Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Adaptacja dróg krajowych do zmian klimatu

Materiały prasowe | 2021-11-29
Adaptacja dróg krajowych do zmian klimatu, fot. GDDKiA

Adaptacja dróg krajowych do zmian klimatu, fot. GDDKiA

Zmieniający się klimat sprawia, że zwiększa się liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych. One z kolei mają wpływ na infrastrukturę drogową, powodując jej uszkodzenie lub ograniczenia w funkcjonowaniu. Realizując zadania inwestycyjne, GDDKiA podejmuje szereg działań związanych z ochroną środowiska, które m.in. mają przeciwdziałać zmianom klimatu.

Zobacz także

Materiały prasowe news Głosowanie internautów w plebiscycie Polska Architektura 2023

Głosowanie internautów w plebiscycie Polska Architektura 2023 Głosowanie internautów w plebiscycie Polska Architektura 2023

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację architektoniczną ubiegłego roku. Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej kreatywnych pracowni i projektów...

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację architektoniczną ubiegłego roku. Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej kreatywnych pracowni i projektów 2023 r. zrealizowanych w Polsce. To jedyny plebiscyt, który obejmuje swoim zasięgiem wszystkie dziedziny projektowania: kubaturę, wnętrza i krajobraz. Tradycyjnie już laureaci wybrani zostaną dwutorowo. Głosuje publiczność i profesjonalne jury. Głosowanie internautów potrwa do 8 kwietnia 2024 r.

Materiały prasowe news Jak przebiega wymiana kopciuchów – raport PAS

Jak przebiega wymiana kopciuchów – raport PAS Jak przebiega wymiana kopciuchów – raport PAS

Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wyglądał proces wymiany starych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019–2022. Liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie...

Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wyglądał proces wymiany starych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019–2022. Liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie złożono ponad 150 tys. wniosków o wymianę „kopciucha”. Źle wypadło woj. mazowieckie, w którym liczba wniosków była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła zaledwie 64 tysiące. Raport potwierdza również rosnącą popularność ogólnopolskiego programu dotacyjnego „Czyste Powietrze” – liczba wypłaconych dotacji...

Materiały prasowe news Budownictwo mieszkaniowe w 2023 r.

Budownictwo mieszkaniowe w 2023 r. Budownictwo mieszkaniowe w 2023 r.

W 2023 r. odnotowano spadek liczby i powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania, a także liczby rozpoczętych inwestycji oraz mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem...

W 2023 r. odnotowano spadek liczby i powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania, a także liczby rozpoczętych inwestycji oraz mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.

W ciągu ostatnich 30 lat wzrosła średnia roczna temperatura w naszym kraju, zwiększyła się też liczba dni z temperaturą powyżej 25°C. Jedocześnie mniej jest dni w roku z temperaturą poniżej 0°C. Wśród dostrzegalnych zmian jest też zwiększona (względem obserwacji historycznych) liczba dni deszczowych podczas zimy, połączona z występującymi latem okresami suszy. Te zmiany wpływają na wiele obszarów naszego życia, powodują też realne zagrożenia dla funkcjonowania infrastruktury drogowej.

Woda i wiatr

W 2016 r. GDDKiA zgromadziła dane dotyczące zdarzeń pogodowych na sieci dróg krajowych od stycznia 2004 do kwietnia 2016 r. Spośród 3300 zdarzeń wymagających pracy zespołów utrzymania dróg, 32,6 proc. było efektem porywistego wiatru. Intensywne opady deszczu odpowiadały za 22,3 proc., a intensywne opady śniegu za 15,5 proc. zdarzeń. Wśród pozostałych czynników znalazły się m.in. powodzie (8,4 proc.), mróz i niskie temperatury (4,1 proc.) czy wyładowania atmosferyczne (3 proc.) i fale upałów (2,4 proc.). 

Ponadto warto zauważyć, że według informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, aż czterokrotnie od lat 90. ubiegłego wieku wzrosła roczna liczba występujących w Polsce tornad. To również generuje dodatkowe ryzyka dla funkcjonowania infrastruktury drogowej. 

Najwięcej zdarzeń w styczniu i lipcu

Do zdarzeń pogodowych, w omawianym okresie, rzadziej dochodziło na autostradach (0,8 zdarzenia na 100 km) i drogach ekspresowych (0,9 na 100 km) niż na pozostałych drogach zarządzanych przez GDDKiA (1,5 na 100 km). W 8,6 proc. przypadków niemożliwe lub częściowo niemożliwe było funkcjonowanie infrastruktury drogowej dotkniętej danym zdarzeniem. Około 2/3 wszystkich zdarzeń spowodowało zakłócenia w ruchu pojazdów. 

Do zdarzeń pogodowych najczęściej dochodziło w styczniu (w 17,9 proc. przypadków), lipcu (15,7 proc.) oraz w maju (11,9 proc.). Najspokojniejszy pod tym względem był kwiecień (2,8 proc.) oraz wrzesień (3,4 proc.). 

Jak pokazują zebrane przez nas dane, do zdarzeń wywołanych opadami deszczu dochodziło w całej Polsce, najczęściej jednak w południowej części kraju. Silny wiatr najmocniej dawał się we znaki w zachodniej i północnej Polsce, a opady śniegu w woj. podkarpackim, śląskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim. 

Należy podkreślić, że efekty wspomnianych zdarzeń pogodowych wiążą się też dla zarządców dróg ze wzrostem wydatków związanych z usuwaniem ich skutków oraz podejmowaniem działań zabezpieczających infrastrukturę drogową. 

Koszt remontów dróg po powodzi

Przeanalizowane zostały koszty, jakie poniósł Skarb Państwa w związku z uszkodzeniami dróg krajowych podczas wielkiej powodzi, do której doszło w 2010 r. Związane z nią ekstremalne zjawiska pogodowe doprowadziły do uszkodzeń skarp i osuwisk. Zniszczone zostały systemy odwadniające, nawierzchnie i chodniki. Znacznie ucierpiały też mosty i infrastruktura towarzysząca. Całkowity koszt strat na sieci dróg krajowych, spowodowanych przez tę jedną z największych powodzi we współczesnej historii Polski, wyceniono na 1,8 mld zł.

Adaptacja do zmian klimatu i finansowanie

Kwestii adaptacji dróg krajowych do zmian klimatu poświęcony był projekt, realizowany przez GDDKiA wspólnie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). Konkluzją wieloletniej współpracy było spotkanie GDDKiA z przedstawicielami EBI, które odbyło się 23 listopada br. w Warszawie. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach inicjatywy JASPERS, której celem jest wspieranie beneficjentów w przygotowaniu projektów ubiegających się o dofinansowanie z funduszy unijnych. 

Poruszono m.in. temat działań, które wpływają na zmniejszenie ryzyka dla infrastruktury drogowej, spowodowanego zdarzeniami pogodowymi. Jest to szereg czynności technicznych i organizacyjnych, jak wykonanie odpowiednich zabezpieczeń i modyfikacji, w tym przebudów systemów odwodnienia. Określony powinien być też minimalny dystans pomiędzy krawędzią drogi a drzewami. W celu przeciwdziałania fali ciepła, konieczny może być również dalszy monitoring stanu infrastruktury, m.in. pod kątem wykorzystywania wzmocnionych nawierzchni i wprowadzania ograniczeń dla ruchu pojazdów ciężkich.  

Działania w pierwszej kolejności będą podejmowane na odcinkach dróg, gdzie ryzyko wystąpienia negatywnych zdarzeń jest największe. W tym celu niezbędne będzie dalsze pozyskiwanie informacji o wpływie ekstremalnych zjawisk pogodowych. 

Istotna jest też kwestia specjalnego finansowania prac adaptacyjnych. Wsparciem mogą tu być m.in. środki unijne. Jednym z priorytetów Unii Europejskiej jest bowiem przeciwdziałanie zmianom klimatu i ich skutkom. 

Działania GDDKiA

Ralizując zadania inwestycyjne, GDDKiA podejmuje szereg działań związanych z ochroną środowiska, które m.in. mają na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu. 19 stycznia br. podpisane zostało porozumienie między GDDKiA a Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych. Jego głównym celem jest optymalizacja kosztów związanych z budową i utrzymaniem systemu odwodnienia drogi oraz możliwość korzystania z zasobów wód przez nadleśnictwa. Ścisła współpraca umożliwi racjonalne i bezpieczne dla środowiska wykorzystanie wód na terenach leśnych. 

W zakresie rozwiązań proekologicznych GDDKIA jest również otwarta na szerokie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, które obecnie służą m.in. do zasilania stacji meteorologicznych czy oświetlenia znaków drogowych na przejściach dla pieszych. Pierwszy projekt z obszaru OZE zrealizowano już w 1999 r. W niedalekiej przyszłości planowane jest uruchomienie projektów pilotażowych w zakresie szerszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii w pasie drogowym.  

Kierowcom udostępniane są też nowe stacje ładowania samochodów elektrycznych zlokalizowane na Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP). Budowanie takich stacji na MOP-ach przyczynia się do rozwoju elektromobilności, a tym samym zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych generowanych przez transport. 

W 2019 r., wspólnie z branżą budowlaną, GDDKiA podjęła działania mające umożliwić pełne wykorzystanie destruktu asfaltowego przy budowie dróg. Aktywnie uczestniczyła też w procesie legislacyjnym. W październiku br. Minister Klimatu i Środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego. Zmiana jest nie tylko uwzględnieniem zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, ale przyniesie też, w kilkuletniej perspektywie, oszczędności rzędu ponad 400 mln zł. 

Źródło: GDDKiA

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Materiały prasowe news Zakaz palenia węglem w Warszawie

Zakaz palenia węglem w Warszawie Zakaz palenia węglem w Warszawie

1 października weszła w życie uchwała antysmogowa, która zakazuje palenia węglem w gospodarstwach domowych w Warszawie. Polski Alarm Smogowy pyta, kiedy z Warszawy znikną ostatnie cztery tysiące pozaklasowych...

1 października weszła w życie uchwała antysmogowa, która zakazuje palenia węglem w gospodarstwach domowych w Warszawie. Polski Alarm Smogowy pyta, kiedy z Warszawy znikną ostatnie cztery tysiące pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno.

Materiały prasowe news Trudności w branży budowlanej

Trudności w branży budowlanej Trudności w branży budowlanej

Generalnym wykonawcom brakuje środków w pierwotnych budżetach i coraz częściej sięgają po środki z nowych kontraktów, a dla wielu podwykonawców to teraz być albo nie być na rynku. Eksperci ze Stowarzyszenia...

Generalnym wykonawcom brakuje środków w pierwotnych budżetach i coraz częściej sięgają po środki z nowych kontraktów, a dla wielu podwykonawców to teraz być albo nie być na rynku. Eksperci ze Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji podkreślają, że potrzeba przynajmniej dwóch lat stabilizacji, by branża budowlana wróciła na właściwe tory.

Materiały prasowe news Fasada Roku 2023 – głosowanie internautów

Fasada Roku 2023 – głosowanie internautów Fasada Roku 2023 – głosowanie internautów

Prawie 72 000 ocen przyznali internauci w tegorocznej edycji plebiscytu zorganizowanego przez firmę Baumit w ramach konkursu Fasada Roku 2023. Zobacz, które budynki w każdej z pięciu kategorii zyskały...

Prawie 72 000 ocen przyznali internauci w tegorocznej edycji plebiscytu zorganizowanego przez firmę Baumit w ramach konkursu Fasada Roku 2023. Zobacz, które budynki w każdej z pięciu kategorii zyskały najwięcej głosów.

Materiały prasowe news Właściwości posadzek żywicznych w zakładach mięsnych

Właściwości posadzek żywicznych w zakładach mięsnych Właściwości posadzek żywicznych w zakładach mięsnych

W zakładach mięsnych stosuje się zaawansowane technologicznie rozwiązania, m.in. w zakresie organizacji produkcji, przechowywania surowców, systemów zarządzania. Dla jakości finalnego produktu równie istotne...

W zakładach mięsnych stosuje się zaawansowane technologicznie rozwiązania, m.in. w zakresie organizacji produkcji, przechowywania surowców, systemów zarządzania. Dla jakości finalnego produktu równie istotne jak doskonale wyposażone linie produkcyjne, są materiały wykończeniowe, a wybór odpowiednich posadzek w znacznym stopniu pomaga zachować wysoki poziom higieny. Jednocześnie, aby rozwiązania posadzkowe skutecznie spełniały swoją rolę, powinny być optymalnie dobrane do specyficznych warunków oraz...

Materiały prasowe news Kurs pierwszej pomocy na budowie

Kurs pierwszej pomocy na budowie Kurs pierwszej pomocy na budowie

Plac budowy to z założenia miejsce niebezpieczne, w którym występują liczne zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników. Aby zminimalizować ryzyko oraz ciężkość urazów, wskazane jest prowadzenie działań...

Plac budowy to z założenia miejsce niebezpieczne, w którym występują liczne zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników. Aby zminimalizować ryzyko oraz ciężkość urazów, wskazane jest prowadzenie działań prewencyjnych, którego przykładem jest zorganizowany przez Stowarzyszenie DAFA w dn. 14–15 września w Tomaszowicach kurs pn. „Pierwsza pomoc na budowie”.

Materiały prasowe news Polska Izba Inżynierów Budownictwa apeluje o utworzenie Ministerstwa Budownictwa

Polska Izba Inżynierów Budownictwa apeluje o utworzenie Ministerstwa Budownictwa Polska Izba Inżynierów Budownictwa apeluje o utworzenie Ministerstwa Budownictwa

Polska Izba Inżynierów Budownictwa, zrzeszająca 120 tysięcy członków i będąca ważnym podmiotem branży budowlanej, wystosowała apel o utworzenie nowego ministerstwa w pełni odpowiadającego za sprawy budownictwa...

Polska Izba Inżynierów Budownictwa, zrzeszająca 120 tysięcy członków i będąca ważnym podmiotem branży budowlanej, wystosowała apel o utworzenie nowego ministerstwa w pełni odpowiadającego za sprawy budownictwa w Polsce.

Materiały prasowe news Budimex i Lafrentz Polska nawiązały współpracę z Zespołem Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu

Budimex i Lafrentz Polska nawiązały współpracę z Zespołem Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu Budimex i Lafrentz Polska nawiązały współpracę z Zespołem Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu

Firma budowlana Budimex oraz Lafrentz Polska, przedsiębiorstwo projektujące i zarządzające inwestycjami budowlanymi, z rozpoczęły współpracę z Zespołem Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu. Uczniowie...

Firma budowlana Budimex oraz Lafrentz Polska, przedsiębiorstwo projektujące i zarządzające inwestycjami budowlanymi, z rozpoczęły współpracę z Zespołem Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu. Uczniowie zyskają dzięki temu rozszerzony program praktyk, mający na celu wspieranie i rozwijanie młodych talentów w dziedzinie projektowania, geodezji i budownictwa.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Termomodernizacja plus dobry montaż – kampania edukacyjna Związku POiD

Termomodernizacja plus dobry montaż – kampania edukacyjna Związku POiD Termomodernizacja plus dobry montaż – kampania edukacyjna Związku POiD

Kampania „Termomodernizacja plus dobry montaż” to rozwinięcie i kontynuacja dotychczas realizowanej przez Związek POiD akcji „Dobry montaż”.

Kampania „Termomodernizacja plus dobry montaż” to rozwinięcie i kontynuacja dotychczas realizowanej przez Związek POiD akcji „Dobry montaż”.

Materiały prasowe news Budownictwo drewniane – konferencja szkoleniowa

Budownictwo drewniane – konferencja szkoleniowa Budownictwo drewniane – konferencja szkoleniowa

14 listopada w Poznaniu odbędzie się konferencja „Współczesne budownictwo drewniane w drodze do neutralności klimatycznej”.

14 listopada w Poznaniu odbędzie się konferencja „Współczesne budownictwo drewniane w drodze do neutralności klimatycznej”.

Materiały prasowe news Parkingi i garaże podziemne – konferencja szkoleniowa

Parkingi i garaże podziemne – konferencja szkoleniowa Parkingi i garaże podziemne – konferencja szkoleniowa

Tematem konferencji są główne problemy projektowo-wykonawcze stwierdzane w ostatnich latach w garażach podziemnych, zlokalizowanych zarówno w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, jak i w budynkach użyteczności...

Tematem konferencji są główne problemy projektowo-wykonawcze stwierdzane w ostatnich latach w garażach podziemnych, zlokalizowanych zarówno w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej.

Materiały prasowe news Ceny materiałów budowlanych w październiku 2023 r.

Ceny materiałów budowlanych w październiku 2023 r. Ceny materiałów budowlanych w październiku 2023 r.

Grupa PSB Handel analizuje ceny wiodących materiałów budowlanych w poszczególnych grupach produktowych, co pozwala obserwować zmiany trendów.

Grupa PSB Handel analizuje ceny wiodących materiałów budowlanych w poszczególnych grupach produktowych, co pozwala obserwować zmiany trendów.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Ł2B, czyli Łukasiewicz to Business/Building Chemistry – X Konferencja Naukowa

Ł2B, czyli Łukasiewicz to Business/Building Chemistry – X Konferencja Naukowa Ł2B, czyli Łukasiewicz to Business/Building Chemistry – X Konferencja Naukowa

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych zaprasza na X Konferencję Naukową „Ł2B czyli Łukasiewicz to Business/Building Chemistry”. Wydarzenie odbędzie się w terminie 10–12...

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych zaprasza na X Konferencję Naukową „Ł2B czyli Łukasiewicz to Business/Building Chemistry”. Wydarzenie odbędzie się w terminie 10–12 stycznia 2024 r. w Rytrze, w Hotelu Perła Południa.

Materiały prasowe news GUNB udostępnił pierwsze bezpłatne projekty dużych domów

GUNB udostępnił pierwsze bezpłatne projekty dużych domów GUNB udostępnił pierwsze bezpłatne projekty dużych domów

Na stronie internetowej GUNB dostępne są pierwsze projekty domów o powierzchni ok. 120 m². To efekt konkursu architektonicznego na projekty domów o powierzchni do 120, 150 i 180 m², który rozstrzygnięto...

Na stronie internetowej GUNB dostępne są pierwsze projekty domów o powierzchni ok. 120 m². To efekt konkursu architektonicznego na projekty domów o powierzchni do 120, 150 i 180 m², który rozstrzygnięto we wrześniu br. Można z nich korzystać bezpłatnie. Wkrótce pojawią się kolejne.

Materiały prasowe news Zmiany w programie Mój Prąd – większy budżet i nowe możliwości

Zmiany w programie Mój Prąd – większy budżet i nowe możliwości Zmiany w programie Mój Prąd – większy budżet i nowe możliwości

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami NFOŚiGW budżet programu „Mój Prąd” został zwiększony o 450 mln zł. Zatem całkowity budżet piątej edycji programu wynosi 950 mln zł. Ale to nie koniec zmian. Ci, którzy...

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami NFOŚiGW budżet programu „Mój Prąd” został zwiększony o 450 mln zł. Zatem całkowity budżet piątej edycji programu wynosi 950 mln zł. Ale to nie koniec zmian. Ci, którzy otrzymali już dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych z innych źródeł publicznych – np. z programu „Czyste Powietrze” czy programów gminnych – od 20 października br. mogą też ubiegać się o pieniądze z „Mojego Prądu” na dodatkowe urządzenia, które współpracują z fotowoltaiką.

Materiały prasowe news Bezpieczny kredyt na mieszkanie

Bezpieczny kredyt na mieszkanie Bezpieczny kredyt na mieszkanie

Banki udzieliły już ponad 30 tysięcy bezpiecznych kredytów 2% z dopłatą państwa do miesięcznych rat. Od 20 listopada br. do grona banków, mających w swojej ofercie ten produkt, dołączy Santander Bank Polska.

Banki udzieliły już ponad 30 tysięcy bezpiecznych kredytów 2% z dopłatą państwa do miesięcznych rat. Od 20 listopada br. do grona banków, mających w swojej ofercie ten produkt, dołączy Santander Bank Polska.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Izolacje natryskowe – spotkanie branży

Izolacje natryskowe – spotkanie branży Izolacje natryskowe – spotkanie branży

W dniach 27–28 października w Kochcicach k. Częstochowy miała miejsce konferencja szkoleniowa Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych. Była to jednocześnie okazja do spotkania dla całego środowiska...

W dniach 27–28 października w Kochcicach k. Częstochowy miała miejsce konferencja szkoleniowa Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych. Była to jednocześnie okazja do spotkania dla całego środowiska izolacji natryskowych – przedstawicieli firm, a także członków oraz partnerów organizacji.

Materiały prasowe news Smogowy ranking PAS za rok 2022

Smogowy ranking PAS za rok 2022 Smogowy ranking PAS za rok 2022

W tegorocznym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce po raz kolejny zwyciężyła Nowa Ruda, zdobywając pierwsze miejsce w trzech kategoriach: liczba dni smogowych, stężenia PM10 oraz...

W tegorocznym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce po raz kolejny zwyciężyła Nowa Ruda, zdobywając pierwsze miejsce w trzech kategoriach: liczba dni smogowych, stężenia PM10 oraz stężenia benzo(a)pirenu. W czołówce smogowych rekordzistów znalazły się również Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz czy Żywiec. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości po raz pierwszy pojawiło się Nowe Miasto Lubawskie, w którym zainstalowano stację pomiarową.

Materiały prasowe news Bricomarché otwiera sklep w Garwolinie

Bricomarché otwiera sklep w Garwolinie Bricomarché otwiera sklep w Garwolinie

Bricomarché, sieć supermarketów „dom i ogród”, otwiera 191 punkt w Polsce. Nowy sklep znajduje się w mazowieckim Garwolinie.

Bricomarché, sieć supermarketów „dom i ogród”, otwiera 191 punkt w Polsce. Nowy sklep znajduje się w mazowieckim Garwolinie.

Materiały prasowe news SWIN uczestniczy w pracach Komitetu Technicznego

SWIN uczestniczy w pracach Komitetu Technicznego SWIN uczestniczy w pracach Komitetu Technicznego

We wrześniu br. Stowarzyszenie Wykonawców Izolacji Natryskowych zostało członkiem Komitetu Technicznego (KT) nr 211 ds. Wyrobów Izolacji Cieplnej w Budownictwie. W związku z tym wyłoniliśmy następujących...

We wrześniu br. Stowarzyszenie Wykonawców Izolacji Natryskowych zostało członkiem Komitetu Technicznego (KT) nr 211 ds. Wyrobów Izolacji Cieplnej w Budownictwie. W związku z tym wyłoniliśmy następujących reprezentantów:

Materiały prasowe news Dach Forum 2024 – największe w Polsce spotkanie branży pokryć dachowych

Dach Forum 2024 – największe w Polsce spotkanie branży pokryć dachowych Dach Forum 2024 – największe w Polsce spotkanie branży pokryć dachowych

Ponad 24 tysiące sprzedanych wejściówek, blisko 150 wystawców, dwa dni wielkich dekarskich emocji i 100% prawdziwego rzemiosła. Tak w wielkim skrócie wyglądał trzeci Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy,...

Ponad 24 tysiące sprzedanych wejściówek, blisko 150 wystawców, dwa dni wielkich dekarskich emocji i 100% prawdziwego rzemiosła. Tak w wielkim skrócie wyglądał trzeci Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli Dach Forum 2024. Nie zabrakło premierowych produktów, branżowych nowości i ciekawych pokazów.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Branża budowlana potrzebuje stabilnego prawa

Branża budowlana potrzebuje stabilnego prawa Branża budowlana potrzebuje stabilnego prawa

Polski sektor budownictwa będzie lepiej funkcjonował, jeśli jego otoczenie prawne zyska stabilność, której ostatnio brakowało – zgodzili się uczestnicy debaty pt. „Wyzwania dla sektora budownictwa w nadchodzącej...

Polski sektor budownictwa będzie lepiej funkcjonował, jeśli jego otoczenie prawne zyska stabilność, której ostatnio brakowało – zgodzili się uczestnicy debaty pt. „Wyzwania dla sektora budownictwa w nadchodzącej kadencji Sejmu”. Organizatorem wydarzenia była Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

Materiały prasowe news Sklep Bricomarché w Przasnyszu

Sklep Bricomarché w Przasnyszu Sklep Bricomarché w Przasnyszu

W piątek, 17 listopada Bricomarché otworzyło placówkę w Przasnyszu, która jest jednocześnie 192. sklepem sieci w Polsce. To drugi punkt sieci supermarketów „dom i ogród” otwarty w tym miesiącu w województwie...

W piątek, 17 listopada Bricomarché otworzyło placówkę w Przasnyszu, która jest jednocześnie 192. sklepem sieci w Polsce. To drugi punkt sieci supermarketów „dom i ogród” otwarty w tym miesiącu w województwie mazowieckim.

Materiały prasowe news Cyfryzacja w budownictwie – ruszył pilotaż systemu SOPAB

Cyfryzacja w budownictwie – ruszył pilotaż systemu SOPAB Cyfryzacja w budownictwie – ruszył pilotaż systemu SOPAB

GUNB uruchomił pilotaż zapowiadanego Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. System testować będą jego główni użytkownicy, czyli urzędnicy z organów administracji architektoniczno-budowlanej....

GUNB uruchomił pilotaż zapowiadanego Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. System testować będą jego główni użytkownicy, czyli urzędnicy z organów administracji architektoniczno-budowlanej. Uruchomienie systemu dla wszystkich organów planowane jest w przyszłym roku.

Materiały prasowe news Jakość powietrza w Polsce w 2022 r. – raport GIOŚ

Jakość powietrza w Polsce w 2022 r. – raport GIOŚ Jakość powietrza w Polsce w 2022 r. – raport GIOŚ

W 2022 r. jakość powietrza w stosunku do wszystkich rodzajów zanieczyszczeń poprawiła się. W raporcie „Ocena jakości powietrza w strefach w Polsce za rok 2022” Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podsumował...

W 2022 r. jakość powietrza w stosunku do wszystkich rodzajów zanieczyszczeń poprawiła się. W raporcie „Ocena jakości powietrza w strefach w Polsce za rok 2022” Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podsumował wyniki rocznej oceny jakości powietrza przeprowadzone w 2023 r. dla poszczególnych województw.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.