Wysoki przepływ wód powodziowych utrzymuje się zwykle przez 3–4 dni. Przez ten okres woda nie powinna przefiltrować się przez wał. Jeśli jednak ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, wzrasta niebezpieczeństwo naruszenia stabilności konstrukcji wału. A ponieważ powodzie w naszym kraju występują coraz częściej, niezbędna jest modernizacja istniejących wałów przeciwpowodziowych.
Rozwiązania stosowane w nowoczesnych technologiach modernizacji wałów przeciwpowodziowych są następujące:
budowa nowych wałów z gruntów gwarantujących lepsze parametry stabilności skarp,
wbudowanie w istniejący wał i jego podłoże warstwy gruntu o mniejszej wodoprzepuszczalności (rozwiązanie kosztowne, związane z przebudową wałów o dużej wrażliwości na osiadanie),
zastosowanie geosyntetycznych mat bentonitowych (łatwy montaż, wysokie zmechanizowanie robót i stosunkowo niskie koszty budowy),
alternatywne zastosowanie geomembran PE-HD (są szczelne, ale sprawiają problemy techniczne związane z koniecznością starannego łączenia poszczególnych pasm i sprawdzania szczelności połączeń, poza tym muszą być układane w określonych warunkach pogodowych).
Uszczelnienie korpusu wału przez ułożenie mat bentonitowych na odwodnej skarpie i w podłożu w bezpośrednim sąsiedztwie wałów powoduje:
znaczne wydłużenie czasu filtracji wody w podłożu wałów,
zabezpieczenie korpusu wału przed rozwojem procesów deformacji wywoływanych infiltracją wód.
Ponadto wbudowanie warstwy uszczelniającej nie narusza równowagi panującej między korpusem wału a podłożem, a nawet zwiększa stateczność korpusu przez ograniczenie filtracji wody przez wał przeciwpowodziowy. Konstrukcja ta nie wykazuje też wrażliwości na osiadanie korpusu wału.
Uproszczona technologia wykonania renowacji konstrukcji wału
Kolejność robót budowlano-montażowych polegających na renowacji wału pokazano na rys. 1. Roboty te polegają na: mechanicznym zdjęciu wierzchniej warstwy gruntu z odwodnej powierzchni wału – grubość warstwy: 1,0 m, mechanicznym rozwinięciu maty bentonitowej z rolki i wbudowaniu na podłożu gruntu rodzimego wału (po zdjęciu warstwy wierzchniej), nasypaniu i wyrównaniu zdjętej uprzednio warstwy gruntu.
Rys. 2. Przekrój przez zmodernizowany wał przeciwpowodziowy
Ta ostatnia faza zabudowy i zagęszczania warstwy gruntu ma na celu zabezpieczenie mat bentonitowych i stworzenie odpowiedniego docisku. Na rys. 2 pokazano zmodernizowany wał po renowacji.
Główne czynniki fizyczno-klimatyczne powodujące uszkodzenia wałów to: zalewanie wodne ponad stany alarmowe, silne oddziaływanie fal prądu rzecznego i przecieki infiltracyjne wody.
Stosowane dawniej zabezpieczenia przed tymi zagrożeniami były następujące (rys. 3–5):
podwyższenie korpusu wału (budowa naziemna),
nadbudowa betonowa,- wbudowanie w środku wału szczelnych ścianek,
wbudowanie maty uszczelniającej na poboczu skarpy odwodnej.
Silne oddziaływanie fal i prądu rzecznego niszczy warstwę ochronną wału i prowadzi zwykle do rozwoju procesu erozji odwodnej skarpy wału.
Rozwiązaniem tego problemu może być jedynie wzmocnienie skarp wału przez ułożenie na nich warstwy zabezpieczającej, np. wzmocnionej warstwy geotekstylnej (rys. 2, 3–5).
Przesiąkanie wody na skarpie odwietrznej wału na skutek infiltracji wody przez korpus może prowadzić do rozwoju procesu deformacji filtracyjnej gruntu budowlanego, powodującego zmniejszenie stabilności wału (sufozja).
Zasadniczy problem stanowi jednak czas trwania powodziowych stanów wód. Jeżeli czas ten jest krótszy od prędkości filtracji wody przez korpus wału do momentu osiągnięcia stanu krytycznego na jego zewnętrznym stoku, nie stanowi to zagrożenia powstania wysięków na odpowietrznej skarpie wału.
Zagrożenie takie istnieje zawsze, kiedy powodziowe stany wód utrzymują się przez dłuższy okres, tzn. powyżej 4 dni. Rozwiązaniem tego problemu może być: zabezpieczenie zewnętrznej skarpy wału przed erozją i zwiększenie stabilności przez wzmocnienie szczelności systemu drenażowego (warstwa żwiru lub kamieni, geotekstylia i rów drenażowy – rys. 3), uszczelnienie korpusu i podłoża wału przez zabudowanie szczelnej ścianki w przekroju podłużnym korpusu i w podłożu (rys. 4) (przy czym poważnymi wadami tego rozwiązania są duże koszty związane z przebudową oraz duża wrażliwość na osiadanie w przypadku starych wałów) lub uszczelnienie podłoża wału i stoku odwodnego matami bentonitowymi, wydłużenie drogi filtracji wody przez ułożenie na stoku wału i w jego podłożu warstwy mat bentonitowych (rys. 5).
Przy zastosowaniu rozwiązania pokazanego na rys. 2 nie zostaje naruszona równowaga panująca między korpusem wału i podłożem, a nawet zwiększona zostaje stateczność korpusu przez ograniczenie filtracji wody przez wał. Ponadto konstrukcja ta nie wykazuje wrażliwości na osiadanie korpusu wału ani nie wystęuje konieczność transportu dużej ilości materiału budowlanego.
Obliczenia hydrotechniczne czasu filtracji wody przez korpus wału
Założenia techniczne do obliczeń, oparte na schematach hydrograficznych (rys. 6, 7), są następujące:
szerokość korony wału – B = 4,0 m,
nachylenie stoku (skarp) – 1:2,
wysokość korony wału – 3,0 m,
poziom wody – H = 2,5 m,
szerokość stopy wału – b = 16,0 m,
głębokość podłoża przepuszczającego
wodę – T = 3,0 m,
współczynnik filtracji (wodoprzepuszczalności) – kf = 10–4 m/s (przez korpus wału).
Rys. 6. Schemat hydrograficzny obliczania czasu filtracji wody przez nieuszczelniony wał ziemny
W celu ustalenia czasu filtracji wody stosuje się metodę krzywej filtracji, ponieważ nie jest ona skomplikowana, a jej znaczenie z punktu widzenia fizyki jest zrozumiałe. Metoda ta jest graficznym rozwiązaniem modelu matematycznego (równanie Laplace’a). Do stosowania w praktyce jest wystarczająco dokładna pod warunkiem precyzyjnego wytyczenia krzywych filtracji wody. Wyjaśnienia dotyczące metody obliczeń (rys. 6, 7):
a – długość pola – linia przepływu wody,
b – długość pola – linia ekwipotencjalna,
n – liczba pól.
Prędkość przepływu wody w polu „i” obliczana ze wzoru Darcy’ego wynosi: Vi = kf·li (1), gdzie: li = ΔH/a jest gradientem hydraulicznym nacisku słupa wody H na odcinku n (ΔH = H/n). Zatem: li = H/n·a.
Dane te wykorzystuje się do obliczenia czasu ti, przepływu (filtracji) wody przez pole „i”: ti = a/vi = na²/kf·H (2).
Całkowity czas przepływu wody oblicza się ze wzoru: t = Σ ti = (na)²/kf·H (3), gdzie: (na) to całkowita długość drogi przepływu. Widać tutaj, że czas filtracji wody jest proporcjonalny do kwadratu długości drogi filtracji. Czas filtracji wody w odniesieniu do wału przeciwpowodziowego o konstrukcji tradycyjnej, bez uszczelnienia skarpy odwodnej, z następującymi warunkami ramowymi (rys. 6):
a = 1,2 m, n = 10, kf= 10–4 m/s, H= 2,5 m
po podstawieniu danych do równania (3) jest następujący: t = (na)²/kH = (1,2·10)²/(10–4·2,5) = 6,7 dni.
Wynik ten jest wątpliwy, gdyż obliczeniowy czas t filtracji wody zbliżony jest do granicznego czasu utrzymywania wody w wale wynoszącym ok. 4 dni. Wał przeciwpowodziowy spełniający analogiczne warunki ramowe, którego stok odwodny i podłoże na długości 5,0 m od wału są uszczelnione warstwą mat bentonitowych, charakteryzuje się następującymi parametrami (rys. 7):
a = 1,3 m, n = 15, kf = 10–4 m/s, H =2,5 m.
Ponieważ wartość współczynnika filtracji k warstwy mat bentonitowych jest bardzo niska w porównaniu z wartością współczynnika filtracji wału i gruntów podłoża, przyjmuje się w warunkach ograniczonego czasowo spiętrzenia wody (powodziowy stan wody), że warstwa mat bentonitowych jest nieprzepuszczalna.
Po podstawieniu danych do równania (3) otrzymujemy: t = (na)²/kH = (1,3·15)²/(10–4·2,5) =17,5 dni.
Wynik ten gwarantuje szczelność nawet w czasie utrzymywania się wody w wale przez ponad 2 tyg., co bezpiecznie przekracza graniczny okres 4 dni. Wynik przeprowadzonych obliczeń jest efektem wydłużenia drogi filtracji, co graficznie przedstawiono na rys. 7.
Wydłużony do 17,5 dnia czas przesiąkania wody tylko przez przepuszczalne podłoże ziemne wału o długości ok. 15×1,3 m = 19,5 m wynika z parametrów hydrotechnicznych i bardzo małego współczynnika wodoprzepuszczalności maty bentonitowej, która uszczelnia odwodny stok skarpy korpusu wału. Po wystąpieniu przecieku krytycznym miejscem staje się odpowietrzny stok wału, gdyż pojawia się tam niebezpieczeństwo wystąpienia dużego parcia hydraulicznego, które może doprowadzić do erozji tej części wału. Dlatego wartość kąta nachylenia stoku wału musi być mniejsza od wartości krytycznej, przy której może dojść do rozmycia stoku wału. Według wyliczeń wartość spadku hydraulicznego po drugiej stronie wału może zostać zredukowana o połowę poprzez uszczelnienie wału matą bentonitową. Oznacza to, że zwiększa się w ten sposób stabilność wału o ok. 100%.
Rys. 8. Konstrukcja wału przeciwpowodziowego wbudowanego na istniejącym podłożu ziemnym koryta rzeki: 1 – warstwa ochronna przed naporem fal wodnych z zakotwioną szczelną ścianką w gliniastym, nieprzepuszczalnym podłożu, 2 – przekrój korpusu ziemnego wału, 3 – droga dojazdowa, 4 – rowek przesiąków wodnych, 5 – podłoże ziemne przepuszczające wodę, 6 – podłoże ziemnenieprzepuszczające wody
Zakończenie
Technologię doszczelniania wałów matami bentonitowymi zastosowano do odbudowy wałów przeciwpowodziowych w 1998 r. na Odrze w obrębie gminy Wińsko k. Wrocławia. Maty układane były na 30-centymetrową zakładkę pasmami o szerokości 4,85 m i długości 30 m. Do przykrywania mat bentonitowych wykorzystano metrową warstwę gliny piaszczystej. Okrycie było wykonywane etapami – pojedynczymi, zagęszczanymi warstwami o miąższości 0,35 m. Podłoże mat stanowiła wyrównana warstwa zagęszczonej gliny piaszczystej o grubości 0,5 m, którą wykonano na skarpie i w podłożu od strony odwodnej wału.
Przykład zastosowania maty bentonitowej do uszczelnienia wału przedstawiono na rys. 8. Obecnie do modernizacji wałów stosuje się geotekstylne maty zabezpieczające skarpy przed erozją powierzchniową po stronie odpowietrznej. Maty te umożliwiają wymywanie deszczem i wiatrem ziaren piasku korpusu wału, co wzmacnia stateczność wału. Tak więc podstawowymi rozwiązaniami inżynierskimi polegającymi na modernizacji wałów są przede wszystkim odpowiednie uszczelnienia skarp odwodnych oraz geotechniczne stabilizowanie korpusu wału, w którym pochylenie skarp odwodnych i odpowietrznych powinno wynosić 1:3, a nie jak do 1997 r. – 1:2 [1, 3, 7].
Literatura
G. Heerten, „Der sichere Deich”, Symposium „Notsicherung von Dämmen und Deichen”, 07.02.2003, Siegen.
G. Heerten, H.B. Hörlacher, „Konsequenzen aus Katastrophenhochwässern an Oder, Donau und Elbe”, „Geotechnik”, nr 4/2002.
R. Haselsteiner, M. Conrad, T. Strobl, „Kriterien zur Ertuchtigung von Hochwasserschüzdeichen”.
S. Stępniak, „Modernizacja zniszczonych wałów przeciwpowodziowych na Odrze i Jezierzycy z zastosowaniem uszczelniających mat geosyntetycznych”, IZOLACJE, nr 2/2008.
Prospekt NAUE „Geosyntetyki w budownictwie wodnym”, Espelkamp, Warszawa.
Rozporządzenie MOŚZNiL w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty gospodarki wodnej w ich usytuowanie (DzU z 1997 nr 21, poz. 111).
DIN 19700-11/2004 „Hochwassersicherheitund Hochwasserschutz”.
Feliks
Feliks, 27.09.2013r., 11:35:22
bezpieczne wały przeciwpowodziowe jak się o nie dba. Jak się dorwą do niego krety, nornice i wszystko co żyje i ryje w ziemi to przy pierwszej powodzi wału nie ma
INSULARIS PIANO to dowód, że w budownictwie niemożliwe nie istnieje. Wykorzystując pianobeton z oferty Cemex, można szybciej i łatwiej wykonać izolację pod wylewkę podłogową oraz warstwę izolująco-wyrównującą...
INSULARIS PIANO to dowód, że w budownictwie niemożliwe nie istnieje. Wykorzystując pianobeton z oferty Cemex, można szybciej i łatwiej wykonać izolację pod wylewkę podłogową oraz warstwę izolująco-wyrównującą na dachach i stropach. Doskonałe parametry tej innowacyjnej mieszkanki sprawiają, że zarówno prace budowlane, jak i późniejsza eksploatacja budynku stają się bardziej komfortowe. INSULARIS PIANO to produkt sygnowany marką Vertua®, obejmującą rozwiązania Cemex dla zrównoważonego budownictwa.
Wyposażanie nowego domu to czasochłonne zajęcie. Warto zadbać o praktyczne i trwałe sprzęty. W przypadku urządzeń elektrycznych niezwykle ważna jest także energooszczędność. Ten aspekt w końcu wpływa nie...
Wyposażanie nowego domu to czasochłonne zajęcie. Warto zadbać o praktyczne i trwałe sprzęty. W przypadku urządzeń elektrycznych niezwykle ważna jest także energooszczędność. Ten aspekt w końcu wpływa nie tylko na wysokość rachunków za prąd, ale również na środowisko naturalne. Dowiedz się, jak wybrać dobrą płytę grzewczą, która nie obciąży Twojego domowego budżetu!
Sen jest niezwykle istotną składową życia człowieka. To właśnie wtedy odpoczywamy po codziennych trudach, regenerując organizm, ale też walcząc z chorobami i infekcjami. Co więcej, na sen przeznaczamy...
Sen jest niezwykle istotną składową życia człowieka. To właśnie wtedy odpoczywamy po codziennych trudach, regenerując organizm, ale też walcząc z chorobami i infekcjami. Co więcej, na sen przeznaczamy znaczną część naszego istnienia, co liczone jest w dziesiątkach lat! Właśnie dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby łóżko charakteryzowało się pełną wygodą i pięknym wyglądem – dosłownie zapraszającym do zanurzenia się w pościeli.
Lato to czas wakacji nie tylko dla ludzi. Narzędzia również potrzebują odrobiny relaksu i przeglądu. Dlatego Festool Polska wprowadza promocję, która pozwoli sprzętom klientów na mały wakacyjny odpoczynek,...
Lato to czas wakacji nie tylko dla ludzi. Narzędzia również potrzebują odrobiny relaksu i przeglądu. Dlatego Festool Polska wprowadza promocję, która pozwoli sprzętom klientów na mały wakacyjny odpoczynek, z którego wrócą z upominkiem. Wakacyjna promocja z pewnością przyciągnie uwagę rzemieślników, profesjonalistów i majsterkowiczów. Od 1 lipca do 31 sierpnia każdy klient, który zleci płatną naprawę narzędzia w Centralnym Serwisie Festool, razem z naprawioną maszyną otrzyma okulary przeciwsłoneczne.
O sensowności ocieplania budynków nie trzeba nikogo przekonywać. Poprawa izolacyjności przegrody ściany i stropu wiąże się ściśle z oszczędnością energii, jaką musimy dostarczyć, by czuć się komfortowo...
O sensowności ocieplania budynków nie trzeba nikogo przekonywać. Poprawa izolacyjności przegrody ściany i stropu wiąże się ściśle z oszczędnością energii, jaką musimy dostarczyć, by czuć się komfortowo we własnym mieszkaniu lub domu. Raz zainwestowane pieniądze na izolację termiczną ścian przyniosą wymierne korzyści już od pierwszego sezonu grzewczego, a w przypadku dalszej odsprzedaży zapewnią wzrost wartości nieruchomości.
Wełna mineralna pozwala na ocieplenie dachu, ścian i posadzki. Do wyboru są jej dwa rodzaje: skalna i szklana. Czym się charakteryzują? Co je łączy, a co różni? Jakie jest ich zastosowanie?
Wełna mineralna pozwala na ocieplenie dachu, ścian i posadzki. Do wyboru są jej dwa rodzaje: skalna i szklana. Czym się charakteryzują? Co je łączy, a co różni? Jakie jest ich zastosowanie?
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Uzdatniacz wody to niezbędne urządzenie w każdym domu i przedsiębiorstwie, które pozwala na poprawę jakości wody pitnej oraz użytkowej. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom uzdatniaczy,...
Uzdatniacz wody to niezbędne urządzenie w każdym domu i przedsiębiorstwie, które pozwala na poprawę jakości wody pitnej oraz użytkowej. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom uzdatniaczy, zmiękczaczy wody, ich zaletom i zastosowaniom.
Farba chlorokauczukowa to specjalistyczny rodzaj farby, który charakteryzuje się wyjątkową trwałością i odpornością na wpływ warunków atmosferycznych oraz chemikalia. Skład farby opiera się na żywicach...
Farba chlorokauczukowa to specjalistyczny rodzaj farby, który charakteryzuje się wyjątkową trwałością i odpornością na wpływ warunków atmosferycznych oraz chemikalia. Skład farby opiera się na żywicach chlorokauczukowych, które nadają jej unikalne właściwości, takie jak elastyczność i doskonała przyczepność do różnych powierzchni. Dzięki tym cechom farba chlorokauczukowa jest często wybierana do malowania powierzchni narażonych na działanie trudnych warunków, takich jak konstrukcje metalowe, betonowe...
Liczba budynków energooszczędnych stale rośnie i nie zanosi się na to, aby ten trend kiedykolwiek wyhamował. Dla jednych jest to opcja poradzenia sobie z rosnącymi kosztami energii, dla innych jedyny sposób...
Liczba budynków energooszczędnych stale rośnie i nie zanosi się na to, aby ten trend kiedykolwiek wyhamował. Dla jednych jest to opcja poradzenia sobie z rosnącymi kosztami energii, dla innych jedyny sposób na walkę z ociepleniem klimatu. Wyróżniamy dwa podobnie brzmiące terminy, które są jednak odmienne pod względem efektywności. Ocieplenie oraz docieplenie budynku to dwie różne prace. Chociaż prowadzą do poprawy efektywności energetycznej, mają inne zastosowania. Jakie? O tym w poniższym artykule.
Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost popularności paneli winylowych jako materiału wykończeniowego podłóg. Panele winylowe to nowoczesne, trwałe i estetyczne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno...
Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost popularności paneli winylowych jako materiału wykończeniowego podłóg. Panele winylowe to nowoczesne, trwałe i estetyczne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w domach, jak i w przestrzeniach komercyjnych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu materiałowi, jego zaletom, sposobom montażu oraz pielęgnacji.
Dlaczego warto zająć się hydroizolacją tarasu? Jaki produkt idealnie sprawdzi się na tarasach? Poniżej prezentujemy trzy systemy z użyciem żywicy poliuretanowej – DROOF 250, które idealnie sprawdzą się...
Dlaczego warto zająć się hydroizolacją tarasu? Jaki produkt idealnie sprawdzi się na tarasach? Poniżej prezentujemy trzy systemy z użyciem żywicy poliuretanowej – DROOF 250, które idealnie sprawdzą się w hydroizolacji tarasu.
Zarówno balkon, jak i taras cały czas są narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Dlatego też zastosowane podczas ich budowy materiały przede wszystkim muszą stanowić skuteczną ochronę...
Zarówno balkon, jak i taras cały czas są narażone na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Dlatego też zastosowane podczas ich budowy materiały przede wszystkim muszą stanowić skuteczną ochronę przed wodą, wilgocią i zmianami temperatury. I to niezależnie od wielkości tych przydomowych powierzchni.
W nowoczesnych budynkach standardem są parkingi i garaże. Mogą być zarówno wielopoziomowe zlokalizowane w niedalekiej odległości od obiektu, jak i w jego podziemnej części. W każdym przypadku liczy się...
W nowoczesnych budynkach standardem są parkingi i garaże. Mogą być zarówno wielopoziomowe zlokalizowane w niedalekiej odległości od obiektu, jak i w jego podziemnej części. W każdym przypadku liczy się estetyka, ale przede wszystkim trwałość i funkcjonalność. Dlatego świadomi inwestorzy wybierają poliuretanowe systemy parkingowe, które można również z powodzeniem stosować do utworzenia trwałej posadzki w przydomowym garażu.
Materace termoelastyczne, znane również jako materace z pianki memory foam, zdobyły uznanie na całym świecie dzięki swoim wyjątkowym właściwościom dopasowywania się do ciała użytkownika. Ich zdolność do...
Materace termoelastyczne, znane również jako materace z pianki memory foam, zdobyły uznanie na całym świecie dzięki swoim wyjątkowym właściwościom dopasowywania się do ciała użytkownika. Ich zdolność do reagowania na ciepło i nacisk sprawia, że idealnie przylegają do kształtów ciała, oferując wsparcie tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Dlaczego to ważne?
Ekologiczne budownictwo stawia na minimalizację wpływu budynków na środowisko oraz na poprawę jakości życia mieszkańców. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają nowoczesne okna i drzwi, które nie tylko...
Ekologiczne budownictwo stawia na minimalizację wpływu budynków na środowisko oraz na poprawę jakości życia mieszkańców. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają nowoczesne okna i drzwi, które nie tylko poprawiają efektywność energetyczną budynków, ale również jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Wybór odpowiednich rozwiązań w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej staje się jednym z fundamentów zrównoważonego budownictwa, łącząc aspekty ekologiczne z komfortem użytkowników.
Wybór materiałów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla powodzenia każdej inwestycji. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się beton komórkowy, znany również jako gazobeton. Ten lekki,...
Wybór materiałów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla powodzenia każdej inwestycji. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się beton komórkowy, znany również jako gazobeton. Ten lekki, ale wytrzymały materiał oferuje szereg zalet, które przyciągają uwagę inwestorów poszukujących szybkich i ekonomicznych rozwiązań. W tym artykule omówimy szczegółowo zalety i wady betonu komórkowego, a także oszacujemy koszty związane z jego wykorzystaniem w budowie domu.
Nadmierne upały potrafią uprzykrzyć życie. Szukając sposobów na przetrwanie gorących dni, wiele osób sięga po klimatyzację, która – choć jest skuteczna – wiąże się z dużym zużyciem energii, a co za tym...
Nadmierne upały potrafią uprzykrzyć życie. Szukając sposobów na przetrwanie gorących dni, wiele osób sięga po klimatyzację, która – choć jest skuteczna – wiąże się z dużym zużyciem energii, a co za tym idzie – wysokimi kosztami eksploatacji. Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie, które nie tylko pomaga utrzymać przyjemny chłód latem, ale również przynosi wymierne korzyści zimą. Mowa o izolacji budynków wełną kamienną – materiałem, który zaskakuje swoją wszechstronnością i efektywnością. W poniższym...
W każdym domu i ogrodzie drabina to absolutnie podstawowe narzędzie, przydające się do niezliczonej ilości zadań. Na uwagę zasługują tu zwłaszcza drabiny aluminiowe ze względu na swoje zalety – lekkość,...
W każdym domu i ogrodzie drabina to absolutnie podstawowe narzędzie, przydające się do niezliczonej ilości zadań. Na uwagę zasługują tu zwłaszcza drabiny aluminiowe ze względu na swoje zalety – lekkość, uniwersalność, wytrzymałość i mobilność. Poznajmy praktyczne zastosowania tego rodzaju drabiny w domu i ogrodzie!
NFOŚiGW dofinansuje 19 samorządom Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu – tzw. MPA, przeznaczając na ten cel 2,8 miliona zł ze środków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat, Środowisko...
NFOŚiGW dofinansuje 19 samorządom Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu – tzw. MPA, przeznaczając na ten cel 2,8 miliona zł ze środków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat, Środowisko (FEnIKS). Kolejny nabór na opracowania planów przewidziany jest na czwarty kwartał tego roku.
Z ustaleń NIK wynika, że działania samorządów nie były wystarczające, aby skutecznie ograniczać zabudowę terenów zagrożonych powodzią. Okazało się, że większość skontrolowanych samorządów, w dokumentach...
Z ustaleń NIK wynika, że działania samorządów nie były wystarczające, aby skutecznie ograniczać zabudowę terenów zagrożonych powodzią. Okazało się, że większość skontrolowanych samorządów, w dokumentach planistycznych gmin, nie uwzględniała lub tylko częściowo brała pod uwagę decyzje wydawane przez Wody Polskie co do warunków zabudowy i zagospodarowania terenów zagrożonych powodzią. W konsekwencji potencjalni inwestorzy nie mieli rzetelnych informacji o zagrożeniu powodziowym w miejscu planowanej...
W ciepłych miesiącach częste burze i gwałtowne ulewy powodują podniesienie się poziomu wód w rzekach. To wpływa na zwiększone zagrożenie powodziowe i podtopienie piwnic budynków mieszkalnych i gospodarczych....
W ciepłych miesiącach częste burze i gwałtowne ulewy powodują podniesienie się poziomu wód w rzekach. To wpływa na zwiększone zagrożenie powodziowe i podtopienie piwnic budynków mieszkalnych i gospodarczych. Skutkiem tego mogą być zawilgocone ściany po podtopieniu, spękanie murów w wyniku podmycia fundamentów, odpadające tynki, złuszczenia farby na wilgotnych ścianach czy wykwity soli podczas osuszania murów.
Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...
Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.
Anomalia pogodowe w postaci obfitych opadów deszczu i wywołanych przez nie powodzi spowodowały, że w ciągu ostatnich piętnastu lat aktualnym tematem stały się zagadnienia związane z zachowaniem się materiałów...
Anomalia pogodowe w postaci obfitych opadów deszczu i wywołanych przez nie powodzi spowodowały, że w ciągu ostatnich piętnastu lat aktualnym tematem stały się zagadnienia związane z zachowaniem się materiałów budowlanych w podtopionych lub zalanych budynkach. W artykule zostaną przedstawione badania wykonane po powodzi z 1997 r. pod kątem odporności betonu komórkowego na wilgoć.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.