Silikaty odpowiedzią na współczesne wyzwania budownictwa – podsumowanie konferencji, fot. Adam Rotter
23 czerwca br. w Warszawie odbyła się konferencja „Silikaty odpowiedzią na współczesne wyzwania budownictwa”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe murowanie”, które obchodzi w tym roku jubileusz dziesięciolecia działalności. Wśród uczestników znaleźli się m.in. projektanci konstrukcji, architekci, naukowcy, producenci materiałów budowlanych oraz członkowie organizacji.
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...
Rynek budowlany w Polsce odnotował imponujący wzrost wartości, która w ciągu ostatnich ośmiu lat uległa podwojeniu. Wzrost ten nie przekłada się jednak na zwiększenie wolumenu rynku, który jest w stagnacji...
Rynek budowlany w Polsce odnotował imponujący wzrost wartości, która w ciągu ostatnich ośmiu lat uległa podwojeniu. Wzrost ten nie przekłada się jednak na zwiększenie wolumenu rynku, który jest w stagnacji od ponad dekady. Jest to zjawisko charakterystyczne dla branż, w których ceny rosną, a ilość realizowanych projektów pozostaje na podobnym poziomie. Po słabszym 2024 r., prognozy na najbliższe lata sugerują dalszy wzrost wartości rynku. Szacuje się, że w 2026 r. wartość rynku budowlanego w Polsce...
16 września Festool rusza w trasę po Polsce. W programie przewidziano nowe atrakcje: warsztaty dla branży drzewnej i remonotowo-budowlanej, spotkania z ciekawymi twórcami, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami....
16 września Festool rusza w trasę po Polsce. W programie przewidziano nowe atrakcje: warsztaty dla branży drzewnej i remonotowo-budowlanej, spotkania z ciekawymi twórcami, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Głównym punktem akcji będzie rywalizacja miast. Nie zabraknie również pokazów nowości z oferty Festool.
Robert Turski, prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów Silikatów „Białe murowanie”
Konferencję otworzył Robert Turski, prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów Silikatów „Białe murowanie”, który z okazji jubileuszu Stowarzyszenia, przedstawił historię współpracy producentów silikatów, począwszy od wspólnych badań silikatów, poprzez powstanie organizacji i obecną działalność techniczną oraz edukacyjną, kierowaną głównie do specjalistów aktywnie działających w branży i studentów budownictwa.
Merytoryczną część konferencji wykładem na temat „Zrównoważonego projektowania według APA Wojciechowski Architekci”, otworzył gość specjalny konferencji – architekt Szymon Wojciechowski, prezes zarządu, współwłaściciel i partner w APA Wojciechowski Architekci.
Następnie odbyły się trzy sesje panelowe. Pierwsza prelekcję „Przyszłość konstrukcji murowych w Polsce” wygłosił Tomasz Nicer, właściciel Biura Usług Projektowych Tomasz Nicer i wykładowca Politechniki Lubelskiej. W swoim wykładzie w przekrojowy sposób przedstawił projektowanie konstrukcji murowych w Polsce – począwszy od pierwszych zmianek w polskim fachowym piśmiennictwie aż do dziś. W wykładzie nie zabrakło również odniesienia do wyzwań, jakie stoją przed projektantami konstrukcji oraz całą branżą. Kolejnym mówcą panelu był Tomasz Połubiński, reprezentujący firmę NOVA, który skupił się na zagadnieniu ochrony murów przed zarysowaniami. Omówił przyczyny powstawania rys w murach, wynikające z błędów projektowych i wykonawczych oraz przedstawił sposoby zapobiegania powstawaniu takich uszkodzeń, dzięki stosowaniu się do odpowiednich norm i zaleceń. Z kolei Michał Zieliński, reprezentujący firmę Xella Polska, przedstawił punkt widzenia producentów silikatów, skupiając się na zagadnieniu efektywnego wykorzystania silikatów i ich właściwości w nowoczesnym budownictwie. Pierwszy panel konferencji zakończyła prelekcja Kamila Dziedzica z firmy Graitec Polska, który zaprezentował wybrane zagadnienia obliczeń statycznych konstrukcji murowych w ujęciu MES, jako klucza do optymalnego i szybkiego projektowania budynków murowanych.
Drugi panel „Akustyka budowlana – jak unikać błędów podczas projektowania i wykonywania ścian akustycznych” otworzył wykład dr. inż. Leszka Dulaka, właściciela firmy AKUBUD oraz wykładowcy Politechniki Śląskiej. Przedstawił on najważniejsze zagadnienia w zakresie akustyki, wprowadzając do ciekawej dyskusji na temat akustyki budowlanej. Uczestniczyli w niej m.in. dr inż. Agata Szeląg (SzA – Pracownia Akustyczna, wykładowca Politechniki Krakowskiej), Wojciech Rogala (Xella Polska), Robert Janiak (H+H Polska).
Ostatnią część „Praktyczne wykorzystanie cyfryzacji do projektowania i wykonywania murów w Polsce”, poprowadziła Anna Rydzy, dyrektor operacyjna w organizacji buildingSMART Polska. W swoim wykładzie omówiła szanse związane z cyfryzacją procesu budowlanego i stosowaniem otwartych standardów (open BIM), a także nadziejach na szybsze wdrażanie tych standardów w zamówieniach publicznych. Anna Rydzy wspólne z Norbertem Lewko (BIM Production), Pawłem Górskim (Xella Polska), Joanną Nowaczyk (H+H Polska) dyskutowali o tym, że zastosowanie BIM może wydawać się czasochłonne, ale wbrew pozorom, czas zainwestowany na początkowym etapie, przynosi wiele korzyści. Pozwala chociażby wykryć wiele błędów we wstępnym etapie, dzięki czemu realizacja kolejnych etapów może przebiegać sprawniej. Sporo miejsca poświęcono również kwestii ograniczenia śladu węglowego.
„Stowarzyszenie Producentów Silikatów «Białe murowanie» od momentu powstania konsekwentnie realizuje misję, której celem jest zaprezentowanie silikatów jako materiałów nowoczesnych i spełniających wymagania współczesnego budownictwa. Konferencja „Silikaty odpowiedzią na współczesne wyzwania budownictwa” to kolejny krok w rozwoju organizacji” – z jednej strony podsumowanie dotychczasowych dokonań, a z drugiej spojrzenie w przyszłość i identyfikacja wyzwań dla branży na kolejne lata – podkreśla Robert Turski, prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów Silikatów „Białe murowanie”.
Partnerzy konferencji: Xella Polska, H+H Polska, SILIKATY-BIAŁYSTOK, Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów PREFBET, Przedsiębiorstwa Produkcji Materiałów Budowlanych Niemce, „PREFABET – Osława Dąbrowa”, Przedsiębiorstwo Obsługi Budownictwa EFEKT, Sil-Pro Bloczki Silikatowe, Zakład Wapienno-Piaskowy MEGOLA M. Muda i wspólnicy, NOVA, Dro-Bet.
Firma Dryvit wprowadziła do swojej oferty nowe farby do wnętrz oraz żelowy grunt do przygotowania pod nie podłoża. Produkty ścienne i sufitowe wyróżnia wysoka jakość krycia, głęboki kolor oraz łatwa aplikacja....
Firma Dryvit wprowadziła do swojej oferty nowe farby do wnętrz oraz żelowy grunt do przygotowania pod nie podłoża. Produkty ścienne i sufitowe wyróżnia wysoka jakość krycia, głęboki kolor oraz łatwa aplikacja. Są też przyjazne dla środowiska – mają niską zawartość lotnych związków organicznych, a ich opakowania w co najmniej 50% pochodzą z recyklingu.
Na początku br. Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe murowanie” zyskało ośmiu nowych członków instytucjonalnych. Celem rozszerzenia organizacji jest zacieśnienie współpracy z przedsiębiorstwami,...
Na początku br. Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe murowanie” zyskało ośmiu nowych członków instytucjonalnych. Celem rozszerzenia organizacji jest zacieśnienie współpracy z przedsiębiorstwami, które nie są producentami silikatów, ale dostarczają rozwiązania technologiczne oraz surowce dla zakładów wytwarzających wyroby wapienno-piaskowe.
22. edycja wiosennych Targów Grupy PSB odbyła się w dniach 28–29 lutego w Centrum Targowym w Kielcach. Targi PSB są jednym z kluczowych wydarzeń branżowych w Polsce – uchodzą za swoisty barometr nastrojów...
22. edycja wiosennych Targów Grupy PSB odbyła się w dniach 28–29 lutego w Centrum Targowym w Kielcach. Targi PSB są jednym z kluczowych wydarzeń branżowych w Polsce – uchodzą za swoisty barometr nastrojów u progu sezonu budowlanego.
Ponad 70 milionów złotych to koszt hybrydyzacji pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie Isover, marki należącej do Grupy Saint-Gobain. Inwestycja zwiększa moce produkcyjne zakładu, jednocześnie...
Ponad 70 milionów złotych to koszt hybrydyzacji pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie Isover, marki należącej do Grupy Saint-Gobain. Inwestycja zwiększa moce produkcyjne zakładu, jednocześnie redukując emisję CO2. To pierwszy projekt tego typu w ramach Grupy na świecie i najważniejszy od 15 lat w Gliwicach.
Śląsk przez wiele lat stanowił jeden z najważniejszych regionów przemysłowych świata, co wpłynęło również na silny rozwój budownictwa przemysłowego na tym terenie. Dziś, w związku z transformacją gospodarczą,...
Śląsk przez wiele lat stanowił jeden z najważniejszych regionów przemysłowych świata, co wpłynęło również na silny rozwój budownictwa przemysłowego na tym terenie. Dziś, w związku z transformacją gospodarczą, region ten coraz mocniej stawia na rozwój technologii przyszłości. Zarówno przemysłowa historia, jak i odważne spojrzenie w przyszłość będą tematami XXIII Krajowego Zjazdu Naukowo-Technicznego Młodej Kadry PZITB, który odbędzie się w dniach 17–19 maja 2024 r. w Katowicach oraz Gliwicach.
Bricomarché otworzyło dwa kolejne sklepy. Od 13 marca br. działa sklep w Jaworznie (woj. śląskie), a od 14 marca nowa placówka w Lubinie (woj. dolnośląskie).
Bricomarché otworzyło dwa kolejne sklepy. Od 13 marca br. działa sklep w Jaworznie (woj. śląskie), a od 14 marca nowa placówka w Lubinie (woj. dolnośląskie).
Zmiana dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ma na celu znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii w sektorze budowlanym UE do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności...
Zmiana dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ma na celu znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii w sektorze budowlanym UE do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
W 2023 r. odnotowano spadek liczby i powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania, a także liczby rozpoczętych inwestycji oraz mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem...
W 2023 r. odnotowano spadek liczby i powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania, a także liczby rozpoczętych inwestycji oraz mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.
Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wyglądał proces wymiany starych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019–2022. Liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie...
Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wyglądał proces wymiany starych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019–2022. Liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie złożono ponad 150 tys. wniosków o wymianę „kopciucha”. Źle wypadło woj. mazowieckie, w którym liczba wniosków była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła zaledwie 64 tysiące. Raport potwierdza również rosnącą popularność ogólnopolskiego programu dotacyjnego „Czyste Powietrze” – liczba wypłaconych dotacji...
Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 70 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza...
Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 70 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Zwycięzców głosowania jury oraz zdobywcę nagrody Grand Prix 2023 poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2024.
Bostik ciągle rozwija gamę dostępnych produktów. W tym roku, oprócz preparatów do hydroizolacji WATERSTOP, w ofercie pojawią się również nowe wersje znanych lakierów SUPER COLOR. Jest to szeroka paleta...
Bostik ciągle rozwija gamę dostępnych produktów. W tym roku, oprócz preparatów do hydroizolacji WATERSTOP, w ofercie pojawią się również nowe wersje znanych lakierów SUPER COLOR. Jest to szeroka paleta lakierów do malowania i zabezpieczania powierzchni, które nadają się do domowych zastosowań czy majsterkowania. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie – zarówno majsterkowicze, jak i rzemieślnicy.
Od 18 marca br. funkcję prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawuje Dorota Zawadzka-Stępniak, nominowana przez minister klimatu i środowiska Paulinę Hennig-Kloskę.
Od 18 marca br. funkcję prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawuje Dorota Zawadzka-Stępniak, nominowana przez minister klimatu i środowiska Paulinę Hennig-Kloskę.
Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego...
Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r.
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...
Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje już ponad rok i cały czas jest rozwijana. W ostatnim czasie zyskała nowe funkcjonalności, m.in. na podstawie uwag użytkowników. Z c-KOB korzysta aktualnie prawie...
Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje już ponad rok i cały czas jest rozwijana. W ostatnim czasie zyskała nowe funkcjonalności, m.in. na podstawie uwag użytkowników. Z c-KOB korzysta aktualnie prawie 2 tys. pracowników urzędów i ponad 4,5 tys. osób spoza administracji.
W latach 2017–2022 rynek betonu towarowego w Polsce odnotował skokowy wzrost wartości, osiągając 7,5 mld zł. Jest to wynik znaczącego wzrostu kosztów produkcji (kruszywa, cement, domieszki do betonu, siła...
W latach 2017–2022 rynek betonu towarowego w Polsce odnotował skokowy wzrost wartości, osiągając 7,5 mld zł. Jest to wynik znaczącego wzrostu kosztów produkcji (kruszywa, cement, domieszki do betonu, siła robocza, logistyka i transport). Pomimo przejściowego spadku koniunktury w budownictwie, długoterminowe prognozy dla rynku betonu towarowego prezentują się dość stabilnie.
W dn. 19–20 marca, na zaproszenie kadry nauczycielskiej, na czele z panią Magdaleną Kozak-Pokrywką, Stowarzyszenie Wykonawców Izolacji Natryskowych przeprowadziło szkolenie dla uczniów Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych...
W dn. 19–20 marca, na zaproszenie kadry nauczycielskiej, na czele z panią Magdaleną Kozak-Pokrywką, Stowarzyszenie Wykonawców Izolacji Natryskowych przeprowadziło szkolenie dla uczniów Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie. Spotkanie było organizowane dla uczniów z klas o profilu technik budownictwa oraz technik robót wykończeniowych w budownictwie i dotyczyło izolacji natryskowych.
Chociaż skontrolowane podmioty były przygotowane pod względem organizacyjnym do wykonania inwestycji i każdemu z przedsięwzięć zapewniono finansowanie, NIK ujawniła nieprawidłowości przy ich realizacji...
Chociaż skontrolowane podmioty były przygotowane pod względem organizacyjnym do wykonania inwestycji i każdemu z przedsięwzięć zapewniono finansowanie, NIK ujawniła nieprawidłowości przy ich realizacji i to na wszystkich etapach – od opisu przedmiotu zamówienia publicznego po nierzetelne odbiory końcowe. Ze względu na wagę i skalę nieprawidłowości sformułowano 40 wniosków pokontrolnych. W jednym przypadku skierowano zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczeń przez kierownika jednostki kontrolowanej.
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 4,0 (przed miesiącem minus 5,5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,6% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 15,6%...
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 4,0 (przed miesiącem minus 5,5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,6% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 15,6% (przed miesiącem odpowiednio 11,1% i 16,5%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
W terminie 9–12 kwietnia br. w Wiśle odbyła się kolejna edycja Konferencji WPPK pt. „Naprawy i wzmocnienia konstrukcji” z przewodnim tematem budownictwa ogólnego.
W terminie 9–12 kwietnia br. w Wiśle odbyła się kolejna edycja Konferencji WPPK pt. „Naprawy i wzmocnienia konstrukcji” z przewodnim tematem budownictwa ogólnego.
21 marca br, to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też otwarcie Centrum Hydroizolacji Sika w Olsztynie. Wszystko, co potrzebne do zabezpieczenia budynku lub pomieszczeń mokrych przed wodą znajdziesz...
21 marca br, to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też otwarcie Centrum Hydroizolacji Sika w Olsztynie. Wszystko, co potrzebne do zabezpieczenia budynku lub pomieszczeń mokrych przed wodą znajdziesz teraz w jednym miejscu.
Wobec coraz wyższych standardów energetycznych i rosnącej świadomości ekologicznej, termomodernizacja obiektów budowlanych staje się koniecznością i ważnym zadaniem branży. Dla osiągnięcia zamierzonych...
Wobec coraz wyższych standardów energetycznych i rosnącej świadomości ekologicznej, termomodernizacja obiektów budowlanych staje się koniecznością i ważnym zadaniem branży. Dla osiągnięcia zamierzonych celów proces ten wymaga nie tylko znacznych środków finansowych, ale także odpowiedniego zaprojektowania i wykonania. W tym kontekście, na uwagę zasługują firmy takie jak Austrotherm, która nie tylko zapewnia wysoką jakość swoich rozwiązań, ale również oferuje kompleksowe wsparcie na wszystkich etapach...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.