Jak pompa ciepła współpracuje z fotowoltaiką? fot. D. Czernik
Instalacja fotowoltaiczna we współpracy z pompą ciepła zdobywa coraz większą popularność jako rozwiązanie w budynkach, które priorytetowo traktują ekologię i wydajność energetyczną. Wykorzystanie tej kombinacji nie tylko wpływa na istotne zmniejszenie wydatków na ogrzewanie, ale także promuje wydajne i zbalansowane wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.
Opracowanie systemu En-ActivETICS (Energy Activated External Thermal Insulation Composite System), jego realizację i badania wykonano w ramach międzynarodowego konsorcjum trzech uczelni: Politechniki Łódzkiej,...
Opracowanie systemu En-ActivETICS (Energy Activated External Thermal Insulation Composite System), jego realizację i badania wykonano w ramach międzynarodowego konsorcjum trzech uczelni: Politechniki Łódzkiej, Politechniki w Tallinie i Instytutu Polimerów Słowackiej Akademii Nauk oraz partnera przemysłowego – firmy Sto. Projekt realizowano w latach 2019–2022 i polegał on na poszukiwaniu nowych metod integracji elastycznych paneli PV z systemem dociepleń poprzez ich bezpośrednie wbudowanie w warstwy...
Uzdatniacz wody to niezbędne urządzenie w każdym domu i przedsiębiorstwie, które pozwala na poprawę jakości wody pitnej oraz użytkowej. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom uzdatniaczy,...
Uzdatniacz wody to niezbędne urządzenie w każdym domu i przedsiębiorstwie, które pozwala na poprawę jakości wody pitnej oraz użytkowej. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom uzdatniaczy, zmiękczaczy wody, ich zaletom i zastosowaniom.
***** W artykule przeanalizowano, jak można zoptymalizować współpracę dwóch zaawansowanych systemów: pomp ciepła i fotowoltaiki oraz korzyści płynące z ich implementacji, a także przedstawiono dostępne dotacje, które mogą wesprzeć finansowanie tego rodzaju przedsięwzięć.
Effective cooperation: heat pumps and photovoltaics
The article analyses how to optimize the cooperation of two advanced systems: heat pumps and photovoltaics and the benefits of their implementation. It also presents available subsidies that can support the financing of this type of projects. *****
Jak pompa ciepła współpracuje z fotowoltaiką?
Integracja instalacji fotowoltaicznej (PV) z pompą ciepła to wyjątkowo efektywne rozwiązanie, optymalizujące zużycie energii słonecznej. W tej synergicznej relacji, panele PV zamieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, która następnie jest wykorzystywana do zasilania urządzeń elektrycznych w budynku m.in. pompy ciepła. Prowadzi to nie tylko do obniżenia kosztów eksploatacji budynku, ale zmniejsza zależność od sieciowego dostawcy energii elektrycznej. System ten staje się bardziej zrównoważony i niezależny od wahających się cen energii, szczególnie po wprowadzeniu regulacji Net-billingu.
Początkowe koszty inwestycyjne w pompę ciepła i fotowoltaikę mogą być dość wysokie, oszczędności generowane w dłuższym okresie sprawiają, że inwestycja szybko się amortyzuje, zwłaszcza gdy sięgamy po rządowe programy dopłat. Pompa ciepła ma wysoką efektywność energetyczną, a zastosowanie instalacji fotowoltaicznej odpowiedniej mocy może uczynić prąd i ciepło jeszcze tańszymi.
Wybór takiego zintegrowanego systemu jest popularny wśród inwestorów budujących domy w wysokich standardach (wysoko energooszczędny, pasywny), którzy pragną skoncentrować się na rozwiązaniach przyjaznych dla środowiska i promujących długoterminową optymalizację kosztów.
Net-billing a Net-metering – na czym polega różnica
FOT. 1. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła w komplecie ze sprzęgłem hydraulicznym i zasobnikiem c.w.u.; fot.: D. Czernik
W systemie Net-metering osoba produkująca energię (prosument) może „wysłać” nadmiar wyprodukowanej energii do publicznej sieci energetycznej, która „magazynuje” tę energię do późniejszego wykorzystania przez prosumenta. Głównie jest to praktykowane w ciepłych miesiącach (od maja do września), gdy instalacje PV generują więcej energii. W miesiącach, kiedy produkcja energii jest niższa, prosument może „odzyskać” energię wysłaną wcześniej do sieci. Wszystko to odbywa się bez dodatkowych opłat, ale warto zaznaczyć, że sieć zatrzymuje pewien procent energii jako wynagrodzenie – do 80% przekazanej energii dla instalacji o mocy do 10 kWp i 70% dla instalacji o mocy powyżej 10 kWp.
Net-billing to nieco inny system, w którym nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowane przez instalację fotowoltaiczną są rozliczane na podstawie średnich rynkowych cen energii z poprzedniego miesiąca. Od 1 lipca 2024 r. planowane jest wprowadzenie dynamicznych taryf opartych na cenach godzinowych, co oznacza, że stawki za energię oddaną do sieci będą zależeć od aktualnego popytu na energię i jej cen w danym czasie. Stawki będą wyższe w okresach wysokiego popytu i niższe, gdy popyt jest mniejszy. Za energię pobraną z sieci prosument płaci według taryf ustalonych przez dostawcę energii elektrycznej.
Warto wspomnieć, że Net-billing jest domyślnym systemem rozliczeń dla wszystkich osób, przyłączających do sieci instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022 r. Swoje przywileje zachowują natomiast prosumenci, którzy uruchomili własne elektrownie słoneczne przed 31 marca 2022 r. Mogą oni gospodarować nadwyżkami energii zgodnie ze starym systemem rozliczeń przez 15 lat od momentu przyłączenia instalacji do sieci.
Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej
FOT. 2. Moduł wewnętrzny pompy ciepła typu split; fot.: D. Czernik
W Polsce metodyka doboru mocy instalacji fotowoltaicznej (PV) opiera się często na zużyciu energii przez pompę ciepła. Dla każdego 1000 kWh/rok energii zużywanej przez pompę zaleca się moc 1 kWp instalacji PV. Wzorując się na mocy grzewczej pompy ciepła, można orientacyjnie dobrać odpowiednią moc instalacji PV, co zwykle wynosi od 0,5 do 0,8 kWp na każdy 1 kW mocy grzewczej. Przykładowo, dla pompy o mocy 8,0 kW zalecana moc instalacji PV to ok. 6,0 kWp, co odpowiada 17 panelom o mocy 360 Wp każdy.
Jeżeli w danym budynku jest już zainstalowana pompa, wówczas obliczenie zużycia energii nie powinno stanowić większego problemu. Pompy ciepła mają wbudowany licznik zużytej energii, więc wystarczy odczytać daną wartość na liczniku z całego roku dla trybu ogrzewania obiektu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Jeżeli dany budynek jest poddawany modernizacji, przeprowadza się audyt energetyczny, dzięki któremu można obliczyć zapotrzebowanie cieplne danego budynku. Pozwala to obliczyć ilość energii w kilowatach na rok. Sprawia to, że inwestor może prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła.
Obliczeń można również dokonać, wykorzystując dane odnośnie do kosztów zakupu paliwa, które zostały poniesione podczas eksploatacji starego urządzenia grzewczego.
Pamiętajmy, że końcowa moc instalacji fotowoltaicznej powinna również uwzględniać dodatkowo docelowe zużycie energii przez urządzenia gospodarstwa domowego i oświetlenie.
Koszt realizacji instalacji fotowoltaicznej
FOT. 3. Zewnętrzna jednostka pompy ciepła typu split; fot.: D. Czernik
Wycena instalacji fotowoltaicznej (PV) jest procesem złożonym i wielowymiarowym, który obejmuje analizę i uwzględnienie szeregu kluczowych czynników, które mają bezpośredni wpływ na końcowy koszt inwestycji. Oto niektóre z podstawowych aspektów, które wpływają na koszt instalacji PV:
Moc szczytowa instalacji: jest to maksymalna moc, jaką instalacja PV może wygenerować pod optymalnymi warunkami oświetleniowymi.
Montaż na dachu: instalacje na dachu są często tańsze z uwagi na ograniczenie potrzeby dodatkowych konstrukcji mocujących. Koszty te obejmują przygotowanie dachu, umocowanie paneli oraz wykonanie połączeń elektrycznych.
Montaż na gruncie: droższy, ponieważ wymaga budowy dedykowanych konstrukcji wraz z fundamentem, co może zwiększyć koszty. Konstrukcja powinna być także odpowiednio nachylona i umieszczona na odpowiedniej wysokości, aby zminimalizować zacienienie występujące na działce.
Typ falownika: tutaj cena falownika uzależniona jest od tego, czy mamy do czynienia z falownikiem centralnym lub mikroinwerterami, współpracującymi niezależenie z każdym panelem PV. Na cenę wpływa również wybór dodatkowego magazynu energii, który jest opcjonalny wyposażeniem, np. w przypadku falowników hybrydowych.
Uzgodnienie z rzeczoznawcą ppoż.: każdy projekt instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 6,5 kW wymaga dodatkowego uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż.
Warto również zwrócić uwagę na to, jak mogą kształtować się koszty montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy rzędu 7,2 kWp (TABELA).
TABELA Koszty montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy rzędu 7,2 kWp * Wycena obowiązuje na dzień: 13.10.2023 r.
Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto?
Integracja instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła jest innowacyjnym i coraz bardziej powszechnym podejściem w budownictwie, które stawia na samowystarczalność, ekologiczność i wydajność energetyczną. Taka synergia pozwala na optymalizację wykorzystania energii słonecznej, przekształcając ją w ciepło oraz energię elektryczną do zasilenia domu, co przekłada się na redukcję kosztów ogrzewania oraz innych rachunków za energię. Dodatkowo, na polskim rynku dostępne są formy wsparcia finansowego, które pomagają zmniejszyć początkowe nakłady finansowe potrzebne na zainstalowanie takiego systemu, czyniąc inwestycję bardziej przystępną.
Zastosowanie pompy ciepła współpracującej z instalacją fotowoltaiczną wydaje się efektywnym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych, potencjalnie prowadząc do znacznego obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem i zużyciem energii elektrycznej, stabilizując wydatki oraz przynosząc długoterminowe korzyści przez wiele lat.
W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W...
W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym [2] oraz w rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2008) [3], w rozporządzeniu w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego [4] oraz w rozporządzeniu w sprawie metodologii...
Bezpośrednio po przekazaniu wysokiego budynku do eksploatacji stwierdzono liczne przecieki w ścianie oddzielającej trójkondygnacyjny parking podziemny od zbiornika przeciwpożarowego. W ciągu pierwszych...
Bezpośrednio po przekazaniu wysokiego budynku do eksploatacji stwierdzono liczne przecieki w ścianie oddzielającej trójkondygnacyjny parking podziemny od zbiornika przeciwpożarowego. W ciągu pierwszych trzech lat eksploatacji różni wykonawcy podejmowali kolejne próby naprawy ściany (iniekcje rys i domniemanych pustek), nie uzyskali jednak pożądanych efektów. W związku z tym na zlecenie właściciela budynku przeprowadzono ekspertyzę konstrukcji zbiornika, dzięki której stwierdzono przyczyny obserwowanych...
Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co...
Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co przekłada się na niską wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Dzięki tej właściwości zmniejsza się lub jest zatrzymywany przepływ ciepła przez konstrukcję, na której materiał został zamocowany bądź wbudowany.
Użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych kominka, nie zdają sobie natomiast sprawy z tego, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania decydują: odpowiednie przygotowanie...
Użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych kominka, nie zdają sobie natomiast sprawy z tego, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania decydują: odpowiednie przygotowanie miejsca montażu, sama instalacja oraz użycie odpowiednich materiałów.
Jednym z najważniejszych zadań stawianych izolacjom technicznym jest ograniczanie strat energii cieplnej. Brak izolacji, jej nieodpowiednie zaprojektowanie lub wykonanie mogą skutkować znacznym podwyższeniem...
Jednym z najważniejszych zadań stawianych izolacjom technicznym jest ograniczanie strat energii cieplnej. Brak izolacji, jej nieodpowiednie zaprojektowanie lub wykonanie mogą skutkować znacznym podwyższeniem kosztów pozyskiwania energii. Materiały te chronią przed kondensacją pary wodnej na powierzchni instalacji, co wydłuża czas ochrony użytkowej i zapobiega pogorszeniu wydajności.
Specyfikacja preizolowanych rur giętkich zawarta jest w normach serii PN-EN 15632, m.in. w normie PN-EN 15632-1:2009. Niektóre zapisy tego dokumentu wymagają komentarza, ponieważ zawierają błędy i nieścisłości...
Specyfikacja preizolowanych rur giętkich zawarta jest w normach serii PN-EN 15632, m.in. w normie PN-EN 15632-1:2009. Niektóre zapisy tego dokumentu wymagają komentarza, ponieważ zawierają błędy i nieścisłości mogące utrudniać wykonywanie koniecznych obliczeń.
Przejścia instalacji na drugą stronę przegrody to miejsca, przez które w trakcie pożaru ogień może łatwo przedostać się do sąsiedniego pomieszczenia. Dlatego jeśli rury przechodzą przez przegrodę, dla...
Przejścia instalacji na drugą stronę przegrody to miejsca, przez które w trakcie pożaru ogień może łatwo przedostać się do sąsiedniego pomieszczenia. Dlatego jeśli rury przechodzą przez przegrodę, dla której wymagana jest dana klasa odporności ogniowej, należy uszczelnić ich przejście w sposób zapewniający przynajmniej taką samą klasę odporności ogniowej, jaką ma przegroda.
Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.
Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.
Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości,...
Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości, szczególnie w przypadku pomiarów w wysokich temperaturach, wymaga przeanalizowania wielu zagadnień, m.in. związanych z właściwościami badanego materiału, przygotowania próbek do badań i wiedzy na temat zachowania materiału w zmiennych warunkach pomiarowych.
Stosowanie izolacji cieplnych jest nieodłącznym elementem modernizacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych. Wciąż jednak się zdarza, że podczas doboru materiałów izolacyjnych nie przykłada...
Stosowanie izolacji cieplnych jest nieodłącznym elementem modernizacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych. Wciąż jednak się zdarza, że podczas doboru materiałów izolacyjnych nie przykłada się wagi do ich jakości i grubości. Wynika to często z przekonania, że lepsze izolacje są nieekonomiczne, ponieważ wymagają większego nakładu finansowego na początku inwestycji. Czy pogląd ten jest słuszny?
Artykuł przedstawia podejście normowe i pozanormowe do wprowadzonych w ostatnich kilku latach zmian wymagań izolacyjności termicznej dla izolacji przemysłowych.
Artykuł przedstawia podejście normowe i pozanormowe do wprowadzonych w ostatnich kilku latach zmian wymagań izolacyjności termicznej dla izolacji przemysłowych.
Czym jest odporność ogniowa i klasyfikacja NRO? Jeden z podstawowych elementów pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków odnosi się do właściwości materiałów, z których zostały one wykonane - zarówno...
Czym jest odporność ogniowa i klasyfikacja NRO? Jeden z podstawowych elementów pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków odnosi się do właściwości materiałów, z których zostały one wykonane - zarówno jeśli chodzi o konstrukcje budowlane, jak i systemy instalacji.
Poziom zużycia energii oraz stopień bezpieczeństwa pożarowego w budynku zależą od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej izolacji przewodów instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Poziom zużycia energii oraz stopień bezpieczeństwa pożarowego w budynku zależą od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej izolacji przewodów instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
W latach 2017-2021 nowe budynki będą musiały charakteryzować się większą energooszczędnością. W jakich obiektach możliwe będzie osiągnięcie wymagań prawnych w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej...
W latach 2017-2021 nowe budynki będą musiały charakteryzować się większą energooszczędnością. W jakich obiektach możliwe będzie osiągnięcie wymagań prawnych w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej EP?
Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?
Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?
Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym...
Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym wypadku nie oznacza, że budynku nie można zakwalifikować do kategorii obiektu budowlanego. Przy odmiennym rozumowaniu budowa budynku bez jakichkolwiek instalacji i urządzeń możliwa byłaby bez jakichkolwiek rygorów prawnych i w celu obejścia prawa wystarczające byłoby niewyposażenie budynku, nawet...
Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?
Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?
Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród...
Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród lub efektywny energetycznie system grzewczy.
Wykorzystanie energii słonecznej mało komu kojarzy się z koniecznością zastosowania odpowiednich systemów izolacyjnych. A jednak systemy solarne nie tylko wymagają zastosowania specjalnych materiałów izolacyjnych,...
Wykorzystanie energii słonecznej mało komu kojarzy się z koniecznością zastosowania odpowiednich systemów izolacyjnych. A jednak systemy solarne nie tylko wymagają zastosowania specjalnych materiałów izolacyjnych, ale również wprowadzenia odpowiedniej technologii w produkcji urządzeń do przetwarzania energii słonecznej, które muszą mieć wysoką izolacyjność.
Największą zmorą połączeń gwintowanych stosowanych w instalacjach wodociągowych jest przeciekanie. Wszelkiego typu nieszczelności mogą powodować szereg przykrych konsekwencji, poczynając od rosnących rachunków...
Największą zmorą połączeń gwintowanych stosowanych w instalacjach wodociągowych jest przeciekanie. Wszelkiego typu nieszczelności mogą powodować szereg przykrych konsekwencji, poczynając od rosnących rachunków za wodę, a kończąc na powstawaniu zagrożenia dla zdrowia mieszkańców lub użytkowników budynku. Aby uniknąć podobnych problemów, od dawna stosuje się specjalne uszczelnienie połączeń gwintowanych w instalacjach wodnych. Najstarszą i ciągle popularną metodą jest uszczelnienie wykonane przy użyciu...
Budynki mieszkalne wybudowane po II wojnie światowej bez termomodernizacji nie spełniają obecnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a w wielu przypadkach również wymagań higienicznych dotyczących...
Budynki mieszkalne wybudowane po II wojnie światowej bez termomodernizacji nie spełniają obecnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a w wielu przypadkach również wymagań higienicznych dotyczących wentylacji [1-4].
Termomodernizacja wymaga poniesienia niemałych nakładów finansowych. Warto jednak potraktować ją jako inwestycję w większy komfort, zdrowie i mniejsze rachunki za energię w przyszłości. Szacuje się, że...
Termomodernizacja wymaga poniesienia niemałych nakładów finansowych. Warto jednak potraktować ją jako inwestycję w większy komfort, zdrowie i mniejsze rachunki za energię w przyszłości. Szacuje się, że np. ocieplenie zewnętrznych przegród budowlanych powoduje obniżenie zużycia ciepła o 10 do 25%, a wymiana okien na bardziej szczelne to oszczędność dodatkowych 10-15%.
Z pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast ponad trzydzieści znajduje się w Polsce. Jakość powietrza w naszym kraju jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej, a poziom zanieczyszczeń...
Z pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast ponad trzydzieści znajduje się w Polsce. Jakość powietrza w naszym kraju jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej, a poziom zanieczyszczeń wielokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia. Jak można obniżyć poziom smogu?
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.