Ku neutralności klimatycznej – konferencja DAEiŚ

W dniach 16–17 listopada we Wrocławiu odbyła się konferencja „Ku neutralności klimatycznej – renowacja energetyczna budynków” zorganizowana przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska.
Zobacz także
Sika Poland news Gresmax w Lublinie – nowe Centrum Hydroizolacji Sika

Od 21 marca br. na mapie lokalizacji Centrum Hydroizolacji Sika działa nowy punkt – zapraszamy do Gresmax przy ul. Energetyków 19 w Lublinie.
Od 21 marca br. na mapie lokalizacji Centrum Hydroizolacji Sika działa nowy punkt – zapraszamy do Gresmax przy ul. Energetyków 19 w Lublinie.
Sika Poland news Nowe Centrum Hydroizolacji w Piotrkowie Trybunalskim

Od 13 lutego 2025 r. sieć Centrum Hydroizolacji Sika powiększyła się o nowy punkt – PSB Bauma w Piotrkowie Trybunalskim.
Od 13 lutego 2025 r. sieć Centrum Hydroizolacji Sika powiększyła się o nowy punkt – PSB Bauma w Piotrkowie Trybunalskim.
Alchimica Polska Sp. z o.o. Praktyczne pokazy aplikacji membrany Hyperdesmo® AQUA na targach BUDMA 2025

Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy...
Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy będą prowadzone przez instruktora technicznego Alchimica Polska i odbędą się pierwszego i drugiego dnia targów, cyklicznie co 2 godziny na stoisku nr 37 w pawilonie 6.
Konferencja realizowana była pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskie, Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów, Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.
Wydarzenie zaplanowano na dwa dni, każdy z nich adresowany był do różnych odbiorców. W pierwszy dzień omówiono strategię renowacji oraz rekomendowany przez rząd scenariusz renowacji na lata 2023 do 2050 r. Zwrócono uwagę, że aktualnie renowacja ukierunkowana na poprawę efektywności obejmuje zaledwie 1% znajdujących się w UE budynków. Wykładowcy przedstawili oczekiwany przez UE a rekomendowany przez RP scenariusz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Polskie budynki w okresie 2022–2050 powinny, a raczej muszą zostać zmodernizowane w sposób spójny z transformacją wielokryterialną, w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie.
Podczas dwóch debat – pierwszej o szkolnictwie zawodowym oraz drugiej o mechanizmach finansowych – dyskutowano, jak za pomocą prawna ogólnopolskiego i regionalnego, edukacji oraz finansów, realizować głęboką termoronowację budynków. Wnioski z debaty o szkolnictwie można podsumować jednym zdaniem – nie jesteśmy gotowi do realizacji wskazanych nam przez UE celów. Zaskoczeniem dla wielu uczestników była przedstawiona podczas konferencji skala inwestycji wynikająca z opracowanej i wdrażanej strategii renowacji budynków. Na Dolnym Śląsku, gdzie mieszka niewiele ponad 3 mln osób, od 2023 do 2050 r. powinniśmy dziennie kończyć proces termomodernizacji i oddawać do użytkowania ok. 70 budynków 7 dni w tygodniu, z czego 65%, tj. 45 budynków powinny być modernizowana do poziomu neutralności klimatycznej, co najprawdopodobniej będzie oznaczać, że budynki te będą musiały spełniać wymagania prawne w zakresie wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej – EP.
Pierwsza reakcja uczestników konferencji wskazała, że będzie to niemożliwe. Wydaje się, że sami autorzy strategii zdali sobie sprawę, że jest to ogromne wyzwanie w ograniczonym czasie, z jakim nie mierzyliśmy się do tej pory. Dlatego zwróciliśmy uwagę polityków, samorządowców, nauczycieli szkół zawodowych oraz wszelkich instytucji i zakładów doskonalenia zawodowego, że niezbędne są natychmiastowe działania wzmagające intensywność kształcenia i doskonalenia zawodowego w zawodach związanych z budownictwem. Takim przykładem może być realizowany w Polsce europejski program podnoszenia kwalifikacji zawodowych w budownictwie – Build Up Skills, który wpisał się dobrze w temat i ramy konferencji.
Druga debata poświęcona była mechanizmom finansowym i polityce wsparcia dla realizacji strategii do neutralności klimatycznej budownictwa. Zaproszeni paneliści stanowili grupę profesjonalnych ekspertów w dziedzinie finansów, ekonomii, bankowości, ekologii i zarządzania budynkami, oraz inżynierów finansowych, którzy dyskutowali o potrzebnych mechanizmach finansowych agregujących również prywatne środki do osiągnięcia radykalnej poprawy efektywności energii w budynkach. Paneliści mieli świadomość, że celem jest poprawa jakości powietrza. Wszystko to było podsumowaniem międzynarodowego projektu pod hasłem „Round Baltic – inteligentne finanse dla efektywności energetycznej w budownictwie”, którego celem było poszerzenia ram i przyspieszenie tempa finansowania poprawy efektywności energetycznej w gospodarce. Chodzi o optymalnie i efektywne wykorzystanie funduszy publicznych i niepublicznych, pomoc w zakresie agregacji środków i rozwoju projektów oraz zmniejszania ryzyk zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. Szukano nowych mechanizmów finansowych, do których nadal należą: partnerstwo publiczno-prywatne – PPP oraz mechanizm znany jako ESCO, czyli realizacja inwestycji z wykorzystaniem oszczędności kosztów przeznaczonych do spłaty zainwestowanych środków. Ryzyko ponosi firma inwestująca swój kapitał w przedsięwzięcie poprawiającą efektywność energetyczną.
Równolegle odbywało się spotkanie, dyskusje oraz działania informacyjno-edukacyjne głównie z przedstawicielami JST o systemie realizacji inwestycji wg zasady: wszystko możesz załatwić w jednym miejscu – z angielskiego one-stop-shop. Wnioski z dyskusji zostaną opublikowane również na stronie Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska. Podsumowaniem pierwszego dnia konferencji była uroczystość wręczenia wyróżnień dla producentów efektywnej energetycznie stolarki okiennej i drzwiowej – TOPTEN HACKS OKNA 2022.
Drugi dzień odbył się pod hasłem „Budownictwo neutralne klimatycznie – warsztaty projektanta”, podczas którego omawiane były takie zagadnienia jak: neutralność klimatyczna w budownictwie, analiza energetyczna w projekcie architektoniczno-budowlanym, diagnostyka renowacji budynków, bezemisyjne systemy energetyczne, magazyny energii oraz wysokoefektywne materiały termoizolacyjne. Zaprezentowano również najnowsze rozwiązania z zakresu termomodernizacji w budynkach objętych ochroną konserwatorską.
Paronem medialnym wydarzenia była redakcja miesięcznika IZOLACJE.
Źródło: DAEiŚ