Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Mieszkania z prefabrykatów betonowych coraz bardziej popularne

Mieszkania z prefabrykatów betonowych coraz bardziej popularne
SPC

Mieszkania z prefabrykatów betonowych coraz bardziej popularne


SPC

Nowoczesne bloki i domy lubiane szczególnie w Skandynawii już teraz powstają w polskich fabrykach, a wygląda na to, że rodzime zakłady będą produkować coraz więcej również na krajowe potrzeby. W badaniu zrealizowanym na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu aż 43% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że prefabrykacja betonowa pomoże rozwiązać problemy mieszkaniowe w Polsce.

Zobacz także

Sika Poland Pokazy i zawody dla wykonawców z całej Polski w ramach Letniej Strefy Mistrzów Sika

Pokazy i zawody dla wykonawców z całej Polski w ramach Letniej Strefy Mistrzów Sika Pokazy i zawody dla wykonawców z całej Polski w ramach Letniej Strefy Mistrzów Sika

Za nami wydarzenia zorganizowane w ramach Letniej Strefy Mistrzów w Centrach Hydroizolacji Sika – cykl pokazów, zawodów i rozmów z naszymi ekspertami. Uczestnicy, czyli wykonawcy z całej Polski, mogli...

Za nami wydarzenia zorganizowane w ramach Letniej Strefy Mistrzów w Centrach Hydroizolacji Sika – cykl pokazów, zawodów i rozmów z naszymi ekspertami. Uczestnicy, czyli wykonawcy z całej Polski, mogli skonsultować się z przedstawicielami firmy i poznać ofertę produktową firmy.

Redakcja IZOLACJE.com.pl news Działalność Związku SIPUR w pierwszej połowie 2026 r.

Działalność Związku SIPUR w pierwszej połowie 2026 r. Działalność Związku SIPUR w pierwszej połowie 2026 r.

W pierwszej połowie br. przedstawiciele Związku SIPUR uczestniczyli w ważnych spotkaniach i wydarzeniach branżowych.

W pierwszej połowie br. przedstawiciele Związku SIPUR uczestniczyli w ważnych spotkaniach i wydarzeniach branżowych.

news Pomaganie Buduje 2026

Pomaganie Buduje 2026 Pomaganie Buduje 2026

Już po raz trzeci polska branża budowlana zjednoczyła się wokół wspólnego celu niesienia realnej, długofalowej pomocy osobom, które jej potrzebują.

Już po raz trzeci polska branża budowlana zjednoczyła się wokół wspólnego celu niesienia realnej, długofalowej pomocy osobom, które jej potrzebują.

W zrealizowanym na początku br. badaniu Polacy wystawili prefabrykacji betonowej pozytywną ocenę. Większość respondentów wskazała, że wybrałaby mieszkanie w technologii prefabrykowanej. 66% badanych w przypadku budynku wielorodzinnego i 58% w przypadku katalogowego projektu domu jednorodzinnego.

W obu typach budynków niemal co trzeci badany miałby problem z podjęciem decyzji, co może świadczyć o wciąż niskim stanie wiedzy na temat współczesnej prefabrykacji betonowej. Z kolei w grupie niechętnych zdecydowana większość respondentów byłaby skłonna do zmiany zdania w przypadku pewności niższego kosztu i wprowadzenia możliwości zmian aranżacji.

"Z naszych analiz jednoznacznie wynika, że prefabrykacja mieszkaniowa będzie się w Polsce dynamicznie rozwijać. Zresztą już teraz możemy obserwować w naszym kraju pierwsze domy i osiedla, np. JA_SIELSKA w Poznaniu czy Sprzeczna 4 w Warszawie" - mówi Ernest Jelito, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Prefabrykację betonową za najbardziej innowacyjną technologię budowlaną uznało 18% respondentów. Wyniki te różniły się dość istotnie w zależności od województwa. Najmocniej nowoczesność prefabrykacji doceniają mieszkańcy opolskiego - 31%, najmniej warmińsko-mazurskiego - 5%. Prefabrykację jako najbardziej innowacyjną ocenili młodzi respondenci w wieku od 18 do 24 lat. Prefabrykację betonową w porównaniu do technologii tradycyjnej respondenci uznali przede wszystkim za szybszą (53%), ale także bardziej ekologiczną (32%) i w niewielkiej przewadze opinii za droższą (24%). 

Co powoduje, że możemy mówić o swoistym powrocie mody na stosowanie w budownictwie betonu prefabrykowanego? To szybki czas realizacji ciekawych projektów, ale również właściwości samego materiału. Jego masa termiczna to klucz do energooszczędności i ograniczania emisyjności - takie wymagania stawia przed budynkami Unia Europejska. Budynki betonowe zapewniają, że zimą wewnątrz jest cieplej, a latem chłodniej. Konkretnie zapewnia to np. o 15% niższe zużycie energii na ogrzewanie zimą, a latem niższą temperaturę - do 6º. 

Badanie zostało zrealizowane przez Data Tribe na zamówienie Stowarzyszenia Producentów Cementu w lutym 2019 r. Przeprowadzono je metodą CAWI wśród ogólnopolskiej próby 500 dorosłych uczestników, którzy w ostatnim czasie nabyli mieszkanie lub planują jego zakup w najbliższej przyszłości.

Źródło: SPC

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Jak chronić dach zielony przed wodą i przerastaniem korzeni?»

Jak chronić dach zielony przed wodą i przerastaniem korzeni?» Jak chronić dach zielony przed wodą i przerastaniem korzeni?»

Posadzka pęka? Problem zaczyna się dużo wcześniej »

Posadzka pęka? Problem zaczyna się dużo wcześniej » Posadzka pęka? Problem zaczyna się dużo wcześniej »

Jak ogrzać budynek bez budowy kotłowni? »

Jak ogrzać budynek bez budowy kotłowni? » Jak ogrzać budynek bez budowy kotłowni? »

Dlaczego rury tracą ciepło mimo izolacji? »

Dlaczego rury tracą ciepło mimo izolacji? » Dlaczego rury tracą ciepło mimo izolacji? »

Ten materiał nie pali się, a chroni przed utratą ciepła i hałasem! »

Ten materiał nie pali się, a chroni przed utratą ciepła i hałasem! » Ten materiał nie pali się, a chroni przed utratą ciepła i hałasem! »

Mróz niszczy dach? Sprawdź jak temu zapobiec »

Mróz niszczy dach? Sprawdź jak temu zapobiec » Mróz niszczy dach? Sprawdź jak temu zapobiec »

Czy hydroizolacja wytrzyma 20 czy 40 lat? »

Czy hydroizolacja wytrzyma 20 czy 40 lat? » Czy hydroizolacja wytrzyma 20 czy 40 lat? »

Hydroizolacja metodą natryskową – krok po kroku »

Hydroizolacja metodą natryskową – krok po kroku » Hydroizolacja metodą natryskową – krok po kroku »

Brak jednego elementu i elewacja się sypie »

Brak jednego elementu i elewacja się sypie » Brak jednego elementu i elewacja się sypie »

Dlaczego krawędzie elewacji są najsłabsze? »

Dlaczego krawędzie elewacji są najsłabsze? » Dlaczego krawędzie elewacji są najsłabsze?  »

Porównaj materiały i nie przepłacaj »

Porównaj materiały i nie przepłacaj » Porównaj materiały i nie przepłacaj »

Czy teraz opłaca się inwestować w PV? »

Czy teraz opłaca się inwestować w PV? » Czy teraz opłaca się inwestować w PV? »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl