonowej (fot. 3)
  • w drugim – kratki z grzebieniem i dachówek wentylacyjnych, 
  • w trzecim – dachówek i taśmy osłonowej zamocowanej na końcach kontrłat.

Jeśli założymy, że pola powierzchni kratki z grzebieniem i taśmy osłonowej są stałe, to okaże się, że im długość krokwi dachu jest większa, tym więcej potrzeba dachówek wentylacyjnych (tabela 1).

W wielu dachach pochyłych poddasza wykorzystywane są do celów mieszkalnych, które są doświetlane przez normalne okna w ścianach lukarn. Lukarny te mają różną wielkość i gdy są duże, mogą wymagać zamontowania dachówek wentylacyjnych w okapie w celu uzupełnienia niezbędnej przestrzeni wlotu do szczeliny wentylacyjnej znajdującej się pod pokryciem (rys. 1).

Zgodnie z DIN 4108 (rys. 3) powierzchnia przekroju wlotu i szczeliny wentylacyjnej powinna wynosić 0,2% powierzchni wentylowanej, z tym że nie mniej niż 200 cm2 na 1 m szerokości szczeliny lub długości okapu. Jeżeli w modelu z rys. 1 powierzchnie pokrycia oznaczone cyframi 1 i 2 są symetryczne i wynoszą np. po 30 m2, to minimalna powierzchnia przekroju wlotu do szczeliny wyniesie 0,02%×30 m2 = 0,06 m2 = 600 cm2. Ta powierzchnia może być zrealizowana na długości okapu oznaczonego literą A (lub C). Długość tych symetrycznych okapów będzie decydowała o wysokości wlotu wyrażonej proporcją: ×cm2 na 1 m.b. Gdy lukarna będzie szeroka (wymiar B), okapy A i C będą krótkie. Rozpatrzmy kilka wersji takiego dachu pokazanych w tabeli 2:

  • dla okapu o długości 1,5 m powierzchnia wlotu przypadająca na 1 m wynosi: 600 cm2 na 1,5 m = 400 cm2 na 1 m.b.,
  • dla okapu o długości 4,0 m powierzchnia wlotu przypadająca na 1 m wynosi: 600 cm2 na 4,0 m = 150 cm2 na 1 m.b. 

W tym ostatnim wypadku, zgodnie z zaleceniami DIN 4108, bez względu na wynik obliczeń musimy wykonać wlot o powierzchni 200 cm2 na 1 m.b. Jeżeli konstrukcja okapu będzie wykonana według schematu z rys. 4, to zastosowana tam kratka wentylacyjna (taka jak na fot. 1) będzie miała taką samą powierzchnię, jak minimalna wymagana w normie (200 cm2 na 1 m.b.). 

W takim okapie (tabela 2) wielkość przestrzeni wlotu jest wystarczająca dla dwóch wersji długości okapu A (lub C): 3 i 4 m. Przy pozostałych przykładowych długościach (1,5 i 2 m) trzeba uzupełnić pole wlotu do szczeliny przez zastosowanie dachówek wentylacyjnych w liczbie zależnej od wielkości przekroju wentylacyjnego pojedynczej dachówki (podawanej przez producenta). W przykładzie z tabeli 2 przyjęto często występujące pole pojedynczej dachówki o wielkości 20 cm2/szt. Stąd dla okapu o długości 1,5 m różnica powierzchni wlotu wynosi: (600 cm2 na 1,5 m) 400 cm2 na 1 m.b. – 200 cm2 na 1 m.b. (zamontowanej kratki) = 200 cm2 na 1 m.b. Jest to powierzchnia do uzupełnienia przez zamontowanie dachówek wentylacyjnych. Do tego celu potrzeba 10 szt. takich dachówek. Najprawdopodobniej trzeba je będzie zamontować w dwóch rzędach (na szerokości krycia niewiele większej niż 1,5 m).

Na podstawie rys. 1 warto rozpatrzyć jeszcze kilka wersji wymiarowych, w których powierzchnie zaznaczone cyframi 1 i 2 są większe i mają po 40 m2. W takim wypadku minimalna powierzchnia przekroju wlotu do szczeliny wyniesie 0,02%×40 m2 = 0,08 m2 = 800 cm2. Powierzchnie wlotu w skrajnych wersjach takiego dachu, które przedstawia tabela 3, prezentują się analogicznie, jak opisane w tabeli 2:

  • dla okapu o długości 1,5 m (część A lub C) powierzchnia wlotu przypadająca na 1 m wynosi: 800 cmna 1,5 m = 533 cm2 na 1 m.b., 
  • dla okapu o długości 4,0 m powierzchnia wlotu przypadająca na 1 m wynosi: 800 cm2 na 4,0 m = 200 cm2 na 1 m.b.

Pozostałe obliczenia zawarte w tabeli 3 są też analogiczne do tych z tabeli 2.

Wyniki przedstawione w tabelach 2 i 3 w postaci obliczonej liczby dachówek wentylacyjnych pozwalają sformułować następujące wnioski:

  • im większa jest lukarna, tym większa jest długość jej podstawy (wym. B na rys. 1)  i tym krótsze są okapy A i C, a z tego powodu proporcjonalny do powierzchni pokrycia wlot do szczeliny wentylacyjnej powinien mieć tym większe pole przekroju,
  • im większa jest powierzchnia dachu, tym większe są pola 1 i 2 po obu stronach lukarny i dlatego proporcjonalne do nich pola powierzchni wlotów muszą być większe. 

Tak więc im większy jest dach i lukarna, a co za tym idzie – im mniejsze są długości okapów do niej przyległych – tym więcej dachówek wentylacyjnych powinno uzupełniać niezbędną powierzchnię wlotu do szczeliny wentylującej pokrycie tego dachu. Podobne zasady dotyczą wlotów do szczeliny lub przestrzeni wentylującej dach, tzn. z pokryciami leżącymi na poszyciu (np. z dachówką bitumiczną).

Warto zauważyć, że kierunki przepływu powietrza wentylującego pokrycie w omawianym dachu zależą od sposobu wykonania kosza łączącego połacie 3 i 2 (oraz symetrycznego do niego znajdującego się po niewidocznej stronie lukarny – rys. 1).

Wentylacja w koszach

Ze względu na działanie wentylacji konstrukcje koszy można podzielić na dwie grupy: w pierwszej pod blachą zlewni mogą przepływać strugi powietrza (przykładowe rozwiązanie przedstawiono na rys. 5), w drugiej grupie zaś nie (przykładowe rozwiązanie ilustruje rys. 6). Tam, gdzie pod zlewnią kosza powietrze wpada z połaci 2 pod pokrycie połaci 3 (rys. 1), nie trzeba go pozyskiwać w inny sposób. W takim wypadku dachówki wentylacyjne zaznaczone na rys. 1 kolorami zielonym i niebieskim nie będą potrzebne. Jednak w obliczeniach powierzchni wlotu do szczeliny wentylacyjnej trzeba uwzględnić dodatkową powierzchnię pokrycia wentylowanego, którą stanowi pokrycie połowy lukarny wentylowane powietrzem napływającym z okapu C. Z tego powodu na małej długości okapu musi się znajdować duża powierzchnia przekroju wlotu, co może być zrealizowane dzięki dachówkom wentylacyjnym uzupełniającym inne części wlotu (omówione wyżej).

Natomiast dachówki wentylacyjne (zielone na rys. 2) znajdujące się w koszu mogą być potrzebne, gdy jego konstrukcja uniemożliwia wymianę powietrza między połaciami 2 i 3 (przepływającego pod pokryciem). Ich zamocowanie nie jest konieczne, gdy pole powierzchni wlotu zrealizowanego w okapie C jest wystarczające dla połaci 2 i spełnia wymagania DIN 4108.

Dachówki zaznaczone na rys. 1 kolorem niebieskim powinny być ułożone w koszu, gdy jego konstrukcja uniemożliwia przepływ powietrza pod blaszaną zlewnią rys. 6 oraz gdy w żadnym innym miejscu lukarny nie ma wlotu do szczeliny wentylacyjnej znajdującej się pod jej pokryciem. Wlot powietrza wentylującego w takiej lukarnie można jeszcze utworzyć pod dachówkami szczytowymi (krawędziowymi) ułożonymi na szczytach lukarny (rys. 1) oznaczonych literami F i G. Powietrze wentylujące pokrycie będzie wpływało prostopadle do kontrłat, a wypływało równolegle do nich na kalenicy pod gąsiorami. Taki przepływ jest możliwy, gdy kontrłaty na całej połaci lukarny nie będą ciągłymi listwami, lecz krótkimi klockami podpierającymi łaty. W przerwach między krótkimi kontrłatami powietrze wentylujące może przepływać w dowolnym kierunku pod pokryciem.

Jeżeli w dachu o kształcie podobnym do dachu przedstawionego na rys. 1 zostanie wykonany wlot do szczeliny wentylacyjnej na krawędziach F i G i równocześnie zostanie zamontowany kosz zawieszany na łatach (rys. 5), powietrze może bez trudu przepływać od szczytów (F i G) lukarny do kalenicy dachu na odcinkach D i E. W takim wypadku suma powierzchni wlotów na krawędziach A, F, G i C (rys. 7) musi spełniać warunek normy DIN 4108, zgodnie z którym musi ona wynosić 0,2% sumy powierzchni połaci wentylowanych oznaczonych polami 1, 2, 3 i 3’ (po niewidocznej stronie lukarny). Powierzchnia takiego wlotu nie może być mniejsza niż 200 cm2 na 1 m długości okapu.

Kalenice i naroża

Umieszczanie dachówek wentylacyjnych pod kalenicami i narożami ma w większości wypadków uzasadnienie tylko wtedy, gdy gąsiory układane są na mokro lub na sucho, lecz z nieprzewiewną uszczelką. Liczba zastosowanych wówczas dachówek wentylacyjnych wynika z zasad określonych w normie DIN 4108, według których powierzchnia wylotów w tych miejscach powinna stanowić 0,05% przyległej powierzchni wentylowanej pokrycia (lub dachu). Z oczywistych powodów im długość krokwi (i kontrłat) jest większa, tym pole powierzchni wentylowanej jest większe. Zależność tę odzwierciedla wzrost wymaganego przekroju wylotu (tabela 1), gdzie im długość krokwi jest większa, tym pole powierzchni wylotowej przypadające na 1 m długości kalenicy jest większe.

Tego typu tabele mogą być bezpośrednio wykorzystywane do określenia powierzchni wylotu tylko w dachach o prostokątnych połaciach. Dla nich zależność powierzchni wylotu szczeliny od długości krokwi jest prawdziwa. Natomiast w dachach kopertowych (rys. 8) można wykorzystywać tabelę tylko do obliczenia wylotu szczeliny wentylacyjnej na kalenicy, zakładając podział powierzchni wentylowanej na przynależne prostokąty (pole 2 na rys. 8) i dwa trójkąty (pola 1 i 3). Prostokąt (pole 2) ma wylot na kalenicy, a części trójkątne połaci (pola 1 i 3) na przylegających do nich narożach (odpowiednio linia P i T). Na takich połaciach prostokąty są zawsze większe od trójkątów i dlatego wymagane normą pole powierzchni wylotowej na kalenicy jest też zawsze większe od pola wylotów na narożach.

Z tego powodu w dachu kopertowym (o gąsiorach ułożonych na mokro) liczba dachówek wentylacyjnych przy narożach jest mniejsza niż pod kalenicą. Obliczenie ich liczby odbywa się tak samo, jak zostało zaprezentowane przy dachówkach wentylacyjnych w okapie. Suma powierzchni wlotu dachówek musi być większa od wymaganego normą minimalnego pola wylotu przypadającego do określonej płaszczyzny połaci lub jemu równa.

Warto zauważyć, że w dachach symetrycznych (wszystkie połacie mają ten sam kąt nachylenia i równe sobie boki) trójkąty 3 i 4 są podobne i naroża P, T, V mają te same długości. Z tego powodu powierzchnia sumy wylotów dachówek wentylacyjnych montowanych na sąsiadujących połaciach powinna być taka sama.

W dachach o wysokim nachyleniu (większym niż 30°) i typowych kształtach (rys. 8) dachówki wentylacyjne można umieścić tylko pod kalenicą, obliczając ich liczbę tak, aby sumaryczne pole powierzchni wylotu było nie mniejsze niż 0,05% całej powierzchni wentylowanej pokrycia (suma pol 1 + 2 + 3). Takie rozwiązanie jest poprawne, ponieważ powietrze wentylujące może przemieszczać się w bok nad kontrłatami na tej samej zasadzie co w koszach (fot. 4).

Literatura

  1. „Deutsches Dachdeckerhandwerk. Regeln für Dachdeckungen”, Rudolf Müller 1997.
  2. H.-J. Sterly, H. Bottcher, H. Walter, „Ceramiczne pokrycia dachowe”, PCB, Warszawa 2005.
  3. „Handbuch Geneigte Dacher”, materiały firmy Braas, 2001.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Krzysztof Patoka Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wprowadzanie MWK do obrotu a UV Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

dr inż. Paweł Sulik, inż. Norbert Śmigielski Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

mgr inż. Krzysztof Patoka Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty...

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty te należą do grupy objętej normatywną nazwą „elastyczne materiały wodochronne”. Membrany są dopuszczane na rynek, gdy spełniają wymogi normy PN-EN 13859-1:2010, w której używa się takiego ich określenia. W tej grupie membrany są razem z paroizolacjami, wiatroizolacjami i innymi materiałami stosowanymi...

Janusz Banera Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy,...

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy, motoryzację, elektronikę i informatykę, energetykę, budownictwo itd.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe...

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe [1].

dr inż. Paweł Sulik Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście,...

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stosowane w nich rozwiązania techniczne wraz z upływem lat zachowują swoją funkcjonalność.

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Małgorzata Kośla Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać? Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią...

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią się od siebie skutecznością, trwałością i charakterystyką eksploatacji. Jak dobrać materiał i kształt odpowiednio do typu zabudowania?

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Agregaty malarskie Izolacje natryskowe od A do Z

Izolacje natryskowe od A do Z Izolacje natryskowe od A do Z

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega...

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.