Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pakiet mieszkaniowy impulsem dla gospodarki

Materiały prasowe | 2020-06-17
Pakiet mieszkaniowy impulsem dla gospodarki
www.pixabay.com

Pakiet mieszkaniowy impulsem dla gospodarki


www.pixabay.com

Więcej mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, ułatwienia w prowadzeniu takich inwestycji dla samorządów, a w rezultacie – impuls rozwojowy dla gospodarki. Tak ma działać tzw. pakiet mieszkaniowy przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju.

Zobacz także

Kingspan news Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360 Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...

Opracowanie: Redakcja news Rusza pierwsza w Polsce instalacja do recyklingu betonu

Rusza pierwsza w Polsce instalacja do recyklingu betonu Rusza pierwsza w Polsce instalacja do recyklingu betonu

W zakładzie Heidelberg Materials Polska w Dąbrowie Górniczej w województwie śląskim rusza instalacja, która po raz pierwszy w Polsce umożliwi recykling odpadów betonowych na skalę przemysłową. Inwestycja...

W zakładzie Heidelberg Materials Polska w Dąbrowie Górniczej w województwie śląskim rusza instalacja, która po raz pierwszy w Polsce umożliwi recykling odpadów betonowych na skalę przemysłową. Inwestycja w Dąbrowie Górniczej znajduje się obecnie w fazie zaawansowanego rozruchu. Dzięki instalacji będzie można przetwarzać do 100 ton odpadów betonowych na godzinę.

Konsultacje dot. zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków

Konsultacje dot. zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków Konsultacje dot. zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o trwających konsultacjach publicznych projektu rozporządzenia w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw...

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o trwających konsultacjach publicznych projektu rozporządzenia w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Klasy charakterystyki energetycznej budynków mają być ułatwieniem dla właścicieli, kupujących oraz najemców budynków i lokali.

Propozycjom zawartym w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa poświęcone było webinarium „Pakiet mieszkaniowy jako impuls dla gospodarki” zorganizowane przez resort rozwoju we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Projekt obejmuje zmianę trzynastu ustaw. Ułatwienia w nich zawarte mają pobudzić budownictwo czynszowe i komunalne, a przez to stać się impulsem dla gospodarki, dotkniętej skutkami epidemii COVID-19.

Rozwiązania są na etapie prac legislacyjnych. Już niedługo powinny być przedmiotem prac w Sejmie.

Jednym z najważniejszych elementów pakietu mieszkaniowego są zmiany dotyczące finansowania inwestycji mieszkaniowych prowadzonych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat, który gmina będzie mogła otrzymać na wsparcie TBS, może wynosić nawet 35 proc. kosztów (obecnie jest to 20 proc.), a samorząd otrzyma go w dowolnym momencie zaawansowania inwestycji (dzisiaj na zasadzie refinansowania).

Grant może być wypłacany nawet na początku inwestycji, co oznacza, że samorząd nie będzie musiał inwestować swoich pieniędzy.

Zmiana ta w konsekwencji wpływa na cały montaż finansowania TBS, w tym na wysokość kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Obecnie jest on zaciągany na poziomie 60 do 70 proc.; po wejściu w życie nowych rozwiązań będzie to już tylko 45–50 proc.

„Jedynym wymaganym elementem całej układanki jest posiadanie gruntu, który warunkuje udzielenie wyższego grantu na poziomie 35 proc. Ten grunt może pochodzić z Krajowego Zasobu Nieruchomości; KZN będzie wspierał samorządy, tam gdzie samorząd nie ma własnej działki, żeby taki TBS założyć” – zaznaczył Juliusz Tetzlaff, dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju opracowało także nowe zasady partycypacji lokatorów w TBS-ach. Po spłacie kredytu przez TBS osoby w najwyższym stopniu partycypujące w kosztach budowy (co najmniej 20 proc. w mniejszych miejscowościach i 25 proc. w dużych miastach) będą mogły zamienić umowę najmu na umowę najmu z dojściem do własności. Druga możliwość, również po spłacie kredytu przez TBS, to tzw. wakacje czynszowe, czyli obniżenie czynszu (nawet o 20 proc.), tak by w ten sposób „odzyskać” swoją partycypację. Dodatkowo w myśl nowych przepisów w TBS-ach będą mogły partycypować również organizacje pozarządowe czy pracodawcy. Obecnie mogą to być tylko osoby fizyczne.

Nowe rozwiązania poszerzają krąg odbiorców dopłat do czynszów, które obecnie adresowane są tylko do osób mających zdolność czynszową, wskazanych przez gminę do najmu mieszkania.

„Chcielibyśmy wprowadzić rozwiązanie, które pozwoli gminie rozszerzyć możliwość udzielania dopłat także na osoby, które zdolności czynszowej nie mają, ale które w odczuciu gminy dobrze rokują i warto dać im szansę” – wskazywał Juliusz Tetzlaff. To tzw. oferta dla stawających na nogi. Formalnie najemcą stawałaby się gmina i to gmina gwarantowałaby inwestorowi regularne opłacanie czynszu.

Projektowane przepisy mają także skrócić kolejki do mieszkań komunalnych. Resort chce, aby takie lokale również powstawały, dlatego zwiększa finasowanie budownictwa komunalnego.

Pakiet mieszkaniowy podwyższa do 50 proc. wysokość finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat na przedsięwzięcia, które polegają na remoncie mieszkań komunalnych. W przypadku gdy budynki komunalne wpisane są do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie mogła wynosić 60 proc. kosztów przedsięwzięcia. Jak podkreśla MR, przedsięwzięcia te będzie można połączyć z remontem części wspólnych budynków, na które już można pozyskać wprowadzoną na początku roku premię remontową.

Do 50 proc. ma być również zwiększony nakład na budowę nowych budynków komunalnych i tzw. zasobu interwencyjnego (noclegownie, schroniska dla osób bezdomnych).

MR rozszerza także grupę podmiotów uprawnionych do aplikowania o wsparcie finansowe. Po wprowadzeniu zmian z tej możliwości skorzystają również organizacje pozarządowe, które nie mają statusu organizacji pożytku publicznego.

Propozycje pakietu mieszkaniowego przewidują również finansowanie powierzchni wspólnych dla seniorów, np. pomieszczeń rekreacyjnych czy ambulatoryjnych.

Jak podkreślał dyrektor Tetzlaff, sama budowa budynku to dopiero początek zagospodarowania terenu. Dlatego samorządy będą mogły liczyć także na dodatkowy grant na infrastrukturę. „Otrzymanie 90 proc. wsparcia z Funduszu Dróg Samorządowych będzie mogło być połączone z bonusem 10 proc. z Funduszu Dopłat” – wyjaśniał.

Jedno z opracowanych ułatwień zakłada także, że deweloper w zamian za grunt kupiony od samorządu lub z KZN będzie mógł przekazać gminie część lokali mieszkaniowych lub użytkowych. Pozyskane w ten sposób lokale samorząd będzie mógł przeznaczyć np. na mieszkania komunalne, żłobek, czy przedszkole.

System ten przygotowano w odpowiedzi na postulaty firm deweloperskich oraz samorządów, które bardzo często same nie są w stanie, mimo posiadania gruntu, podjąć się realizacji takiej inwestycji. Ustawa wprowadzająca „lokal za grunt” jest w trakcie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. 

Wśród nowelizowanych ustaw jest również ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

„Ułatwienia, które są planowane przez Ministerstwo Rozwoju, spowodują, że KZN będzie mógł przystępować do TBS-ów, tworzyć TBS-y, będzie mógł pobudzać budownictwo mieszkaniowe na tych terenach, na których to budownictwo nie rozwija się tak dynamicznie, jak w dużych aglomeracjach. Do końca 2020 r. KZN planuje podjęcie współpracy z co najmniej 50 samorządami” – zapowiedział Adam Struziak, zastępca dyrektora Departamentu Transakcyjnego w Krajowym Zasobie Nieruchomości.

W ramach cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” kilka razy w tygodniu odbywają się bezpłatne webinaria poświęcone rozwiązaniom mającym przeciwdziałać gospodarczym skutkom epidemii COVID-19. Więcej informacji oraz harmonogram webinariów: www.parp.gov.pl/tarcza

Partnerami cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” są Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polski Fundusz Rozwoju, Urząd Zamówień Publicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.