Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Hydroizolacje budynków posadowionych na płycie fundamentowej

Waterproofing of buildings built on foundation slabs

Obciążenie wilgocią fundamentów, fot. autor

Obciążenie wilgocią fundamentów, fot. autor

Kontynuując temat z hydroizolacji zagłębionych w gruncie części budynków [1] warto przeanalizować sposób wykonywania hydroizolacji budynku posadowionego na płycie fundamentowej. Pierwotnie wariant ten stosowany był w przypadku budynków podpiwniczonych, przy obciążeniu wodą pod ciśnieniem (pomijam tu kwestie konstrukcyjne, wymuszające taki sposób posadowienia).

*****
Artykuł dotyczy hydroizolacji budynków posadowionych na płycie fundamentowej. Autor omawia najważniejsze zagadnienia dotyczące projektowania hydroizolacji oraz zwraca uwagę na wagę poprawnie wykonanej dokumentacji. Wymienia i opisuje materiały do izolacji przeciwwodnej.

Waterproofing of buildings built on foundation slabs

The article concerns the waterproofing of buildings built on foundation slabs. The author discusses the most important issues regarding waterproofing design and draws attention to the importance of correctly prepared documentation. He also lists and describes materials used for waterproofing.
*****

Pokazany na RYS. 1 schemat jest typowym układem powłok wodochronnych, jednak ulega on obecnie dość znaczącym modyfikacjom. Wynika to z wymagań stawianych budynkom pasywnym czy zeroenergetycznym. Charakterystyczna dla tego wariantu jest obecność izolacji pod płytą denną. Oznacza to, że nie ma jednego z najbardziej krytycznych detali występujących przy posadowieniu na ławach – połączenia izolacji podłogi (izolacja ta znajduje się na płycie podłogi na gruncie) z izolacją na ławach fundamentowych. Rozwiązanie to wymaga wykonania płyty z betonu podkładowego, na którym wykonana będzie powłoka uszczelniająca. Nie może to być wylewka z tzw. chudego betonu, lecz konstrukcyjna płyta o grubości adekwatnej do obciążeń. Nie oznacza to, że taki wariant wymaga mniejszej staranności, wręcz przeciwnie, przy zbiegu „radosnej twórczości projektowej i wykonawczej” dość szybko może się okazać, że zamiast skutecznej hydroizolacji mamy do czynienia wręcz z wadą nieusuwalną.

Hydroizolacja nie jest elementem decydującym o bezpieczeństwie budynku, ma natomiast bezpośredni wpływ na komfort użytkowania obiektu oraz zdrowie przebywających w nim osób. Dlatego sposób zaprojektowania i wykonania powłok wodochronnych w takim przypadku wymaga bardzo szczegółowej analizy, a ich wykonanie bardzo wysokiej kultury technicznej.

Jako podstawowe obciążenie powłok wodochronnych przyjmuje się wilgoć/wodę. W przypadku posadowienia na płycie fundamentowej dochodzą obciążenia mechaniczne, i nie jest to tylko, jak w przypadku budynku na ławach, obciążenie statyczne od ustawionych na hydroizolacji ścian fundamentowych. Płyta denna jest zbrojona, zatem mamy do czynienia z koniecznością ochrony hydroizolacji podczas wykonywania robót zbrojarskich. Z tego powodu (obciążenia działające na powłokę hydroizolacyjną – płyta konstrukcyjna układana jest na hydroizolacji i w żadnym wypadku nie może jej uszkodzić) wymusza szczególnie staranny dobór materiałów wodochronnych pod kątem parametrów, jak również konieczność ochrony powłoki zarówno w trakcie układania, jak i eksploatacji. Dlatego bardzo ważna jest starannie przygotowana dokumentacja techniczna.

Szczególne znaczenie ma słowo „starannie”. Chodzi o to, żeby już na etapie projektowania powstały szczegółowe rysunki detali (np. połączenia izolacji pionowej z poziomą, sposobu zabezpieczenia strefy cokołowej, uszczelnienia dylatacji, przejść rurowych itp. – jest to w zasadzie wymóg formalny, jednak często lekceważony) oraz analiza kosztów wykonania powłok wodochronnych. Jeżeli chodzi o rysunki detali, najlepiej gdyby ujmowały one konkretne rozwiązanie technologiczno-materiałowe – muszą definiować rodzaj zastosowanego materiału (np. masa KMB, papa termozgrzewalna, membrana samoprzylepna, folia z tworzywa sztucznego itp.), podając kluczowe dla trwałości eksploatacyjnej zasadnicze właściwości (parametry) stosowanego materiału wodochronnego.

Modyfikacja detali możliwa jest jedynie ze względu na specyfikę konkretnego materiału konkretnego producenta (np. gruntowanie/brak gruntowania, sposób wklejania taśmy, stosowanie wkładki zbrojącej/fizeliny ochronnej itp.), nie może jednak w znaczący sposób zmieniać zasadniczych wymogów, takich jak najważniejsze parametry materiału hydroizolacyjnego czy ilości/grubości warstw. Z kolei analiza kosztów jest potrzebna, aby na etapie wykonawstwa nie zaszła „potrzeba” wymiany materiału na tańszy.

Poprawna dokumentacja to pierwszy etap sukcesu, drugi to poprawne wykonawstwo. Po pierwsze, nie wolno dopuszczać do samowolnej modyfikacji technologii wykonywanych prac przez wykonawcę. Po drugie, należy bezwzględnie kontrolować poszczególne etapy prac, po trzecie, należy zwrócić szczególną uwagę na detale (są one na początku listy najczęstszych przyczyn przecieków).

Hydroizolację budynków posadowionych na płycie fundamentowej należy zawsze projektować i wykonywać jako przeciwwodną, niezależnie od rzeczywistego obciążenia wilgocią/wodą. Teoretycznie może wystąpić i w praktyce spotyka się sytuacje, że występuje jedynie obciążenie wilgocią lub niezalegającą wodą opadową, ale należy pamiętać, że są to przypadki relatywnie rzadkie. Nawet w przypadku stwierdzenia w badaniach warunków gruntowo-wodnych niewystępowania wody gruntowej okazuje się (niestety najczęściej post factum), że konieczne było wykonanie izolacji typu ciężkiego (szczegóły w dalszej części tekstu). Biorąc jednak pod uwagę fakt, że po wykonaniu izolacji pod płytą denną nie ma do niej dostępu, konieczność wykonania jej jako przeciwwodnej wydaje się być oczywista.

Konstrukcje i elementy konstrukcyjne powinny być projektowane, budowane i utrzymane w taki sposób, aby nadawały się do użytku w sposób ekonomiczny w okresie przewidzianym w projekcie. W szczególności konstrukcja powinna spełniać, z odpowiednim stopniem niezawodności, między innymi następujące wymaganie: nie powinna wykazywać uszkodzeń w stopniu nieproporcjonalnym do pierwotnej przyczyny w wyniku takich wydarzeń, jak powódź, obsunięcie terenu, pożar, wybuch, lub w rezultacie błędów ludzkich (wymaganie odporności konstrukcji) [2].

Odpowiedni stopień niezawodności należy określić, biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje utraty niezawodności, jak również koszt, zakres wysiłków i czynności niezbędnych do ograniczenia ryzyka zniszczenia, a zabiegi, które powinny być podjęte, aby osiągnąć odpowiedni stopień niezawodności, obejmują w tym zakresie przede wszystkim uwzględnienie wymagań dotyczących utrzymania i trwałości oraz zastosowania środków ochronnych.

Powyższy wymóg to nic innego, jak obowiązek doboru rozwiązania technologiczno-materiałowego do warunków brzegowych występujących na konkretnym obiekcie poprzez określenie warunków brzegowych pracy powłoki wodochronnej i przyporządkowanie do nich możliwych do zastosowania materiałów poprzez zdefiniowanie zasadniczych charakterystyk (minimalnych lub maksymalnych parametrów materiałów lub systemów wodochronnych).

Poznaj materiały stosowane do wykonania warstwy wodochronnej 

Literatura

1. M. Rokiel, „Hydroizolacje zagłębionych w gruncie części budynków”, „IZOLACJE” 6/2024, s. 70–75.
2. PN-ISO 2394:2000, „Ogólne zasady niezawodności konstrukcji budowlanych”.
3. PN-EN 13969:2006/A1:2007, „Elastyczne wyroby wodochronne – Wyroby asfaltowe do izolacji przeciwwilgociowej łącznie z wyrobami asfaltowymi do izolacji przeciwwodnej części podziemnych – Definicje i właściwości”.
4. DIN 18533-1:2017-07, „Abdichtung von erdberührten Bauteilen
Teil 1: Anforderungen, Planungs- und Ausführungsgrundsätze
Teil 2: Abdichtung mit bahnenförmigen Abdichtungsstoffen
Teil 3: Abdichtung mit bahnenförmigen Abdichtungsstoffen”.
5. DIN SPEC 20000-202, „Anwendung von Bauprodukten in Bauwerken — Teil 202: Anwendungsnorm für Abdichtungsbahnen nach Europäischen Produktnormen zur Verwendung als Abdichtung von erdberührten Bauteilen, von Innenräumen und von Behältern und Becken”.
6. PN-EN 13967 PN-EN 13967:2012, „Elastyczne wyroby wodochronne – Wyroby z tworzyw sztucznych i kauczuku do izolacji przeciwwilgociowej łącznie z wyrobami z tworzyw sztucznych i kauczuku do izolacji przeciwwodnej części podziemnych – Definicje i właściwości”.
7. PN-EN 15814+A2:2015-02, „Grubowarstwowe powłoki asfaltowe modyfikowane polimerami do izolacji wodochronnej – Definicje i wymagania”.
8. Richtlinie für die Planung und Ausführung von Abdichtungen mit polymermodifizierten Bitumendickbeschichtungen (PMBC), ZDB 2020.
9. M. Rokiel, „Hydroizolacje w budownictwie. Projektowanie. Wykonawstwo”, wyd. III, Grupa MEDIUM, Warszawa 2019.

Aby przeczytać pełną wersję artykułu należy wykupić prenumeratę i zalogować się.

Komentarze

Powiązane

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Izolacja elementów budynku stykających się z gruntem według nowych Warunków Technicznych

Izolacja elementów budynku stykających się z gruntem według nowych Warunków Technicznych Izolacja elementów budynku stykających się z gruntem według nowych Warunków Technicznych

Wszystkie elementy budynku oddzielające budynek od zewnętrza powinny być wykonane w taki sposób, aby były spełnione wymagania izolacyjności cieplnej i inne wymagania związane z oszczędnością energii, które...

Wszystkie elementy budynku oddzielające budynek od zewnętrza powinny być wykonane w taki sposób, aby były spełnione wymagania izolacyjności cieplnej i inne wymagania związane z oszczędnością energii, które są zawarte Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news IZOLACJE 2/2020

IZOLACJE 2/2020 IZOLACJE 2/2020

Udostępniamy część materiałów z lutowego wydania miesięcznika IZOLACJE. Zobacz bezpłatnie numer 2/2020 lub wykup prenumeratę i przeczytaj całe wydanie.

Udostępniamy część materiałów z lutowego wydania miesięcznika IZOLACJE. Zobacz bezpłatnie numer 2/2020 lub wykup prenumeratę i przeczytaj całe wydanie.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE e-wydanie: IZOLACJE 2/2020

e-wydanie: IZOLACJE 2/2020 e-wydanie: IZOLACJE 2/2020

W lutowym numerze miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o termomodernizacji budynków uwzględniającej wymagania cieplno-wilgotnościowe, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2021 r., a także wyjaśniamy, jak...

W lutowym numerze miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o termomodernizacji budynków uwzględniającej wymagania cieplno-wilgotnościowe, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2021 r., a także wyjaśniamy, jak pokrycie dachowe może oddziaływać na klimat.

mgr inż. Maciej Rokiel Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające - właściwości i zastosowanie

Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające - właściwości i zastosowanie Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające - właściwości i zastosowanie

W pierwszej części artykułu [Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające] omówione zostały zasady doboru materiałów wodochronnych. Niniejszy artykuł jest rozszerzeniem i uzupełnieniem informacji o specyfice...

W pierwszej części artykułu [Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające] omówione zostały zasady doboru materiałów wodochronnych. Niniejszy artykuł jest rozszerzeniem i uzupełnieniem informacji o specyfice i zastosowaniu hybrydowych mas uszczelniających.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Fundamenty w budynkach jednorodzinnych Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji...

Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji i elementów budynku, są przekazywane na grunt. Z kolei fundamenty przekazują oddziaływania gruntu na konstrukcję. Jeśli zachodzą niekorzystne zjawiska, wywołane na przykład osiadaniem gruntu, ruchy gruntu (np. spowodowane tym, że budynek został wybudowany na terenach eksploatacji górniczych lub terenach...

dr inż. Paula Szczepaniak Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji...

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji szczelnej wanny lub w przypadku konieczności zapewnienia równomiernego osiadania budynku [1].

mgr inż. Marcin Jaroszyński Szary styropian do termoizolacji fundamentów

Szary styropian do termoizolacji fundamentów Szary styropian do termoizolacji fundamentów

Fundament to realizowany jako pierwszy przy budowie budynku, ale też najważniejszy element konstrukcyjny, gwarantujący stabilność i trwałość znajdującej się na nim konstrukcji. Oczywiście metod posadowienia...

Fundament to realizowany jako pierwszy przy budowie budynku, ale też najważniejszy element konstrukcyjny, gwarantujący stabilność i trwałość znajdującej się na nim konstrukcji. Oczywiście metod posadowienia jest kilka, skupmy się jednak na dwóch najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych w budownictwie jednorodzinnym i mieszkaniowym. Chodzi o ławy fundamentowe ze ścianką fundamentową i o płytę fundamentową.

dr inż. Agata Szeląg Komfort wibracyjny ludzi przebywających w budynkach

Komfort wibracyjny ludzi przebywających w budynkach Komfort wibracyjny ludzi przebywających w budynkach

Większość czasu ludzie spędzają w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego, projektując budynki, oprócz kwestii bezpieczeństwa należy również uwzględnić wszelkie zagadnienia dotyczące komfortu ich użytkowania....

Większość czasu ludzie spędzają w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego, projektując budynki, oprócz kwestii bezpieczeństwa należy również uwzględnić wszelkie zagadnienia dotyczące komfortu ich użytkowania. Będą to na pewno sprawy dotyczące odpowiedniej termoizolacji, wentylacji, czy oświetlenia obiektu, ale równie istotne powinny być kwestie ochrony ludzi przed nadmiernym hałasem i drganiami.

dr inż. Grzegorz Dmochowski, dr inż. Piotr Berkowski Zarysowania skurczowe płyt fundamentowych i ścian w budynkach mieszkalnych z garażami podziemnymi

Zarysowania skurczowe płyt fundamentowych i ścian w budynkach mieszkalnych z garażami podziemnymi Zarysowania skurczowe płyt fundamentowych i ścian w budynkach mieszkalnych z garażami podziemnymi

Zdecydowana większość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej ma obecnie garaże podziemne, co wiąże się z reguły z posadowieniem ich na płycie fundamentowej i wykonaniem ścian żelbetowych dolnej...

Zdecydowana większość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej ma obecnie garaże podziemne, co wiąże się z reguły z posadowieniem ich na płycie fundamentowej i wykonaniem ścian żelbetowych dolnej kondygnacji.

Materiały prasowe news Waterstop Universal – nowa linia membran hydroizolacyjnych

Waterstop Universal – nowa linia membran hydroizolacyjnych Waterstop Universal – nowa linia membran hydroizolacyjnych

Wilgoć i woda mogą prowadzić do poważnych problemów, takich jak powstawanie szpecącej wnętrza i szkodliwej dla zdrowia pleśni czy uszkodzenia strukturalne murów, fundamentów, stropów i innych elementów...

Wilgoć i woda mogą prowadzić do poważnych problemów, takich jak powstawanie szpecącej wnętrza i szkodliwej dla zdrowia pleśni czy uszkodzenia strukturalne murów, fundamentów, stropów i innych elementów konstrukcyjnych budynku. Wilgotne powietrze powoduje również obniżenie komfortu cieplnego, co z kolei prowadzi do zwiększenia zużycia energii na ogrzewanie. Ochrona domu przed negatywnym wpływem wody i wilgoci powinna być priorytetem każdego właściciela nieruchomości.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Odwadnianie budynków za pomocą drenażu opaskowego

Odwadnianie budynków za pomocą drenażu opaskowego Odwadnianie budynków za pomocą drenażu opaskowego

Odwodnienie podłoża to stosowane przede wszystkim w budownictwie i rolnictwie działanie polegające na ujęciu i odprowadzeniu (grawitacyjnym lub pompowym) wód (powierzchniowych oraz zawartych w gruncie)...

Odwodnienie podłoża to stosowane przede wszystkim w budownictwie i rolnictwie działanie polegające na ujęciu i odprowadzeniu (grawitacyjnym lub pompowym) wód (powierzchniowych oraz zawartych w gruncie) poza strefę ich szkodliwego oddziaływania, np. na obiekty budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ochrona hydroizolacji wtórnych przyziemnej części budynku (cz. 42)

Ochrona hydroizolacji wtórnych przyziemnej części budynku (cz. 42) Ochrona hydroizolacji wtórnych przyziemnej części budynku (cz. 42)

Wtórne hydroizolacje pionowe wykonywane od zewnątrz powinny być – zarówno w trakcie ich wykonywania, jak i w planowanym okresie ich użytkowania – w odpowiedni sposób chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi,...

Wtórne hydroizolacje pionowe wykonywane od zewnątrz powinny być – zarówno w trakcie ich wykonywania, jak i w planowanym okresie ich użytkowania – w odpowiedni sposób chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi, termicznymi oraz chemicznymi (RYS. 1, PKT 5) [1, 2]. Użyte w tym celu produkty muszą być nie tylko odporne na działania powodujące ww. uszkodzenia, ale przede wszystkim kompatybilne z materiałem hydroizolacyjnym. Nie mogą też powodować uszkodzeń ani świeżo wykonanej, ani całkowicie wyschniętej...

Materiały prasowe news Atlas WODER SX – hydroizolacja z efektem krystalizacji

Atlas WODER SX – hydroizolacja z efektem krystalizacji Atlas WODER SX – hydroizolacja z efektem krystalizacji

Jednym z podstawowych wymogów bezpiecznego i komfortowego użytkowania budynków jest wykonanie w nich skutecznej hydroizolacji. Odpowiednia powłoka wodochronna to także wymóg formalno-prawny, którego nie...

Jednym z podstawowych wymogów bezpiecznego i komfortowego użytkowania budynków jest wykonanie w nich skutecznej hydroizolacji. Odpowiednia powłoka wodochronna to także wymóg formalno-prawny, którego nie mogą ignorować inwestorzy i deweloperzy. Produktem odpowiednim zarówno do zabezpieczania nowych powierzchni, jak i renowacji istniejących obiektów jest nowość w ofercie marki Atlas – innowacyjna zaprawa uszczelniająca Atlas WODER SX z efektem krystalizacji.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórna hydroizolacja budynków – mineralne zaprawy uszczelniające

Wtórna hydroizolacja budynków – mineralne zaprawy uszczelniające Wtórna hydroizolacja budynków – mineralne zaprawy uszczelniające

Cienkowarstwowe zaprawy uszczelniające – potocznie określane szlamami lub skrótem MDS (niem. mineralische Dichtungsschlämmen), względnie mikrozaprawami uszczelniającymi – to jedno- lub wieloskładnikowe...

Cienkowarstwowe zaprawy uszczelniające – potocznie określane szlamami lub skrótem MDS (niem. mineralische Dichtungsschlämmen), względnie mikrozaprawami uszczelniającymi – to jedno- lub wieloskładnikowe suche zaprawy, najczęściej przygotowywane fabrycznie, od ponad 50 lat stosowane do uszczelniania elementów stykających się z gruntem. W praktyce stosowana jest szeroka gama szlamów uszczelniających o zróżnicowanych właściwościach, spośród których najprawdopodobniej najistotniejszą jest zdolność kompensacji...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Materiały stosowane do wtórnej hydroizolacji budynków – rolowe materiały bitumiczne (papy)

Materiały stosowane do wtórnej hydroizolacji budynków – rolowe materiały bitumiczne (papy) Materiały stosowane do wtórnej hydroizolacji budynków – rolowe materiały bitumiczne (papy)

Prawidłowe i kompleksowe wykonanie hydroizolacji istniejącego budynku oznacza wykonanie ciągłego i szczelnego systemu.

Prawidłowe i kompleksowe wykonanie hydroizolacji istniejącego budynku oznacza wykonanie ciągłego i szczelnego systemu.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Renowacja energetyczna zawilgoconych budynków – ocieplanie od zewnątrz

Renowacja energetyczna zawilgoconych budynków – ocieplanie od zewnątrz Renowacja energetyczna zawilgoconych budynków – ocieplanie od zewnątrz

Kluczowym elementem renowacji zawilgoconych budynków jest usunięcie źródła problemu (czyli zawilgocenia) poprzez wykonanie wtórnych izolacji przeciwwilgociowych i/lub wodochronnych [1]. Jednakże musi ona...

Kluczowym elementem renowacji zawilgoconych budynków jest usunięcie źródła problemu (czyli zawilgocenia) poprzez wykonanie wtórnych izolacji przeciwwilgociowych i/lub wodochronnych [1]. Jednakże musi ona uwzględniać również aspekty termiczne, szczególnie że w przypadku budynków wzniesionych kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat temu prawdopodobieństwo, że budynek spełnia obecnie obowiązujące wymagania dotyczące izolacji cieplnej, jest praktycznie zerowe.

mgr inż. Maciej Rokiel Rolowe materiały bitumiczne

Rolowe materiały bitumiczne Rolowe materiały bitumiczne

Bitumiczne materiały rolowe stosuje się do wykonywania hydroizolacji dachów, a także pionowych i poziomych hydroizolacji elementów budowli mających kontakt z otaczającym gruntem. Obecnie na rynku oferowane...

Bitumiczne materiały rolowe stosuje się do wykonywania hydroizolacji dachów, a także pionowych i poziomych hydroizolacji elementów budowli mających kontakt z otaczającym gruntem. Obecnie na rynku oferowane są różnego rodzaju wyroby tego typu, które mają szczególne cechy i modyfikacje, w zależności m.in. od tego, gdzie są stosowane i kto je produkuje.

Saint Gobain Construction Products Polska/ Weber 2017-03-02 13:15

2017-03-02 13:15 2017-03-02 13:15

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych zadań wśród prac budowlanych jest zabezpieczenie obiektu przed działaniem wód gruntowych. Na działanie wody szczególnie narażone są fundamenty....

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych zadań wśród prac budowlanych jest zabezpieczenie obiektu przed działaniem wód gruntowych. Na działanie wody szczególnie narażone są fundamenty. Aby zapewnić ich skuteczną i trwałą ochronę, należy zastosować nowoczesne materiały izolacyjne, właściwie dobrać rozwiązania konstrukcyjne i zadbać o prawidłowe wykonanie.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Materiały rolowe do izolacji fundamentów

Materiały rolowe do izolacji fundamentów Materiały rolowe do izolacji fundamentów

Do najstarszych materiałów stosowanych do hydroizolacji fundamentów można zaliczyć materiały rolowe, które mają tę przewagę nad izolacjami bezspoinowymi, że pozwalają na niemal natychmiastowe zasypanie...

Do najstarszych materiałów stosowanych do hydroizolacji fundamentów można zaliczyć materiały rolowe, które mają tę przewagę nad izolacjami bezspoinowymi, że pozwalają na niemal natychmiastowe zasypanie wykopu, a folie z tworzyw sztucznych - o ile nie są klejone do podłoża - pozwalają na zaizolowanie niestabilnego lub zanieczyszczonego podłoża.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Budowa fundamentów - poradnik

Budowa fundamentów - poradnik Budowa fundamentów - poradnik

Fundament to podstawa każdego budynku. Aby skutecznie spełniał swoje zadanie - stanowił oparcie dla konstrukcji domu i chronił przed wilgocią z zewnątrz- musi być dopasowany do istniejących warunków oraz...

Fundament to podstawa każdego budynku. Aby skutecznie spełniał swoje zadanie - stanowił oparcie dla konstrukcji domu i chronił przed wilgocią z zewnątrz- musi być dopasowany do istniejących warunków oraz przewidywanych obciążeń. Jak prawidłowo wykonać fundamenty?

dr inż. Sławomir Chłądzyński Środki gruntujące do podłoży mineralnych

Środki gruntujące do podłoży mineralnych Środki gruntujące do podłoży mineralnych

Nie ma tynkowania bez gruntowania – takie hasło znają wszyscy doświadczeni tynkarze. Ale czy gruntowanie podłoża wykonywane jest tylko przed tynkowaniem? Co z przygotowaniem podłoża pod posadzki, hydroizolacje,...

Nie ma tynkowania bez gruntowania – takie hasło znają wszyscy doświadczeni tynkarze. Ale czy gruntowanie podłoża wykonywane jest tylko przed tynkowaniem? Co z przygotowaniem podłoża pod posadzki, hydroizolacje, gładzie czy farby?

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje fundamentów w nowych technologiach

Hydroizolacje fundamentów w nowych technologiach Hydroizolacje fundamentów w nowych technologiach

Zagadnienia związane z wykonywaniem hydroizolacji fundamentów są trudne i skomplikowane. Świadczy o tym liczba problemów, które pojawiają się po oddaniu budynku do eksploatacji.

Zagadnienia związane z wykonywaniem hydroizolacji fundamentów są trudne i skomplikowane. Świadczy o tym liczba problemów, które pojawiają się po oddaniu budynku do eksploatacji.

mgr inż. Maciej Rokiel Rozwiązania technologiczno-materiałowe fundamentów – podstawowe błędy

Rozwiązania technologiczno-materiałowe fundamentów – podstawowe błędy Rozwiązania technologiczno-materiałowe fundamentów – podstawowe błędy

Głównym wymaganiem stawianym hydroizolacjom budynków jest ich szczelność. Spełnienie tego wymogu powinno być głównym celem projektanta – od niego zależy wybór odpowiedniego rozwiązania konstrukcyjno-materiałowego...

Głównym wymaganiem stawianym hydroizolacjom budynków jest ich szczelność. Spełnienie tego wymogu powinno być głównym celem projektanta – od niego zależy wybór odpowiedniego rozwiązania konstrukcyjno-materiałowego – oraz wykonawcy, którego zadaniem jest prowadzenie prac zgodnie ze sztuką budowlaną oraz zdrowym rozsądkiem.

Materiały prasowe news Praktyczny prezent dla autoryzowanych dystrybutorów

Praktyczny prezent dla autoryzowanych dystrybutorów Praktyczny prezent dla autoryzowanych dystrybutorów

Austrotherm ogłosił letnią promocję adresowaną do swoich dystrybutorów. Każdy autoryzowany dystrybutor, który w okresie od 7 do 31 sierpnia br. zamówi co najmniej 30 m³ szarego styropianu Austrotherm,...

Austrotherm ogłosił letnią promocję adresowaną do swoich dystrybutorów. Każdy autoryzowany dystrybutor, który w okresie od 7 do 31 sierpnia br. zamówi co najmniej 30 m³ szarego styropianu Austrotherm, gratis otrzyma stylowe spodnie robocze.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Hydroizolacja do starych dachów »

Hydroizolacja do starych dachów » Hydroizolacja do starych dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Płynna żywica do izolacji »

Płynna żywica do izolacji » Płynna żywica do izolacji »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.