Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dachy zielone a poprawa efektywności energetycznej budynków

Green roofs and improving the energy efficiency of buildings

Dachy zielone przy placu Poczdamskim w Berlinie; fot.: APK Dachy Zielone

Dachy zielone przy placu Poczdamskim w Berlinie; fot.: APK Dachy Zielone

Płaskie dachy, szczególnie w miastach, to przestrzeń, którą można zagospodarować i wykorzystać w procesach mitygacji i adaptacji do zmian klimatu, poprawiając efektywność energetyczną budynków, ograniczając emisję CO2 do atmosfery i osiągając wymierne oszczędności ekonomiczne dzięki niższym kosztom ogrzewania w zimie i klimatyzowania w lecie.

Zobacz także

KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o. Innowacyjne rozwiązania do renowacji budynków zabytkowych

Innowacyjne rozwiązania do renowacji budynków zabytkowych Innowacyjne rozwiązania do renowacji budynków zabytkowych

Budynki zabytkowe mają duży potencjał w zakresie termomodernizacji, jednak ich możliwości przeprowadzenia działań są ograniczone, ponieważ mogą podlegać ochronie konserwatorskiej. Dlatego przywrócenie...

Budynki zabytkowe mają duży potencjał w zakresie termomodernizacji, jednak ich możliwości przeprowadzenia działań są ograniczone, ponieważ mogą podlegać ochronie konserwatorskiej. Dlatego przywrócenie obiektu zabytkowego do stanu z czasów jego świetności to zadanie dla profesjonalnych firm specjalizujących się w renowacji budynków. Eksperci dobiorą najlepsze technologie i produkty odpowiednie dla konkretnego budynku oraz warunków, z poszanowaniem walorów architektonicznych i historycznych.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

BLOKTHERM Sp. z o.o. Rewolucja w termoizolacji budynków z produktami firmy BLOKTHERM®

Rewolucja w termoizolacji budynków z produktami firmy BLOKTHERM® Rewolucja w termoizolacji budynków z produktami firmy BLOKTHERM®

Rosnące koszty energii i pracy oraz coraz większy nacisk na ekologię powodują, że w branży budowlanej należy wciąż szukać nowych, a czasem wręcz rewolucyjnych rozwiązań, które sprostają oczekiwaniom zarówno...

Rosnące koszty energii i pracy oraz coraz większy nacisk na ekologię powodują, że w branży budowlanej należy wciąż szukać nowych, a czasem wręcz rewolucyjnych rozwiązań, które sprostają oczekiwaniom zarówno inwestorów, jak i wykonawców, a także pozwolą zapewnić maksymalną dbałość o środowisko. Takim rozwiązaniem w kwestii termoizolacji budynków dysponuje firma BLOKTHERM® – właściciel patentu na masę termoizolacyjną, której 1 mm może zastąpić 10 cm tradycyjnego styropianu.

Budynki odpowiadają za około 40% zużycia energii w UE i 36% emisji gazów cieplarnianych. Jedynie 1 procent budynków poddaje się co roku renowacji pod kątem efektywności energetycznej. Dlatego skuteczne działania w tym zakresie mają ogromne znaczenie w dążeniu do tego, aby Europa stała się neutralna klimatycznie [1]. Jednym z elementów kompleksowych modernizacji powinny stać się renowacje dachów.

O czym przeczytasz w artykule?

  • Zalety zielonych dachów;
  • Europejskie przykłady;
  • Efektywność energetyczna budynków z zielonymi dachami
  • Rola dachów zielonych w strategii Fala Renowacji
  • Produkcja energii na zielonych dachach

W artykule przedstawiono wielowymiarowe korzyści, wynikające z zastosowania technologii zielonych dachów w miastach. Przytoczono też przykłady europejskich programów wspierających takie modernizacje energetyczne budynków, w których jednym z elementów renowacji jest budowa zielonego dachu.

Green roofs and improving the energy efficiency of buildings

The article presents multidimensional benefits resulting from the use of green roof technology in cities. There examples of European programs supporting such energy modernization of buildings, in which one of the renovation elements is the construction of a green roof were also presented.

Zalety zielonych dachów

Podstawowe zalety zielonych dachów, przyczyniające się do zapobiegania skutkom zmian klimatu, to:

  • retencjonowanie wód opadowych i zmniejszanie ryzyka powodzi miejskich,
  • ograniczanie tak zwanych miejskich wysp ciepła i niwelowanie negatywnych skutków tego zjawiska,
  • a także wspieranie różnorodności biologicznej poprzez tworzenie w miastach siedlisk dla fauny i flory oraz systemów zielonych korytarzy.

Dachy pokryte roślinnością mają korzystny wpływ na oczyszczanie powietrza i poprawę efektywności energetycznej budynków, a co za tym idzie ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Oszczędności energii w budynkach wyposażonych w takie dachy wynikają przede wszystkim z lepszej izolacji termicznej dachów wykończonych zielenią niż tych tradycyjnych – ze standardowym pokryciem.

Europejskie przykłady

W większości miast i państw europejskich rośnie świadomość potencjału zielonych dachów w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków i korzyści wynikających ze stosowania tego rozwiązania w celu zapobiegania skutkom zmian klimatycznych.
Przykładem może być Hamburg, który prowadzi bardzo przemyślane, strategiczne działania wspierające budowę zielonych dachów, jako narzędzia w walce z niekorzystnymi zmianami klimatu.

To hanzeatyckie miasto jest pierwszą niemiecką metropolią, która rozwinęła wszechstronną strategię zielonych dachów. Strategia, której celem było stymulowanie ich budowy, jest realizowana od kwietnia 2014 r. Jej założeniem było obsadzenie roślinnością aż 100 ha powierzchni dachowej w obszarze miejskim, co stanowi 70% wszystkich dachów, na których można zastosować tę technologię.

Projekt został zainicjowany przez Hamburskie Ministerstwo Środowiska i Energii we współpracy z Uniwersytetem HafenCity. Ministerstwo Środowiska i Energii zapewniło wsparcie finansowe potrzebne do stworzenia zielonych dachów – w sumie było to 3 mln EUR w latach 2015–2019. Do programu dotacyjnego były kwalifikowane zarówno renowacje dachów na budynkach istniejących, jak i budowa zielonych dachów na nowych obiektach [2].

Kolejnym przykładem są Czechy, gdzie budowa zielonych dachów jest dotowana w ramach programu „Nová zelená úsporám” (co można tłumaczyć jako „Nowe zielone oszczędności”), którego celem jest poprawa efektywności energetycznej istniejących budynków (renowacje) lub budowa nowych, energooszczędnych domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Takie dachy są więc traktowane jako jeden z elementów wpływających na lepszą efektywność energetyczną budynków.

Program powstał w latach 2009–2010 i od tamtej pory przeszedł szereg ulepszeń. Obecnie w ramach tego programu wsparcie budowy zielonych dachów jest udzielane w formie stałej dotacji w wysokości 800 CZK/m2 powierzchni. Od maja 2020 r. podniesiono kwotę dotacji z pierwotnej kwoty 500 CZK/m2. Obejmuje on realizację zielonych dachów w uprawie ekstensywnej, półintensywnej oraz intensywnej [3].

W Londynie, jak podaje Dusty Gedge, prezydent European Federation of Green Roof Associations, niemal trzy czwarte powierzchni miasta stanowią dachy. Tylko w samym centrum prawie 32% dachów może być zmodernizowanych z zastosowaniem technologii zielonych dachów. To pokazuje, jaki jest potencjał dachów, który może być wykorzystany w procesach mitygacji i adaptacji do zmian klimatu w tej metropolii. Podobnie może być w innych dużych miastach na świecie. Warto dodać, że w ostatnich 20 latach w Londynie powstało ­około 1,5 miliona metrów kwadratowych zielonych dachów [4].

Efektywność energetyczna budynków z zielonymi dachami

Zielone dachy nie nagrzewają się w takim stopniu jak wykończone standardowymi materiałami pokryciowymi. Badania prowadzone w Nowym Jorku (Rosenzweig i in. 2006 r.) wykazały, że w upalne letnie popołudnie temperatura powierzchni dachu pokrytego standardowym pokryciem może być nawet o 40°C wyższa od temperatury powierzchni zielonego dachu. Średnio (pomiary prowadzone w lipcu 2003 r.) temperatura powierzchni standardowego dachu była wyższa o 19°C w ciągu dnia i niższa o 8°C nocą od powierzchni zielonego dachu.

Z kolei temperatura wewnątrz budynku pokrytego zielonym dachem była w dzień średnio o 2°C niższa, a w nocy średnio o 0,3°C wyższa. Oznacza to oszczędność energii związaną z ograniczeniem strat ciepła przez stropodach w zimie oraz mniejszą potrzebę klimatyzowania pomieszczeń w lecie.

Badania przeprowadzone dla budynków wielopiętrowych w Madrycie (Alcazar i Bass, 2005 r.) wykazały, że oszczędność energii wynosi 0,5% w sezonie grzewczym oraz 6% w sezonie letnim. Obecność zielonego dachu pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniach pod nim średnio o 2–5°C [5, 6], natomiast 20 cm warstwa substratu i 20–40 cm warstwa roślinności ma identyczne właściwości izolacyjne co 15 cm warstwa wełny mineralnej [7, 8].

Dachy zielone mają więc wpływ na redukcję emisji CO2 do atmosfery – obniżając temperaturę, przyczyniają się do oszczędności energetycznych, co pozwala na redukcję CO2 emitowanego przy produkcji energii. Ponadto roślinność posadzona na dachach pochłania CO2 i w procesie fotosyntezy produkuje tlen, filtrując przy tym zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu.

Rola dachów zielonych w strategii Fala Renowacji

Potwierdzeniem roli jaką będzie miała zielona infrastruktura, w tym dachy zielone w realizacji strategii Fala Renowacji jest list,jaki prezes Światowej Sieci Zielonej Infrastruktury (World Green Infrastructure Network – WGIN) prof. Manfred Koehler otrzymał z DG ENER opracowującej i realizującej politykę Komisji Europejskiej w zakresie energii. WGIN aktywnie włączało się w opracowywanie strategii Fala Renowacji i będzie współpracować przy jej implementacji.

W liście Komisji Europejskiej skierowanym do WGIN została podkreślona rola tzw. Nature Based Solution (NBS) i znalazło się potwierdzenie, że rozwiązania oparte na zasobach przyrody są wyróżnione wśród głównych obszarów interwencji i prowadzą do zdecydowanych działań umożliwiających szerokie spektrum zmian w ramach Fali Renowacji. Z ramienia polskich organizacji z WGIN współpracuje Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone”, którego prezes dr inż. Marta Weber-Siwirska jest członkiem zarządu Światowej Sieci Zielonej Infrastruktury.

Produkcja energii na zielonych Dachach

Mówiąc o efektywności energetycznej w kontekście dachów zielonych, warto podkreślić, że zastosowanie paneli fotowoltaicznych na dachu obsadzonym roślinnością podnosi efektywność działania samej instalacji solarnej [9]. Zachodzi tu efekt synergii podczas wytwarzania prądu – stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej (w porównaniu do dachów tradycyjnych) prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich sprawność.

Przed podjęciem decyzji o budowie zielonego dachu na istniejącym budynku trzeba sprawdzić kilka istotnych elementów związanych ze stanem technicznym samego dachu oraz całego budynku. Pomocne w tym mogą być odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Przede wszystkim, czy stan techniczny i konstrukcja istniejącego budynku i jego dachu wytrzymają obciążenie warstwami zielonego dachu, w sytuacji ich pełnego nasycenia wodą?
  • Czy zastosowano lub można zastosować izolację wodochronną, która jest odporna na przerastanie przez korzenie roślin?
  • Czy, jeśli istniejący dach płaski jest np. balastowany żwirem, to po zdemontowaniu tej warstwy będzie można ułożyć lekki zielony dach mający tę samą wagę, co znajdująca się do tej pory na dachu warstwa żwiru?

Powyżej zasygnalizowano jedynie kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę, podejmując decyzję o renowacji dachu i zastosowaniu na nim technologii zielonego dachu. Przy czym należy zaznaczyć, że nie wyczerpują one tego zagadnienia. Każdy projekt renowacji dachu należy rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę stan i dane techniczne konkretnego budynku, we współpracy z architektem i konstruktorem, a także z dostawcą technologii zielonego dachu i wykonawcą

Jak pokazują doświadczenia z licznych miast europejskich, jeśli zachodzi potrzeba renowacji budynku, poprawy jego efektywności energetycznej i stworzenia zielonego dachu na istniejącym obiekcie, to zastosowanie mogą mieć specjalistyczne systemy lekkich dachów zielonych, które są dostępne także w Polsce.

Literatura

  1. „Fala Renowacji – korzyści wynikające z kompleksowej modernizacji energetycznej budynków”, „IZOLACJE” 10/2020, s. 21–26.
  2. K. Wolańska, „Strategia zielonych dachów miasta Hamburg”, wywiad z Klausem Hoppe z Wydziału Architektury Krajobrazu i Zieleni Miejskiej Urzędu Środowiska i Energii miasta Hamburg, ZielonaInfrastruktura.pl (dostęp 12.11.2020 r.).
  3. sfzp.cz/zvysujeme-dotaci-na-zelene-strechy (dostęp 09.11.2020 r.).
  4. Dusty Gedge, „World Green Roof Day”, www.worldgreenroofday.com (dostęp 09.11.2020 r.).
  5. Y. Harazono, „Effect of rooftop vegetation using artificial substrates on the urban climate and the termal load of buildings”, „Energy and Building” 15–16/1990/91, s.435–442.
  6. R. Kumar, S. Kaushik, „Performance evaluation of green roof and shading for thermal protection of building”, „Energy and Building”, 40/2005, s. 505–511.
  7. N. H. Wong, Y. Chen, „Tropical urban heat islands. Climate, buildings and greenery”, Nowy Jork 2009.
  8. M. Kuhn, „Rooftop greening”, „Eco Architecture”, 1996.
  9. FLL, „Wytyczne dla dachów zielonych – wytyczne do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych”, DAFA 2020.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Jarosław Guzal BMI: To nigdy nie jest tylko dach

BMI: To nigdy nie jest tylko dach BMI: To nigdy nie jest tylko dach

Włodzimierz Kurpiński - dyrektor marketingu w BMI Group Poland - w rozmowie z Jarosławem Guzalem przedstawia rozwiązania na dachy płaskie i skośne, a także plany firmy na najbliższe miesiące.

Włodzimierz Kurpiński - dyrektor marketingu w BMI Group Poland - w rozmowie z Jarosławem Guzalem przedstawia rozwiązania na dachy płaskie i skośne, a także plany firmy na najbliższe miesiące.

Jarosław Guzal Owens Corning stawia na szkło komórkowe Foamglas

Owens Corning stawia na szkło komórkowe Foamglas Owens Corning stawia na szkło komórkowe Foamglas

Łukasz Barcz pełniący funkcję Country Managera w Foamglas Building Poland przedstawia właściwości użytkowe szkła komórkowego oraz jego zastosowanie w budownictwie.

Łukasz Barcz pełniący funkcję Country Managera w Foamglas Building Poland przedstawia właściwości użytkowe szkła komórkowego oraz jego zastosowanie w budownictwie.

dr inż. Paweł Krause Zagadnienia cieplno-wilgotnościowe dotyczące stropodachów

Zagadnienia cieplno-wilgotnościowe dotyczące stropodachów Zagadnienia cieplno-wilgotnościowe dotyczące stropodachów

Stropodach to przekrycie budynku, które pełni równocześnie funkcję stropu i dachu. Konstrukcje takie występują w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej i innych budynkach o bardzo różnym przeznaczeniu...

Stropodach to przekrycie budynku, które pełni równocześnie funkcję stropu i dachu. Konstrukcje takie występują w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej i innych budynkach o bardzo różnym przeznaczeniu i sposobie eksploatacji.

mgr inż. Krzysztof Patoka Obciążenia dachu wiatrem w praktyce

Obciążenia dachu wiatrem w praktyce Obciążenia dachu wiatrem w praktyce

Jakie jest działanie wiatru i śniegu na pokrycie dachowe i konstrukcję dachu? Ukazuje na przykładach sposoby zapobiegania destrukcyjnemu działaniu wiatru, a także wskazuje błędy wykonawcze.

Jakie jest działanie wiatru i śniegu na pokrycie dachowe i konstrukcję dachu? Ukazuje na przykładach sposoby zapobiegania destrukcyjnemu działaniu wiatru, a także wskazuje błędy wykonawcze.

mgr inż. Sławomir Dudziak Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?

Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?

dr inż. Aleksander Byrdy Skutki braku wentylacji w dachu nad basenem

Skutki braku wentylacji w dachu nad basenem Skutki braku wentylacji w dachu nad basenem

Jakie mogą być skutki źle zaprojektowanego i wykonanego dachu płaskiego nad basenem krytym? Jak poprawnie skonstruować system wentylacyjny? Jakie czynniki mogą powodować szybką degradację warstw dachu...

Jakie mogą być skutki źle zaprojektowanego i wykonanego dachu płaskiego nad basenem krytym? Jak poprawnie skonstruować system wentylacyjny? Jakie czynniki mogą powodować szybką degradację warstw dachu w tego typu obiektach?

mgr inż. Michał Musiał Innowacyjne rozwiązania materiałowe w konstrukcjach stropodachów

Innowacyjne rozwiązania materiałowe w konstrukcjach stropodachów Innowacyjne rozwiązania materiałowe w konstrukcjach stropodachów

Jedną z możliwości poprawy parametrów fizycznych stropodachów jest zastosowanie innowacyjnych, nowoopracowanych materiałów budowlanych, bez zmieniania konwencjonalnego ułożenia warstw tych przegród.

Jedną z możliwości poprawy parametrów fizycznych stropodachów jest zastosowanie innowacyjnych, nowoopracowanych materiałów budowlanych, bez zmieniania konwencjonalnego ułożenia warstw tych przegród.

Jarosław Guzal Rockwool: Nie ma alternatywy dla wełny

Rockwool: Nie ma alternatywy dla wełny Rockwool: Nie ma alternatywy dla wełny

Andrzej Kielar, prezes zarządu Rockwool Polska dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat rozwoju rynku izolacji w Polsce uwarunkowanego kierunkami rosnących wymogów budowlanych.

Andrzej Kielar, prezes zarządu Rockwool Polska dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat rozwoju rynku izolacji w Polsce uwarunkowanego kierunkami rosnących wymogów budowlanych.

Jarosław Guzal Fakro: 25 lat i co dalej?

Fakro: 25 lat i co dalej? Fakro: 25 lat i co dalej?

Janusz Komurkiewicz, członek zarządu firmy Fakro, mówi o nowych przedsięwzięciach w segmencie okien dachowych oraz związanych z tym niezbędnych regulacjach prawnych.

Janusz Komurkiewicz, członek zarządu firmy Fakro, mówi o nowych przedsięwzięciach w segmencie okien dachowych oraz związanych z tym niezbędnych regulacjach prawnych.

dr inż. Zygmunt Matkowski, dr inż. Józef Adamowski Materiały do wykonywania warstw hydroizolacyjnych w dachach płaskich

Materiały do wykonywania warstw hydroizolacyjnych w dachach płaskich Materiały do wykonywania warstw hydroizolacyjnych w dachach płaskich

Dachy płaskie są jednym z rodzajów przekryć, jakie można wykonać nad obiektami budowlanymi. Stosowanie dachów płaskich uzależnione jest od lokalizacji obiektu, uwarunkowań ekonomicznych, estetycznych,...

Dachy płaskie są jednym z rodzajów przekryć, jakie można wykonać nad obiektami budowlanymi. Stosowanie dachów płaskich uzależnione jest od lokalizacji obiektu, uwarunkowań ekonomicznych, estetycznych, politycznych (lata 60. i 70. XX w. w Polsce), materiałowych (w szczególności pokryć dachowych), zapisów zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a także zmieniających się okresowo tendencji projektowych. Jak projektować i wykonywać warstwy hydroizolacyjne w dachach płaskich?

mgr inż. Michał Musiał Rozwiązania konstrukcyjne budynków z dachami płaskimi

Rozwiązania konstrukcyjne budynków z dachami płaskimi Rozwiązania konstrukcyjne budynków z dachami płaskimi

Jakie rozwiązania konstrukcyjne stosuje się na dachach płaskich i stropodachach? Jak poprawić ich parametry?

Jakie rozwiązania konstrukcyjne stosuje się na dachach płaskich i stropodachach? Jak poprawić ich parametry?

dr inż. Aleksander Byrdy Zastosowanie płyt poliuretanowych do izolowania dachów płaskich

Zastosowanie płyt poliuretanowych do izolowania dachów płaskich Zastosowanie płyt poliuretanowych do izolowania dachów płaskich

Jakie są właściwości płyt poliuretanowych oraz przykładowe schematy rozwiązań dachów płaskich z wykorzystaniem tych materiałów? Autor przedstawia też praktyczne uwagi o wymaganiach wykonawczych.

Jakie są właściwości płyt poliuretanowych oraz przykładowe schematy rozwiązań dachów płaskich z wykorzystaniem tych materiałów? Autor przedstawia też praktyczne uwagi o wymaganiach wykonawczych.

Austrotherm Austrotherm DPS - termoizolacja dachów płaskich wraz ze spadkiem

Austrotherm DPS - termoizolacja dachów płaskich wraz ze spadkiem Austrotherm DPS - termoizolacja dachów płaskich wraz ze spadkiem

Dach jest bardzo ważny dla skutecznej izolacji cieplnej zarówno w nowym budownictwie, jak przy termomodernizacji obiektów istniejących. Termoizolacja w tej przegrodzie przede wszystkim osłania konstrukcję...

Dach jest bardzo ważny dla skutecznej izolacji cieplnej zarówno w nowym budownictwie, jak przy termomodernizacji obiektów istniejących. Termoizolacja w tej przegrodzie przede wszystkim osłania konstrukcję nośną przed niepożądanymi wpływami termicznymi i pomaga stworzyć w pomieszczeniu warunki komfortu cieplnego zimą i latem.

mgr inż. Krzysztof Patoka Zalety wentylacji dachu

Zalety wentylacji dachu Zalety wentylacji dachu

O tym, że wentylacja dachów działa na nie korzystnie, wiedzą wszyscy związani z budownictwem, ale tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak duże są to korzyści. Być może z tego powodu większość dachów w...

O tym, że wentylacja dachów działa na nie korzystnie, wiedzą wszyscy związani z budownictwem, ale tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak duże są to korzyści. Być może z tego powodu większość dachów w Polsce nie jest wentylowana. Na zmianę tego stanu powinien wpłynąć rozwój budownictwa energooszczędnego, które bez wentylowania dachów praktycznie nie może istnieć.

mgr inż. Krzysztof Patoka Jak płaskie mogą być dachy płaskie?

Jak płaskie mogą być dachy płaskie? Jak płaskie mogą być dachy płaskie?

Tylko w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się, aby pewna część powierzchni dachów nazywanych płaskimi nie miała spadku. Takie fragmenty powinny być dodatkowo (kilkakrotnie) zabezpieczone materiałem hydroizolacyjnym....

Tylko w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się, aby pewna część powierzchni dachów nazywanych płaskimi nie miała spadku. Takie fragmenty powinny być dodatkowo (kilkakrotnie) zabezpieczone materiałem hydroizolacyjnym. Płaskość oznacza brak spadku na dachu, a nazwa „dachy płaskie” w dobrej praktyce dekarskiej oznacza konstrukcje o nachyleniu min. 3°.

mgr inż. Krzysztof Patoka Błędy na polskich dachach

Błędy na polskich dachach Błędy na polskich dachach

Większość błędów popełnianych w konstrukcjach dachów płaskich wynika z oczekiwania inwestorów, by koszty realizacji były jak najniższe. Jest to częściowo uzasadnione wielkością budynków, na których wykonuje...

Większość błędów popełnianych w konstrukcjach dachów płaskich wynika z oczekiwania inwestorów, by koszty realizacji były jak najniższe. Jest to częściowo uzasadnione wielkością budynków, na których wykonuje się dachy płaskie. Aby jednak tanie systemy przyniosły spodziewane oszczędności, należy najpierw ocenić granice ich bezpiecznego stosowania. Bardzo łatwo bowiem uzyskać efekt przeciwny do zamierzonego i zbudować dach, który będzie bardzo drogi w eksploatacji z powodu konieczności ciągłego remontowania.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE „Słownik dekarski" – od redakcji

„Słownik dekarski" – od redakcji „Słownik dekarski" – od redakcji

Zapraszamy do dyskusji na temat opracowanego z inicjatywy PSD „Słownika dekarskiego”. Poszczególne jego hasła będą sukcesywnie publikowane w naszym serwisie www.Izolacje.com.pl.

Zapraszamy do dyskusji na temat opracowanego z inicjatywy PSD „Słownika dekarskiego”. Poszczególne jego hasła będą sukcesywnie publikowane w naszym serwisie www.Izolacje.com.pl.

mgr inż. Krzysztof Patoka „Dach płaski" i „wiatroizolacja", czyli o potrzebie społecznej dyskusji na temat „Słownika dekarskiego"

„Dach płaski" i „wiatroizolacja", czyli o potrzebie społecznej dyskusji na temat „Słownika dekarskiego" „Dach płaski" i „wiatroizolacja", czyli o potrzebie społecznej dyskusji na temat „Słownika dekarskiego"

Podczas targów Budma 2012 przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Dekarskiej (IFD) przekazali Polskiemu Stowarzyszeniu Dekarzy (PSD) „Reguły dekarskie”, które mają być podstawą do stworzenia analogicznych...

Podczas targów Budma 2012 przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Dekarskiej (IFD) przekazali Polskiemu Stowarzyszeniu Dekarzy (PSD) „Reguły dekarskie”, które mają być podstawą do stworzenia analogicznych wytycznych w Polsce. Spisanie takich zasad wymaga jednak dostosowania reguł IFD do polskiej nomenklatury oraz ujednolicenia i sprecyzowania słownictwa dekarskiego. W tym celu opracowano „Słownik dekarski”.

dr inż. Aleksander Byrdy, mgr inż. Iga Iskra Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce - wyniki badania sondażowego

Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce - wyniki badania sondażowego Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce - wyniki badania sondażowego

W Polsce budownictwo dachów zielonych wciąż się rozwija, ale nadal nie jest jeszcze zbyt popularne. Być może na bardziej powszechne zastosowanie tych konstrukcji miałoby wpływ określenie niezawodności...

W Polsce budownictwo dachów zielonych wciąż się rozwija, ale nadal nie jest jeszcze zbyt popularne. Być może na bardziej powszechne zastosowanie tych konstrukcji miałoby wpływ określenie niezawodności dachów zielonych wykonanych w budynkach w Polsce.

dr inż. Czesław Byrdy, dr inż. Aleksander Byrdy Ciepłochronne stropodachy

Ciepłochronne stropodachy

W budynkach ogrzewanych o małej i średniej kubaturze często stosowanym rozwiązaniem stropodachu są dachy płaskie z ociepleniem ułożonym na drewnianej konstrukcji nośnej. Aby taka konstrukcja była niezawodna...

W budynkach ogrzewanych o małej i średniej kubaturze często stosowanym rozwiązaniem stropodachu są dachy płaskie z ociepleniem ułożonym na drewnianej konstrukcji nośnej. Aby taka konstrukcja była niezawodna w eksploatacji, musi być odpowiednio zaprojektowana – o właściwej kolejności warstw, z odpowiednim ociepleniem przegrody – oraz poprawnie wykonana, zwłaszcza w rozwiązaniach detali. W artykule zostaną scharakteryzowane szczegóły projektowe i wykonawcze dotyczące ciepłochronnych stropodachów pełnych...

mgr inż. Łukasz Lewandowski, dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Dachy zielone – rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe

Dachy zielone – rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe Dachy zielone – rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe

Dachy zielone stanowią rozwiązanie stropodachu w systemie odwróconym i są wykonywane w rejonach zurbanizowanych, gdzie dają możliwość kształtowania i zagospodarowania powierzchni dachu zróżnicowaną roślinnością....

Dachy zielone stanowią rozwiązanie stropodachu w systemie odwróconym i są wykonywane w rejonach zurbanizowanych, gdzie dają możliwość kształtowania i zagospodarowania powierzchni dachu zróżnicowaną roślinnością. Spełniają one taką samą funkcję jak dachy konwencjonalne, jednak różnią się od nich konstrukcją, która umożliwia umieszczanie na nim roślinności będącej formą biomasy.

mgr inż. Krzysztof Patoka Błędy – nie tylko dekarskie – na dachach płaskich

Błędy – nie tylko dekarskie – na dachach płaskich

Dachy płaskie konstruowane są głównie na dużych budynkach wielorodzinnych, halach przemysłowych i podobnych budowlach. Jeszcze do niedawna były kryte wyłącznie papami asfaltowymi układanymi na lepik, dzisiaj...

Dachy płaskie konstruowane są głównie na dużych budynkach wielorodzinnych, halach przemysłowych i podobnych budowlach. Jeszcze do niedawna były kryte wyłącznie papami asfaltowymi układanymi na lepik, dzisiaj natomiast do tego celu używa się różnych materiałów, dobranych odpowiednio do ich kształtu, powierzchni i przeznaczenia. Współcześnie stosuje się więc różne wyspecjalizowane papy wykonane na bazie modyfikowanych bitumów lub membrany produkowane ze specjalnych tworzyw sztucznych (PVC) lub kauczuków...

dr inż. Józef Adamowski Ogólne zasady projektowania i wykonywania dachów płaskich, odwróconych i zielonych (cz. 3.)

Ogólne zasady projektowania i wykonywania dachów płaskich, odwróconych i zielonych (cz. 3.)

Kolejna już część opracowania dotyczącego dachów płaskich odwróconych i zielonych. Autor opisuje tu podstawy projektowania dachów odwróconych i zielonych. Przedstawia zalety stropodachów odwróconych oraz...

Kolejna już część opracowania dotyczącego dachów płaskich odwróconych i zielonych. Autor opisuje tu podstawy projektowania dachów odwróconych i zielonych. Przedstawia zalety stropodachów odwróconych oraz charakterystykę dachu balastowego, zielonego, zalety takich rozwiązań oraz uwagi projektowo-wykonawcze.

dr inż. Józef Adamowski Ogólne zasady projektowania i wykonywania dachów płaskich, odwróconych i zielonych (cz. 1.)

Ogólne zasady projektowania i wykonywania dachów płaskich, odwróconych i zielonych (cz. 1.)

W polskiej praktyce budowlanej określenie stropodach jest używane najczęściej w odniesieniu do dachów o małym kącie nachylenia (spadek 5–20%) i dlatego często nazywa się je dachami płaskimi. Stropodachy...

W polskiej praktyce budowlanej określenie stropodach jest używane najczęściej w odniesieniu do dachów o małym kącie nachylenia (spadek 5–20%) i dlatego często nazywa się je dachami płaskimi. Stropodachy o spadku powyżej 20%, określane mianem stropodachów stromych, najczęściej spotykane są w obiektach przemysłowych. W odniesieniu do nich ze względu na charakterystyczny kształt stosuje się określenie „dachy szedowe” (lub inne, równoznaczne – dachy płaskie).

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.