Cyfryzacja w budownictwie – dokumenty w formie elektronicznej, fot. MTiR
Dziennik budowy w formie elektronicznej, elektroniczna książka obiektu budowlanego czy też elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane to usprawnienia, na które czeka branża budowlana, inwestorzy oraz organy publicznej administracji budowlanej.
Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis pt. „Rynek budowlany w Polsce 2022–2029”, po mocnym początku 2022 r., perspektywy dla budownictwa na dalszą część roku rysują się mniej optymistycznie....
Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis pt. „Rynek budowlany w Polsce 2022–2029”, po mocnym początku 2022 r., perspektywy dla budownictwa na dalszą część roku rysują się mniej optymistycznie. Do oczekiwanego spowolnienia w sposób pośredni przyczyni się trwająca na Ukrainie wojna, która potęguje już wcześniej obserwowane na rynku problemy, takie jak rosnące ceny surowców, materiałów i nośników energii czy niedobór pracowników.
MerXu to platforma zakupowa inna niż wszystkie. Poza bogatą ofertą produktów z wielu kategorii przemysłowych, zapewnia swoim klientom szereg funkcjonalności, ułatwiających zawieranie transakcji. Jedną...
MerXu to platforma zakupowa inna niż wszystkie. Poza bogatą ofertą produktów z wielu kategorii przemysłowych, zapewnia swoim klientom szereg funkcjonalności, ułatwiających zawieranie transakcji. Jedną z nich jest możliwość składania przez kupujących zapytań ofertowych. Na czym polega ta opcja i co daje obydwu stronom transakcji?
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych oraz ustawa o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zostały przyjęte przez Sejm.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych oraz ustawa o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zostały przyjęte przez Sejm.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy prawo budowlane i niektórych innych ustaw.
„Projekt ustawy, przygotowany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, a przyjęty przez rząd, to kolejny kamień milowy na drodze do cyfryzacji procesu budowlanego. Najnowsze zmiany oznaczają, że proces inwestycyjno-budowlany będzie realizowany w sposób bardziej komfortowy dla inwestorów i bardziej skuteczny dla organów nadzoru budowlanego” – powiedział wiceminister rozwoju i technologii, Piotr Uściński.
„Proces inwestycyjno-budowlany jest wyjątkowo złożony i jego cyfryzacja jest bardzo dużym wyzwaniem. Dzięki przyjętemu przez Radę Ministrów projektowi ustawy zostaną wdrożone aż cztery rozwiązania informatyczne. Dla wszystkich uczestników tego procesu to bardzo ważny moment” – wyjaśnia Dorota Cabańska p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Rozwiązania, które wnosi do procesu inwestycyjno-budowlanego nowelizacja ustawy,to pakiet kompleksowych narzędzi, od dawna oczekiwanych przez branżę i rynek, ale także obywateli.
Prace nad najnowszymi rozwiązaniami były prowadzone przede wszystkim w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. W prace projektowe na bardzo wczesnym etapie byli też włączeni wszyscy interesariusze i przyszli użytkownicy tych systemów.
Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy?
Dziennik budowy w postaci elektronicznej (system EDB)
System EDB (elektroniczny dziennik budowy) został zrealizowany w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dziennik budowy jest bowiem najważniejszym dokumentem na budowie. Powinien być prowadzony w określony sposób i przechowywany w bezpiecznym miejscu. Rejestruje się w nim przebieg robót budowlanych oraz wszelkich okoliczności i zdarzeń mających związek z ich wykonywaniem i mogących mieć znaczenie podczas technicznej oceny prawidłowości prowadzonych prac budowlanych, montażu czy rozbiórki. Dziennik budowy jest też narzędziem pracy kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego, a także projektanta. W dzienniku zapisywane są wszystkie istotne zdarzenia, które dokumentują przebieg robót budowlanych. System EDB umożliwia realizację wszystkich tych czynności online.
Najważniejsze zalety systemu EDB:
występowanie z wnioskiem o wydanie dziennika budowy oraz jego składanie wraz z wnioskiem o pozwolenie na używanie inwestorzy zrealizują 100% online w systemie EDB
zarządzanie procesem budowlanym, dodawanie uczestników procesu i wyznaczanie czasu pracy z poziomu aplikacji
wszyscy uczestnicy procesu budowlanego otrzymają możliwość wglądu wpisów dokonywanych w dzienniku budowy z dowolnego miejsca
aplikacja EB będzie działać także w trybie offline
będzie dostępna wersja webowa uruchamiana za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej i (w pełni darmowa) wersja mobilna do pobrania ze sklepów Apple Store i Google Play
Papierowa, tradycyjna forma prowadzenia dziennika budowy będzie dostępna dla inwestorów do 2030 r., po czym nastąpi przejście na formę wyłącznie elektroniczną.
Książka obiektu budowlanego w postaci elektronicznej (system EKOB)
Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego jest aplikacją, w której każdy właściciel lub zarządca będzie dokonywał wpisów w następującym zakresie:
informacje o obiekcie budowlanym,
informacje o właścicielach i zarządcach obiektu budowlanego,
informacje o przeprowadzanych kontrolach,
ekspertyzy i opinii techniczne dotyczące obiektu budowlanego,
roboty budowlane związane z obiektem budowlanym po oddaniu do użytkowania,
katastrofy budowlane,
decyzje, postanowienia, zaświadczenia i inne dokumenty wydane przez organy administracji publicznej, dotyczących obiektu budowlanego.
EKOB zostanie wdrożony z początkiem 2023 r. i jest projektem, który – podobnie jak Elektroniczny Dziennik Budowy – docelowo ma być realizowany w 100% cyfrowo. Od 2027 r. będzie dostępny wyłącznie w formie elektronicznej.
Elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane (system eCRUB)
System e-CRUB to zupełnie nowe oprogramowanie, które zastąpi dotychczasowy Centralny Rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane oraz rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie (CRUB). System jest zarządzany na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie – Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Izby Architektów RP. Od strony interakcji z użytkownikami wyszukiwarka w przejrzysty sposób pozwoli inwestorom zatrudniającym inżyniera czy projektanta szybko sprawdzić jego kwalifikacje i uprawniania. To samo od systemu otrzymuje urzędnik weryfikujący dane tych osób bez potrzeby wglądu w dokumenty papierowe. Dzięki rejestrowi e-CRUB osoby pracujące w branży budowlanej, zdające egzamin w jednej z izb, będą mogły szybciej korzystać ze swoich uprawnień. Decyzja o wpisie do rejestru zostanie zautomatyzowana.
Zalety nowego systemu e-CRUB:
Obywatele korzystający z usług osób posiadających uprawienia budowlane będą mogli szybko sprawdzić ich uprawnienia,
Organy będą mogły w prosty sposób zweryfikować w aplikacji dane osób pełniących samodzielne funkcje techniczne,
Osoby ubiegające się o uprawniania budowlane nie będą czekać na decyzję GUNB
System pobiera dane bezpośrednio z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień budowlanych poprzez API.
Portal e-Budownictwo
Portal e-Budownictwo będzie rozbudowaną wersją obecnie już funkcjonującej i coraz bardziej popularnej strony https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/, w które inwestorzy już teraz mają dostęp do 26 wniosków i zgłoszeń w procesie inwestycyjno-budowlanym.
Celem serwisu e-Budownictwo jest:
podwyższenie standardu obsługi obywateli w procesie inwestycyjno-budowlanym
uruchomienie narzędzia komunikacji z urzędem w trudnej sytuacji pandemicznej.
udostępnienie ujednoliconych formularzy na jednej platformie – wygodnej dla użytkownika,
oszczędność czasu dla inwestorów – załatwianie spraw bez wychodzenia z domu
redukcja zużycia papieru w administracji (skala to 22,5 tys. ton dla jednej procedury pozwolenia na budowę rocznie)
Cechy przyszłego portalu e-Budownictwo:
bramka dostępu do wszystkich systemów GUNB
interaktywny przewodnik analizujący potrzeby i prowadzący użytkownika “za rękę” do konkretnej usługi lub wniosku,
Dostawcy materiałów budowlanych coraz częściej informują o opóźnieniach dostaw. Na niektóre komponenty trzeba czekać nawet dwa miesiące, a brak materiałów i konkretnych informacji o cenach przekłada się...
Dostawcy materiałów budowlanych coraz częściej informują o opóźnieniach dostaw. Na niektóre komponenty trzeba czekać nawet dwa miesiące, a brak materiałów i konkretnych informacji o cenach przekłada się na dłuższe terminy realizacji, wzrosty kosztów i trudności w tworzeniu ofert. Ostatecznie uderzy to w rynek nieruchomości – wynika z analizy przygotowanej przez Stowarzyszenie Wykonawców Elewacji.
Zarządzanie ryzykiem nie jest często wykorzystywane w branży budowlanej, chociaż w tej branży panują bardzo niepewne warunki, które ulegają ciągłym zmianom, i to ona w szczególności zasługuje na wsparcie...
Zarządzanie ryzykiem nie jest często wykorzystywane w branży budowlanej, chociaż w tej branży panują bardzo niepewne warunki, które ulegają ciągłym zmianom, i to ona w szczególności zasługuje na wsparcie w tym zakresie. W konsekwencji projekty/inwestycje budowlane obciążone są różnymi rodzajami niepowodzenia, które stanowią jego nieodłączną część. Istnieje oczywisty silny związek między zarządzeniem ryzykiem a pomyślną realizacją projektu [1] lub inwestycji.
Nowa propozycja od Lena Lighting to ciekawe rozwiązanie dla tynkarzy i malarzy. Urządzenie oświetla powierzchnie w sposób pozwalający wychwycić nawet najmniejsze nierówności.
Nowa propozycja od Lena Lighting to ciekawe rozwiązanie dla tynkarzy i malarzy. Urządzenie oświetla powierzchnie w sposób pozwalający wychwycić nawet najmniejsze nierówności.
W lipcu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości prezentowanych obszarów gospodarki kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w czerwcu br. W większości badanych obszarów odnotowuje...
W lipcu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości prezentowanych obszarów gospodarki kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w czerwcu br. W większości badanych obszarów odnotowuje się poprawę składowych „diagnostycznych”, natomiast w przypadku „prognostycznych” – brak zmian lub pogorszenie. Najbardziej pesymistycznie
koniunkturę oceniają jednostki podmioty z sekcji budownictwo.
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 5,5 (przed mie-siącem minus 8,4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,7% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 17,2%...
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 5,5 (przed mie-siącem minus 8,4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,7% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 17,2% (przed miesiącem odpowiednio 11,4% i 19,8%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Ze względu na pandemię działania Związku „SIPUR” w pierwszej połowie 2021 roku zostały ograniczone głównie do formy elektronicznej. Najczęstszą formą aktywności był udział przedstawicieli Związku w webinariach...
Ze względu na pandemię działania Związku „SIPUR” w pierwszej połowie 2021 roku zostały ograniczone głównie do formy elektronicznej. Najczęstszą formą aktywności był udział przedstawicieli Związku w webinariach dla profesjonalistów budowlanych.
Flowcrete Polska zmienia nazwę na Tremco CPG Poland. Dotychczasowe biuro Flowcrete Polska staje się centralną siedzibą CPG Europe w Polsce, w skrócie CPG Polska. CPG Europe łączy wiodące marki produktów...
Flowcrete Polska zmienia nazwę na Tremco CPG Poland. Dotychczasowe biuro Flowcrete Polska staje się centralną siedzibą CPG Europe w Polsce, w skrócie CPG Polska. CPG Europe łączy wiodące marki produktów budowlanych w Europie, takie, jak illbruck, Flowcrete, Nullifire, Tremco, Vandex i Dryvit oraz zatrudnia ponad 1400 osób na całym kontynencie.
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w kwietniu kształtuje się na poziomie minus 13,7 (przed miesiącem minus 15,5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 10,0% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 23,7% (przed...
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w kwietniu kształtuje się na poziomie minus 13,7 (przed miesiącem minus 15,5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 10,0% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 23,7% (przed miesiącem odpowiednio 9,1% i 24,6%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Związek POiD zainicjował spotkanie w ramach grupy zadaniowej w strukturach POiD – DRZWI WEWNĘTRZNE, na którym poruszono temat skokowego wzrostu cen, masowych zakłóceń w łańcuchu dostaw surowców drewnopochodnych...
Związek POiD zainicjował spotkanie w ramach grupy zadaniowej w strukturach POiD – DRZWI WEWNĘTRZNE, na którym poruszono temat skokowego wzrostu cen, masowych zakłóceń w łańcuchu dostaw surowców drewnopochodnych oraz przepisów prawnych w produkcji drzwi wewnętrznych. Podczas spotkania w gronie przedstawicieli producentów drzwi wewnętrznych, członków Związku POiD oraz firm niezrzeszonych, poparto propozycje POiD o wystosowanie postulatu do producentów komponentów drewnopochodnych oraz organizacji powiązanych...
Prowadzenie elektronicznego dziennika budowy, dokumentowanie przebiegu robót budowlanych online, możliwość prowadzenia w postaci elektronicznej książki obiektu budowlanego i wprowadzenie przepisów regulujących...
Prowadzenie elektronicznego dziennika budowy, dokumentowanie przebiegu robót budowlanych online, możliwość prowadzenia w postaci elektronicznej książki obiektu budowlanego i wprowadzenie przepisów regulujących funkcjonowanie portalu e-Budownictwo – m.in. te zmiany znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa, który ukazał się w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Choć sezon budowlany oficjalnie dopiero rusza, na niektórych inwestycjach – tam, gdzie pozwalała na to technologia – prace były prowadzone nieprzerwanie. Inwestycje na drogach krajowych realizowane są...
Choć sezon budowlany oficjalnie dopiero rusza, na niektórych inwestycjach – tam, gdzie pozwalała na to technologia – prace były prowadzone nieprzerwanie. Inwestycje na drogach krajowych realizowane są zgodnie z harmonogramem, a polskich budów nie zatrzymała ani zima, ani trwająca epidemia COVID-19. Podczas spotkania z przedstawicielami firm wykonawczych, które odbyło się online 10 marca, GDDKiA podsumowała 2020 rok, przedstawiła plany na kolejne lata oraz wzięła udział w dyskusji na temat zmian w...
Dominująca grupa dekarzy (49%) przewiduje, że w 2021 roku będzie takie samo zapotrzebowanie na ich usługi jak w ubiegłym roku, a ponad połowa (54%) spodziewa się w tym roku wzrostu cen na rynku usług dekarskich...
Dominująca grupa dekarzy (49%) przewiduje, że w 2021 roku będzie takie samo zapotrzebowanie na ich usługi jak w ubiegłym roku, a ponad połowa (54%) spodziewa się w tym roku wzrostu cen na rynku usług dekarskich – wynika z raportu „Nastroje dekarzy 2021”, opublikowanego przez BCMM – badania marketingowe.
13 formularzy, m.in. wniosek o pozwolenie na rozbiórkę i zgłoszenie robót budowlanych, można już złożyć elektronicznie w serwisie e-budownictwo. To pierwszy etap cyfryzacji procesu budowlanego przygotowanego...
13 formularzy, m.in. wniosek o pozwolenie na rozbiórkę i zgłoszenie robót budowlanych, można już złożyć elektronicznie w serwisie e-budownictwo. To pierwszy etap cyfryzacji procesu budowlanego przygotowanego przez MRPiT. W lipcu 2021 r. rozpocznie się etap II – będzie można m.in. wnioskować online o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym. Serwis e-budownictwo to rozwiązanie dla osób, które chcą załatwić sprawy...
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 17,7 (przed miesiącem minus 18,7). Poprawę koniunktury sygnalizuje 8,4% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 26,1%...
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 17,7 (przed miesiącem minus 18,7). Poprawę koniunktury sygnalizuje 8,4% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 26,1% (przed miesiącem odpowiednio 8,3% i 27,0%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Nowoczesny wygląd, atrakcyjna ekspozycja treści, najnowsze rozwiązania techniczne – tak prezentuje się obecnie strona www.izolacje.com.pl. Przejrzysta struktura i praktyczne funkcje ułatwiają nawigację,...
Nowoczesny wygląd, atrakcyjna ekspozycja treści, najnowsze rozwiązania techniczne – tak prezentuje się obecnie strona www.izolacje.com.pl. Przejrzysta struktura i praktyczne funkcje ułatwiają nawigację, pozwalając szybko znaleźć najważniejsze informacje.
MerXu to platforma zakupowa inna niż wszystkie. Poza bogatą ofertą produktów z wielu kategorii przemysłowych, zapewnia swoim klientom szereg funkcjonalności, ułatwiających zawieranie transakcji. Jedną...
MerXu to platforma zakupowa inna niż wszystkie. Poza bogatą ofertą produktów z wielu kategorii przemysłowych, zapewnia swoim klientom szereg funkcjonalności, ułatwiających zawieranie transakcji. Jedną z nich jest możliwość składania przez kupujących zapytań ofertowych. Na czym polega ta opcja i co daje obydwu stronom transakcji?
Spółka Wkręt-met, podobnie jak w zeszłym roku, znalazła się na liście najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw, tworzonej przez magazyn „Forbes”.
Spółka Wkręt-met, podobnie jak w zeszłym roku, znalazła się na liście najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw, tworzonej przez magazyn „Forbes”.
Jakie są najważniejsze obszary działalności i w jakim kierunku rozwijają się technologie izolacyjne tworzone przez firmę BASF Polska – na te i inne pytania odpowiada Katarzyna Byczkowska – dyrektor zarządzająca.
Jakie są najważniejsze obszary działalności i w jakim kierunku rozwijają się technologie izolacyjne tworzone przez firmę BASF Polska – na te i inne pytania odpowiada Katarzyna Byczkowska – dyrektor zarządzająca.
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 18,7 (przed miesiącem minus 22,6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 8,3% przedsiębiorstw, a jej...
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 18,7 (przed miesiącem minus 22,6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 8,3% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 27,0% (przed miesiącem odpowiednio 6,5% i 29,1%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Na kanale YouTube ISOVERPL rusza specjalny cykl filmowy pt. „Szlakiem Mistrzów Izolacji”. Bohaterowie serii opowiedzą m.in. o drodze do profesjonalizmu, współpracy z inwestorami, prowadzeniu firmy rodzinnej,...
Na kanale YouTube ISOVERPL rusza specjalny cykl filmowy pt. „Szlakiem Mistrzów Izolacji”. Bohaterowie serii opowiedzą m.in. o drodze do profesjonalizmu, współpracy z inwestorami, prowadzeniu firmy rodzinnej, a także sukcesach i porażkach. Seria 14 reportaży to krótkie wywiady z właścicielami budowlanych firm wykonawczych z różnych regionów Polski. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 26 listopada.
Domy z wielkiej płyty wyróżniają się w krajobrazie Polski. Najczęściej budowano z nich wieżowce, mające około 10 pięter. Przez wiele lat w kontekście ich użytkowania mówiono o aspekcie estetycznym. Dziś...
Domy z wielkiej płyty wyróżniają się w krajobrazie Polski. Najczęściej budowano z nich wieżowce, mające około 10 pięter. Przez wiele lat w kontekście ich użytkowania mówiono o aspekcie estetycznym. Dziś jednak porusza się ważne kwestie dotyczące kwestii użytkowych, w tym – ich odpowiedniej izolacji.
KÖSTER BAUCHEMIE AG specjalizuje się w produkcji i dystrybucji materiałów do hydroizolacji i ochrony budowli oraz systemów uszczelnień, a ich produkty chronią budowle na całym świecie. Zarówno podczas...
KÖSTER BAUCHEMIE AG specjalizuje się w produkcji i dystrybucji materiałów do hydroizolacji i ochrony budowli oraz systemów uszczelnień, a ich produkty chronią budowle na całym świecie. Zarówno podczas renowacji budynków historycznych, jak i w trakcie budowy nowych obiektów – proponuje skuteczne rozwiązanie każdego problemu związanego ze szkodliwym oddziaływaniem wody i wilgoci.
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby...
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby tradycyjne – od wielu lat stosowane w budownictwie, a także nowatorskie, zaawansowane technologicznie rozwiązania gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Bezspoinowe posadzki żywiczne są często nazywane posadzkami przemysłowymi. Ze względu na ich właściwości, m.in. trwałość, wytrzymałość mechaniczną, w tym odporność na ścieranie, szczelność i nienasiąkliwość...
Bezspoinowe posadzki żywiczne są często nazywane posadzkami przemysłowymi. Ze względu na ich właściwości, m.in. trwałość, wytrzymałość mechaniczną, w tym odporność na ścieranie, szczelność i nienasiąkliwość oraz łatwość utrzymania w czystości, rozwiązania posadzkowe na bazie żywic syntetycznych są powszechnie stosowane w zakładach produkcyjnych z różnych branż.
Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, a zwłaszcza halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne bez obudowy, jaką stanowią ściany osłonowe czy przekrycia dachowe. Wykonuje się je z lekkiej...
Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, a zwłaszcza halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne bez obudowy, jaką stanowią ściany osłonowe czy przekrycia dachowe. Wykonuje się je z lekkiej obudowy, takiej jak: płyty warstwowe, systemy oparte na bazie kaset stalowych wzdłużnych, warstwowe przekrycia dachowe z elementem nośnym w postaci blach trapezowych. Wymienione rozwiązania mają szereg zalet, m.in. małą masę jednostkową, możliwość montażu niezależnie od warunków atmosferycznych,...
Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami...
Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami Technicznymi lub w skrócie WT – stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania wszystkich rodzajów budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych, spełniających funkcje użytkowe budynków. Ten akt prawny jest aktem wykonawczym do Ustawy Prawo budowlane i określa...
Współczesne budownictwo kładzie coraz większy nacisk na energooszczędność i poprawę efektywności energetycznej obiektów. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię, projektanci, architekci i inwestorzy...
Współczesne budownictwo kładzie coraz większy nacisk na energooszczędność i poprawę efektywności energetycznej obiektów. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię, projektanci, architekci i inwestorzy chętniej stosują technologie korzystające z energii odnawialnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.