Ocieplenie w kolorze szarym
Szary styropian; fot. PSPS
Styropian jest najczęściej stosowanym materiałem do ocieplania polskich domów. Znany w budownictwie już od kilkudziesięciu lat materiał przeżywa obecnie drugą młodość dzięki nowoczesnym odmianom płyt o szarym zabarwieniu, które jeszcze skuteczniej chronią budynki przed utratą ciepła.
Zobacz także
homebook.pl Trendy wnętrzarskie przydatne w urządzaniu sypialni. Czego nie może w niej zabraknąć?
Każdego roku projektanci wnętrz i designerzy prezentują nowe trendy, które wyznaczają kierunki zmian, dokonywanych w wystroju naszych mieszkań i domów. Nie inaczej jest w 2021 roku. Zobacz, co w trawie...
Każdego roku projektanci wnętrz i designerzy prezentują nowe trendy, które wyznaczają kierunki zmian, dokonywanych w wystroju naszych mieszkań i domów. Nie inaczej jest w 2021 roku. Zobacz, co w trawie piszczy i które tendencje okażą się godne tego, aby zaimplementować je również w swoich czterech ścianach. Przed Tobą kilka najciekawszych tendencji, którym zdecydowanie warto bliżej się przyjrzeć.
Materiały prasowe news Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej w ofercie szkół
W ekspresowym tempie przebiegają prace nad wdrożeniem do techników specjalizacji „technik montażu i automatyki stolarki budowlanej” w szkołach branżowych II stopnia. Jest to kontynuacja istniejącego już...
W ekspresowym tempie przebiegają prace nad wdrożeniem do techników specjalizacji „technik montażu i automatyki stolarki budowlanej” w szkołach branżowych II stopnia. Jest to kontynuacja istniejącego już od 2018 r. zawodu „montera stolarki budowlanej”, w którym kształcenie prowadzone jest w branżowej szkole I stopnia. Prace rozpoczęły się na wniosek Związku POiD, który aktywnie uczestniczy w tworzeniu podstawy programowej.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Warunki Techniczne 2021 – materiały i technologie stosowane w nowoczesnym budownictwie
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują zaostrzone warunki techniczne (WT 2021) dla nowo budowanych obiektów, a także budynków zaprojektowanych i wybudowanych według wcześniej obowiązujących standardów. Jak zaprojektować...
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują zaostrzone warunki techniczne (WT 2021) dla nowo budowanych obiektów, a także budynków zaprojektowanych i wybudowanych według wcześniej obowiązujących standardów. Jak zaprojektować i wykonać przegrody budynku, aby ich parametry spełniały zaostrzone wymagania cieplno-wilgotnościowe?
Parametry i zalety szarego styropianu
Szary kolor płyt styropianowych wynika z użycia do ich produkcji polistyrenu spienialnego z uszlachetniającymi dodatkami (takimi jak grafit, sadza czy związki aluminium).
Charakterystyczna barwa umożliwia łatwą identyfikację tego materiału, ale nie to jest najważniejsze. Wzbogacony surowiec pozwala na znaczące obniżenie współczynnika przewodzenia ciepła, tzw. lambdy (λ) - nawet o jedną trzecią.
Przy tej samej gęstości co tradycyjne styropiany białe, styropiany szare osiągają wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,031 W/(m·K), podczas gdy popularne białe odmiany do ocieplania fasad - λ = 0,040 W/(m·K). Inwestując w ocieplenie styropianem, nie wolno zapominać, że mniejsza wartość lambdy oznacza lepszą izolację gwarantującą komfort cieplny w budynku i mniejsze koszty jego ogrzewania oraz chłodzenia.
Szary styropian jest też najlepszą odpowiedzią na rosnące formalne wymogi dotyczące ochrony cieplnej budynków, ponieważ - dzięki lepszym parametrom termoizolacyjnym - pozwala na zastosowanie cieńszej warstwy izolacji, bez szkody dla skuteczności ocieplenia.
Zależnie od materiału konstrukcyjnego ściany, różnica w grubości płyt szarych i białych, dających jednakowy efekt ochrony termicznej, może wynieść kilka centymetrów - na korzyść tych pierwszych. Dzięki temu nie zwiększa się obciążenie mechaniczne ocieplenia oraz samej ściany, co obniża ryzyko uszkodzeń czy awarii. Mniejsza grubość termoizolacji nie powoduje też zmniejszenia dostępu światła słonecznego do pomieszczeń poprzez okna i oszklone drzwi, "obramowane" ociepleniem.
Dowiedz się jak wiatr wpływa na ocieplenie »
Ponadto cieńsza warstwa z szarych płyt oznacza generalnie mniejsze zużycie (i niższe koszty) materiałów - mniejszą liczbę metrów sześciennych samego styropianu, ale również niższe zużycie innych składników ocieplenia, takich jak siatki zbrojące, łączniki mechaniczne czy tynk. Łatwiejsze - i tańsze - jest też w takiej sytuacji wykonanie obróbek blacharskich, ocieplenie przestrzeni przy parapetach i innych prac wykończeniowych.
Montaż szarego styropianu
Montaż szarych płyt styropianowych - podobnie jak w przypadku każdego nowoczesnego wyrobu budowlanego - wymaga staranności i przestrzegania reżimów wykonawczych. Podstawowe zasady montażu są następujące:
- Powierzchnie ścian konstrukcyjnych należy odpowiednio oczyścić i zagruntować.
- Przed przyklejeniem płyty styropianowe trzeba przeszlifować (od strony ściany) papierem ściernym o grubej granulacji lub specjalnymi tarkami.
- Do klejenia płyt stosuje się dedykowane lepiszcza: kleje na bazie cementu lub specjalne piany poliuretanowe.
- Klej należy nakładać metodą punktowo-liniową przy pokryciu (po dociśnięciu) minimum 40% powierzchni, można także, za pomocą pacy grzebieniowej, pokryć klejem całą powierzchnię płyty.
- Wykonanie warstwy zbrojonej zaleca się w jak najkrótszym możliwym czasie po przyklejeniu płyt, po odpowiednim przygotowaniu powierzchni (przeszlifowaniu) i wypełnieniu ewentualnych szczelin, np. pianą poliuretanową.
Warunkiem prawidłowego wykonania ocieplenia z szarego styropianu jest też ochrona płyt przed nasłonecznieniem na wszystkich etapach prac ociepleniowych, w tym w szczególności przestrzeganie wskazań producentów zawartych w kartach technicznych wyrobu.
Ze względu na dużą absorpcję promieniowania słonecznego przez płyty o szarej barwie, proces przyklejania należy przeprowadzać w dni bezsłoneczne lub pod osłoną siatek ochronnych. Następnie, aż do czasu nałożenia warstwy zbrojonej, należy bezwzględnie utrzymywać przyklejony styropian w zacienieniu.
Wśród błędów często popełnianych na budowach jest wykonywanie ocieplenia w pełnym słońcu, bez użycia zapewniających zacienienie elewacji osłon (siatek ochronnych na rusztowaniach) czy nieoszlifowanie płyt przed klejeniem.
Plusy szarego styropianu |
|
Ewentualne szczeliny, które mogą powstać pomiędzy płytami po ustąpieniu nasłonecznienia, należy wypełnić uszczelniającą pianą PU, co zresztą jest obecnie standardem w ociepleniach, niezależnie od rodzaju i koloru zastosowanych płyt styropianowych.
Kalkulacje ekonomiczne
Szare styropiany cieszą się coraz większym powodzeniem, mimo że kosztują o około 25-30% więcej niż białe. Szary styropian pozwala bowiem znacząco zmniejszyć grubość ocieplenia, bez szkody dla bilansu energetycznego budynku i jest jedną z najnowocześniejszych, a jednocześnie najtańszych opcji wykonania termoizolacji w standardzie budownictwa energooszczędnego i pasywnego.
Dokonując kalkulacji ekonomicznej, warto pamiętać, że im efektywniejsze ocieplenie, tym większe oszczędności w nakładach na ogrzewanie i klimatyzację, a w rezultacie - wyższa opłacalność inwestycji w ocieplenie.