Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

NNV sp. z o.o. Wpływ świadectwa energetycznego na wartość nieruchomości

Wpływ świadectwa energetycznego na wartość nieruchomości Wpływ świadectwa energetycznego na wartość nieruchomości

Ekologia ma dla nas coraz większe znaczenie. Mieszkania i domy, które zużywają mniej energii, a tym samym wywierają mniejszy wpływ na środowisko, zyskują na wartości. Obowiązkowym dokumentem przy sprzedaży...

Ekologia ma dla nas coraz większe znaczenie. Mieszkania i domy, które zużywają mniej energii, a tym samym wywierają mniejszy wpływ na środowisko, zyskują na wartości. Obowiązkowym dokumentem przy sprzedaży lub wynajmowaniu nieruchomości jest certyfikat energetyczny. Dzięki niemu możemy uzyskać wyższą cenę za naszą nieruchomość.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Polacy chcą budownictwa, które jest przyjazne dla środowiska

Polacy chcą budownictwa, które jest przyjazne dla środowiska Polacy chcą budownictwa, które jest przyjazne dla środowiska

Większość Polaków uważa, że współczesne budownictwo powinno wykorzystywać drewno certyfikowane. Potwierdza to aż 76% respondentów badania* zrealizowanego na zlecenie Forest Stewardship Council® – organizacji,...

Większość Polaków uważa, że współczesne budownictwo powinno wykorzystywać drewno certyfikowane. Potwierdza to aż 76% respondentów badania* zrealizowanego na zlecenie Forest Stewardship Council® – organizacji, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Dla ponad połowy ankietowanych drewno to także przyszłość budownictwa, a branża powinna szukać sposobów na zastąpienie betonu i stali materiałami odnawialnymi. Badanie potwierdza stałą potrzebę wdrażania zmian w budownictwie z korzyścią...

Przemysław Gogojewicz Instalacje odnawialnych źródeł energii

Instalacje odnawialnych źródeł energii Instalacje odnawialnych źródeł energii

Wdrożenie technologii fotowoltaiki słonecznej i energii słonecznej termicznej daje szansę przynoszenia obywatelom i przedsiębiorstwom korzyści, tak w zakresie ochrony klimatu, jak i ekonomiczne.

Wdrożenie technologii fotowoltaiki słonecznej i energii słonecznej termicznej daje szansę przynoszenia obywatelom i przedsiębiorstwom korzyści, tak w zakresie ochrony klimatu, jak i ekonomiczne.

Dachy zielone jako sposób na zwiększenie atrakcyjności i walorów ekologicznych budynków komercyjnych

Green roofs as a way to increase the attractiveness and ecological values of commercial buildings

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, fot. Dorota Bielak

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, fot. Dorota Bielak

Dachy zielone na obiektach komercyjnych przyczyniają się do rozpowszechniania się tego trendu. Takie inwestycje mają liczne walory ekologiczne, stają się przy tym nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i użytkowo. Często dzięki dachom zielonym inwestycje komercyjne budują swój wyrazisty, przyciągający użytkowników wizerunek.

*****
W artykule wymienione zostały najważniejsze korzyści płynące ze stosowania dachów zielonych na budynkach komercyjnych. Wymieniono przykładowe realizacje dachów zielonych oraz zwrócono uwagę nie tylko na ekologiczne aspekty ich stosowania, ale także możliwości rekreacyjne.

Green roofs as a way to increase the attractiveness and ecological values of commercial buildings

The article lists the most important benefits of setting up green roofs on commercial buildings. The authors present a list of exemplary green roofs implementations and point out not only the ecological aspects of their use, but also recreational opportunities they offer.
*****

Opisane w artykule przykłady pokazują, że dachy zielone na obiektach komercyjnych to nie tylko „zielone oazy” w mieście, ale także miejsca, którą łączą w sobie ekologię, rozrywkę, relaks i rekreację. To przestrzenie, które przyciągają turystów i integrują mieszkańców lokalnej społeczności. Takie obiekty mają też potencjał trendotwórczy, ponieważ w mieście, w którym powstaje spektakularna inwestycja z dachem zielonym, technologia ta staje się popularna i coraz częściej wykorzystywana.

Centrum Nauki Kopernik

fot 1 dachy zielone

FOT. 1. Dach zielony na Centrum Nauki Kopernik; fot.: Katarzyna Wolańska

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik (FOT. 1) to ogólnodostępna przestrzeń spacerowa z widokiem na Wisłę, Stadion Narodowy, centrum i dachy Starego Miasta. Dach intensywny swoją koncepcją ma przypominać ogród geologiczny, który odzwierciedla naturalny krajobraz i surowe formy skalne. Zgodnie z koncepcją projektanta dach zielony na Centrum Nauki Kopernik przypomina krajobraz ulegający erozji. Ścieżki spacerowe podobnie jak strumienie żłobiące glebę wiją się między kraterami, które pełnią funkcję świetlików i między donicami z roślinnością. Powierzchnia dachu to ok. 8000 m2, obiekt powstał w 2011 r.

Zielone ogrody w Galerii Północnej

fot 2 dachy zielone

FOT. 2. Zielone ogrody na dachu Galerii Północnej w Warszawie; fot.: Galeria Północna

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego czy opisane powyżej Centrum Nauki Kopernik to miejsca, które od lat przyciągają warszawiaków i turystów odwiedzających stolicę. Niewiele osób jednak wie, że w Warszawie jest jeszcze jedna podobna przestrzeń pełna roślin i alejek spacerowych, która została stworzona prawie 17 m nad ziemią na olbrzymim dachu Galerii Północnej na Białołęce (FOT. 2). Mające powierzchnię aż 12 boisk do koszykówki, zielone ogrody na dachu stały się ciekawą atrakcją. Co roku odwiedza je już ponad pół miliona osób, w tym coraz więcej przyjezdnych.

Spragnionych zieleni i relaksu przyciąga działająca tu tężnia solankowa (FOT. 3). W relaksie pomaga także stworzona w centralnym punkcie ogrodów, otoczona zielenią, przestrzeń kawiarniana z lokalami gastronomicznymi i stolikami. Jak przystało na ogrody, odwiedzających otacza bujna i ciekawa zieleń, nad którą przez cały rok czuwa sztab ogrodników. Twórcy miejsca posadzili tu niemal 60 różnych gatunków roślin, w tym wiele miododajnych, przyjaznych ptakom, a także będących naturalnymi barierami przed zanieczyszczeniami powietrza.

fot 3 dachy zielone

FOT. 3. Tężnia solankowa na dachu Galerii Północnej w Warszawie; fot.: Galeria Północna

fot 4 dachy zielone

FOT. 4. Weekendowa joga na dachu Galerii Północnej w Warszawie; fot.: Galeria Północna

Dla najmłodszych przeznaczone są dwa place zabaw, dla starszych dzieci przygotowano plac z huśtawkami, drabinkami i linami. Ponadto w ogrodach znajduje się poziomy mural czy koło wodne. Ogrody na dachu czynne są od poniedziałku do niedzieli w godzinach otwarcia galerii. Wstęp jest bezpłatny.

W 2023 r. do ogrodów przyciągały także wydarzenia, dzięki którym ta pełna roślin przestrzeń stała się miejscem, które integrowało i bawiło lokalną społeczność, zapewniając jej różne formy relaksu (FOT. 4). Zielone ogrody na dachu Galerii Północnej przyciągnęły w 2023 r. rekordową liczbę odwiedzających. Tylko w sezonie od kwietnia do października to miejsce odwiedziło ponad 514 tys. osób – najwięcej od otwarcia tej przestrzeni w 2017 r.

Lublin – podniebne ogrody na Centrum Spotkania Kultur (CSK)

W Lublinie powstały m.in. dwa warte zobaczenia obiekty, na których znajdują się atrakcyjne dla odwiedzających, ogólnodostępne dachy zielone o dużych powierzchniach. Oba obiekty są autorstwa Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne z Lublina.

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie to największa w historii województwa lubelskiego inwestycja w dziedzinie kultury (FOT. 5). Obiekt ma najnowocześniejszą mechanikę sceniczną, salę kinową, baletową, operową i kameralną. Z zewnątrz na obiekt składają się multimedialne elewacje oraz ogrody na dachach. Atrakcyjnie zagospodarowany Plac Teatralny przed CSK stał się miejscem oficjalnych imprez, a także swego rodzaju lokalnym centrum spotkań towarzyskich i zabaw.

Na czwartym piętrze znajduje się dach intensywny, gdzie zostały posadzone rośliny endemiczne: kwiaty, krzewy i drzewa owocowe. Na 5. piętrze budynku rozpościera się łąka kwietna, z nasadzeniami drzew. Na ostatniej kondygnacji budynku znajduje się dach ekstensywny, rozchodnikowy.

Podniebne ogrody na Centrum Spotkania Kultur są otwarte dla mieszkańców Lublina i gości. Na dachu zielonym Centrum Spotkania Kultur znajdują się ule, działa Miejska Pasieka Artystyczna, która realizuje bogaty program wydarzeń. Dach stanowi atrakcyjny punkt widokowy, można z niego podziwiać m.in. widok na sąsiadujący Ogród Saski i zielone osiedla północnego Lublina.

Dach zielony na Galerii Handlowej VIVO! Lublin

Dach na galerii handlowej VIVO! Lublin (poprzednia nazwa „Tarasy Zamkowe”) składa się z dwóch wyraźnie oddzielonych części (FOT. 6). Większą część stanowi dach w formie przenikających się trójkątnych ramp i tarasów – część dachu została pokryta kwietną łąką, która nie jest ogólnodostępna.

Mniejsza część dachu z ogrodem, roślinnością endemiczną udostępniona jest dla odwiedzających i wyposażona w infrastrukturę (ławeczki, poidełko, kosze na śmieci, oświetlenie).

fot 6 dachy zielone

FOT. 6. Dach zielony na galerii handlowej VIVO! Lublin widziany ze znajdującej się po drugiej stronie ulicy wieży Zamku; fot.: Katarzyna Wolańska

Cały dach najlepiej widać ze znajdującej się po drugiej stronie ulicy, górującej nad miastem wieży Zamku. Dach jest tak skonstruowany, że stojąc na nim, ma się wrażenie, że znajduje się na przestronnej łące lub w dużym ogrodzie w centrum miasta, a przestrzeń dachu przenika się z zielenią na terenach sąsiadujących. Stanowi bardzo atrakcyjny punkt widokowy – rozpościera się z niego widok na znajdujący się naprzeciw Zamek i starówkę Lublina. Dach ten stał się miejscem spotkań mieszkańców miasta i turystów. Wejść można z poziomu chodnika, z tarasu na zewnątrz galerii oraz ze środka.

Dach widokowy na Galerii VIVO! Lublin jest ogólnodostępny. Obiekt ten otrzymał kilka nagród, między innymi wyróżnienie w kategorii Obiekt Użyteczności Publicznej w konkursie Nagroda Roku SARP 2015.

Terma Bania

Terma Bania w Białce Tatrzańskiej to park wodny z kompleksem basenów termalnych. Podstawowym założeniem projektowym było wkomponowanie obiektu w krajobraz Podhala. Bryły obiektu uformowano na wzór naturalnego ukształtowania terenu podgórskiego, a dużą powierzchnię hal pokryto dachem zielonym ekstensywnym (FOT. 7). Towarzysząca obiektowi mniejsza infrastruktura, czyli np. małe budynki handlowe z dachami skośnymi, również jest wyposażona w dachy zielone.

fot 7 dachy zielone

FOT. 7. Dach zielony ekstensywny z rozchodników na kompleksie basenowym Terma Bania; fot.: Terma Bania

Obiekt Bania znajduje się koło Hotelu Bania i Ośrodka Narciarskiego Bania ski. Tegoroczną nowością pod stokiem jest wielofunkcyjny budynek, w którym mieszczą się m.in.: narciarnia, kasy sprzedaży karnetów na wyciągi, ski serwis, wypożyczalnia sprzętu zimowego, sklepy ze sprzętem i odzieżą narciarską, a także alpejska Karczma Bania. Budynek ten również jest częściowo przykryty dachem zielonym ekstensywnym.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Na 2024 r. jest zapowiedziane otwarcie w Krakowie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, na którym znajdzie się spacerowy dach zielony. Struktura ogólnodostępnego ogrodu na dachu będzie pełniła rolę plenerowego eksponatu. Deszczówka spływająca z dachu będzie retencjonowana w podziemnym zbiorniku i ponownie wykorzystywana do podlewania zieleni. Obiekt będzie otaczał park.

Powyżej zostały opisane tylko wybrane inwestycje. Inne przykłady obiektów komercyjnych z zielonymi dachami, jakie można wymienić, to:

 • Hotel Narvil Conference & Spa w Serocku,
 • Biurowiec GPP Business Park w Katowicach,
 • Supermarket ALDI we Wrocławiu,
 • Centrum Handlowo-Usługowe PKS,
 • Galeria Wroclavia we Wrocławiu,
 • stropodachy garażu podziemnego Plac na Groblach w Krakowie,
 • kompleks Sky Tower we Wrocławiu,
 • Centrum handlowe Arkadia w Warszawie,
 • Galeria Sfera w Bielsku-Białej,
 • Centrum Handlowe Plaza w Sosnowcu,
 • Baza wioślarska w Iławie,
 • Termy maltańskie w Poznaniu,
 • Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach,
 • budynek zwierząt Sahary w ZOO we Wrocławiu.

Argumentów za stosowaniem na dużą skalę dachów, tarasów i ścian zielonych jest wiele:

 • przyczyniają się do adaptacji do zmian klimatu na terenach miejskich,
 • zmniejszają emisję CO2 do atmosfery,
 • niwelują negatywne skutki urbanizacji,
 • redukują zjawisko „miejskiej wyspy ciepła”,
 • retencjonują wody opadowe,
 • tworzą przyjazną przestrzeń do życia i wypoczynku,
 • poprawiają estetykę i podnoszą wartość budynków.

Dla inwestorów ważnym argumentem jest również to, że dachy i tarasy zielone łączące wegetację roślin i retencję wód opadowych są traktowane jako „powierzchnia biologicznie czynna” (pojęcie występujące w nowym Prawie wodnym) i „teren biologicznie czynny”. Warto stosować te rozwiązania na większą skalę na obiektach komercyjnych, a także w sektorze publicznym, na dużych inwestycjach i stymulować budowę dachów zielonych o dużej powierzchni.

Dachy i tarasy zielone są częścią zielonej infrastruktury i elementem budownictwa ekologicznego. Jednym z najsilniejszych trendów dla budynków i miast przyszłości według Natalii Hatalskiej, cenionej analityczki trendów, autorki raportu „Living buildings. Przyszłość biurowców” jest scenariusz „W symbiozie z naturą”. Zakłada on, że w przyszłości wszystkie budynki i miasta obligatoryjnie będą musiały korzystać z rozwiązań bazujących na tzw. zielonej infrastrukturze. Wiązać się to będzie z całkowitą zmianą myślenia i głęboką potrzebą powrotu do natury. Jak możemy przeczytać w raporcie: „Ludzie będą świadomi, że zielona infrastruktura oraz ekologiczne standardy w miastach są nie tylko ważne, ale wręcz niezbędne dla ich zdrowia i samopoczucia.”

Komentarze

Powiązane

Materiały prasowe news Relacja ze szkolenia DAFA – gwarancje, negocjacje

Relacja ze szkolenia DAFA – gwarancje, negocjacje Relacja ze szkolenia DAFA – gwarancje, negocjacje

Branża budowlana mierzy się z problemem braku dostępności materiałów. Jeśli już wykonawcy uda się zdobyć oczekiwany produkt, często nie jest on świadom dwóch kwestii: konieczności oficjalnego wystąpienia...

Branża budowlana mierzy się z problemem braku dostępności materiałów. Jeśli już wykonawcy uda się zdobyć oczekiwany produkt, często nie jest on świadom dwóch kwestii: konieczności oficjalnego wystąpienia o gwarancję oraz szczegółowego zapoznania się z jej zakresem. W teorii wszystko wydaje się być jasne, jednak w praktyce może być różnie.

Materiały prasowe news Nowy zarząd Stowarzyszenia DAFA

Nowy zarząd Stowarzyszenia DAFA Nowy zarząd Stowarzyszenia DAFA

Stowarzyszenie DAFA podsumowało swoją działalność w roku 2020 podczas XV Walnego Zebrania Członków, które odbyło się 24 czerwca br. w miejscowości Przygoń. W toku posiedzenia przyjęto sprawozdanie z działalności...

Stowarzyszenie DAFA podsumowało swoją działalność w roku 2020 podczas XV Walnego Zebrania Członków, które odbyło się 24 czerwca br. w miejscowości Przygoń. W toku posiedzenia przyjęto sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia za rok 2020 oraz powołano zarząd i Komisję Rewizyjną na nową, trzyletnią kadencję.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, inż. Konrad Rataj Ekologiczne rozwiązania materiałowe przegród budynku w świetle wymagań obowiązujących od 1 stycznia 2021 r.

Ekologiczne rozwiązania materiałowe przegród budynku w świetle wymagań obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. Ekologiczne rozwiązania materiałowe przegród budynku w świetle wymagań obowiązujących od 1 stycznia 2021 r.

Budynek ekologiczny to taki budynek, który jest projektowany i wykonany z materiałów ekologicznych, uzyskanych oraz utylizowanych w sposób naturalny, a jego proces powstawania oraz eksploatacji przebiega...

Budynek ekologiczny to taki budynek, który jest projektowany i wykonany z materiałów ekologicznych, uzyskanych oraz utylizowanych w sposób naturalny, a jego proces powstawania oraz eksploatacji przebiega zgodnie z zasadami ekologii i budownictwa zrównoważonego. Podstawowym celem jest obecnie projektowanie wyłącznie budynków o niskim zużyciu energii, czyli spełniających wymagania w zakresie oszczędności energii i ochrony cieplnej obowiązujących od 1 stycznia 2021 r.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich – rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe

Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich – rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich – rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe

Za 10 lat budynki w Europie powinny wyglądać zupełnie inaczej, o czym można przeczytać w opublikowanej przez Komisję Europejską strategii na rzecz fali renowacji [1].

Za 10 lat budynki w Europie powinny wyglądać zupełnie inaczej, o czym można przeczytać w opublikowanej przez Komisję Europejską strategii na rzecz fali renowacji [1].

Materiały prasowe news I edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu dachów zielonych i żyjących ścian

I edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu dachów zielonych i żyjących ścian I edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu dachów zielonych i żyjących ścian

Wraz z gęstniejąca zabudową miast ubywa przestrzeni dla terenów zielonych. Rozwiązaniem integrującym zabudowania z naturą są żyjące ściany i zielone dachy, dzięki którym można przeznaczyć dla roślin powierzchnie,...

Wraz z gęstniejąca zabudową miast ubywa przestrzeni dla terenów zielonych. Rozwiązaniem integrującym zabudowania z naturą są żyjące ściany i zielone dachy, dzięki którym można przeznaczyć dla roślin powierzchnie, które dotychczas były dla nich niedostępne.

Piotr Wolański, Katarzyna Wolańska Wytyczne do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych

Wytyczne do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych Wytyczne do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych

Na początku 2021 r. Stowarzyszenie DAFA wydało drugie, zaktualizowane polskojęzyczne wydanie „Wytycznych dla dachów zielonych. Wytycznych do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych“....

Na początku 2021 r. Stowarzyszenie DAFA wydało drugie, zaktualizowane polskojęzyczne wydanie „Wytycznych dla dachów zielonych. Wytycznych do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych“. Bazuje ono na niemieckiej publikacji o oryginalnym tytule „Dachbegrünungsrichtlinien – Richtlinien für die Planung, Bau und Instandhaltungen von Dachbegrünungen” opracowanej w 2018 r. przez FLL (Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau e.V. – w skrócie FLL, Stowarzyszenie Badania,...

dr inż. Adam Ujma Jubileuszowa konferencja naukowo-techniczna dotycząca budownictwa energooszczędnego

Jubileuszowa konferencja naukowo-techniczna dotycząca budownictwa energooszczędnego Jubileuszowa konferencja naukowo-techniczna dotycząca budownictwa energooszczędnego

W dniach 5-7 grudnia br. odbyła się XV Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Materiały i technologie energooszczędne - Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym", zorganizowana...

W dniach 5-7 grudnia br. odbyła się XV Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Materiały i technologie energooszczędne - Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym", zorganizowana przez Katedrę Organizacji i Technologii Budownictwa Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej.

Piotr Wolański, Katarzyna Wolańska Dachy zielone a poprawa efektywności energetycznej budynków

Dachy zielone a poprawa efektywności energetycznej budynków Dachy zielone a poprawa efektywności energetycznej budynków

Płaskie dachy, szczególnie w miastach, to przestrzeń, którą można zagospodarować i wykorzystać w procesach mitygacji i adaptacji do zmian klimatu, poprawiając efektywność energetyczną budynków, ograniczając...

Płaskie dachy, szczególnie w miastach, to przestrzeń, którą można zagospodarować i wykorzystać w procesach mitygacji i adaptacji do zmian klimatu, poprawiając efektywność energetyczną budynków, ograniczając emisję CO2 do atmosfery i osiągając wymierne oszczędności ekonomiczne dzięki niższym kosztom ogrzewania w zimie i klimatyzowania w lecie.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE e-wydanie: IZOLACJE 11/12/2020

e-wydanie: IZOLACJE 11/12/2020 e-wydanie: IZOLACJE 11/12/2020

W listopadowo-grudniowym wydaniu IZOLACJI poruszamy temat bezpieczeństwa płyt warstwowych oraz wymagań WT 2021 dla przegród i złączy budowlanych. Piszemy też o tynkach dekoracyjnych oraz ochronie cieplnej...

W listopadowo-grudniowym wydaniu IZOLACJI poruszamy temat bezpieczeństwa płyt warstwowych oraz wymagań WT 2021 dla przegród i złączy budowlanych. Piszemy też o tynkach dekoracyjnych oraz ochronie cieplnej elementów przyziemia w budownictwie jednorodzinnym. W części poświęconej renowacjom omawiamy kwestię termomodernizacji i remontów w budynkach z wielkiej płyty oraz mechanizmy poprawy efektywności energetycznej budynków.

Materiały prasowe news Walne Zebranie Stowarzyszenia DAFA

Walne Zebranie Stowarzyszenia DAFA Walne Zebranie Stowarzyszenia DAFA

3 września w miejscowości Przygoń odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia DAFA.

3 września w miejscowości Przygoń odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia DAFA.

Materiały prasowe news Wirtualna Akademia DAFA – cykl webinariów

Wirtualna Akademia DAFA – cykl webinariów Wirtualna Akademia DAFA – cykl webinariów

Stowarzyszenie DAFA uruchomiło Wirtualną Akademię DAFA – serię szkoleń online, które pozwalają wartościowo wykorzystać czas izolacji, podnieść kwalifikacje.

Stowarzyszenie DAFA uruchomiło Wirtualną Akademię DAFA – serię szkoleń online, które pozwalają wartościowo wykorzystać czas izolacji, podnieść kwalifikacje.

Materiały prasowe news Nowe władze Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone

Nowe władze Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone Nowe władze Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone

W dniu 28 lutego br. podczas Walnego Zebrania członkowie Polskiego Stowarzyszenia "Dachy Zielone" (PSDZ) wybrali nowe władze.

W dniu 28 lutego br. podczas Walnego Zebrania członkowie Polskiego Stowarzyszenia "Dachy Zielone" (PSDZ) wybrali nowe władze.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news IZOLACJE 2/2020

IZOLACJE 2/2020 IZOLACJE 2/2020

Udostępniamy część materiałów z lutowego wydania miesięcznika IZOLACJE. Zobacz bezpłatnie numer 2/2020 lub wykup prenumeratę i przeczytaj całe wydanie.

Udostępniamy część materiałów z lutowego wydania miesięcznika IZOLACJE. Zobacz bezpłatnie numer 2/2020 lub wykup prenumeratę i przeczytaj całe wydanie.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Wybierz firmę z Certyfikatem DAFA - piąta edycja kampanii

Wybierz firmę z Certyfikatem DAFA - piąta edycja kampanii Wybierz firmę z Certyfikatem DAFA - piąta edycja kampanii

DAFA promuje inwestycję w jakość materiałów budowlanych i wysokie standardy w budownictwie. Stowarzyszenie nagradza rzetelność firm specjalnym certyfikatem, który pozwala użytkownikom dokonać przemyślanego...

DAFA promuje inwestycję w jakość materiałów budowlanych i wysokie standardy w budownictwie. Stowarzyszenie nagradza rzetelność firm specjalnym certyfikatem, który pozwala użytkownikom dokonać przemyślanego wyboru.

Piotr Wolański, Katarzyna Wolańska Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach

Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach

Popularyzacji dachów zielonych na terenie naszego kraju podjęło się Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone”, które od 2009 r. ściśle współpracuje z EFB – Europejską Federację Stowarzyszeń Dachów Zielonych...

Popularyzacji dachów zielonych na terenie naszego kraju podjęło się Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone”, które od 2009 r. ściśle współpracuje z EFB – Europejską Federację Stowarzyszeń Dachów Zielonych (ang. European Federation of Green Roof Associations).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE e-wydanie: IZOLACJE 6/2020

e-wydanie: IZOLACJE 6/2020 e-wydanie: IZOLACJE 6/2020

W czerwcowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o potencjale i funkcjach dachów zielonych w miastach, zastosowaniu tynków renowacyjnych, a także o ocieplaniu przegród od wewnątrz z uwzględnieniem...

W czerwcowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o potencjale i funkcjach dachów zielonych w miastach, zastosowaniu tynków renowacyjnych, a także o ocieplaniu przegród od wewnątrz z uwzględnieniem nowych wymagań obowiązujących od 1 stycznia 2021 roku.

Piotr Wolański, Katarzyna Wolańska Słoneczne dachy zielone

Słoneczne dachy zielone Słoneczne dachy zielone

Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”, na koniec 2021 r. moc instalacji fotowoltaicznych w krajach Unii Europejskiej wyniosła 158 GW, co oznacza przyrost...

Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”, na koniec 2021 r. moc instalacji fotowoltaicznych w krajach Unii Europejskiej wyniosła 158 GW, co oznacza przyrost 21,4 GW (tempo wzrostu rynku wyniosło ponad 15%). Polska najprawdopodobniej znalazła się na drugim miejscu (za Niemcami) pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w Unii Europejskiej. Autorzy raportu nazwali ostatnie 10 lat rozwoju branży „złotą dekadą polskiej fotowoltaiki”.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE e-wydanie: IZOLACJE 4/2020

e-wydanie: IZOLACJE 4/2020 e-wydanie: IZOLACJE 4/2020

W kwietniowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o dachach zielonych, wyrobach iniekcyjnych oraz o trwałości systemów ETICS. Radzimy też, jak projektować balkony według nowych wymagań.

W kwietniowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o dachach zielonych, wyrobach iniekcyjnych oraz o trwałości systemów ETICS. Radzimy też, jak projektować balkony według nowych wymagań.

Nicola Hariasz Okna do dachów płaskich

Okna do dachów płaskich Okna do dachów płaskich

Ze względu na możliwe intensywne opady śniegu w okresie zimowym w polskiej architekturze dominują dachy skośne. Zalegający śnieg stanowi dodatkowe obciążenie dla dachu, co musi zostać uwzględnione w procesie...

Ze względu na możliwe intensywne opady śniegu w okresie zimowym w polskiej architekturze dominują dachy skośne. Zalegający śnieg stanowi dodatkowe obciążenie dla dachu, co musi zostać uwzględnione w procesie projektowania i wpływa na jego wymaganą wytrzymałość. Dachy skośne nie wymagają usuwania nadmiaru śniegu z jego powierzchni, dlatego przez lata były najczęściej wybieranym rozwiązaniem konstrukcyjnym. Jednak dachy płaskie coraz bardziej podbijają serca inwestorów i architektów. Zaliczamy do nich...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie przegród poziomych z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku

Projektowanie przegród poziomych z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku Projektowanie przegród poziomych z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku

Projektowanie poziomych przegród zewnętrznych budynku o niskim zużyciu energii (NZEB) jest kompleksowym działaniem projektanta i wymaga znajomości szczegółowych zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa...

Projektowanie poziomych przegród zewnętrznych budynku o niskim zużyciu energii (NZEB) jest kompleksowym działaniem projektanta i wymaga znajomości szczegółowych zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa ogólnego, materiałów budowlanych oraz przepisów prawnych w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Dachy na nowe czasy, czyli jak pokrycie dachowe wpływa na klimat

Dachy na nowe czasy, czyli jak pokrycie dachowe wpływa na klimat Dachy na nowe czasy, czyli jak pokrycie dachowe wpływa na klimat

Choć w dyskursie publicznym spotkać się można z różnymi opiniami na ten temat, 97% naukowców zajmujących się klimatem łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka [1]. Zmiany klimatu zostały...

Choć w dyskursie publicznym spotkać się można z różnymi opiniami na ten temat, 97% naukowców zajmujących się klimatem łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka [1]. Zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny.

Optigrün International AG Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja

Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja

Jakie wyzwania stawia instalacja solarna przed projektantami i instalatorami urządzeń solarnych? Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest...

Jakie wyzwania stawia instalacja solarna przed projektantami i instalatorami urządzeń solarnych? Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest uzależniona od różnych czynników. Z jednej strony instalacja musi być optymalnie ustawiona względem słońca, aby mogła jak najlepiej absorbować promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony systemy powinny dać się szybko i tanio montować. Chłodzenie może ponadto przyczyniać się do poprawy mocy instalacji.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE e-wydanie: IZOLACJE 2/2020

e-wydanie: IZOLACJE 2/2020 e-wydanie: IZOLACJE 2/2020

W lutowym numerze miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o termomodernizacji budynków uwzględniającej wymagania cieplno-wilgotnościowe, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2021 r., a także wyjaśniamy, jak...

W lutowym numerze miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o termomodernizacji budynków uwzględniającej wymagania cieplno-wilgotnościowe, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2021 r., a także wyjaśniamy, jak pokrycie dachowe może oddziaływać na klimat.

Piotr Wolański, Katarzyna Wolańska Walory ekologiczne dachów zielonych i ich wpływ na klimat miasta

Walory ekologiczne dachów zielonych i ich wpływ na klimat miasta Walory ekologiczne dachów zielonych i ich wpływ na klimat miasta

Wprowadzenie na szerszą skalę dachów zielonych wpisuje się w strategię przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu i poprawy jakości życia mieszkańców. Podstawowe funkcje dachów zielonych w odniesieniu...

Wprowadzenie na szerszą skalę dachów zielonych wpisuje się w strategię przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu i poprawy jakości życia mieszkańców. Podstawowe funkcje dachów zielonych w odniesieniu do klimatu miasta to retencjonowanie wody opadowej, redukcja zanieczyszczeń powietrza, osłabianie negatywnych efektów zjawiska miejskiej wyspy ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej budynków.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

domni.pl Izolacja termiczna a płytki elewacyjne – co musisz wiedzieć, zanim ocieplisz i wykończysz dom?

Izolacja termiczna a płytki elewacyjne – co musisz wiedzieć, zanim ocieplisz i wykończysz dom? Izolacja termiczna a płytki elewacyjne – co musisz wiedzieć, zanim ocieplisz i wykończysz dom?

Wykończenie budynku z zewnątrz jest równie istotne, jak jego wnętrza. Odpowiednie ocieplenie zapewni komfort i zdrowie domownikom, obniży koszty ogrzewania i zużycie paliw grzewczych. Płytki elewacyjne...

Wykończenie budynku z zewnątrz jest równie istotne, jak jego wnętrza. Odpowiednie ocieplenie zapewni komfort i zdrowie domownikom, obniży koszty ogrzewania i zużycie paliw grzewczych. Płytki elewacyjne zewnętrzne sprawią natomiast, że budynek będzie odpowiednio zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Jaki materiał izolacyjny można stosować pod płytki elewacyjne z klinkieru? Czym kierować się wybierając płytki zewnętrzne, aby elewacja zachowała trwałość i estetyczny wygląd na lata?...

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.