Kominek to od lat znany i ceniony element wyposażenia domu. Nie tylko daje ciepło w chłodne wieczory, ale również stwarza niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu. Obserwowanie pomarańczowych płomieni pozwala...
Kominek to od lat znany i ceniony element wyposażenia domu. Nie tylko daje ciepło w chłodne wieczory, ale również stwarza niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu. Obserwowanie pomarańczowych płomieni pozwala zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Taka aura sprzyja również długim rozmowom w gronie najbliższych. Aby kominek był bezpieczny w użytkowaniu, należy zadbać o jego odpowiednią izolację termiczną. Dlaczego zabezpieczenie kominka jest tak ważne i jakich materiałów izolacyjnych użyć? Na te pytania...
Montaż paneli fotowoltaicznych na elewacji budynku wymaga zastosowania specjalnych podkonstrukcji, zgodnych z obowiązującymi wymogami prawnymi, które dotyczą bezpieczeństwa pożarowego. Postaw na rozwiązania...
Montaż paneli fotowoltaicznych na elewacji budynku wymaga zastosowania specjalnych podkonstrukcji, zgodnych z obowiązującymi wymogami prawnymi, które dotyczą bezpieczeństwa pożarowego. Postaw na rozwiązania firmy AGS, która w swojej ofercie posiada certyfikowane mocowania do modułów PV na budynkach niskich, średnich oraz wysokich i wysokościowych.
Ogrzewanie gazowe to najczęściej obecnie wybierana alternatywa dla kotłów na paliwa stałe. Za taką zmianą przemawiają nie tylko względy ekologiczne, ale także wygoda i możliwość skorzystania z dofinansowania....
Ogrzewanie gazowe to najczęściej obecnie wybierana alternatywa dla kotłów na paliwa stałe. Za taką zmianą przemawiają nie tylko względy ekologiczne, ale także wygoda i możliwość skorzystania z dofinansowania. Na jaki jednak kocioł gazowy się zdecydować? Jak wybrać odpowiedni? Podpowiadamy, z jakich rozwiązań skorzystasz na platformie merXu.
Technika chłodnicza, oprócz branży spożywczej, stosowana jest w różnych gałęziach gospodarki. Urządzenia chłodnicze wykorzystywane są w wielu procesach technologicznych w przemyśle, medycynie, biologii, sporcie i rekreacji. Instalowane mogą być w pomieszczeniach budynków przemysłowych i publicznych oraz środkach transportu. Sens ich działania sprowadza się do wytwarzania zimna. Do tego celu wykorzystuje się zjawiska:
termoelektryczności, bazując na własnościach fizykochemicznych pracujących półprzewodnikowych modułów termoelektrycznych, potocznie nazywanych ogniwami Peltiera (sposoby chłodzenia elementów wielu specjalistycznych urządzeń elektronicznych i precyzyjnych urządzeń stosowanych w medycynie, biologii, kosmonautyce),
rozprężania gazów, gdzie pozyskuje się ich właściwości oziębiające,
zmiany stanu skupienia czynnika chłodzącego (chłodziwa), gdzie wykorzystuje się jego właściwości topnienia, sublimacji, parowania i wrzenia.
Fot. 1b. Widoczna konstrukcja wewnątrz
Najprostszym sposobem chłodzenia jest wykorzystanie czynnika chłodzącego (chłodziwa), które wytwarza się w wytwornicach lodu. Czynnik taki, topiąc się, chłodzi otoczenie1). Do zapewnienia stałości chłodzenia wymieniony sposób wymaga sukcesywnego uzupełniania chłodziwa (np. przesypywanie świeżych ryb lodem), które bezpowrotnie jest tracone. Znacznie wygodniejsze jest wykorzystywanie ciepła parowania i wrzenia cieczy (np. azotu, ciekłego amoniaku, freonu, chlorku metylu).
Czynnik chłodzący cyrkuluje w urządzeniach chłodniczych (określanych mianem chłodziarek sprężarkowych) i w obiegu zamkniętym przechodzi odpowiednio przez fazy rozprężania skroplonego czynnika, odparowywania oraz ponownego skraplania, do czego potrzebna jest energia w celu sprężenia par do ciśnienia panującego w skraplaczu.
Zazwyczaj źródłami emisji hałasu i drgań są elementy lub zespoły urządzeń chłodniczych:
zestawów sprężarek chłodniczych i napędzających je silników elektrycznych (określanych jako agregaty sprężarkowe),
zestawów, które obok wymienionych zawierają także dodatkowe połączenia ze skraplaczem (agregaty skraplające),
zestawów zawierających kompletne elementy tworzące urządzenie chłodnicze (agregaty chłodnicze2) oraz kompletne obiegi (urządzenia chłodnicze składające się ze sprężarki, wentylatorowego skraplacza i chłodnicy powietrza).
W czasie ich pracy wytwarzają się dźwięki powietrzne (np. pulsacje gazu powstające na skutek nieciągłego jego dostarczania przez sprężarkę tłoków, hałas skraplaczy wentylatorowych w otwartej przestrzeni lub w maszynowni, szumy w kanałach wentylacyjnych). W konstrukcji urządzeń chłodniczych rozchodzą się także dźwięki materiałowe (wibracje), które powodowane są najczęściej przez oscylujące mechanizmy napędowe czy niewyważone momenty sił (np. od silnika). Producenci sprzętu chłodniczego we własnym interesie kładą duży nacisk na spełnianie przez niego wymagań akustycznych i poddają go odpowiednim testom oraz badaniom wykonywanym przez jednostki aprobujące.
Klimat akustyczny towarzyszący pracy urządzeń chłodniczych musi uwzględniać higienę zdrowia. Przyjęto, że domowe i handlowe chłodziarki, ciągi chłodnicze i klimatyzatory oraz urządzenia pracujące w pomieszczeniach, gdzie przebywają osoby, nie powinny być źródłami emisji drgań i dźwięków. Pod pewnymi warunkami wiekszą tolerancję dla ich emisji dopuszczono jedynie przy dużych przemysłowych urządzeniach chłodniczych. W tym celu wykonywane są odrębne badania i prace projektowe nad szczegółami konstrukcyjnymi zabezpieczającymi otoczenie przed podwyższoną emisją dźwięków.
Odpowiednio do sposobów rozchodzenia się dźwięków (powietrznych i materiałowych) wśród wtórnych sposobów ochrony przed hałasem korzysta się z metod tłumienia dźwięków powietrznych i tłumienia dźwięków materiałowych. Do izolowania otoczenia od źródeł dźwięków powietrznych stosowane są rozwiązania konstrukcyjne separujące urządzenia od otoczenia (osłony i obudowy dźwiękochłonne, tłumiki absorbcyjne, ekrany akustyczne, otuliny na przewodach). W tym celu wykorzystuje się sprawdzone materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna.
Fot. 2. Agregat chłodniczy
Fot. 3. Elastyczny tłumik drgań
Aby zapobiec przenoszeniu drgan urządzeń chłodniczych na przegrody budowlane (ściany, stropy i posadzki/fundamenty), sprśżarki umieszcza się na podkładkach bądź sprężynach wibroizolacyjnych. Ich celem jest wytłumienie drgań i dźwięków. Stosowane są przy tym rozwiązania, które przejmują negatywne zjawiska znacznego kołysania urządzenia podczas jego uruchamiania i zatrzymywania.
Przy wibracjach przenoszonych na sztywne łącza przewodów rurowych istnieje ryzyko wystąpienia pęknięć materiałowych, a w skrajnych przypadkach może dojść do ich uszkodzeń (złamań). Aby wyeliminować takie ewentualności, stosuje się kompensatory drgań w przewodach.
W instalacjach chłodniczych, oprócz hałasu pochodzącego ze sprężarek, mogą występować także inne źródła hałasu (np. drgania w zaworach, drgania przekaźników). Takie hałasy mogą być przenoszone przez przewody rurowe na całe urządzenie chłodnicze. Ich eliminacja może napotykać na kłopoty, bo często trudno wykryć ich źródło i skutecznie usunąć przyczyny jego powstania.
Sposobem na jego wyciszenie może być zastosowanie w konstrukcji tłumików dźwięku, wprowadzenie w maszynach i urządzeniach wolnych od drgań i wibracji rozwiązań konstrukcyjnych i projektowych (np. wybór stabilnej ramy i obudowy na korpus urządzenia, dobrze wyważone czści wirujące, urządzenie o niskiej liczbie obrotów itp., przewody rurowe niełączone na sztywno z murem lub dźwigarami, izolowanie przepustów itp.).
Przy montażu urządzeń pracujących w otwartej przestrzeni (np. skraplaczy chłodzonych powietrzem) już w fazie projektowania trzeba zwracać uwagę na dopuszczalne dla otoczenia poziomy hałasu. Jego znaczne ograniczenia obowiązują zwłaszcza w strefach mieszkalnych i specjalnie chronionych (szpitale, sanatoria). Rozróżniać powinno się wartości akustyczne wskaźników dotyczących dopuszczalnych dobowych poziomów hałasu. Ich wielkości odnoszące się do pory nocnej są bardziej rygorystyczne od wartości dziennych. W takich warunkach można im się podporządkować, stosując odmienne rozwiązania (np. dla hałasu wentylatorów poprzez zmniejszenie liczby obrotów jego łopatek, co uzyskuje się, instalując wentylatory wolnoobrotowe i zwiekszając ich ilość).
Poziom hałasu w pomieszczeniu może być też spotęgowany jego specyfiką (wielkością powierzchni, wysokością, chłonnością akustyczną przegród – stropu, posadzki, ścian – grubością ścian, wyposażeniem wnętrza, odległością i usytuowaniem osób względem źródeł dźwięku itp.). Pośrednio jego wartość można znacznie obniżyć, stosując materiały dźwiękochłonne, takie jak wykładziny i tynki dźwiękochłonne, dywany, ciężkie zasłony tekstylne itp.
*)www.wibroakustyka.com.pl **) P.P.H. Cool 1) Np. lód wodny, lód eutektyczny (zamarznięty roztwór soli w wodzie), zestalony dwutlenek węgla CO2, potocznie nazywany suchym lodem (używany m.in. do chłodzenia wagonów–chłodni). 2) Pojęcie „agregaty chłodnicze” stosowane jest zamiennie z pojęciem „agregaty skraplające” i oznacza zestaw sprężarki (zwykle fabrycznie zblokowanej z silnikiem) + skraplacz na wspólnej podstawie.
Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?
Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?
W wielu nowych budynkach komfort akustyczny nie jest zapewniony. Jakie są podstawowe błędy projektowe i wykonawcze, które mają istotny wpływ na akustykę budynku. Czym są izolacyjność akustyczna i chłonność...
W wielu nowych budynkach komfort akustyczny nie jest zapewniony. Jakie są podstawowe błędy projektowe i wykonawcze, które mają istotny wpływ na akustykę budynku. Czym są izolacyjność akustyczna i chłonność akustyczna?
Trudno oprzeć się wrażeniu, że tematyka akustyczna często bywa pomijana w procesie projektowania. Prawdopodobnie ten stan rzeczy spowodowany jest po części zmianami w zakresie normalizacji, a po części...
Trudno oprzeć się wrażeniu, że tematyka akustyczna często bywa pomijana w procesie projektowania. Prawdopodobnie ten stan rzeczy spowodowany jest po części zmianami w zakresie normalizacji, a po części okrojonym programem dydaktycznym realizowanym na większości uczelni wyższych, w ramach którego niewiele czasu pozostaje na tę problematykę.
Jakość akustyczna stanowi jedną z podstawowych cech użytkowych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Jak ważny jest to problem, mogą świadczyć wyniki badań ankietowych prowadzonych zarówno w...
Jakość akustyczna stanowi jedną z podstawowych cech użytkowych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Jak ważny jest to problem, mogą świadczyć wyniki badań ankietowych prowadzonych zarówno w kraju, jak i na świecie. Z badań tych wynika, że zagrożenia akustyczne są wymieniane w pierwszej grupie uciążliwości występujących w budynkach i w ich otoczeniu.
W budynkach szkół muzycznych często trudno uzyskać odpowiednią izolacyjność akustyczną. Instrumenty muzyczne generują wysokie poziomy ciśnienia akustycznego, a jednocześnie tolerancja na dźwięki dochodzące...
W budynkach szkół muzycznych często trudno uzyskać odpowiednią izolacyjność akustyczną. Instrumenty muzyczne generują wysokie poziomy ciśnienia akustycznego, a jednocześnie tolerancja na dźwięki dochodzące z sąsiednich sal jest bardzo niska. Dodatkowym problemem są małe wymiary pomieszczeń.
Produkty do ścian Isolgomma łączą w sobie właściwości termiczne i akustyczne, zapewniając przy tym poprawę jakości życia i chroniąc środowisko naturalne.
Produkty do ścian Isolgomma łączą w sobie właściwości termiczne i akustyczne, zapewniając przy tym poprawę jakości życia i chroniąc środowisko naturalne.
W polskim budownictwie wymagania akustyczne bywają często marginalizowane zarówno przez architektów, jak i inspektorów budowlanych. Wynika to w dużej mierze z tego, że w Polsce przepisy i normy dotyczące...
W polskim budownictwie wymagania akustyczne bywają często marginalizowane zarówno przez architektów, jak i inspektorów budowlanych. Wynika to w dużej mierze z tego, że w Polsce przepisy i normy dotyczące izolacyjności akustycznej nigdy nie były rygorystycznie egzekwowane. Nie było i nie ma również obowiązku wykonywania pomiarów weryfikacyjnych.
Jak ważnym a zarazem trudnym do osiągnięcia zadaniem jest odpowiednie wyciszenie stropu, możemy przekonać się przebywając w budynkach pełniących wiele funkcji jednocześnie np. gdy w tym samym budynku znajduje...
Jak ważnym a zarazem trudnym do osiągnięcia zadaniem jest odpowiednie wyciszenie stropu, możemy przekonać się przebywając w budynkach pełniących wiele funkcji jednocześnie np. gdy w tym samym budynku znajduje się siłownia lub fitness, sala konferencyjna, biuro, lokale mieszkalne, a stropy tego budynku nie zostały odpowiednio wytłumione. Irytujące uderzenia przekształcone w falę roznoszą się po całej konstrukcji budynku i są przez nas odczuwalne jako hałas.
Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom...
W rozwiązaniach materiałowo-konstrukcyjnych zabezpieczeń wibroakustycznych ograniczających hałas przemysłowy, komunikacyjny i komunalny można z powodzeniem stosować materiały dźwiękochłonne w postaci granulatów,...
W rozwiązaniach materiałowo-konstrukcyjnych zabezpieczeń wibroakustycznych ograniczających hałas przemysłowy, komunikacyjny i komunalny można z powodzeniem stosować materiały dźwiękochłonne w postaci granulatów, uzyskane w wyniku recyklingu odpadów i zużytych wyrobów gumowych. Nowe badania dowodzą, że szczególnie przydatne mogą być materiały pozyskiwane z recyklingu zużytych taśm przenośnikowych, opon samochodowych oraz odpadów produkcyjnych zawierających przekładki bawełniane.
W budynkach, w których ludzie muszą mieć zapewnione warunki sprzyjające skupieniu, ale także relaksowi, szczególnie ważna jest odpowiednia ochrona akustyczna, rozumiana jako wszystkie działania budowlane...
W budynkach, w których ludzie muszą mieć zapewnione warunki sprzyjające skupieniu, ale także relaksowi, szczególnie ważna jest odpowiednia ochrona akustyczna, rozumiana jako wszystkie działania budowlane zmierzające do zmniejszenia obciążenia człowieka hałasem.
Natrysk materiału izolacyjnego pozwala na całkowitą eliminację mostków cieplnych (oczywiście, przy odpowiednim rozwiązaniu detali konstrukcyjnych), a spośród innych metod wbudowywania izolacji wyróżnia...
Natrysk materiału izolacyjnego pozwala na całkowitą eliminację mostków cieplnych (oczywiście, przy odpowiednim rozwiązaniu detali konstrukcyjnych), a spośród innych metod wbudowywania izolacji wyróżnia się tym, że jest mniej pracochłonny.
Mieszkańcy współcześnie wybudowanych budynków wielorodzinnych najczęściej jako zastrzeżenia co do akustyki ich mieszkań zgłaszają odgłosy kroków dobiegające z sąsiednich mieszkań i klatek schodowych, odgłosy...
Mieszkańcy współcześnie wybudowanych budynków wielorodzinnych najczęściej jako zastrzeżenia co do akustyki ich mieszkań zgłaszają odgłosy kroków dobiegające z sąsiednich mieszkań i klatek schodowych, odgłosy z łazienek sąsiadów oraz nadmierny hałas wydostający się z systemu wentylacji. Przyczyną tych problemów są błędy popełnione na etapie projektowania i wykonawstwa.
Projekt akustyczny budynku jest jednym z elementów projektu architektoniczno-budowlanego obiektu. Pomimo tego jest on często bagatelizowany przez architektów.
Projekt akustyczny budynku jest jednym z elementów projektu architektoniczno-budowlanego obiektu. Pomimo tego jest on często bagatelizowany przez architektów.
W przegrodach dźwiękochłonno-izolacyjnych nie zawsze można zastosować materiały dźwiękochłonne w postaci płyt czy mat. Dlatego rozwiązania paneli akustycznych z warstwami materiałów ziarnistych, opracowane...
W przegrodach dźwiękochłonno-izolacyjnych nie zawsze można zastosować materiały dźwiękochłonne w postaci płyt czy mat. Dlatego rozwiązania paneli akustycznych z warstwami materiałów ziarnistych, opracowane dzięki wieloletnim badaniom, znajdują zainteresowanie wśród producentów ekranów akustycznych i wykonawców zabezpieczeń przeciwhałasowych.
Dosyć często w publikacjach technicznych oraz prospektach reklamowych określa się styropian jako materiał do izolacji akustycznej, a nawet używa się nazwy „styropian akustyczny”. Czy jednak styropian ma...
Dosyć często w publikacjach technicznych oraz prospektach reklamowych określa się styropian jako materiał do izolacji akustycznej, a nawet używa się nazwy „styropian akustyczny”. Czy jednak styropian ma właściwości dźwiękochłonne? Czy można go stosować w zabezpieczeniach przeciwhałasowych?
Proces projektowania budynków jest obecnie dużo bardziej rozbudowany niż jeszcze kilka lat temu. Wymaga bowiem znajomości wielu wprowadzonych w ostatnich latach zmian w zakresie metodologii dotyczącej...
Proces projektowania budynków jest obecnie dużo bardziej rozbudowany niż jeszcze kilka lat temu. Wymaga bowiem znajomości wielu wprowadzonych w ostatnich latach zmian w zakresie metodologii dotyczącej prognozowania oraz pomiarów izolacyjności akustycznej.
Współczesne projektowanie ma na celu nie tylko zapewnianie właściwej realizacji funkcji oraz bezpieczeństwa konstrukcji, lecz także podnoszenie komfortu użytkowania budynku. W związku z tym coraz ważniejszą...
Współczesne projektowanie ma na celu nie tylko zapewnianie właściwej realizacji funkcji oraz bezpieczeństwa konstrukcji, lecz także podnoszenie komfortu użytkowania budynku. W związku z tym coraz ważniejszą pozycję w świadomości projektantów oraz użytkowników budynków zajmuje ochrona przed hałasem.
Nowoczesne, lekkie materiały konstrukcyjne, które wyparły przegrody masywne, charakteryzują się najczęściej niską izolacyjnością akustyczną. Trwają jednak prace nad polepszeniem tej właściwości.
Nowoczesne, lekkie materiały konstrukcyjne, które wyparły przegrody masywne, charakteryzują się najczęściej niską izolacyjnością akustyczną. Trwają jednak prace nad polepszeniem tej właściwości.
Wraz z rozwojem cywilizacyjnym wzrasta problem rozprzestrzeniania się hałasu w środowisku i jego wpływu na zdrowie ludzi, dlatego ochrona przed hałasem zaczyna odgrywać bardzo ważną rolę podczas realizacji...
Wraz z rozwojem cywilizacyjnym wzrasta problem rozprzestrzeniania się hałasu w środowisku i jego wpływu na zdrowie ludzi, dlatego ochrona przed hałasem zaczyna odgrywać bardzo ważną rolę podczas realizacji wielu inwestycji. Coraz bardziej przydatna staje się więc wiedza dotycząca właściwości akustycznych poszczególnych materiałów budowlanych.
Coraz częściej jako rdzeń dźwiękochłonny w przegrodach dwuściennych stosuje się otrzymywany w wyniku recyklingu granulat gumowy. Nowe badania dowodzą, że materiał ten może mieć charakterystykę pochłaniania...
Coraz częściej jako rdzeń dźwiękochłonny w przegrodach dwuściennych stosuje się otrzymywany w wyniku recyklingu granulat gumowy. Nowe badania dowodzą, że materiał ten może mieć charakterystykę pochłaniania dźwięku podobną do wełny mineralnej. Zwiększa to możliwości jego zastosowania i sprawia, że staje się on atrakcyjny dla producentów ekranów akustycznych.
O ile rozwiązania dachów i stropodachów w zakresie powszechnie przyjętej definicji są omawiane w prawie każdym podręczniku z budownictwa ogólnego, o tyle zagadnienia dotyczące ochrony cieplno-wilgotnościowej,...
O ile rozwiązania dachów i stropodachów w zakresie powszechnie przyjętej definicji są omawiane w prawie każdym podręczniku z budownictwa ogólnego, o tyle zagadnienia dotyczące ochrony cieplno-wilgotnościowej, akustycznej, przeciwpożarowej oraz innych funkcji dachu, zwłaszcza dachów zielonych, są dość często traktowane w sposób szczątkowy lub są pomijane.
Stropy spełniają kilka podstawowych zadań: przenoszą obciążenia użytkowe, ograniczają straty ciepła, ale spełniają także rolę przegród dźwiękochłonnych.
Stropy spełniają kilka podstawowych zadań: przenoszą obciążenia użytkowe, ograniczają straty ciepła, ale spełniają także rolę przegród dźwiękochłonnych.
Otuliny techniczne to grupy powłokowych materiałów izolacyjnych. Ich przeznaczeniem jest ochrona i zabezpieczanie zewnętrznych powierzchni instalacji i przewodów sieci przesyłowych, dystrybucyjnych, klimatyzacyjno-wentylacyjnych,...
Otuliny techniczne to grupy powłokowych materiałów izolacyjnych. Ich przeznaczeniem jest ochrona i zabezpieczanie zewnętrznych powierzchni instalacji i przewodów sieci przesyłowych, dystrybucyjnych, klimatyzacyjno-wentylacyjnych, a także określonej armatury i urządzeń przed uszkodzeniami fizycznymi oraz wystąpieniem niekorzystnych zjawisk obniżania jakości funkcji użytkowych bądź ich utraty; przy instalacjach ciepłowniczych – ochrona osób przed poparzeniem, przy instalacjach elektrycznych – przed...
W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W...
W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym [2] oraz w rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2008) [3], w rozporządzeniu w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego [4] oraz w rozporządzeniu w sprawie metodologii...
Domy z wielkiej płyty wyróżniają się w krajobrazie Polski. Najczęściej budowano z nich wieżowce, mające około 10 pięter. Przez wiele lat w kontekście ich użytkowania mówiono o aspekcie estetycznym. Dziś...
Domy z wielkiej płyty wyróżniają się w krajobrazie Polski. Najczęściej budowano z nich wieżowce, mające około 10 pięter. Przez wiele lat w kontekście ich użytkowania mówiono o aspekcie estetycznym. Dziś jednak porusza się ważne kwestie dotyczące kwestii użytkowych, w tym – ich odpowiedniej izolacji.
KÖSTER BAUCHEMIE AG specjalizuje się w produkcji i dystrybucji materiałów do hydroizolacji i ochrony budowli oraz systemów uszczelnień, a ich produkty chronią budowle na całym świecie. Zarówno podczas...
KÖSTER BAUCHEMIE AG specjalizuje się w produkcji i dystrybucji materiałów do hydroizolacji i ochrony budowli oraz systemów uszczelnień, a ich produkty chronią budowle na całym świecie. Zarówno podczas renowacji budynków historycznych, jak i w trakcie budowy nowych obiektów – proponuje skuteczne rozwiązanie każdego problemu związanego ze szkodliwym oddziaływaniem wody i wilgoci.
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby...
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby tradycyjne – od wielu lat stosowane w budownictwie, a także nowatorskie, zaawansowane technologicznie rozwiązania gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Bezspoinowe posadzki żywiczne są często nazywane posadzkami przemysłowymi. Ze względu na ich właściwości, m.in. trwałość, wytrzymałość mechaniczną, w tym odporność na ścieranie, szczelność i nienasiąkliwość...
Bezspoinowe posadzki żywiczne są często nazywane posadzkami przemysłowymi. Ze względu na ich właściwości, m.in. trwałość, wytrzymałość mechaniczną, w tym odporność na ścieranie, szczelność i nienasiąkliwość oraz łatwość utrzymania w czystości, rozwiązania posadzkowe na bazie żywic syntetycznych są powszechnie stosowane w zakładach produkcyjnych z różnych branż.
Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, a zwłaszcza halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne bez obudowy, jaką stanowią ściany osłonowe czy przekrycia dachowe. Wykonuje się je z lekkiej...
Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, a zwłaszcza halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne bez obudowy, jaką stanowią ściany osłonowe czy przekrycia dachowe. Wykonuje się je z lekkiej obudowy, takiej jak: płyty warstwowe, systemy oparte na bazie kaset stalowych wzdłużnych, warstwowe przekrycia dachowe z elementem nośnym w postaci blach trapezowych. Wymienione rozwiązania mają szereg zalet, m.in. małą masę jednostkową, możliwość montażu niezależnie od warunków atmosferycznych,...
Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami...
Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) – zwanego Warunkami Technicznymi lub w skrócie WT – stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania wszystkich rodzajów budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych, spełniających funkcje użytkowe budynków. Ten akt prawny jest aktem wykonawczym do Ustawy Prawo budowlane i określa...
Współczesne budownictwo kładzie coraz większy nacisk na energooszczędność i poprawę efektywności energetycznej obiektów. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię, projektanci, architekci i inwestorzy...
Współczesne budownictwo kładzie coraz większy nacisk na energooszczędność i poprawę efektywności energetycznej obiektów. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię, projektanci, architekci i inwestorzy chętniej stosują technologie korzystające z energii odnawialnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.