Planet Passionate – nowa wizja zrównoważonego rozwoju firmy Kingspan do roku 2030
Kingspan
Kingspan opracował 10-letnią strategię, która ma przyczynić się do zmniejszenia światowej emisji CO2 o 45% do 2030 r., zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego. Pozwoli to osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju ONZ.
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...
Zespół ze Studenckiego Koła Naukowego Konstruktor z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej chce rywalizować w międzynarodowym konkursie mostów stalowych BRICO 2024 w Estonii....
Zespół ze Studenckiego Koła Naukowego Konstruktor z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej chce rywalizować w międzynarodowym konkursie mostów stalowych BRICO 2024 w Estonii. Konstrukcja z cieniutkich rurek musi wytrzymać ciężar jednej tony.
Coroczne podsumowanie dostarcza szczegółowych informacji w kwestii oceny stanu nawierzchni. Z raportu za 2023 r. wynika, że niemal 90 proc. dróg krajowych w Polsce, w ujęciu użytkowej oceny stanu nawierzchni,...
Coroczne podsumowanie dostarcza szczegółowych informacji w kwestii oceny stanu nawierzchni. Z raportu za 2023 r. wynika, że niemal 90 proc. dróg krajowych w Polsce, w ujęciu użytkowej oceny stanu nawierzchni, nie wymaga obecnie remontu, a jedynie 9 proc. kwalifikuje się do wykonania prac naprawczych.
Strategia „Planet Passionate” składa się z 12 celów, odnoszących się do wpływu działalności biznesowej i produkcji Kingspan na cztery kluczowe obszary: energia, emisja CO2, zrównoważony rozwój oraz woda. Zobowiązanie obejmuje realizację następujących założeń do 2030 r.:
Energia: zasilanie 60% wszystkich działań Kingspan energią pochodząca z odnawialnych źródeł energii, przy czym minimum 20% tej energii będzie wytwarzane w zakładach produkcyjnych Kingspan (wzrost z obecnych 5,9%),
Emisja CO2: osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla w naszych zakładach produkcyjnych oraz zmniejszenie o 50% emisji CO2 wśród głównych dostawców,
Zrównoważony rozwój: recykling 1 mld butelek PET rocznie i przetworzenie półproduktów na potrzeby produktów izolacyjnych, oraz zero odpadów firmowych na wysypiskach we wszystkich lokalizacjach,
Woda: pozyskanie 100 mln litrów wody deszczowej na potrzeby Kingspan.
W uznaniu za swoje ciągłe zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju, Kingspan ogłosił także członkostwo w Ellen MacArthur Foundation Circular Economy 100 (CE100), wiodącej na świecie sieci przedsiębiorstw skupionych wokół dążenia do gospodarki o obiegu zamkniętym. Przemysł budowlany jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do dużej emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Budownictwo i budynki łącznie odpowiadają obecnie za 39% całej emisji CO2 na świecie. Światowa Rada Budownictwa Ekologicznego ocenia, że węgiel całkowity – węgiel wykorzystywany do produkcji, budowy i unieszkodliwiania materiałów budowlanych – będzie odpowiadał za połowę całego śladu węglowego nowej konstrukcji do 2050 r. Według szacunków przemysł budowlany jest również odpowiedzialny za ok. 30% wszystkich odpadów na wysypiskach na całym świecie.
Cele programu „Planet Passionate” Kingspan opracowano tak, aby przyczynić się do wzrostu roli światowej energetyki odnawialnej, zmniejszyć emisję CO2, ograniczyć ilość odpadów wysyłanych na wysypiska śmieci, oszczędzać wodę, zapewnić rozwiązania w zakresie recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych oraz pomóc w oczyszczeniu oceanów na świecie i ochronie różnorodności biologicznej.
„Zmiany klimatu są najważniejszą kwestią, przed którą stoi dziś świat, i naszym najpilniejszym priorytetem. W Kingspan jesteśmy zaangażowani w bardziej zrównoważone podejście do naszej działalności. Oszczędne gospodarowanie energią zawsze było zasadą podczas wytwarzania produktów i w sposobie prowadzenia naszej działalności. Dzięki «Planet Passionate» ograniczymy emisję CO2 i zużycie energii w naszych procesach produkcyjnych. Dzięki wyraźnym celom zaplanowanym do 2030 r. będziemy kontynuować naszą nieustającą pogoń za budynkami o niskiej emisji CO2, które zapewniają większą wydajność energetyczną i wartość gospodarczą” – mówi Gene Murtagh, CEO Kingspan.
W połączeniu z działaniami badawczymi w prowadzonymi w IKON – nowym globalnym centrum innowacji Kingspan – program „Planet Passionate” zagwarantuje, że produkty firmy umożliwią przejście do budownictwa zeroemisyjnego, które oznacza bezpieczniejszy, zdrowszy i lepszy świat.
„Aby chronić naszą planetę, emisja CO2 musi spaść o 45% do 2030 r., a do zera netto do 2050 r. Jesteśmy jednak na dobrej drodze, aby osiągnąć ten cel. W Kingspan uznajemy potrzebę podjęcia przez wszystkie firmy pilnych działań. Wiemy również, że bardziej zrównoważone produkty budowlane, w połączeniu z wysokowydajnymi projektami budowlanymi, mogą potencjalnie zaoszczędzić ogromne ilości energii i węgla. Współpracując z przemysłem i dążąc do tego, by być pasjonatami planety we wszystkim co robimy, jesteśmy przekonani, że możemy osiągnąć wyznaczone cele, i pozwolić nam i naszym klientom wziąć udział w globalnej walce ze zmianami klimatu” – wyjaśnia Bianca Wong, Global Head of Sustainability Kingspan.
„Z przyjemnością witamy grupę Kingspan w CE100 – wiodącej na świecie sieci gospodarek o obiegu zamkniętym. CE100 łączy liderów i innowatorów z całego świata, aby odblokować nowe możliwości rozwoju. Jest to współpraca między naszą różnorodną i dynamiczną społecznością, która umożliwia członkom poruszanie się szybciej i z większym sukcesem. Kingspan zapewnia wyjątkową wiedzę i szczególne możliwości dla wzmocnienia naszej inicjatywy” – powiedział Joe Murphy, CE100 Lead for the Ellen MacArthur Foundation.
Strategia „Planet Passionate” ma również na celu poprawę efektywności środowiskowej rozwiązań Kingspan poprzez zmniejszenie emisji węgla i zwiększenie znaczenia obiegu zamkniętego. Dzięki temu budynki, w których używane są produkty firmy, będą również bardziej zrównoważone.
W 2011 r. Kingspan ogłosił program „Net Zero Energy” z celem na 2020 r., zakładajacym dopasowanie 100% zużycia energii operacyjnej do energii odnawialnej. Firma jest na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu. W ramach tego programu Kingspan przyłączył się również do inicjatywy Science Based Targets, ustalając cel 10% redukcji emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1, 2 i 3. Był to znaczący pierwszy krok w drodze do zmniejszenia śladu węglowego, a „Planet Passionate” to kolejny jej etap.
Ponadto Kingspan poddał recyklingowi 256 mln butelek PET wykorzystując odzyskany surowiec do produkcji swoich wyrobów izolacyjnych w 2018 r. Wcześniej zobowiązał się do recyklingu miliarda plastikowych butelek PET rocznie do roku 2025. Firma zawarła też trzyletnią współpracę z Fundacją EcoAlf w celu wsparcia i poszerzenia swojego projektu, dzieki czemu każdego roku usuwa 150 ton odpadów plastikowych z Morza Śródziemnego (z czego około 10% to PET). Odzyskany dzięki temu oceaniczny PET dodawany jest do innych butelek PET nadających się do recyklingu i wykorzystywany do wykonania izolacji Kingspan. Kingspan planuje teraz wesprzeć cztery kolejne projekty oczyszczania oceanów do 2025 roku poprzez „Planet Passionate”.
Ponad 70 milionów złotych to koszt hybrydyzacji pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie Isover, marki należącej do Grupy Saint-Gobain. Inwestycja zwiększa moce produkcyjne zakładu, jednocześnie...
Ponad 70 milionów złotych to koszt hybrydyzacji pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie Isover, marki należącej do Grupy Saint-Gobain. Inwestycja zwiększa moce produkcyjne zakładu, jednocześnie redukując emisję CO2. To pierwszy projekt tego typu w ramach Grupy na świecie i najważniejszy od 15 lat w Gliwicach.
Śląsk przez wiele lat stanowił jeden z najważniejszych regionów przemysłowych świata, co wpłynęło również na silny rozwój budownictwa przemysłowego na tym terenie. Dziś, w związku z transformacją gospodarczą,...
Śląsk przez wiele lat stanowił jeden z najważniejszych regionów przemysłowych świata, co wpłynęło również na silny rozwój budownictwa przemysłowego na tym terenie. Dziś, w związku z transformacją gospodarczą, region ten coraz mocniej stawia na rozwój technologii przyszłości. Zarówno przemysłowa historia, jak i odważne spojrzenie w przyszłość będą tematami XXIII Krajowego Zjazdu Naukowo-Technicznego Młodej Kadry PZITB, który odbędzie się w dniach 17–19 maja 2024 r. w Katowicach oraz Gliwicach.
Bricomarché otworzyło dwa kolejne sklepy. Od 13 marca br. działa sklep w Jaworznie (woj. śląskie), a od 14 marca nowa placówka w Lubinie (woj. dolnośląskie).
Bricomarché otworzyło dwa kolejne sklepy. Od 13 marca br. działa sklep w Jaworznie (woj. śląskie), a od 14 marca nowa placówka w Lubinie (woj. dolnośląskie).
Zmiana dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ma na celu znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii w sektorze budowlanym UE do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności...
Zmiana dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ma na celu znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii w sektorze budowlanym UE do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
W 2023 r. odnotowano spadek liczby i powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania, a także liczby rozpoczętych inwestycji oraz mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem...
W 2023 r. odnotowano spadek liczby i powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania, a także liczby rozpoczętych inwestycji oraz mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.
Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wyglądał proces wymiany starych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019–2022. Liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie...
Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wyglądał proces wymiany starych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019–2022. Liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie złożono ponad 150 tys. wniosków o wymianę „kopciucha”. Źle wypadło woj. mazowieckie, w którym liczba wniosków była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła zaledwie 64 tysiące. Raport potwierdza również rosnącą popularność ogólnopolskiego programu dotacyjnego „Czyste Powietrze” – liczba wypłaconych dotacji...
Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 70 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza...
Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 70 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Zwycięzców głosowania jury oraz zdobywcę nagrody Grand Prix 2023 poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2024.
Bostik ciągle rozwija gamę dostępnych produktów. W tym roku, oprócz preparatów do hydroizolacji WATERSTOP, w ofercie pojawią się również nowe wersje znanych lakierów SUPER COLOR. Jest to szeroka paleta...
Bostik ciągle rozwija gamę dostępnych produktów. W tym roku, oprócz preparatów do hydroizolacji WATERSTOP, w ofercie pojawią się również nowe wersje znanych lakierów SUPER COLOR. Jest to szeroka paleta lakierów do malowania i zabezpieczania powierzchni, które nadają się do domowych zastosowań czy majsterkowania. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie – zarówno majsterkowicze, jak i rzemieślnicy.
Od 18 marca br. funkcję prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawuje Dorota Zawadzka-Stępniak, nominowana przez minister klimatu i środowiska Paulinę Hennig-Kloskę.
Od 18 marca br. funkcję prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawuje Dorota Zawadzka-Stępniak, nominowana przez minister klimatu i środowiska Paulinę Hennig-Kloskę.
Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego...
Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r.
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...
Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje już ponad rok i cały czas jest rozwijana. W ostatnim czasie zyskała nowe funkcjonalności, m.in. na podstawie uwag użytkowników. Z c-KOB korzysta aktualnie prawie...
Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje już ponad rok i cały czas jest rozwijana. W ostatnim czasie zyskała nowe funkcjonalności, m.in. na podstawie uwag użytkowników. Z c-KOB korzysta aktualnie prawie 2 tys. pracowników urzędów i ponad 4,5 tys. osób spoza administracji.
W latach 2017–2022 rynek betonu towarowego w Polsce odnotował skokowy wzrost wartości, osiągając 7,5 mld zł. Jest to wynik znaczącego wzrostu kosztów produkcji (kruszywa, cement, domieszki do betonu, siła...
W latach 2017–2022 rynek betonu towarowego w Polsce odnotował skokowy wzrost wartości, osiągając 7,5 mld zł. Jest to wynik znaczącego wzrostu kosztów produkcji (kruszywa, cement, domieszki do betonu, siła robocza, logistyka i transport). Pomimo przejściowego spadku koniunktury w budownictwie, długoterminowe prognozy dla rynku betonu towarowego prezentują się dość stabilnie.
W dn. 19–20 marca, na zaproszenie kadry nauczycielskiej, na czele z panią Magdaleną Kozak-Pokrywką, Stowarzyszenie Wykonawców Izolacji Natryskowych przeprowadziło szkolenie dla uczniów Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych...
W dn. 19–20 marca, na zaproszenie kadry nauczycielskiej, na czele z panią Magdaleną Kozak-Pokrywką, Stowarzyszenie Wykonawców Izolacji Natryskowych przeprowadziło szkolenie dla uczniów Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie. Spotkanie było organizowane dla uczniów z klas o profilu technik budownictwa oraz technik robót wykończeniowych w budownictwie i dotyczyło izolacji natryskowych.
Chociaż skontrolowane podmioty były przygotowane pod względem organizacyjnym do wykonania inwestycji i każdemu z przedsięwzięć zapewniono finansowanie, NIK ujawniła nieprawidłowości przy ich realizacji...
Chociaż skontrolowane podmioty były przygotowane pod względem organizacyjnym do wykonania inwestycji i każdemu z przedsięwzięć zapewniono finansowanie, NIK ujawniła nieprawidłowości przy ich realizacji i to na wszystkich etapach – od opisu przedmiotu zamówienia publicznego po nierzetelne odbiory końcowe. Ze względu na wagę i skalę nieprawidłowości sformułowano 40 wniosków pokontrolnych. W jednym przypadku skierowano zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczeń przez kierownika jednostki kontrolowanej.
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 4,0 (przed miesiącem minus 5,5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,6% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 15,6%...
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 4,0 (przed miesiącem minus 5,5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,6% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 15,6% (przed miesiącem odpowiednio 11,1% i 16,5%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
W terminie 9–12 kwietnia br. w Wiśle odbyła się kolejna edycja Konferencji WPPK pt. „Naprawy i wzmocnienia konstrukcji” z przewodnim tematem budownictwa ogólnego.
W terminie 9–12 kwietnia br. w Wiśle odbyła się kolejna edycja Konferencji WPPK pt. „Naprawy i wzmocnienia konstrukcji” z przewodnim tematem budownictwa ogólnego.
21 marca br, to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też otwarcie Centrum Hydroizolacji Sika w Olsztynie. Wszystko, co potrzebne do zabezpieczenia budynku lub pomieszczeń mokrych przed wodą znajdziesz...
21 marca br, to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też otwarcie Centrum Hydroizolacji Sika w Olsztynie. Wszystko, co potrzebne do zabezpieczenia budynku lub pomieszczeń mokrych przed wodą znajdziesz teraz w jednym miejscu.
Wobec coraz wyższych standardów energetycznych i rosnącej świadomości ekologicznej, termomodernizacja obiektów budowlanych staje się koniecznością i ważnym zadaniem branży. Dla osiągnięcia zamierzonych...
Wobec coraz wyższych standardów energetycznych i rosnącej świadomości ekologicznej, termomodernizacja obiektów budowlanych staje się koniecznością i ważnym zadaniem branży. Dla osiągnięcia zamierzonych celów proces ten wymaga nie tylko znacznych środków finansowych, ale także odpowiedniego zaprojektowania i wykonania. W tym kontekście, na uwagę zasługują firmy takie jak Austrotherm, która nie tylko zapewnia wysoką jakość swoich rozwiązań, ale również oferuje kompleksowe wsparcie na wszystkich etapach...
Wiosna to idealny czas na rozpoczęcie remontów i prac budowlanych. Każdy majsterkowicz powinien mieć pod ręką pomocnika – klej montażowy Bostik Mamut Glue. Podstawowe zalety tego kleju budowlanego to niezawodność,...
Wiosna to idealny czas na rozpoczęcie remontów i prac budowlanych. Każdy majsterkowicz powinien mieć pod ręką pomocnika – klej montażowy Bostik Mamut Glue. Podstawowe zalety tego kleju budowlanego to niezawodność, moc, uniwersalność i błyskawiczny chwyt.
Grupa PSB Handel analizuje ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu z różnych grup produktowych, co pozwala obserwować zmiany trendów.
Grupa PSB Handel analizuje ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu z różnych grup produktowych, co pozwala obserwować zmiany trendów.
Płyty warstwowe Paneltech oraz obróbki blacharskie są dostępne w technologii BIM.
Płyty warstwowe Paneltech oraz obróbki blacharskie są dostępne w technologii BIM.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.