Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Sieć Badawcza Łukasiewicz wspiera rozwój przemysłu materiałów budowlanych

Prof. Jerzy Lis, rektor elekt Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podczas konferencji
ICiMB

Prof. Jerzy Lis, rektor elekt Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podczas konferencji


ICiMB

Wpływ pandemii COVID-19 na przemysł materiałów budowlanych oraz obecną i przyszłą sytuację gospodarczą Polski był tematem konferencji, która odbyła się 29 czerwca 2020 roku w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Zobacz także

Materiały prasowe news Zazielenianie współczesnych miast – dachy zielone i żyjące ściany

Zazielenianie współczesnych miast – dachy zielone i żyjące ściany Zazielenianie współczesnych miast – dachy zielone i żyjące ściany

W terminie 18–19 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Zazielenianie współczesnych miast. Stan obecny, problemy i możliwości wdrażania zielonej infrastruktury we współczesnych miastach...

W terminie 18–19 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Zazielenianie współczesnych miast. Stan obecny, problemy i możliwości wdrażania zielonej infrastruktury we współczesnych miastach ze szczególnym uwzględnieniem zielonych dachów i żyjących ścian”. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone”.

Materiały prasowe news Materiały i technologie energooszczędne – XX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna

Materiały i technologie energooszczędne – XX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Materiały i technologie energooszczędne  –  XX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna

W dniach 8–10 listopada 2023 r. odbyła się XX Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i Technologie Energooszczędne – budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”....

W dniach 8–10 listopada 2023 r. odbyła się XX Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i Technologie Energooszczędne – budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”. Konferencję zorganizowała Katedra Inżynierii Procesów Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Branża budowlana potrzebuje stabilnego prawa

Branża budowlana potrzebuje stabilnego prawa Branża budowlana potrzebuje stabilnego prawa

Polski sektor budownictwa będzie lepiej funkcjonował, jeśli jego otoczenie prawne zyska stabilność, której ostatnio brakowało – zgodzili się uczestnicy debaty pt. „Wyzwania dla sektora budownictwa w nadchodzącej...

Polski sektor budownictwa będzie lepiej funkcjonował, jeśli jego otoczenie prawne zyska stabilność, której ostatnio brakowało – zgodzili się uczestnicy debaty pt. „Wyzwania dla sektora budownictwa w nadchodzącej kadencji Sejmu”. Organizatorem wydarzenia była Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

W wydarzeniu udział wzięli Jadwiga Emilewicz, wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju; Jarosław Gowin, współzałożyciel Sieci Badawczej Łukasiewicz, poseł na Sejm RP; Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego; prof. Jerzy Lis rektor elekt Akademii Górniczo-Hutniczej. Do uczestnictwa w konferencji zaproszono przedstawicieli nauki i przemysłu materiałów budowlanych, profesorów, prezesów i dyrektorów wiodących producentów materiałów budowlanych w Polsce. Celem spotkania reprezentantów nauki, przemysłu i stowarzyszeń branżowych była debata nad koniecznością podjęcia wspólnych działań wspierających przemysł w kolejnych miesiącach, aby odbudować potencjał krajowej gospodarki.

Sieć Badawcza Łukasiewicz podejmuje nowe wyzwania współpracy naukowo-badawczej, rozwijając swoją ofertę dla przemysłu. Podczas konferencji podpisano umowę o współpracy naukowo-badawczej między Siecią Badawczą Łukasiewicz i Akademią Górniczo-Hutniczą.

„W trakcie pandemii w skokowym tempie udało się w wielu sferach wprowadzić usprawnienia. Korzystając z umiejętności, które nabyliśmy w tym czasie – stosowania narzędzi cyfrowych – telekonferencji, webinariów, e-obsługi klienta, e-usług – poczyniliśmy w tych obszarach wielkie postępy i to jest bardzo cenne, będzie pracować na naszą korzyść. Dlatego stoi przed nami szansa dokonania trwałego przełomu w kierunku gospodarki przyszłości – cyfrowej, neutralnej klimatycznie, o obiegu zamkniętym. Współpraca między Akademią Górniczo-Hutniczą a Siecią Badawczą Łukasiewicz powinna wspierać nadchodzący skok cywilizacyjny w obszarze budownictwa, zarówno w nauce, jak i inżynierii. Sieć Łukasiewicz udowadnia, że badania prowadzą do rzeczywistych wdrożeń i możliwy jest efektywny transfer technologii” – podkreśliła Jadwiga Emilewicz, wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju.

Branża budowlana – podobnie jak cała polska gospodarka – potrzebuje impulsu. Realizacja ambitnych programów polskich inwestycji: budowa dróg, kolei, Centralnego Portu Komunikacyjnego czy infrastruktury liniowej ma prowadzić do długookresowej poprawy sytuacji całego sektora budowalnego. Branży z pewnością pomogą także zamówienia realizowane przez gminy i powiaty. Dzięki zainicjowanemu przez prezydenta Andrzeja Dudę Funduszowi Inwestycji Samorządowych, będą one wydatkować środki na inwestycje publiczne – np. budowę szkół, żłobków, dróg, szpitali czy wodociągów. W skali kraju to budżet 6 mld złotych” – dodał wiceminister rozwoju Robert Nowicki. 

„Szansą na zdobycie przewag konkurencyjnych dla firm branży materiałów budowlanych po COVID-19 może być silniejsze postawienie na innowacje. Prezentujemy kompetencje oraz unikalny sposób działania Sieci Badawczej Łukasiewicz właśnie dla sektora budownictwa. Warto jednak pamiętać, że kompetencje Łukasiewicza są również do dyspozycji tej branży także przy wyzwaniach biznesowych wykraczających poza ten sektor. W obszarach szeroko rozumianego zdrowia, inteligentnej mobilności, transformacji cyfrowej oraz zrównoważonej gospodarki i energii mamy kompetencje do wsparcia przedsiębiorców nasza wiedzą i doświadczeniem. Jesteśmy doskonale zsieciowaną grupą 4500 naukowców z kilkuset laboratoriami i unikalną aparaturą badawczą i mamy szerokie kompetencje naukowo-wdrożeniowe. I co najważniejsze bez względu na tematykę wyzwania biznesowego zawsze są Państwo we właściwym Instytucie, gdzie ten problem można zgłosić. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może wybrać kontakt nie tylko przez formularz na stronie www, ale także w jednej z ponad 50 lokalizacji: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę” – zaznaczył Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz

„Działalność Instytutu to pełen proces przyczynowo-skutkowy obejmujący cały cykl technologiczno-produkcyjny. Zapewniamy kompleksową ofertę dla przemysłu od surowców mineralnych, poprzez prace badawczo-rozwojowe kończąc na wdrożeniu i wsparciu produkcji. Współpracujemy z największymi producentami materiałów budowlanych wspierając ich swoją wiedzą, kompetencjami i zapleczem laboratoryjnym. Ostanie miesiące zmieniły naszą rzeczywistość jednakże to nie był to czas stracony, gdyż dynamicznie zmieniająca się sytuacja dała nam szansę na rozwój innowacji i inicjatyw biznesowych. Teraz jest czas, by działać dla polskiej gospodarki. Pandemia uświadomiła nam wszystkim, jak ważny jest człowiek, bez którego żaden biznes, żadna nowa idea, innowacja i postęp nie miałyby szans się dokonać” – powiedział podczas otwarcia konferencji Paweł Pichniarczyk, dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. 

„Umowa z tak prestiżowym i strategicznym partnerem jakim jest Centrum Łukasiewicza daje AGH szereg korzyści. Przede wszystkim będziemy prowadzić wspólnie z Centrum doktoraty wdrożeniowe, niezwykle istotne z punktu widzenia płynnego wejścia rozwiązań technicznych prosto z uczelni do przemysłu. Ponadto nasi studenci i doktoranci będą odbywać staże i praktyki w Centrum i instytutach. Jestem przekonany, że nasza współpraca zaowocuje już niebawem nowymi patentami i innowacyjnymi projektami” – powiedział prof. Jerzy Lis, rektor elekt Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Konferencja okazała się platformą wymiany doświadczeń oraz skarbnicą pomysłów, stanowiących wsparcie dla rozwoju branży materiałów budowlanych i całej rodzimej gospodarki. Z pewnością inicjatywa ta zaowocuje w przyszłości nowymi projektami biznesowymi i badawczo-rozwojowymi na rzecz zrównoważonego rozwoju. Uczestniczący w wydarzeniu przedstawiciele przemysłu zwrócili uwagę na olbrzymią rolę wprowadzanych regulacji prawnych, których celem było przeciwdziałanie epidemii COVID-19 poprzez tzw. „tarczę antykryzysową”. Pozwoliła ona usprawnić procesy gospodarcze i zachować miejsca pracy przy jednoczesnym utrzymaniu ciągłości produkcji. 

Wydarzenie to było również okazją do przedstawienia potencjału badawczego i możliwości rozwoju współpracy biznesu z Siecią Badawczą Łukasiewicz oraz Łukasiewicz – ICiMB. Jednocześnie stanowiło podsumowanie aktywności Łukasiewicza w tym trudnym dla wszystkich czasie oraz przejawem gotowości do wspierania działań, które branża musi podjąć w kolejnych miesiącach, aby „odmrozić” gospodarkę. 

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych to wiodąca jednostka naukowa Sieci Badawczej Łukasiewicz w dziedzinie materiałów budowlanych. Wieloletnie doświadczenie we współpracy z przemysłem w zakresie projektów badawczych oraz wdrożeń przemysłowych procentuje postrzeganiem Instytutu jako wiarygodnego, rzetelnego partnera biznesowego. Za sprawą wysoko wykwalifikowanej kadry naukowców, specjalistów i inżynierów, Instytut jest twórcą wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które zostały opatentowane i wdrożone w przemyśle, w takich dziedzinach jak materiały budowlane, ceramika, szkło, materiały ogniotrwałe i ochrona środowiska. Posiada wiele prestiżowych krajowych i europejskich uprawnień potwierdzających wysoką jakość badań dotyczących zaawansowanych materiałów i technologii m.in. jako Jednostka Notyfikowana UE nr 1487, Jednostka Oceny Technicznej oraz Jednostka Certyfikująca Polskiego Centrum Akredytacji AB 054 i AC 086. Ponadto Instytut ma bogate doświadczenie w realizacji projektów krajowychi międzynarodowych, których wyniki wdrażane są w przemyśle.

Jednocześnie prowadzi ścisłą współpracę z innymi Instytutami Łukasiewicza oraz jednostkami naukowymi, np.: Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Krakowską, Politechniką Śląską, Politechniką Lubelską, Politechniką Świętokrzyską, Polską Akademią Nauk. Współpraca obejmuje prace naukowe i projekty badawcze oraz kształcenie kadry naukowej, w tym prowadzenie doktoratów wdrożeniowych i praktyk studenckich.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. 

Z Centrum Łukasiewicza można się skontaktować przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: zdrowie, inteligentna mobilność, transformacja cyfrowa oraz zrównoważona gospodarka i energia.Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.