Nowe badania emisji spalin w Krakowie – które samochody najbardziej szkodzą? fot. www.pixabay.com
Krakowski Alarm Smogowy i Zarząd Transportu Publicznego rozpoczęły badania rzeczywistej emisji spalin samochodowych metodą zdalnego pomiaru. Badania pokażą, jakie auta jeżdżą po Krakowie: jaki jest ich wiek i emisja zanieczyszczeń oraz jak wpływają na jakość powietrza w mieście. Dane te pozwolą zobaczyć, jakie rodzaje samochodów emitują najwięcej zanieczyszczeń. Informacje będą mogły być wykorzystane do projektowania nowej Strefy Czystego Transportu, której ustanowienie wymagane jest przez wojewódzki Program Ochrony Powietrza.
Zmieniający się klimat sprawia, że zwiększa się liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych. One z kolei mają wpływ na infrastrukturę drogową, powodując jej uszkodzenie lub ograniczenia w funkcjonowaniu. Realizując...
Zmieniający się klimat sprawia, że zwiększa się liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych. One z kolei mają wpływ na infrastrukturę drogową, powodując jej uszkodzenie lub ograniczenia w funkcjonowaniu. Realizując zadania inwestycyjne, GDDKiA podejmuje szereg działań związanych z ochroną środowiska, które m.in. mają przeciwdziałać zmianom klimatu.
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...
Naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowują koncepcję ekranów akustycznych z użyciem zużytych śmigieł turbin wiatrowych. Po publikacji artykułu podsumowującego badania w ramach projektu Iskra w czasopiśmie...
Naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowują koncepcję ekranów akustycznych z użyciem zużytych śmigieł turbin wiatrowych. Po publikacji artykułu podsumowującego badania w ramach projektu Iskra w czasopiśmie naukowym „Materials” innowacyjną metodą zainteresowała się międzynarodowa grupa Re-Wind, zajmująca się recyklingiem łopat turbin wiatrowych.
Pomiary rzeczywistej emisji spalin rozpoczęły się 29.11.2021 r. i potrwają dwa tygodnie – podczas tego czasu zbadana zostanie emisja z około 100 000 aut. Urządzenia sprawdzające zanieczyszczenia z pojazdów przez najbliższe dni będą ustawione w takich lokalizacjach, jak: ul. Babińskiego, Al. 29 Listopada, ul. Andersa, ul. Zakopiańska, ul. Grzegórzecka, ul. Nawojki, ul. Prądnicka, ul. Kocmyrzowska, ul. Dunikowskiego, ul. Warszawska, ul. Pawia, ul. Dietla, ul. Wielopole. To już drugie takie badania w Krakowie. Pierwsze przeprowadzone były przez Zarząd Transportu Publicznego w czerwcu 2019 r. Obecne badania realizowane są dzięki wsparciu unijnemu, w ramach projektu CARES (City Air Remote Emission Testing). Kraków to pierwsze miasto w Polsce, które zdecydowało się na wykorzystanie takich urządzeń. Wcześniej emisję spalin w ten sposób badano m.in. w Londynie, Paryżu, Brukseli czy Zurychu.
Dzięki badaniom dowiemy się, jak wygląda aktualny stan pojazdów poruszających się po krakowskich ulicach. Sprawdzimy, czy przez ponad dwa lata coś się w tym zakresie zmieniło. Badania pokażą, jaki jest średni wiek aut jeżdżących po Krakowie, ile z nich to diesle, a ile ma silniki benzynowe. Dowiemy się również, ile samochodów z poszczególnych klas Euro porusza się po mieście i jaka jest emisja takich zanieczyszczeń, jak: tlenki azotu, pyły, tlenek węgla czy dwutlenek węgla. Badania pozwolą również na porównanie pod kątem emisji zanieczyszczeń busów i autobusów prywatnych przewoźników z autobusami miejskimi. Będziemy też mogli sprawdzić, jak dużo zanieczyszczeń emitują taksówki.
„Następnym krokiem, jaki Kraków musi podjąć jest ograniczenie ruchu tych samochodów, które emitują najwięcej zanieczyszczeń, szczególnie pyłów i tlenków azotu. Już niedługo miasta powinny otrzymać możliwość wyznaczania stref, do których nie będą miały wjazdu najbardziej trujące auta. Z poprzednich badań wiemy, że największym problemem są starsze diesle – to te samochody mają najwyższą emisję pyłów i tlenków azotu. Obecne badania pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie, jak dużo takich samochodów wciąż porusza się po mieście, znacząco przyczyniając się do zanieczyszczenia powietrza” – mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Na fatalny wpływ starszych diesli na jakość powietrza wskazują inne badania przeprowadzone niedawno przez Krakowski Alarm Smogowy. Na 88 przebadanych punktów w aż 52 stężenie dwutlenku azotu było zbyt wysokie. To właśnie ruch samochodowy najbardziej dokłada się do wysokich stężeń NO2, z czego największy wpływ w tym względzie mają starsze diesle.
„Przed Krakowem stoi duże wyzwanie transportowe. Wojewódzki Program Ochrony Powietrza nakłada na miasto obowiązek stworzenia Strefy Czystego Transportu wewnątrz drugiej obwodnicy, po tym jak w najbliższych tygodniach Sejm RP prawdopodobnie przyjmie nowelizację Ustawy o Elektromobilności i Paliwach Alternatywnych. Przeprowadzone badania będą stanowić realną pomoc w przygotowaniu scenariuszy strefy, które poddane zostaną konsultacjom. Będziemy mogli porównać, jak w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniła się struktura floty samochodów poruszających się po krakowskich ulicach, tak aby przekazać dane mieszkańcom i wspólnie ustalić, jaką strefę przyjąć, by poprawić jakość powietrza, którym oddychamy” – mówi Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.
Bricomarché otworzyło dwa kolejne sklepy. Od 13 marca br. działa sklep w Jaworznie (woj. śląskie), a od 14 marca nowa placówka w Lubinie (woj. dolnośląskie).
Bricomarché otworzyło dwa kolejne sklepy. Od 13 marca br. działa sklep w Jaworznie (woj. śląskie), a od 14 marca nowa placówka w Lubinie (woj. dolnośląskie).
Zmiana dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ma na celu znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii w sektorze budowlanym UE do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności...
Zmiana dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ma na celu znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii w sektorze budowlanym UE do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
W 2023 r. odnotowano spadek liczby i powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania, a także liczby rozpoczętych inwestycji oraz mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem...
W 2023 r. odnotowano spadek liczby i powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania, a także liczby rozpoczętych inwestycji oraz mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.
Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wyglądał proces wymiany starych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019–2022. Liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie...
Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wyglądał proces wymiany starych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019–2022. Liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie złożono ponad 150 tys. wniosków o wymianę „kopciucha”. Źle wypadło woj. mazowieckie, w którym liczba wniosków była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła zaledwie 64 tysiące. Raport potwierdza również rosnącą popularność ogólnopolskiego programu dotacyjnego „Czyste Powietrze” – liczba wypłaconych dotacji...
Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 70 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza...
Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 70 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Zwycięzców głosowania jury oraz zdobywcę nagrody Grand Prix 2023 poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2024.
Bostik ciągle rozwija gamę dostępnych produktów. W tym roku, oprócz preparatów do hydroizolacji WATERSTOP, w ofercie pojawią się również nowe wersje znanych lakierów SUPER COLOR. Jest to szeroka paleta...
Bostik ciągle rozwija gamę dostępnych produktów. W tym roku, oprócz preparatów do hydroizolacji WATERSTOP, w ofercie pojawią się również nowe wersje znanych lakierów SUPER COLOR. Jest to szeroka paleta lakierów do malowania i zabezpieczania powierzchni, które nadają się do domowych zastosowań czy majsterkowania. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie – zarówno majsterkowicze, jak i rzemieślnicy.
Od 18 marca br. funkcję prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawuje Dorota Zawadzka-Stępniak, nominowana przez minister klimatu i środowiska Paulinę Hennig-Kloskę.
Od 18 marca br. funkcję prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawuje Dorota Zawadzka-Stępniak, nominowana przez minister klimatu i środowiska Paulinę Hennig-Kloskę.
Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego...
Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r.
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...
Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje już ponad rok i cały czas jest rozwijana. W ostatnim czasie zyskała nowe funkcjonalności, m.in. na podstawie uwag użytkowników. Z c-KOB korzysta aktualnie prawie...
Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje już ponad rok i cały czas jest rozwijana. W ostatnim czasie zyskała nowe funkcjonalności, m.in. na podstawie uwag użytkowników. Z c-KOB korzysta aktualnie prawie 2 tys. pracowników urzędów i ponad 4,5 tys. osób spoza administracji.
W latach 2017–2022 rynek betonu towarowego w Polsce odnotował skokowy wzrost wartości, osiągając 7,5 mld zł. Jest to wynik znaczącego wzrostu kosztów produkcji (kruszywa, cement, domieszki do betonu, siła...
W latach 2017–2022 rynek betonu towarowego w Polsce odnotował skokowy wzrost wartości, osiągając 7,5 mld zł. Jest to wynik znaczącego wzrostu kosztów produkcji (kruszywa, cement, domieszki do betonu, siła robocza, logistyka i transport). Pomimo przejściowego spadku koniunktury w budownictwie, długoterminowe prognozy dla rynku betonu towarowego prezentują się dość stabilnie.
W dn. 19–20 marca, na zaproszenie kadry nauczycielskiej, na czele z panią Magdaleną Kozak-Pokrywką, Stowarzyszenie Wykonawców Izolacji Natryskowych przeprowadziło szkolenie dla uczniów Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych...
W dn. 19–20 marca, na zaproszenie kadry nauczycielskiej, na czele z panią Magdaleną Kozak-Pokrywką, Stowarzyszenie Wykonawców Izolacji Natryskowych przeprowadziło szkolenie dla uczniów Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie. Spotkanie było organizowane dla uczniów z klas o profilu technik budownictwa oraz technik robót wykończeniowych w budownictwie i dotyczyło izolacji natryskowych.
Chociaż skontrolowane podmioty były przygotowane pod względem organizacyjnym do wykonania inwestycji i każdemu z przedsięwzięć zapewniono finansowanie, NIK ujawniła nieprawidłowości przy ich realizacji...
Chociaż skontrolowane podmioty były przygotowane pod względem organizacyjnym do wykonania inwestycji i każdemu z przedsięwzięć zapewniono finansowanie, NIK ujawniła nieprawidłowości przy ich realizacji i to na wszystkich etapach – od opisu przedmiotu zamówienia publicznego po nierzetelne odbiory końcowe. Ze względu na wagę i skalę nieprawidłowości sformułowano 40 wniosków pokontrolnych. W jednym przypadku skierowano zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczeń przez kierownika jednostki kontrolowanej.
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 4,0 (przed miesiącem minus 5,5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,6% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 15,6%...
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 4,0 (przed miesiącem minus 5,5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,6% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 15,6% (przed miesiącem odpowiednio 11,1% i 16,5%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
W terminie 9–12 kwietnia br. w Wiśle odbyła się kolejna edycja Konferencji WPPK pt. „Naprawy i wzmocnienia konstrukcji” z przewodnim tematem budownictwa ogólnego.
W terminie 9–12 kwietnia br. w Wiśle odbyła się kolejna edycja Konferencji WPPK pt. „Naprawy i wzmocnienia konstrukcji” z przewodnim tematem budownictwa ogólnego.
21 marca br, to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też otwarcie Centrum Hydroizolacji Sika w Olsztynie. Wszystko, co potrzebne do zabezpieczenia budynku lub pomieszczeń mokrych przed wodą znajdziesz...
21 marca br, to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też otwarcie Centrum Hydroizolacji Sika w Olsztynie. Wszystko, co potrzebne do zabezpieczenia budynku lub pomieszczeń mokrych przed wodą znajdziesz teraz w jednym miejscu.
Wobec coraz wyższych standardów energetycznych i rosnącej świadomości ekologicznej, termomodernizacja obiektów budowlanych staje się koniecznością i ważnym zadaniem branży. Dla osiągnięcia zamierzonych...
Wobec coraz wyższych standardów energetycznych i rosnącej świadomości ekologicznej, termomodernizacja obiektów budowlanych staje się koniecznością i ważnym zadaniem branży. Dla osiągnięcia zamierzonych celów proces ten wymaga nie tylko znacznych środków finansowych, ale także odpowiedniego zaprojektowania i wykonania. W tym kontekście, na uwagę zasługują firmy takie jak Austrotherm, która nie tylko zapewnia wysoką jakość swoich rozwiązań, ale również oferuje kompleksowe wsparcie na wszystkich etapach...
Wiosna to idealny czas na rozpoczęcie remontów i prac budowlanych. Każdy majsterkowicz powinien mieć pod ręką pomocnika – klej montażowy Bostik Mamut Glue. Podstawowe zalety tego kleju budowlanego to niezawodność,...
Wiosna to idealny czas na rozpoczęcie remontów i prac budowlanych. Każdy majsterkowicz powinien mieć pod ręką pomocnika – klej montażowy Bostik Mamut Glue. Podstawowe zalety tego kleju budowlanego to niezawodność, moc, uniwersalność i błyskawiczny chwyt.
Grupa PSB Handel analizuje ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu z różnych grup produktowych, co pozwala obserwować zmiany trendów.
Grupa PSB Handel analizuje ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu z różnych grup produktowych, co pozwala obserwować zmiany trendów.
W dniach 22–24 marca br. w Warszawie odbyła się konferencja „Termomodernizacja i naprawa budynków istniejących w Polsce” organizowana przez Instytut Budownictwa Optymalnego, Polskie Stowarzyszenie Budowniczych...
W dniach 22–24 marca br. w Warszawie odbyła się konferencja „Termomodernizacja i naprawa budynków istniejących w Polsce” organizowana przez Instytut Budownictwa Optymalnego, Polskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów 94 oraz D.M.P. Project. Obrady odbyły się w Centrum Konferencyjnym Polskiej Akademii Nauk przy ul. Księcia Trojdena 4 w Warszawie.
Marcowe spotkanie (14–15.03) zgromadziło ponad 40 osób, tworząc płaszczyznę do rozmów w gronie ekspertów o różnych specjalizacjach: wykonawcę, inspektora nadzoru budowlanego, architekta, projektanta konstrukcji...
Marcowe spotkanie (14–15.03) zgromadziło ponad 40 osób, tworząc płaszczyznę do rozmów w gronie ekspertów o różnych specjalizacjach: wykonawcę, inspektora nadzoru budowlanego, architekta, projektanta konstrukcji i eksperta ppoż. W tym opiniotwórczym gremium poruszano tematy z zakresu norm, przepisów i stosowania wytycznych DAFA w praktyce, jak również zmian w dokumentacji projektowej na etapie realizacji.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.