Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Program Czyste Powietrze – jak poprawić efektywność energetyczną domów

Program Czyste Powietrze – jak poprawić efektywność energetyczną domów Program Czyste Powietrze – jak poprawić efektywność energetyczną domów

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program bezzwrotnych dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów, skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Celem programu...

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program bezzwrotnych dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów, skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Celem programu jest walka ze smogiem, przez ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i gazów oraz poprawę efektywności energetycznej budynków.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Audyt energetyczny budynku

Audyt energetyczny budynku Audyt energetyczny budynku

Wykonanie audytu energetycznego jest kluczowym krokiem, jeśli planujemy termomodernizację domu, w tym inwestycję w pompę ciepła. Dzięki audytowi możliwa jest dokładna analiza, ile budynek zużywa energii...

Wykonanie audytu energetycznego jest kluczowym krokiem, jeśli planujemy termomodernizację domu, w tym inwestycję w pompę ciepła. Dzięki audytowi możliwa jest dokładna analiza, ile budynek zużywa energii oraz określenie miejsc, gdzie występują największe jej straty. W ten sposób można zoptymalizować termomodernizację, a jednocześnie dobrze dopasować nowe źródło ciepła do potrzeb energetycznych domu.

Materiały prasowe news Szósta edycja programu Mój Prąd

Szósta edycja programu Mój Prąd Szósta edycja programu Mój Prąd

Kolejny nabór wniosków w programie „Mój Prąd”, czyli bezzwrotnych dotacji w przydomowe instalacje fotowoltaiczne, ruszył 2 września br. NFOŚiGW przygotowuje zmianę programu w zakresie budżetu finansowanego...

Kolejny nabór wniosków w programie „Mój Prąd”, czyli bezzwrotnych dotacji w przydomowe instalacje fotowoltaiczne, ruszył 2 września br. NFOŚiGW przygotowuje zmianę programu w zakresie budżetu finansowanego z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko (FEnIKS) 2021–2027.

Dachy zielone na obiektach związanych z gospodarowaniem odpadami

Green roofs on waste management facilities

Elektrociepłownia i spalarnia odpadów CopenHill, fot. materiały prasowe CopenHill

Elektrociepłownia i spalarnia odpadów CopenHill, fot. materiały prasowe CopenHill

Współcześnie realizowane obiekty związane z gospodarowaniem odpadami mają być bezpieczne ekologicznie, dlatego projektanci i inwestorzy dbają o to, żeby obiekty te, oprócz swoich podstawowych zadań w zakresie gospodarowania odpadami, pełniły również dodatkowe funkcje związane ze zrównoważonym rozwojem.

Zobacz także

Katarzyna Wolańska, Piotr Wolański APK Dachy Zielone Dachy zielone w budynkach komercyjnych

Dachy zielone w budynkach komercyjnych Dachy zielone w budynkach komercyjnych

Dachy zielone na obiektach komercyjnych przyczyniają się do rozpowszechniania się tego trendu. Takie inwestycje mają liczne walory ekologiczne, stają się przy tym nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i...

Dachy zielone na obiektach komercyjnych przyczyniają się do rozpowszechniania się tego trendu. Takie inwestycje mają liczne walory ekologiczne, stają się przy tym nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i użytkowo. Często dzięki dachom zielonym inwestycje komercyjne budują swój wyrazisty, przyciągający użytkowników wizerunek.

dr inż. Jacek Nowak Pielęgnacja dachów zielonych

Pielęgnacja dachów zielonych Pielęgnacja dachów zielonych

Prawidłowy wzrost oraz przeżywalność roślin uprawianych na dachach zależy od wielu czynników, wśród nich można wymienić odpowiedni skład oraz właściwości powietrzno-wodne podłoży czy lokalne warunki pogodowe....

Prawidłowy wzrost oraz przeżywalność roślin uprawianych na dachach zależy od wielu czynników, wśród nich można wymienić odpowiedni skład oraz właściwości powietrzno-wodne podłoży czy lokalne warunki pogodowe. Rośliny wprowadzane na zielone dachy narażone są na wiele czynników stresowych, które w znacznym stopniu mogą zredukować liczbę nasadzeń zwłaszcza w pierwszych latach uprawy. Bardzo ważny jest właściwy dobór roślin przeznaczonych na zielone dachy z uwzględnieniem ich niskich wymagań siedliskowych,...

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.

*****
W artykule przedstawiono najważniejsze zalety stosowania dachów zielonych oraz zaprezentowano przykładowe obiekty związane z gospodarowaniem odpadami, w których zastosowano dachy zielone jako rozwiązania proekologiczne i wielofunkcyjne.

Green roofs on waste management facilities

The article presents the most important advantages of using green roofs and examples of waste management facilities, in which green roofs were used as pro-ecological and multifunctional solutions.
*****

Na obiektach związanych z gospodarowaniem odpadami są stosowane m.in. dachy zielone, które przyczyniają się do zagospodarowania wody opadowej, zwiększenia różnorodności biologicznej na terenach zurbanizowanych, przeciwdziałają powstawaniu zjawiska miejskiej wyspy ciepła, a także poprawiają efektywność energetyczną budynków.

Roślinność na dachach zielonych przyczynia się do redukcji zanieczyszczeń zawartych w miejskim powietrzu – zarówno tych gazowych, jak i pyłowych. Można mówić o efekcie bezpośrednim, ponieważ rośliny występujące na dachach zielonych produkują tlen w procesie fotosyntezy, pochłaniając przy tym CO2.

Czytaj też: Zielony dach w mieście – ekonomia w ekologicznym wydaniu

Ale dachy zielone mają również pośredni wpływ na redukcję CO2 – stanowiąc naturalną izolację budynków, przyczyniają się do oszczędności energetycznych. Oszczędności energii w budynkach wyposażonych w zielone dachy wynikają przede wszystkim z lepszej izolacji termicznej dachu. W okresach zimowych oznacza to oszczędności energii związane z ograniczeniem strat ciepła przez strop, w okresach letnich zmniejszają potrzebę klimatyzowania pomieszczeń. Pozwala to na redukcję zanieczyszczeń (przede wszystkim CO2) emitowanych przy produkcji energii.

Przyjrzyjmy się przykładowym obiektom związanym z gospodarowaniem odpadami, gdzie zastosowano dachy zielone jako proekologiczne i wielofunkcyjne rozwiązania.

CopenHill – spalarnia odpadów ze stokiem narciarskim, trasą spacerową i punktem widokowym

W materiałach prasowych dotyczących tego obiektu możemy przeczytać, że jest to „góra możliwości”. Amager Bakke (pol. Wzgórze Amager), nazywane też CopenHill, to elektrociepłownia i spalarnia odpadów zlokalizowana na terenie przemysłowym, na wyspie Amager, która jest częścią Kopenhagi w Danii. Obiekt został otwarty w 2017 r. i jest uważany za najczystszą spalarnię na świecie (FOT. 1–2).

fot 2 zielone

FOT. 1–2. Elektrociepłownia i spalarnia odpadów CopenHill; fot.: K. Wolańska

Dach spalarni pełni funkcję rekreacyjną – stanowi punkt widokowy, porośniętą roślinami trasę spacerową (dach zielony w uprawie intensywnej) oraz całoroczny stok narciarski o długości 450 m (wykonany z tworzywa sztucznego) wraz z wyciągami. Na szczyt można dotrzeć windą lub schodami zlokalizowanymi wzdłuż stoku narciarskiego. Na budynku powstała też ściana wspinaczkowa. Zwiedzanie punktu widokowego, na którym znajduje się płaskowyż pełniący funkcję parku (dach zielony w uprawie intensywnej), jest bezpłatne. Jest tam też zlokalizowana restauracja. Na samej trasie narciarskiej jednocześnie może jeździć 150 osób, a w całym obiekcie Amager Bakke jest miejsce dla 1500 osób.

Dach spalarni pełni funkcję rekreacyjną – stanowi punkt widokowy, porośniętą roślinami trasę spacerową (dach zielony w uprawie intensywnej) oraz całoroczny stok narciarski o długości 450 m (wykonany z tworzywa sztucznego) wraz z wyciągami. Na szczyt można dotrzeć windą lub schodami zlokalizowanymi wzdłuż stoku narciarskiego. Na budynku powstała też ściana wspinaczkowa. Zwiedzanie punktu widokowego, na którym znajduje się płaskowyż pełniący funkcję parku (dach zielony w uprawie intensywnej), jest bezpłatne. Jest tam też zlokalizowana restauracja. Na samej trasie narciarskiej jednocześnie może jeździć 150 osób, a w całym obiekcie Amager Bakke jest miejsce dla 1500 osób.

Pomysł zwieńczenia zakładu miejskiego dostępnym dla mieszkańców i turystów, całorocznym ośrodkiem narciarskim i trasą spacerową zdobył szereg wyróżnień dla duńskiej firmy architektonicznej Bjarke Ingels Group (BIG) jeszcze przed powstaniem obiektu. Magazyn „Time” uznał go za jeden z 50 najbardziej innowacyjnych pomysłów 2011 r., a makietę architektoniczną można było oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Zakład Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie

Polskim przykładem zastosowania dachu zielonego na obiekcie związanym z gospodarowaniem odpadami jest rozbudowa i modernizacja Zakładu Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) w Warszawie, na Targówku. Planowany termin zakończenia rozbudowy i modernizacji ZUSOK w Warszawie to rok 2024.

Rozbudowany i modernizowany Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych ma stać się najnowocześniejszą i największą tego typu instalacją w Polsce (RYS.). Będzie nie tylko przekształcał odpady w prąd i ciepło, ale także zapewni w mieście dodatkowe przestrzenie pokryte zielenią.

Nowy obiekt powstaje zgodnie ze standardami BAT (Best Available Techniques), czyli najlepszych dostępnych technik. Zakład ma być bezpieczną ekologicznie, najbardziej efektywną spalarnią odpadów w kraju.

fot 5 zielone

RYS. Wizualizacja budynku ZUSOK; rys.: MPO Warszawa

Na terenie obiektu są realizowane dachy zielone, które będą wspomagać retencję wód opadowych i przyczynią się do ograniczenia zjawiska miejskiej wyspy ciepła. Łączna powierzchnia dachu zielonego, który powstaje na tym obiekcie, to ok. 25 000 m2. Z tej powierzchni prawie 85% to dach o zazielenieniu ekstensywnym, gdzie retencja wody wynosi 27 litrów wody na 1 m2 dachu zielonego, a odpływ wody zostanie obniżony o ok. 50%. Pozostała połać dachu o powierzchni ok. 4000 m2 jest realizowana z wykorzystaniem systemu dachu zielonego przeznaczonego dla roślinności w uprawie intensywnej. Dzięki temu retencja na tej powierzchni wyniesie ok. 109 l/m2, a ograniczenie spływu osiągnie ok. 80%. Jest też 400 m2 powierzchni dachu zielonego o kącie nachylenia wynoszącym 37,7°.

Obiekty małej skali – wiaty śmietnikowe z dachami zielonymi i pnączami

Mamy też wiele przykładów stosowania dachów zielonych na małych obiektach do gospodarowania odpadami. Wiaty śmietnikowe porośnięte roślinami powstają zarówno przy budynkach wielomieszkaniowych, jak i przy domach prywatnych (FOT. 3).

fot 4 zielone

FOT. 3. Wiata śmietnikowa z dachem zielonym; fot.: APK Dachy Zielone

Można podać przykład projektu „Utworzenie zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie miasta Piastowa”, w ramach którego korzystając z dofinansowania z programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z obszaru Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków (projekt finansowany ze środków MF EOG 2014–2021) miasto Piastów zrealizowało m.in. zadanie polegające na wymianie standardowych wiat śmietnikowych na wiaty z systemem dachu zielonego.

W lokalizacji przy SPZOZ PIASTUN przy ul. Skorupki 16A oraz na Osiedlu Sułkowskiego przy ul. Sułkowskiego 29A, 29B powstały wiaty śmietnikowe z dachami zielonymi ekstensywnymi (z rozchodnikami), a przy ścianach posadzono pnącza.

Standardowe wiaty śmietnikowe to nie są estetyczne obiekty, ale niestety konieczne w obszarze zabudowy mieszkaniowej. Często ich usytuowanie jest takie, że mieszkańcy patrzą na nie ze swoich okien. Poprzez budowę dachów zielonych na wiatach śmietnikowych i obsadzenie ich pnączami poprawiamy estetykę przestrzeni, z którą często mają do czynienia mieszkańcy i podnosimy komfort korzystania z tego typu rozwiązań.

Komentarze

Powiązane

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich – rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe

Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich – rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich – rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe

Za 10 lat budynki w Europie powinny wyglądać zupełnie inaczej, o czym można przeczytać w opublikowanej przez Komisję Europejską strategii na rzecz fali renowacji [1].

Za 10 lat budynki w Europie powinny wyglądać zupełnie inaczej, o czym można przeczytać w opublikowanej przez Komisję Europejską strategii na rzecz fali renowacji [1].

Materiały prasowe news I edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu dachów zielonych i żyjących ścian

I edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu dachów zielonych i żyjących ścian I edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu dachów zielonych i żyjących ścian

Wraz z gęstniejąca zabudową miast ubywa przestrzeni dla terenów zielonych. Rozwiązaniem integrującym zabudowania z naturą są żyjące ściany i zielone dachy, dzięki którym można przeznaczyć dla roślin powierzchnie,...

Wraz z gęstniejąca zabudową miast ubywa przestrzeni dla terenów zielonych. Rozwiązaniem integrującym zabudowania z naturą są żyjące ściany i zielone dachy, dzięki którym można przeznaczyć dla roślin powierzchnie, które dotychczas były dla nich niedostępne.

Piotr Wolański, Katarzyna Wolańska Wytyczne do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych

Wytyczne do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych Wytyczne do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych

Na początku 2021 r. Stowarzyszenie DAFA wydało drugie, zaktualizowane polskojęzyczne wydanie „Wytycznych dla dachów zielonych. Wytycznych do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych“....

Na początku 2021 r. Stowarzyszenie DAFA wydało drugie, zaktualizowane polskojęzyczne wydanie „Wytycznych dla dachów zielonych. Wytycznych do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych“. Bazuje ono na niemieckiej publikacji o oryginalnym tytule „Dachbegrünungsrichtlinien – Richtlinien für die Planung, Bau und Instandhaltungen von Dachbegrünungen” opracowanej w 2018 r. przez FLL (Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau e.V. – w skrócie FLL, Stowarzyszenie Badania,...

dr inż. Adam Ujma Jubileuszowa konferencja naukowo-techniczna dotycząca budownictwa energooszczędnego

Jubileuszowa konferencja naukowo-techniczna dotycząca budownictwa energooszczędnego Jubileuszowa konferencja naukowo-techniczna dotycząca budownictwa energooszczędnego

W dniach 5-7 grudnia br. odbyła się XV Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Materiały i technologie energooszczędne - Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym", zorganizowana...

W dniach 5-7 grudnia br. odbyła się XV Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Materiały i technologie energooszczędne - Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym", zorganizowana przez Katedrę Organizacji i Technologii Budownictwa Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej.

Piotr Wolański, Katarzyna Wolańska Dachy zielone a poprawa efektywności energetycznej budynków

Dachy zielone a poprawa efektywności energetycznej budynków Dachy zielone a poprawa efektywności energetycznej budynków

Płaskie dachy, szczególnie w miastach, to przestrzeń, którą można zagospodarować i wykorzystać w procesach mitygacji i adaptacji do zmian klimatu, poprawiając efektywność energetyczną budynków, ograniczając...

Płaskie dachy, szczególnie w miastach, to przestrzeń, którą można zagospodarować i wykorzystać w procesach mitygacji i adaptacji do zmian klimatu, poprawiając efektywność energetyczną budynków, ograniczając emisję CO2 do atmosfery i osiągając wymierne oszczędności ekonomiczne dzięki niższym kosztom ogrzewania w zimie i klimatyzowania w lecie.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE e-wydanie: IZOLACJE 11/12/2020

e-wydanie: IZOLACJE 11/12/2020 e-wydanie: IZOLACJE 11/12/2020

W listopadowo-grudniowym wydaniu IZOLACJI poruszamy temat bezpieczeństwa płyt warstwowych oraz wymagań WT 2021 dla przegród i złączy budowlanych. Piszemy też o tynkach dekoracyjnych oraz ochronie cieplnej...

W listopadowo-grudniowym wydaniu IZOLACJI poruszamy temat bezpieczeństwa płyt warstwowych oraz wymagań WT 2021 dla przegród i złączy budowlanych. Piszemy też o tynkach dekoracyjnych oraz ochronie cieplnej elementów przyziemia w budownictwie jednorodzinnym. W części poświęconej renowacjom omawiamy kwestię termomodernizacji i remontów w budynkach z wielkiej płyty oraz mechanizmy poprawy efektywności energetycznej budynków.

Materiały prasowe news Walne Zebranie Stowarzyszenia DAFA

Walne Zebranie Stowarzyszenia DAFA Walne Zebranie Stowarzyszenia DAFA

3 września w miejscowości Przygoń odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia DAFA.

3 września w miejscowości Przygoń odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia DAFA.

Materiały prasowe news Wirtualna Akademia DAFA – cykl webinariów

Wirtualna Akademia DAFA – cykl webinariów Wirtualna Akademia DAFA – cykl webinariów

Stowarzyszenie DAFA uruchomiło Wirtualną Akademię DAFA – serię szkoleń online, które pozwalają wartościowo wykorzystać czas izolacji, podnieść kwalifikacje.

Stowarzyszenie DAFA uruchomiło Wirtualną Akademię DAFA – serię szkoleń online, które pozwalają wartościowo wykorzystać czas izolacji, podnieść kwalifikacje.

Materiały prasowe news Nowe władze Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone

Nowe władze Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone Nowe władze Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone

W dniu 28 lutego br. podczas Walnego Zebrania członkowie Polskiego Stowarzyszenia "Dachy Zielone" (PSDZ) wybrali nowe władze.

W dniu 28 lutego br. podczas Walnego Zebrania członkowie Polskiego Stowarzyszenia "Dachy Zielone" (PSDZ) wybrali nowe władze.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news IZOLACJE 2/2020

IZOLACJE 2/2020 IZOLACJE 2/2020

Udostępniamy część materiałów z lutowego wydania miesięcznika IZOLACJE. Zobacz bezpłatnie numer 2/2020 lub wykup prenumeratę i przeczytaj całe wydanie.

Udostępniamy część materiałów z lutowego wydania miesięcznika IZOLACJE. Zobacz bezpłatnie numer 2/2020 lub wykup prenumeratę i przeczytaj całe wydanie.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Wybierz firmę z Certyfikatem DAFA - piąta edycja kampanii

Wybierz firmę z Certyfikatem DAFA - piąta edycja kampanii Wybierz firmę z Certyfikatem DAFA - piąta edycja kampanii

DAFA promuje inwestycję w jakość materiałów budowlanych i wysokie standardy w budownictwie. Stowarzyszenie nagradza rzetelność firm specjalnym certyfikatem, który pozwala użytkownikom dokonać przemyślanego...

DAFA promuje inwestycję w jakość materiałów budowlanych i wysokie standardy w budownictwie. Stowarzyszenie nagradza rzetelność firm specjalnym certyfikatem, który pozwala użytkownikom dokonać przemyślanego wyboru.

Piotr Wolański, Katarzyna Wolańska Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach

Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach

Popularyzacji dachów zielonych na terenie naszego kraju podjęło się Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone”, które od 2009 r. ściśle współpracuje z EFB – Europejską Federację Stowarzyszeń Dachów Zielonych...

Popularyzacji dachów zielonych na terenie naszego kraju podjęło się Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone”, które od 2009 r. ściśle współpracuje z EFB – Europejską Federację Stowarzyszeń Dachów Zielonych (ang. European Federation of Green Roof Associations).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE e-wydanie: IZOLACJE 6/2020

e-wydanie: IZOLACJE 6/2020 e-wydanie: IZOLACJE 6/2020

W czerwcowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o potencjale i funkcjach dachów zielonych w miastach, zastosowaniu tynków renowacyjnych, a także o ocieplaniu przegród od wewnątrz z uwzględnieniem...

W czerwcowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o potencjale i funkcjach dachów zielonych w miastach, zastosowaniu tynków renowacyjnych, a także o ocieplaniu przegród od wewnątrz z uwzględnieniem nowych wymagań obowiązujących od 1 stycznia 2021 roku.

Piotr Wolański, Katarzyna Wolańska Słoneczne dachy zielone

Słoneczne dachy zielone Słoneczne dachy zielone

Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”, na koniec 2021 r. moc instalacji fotowoltaicznych w krajach Unii Europejskiej wyniosła 158 GW, co oznacza przyrost...

Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”, na koniec 2021 r. moc instalacji fotowoltaicznych w krajach Unii Europejskiej wyniosła 158 GW, co oznacza przyrost 21,4 GW (tempo wzrostu rynku wyniosło ponad 15%). Polska najprawdopodobniej znalazła się na drugim miejscu (za Niemcami) pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w Unii Europejskiej. Autorzy raportu nazwali ostatnie 10 lat rozwoju branży „złotą dekadą polskiej fotowoltaiki”.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE e-wydanie: IZOLACJE 4/2020

e-wydanie: IZOLACJE 4/2020 e-wydanie: IZOLACJE 4/2020

W kwietniowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o dachach zielonych, wyrobach iniekcyjnych oraz o trwałości systemów ETICS. Radzimy też, jak projektować balkony według nowych wymagań.

W kwietniowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o dachach zielonych, wyrobach iniekcyjnych oraz o trwałości systemów ETICS. Radzimy też, jak projektować balkony według nowych wymagań.

Nicola Hariasz Okna do dachów płaskich

Okna do dachów płaskich Okna do dachów płaskich

Ze względu na możliwe intensywne opady śniegu w okresie zimowym w polskiej architekturze dominują dachy skośne. Zalegający śnieg stanowi dodatkowe obciążenie dla dachu, co musi zostać uwzględnione w procesie...

Ze względu na możliwe intensywne opady śniegu w okresie zimowym w polskiej architekturze dominują dachy skośne. Zalegający śnieg stanowi dodatkowe obciążenie dla dachu, co musi zostać uwzględnione w procesie projektowania i wpływa na jego wymaganą wytrzymałość. Dachy skośne nie wymagają usuwania nadmiaru śniegu z jego powierzchni, dlatego przez lata były najczęściej wybieranym rozwiązaniem konstrukcyjnym. Jednak dachy płaskie coraz bardziej podbijają serca inwestorów i architektów. Zaliczamy do nich...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie przegród poziomych z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku

Projektowanie przegród poziomych z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku Projektowanie przegród poziomych z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku

Projektowanie poziomych przegród zewnętrznych budynku o niskim zużyciu energii (NZEB) jest kompleksowym działaniem projektanta i wymaga znajomości szczegółowych zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa...

Projektowanie poziomych przegród zewnętrznych budynku o niskim zużyciu energii (NZEB) jest kompleksowym działaniem projektanta i wymaga znajomości szczegółowych zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa ogólnego, materiałów budowlanych oraz przepisów prawnych w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Dachy na nowe czasy, czyli jak pokrycie dachowe wpływa na klimat

Dachy na nowe czasy, czyli jak pokrycie dachowe wpływa na klimat Dachy na nowe czasy, czyli jak pokrycie dachowe wpływa na klimat

Choć w dyskursie publicznym spotkać się można z różnymi opiniami na ten temat, 97% naukowców zajmujących się klimatem łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka [1]. Zmiany klimatu zostały...

Choć w dyskursie publicznym spotkać się można z różnymi opiniami na ten temat, 97% naukowców zajmujących się klimatem łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka [1]. Zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny.

Optigrün International AG Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja

Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja

Jakie wyzwania stawia instalacja solarna przed projektantami i instalatorami urządzeń solarnych? Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest...

Jakie wyzwania stawia instalacja solarna przed projektantami i instalatorami urządzeń solarnych? Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest uzależniona od różnych czynników. Z jednej strony instalacja musi być optymalnie ustawiona względem słońca, aby mogła jak najlepiej absorbować promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony systemy powinny dać się szybko i tanio montować. Chłodzenie może ponadto przyczyniać się do poprawy mocy instalacji.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE e-wydanie: IZOLACJE 2/2020

e-wydanie: IZOLACJE 2/2020 e-wydanie: IZOLACJE 2/2020

W lutowym numerze miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o termomodernizacji budynków uwzględniającej wymagania cieplno-wilgotnościowe, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2021 r., a także wyjaśniamy, jak...

W lutowym numerze miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o termomodernizacji budynków uwzględniającej wymagania cieplno-wilgotnościowe, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2021 r., a także wyjaśniamy, jak pokrycie dachowe może oddziaływać na klimat.

Piotr Wolański, Katarzyna Wolańska Walory ekologiczne dachów zielonych i ich wpływ na klimat miasta

Walory ekologiczne dachów zielonych i ich wpływ na klimat miasta Walory ekologiczne dachów zielonych i ich wpływ na klimat miasta

Wprowadzenie na szerszą skalę dachów zielonych wpisuje się w strategię przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu i poprawy jakości życia mieszkańców. Podstawowe funkcje dachów zielonych w odniesieniu...

Wprowadzenie na szerszą skalę dachów zielonych wpisuje się w strategię przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu i poprawy jakości życia mieszkańców. Podstawowe funkcje dachów zielonych w odniesieniu do klimatu miasta to retencjonowanie wody opadowej, redukcja zanieczyszczeń powietrza, osłabianie negatywnych efektów zjawiska miejskiej wyspy ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej budynków.

Jarosław Guzal Owens Corning stawia na szkło komórkowe Foamglas

Owens Corning stawia na szkło komórkowe Foamglas Owens Corning stawia na szkło komórkowe Foamglas

Łukasz Barcz pełniący funkcję Country Managera w Foamglas Building Poland przedstawia właściwości użytkowe szkła komórkowego oraz jego zastosowanie w budownictwie.

Łukasz Barcz pełniący funkcję Country Managera w Foamglas Building Poland przedstawia właściwości użytkowe szkła komórkowego oraz jego zastosowanie w budownictwie.

mgr inż. Maciej Rokiel Dachy zielone - wybrane zagadnienia związane z projektowaniem

Dachy zielone - wybrane zagadnienia związane z projektowaniem Dachy zielone - wybrane zagadnienia związane z projektowaniem

Projektując układ warstw dachu zielonego, należy pamiętać, że jak w każdym elemencie konstrukcji, również w warstwach dachu zielonego zachodzą zjawiska cieplno­‑wilgotnościowe (ruch ciepła i dyfuzja pary...

Projektując układ warstw dachu zielonego, należy pamiętać, że jak w każdym elemencie konstrukcji, również w warstwach dachu zielonego zachodzą zjawiska cieplno­‑wilgotnościowe (ruch ciepła i dyfuzja pary wodnej).

mgr inż. Maciej Rokiel Detale w konstrukcji dachów zielonych - zalecenia projektowo‑wykonawcze

Detale w konstrukcji dachów zielonych - zalecenia projektowo‑wykonawcze Detale w konstrukcji dachów zielonych - zalecenia projektowo‑wykonawcze

Dach zielony wymaga współpracy projektanta, dekarza, ogrodnika oraz doradcy technicznego producenta materiałów wchodzących w skład systemu. Bezwzględne pierwszeństwo przy projektowaniu i wykonawstwie mają...

Dach zielony wymaga współpracy projektanta, dekarza, ogrodnika oraz doradcy technicznego producenta materiałów wchodzących w skład systemu. Bezwzględne pierwszeństwo przy projektowaniu i wykonawstwie mają wymagania sztuki budowlanej, a nie aspekty dekoracyjno-ekologiczne i wegetacyjne. Wszystkie wymogi i warunki konstrukcyjne, fizyczne, techniczne i wegetacyjne muszą być uzgodnione już na etapie projektowania. Współpraca ta nie może kończyć się na etapie projektowania, także poprawne wykonanie konstrukcji...

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.